PDA

View Full Version : προβλημα cbr 600 f4 2000



ariscbr600f4
03/10/2013, 02:53
γεια σας...

εχω καποιο θεμα με τον μοτο μου και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας για τυχον βοηθεια και αποψεις (θα το εκτιμουσα πολυ) πριν φτασω στον μαστορα...

προσφατα αγορασα ενα cbr 600 f4 του 2000 καρμπυρατερ (εχεις συναγερμο, κρατηστε το μπορει να σημαινει κατι),
σε μια βολτα μου λοιπον σε ενα φαναρι, εκει που παω να ξεκινησω μου σβηνει, ξαφνικα, παω να βαλω μπρος και απο την μιζα βγαινει ενας νεκρος θορυβος που δεν κρατησε ουτε δευτερολεπτο, λες και δεν υπηρχε καν μπαταρια μεσα (φωτα αναβαν κανονικα) σε μια κατηφορα, το αναβω με δευτερα παω καποια αποσταση, και σε φαναρι παλι εκει με την 1η και τον συμπλεκτη τσουπ, ξανασβηνει, σπροχνω αναβει σβηνει κτλ...
με τα πολλα φτανω σπιτι μετραω την μπαταρια και εδινε μολις 10v, (οπ λεω, η μπαταρια φταει) βαζω μπρος, μετραω, και αντι να ανεβαινει αυτη επεφτε ( α! λεω, εχουμε θεμα εδω, μποει να παμε και για ανορθωτη)...
βγαζω την μπαταρια, την φορτιζω, την βαζω στο μηχανακι ξανατσεκαρω, ολα μια χαρα, 12+v, εδινα γκαζι μεγαλωνε αυτο 14+v (βρε λες να φταει ο συναγερμος λεω?) τυχαια...
αποσυνδεω τον συναγερμο και το δουλευα μια χαρα...
2-3-5-10 μερες, λεω δεν βαζω τον συναγερμο να δω τι παιζει γιατι ειναι και περιεργες οι εποχες??? τον ξανασυνδεω, μια χαρα ολα...

ξαφνικα ενα βραδυ μετα απο λιγες μερες, που με επιασε και η βροχη στο δρομο, σε ενα φαναρι (ευτυχως κατω απο το σπιτι μου) παλι τα ιδια... μου ψιλο σκροτσαρει καπως στην 1η και τσουπ, σβηνει.... παω να βαλω μπρος, νεκρη μιζα, ενω τα φωτα αναβαν μια χαρα και παλι... το παρκαρω και τσουπ, ο συναγερμος κλειδωνει μονος του (τι εγινε λεω??) τον ξεκλειδωνω τιποτα αυτος κλειδωνε μονο του, το εκανε 3-4 φορες μεχρι που τον αποσυνδεσα...
δινω μια στην μιζα και καπως νεκρη η μπαταρια με δυσκολια δινει μια και παιρνει (δεν το πηγα βολτα ομως για ηταν βραδυ και εβρεχε)...

απο κουβεντες με φιλους που εκανα το ιδιο βραδυ, αλλοι μου ειπαν για βραχυκυκλωμα με τον συναγερμο, αλλοι μου ειπαν για τεντοτηρες και καδενες, αλλοι για δισκους συμπλεκτη (για το σκροτσαρισμα) αλλοι για μπαταρια και ανορθωτη και αλλοι για μπουκομενα φιλτρα αερα βενζινης μπουζια κτλ...

εσας ποια ειναι η αποψη σας? καποιος με παρομοιο προβλημα σε ιδιο η διαφορετικο μοτο???
οποιαδηποτε πληροφορια-αποψη θα με ενδιεφερε και θα μου ηταν χρησιμη....
ευχαριστω...

toyar
03/10/2013, 05:56
αυτους που σου ειπαν για τεντωτηρες και καδενες μην τους πολυκανεις παρεα:cool:

petros1972
03/10/2013, 06:16
συμφωνω με τον toyar.δες τωρα που στο ξανακανε την ταση της μπαταριας.τι δειχνει?επισης βαλε μπροστα τον κινητηρα χωρις φωτα και δες αν γεμιζει την μπαταρια.μετα αναψε τα φωτα και ξαναμετρησε.τελος σβησε την μηχανη βαλε συναγερμο και μετρα ξανα την καταναλωση του συναγερμου σου.

stynikop
03/10/2013, 10:47
Αν στο κάνει με το συναγερμό και δε στο κάνει χωρίς το συναγερμό, αυτός θα φταίει. Εσωτερικά ή στις συνδέσεις του. Η φύσα του κουμπώνει καλά? Υπάρχουν τίποτα καλώδια φθαρμένα ή ελεύθερα; αισθητήρες που δεν έχουν συνδεθεί ή έχουν κοπεί καλώδιά τους;

ariscbr600f4
03/10/2013, 17:40
δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα αυτες τις μερες να ελεγξω τα volt κτλ γιατι δεν εχω τα μηχανηματα...
το εβαλα μπρος με αμαξι ενω ειχα βγαλει τον συναγερμο και το πηγα μια χαρα βολτα, φορτισε καπως η μπαταρια αλλα οχι πολυ, παιρνει δυσκολα και οπου να'ναι μπορει να μεινει παλι...
οσο για γυμνα καλωδια και συνδεσεις, με το ματι μου φαινονται μια χαρα οσα μπορω να δω, πιο εσωτερικα δεν ξερω...
καλα ολα αυτα αλλα για το σκορτσαρισμα που μου εκανε καμια ιδεα??? μπορει να ειναι απο φιλτρο βενζινης η δισκους συμπλεκτη??? εχει καμια σχεση ο συναγερμος και τα ηλεκτρικα με το σκορταρισμα?
ειναι τυχαιο που και τις 2 φορες το επαθα με βροχη??

menos
03/10/2013, 17:52
Καλού κακού ρίξε μια ματιά στα ηλεκτρικά σου...
Μπορεί άνετα να βραχυκυκλώνει σε κάποιες συνδέσεις απο την πολυκαιρία και απλά να χρειάζεται καθάρισμα.
Καθαριστικό σπρέυ επαφών... δεν χάνεις κάτι. :wave2:

ariscbr600f4
04/10/2013, 01:39
το μετρησα παλι, σβηστη εδινε 11.8 η μπαταρια και αφου την αναψα εφτανε μεχρι 12.5 οχι πιο πολυ, και οταν εσβηνα μηχανη επεφτε.. σιγα σιγα αλλα επεφτε κατω απο 12, με συναγερμο δεν το δοκιμασα γιατι φοβομουν μην την εξαντληση τελειως και δεν εχω τον φορτιστη τωρα, και με τετοιον καιρο δεν μπορω να την κανω και πολυ βολτα... απλα δεν θελω να αλλαξω μπαταρια και να ανακαλυψω οτι φταει κατι αλλο... 1ος χρονου ειναι η μπαταρια... μπος...

notakos600
04/10/2013, 05:48
Ανορθωτής...

petros1972
04/10/2013, 06:12
το μετρησα παλι, σβηστη εδινε 11.8 η μπαταρια και αφου την αναψα εφτανε μεχρι 12.5 οχι πιο πολυ, και οταν εσβηνα μηχανη επεφτε.. σιγα σιγα αλλα επεφτε κατω απο 12, με συναγερμο δεν το δοκιμασα γιατι φοβομουν μην την εξαντληση τελειως και δεν εχω τον φορτιστη τωρα, και με τετοιον καιρο δεν μπορω να την κανω και πολυ βολτα... απλα δεν θελω να αλλαξω μπαταρια και να ανακαλυψω οτι φταει κατι αλλο... 1ος χρονου ειναι η μπαταρια... μπος...

οι μπαταριες κρατανε συνηθως 2 χρονια.μπορει ομως να μην κρατανε φορτιο.γι αυτο σου ειπα να βαλεις συναγερμο.αν και κατα πασα πιθανοτητα ειναι ανορθωτης.

petros1972
04/10/2013, 06:14
βρες εναν aftermaket γιατι της μαμας ειναι αλμηρος(εχω αλλαξει στην δικη μου cbr600f4i)

ariscbr600f4
04/10/2013, 11:43
αφου δινει ρευμα οταν ειναι αναμενο.... !!!????!!!! και το σκορτσαρισμα τι σχεση εχει με ανορθωτη... απο hornet 600 01' ο2' που εχω βρει ενα φτηνο λετε να κανει?

ariscbr600f4
04/10/2013, 11:50
πετρο εσενα τι χρονολογια ειναι? τι προβληματα σου εχει βγαλει γενικα???

petros1972
04/10/2013, 13:50
πετρο εσενα τι χρονολογια ειναι? τι προβληματα σου εχει βγαλει γενικα???

2002 ειναι εβγαλε ανορθωτη -ρυθμιστη πιεσης καυσιμου(απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη).

petros1972
04/10/2013, 13:55
αφου δινει ρευμα οταν ειναι αναμενο.... !!!????!!!! και το σκορτσαρισμα τι σχεση εχει με ανορθωτη... απο hornet 600 01' ο2' που εχω βρει ενα φτηνο λετε να κανει?

ρευμα μπορει να δινει ο ανορθωτης αλλα αν μετρησεις την μπαταρια σου οταν ειναι αναμενος ο κινητηρας σου δινει 14,5 v ή οτι να ναι?ενα αλλο κοιτα μην ο συναγερμος ειναι συνδεδεμενος οταν μπαινει να κοβει τροφοδοσια στην μηχανη σου.και οταν λεω να τον βαλεις και να μετρησεις ποσα mA τραβαει απο ρευμα μην ειναι βραχυκυκλωμενος και τα γαμαει ολα.τι μαρκα συναγερμος ειναι?με προβληματιζει το σκορτσρισμα που λες.εμενα οταν ειχα προβλημα ανορθωτη δεν επαιρνε μπροστα μετα απο 5 λεπτα σβηστο.κοιτα τα φωτα σου επισης.τρεμοπαιζουνε?

ariscbr600f4
04/10/2013, 15:01
τα φωτα μια χαρα ειναι, τα φλας καποιες φορες καθυστερουν λιγο να παρουν την εντολη, δηλαδη πατας και αναβει μετα απο 3-4-5 δευτερολεπτα, και το φλας και η ενδειξη στο καντραν αλλα αυτο μου ειπαν οτι ειναι θεμα του διακοπτη...
steel mate 986G ειναι ο συναγερμος, αλλα δεν βγαζω και ακρη με το manual που ειναι στα αγγλικα, μηπως εχω ρυθμιση καμια βλακια καταλαθος γιατι ρυθμιζεται με το πατημα των κουμπιων...

petros1972
04/10/2013, 17:11
τα φωτα μια χαρα ειναι, τα φλας καποιες φορες καθυστερουν λιγο να παρουν την εντολη, δηλαδη πατας και αναβει μετα απο 3-4-5 δευτερολεπτα, και το φλας και η ενδειξη στο καντραν αλλα αυτο μου ειπαν οτι ειναι θεμα του διακοπτη...
steel mate 986G ειναι ο συναγερμος, αλλα δεν βγαζω και ακρη με το manual που ειναι στα αγγλικα, μηπως εχω ρυθμιση καμια βλακια καταλαθος γιατι ρυθμιζεται με το πατημα των κουμπιων...

αν ο συναγερμος εχει συνδεθει ωστε να διακοπτει την παροχη καυσιμου τοτε αν μπαινει απροειδιποιητα μπορει να σου σβηνει.

petros1972
04/10/2013, 17:14
για τα φλας συμφωνω οτι οφειλεται στον διακοπτη.δες το κυκλωμα του συναγερμου.αν ειναι οκ αυτος τοτε πας για ανορθωτη.την μπαταρια εσυ τηην αλλαξες ή την ειχε οταν την πηρες?

ariscbr600f4
04/10/2013, 19:03
την ειχε αλλα μου ειπε οτι 1 χρονο την εχει και το επιβεβαιωσα τωρα που πηγα το ιδιο καταστημα... πηρα καινουρια για αρχη γιατι ηταν νεκρη αυτη και αυριο θα μετρησω τα υπολοιπα με συναγερμους κτλ... ελπιζω παντως να ειναι μεταξυ μπαταρια ανορθωτη και συναγεργμο ολο το θεμα και μην ειναι τπτ πιο σοβαρο...

ariscbr600f4
07/10/2013, 13:18
σημερα το πρωι πηγα να μετρησω το μηχανακι με την καινουρια μπαταρια, με ενα προγραμμα που λεει και βολτ και αμπερ και αμπερωρια, εκκινηση μιζας, στις 2500στροφες, στις 4000στροφες κτλ κτλ κτλ...
εν τελη ο συναγερμος ειναι καλα, η μπαταρια καλα, αλλα δεν φορτιζει... ειδικα με αναμενα φωτα....
ο ηλεκτρολογος μου εκανε κουβεντα για ανορθωτη η πηνια... ελπιζω να μην ειναι το δευτερο....
μου προτεινε aftermarket ανορθωτη ενω εγω σκεφτομουν για μεταχειρισμενο, ητε απο ιδιο μηχανακι ητε απο κανενα hornet 600 που εχω βρει φτηνα...
ποια ειναι η γνωμη σας?

Sapadak
07/10/2013, 13:32
sxelectronics (http://www.sxelectronics.gr/sx21g.htm)

petros1972
07/10/2013, 13:45
kainoyrgioμεταχειρισμενο δεν ξερεις τι θα βγει.ο φιλος απο επανω κατι σου λεει .ακου τον.

ariscbr600f4
07/10/2013, 13:52
πετρο σε ζαλισα :beer:
μια τελευταια γνωμη.... 1-γιαπωνεζικο sun στα 80ε??? 2-κινεζικο με 35ε??? η μεταχειρισμενο απο ιδιο cbr με 50ε???

ariscbr600f4
07/10/2013, 13:55
οκ, ειδα και το απο πανω.... αλλα ξεπερναμε τα 100 εκει... αν ειναι γνησιο για honda ok, αλλα και η sun μια χαρα δεν ειναι??

petros1972
07/10/2013, 14:00
οκ, ειδα και το απο πανω.... αλλα ξεπερναμε τα 100 εκει... αν ειναι γνησιο για honda ok, αλλα και η sun μια χαρα δεν ειναι??

απο τα τρια sun καινουργιο.μην νομιζεις οτι η honda τα φτιαχνει η ιδια .σε υποκατασκευαστες τα δινει.το γνησιο που ρωτησα καινουργιο μου ειπανε 280 ευρω.

ariscbr600f4
11/10/2013, 01:34
ενταξει, μπηκε ο ανορθωτης και ευτυχως ολλα φαινονται να ειναι καλα, και ο συναγερμος...
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας :beer:

notakos600
11/10/2013, 05:48
Ανορθωτής...


ενταξει, μπηκε ο ανορθωτης και ευτυχως ολλα φαινονται να ειναι καλα, και ο συναγερμος...
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας :beer:

Καλά χιλιόμετρα και ποτέ ξανά. :beer:

Sapadak
11/10/2013, 05:55
ενταξει, μπηκε ο ανορθωτης


Ποιο έβαλες τελικά?

ariscbr600f4
11/10/2013, 13:20
το sun...