PDA

View Full Version : ss & sbk vs streefighter σε ολα τα τεραιν



p@nos
02/10/2013, 21:37
καλα η ιστορια ειναι φαση ποιος την εχει μεγαλυτερη...δεν ειναι περισσοτερο καβλα αυτο το μηχανακι απο τη γενια σ4ρ τουονο και σουπερντουκ 1

ολα ξεκινησαν ετσι απο το πρωτο σ4 με τα πιο μαχημα γυμνα μετα προχωρησε η ντουκ στο σφ και εβγαλε και η απριλια το τουρμπονο ν4 τωρα η κατεμ 1600 το δουκα αντε να βγαλει κ η ντουκ 2λιτρο tfsi για να κοντραρονται τα τσουτσουνακια...ηδη ετοιμαζει η bmw λενε σ1000ρρ σε στριτφαητερ...και μη λετε οτι ειναι θεμα καβλας οποιοδηποτε απο τα πρωτα μηχανακια που αναφερω ειναι εξισου κανιβαλος και κανουν ακριβως τις ιδιες καγκουριες με ακριβως την ιδια ανεση

DrBig
02/10/2013, 22:34
καλα η ιστορια ειναι φαση ποιος την εχει μεγαλυτερη...

Δαρβινος, τελος!

devil's animal
02/10/2013, 23:03
η γκαυλα θα ειναι στο να το οδηγας. εστω και μια φορα το μηνα εκει που του αρμοζει. σε στροφες. και μες την πολη γκαυλα θα ειναι.. αλλα ακριβα τα προστιμα.. κι εξω μια χαρα θα ειναι. μεχρι 160 στανταρ θα παει εναν σβερκο που γουσταρει γυμνα.

μπορεις να οδηγας το ss σου σε στροφες με πολυ περισσοτερη ανεση και κ@υλα γιατι ειναι φτιαγμενο ΑΚΡΙΒΩΣ γι'αυτο...
μες στην πολη, θελω να μου πεις που θα βρισκεις προσφυση ν'ανοιξεις...εκτος και αν τα αφηνεις ολα στο τραξιον...αλλα αμα και αυτο δεν βρισκει προσφυση, θα σου κοβει δυναμη (δεν μπορει να βαλει βεντουζες στα λαστιχα)..αρα χαμενα τα αλογατα...

160 μπορουν να πανε σχεδον ολα τα συγχρονα και μη μηχανακια με τα μισα λεφτα που θα κανει το τουμπανο...

κατι αλλο?

DoctoR_k6
02/10/2013, 23:11
μπορεις να οδηγας το ss σου σε στροφες με πολυ περισσοτερη ανεση και κ@υλα γιατι ειναι φτιαγμενο ΑΚΡΙΒΩΣ γι'αυτο...
μες στην πολη, θελω να μου πεις που θα βρισκεις προσφυση ν'ανοιξεις...εκτος και αν τα αφηνεις ολα στο τραξιον...αλλα αμα και αυτο δεν βρισκει προσφυση, θα σου κοβει δυναμη (δεν μπορει να βαλει βεντουζες στα λαστιχα)..αρα χαμενα τα αλογατα...
!

160 μπορουν να πανε σχεδον ολα τα συγχρονα και μη μηχανακια με τα μισα λεφτα που θα κανει το τουμπανο...

κατι αλλο?


Αγιαννη Ρωσσο το superduke απλα δεν το βλεπεις!! Στα ανοιχτα ανω 200χλμ/ω εχεις δικαιο!
Οτι κκ να λεμε ειναι πιστολι κ ας μην 200αριζει με 2α κ 255 με 3η!

devil's animal
02/10/2013, 23:21
Αγιαννη Ρωσσο το superduke απλα δεν το βλεπεις!! Στα ανοιχτα ανω 200χλμ/ω εχεις δικαιο!
Οτι κκ να λεμε ειναι πιστολι κ ας μην 200αριζει με 2α κ 255 με 3η!

και το superduke δεν βλεπει το supermotard...
τι θα κανουμε τωρα? ποιος την εχει μεγαλυτερη?

πιστολι μπορει να ειναι, αλλα ουσιαστικη χρησιμοτητα ΔΕΝ εχει..γιατι για να φτασεις Ρωσσο, πρεπει να κανεις 80χλμ ευθεια..αν λοιπον ξεκινησουμε μαζι απο Αθηνα εγω θα φτασω πρωτος Ρωσσο ξεκουραστα πηγαινοντας με 200-220 και ο αλλος απλα θα εχει δαγκωσει το ντεποζιτο μπας και αντεξει τα 180 συνεχομενα...

DoctoR_k6
02/10/2013, 23:27
Με το supermotard ποσο θα πας εθνικη μεχρι να φτασεις ευβοια? 200?? Εγω απλα στο ειπα για οσον αφορα στη κουβεντα με το ss. Κ χρησιμοτητα το ss απο το γυμνο δεν νομιζω να εχει παραπανω!!
180 με καλο κρανακι παλευονται ανετα...ανω 200 παιζει ξεχειλωμα χεριων!!

devil's animal
02/10/2013, 23:47
Με το supermotard ποσο θα πας εθνικη μεχρι να φτασεις ευβοια? 200?? Εγω απλα στο ειπα για οσον αφορα στη κουβεντα με το ss. Κ χρησιμοτητα το ss απο το γυμνο δεν νομιζω να εχει παραπανω!!
180 με καλο κρανακι παλευονται ανετα...ανω 200 παιζει ξεχειλωμα χεριων!!

μα αυτο σου λεω...οτι με το καθενα θα κανεις τους περιορισμους σου...
απλα απο την στιγμη που το sd δεν εχει προστασια απο αερα και εχει και τοσα αλογα, ουσιαστικα δεν μπορεις να τα χαρεις οπως πρεπει...
εκτος αν μενεις στις Αλπεις (οπως ειπε ο stabak)

ενα ss ομως ειναι πιο "ολοκληρωμενο" μηχανακι για γρηγορες και στριφτερες βολτες...;)

irinia
03/10/2013, 00:57
ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΚΩΣΤΕ ΤΕΣ..............ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΑΠΛΩΣΑΤΕ




Καί δέν μπορώ νά περάσω,θά πατήσω καμμία.........

Ζεύκας
03/10/2013, 03:25
ενα ss ομως ειναι πιο "ολοκληρωμενο" μηχανακι για γρηγορες και στριφτερες βολτες...;)

@@ είναι αλλά ξεφεύγουμε

endopandou
03/10/2013, 07:40
Φυσικά και τέτοιου είδους μοτοσακά έχουν σημαντικούς περιορισμούς και είναι αναγκαίο απο τα εργοστάσια να δώσουν ένα μπικινάκι έστω και σαν έξτρα.
Αν γίνει αυτό τότε ξανασυζητάμε σύγκριση φάιτερ με ss σε διάφορα είδη διαδρομών.

motomaniac
03/10/2013, 07:48
υπερ και κατα των κλιπονατων σε αντιθεση με τα τιμονατα.

θα τοποθετηθω αλλη στιγμη μιας και σχολασα απο νυχτερινη βαρδια και δεν εχω μυαλο τωρα..


υγ streetfighter ειτε χειροποιητα ειτε εργοστασιακα ( μονο τα speed triple, tuono, superduke, αντε και s4r, το πρωτο Ζ1000 και ισως το cb1000r να και εχω αμφιβολιες.)

Stabak
03/10/2013, 07:56
To SD990 είχε τρελά γρήγορη κάστερ. Σε σχεση με τα περισσοτερο ακαμπτα τουονο, 4κυλινδρα τζαπον κλπ είναι ποδήλατο και για να στρίψεις δεν θέλει πολλά. Βεβαια σε συνδυασμο με ενα μετριο απο θεματα ιπποδυναμης αλλα ροπάτο μοτέρ. Με λίγα λογια σε κανει μάγκα και μέτριος οδηγός να σαι δίνοντας σου την ψευδαίσθηση οτι μπορείς να κανεις τα πάντα. Αν βαλεις στην εικονα και την αιχμηρή σχεδιαση είναι ο λογος που το αγαπήσαμε...

Όμως, τωρα εχουμε να κάνουμε με σοβαρές ιπποδυναμεις, αρκετά ηλεκτρονικά, αφθονες ροπές, μονομπρατσα κλπ που ξεφεύγουν πολύ απο αυτό που περιγράφω απο πάνω. Πολλά θα εξαρτηθουν δηλαδή απο την οδηγησιμότητα του μοτο, που οσο και αν εχεις εμπιστοσύνη στην ΚΤΜ, στα γυμνά είναι ο #1 λόγος κατοχής. Αν τεινει σε muscle bike θα χάσει τον χαρακτήρα του. Απο την αλλη αν με ρωτούσες πριν 6 χρόνια τι θα ήθελες παραπάνω στο sd θα σας έλεγα άλογα...:lol:

Οπότε... Τα κυβικά και τα αλογα δεν ειναι ποτέ αρκετά. Αρκεί να ειναι οδηγήσιμα...

DrBig
03/10/2013, 08:18
υπερ και κατα των κλιπονατων σε αντιθεση με τα τιμονατα.

θα τοποθετηθω αλλη στιγμη μιας και σχολασα απο νυχτερινη βαρδια και δεν εχω μυαλο τωρα..


υγ streetfighter ειτε χειροποιητα ειτε εργοστασιακα ( μονο τα speed triple, tuono, superduke, αντε και s4r, το πρωτο Ζ1000 και ισως το cb1000r να και εχω αμφιβολιες.)

Νομιζω:

Τιμονατα -> πιο γρηγορα στο CS και στις κλειστες στροφες
Cliponατα -> πιο γρηγορα στις ανοικτες στροφες και καλλιτερος ελεγχος στην ακριβεια χειρισμων. Γενικα θελουν ταλεντο να πας γρηγορα, αλλα αν το εχεις, σκοτωνεις.

motomaniac
03/10/2013, 08:22
καλα η ιστορια ειναι φαση ποιος την εχει μεγαλυτερη...δεν ειναι περισσοτερο καβλα αυτο το μηχανακι απο τη γενια σ4ρ τουονο και σουπερντουκ 1

ολα ξεκινησαν ετσι απο το πρωτο σ4 με τα πιο μαχημα γυμνα μετα προχωρησε η ντουκ στο σφ και εβγαλε και η απριλια το τουρμπονο ν4 τωρα η κατεμ 1600 το δουκα αντε να βγαλει κ η ντουκ 2λιτρο tfsi για να κοντραρονται τα τσουτσουνακια...ηδη ετοιμαζει η bmw λενε σ1000ρρ σε στριτφαητερ...και μη λετε οτι ειναι θεμα καβλας οποιοδηποτε απο τα πρωτα μηχανακια που αναφερω ειναι εξισου κανιβαλος και κανουν ακριβως τις ιδιες καγκουριες με ακριβως την ιδια ανεση

συμφωνω!!


μπορεις να οδηγας το ss σου σε στροφες με πολυ περισσοτερη ανεση και κ@υλα γιατι ειναι φτιαγμενο ΑΚΡΙΒΩΣ γι'αυτο...
μες στην πολη, θελω να μου πεις που θα βρισκεις προσφυση ν'ανοιξεις...εκτος και αν τα αφηνεις ολα στο τραξιον...αλλα αμα και αυτο δεν βρισκει προσφυση, θα σου κοβει δυναμη (δεν μπορει να βαλει βεντουζες στα λαστιχα)..αρα χαμενα τα αλογατα...

160 μπορουν να πανε σχεδον ολα τα συγχρονα και μη μηχανακια με τα μισα λεφτα που θα κανει το τουμπανο...

κατι αλλο?
με καλυψε ο πανω πανος οσο για την πολη μια χαρα καγκουρευει.. εδω καγκουρευω με το cbr.. που να ειχα και καρατιμονα..


Φυσικά και τέτοιου είδους μοτοσακά έχουν σημαντικούς περιορισμούς και είναι αναγκαίο απο τα εργοστάσια να δώσουν ένα μπικινάκι έστω και σαν έξτρα.
Αν γίνει αυτό τότε ξανασυζητάμε σύγκριση φάιτερ με ss σε διάφορα είδη διαδρομών.



πολυ ωραια προταση! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137682&p=2380354#post2380354

DrBig
03/10/2013, 08:28
Δεν καταλαβαινω τι εχετε εναντιον της υπερβολης!
Τοσο πολυ βιωμα σας εγινε το 'μετρον αριστον'?
Αν ναι, ειστε πολυ προχωρημενοι :eek:

devil's animal
03/10/2013, 08:32
Νομιζω:

Τιμονατα -> πιο γρηγορα στο CS και στις κλειστες στροφες
Cliponατα -> πιο γρηγορα στις ανοικτες στροφες και καλλιτερος ελεγχος στην ακριβεια χειρισμων. Γενικα θελουν ταλεντο να πας γρηγορα, αλλα αν το εχεις, σκοτωνεις.



γενικα τα streetfighter εχουν να κανουν και με τα μοτερ...
οι περισσοτεροι πανε γρηγορα γιατι τους αρεσει το δικιλυνδρο δουλεμα που με τις χαμηλομεσαιες του, τους ξελασπωνει απο στροφη σε στροφη...

δεν ξερω αν μπορω να θεωρησω το Ζ1000 και το CB1000R, σαν "γνησια" streetfighter, ακριβως λογω του μοτερ τους...
αλλιως αν βαλεις σε ολα τα ss μια καρατιμονα και βγαλεις το fairing, μετατρεπονται σε fighter...αν κοψεις δε και κανενα δοντακι απο το μπροστινο γραναζι...θα σου πω μετα τι ωραια σουζιδια μπορεις να κανεις με 3ες...:evil:

RaGe_Raptor
03/10/2013, 08:54
Με την καρατιμονάρα και την πιο όρθια στάση έχεις καλύτερο έλεγχο σε αστική ζούγκλα και πολύ κλειστές διαδρομές σε απανωτό στροφιλίκι , σε πολύ "κλειστό" πιστάκι και γενικά όπου δεν μπορείς να αναπτύξεις "σεβαστό" αριθμό km/h...οπουδήποτε αλλού το κλιπονάτο υπερτερεί ... Πάντα μιλάμε όμως για αναβάτες που ξέρουν τί και γιατί το κάνουν... Αν μιλήσουμε για το μέσο όρο (και κάτω) αναβατών έχω την εντύπωση πως το τιμονάτο είναι πιο εύκολο ίσως εξ'αιτίας πιο εύκολου χειρισμού με την έννοια του ότι η καρατιμονάρα σου δίνει καλύτερη αίσθηση σε χαμηλές ταχύτητες και χρειάζεται λιγότερη φυσική δύναμη για να στρίψεις τη μοτοσυκλέτα λόγω μοχλού (μεγαλύτερο μήκος τιμονιού)..

RaGe_Raptor
03/10/2013, 09:03
Δεν καταλαβαινω τι εχετε εναντιον της υπερβολης!
Τοσο πολυ βιωμα σας εγινε το 'μετρον αριστον'?
Αν ναι, ειστε πολυ προχωρημενοι :eek:

Είμαι υπέρ της "χρηστικής" υπερβολής..κι εξηγούμαι:
Το μοτοσακό μου πιάνει 300km/h...τα χρειάζομαι;;; Σίγουρα όχι...!!! Πάω συνέχεια με 300; Με τίποτα.. Οταν τα πιάνω όμως δεν πιάνεται ο σβέρκος μου ... Σα να κάθομαι σε πολυθρόνα είμαι (υπερβολές...) ντού γιού γκέτ μάι πόιντ???

endopandou
03/10/2013, 09:04
Με λίγα λογια σε κανει μάγκα και μέτριος οδηγός να σαι δίνοντας σου την ψευδαίσθηση οτι μπορείς να κανεις τα πάντα.

Ίσα ίσα που δεν σε κάνει μάγκα. Το μοτό είναι τόσο ακραίο που όταν κινείται σε ρυθμούς, αρκετά πάνω του χαριτωμένου, δημιουργεί μια μόνιμη ανασφάλεια και το αίσθημα πως συνεχώς κάτι λείπει.
Ασφάλεια και σιγουριά η οποία κατ επέκταση μεταφράζεται σε (σημαντικά) μεγαλύτερη ταχύτητα σε πίστα ή σε δημοσιά (όχι φουρκετοειδή) σου προσφέρουν απλόχερα τα Γιαπωνέζικα ss και απο φάιτερς πιθανά μόνο το τουόνο.


Απο την αλλη αν με ρωτούσες πριν 6 χρόνια τι θα ήθελες παραπάνω στο sd θα σας έλεγα άλογα...:lol:
Εγώ θα έλεγα με σειρά:
1) Ψεκασμός. Μετά το Κ5 δικαιολογημένα όλοι οι άλλοι ψεκασμοί μου φαίνονται αστείοι.
2) Κέντρο βάρους. Ο μοτοσακός είναι πάρα πολύ ψηλός και αυτό δικαιολογείται απο το γεγονός πως όταν σχεδιάστηκε είχαν στο μυαλό τους και τα motard. Δηλαδή η όλη σχεδίαση είναι 1 γενιά πίσω απο τον δρόμο που θα έπρεπε να κινηθούν τα φάιτερ αυτού του είδους. Το τουόνο με λίγα λόγια.
3) Διαδρομή αναρτήσεων. Κάπου κάποιος όταν το σχεδίαζαν δεν πήρε τη θαρραλέα απόφαση να μειώσει δύο ποντάκια τη διαδρομή με αποτέλεσμα ο μοτοσακός να πλέει εκτός αν σετάρεις την ανάρτηση στο ''σπάει χέρια'' δηλαδή κάτι κοντά στο track σετάρισμα που δίνουν προσαρμοσμένο στο στυλ του καθενός.
Εκεί ο δούκας πραγματικά ισιώνει και ελέγχει το υπερβολικά ψηλό κέντρο βάρους που σε συνδυασμό με την τρελά μικρή κάστερ μπορεί να σε φέρει ανα πάσα στιγμή σε πολύ δύσκολες καταστάσεις.
Το μεγάλο μεταξόνιο τελικά δεν μπορεί να αντισταθμίσει τις βίαιες αντιδράσεις που προκαλεί η υπόλοιπη γεωμετρία.
4) Μονόδρομο. Οπωσδήποτε και πάση θυσία και αμέσως, αν όχι εχθές. Οι αναπηδήσεις είναι πάρα πολλές θέλουν εμπειρία να τιθασευτούν και τελικά ο αναβάτης κατεβάζει σε λίγο πιο αργό μόουντ αφού έχει άλλο ένα πράγμα να δαμάσει.
Αυτές οι αναπηδήσεις οφείλονται κατά κύριο λόγο στην έλλειψη μοχλικού, κάτι που σε πίστα δεν ενοχλεί μεν αλλά απο την άλλη για street fighter δεν μιλάμε;
5)Αμορτισέρ τιμονιού εχθές. Πιστεύω πως αν κάποιος με μικρή εμπειρία αφήσει κάτω άτσαλα τον μπροστινό στο κτήνος θα φάει tank slap σε χρόνο dt.
6) Μπικινάκι γιατί είναι κρίμα τέτοιες μοτό να θάβονται απο την αεροδυναμική.

Όλα αυτά τα προβλήματα έχουν λυθεί στα Γιαπωνέζικα ss με τα οποία όταν οι ρυθμοί ανέβουν αρκετά (αρκετά περισσότερο απο ότι επιτρέπουν τα Μέγαρα) μπορείς να κινηθείς χωρίς τέτοιου είδους άγχη άρα πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Υπέρ υπάρχουν και μάλιστα σημαντικά. Καταρχήν αυτή η δομή των αναρτήσεων βρίσκει πρόσφυση εκεί που τα ss ούτε φαντάζονται πως υπάρχει και σε συνέχεια την χάνει πιο δύσκολα.
Αυτό απο μόνο του είναι λόγος αγοράς για κάποιον που θέλει πολύ δρόμο και λίγο πίστα.
Αισθητά καλύτερη θέση οδήγησης σε σύγκριση με τα ss σε κλειστά έως μέτρια στριφτερά κομμάτια. Οι λαβές της καρατιμόνας είναι άλλο πράγμα.
Σε κοιτάνε οι πέτρες. Ο φθόνος στα μάτια των κουρασμένων απο τα κλιπ ον κατόχων ss δε, είναι εμφανέστατος. :tooth:

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ο δούκας ανήκει σε μια άλλη εποχή και απευθύνεται σε ελάχιστους. Το θέμα του είναι πως όλα τα εντυπωσιακά κόλπα που διαφημίζεται πως κάνει, τα κάνει ευκολότερα ένα 4κ εξ Ιαπωνίας.



ξε ξε ξεχασα :a024: θα ήθελα επειγόντως και 1500 με 2000 σαλ ακόμα απο το μοτέρ. Όλα του τα συγχωρώ αλλά όταν μπαίνει κόφτης νιώθω σαν να βλέπω όνειρο πως πηδάω την Μπελούτσι και δεν μπορώ να τελειώσω... :tooth:

endopandou
03/10/2013, 09:07
Παιδιά αυτά τα μοτοσακά που συζητάμε είναι παιχνίδια. Δεν μπορούμε να λέμε, πόσο μάλλον να προσπαθήσουμε να πείσουμε τους άλλους για το πιο παιχνίδι είναι καλύτερο... :wave2:

DrBig
03/10/2013, 09:09
Είμαι υπέρ της "χρηστικής" υπερβολής..κι εξηγούμαι:
Το μοτοσακό μου πιάνει 300km/h...τα χρειάζομαι;;; Σίγουρα όχι...!!! Πάω συνέχεια με 300; Με τίποτα.. Οταν τα πιάνω όμως δεν πιάνεται ο σβέρκος μου ... Σα να κάθομαι σε πολυθρόνα είμαι (υπερβολές...) ντού γιού γκέτ μάι πόιντ???

σε ολο το θρεντ μιλατε για αχρειαστες 300ρες αλλα κανεις δε λεει για τις καταιγιστικες επιταχυνσεις, αυτο ειναι που μετραει περισσοτερο για πολλους.

DrBig
03/10/2013, 09:10
Ίσα ίσα που δεν σε κάνει μάγκα. Το μοτό είναι τόσο ακραίο που όταν κινείται σε ρυθμούς, αρκετά πάνω του χαριτωμένου, δημιουργεί μια μόνιμη ανασφάλεια και το αίσθημα πως συνεχώς κάτι λείπει.
Ασφάλεια και σιγουριά η οποία κατ επέκταση μεταφράζεται σε (σημαντικά) μεγαλύτερη ταχύτητα σε πίστα ή σε δημοσιά (όχι φουρκετοειδή) σου προσφέρουν απλόχερα τα Γιαπωνέζικα ss και απο φάιτερς πιθανά μόνο το τουόνο.


Εγώ θα έλεγα με σειρά:
1) Ψεκασμός. Μετά το Κ5 δικαιολογημένα όλοι οι άλλοι ψεκασμοί μου φαίνονται αστείοι.
2) Κέντρο βάρους. Ο μοτοσακός είναι πάρα πολύ ψηλός και αυτό δικαιολογείται απο το γεγονός πως όταν σχεδιάστηκε είχαν στο μυαλό τους και τα motard. Δηλαδή η όλη σχεδίαση είναι 1 γενιά πίσω απο τον δρόμο που θα έπρεπε να κινηθούν τα φάιτερ αυτού του είδους. Το τουόνο με λίγα λόγια.
3) Διαδρομή αναρτήσεων. Κάπου κάποιος όταν το σχεδίαζαν δεν πήρε τη θαρραλέα απόφαση να μειώσει δύο ποντάκια τη διαδρομή με αποτέλεσμα ο μοτοσακός να πλέει εκτός αν σετάρεις την ανάρτηση στο ''σπάει χέρια'' δηλαδή κάτι κοντά στο track σετάρισμα που δίνουν προσαρμοσμένο στο στυλ του καθενός.
Εκεί ο δούκας πραγματικά ισιώνει και ελέγχει το υπερβολικά ψηλό κέντρο βάρους που σε συνδυασμό με την τρελά μικρή κάστερ μπορεί να σε φέρει ανα πάσα στιγμή σε πολύ δύσκολες καταστάσεις.
Το μεγάλο μεταξόνιο τελικά δεν μπορεί να αντισταθμίσει τις βίαιες αντιδράσεις που προκαλεί η υπόλοιπη γεωμετρία.
4) Μονόδρομο. Οπωσδήποτε και πάση θυσία και αμέσως, αν όχι εχθές. Οι αναπηδήσεις είναι πάρα πολλές θέλουν εμπειρία να τιθασευτούν και τελικά ο αναβάτης κατεβάζει σε λίγο πιο αργό μόουντ αφού έχει άλλο ένα πράγμα να δαμάσει.
Αυτές οι αναπηδήσεις οφείλονται κατά κύριο λόγο στην έλλειψη μοχλικού, κάτι που σε πίστα δεν ενοχλεί μεν αλλά απο την άλλη για street fighter δεν μιλάμε;
5)Αμορτισέρ τιμονιού εχθές. Πιστεύω πως αν κάποιος με μικρή εμπειρία αφήσει κάτω άτσαλα τον μπροστινό στο κτήνος θα φάει tank slap σε χρόνο dt.
6) Μπικινάκι γιατί είναι κρίμα τέτοιες μοτό να θάβονται απο την αεροδυναμική.

Όλα αυτά τα προβλήματα έχουν λυθεί στα Γιαπωνέζικα ss με τα οποία όταν οι ρυθμοί ανέβουν αρκετά (αρκετά περισσότερο απο ότι επιτρέπουν τα Μέγαρα) μπορείς να κινηθείς χωρίς τέτοιου είδους άγχη άρα πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Υπέρ υπάρχουν και μάλιστα σημαντικά. Καταρχήν αυτή η δομή των αναρτήσεων βρίσκει πρόσφυση εκεί που τα ss ούτε φαντάζονται πως υπάρχει και σε συνέχεια την χάνει πιο δύσκολα.
Αυτό απο μόνο του είναι λόγος αγοράς για κάποιον που θέλει πολύ δρόμο και λίγο πίστα.
Αισθητά καλύτερη θέση οδήγησης σε σύγκριση με τα ss σε κλειστά έως μέτρια στριφτερά κομμάτια. Οι λαβές της καρατιμόνας είναι άλλο πράγμα.
Σε κοιτάνε οι πέτρες. Ο φθόνος στα μάτια των κουρασμένων απο τα κλιπ ον κατόχων ss δε, είναι εμφανέστατος. :tooth:

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ο δούκας ανήκει σε μια άλλη εποχή και απευθύνεται σε ελάχιστους. Το θέμα του είναι πως όλα τα εντυπωσιακά κόλπα που διαφημίζεται πως κάνει, τα κάνει ευκολότερα ένα 4κ εξ Ιαπωνίας.

Σε διαβασα απνευστι και καταλαβα τι λες, αλλα σ'εχασα στη τελευταια προταση.

RaGe_Raptor
03/10/2013, 09:20
σε ολο το θρεντ μιλατε για αχρειαστες 300ρες αλλα κανεις δε λεει για τις καταιγιστικες επιταχυνσεις, αυτο ειναι που μετραει περισσοτερο για πολλους.

Και για μένα όπως και οι στροφές...αλλά 180 άλογα χωρίς έστω ένα φαιριγκ-άκι είναι κρίμα..

RaGe_Raptor
03/10/2013, 09:25
Ίσα ίσα που δεν σε κάνει μάγκα. Το μοτό είναι τόσο ακραίο που όταν κινείται σε ρυθμούς, αρκετά πάνω του χαριτωμένου, δημιουργεί μια μόνιμη ανασφάλεια και το αίσθημα πως συνεχώς κάτι λείπει.
Ασφάλεια και σιγουριά η οποία κατ επέκταση μεταφράζεται σε (σημαντικά) μεγαλύτερη ταχύτητα σε πίστα ή σε δημοσιά (όχι φουρκετοειδή) σου προσφέρουν απλόχερα τα Γιαπωνέζικα ss και απο φάιτερς πιθανά μόνο το τουόνο.


Εγώ θα έλεγα με σειρά:
1) Ψεκασμός. Μετά το Κ5 δικαιολογημένα όλοι οι άλλοι ψεκασμοί μου φαίνονται αστείοι.
2) Κέντρο βάρους. Ο μοτοσακός είναι πάρα πολύ ψηλός και αυτό δικαιολογείται απο το γεγονός πως όταν σχεδιάστηκε είχαν στο μυαλό τους και τα motard. Δηλαδή η όλη σχεδίαση είναι 1 γενιά πίσω απο τον δρόμο που θα έπρεπε να κινηθούν τα φάιτερ αυτού του είδους. Το τουόνο με λίγα λόγια.
3) Διαδρομή αναρτήσεων. Κάπου κάποιος όταν το σχεδίαζαν δεν πήρε τη θαρραλέα απόφαση να μειώσει δύο ποντάκια τη διαδρομή με αποτέλεσμα ο μοτοσακός να πλέει εκτός αν σετάρεις την ανάρτηση στο ''σπάει χέρια'' δηλαδή κάτι κοντά στο track σετάρισμα που δίνουν προσαρμοσμένο στο στυλ του καθενός.
Εκεί ο δούκας πραγματικά ισιώνει και ελέγχει το υπερβολικά ψηλό κέντρο βάρους που σε συνδυασμό με την τρελά μικρή κάστερ μπορεί να σε φέρει ανα πάσα στιγμή σε πολύ δύσκολες καταστάσεις.
Το μεγάλο μεταξόνιο τελικά δεν μπορεί να αντισταθμίσει τις βίαιες αντιδράσεις που προκαλεί η υπόλοιπη γεωμετρία.
4) Μονόδρομο. Οπωσδήποτε και πάση θυσία και αμέσως, αν όχι εχθές. Οι αναπηδήσεις είναι πάρα πολλές θέλουν εμπειρία να τιθασευτούν και τελικά ο αναβάτης κατεβάζει σε λίγο πιο αργό μόουντ αφού έχει άλλο ένα πράγμα να δαμάσει.
Αυτές οι αναπηδήσεις οφείλονται κατά κύριο λόγο στην έλλειψη μοχλικού, κάτι που σε πίστα δεν ενοχλεί μεν αλλά απο την άλλη για street fighter δεν μιλάμε;
5)Αμορτισέρ τιμονιού εχθές. Πιστεύω πως αν κάποιος με μικρή εμπειρία αφήσει κάτω άτσαλα τον μπροστινό στο κτήνος θα φάει tank slap σε χρόνο dt.
6) Μπικινάκι γιατί είναι κρίμα τέτοιες μοτό να θάβονται απο την αεροδυναμική.

Όλα αυτά τα προβλήματα έχουν λυθεί στα Γιαπωνέζικα ss με τα οποία όταν οι ρυθμοί ανέβουν αρκετά (αρκετά περισσότερο απο ότι επιτρέπουν τα Μέγαρα) μπορείς να κινηθείς χωρίς τέτοιου είδους άγχη άρα πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Υπέρ υπάρχουν και μάλιστα σημαντικά. Καταρχήν αυτή η δομή των αναρτήσεων βρίσκει πρόσφυση εκεί που τα ss ούτε φαντάζονται πως υπάρχει και σε συνέχεια την χάνει πιο δύσκολα.
Αυτό απο μόνο του είναι λόγος αγοράς για κάποιον που θέλει πολύ δρόμο και λίγο πίστα.
Αισθητά καλύτερη θέση οδήγησης σε σύγκριση με τα ss σε κλειστά έως μέτρια στριφτερά κομμάτια. Οι λαβές της καρατιμόνας είναι άλλο πράγμα.
Σε κοιτάνε οι πέτρες. Ο φθόνος στα μάτια των κουρασμένων απο τα κλιπ ον κατόχων ss δε, είναι εμφανέστατος. :tooth:

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ο δούκας ανήκει σε μια άλλη εποχή και απευθύνεται σε ελάχιστους. Το θέμα του είναι πως όλα τα εντυπωσιακά κόλπα που διαφημίζεται πως κάνει, τα κάνει ευκολότερα ένα 4κ εξ Ιαπωνίας.



ξε ξε ξεχασα :a024: θα ήθελα επειγόντως και 1500 με 2000 σαλ ακόμα απο το μοτέρ. Όλα του τα συγχωρώ αλλά όταν μπαίνει κόφτης νιώθω σαν να βλέπω όνειρο πως πηδάω την Μπελούτσι και δεν μπορώ να τελειώσω... :tooth:

Ωραίος ρε έντο..πάντα εκφράζεις άποψη εμπεριστατωμένη...

endopandou
03/10/2013, 09:29
Σε διαβασα απνευστι και καταλαβα τι λες, αλλα σ'εχασα στη τελευταια προταση.
Για τα κόλπα λες; Αν θέλεις να επιδοθείς σε κόλπα θέλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια στον ψεκασμό. Θέλεις ομαλότητα στην απόδοση, δηλαδή 4Κ. Θέλεις ακρίβεια στο φρένο (το μπροστά) κάτι που ο δούκας δεν έχει παρότι δύναμη έχει.

DrBig
03/10/2013, 09:31
Για τα κόλπα λες; Αν θέλεις να επιδοθείς σε κόλπα θέλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια στον ψεκασμό. Θέλεις ομαλότητα στην απόδοση, δηλαδή 4Κ. Θέλεις ακρίβεια στο φρένο (το μπροστά) κάτι που ο δούκας δεν έχει παρότι δύναμη έχει.

Ακομα με το μαμα χαρτη και φιλτροκουτι το εχεις? :eek: :p

DrBig
03/10/2013, 09:41
Και για μένα όπως και οι στροφές...αλλά 180 άλογα χωρίς έστω ένα φαιριγκ-άκι είναι κρίμα..

Σιγουρα θα υπαρξει σκρινακι που θα του επιτρεπει να ταξιδευει με 180

endopandou
03/10/2013, 09:43
Ακομα με το μαμα χαρτη και φιλτροκουτι το εχεις? :eek: :p
όχι αλλά κάτι μου λέει πως έχεις να μου μάθεις αρκετά... :D

byron
03/10/2013, 09:52
Το μεγάλο μεταξόνιο τελικά δεν μπορεί να αντισταθμίσει τις βίαιες αντιδράσεις που προκαλεί η υπόλοιπη γεωμετρία.


Ti μεταξόνιο έχει δλδ ο SD?

DrBig
03/10/2013, 09:53
όχι αλλά κάτι μου λέει πως έχεις να μου μάθεις αρκετά... :D

εχεις πμ

endopandou
03/10/2013, 10:01
Ti μεταξόνιο έχει δλδ ο SD?
3 πόντους μεγαλύτερο απο τον μέσο όρο των ss

devil's animal
03/10/2013, 10:06
πηδάω την Μπελούτσι και δεν μπορώ να τελειώσω... :tooth:

μ'αρεσει που βγαζετε τα υπαρξιακα σας στην φορα με τα ρδελα που καβαλατε...
:tooth::tooth:

endopandou
03/10/2013, 10:09
μ'αρεσει που βγαζετε τα υπαρξιακα σας στην φορα με τα ρδελα που καβαλατε...
:tooth::tooth:
:tooth: Άθλιε

byron
03/10/2013, 10:53
3 πόντους μεγαλύτερο απο τον μέσο όρο των ss

Και από που προκύπτει η "γρήγορη γεωμετρία" του SD τότε? Το trail απ΄ότι είδα είναι 103 για τον SD και 103,7 για το Tuono πχ.
Δεν ξέρω πόσο είναι το trail στα japan SS όμως. Δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.

byron
03/10/2013, 11:01
δεν ξερω αν μπορω να θεωρησω το Ζ1000 και το CB1000R, σαν "γνησια" streetfighter, ακριβως λογω του μοτερ τους...
αλλιως αν βαλεις σε ολα τα ss μια καρατιμονα και βγαλεις το fairing, μετατρεπονται σε fighter...αν κοψεις δε και κανενα δοντακι απο το μπροστινο γραναζι...θα σου πω μετα τι ωραια σουζιδια μπορεις να κανεις με 3ες...:evil:

Και στα fighter αν κόψεις κανένα δοντάκι γίνονται μη οδηγήσιμα απ΄τις σούζες, και?
Το θέμα δεν είναι ποιο είναι περισσότερο παιχνιδιάρικο, εφόσον ένα SS γίνεται εύκολα fighter, ενώ ένα fighter δεν μπορεί και τόσο εύκολα να γίνει SS εκτός του tuono ίσως. Τα υπόλοιπα στα χώραφια των SS (πίστα) θα έχουν θέματα, είτε με σκελετούς/αναρτήσεις, είτε επειδή θα αρχίσουν να ακουμπάνε κάτω όταν ανέβει σοβαρά ο ρυθμός.

Το θέμα είναι οτι ένα fighter είναι κυρίως fun bike και τα αγοράζει κάποιος για την κάβλα του. Τα 160-180 άλογα δεν χρειάζονται σε ένα τέτοιο μηχανάκι. Καθόλου θα έλεγα.

golis
03/10/2013, 11:29
Το θέμα είναι οτι ένα fighter είναι κυρίως fun bike και τα αγοράζει κάποιος για την κάβλα του.
Τα 160-180 άλογα δεν χρειάζονται σε ένα τέτοιο μηχανάκι. Καθόλου θα έλεγα.

Και για την χρηστικότικα του.Μπορείς να πας πιο ξεκούραστα μέσα στην κίνηση.Συν τις αποστάσεις με στροφές.
Σε μονοήμερη 600χλμ δικάβαλος ορεινή Κορινθία-Κατάβαση Καλάβρυτα κλτ,πιο άνετα απ ότι τα ΣΣ.

byron
03/10/2013, 11:42
Και για την χρηστικότικα του.Μπορείς να πας πιο ξεκούραστα μέσα στην κίνηση.Συν τις αποστάσεις με στροφές.
Σε μονοήμερη 600χλμ δικάβαλος ορεινή Κορινθία-Κατάβαση Καλάβρυτα κλτ,πιο άνετα απ ότι τα ΣΣ.

νταξ, τώρα με δουλεύεις.

Δηλ. τα +40/50 άλογα θα τα χρειαστείς στην κίνηση και στο ορεινό στροφιλίκι?

p@nos
03/10/2013, 11:46
καλα ρε μπαιρον μια φορα το μηνα ποσταρω εδω μεσα και με ξεκινησες διαμαχη? :lol:

για το ον τοπικ εγω απλα βλεπω οτι απο τη στιγμη που η πρωτη γενια αυτων των μοτο (βλεπε πρωτα σδ, πρωτα τουονο κ σ4ρ) κανανε σουζες για πλακα με τις 3 πρωτες ταχυτητες και διακοσαριζανε στον αερα ευκολα...τι να κανεις τα 200 αλογα τωρα σχεδον του καινουριου...εκτος απο το παιχνιδι εντυπωσεων και μεγεθουν, κατι αναφερθηκε και πιο πανω για 3 ποντους μεγαλυτερη :p

βεβαια η κατεμ μαλλον βλεπει οτι το παιχνιδι των ιπποδυναμεων ανεβαινει στα σβκ και βγαζει το σδ για μουλαρι μεχρι να εξελιχθει το μοτερ αυτο στην πραξη για να το βαλει στο σσ της

endopandou
03/10/2013, 11:47
Και από που προκύπτει η "γρήγορη γεωμετρία" του SD τότε? Το trail απ΄ότι είδα είναι 103 για τον SD και 103,7 για το Tuono πχ.
Δεν ξέρω πόσο είναι το trail στα japan SS όμως. Δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.



2) Κέντρο βάρους. Ο μοτοσακός είναι πάρα πολύ ψηλός και αυτό δικαιολογείται απο το γεγονός πως όταν σχεδιάστηκε είχαν στο μυαλό τους και τα motard. Δηλαδή η όλη σχεδίαση είναι 1 γενιά πίσω απο τον δρόμο που θα έπρεπε να κινηθούν τα φάιτερ αυτού του είδους. Το τουόνο με λίγα λόγια.


To μεταξόνιο και η κάστερ απο μόνα τους δεν λένε τίποτα αν δεν συνδυάζονται με σωστό ύψος για την ανάλογη χρήση.
Αν κάποιος που έχει στο μυαλό του ss κοιτάξει αυτά τα χαρακτηριστικά στον δούκα και δεν υπολογίσει το ύψος (κέντρο βάρους) και ύψος σέλας θα βρεθεί μπροστά σε μεγάλη έκπληξη.

endopandou
03/10/2013, 11:56
...
Είσαι ντάρλινγκ... :beer:
Σχετικό - άσχετο. Τον μικρό δούκα τον πουλάνε και σε έκδοση με μικρότερη διαδρομή αναρτήσεων. Νομίζω 140άρα

golis
03/10/2013, 12:07
νταξ, τώρα με δουλεύεις.

Δηλ. τα +40/50 άλογα θα τα χρειαστείς στην κίνηση και στο ορεινό στροφιλίκι?

Γέροντα για την ευκολία χειρΙσμού λόγο θέσης των χεριώνε στην καρατιμόνα λέω.Αρμ πάμπ +ετς
μην κοιτάς εσύ που πας με τα 100ψοράλογα τροχό,αργά βαδίζω ζωή κερδίζω.

byron
03/10/2013, 12:25
To μεταξόνιο και η κάστερ απο μόνα τους δεν λένε τίποτα αν δεν συνδυάζονται με σωστό ύψος για την ανάλογη χρήση.
Αν κάποιος που έχει στο μυαλό του ss κοιτάξει αυτά τα χαρακτηριστικά στον δούκα και δεν υπολογίσει το ύψος (κέντρο βάρους) και ύψος σέλας θα βρεθεί μπροστά σε μεγάλη έκπληξη.

Το μεταξόνιο και η κάστερ λένε πολλά. Το θέμα σε μηχανάκια σαν τά δικά μας είναι είναι οτι η καρατιμόνα βάζει αλλιώς τον αναβάτη (και το τρόπο κατανομής του βάρους του) τελείως διαφορετικά απ΄τα SS.
To Τuono με το Mille πχ έχουν ίδιο ύψος σέλλας (830mm) αλλά σαν αίσθηση είναι μέρα με νύχτα. Και δεν το λέω μόνο από την διαφορά με Mille που έχω οδηγήσει, αλλά και απ΄το δικό μου που το είχα κάποια στιγμή με clipons.

DrBig
03/10/2013, 12:34
3 πόντους μεγαλύτερο απο τον μέσο όρο των ss

Παντως απο το S1000RR εχει μικροτερο μεταξονιο...
Ολα παιζουν ρολο, αλλα νομιζω η καστερ ειναι πιο σημαντικη και απο το μεταξονιο και απο το ιχνος για την ταχυτητα στριψιματος.

endopandou
03/10/2013, 12:47
Παντως απο το S1000RR εχει μικροτερο μεταξονιο...
Ολα παιζουν ρολο, αλλα νομιζω η καστερ ειναι πιο σημαντικη και απο το μεταξονιο και απο το ιχνος για την ταχυτητα στριψιματος.
Nαι συμφωνώ. Η διαφορά του δούκα είναι πως είναι στημένος πολύ ψηλά, κοίτα αποστάσεις απο έδαφος κοίτα ύψη σέλας και θα το δεις.

7gibernau
03/10/2013, 12:49
golis-poke
7 χρονια τυονο ρε
καποια στιγμη πρεπει να κατσω να γραψω τα κατορθωματα μου και τα κατορθωματα του!!!

p@nos
03/10/2013, 12:57
το θεμα ιενια οτι τα μεγαλα μηχανακια εχουν μεινει τελειως στασιμα για μια 10ετια σχεδον σε ολους τους τομεις...
δεν εχει υπαρξει ουσιαστικη βελτιωση σε πλαισια αναρτησεις κλπ κλπ...καναν τα μοτερ τερατα (στις αρχες του 2000 τα δικυλιδρα ηταν στα 100αλογα περιπου), πλεον φτασαν στα διπλα και ολα τα αλλα ειναι ακομα ιδια...οι αναρτησεις εχουν παραμεινει ιδιες απο τις αρχες του 90 μιας και τα close cadridge δεν εχουν περασει σε κανενα μηχανακι δρομου ακομα...τα φρενα ακολουθησαν τη τακτικη μεγαλωνων εμβολα αρα εχω περισοτερη δυναμη(εδω ισως υπηρξε μια εξελιξη με τις μονομπλοκ που οντως κανουν διαφορα) κατα τ αλλα ολα τα αυπολοιπα ιδια...το βαρος ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα η ποιοτητα κατασκευης εχει πεσει κατακορυφα και απλα τα μηχανακια λογω του υπερβολικου γκαζιου φαινονται πολυ πιο αερινα...οποτε ναι τα αλογα του δουκα πανε τσαμπα αμα θελανε να κανουν την υπερβολη και να εχει νοημα ας βγαζαν το μηχανακι 30 κιλα ελαφρυτερο...αλλα προχωρισαν στη σιγουρη λυση ολα ετοιμα και κυβικα στο μοτερ...

DrBig
03/10/2013, 13:06
το θεμα ιενια οτι τα μεγαλα μηχανακια εχουν μεινει τελειως στασιμα για μια 10ετια σχεδον σε ολους τους τομεις...
δεν εχει υπαρξει ουσιαστικη βελτιωση σε πλαισια αναρτησεις κλπ κλπ...καναν τα μοτερ τερατα (στις αρχες του 2000 τα δικυλιδρα ηταν στα 100αλογα περιπου), πλεον φτασαν στα διπλα και ολα τα αλλα ειναι ακομα ιδια...οι αναρτησεις εχουν παραμεινει ιδιες απο τις αρχες του 90 μιας και τα close cadridge δεν εχουν περασει σε κανενα μηχανακι δρομου ακομα...τα φρενα ακολουθησαν τη τακτικη μεγαλωνων εμβολα αρα εχω περισοτερη δυναμη(εδω ισως υπηρξε μια εξελιξη με τις μονομπλοκ που οντως κανουν διαφορα) κατα τ αλλα ολα τα αυπολοιπα ιδια...το βαρος ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα η ποιοτητα κατασκευης εχει πεσει κατακορυφα και απλα τα μηχανακια λογω του υπερβολικου γκαζιου φαινονται πολυ πιο αερινα...οποτε ναι τα αλογα του δουκα πανε τσαμπα αμα θελανε να κανουν την υπερβολη και να εχει νοημα ας βγαζαν το μηχανακι 30 κιλα ελαφρυτερο...αλλα προχωρισαν στη σιγουρη λυση ολα ετοιμα και κυβικα στο μοτερ...

1) Γιατι να βαλεις κλειστο φυσιγγιο σε μηχανη που δεν ειναι αγωνιστικη? Για να δουλευει μονο για ενα αναβατη?

2) Οι αναρτησεις δεν εχουν αλλαξει απο το 90? Απο που προκυπτει αυτο? Πλεον και η κουτση μαρια εχει αναποδα και μαλιστα πλεον τα περισσοτερα μεγαλα εχουν πληρως ρυθμιζομενες. Ας αφησουμε αλλες εσωτερικες αλλαγες που δεν ειναι εμφανεις παρα μονο αν τα ανοιξεις.

3) τα 30 κιλα λιγοτερο δεν παιζουν γιατι παμε σε εξωτικα υλικα. Αν το SD εβγαινε -30 κιλα θα κοστιζε 50,000 το λιγοτερο.

4) Απο το 90 εχουν γινει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ προοδοι στο θεμα χαντλινγκ, πλεον εχεις μηχανες που το βαρος εξαφανιζεται, το αερινο που λες και το οποιο δεν οφειλεται στα αλογα, αλλα στην επιστημη της δυναμικης συμπεριφορας.

5) Ηλεκτρονικα...αλλη τεραστια προοδος.

6) Πλαισια....καμια σχεση παλι με την δεκαετια του 90

Antonisss
03/10/2013, 13:24
Καλά ναι, μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας, τα τωρινά μηχανάκια είναι SBK μπροστά στα μηχανάκια του 2000-2002, να μην μιλήσω για πιο πριν... Συγχωρούν απίστευτα οδηγικά λάθη...

Δεκτό ότι υπάρχει μια προσέγγιση του στυλ "ας μην βάλουμε και αυτό για να κρατήσουμε το κόστος χαμηλά", αλλά δεν νομίζω ότι προέκυψε τώρα, υπήρχε προ πολλού...

Επιπλέον, δεν γνωρίζω για τους Ευρωπαίους, αλλά οι Ιάπωνες τουλάχιστον, έχουν απίστευτο know how τεχνολογικό κερδισμένο μέσα από αγώνες, το οποίο όμως το περνάνε σε εμάς πετραδάκι πετραδάκι... Ένα Μ1 ή RCV να αναλύσει κάποιος και να δει τι καινοτομίες έχει σε ηλεκτρονικά, σασί, μοτέρ και τι από αυτά υπάρχει στα αντίστοιχα R1 - CBR θα πει ότι μας κοροϊδεύουν και μας πουλάνε τεχνολογία 10ετίας...

p@nos
03/10/2013, 13:27
μιγκ μη μπερδευεσαι...οι αναρτησεις ειπα οτι εχουν μεινει στασιμες απο το 90...και ειπα στη μεγαλη κατηγορια...το σοβα του 916 στην ουσια ειναι το ιδιο με το σοβα που φοραγε το 1098
τα μηχανακια ειπα οτι σε επιπεδο εξελιξης εχουν μεινει στασιμα απο το 2000
επισης τα cc μια χαρα δουλευουν για ολους τους αναβατες απλα η προφορτιση αλλαζει με ροδελες αυτο δε το κανει να δουλευει με εναν...
με την ιδια λογικη να πεταξουμε και τα μονομπλοκ γιατι ειναι περιττα για μη αγωνιστικη χρηση

τα εξωτικα υλικα ειναι θεμα του ποσο μαζικη παραγωγη θα κανεις...το αλουμινιο καποτε ηταν εξωτικο....αμα αρχιζαν ολοι να χρησιμοποιουν τετοια το κοστος κατασκευης θα επεφτε...

τα ηλεκτρονικα ξαναειπα πανε να κανουν απλα τα 200 αλογα διαχειρισημα στο μεσο αναβατη...δεν ειναι εξελιξη το οτι απλα δουλευουν καλα πλεον

οσο αφορα τα πλαισια παμε παλι πανω ειπα αρχες 2000 οχι 1990 που καταλαβες

sniper
03/10/2013, 13:30
ΣΕ ΕΙΔΑ χθες στην κατεχάνη με το πρώην 750 του Δάλλα με μια καρατιμόνα και να εξαφανίζεσαι στο υπερπέραν...

spyro
03/10/2013, 13:40
......
Ολα παιζουν ρολο, αλλα νομιζω η καστερ ειναι πιο σημαντικη και απο το μεταξονιο και απο το ιχνος για την ταχυτητα στριψιματος.

+990

Πολύ σημαντική.

Να προσθέσω ότι παίζονται και πολλα παιχνίδια με αυτό το μέγεθος. Εταιρείες την έχουν μικρύνει επίτηδες (τη κάστερ ρε) για να κερδίσουν από τους δημοσιογράφους και τους κουλούς πελάτες την φράση «καλά μάγκα μου πσσσσ , … στρίβει με τη σκέψη και μόνο ε?» στη πορεία βέβαια προέκυψαν μεγάλα προβλήματα

devil's animal
03/10/2013, 14:48
Και στα fighter αν κόψεις κανένα δοντάκι γίνονται μη οδηγήσιμα απ΄τις σούζες, και?
Το θέμα δεν είναι ποιο είναι περισσότερο παιχνιδιάρικο, εφόσον ένα SS γίνεται εύκολα fighter, ενώ ένα fighter δεν μπορεί και τόσο εύκολα να γίνει SS εκτός του tuono ίσως. Τα υπόλοιπα στα χώραφια των SS (πίστα) θα έχουν θέματα, είτε με σκελετούς/αναρτήσεις, είτε επειδή θα αρχίσουν να ακουμπάνε κάτω όταν ανέβει σοβαρά ο ρυθμός.

Το θέμα είναι οτι ένα fighter είναι κυρίως fun bike και τα αγοράζει κάποιος για την κάβλα του. Τα 160-180 άλογα δεν χρειάζονται σε ένα τέτοιο μηχανάκι. Καθόλου θα έλεγα.

συμφωνουμε...
:beer:

Allst@rf
03/10/2013, 17:14
To sd 990 έχει "θέμα " με την γεωμετρία του, αν ήθελες το κάτι παραπάνω από αυτό.
Είναι μηχανακι δεκτικο σε οδήγηση sm και για να το κανεις τρακ μπαικ θέλει βελτιωσεις... δεν είναι πισταδικο μοτο...
Στο USA ετρεχε ένα r στο battle of twins και έκαναν ολοκληρη μετατροπή στο μπροστινο για να μην σαβουριαζεται από low κάθε λίγο... Περισσοτερες πληροφορίες στο superduke .net


Ελπίζω στο νέο δούκα να το εψαξαν με τη γεωμετρία του γιατί πλέον τα νουμερα που μας δίνουν είναι σοβαρά... και δεν μιλάω απαραιτητα για πίστα...

Και να προσοπικα μου φαίνεται ότι είναι μια μίξη streetfighter και muscle bike...

byron
03/10/2013, 18:25
Παντως απο το S1000RR εχει μικροτερο μεταξονιο...
Ολα παιζουν ρολο, αλλα νομιζω η καστερ ειναι πιο σημαντικη και απο το μεταξονιο και απο το ιχνος για την ταχυτητα στριψιματος.

Η καστερ μπορει να το μεταμορφωσει, εχεις απολυτο δικιο. Σε μοτο με ρυθμιση υψους στο πισω αμορτισερ ή κατεβασμα πλακων, μπορεις να αλλαξεις μεχρι να ξεσκισεις την συμπεριφορα του.

motomaniac
03/10/2013, 19:17
η ταπεινη μου αποψη. μιας και δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα μεγαλα strefighter και κανενα αλλο ss πλην τα cbr μου και κανα δυο zx10r μες την πολη, θα πω την εμπειρια μου με την μετατροπη του cbr600f3 σε sf με μινι ζελατινα απο r1 πριν και μετα. βγαζοντας το αυθαιρετο συμπερασμα οτι πιθανων να συμβαινουν παρομοια πραγματα καιστα μεγαλα γυμνα.

οι διαφορες με τα κλιπον σε ορεινο στροφιλικι ηταν οτι η μηχανη εγινε απειρως πιο απολαυστικη. ντριφτ παντου και με μαγαλυτερο ελγχο απο οτι πριν. φουλ αναποδο κλπ. παρολαυτα μου φαινεται οτι μαλλον πηγαινα πιο αργα απο οτι με κλιπον αλλα δεν με ενοιαζε καθολου. στην εθνικη το θεμα αερα οταν δεν ειχα ζελατινα δεν με προβληματισε ως τα 160 αλλλα και πριν ειχα γυμνο και το απολαμβανα με οσο πηγαινε τελικη (180). με την ζελατινα κυριολεκτικα δεν με προβληματιζε ως τα 200 περιπου. βεβαια τωρα το f4 μου φαινεται ανετο με 200+ ορθιος σχεδον. μαλλον εχω ατσαλινο σβερκο σε συγκριση με αυτα που διαβαζω εδω μεσα.

υποθετω τωρα πως στα μεγαλα streetfighter το τιμονι θα ειναι απειρως καλυτερο μες την πολη (δεν το χρειαζομαι εχουμε σκουτερ, και θα με γλιτωσει κι απο προστιμα), στις φουρκετες, στις σουζες, στην αντικοινωνικη συμπερφιορα γενικοτερα. τα κλιπον θα ειναι σιγουρα καλυτερα σε ανοιχτες καμπες με πολλα. στην πιστα κι ισως σε στροφιλικι με αρκετα απλωτη χαραξη. το Ζ1000 το εβαλα στην κουβεντα μονο για την πρωτη γενια πριν φλωρεψει. το cb1000r αν και δεν εχει τα τεχνικα χαρακτηριστικα να διαπρεψει εχει ενα ζηλευτο προσον. ομαλοτητα και ροπη. στις μεσαιες αν θυμαμαι καλα η χοντα λεει οτι ειναι πιο δυνατο κι απο to cbr1000. στο isle of moto ειχε ρεκορ χρονο απο τους πιο πολλους? μπορει να θυμαμαι και λαθος. μπορει να μην ειναι τοπ στις καγκουριες αλλα κατι εχει να πει. ισως να τολες καλοστημενο γυμνο απλα.

παντως τωρα που τα ταξιδια μας με μοτο εχουν ελαχιστοποιηθει κι εγω προσωπικα βγαζω την μηχανη μονο για να ξεγκαυλωσω θα προτιμουσα ενα streetfighter. και αφου τα ποσα που κοστιζουν αυτα που αναφερουμε ειναι μεγαλα για την τσεπη μου ισως φτιαξω ενα καποια στιγμη. ενα cbr600f3 θα ηταν ιδανικο αμα δεν εκαιγε τοοοοοοοσο πολυ...

αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4164995/ +1000ε και με 2 χηνες αξιοπρεπεστατο σφ.

teogtp
03/10/2013, 23:05
Ρε να σας δωκο το bking?Να γουστΑΥρετε?