PDA

View Full Version : Σφύριγμα στο ταμπούρο



kylias
03/10/2013, 15:24
Καλησπέρα σας παιδιά,έχω ένα Ηonda CBF 125 και τη τελευταία εβδομάδα όποτε πατάω πίσω φρένο ακούω ένα ενοχλητικό σφύριγμα στο ταμπούρο,το οποίο έχω καταλάβει πως δεν προκαλείται από υγρασία η νερά.Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

notakos600
03/10/2013, 15:35
Αυτή πρέπει να είναι η χρονιά των cbf 125 πάντως...
Έλεγξε αν έχει φαγωθεί το υλικό τριβής και τρίβεται σίδερο με σίδερο. Αν υπάρχει υλικό τριβής, τότε με ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο, 800 για παράδειγμα, τρίψε ελαφρώς την μέσα επιφάνεια του ταμπούρου για να την αγριέψεις.

OldMan
03/10/2013, 16:06
Καλύτερα με 400άρι ντουκόχαρτο (όχι νερού) γιατί θα στομώσει αμέσως..

toyar
03/10/2013, 16:10
καλυτερα μην κανεις τιποτα, μολις δουλεψει και στεγνωσει θα σταματησει, και μολις ξαναπιασει υγρασια θα το ξανακανει κλπ κλπ

bruno
03/10/2013, 18:22
To σφυριγμα γινεται απο τις αυλακωσεις που δημιουργουνται στο ταμπουρο.Εκτος απο το να το τριψεις με υαλοχαρτο,καλυτερα να βαλεις πιο καλη ποιοτητα σιαγωνες.Υπαρχουν και σιαγωνες με χαρακιες πανω στο υλικο τριβης,για να φευγει η μακα πιο ευκολα,εχει καλυτερα αποτελεσματα.

OldMan
03/10/2013, 18:57
Το κάνεις και με ένα πριονάκι διαγώνια..

vaska
03/10/2013, 19:06
Το κάνεις και με ένα πριονάκι διαγώνια..

Τι "διαγώνια" ρε, σε ποιές γωνίες??? Λοξά λέει ο κόσμος να καταλαβαίνει ο ερωτών.

:bawl:

OldMan
03/10/2013, 19:21
Τι "διαγώνια" ρε, σε ποιές γωνίες??? Λοξά λέει ο κόσμος να καταλαβαίνει ο ερωτών.
Είδες εσύ κανέναν ερωτόντα..??:D

kylias
03/10/2013, 20:30
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.Γενικά πάντως δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με το μηχανάκι,αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένος

mikes
03/10/2013, 21:42
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.Γενικά πάντως δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με το μηχανάκι,αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένοςνα στις συνοψησω λιγο τις απαντησεις λοιπον γιατι καθενας εγραφε και κατι χρησιμο μεν, μεμονομενο δε!

το τριξιμο/σφυριγμα που ακους, ειναι η απο υγρασια, η απο συγκεντρωση σκονης, η απο τη πατουρα που εχει κανει το ταμπουρο!

η λυση ειναι μια για ολες τις περιπτωσεις!
-λυνεις τροχο,
-καθαριζεις καλα και φυσας ταμπουρο και κιθαρα ωστε να μην μεινει ιχνος σκονης,
-ψεκαζεις το ταμπουρο με σπρευ καθαριστικο φρενων!
-μολις στεγνωσει, με ενα σμυριδοπανο (οχι πολυ χοντρο) τριβεις την επιφανεια επαφης και καθαριζεις με ενα πανακι βρεγμενο με οινοπνευμα!
-με μια λιμα "φρεζαρεις" τις γωνιες στις σιαγωνες, ωστε να ξεπερνουν πιο ευκολα την πατουρα του ταμπουρου!
-με το ιδιο σμυριδοπανο που ετριψες το ταμπουρο, περνας και τις σιαγωνες!
-μονταρεις και εισαι κομπλε!!

kylias
04/10/2013, 00:06
Ωραίος φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ :)

notakos600
04/10/2013, 05:41
Είδες εσύ κανέναν ερωτόντα..??:D

:lol::lol: