PDA

View Full Version : Η βιδα αυτη ρυθμιζει το ρελαντι?



Mikelo
04/10/2013, 10:38
Γεια χαρα παιδια! Πηρα ενα aprilia sx 125 (μεταχειρισμενο) πριν λιγες μερες. Το πηγα στο συνεργειο της αντιπροσωπειας για ελεγχο και με την ευκαιρια μου ρυθμισε και το ρελαντι γιατι ηταν πολυ υψηλο (το εβαζα νεκρα και οι στροφες εφταναν στο Θεο). Την επομενη μερα ομως αφου ειχε κρυωσει για τα καλα η μηχανη, πηγα να το βαλω μπρος(μανιβελα) και δεν επαιρνε με τιποτα! Οποτε το μυαλο μου πηγε στην ρυθμιση που καναμε στο ρελαντι. Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος πειραξα μια βιδα. Την ξεσφιξα και μετα το μηχανακι πηρε. 1ον)Θελω να μου πειτε αν ειναι αυτη η βιδα που ρυθμιζει το ρελαντι και 2ον) Τι με συμβουλευετε να κανω ετσι ωστε και να μην εχω υψηλο ρελαντι αλλα και το μηχανακι να παιρνει σχετικα ευκολα μπρος??? Οριστε η βιδα που πειραξα: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1274049_10201820067200433_1163587560_o.jpg

Ευχαριστω!

sonic22
04/10/2013, 11:09
Η βιδα ρελαντι ειναι αυτη.

Τσοκ στην εκινηση χρεισημοποιεις;

Οταν ειναι ζεστο το μηχανακι και του κατεβασεις το ρελαντι, περνει μπροστα;

Οταν λειτουργει το μοτερ και εχεις χαμηλωσει το ρελαντι και παιζεις γκαζιες ποσο γρηγορα πεφτουν οι στροφες;


bonus round
Την αλλη βιδα που ειναι πιο βαθια στο καρμπ (μειγματος) την εχει πειραξει κανεις;

Mikelo
04/10/2013, 14:31
Ναι χρησιμοποιω τσοκ οταν ειναι τελειως κρυο.
Αν ειναι ζεστο παιρνει αμεσως ναι.
πεφτουν αρκετα γρηγορα (αναλογα ποσο εχω σφιξει ή ξεσφιξει την βιδα)
Δεν γνωριζω αν την πειραξε ο προηγουμενος την αλλη την βιδα.