PDA

View Full Version : Οι "κυνόφιλοι"...



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
06/10/2013, 19:48
...έτσι δεν δηλώνουν περαν τις ιδιότητας του κυνηγού; Αλλά η κυνοφιλία τους εξαντλείτε στο να βάζουν τα έρμα τα σκυλιά σε αυτά τα τραγικά κουτιά και να τα μεταφέρουν εκατοντάδες χιλιόμετρα... στην συγκεκριμένη περίπτωση ξέχασαν να τα βγάλουν:

http://www.egnomi.gr/article.php?id=42381&category_id=59

και ο αρθρογράφος κάνει λογο για το δέσιμο που έχουν με τα σκυλιά τους οι κυνηγοί :rolleyes: αλλά δεν ξεχνά επίσης να συμπληρώσει πώς κόστιζαν μια περιουσία... ε ρε μαλακία στον κόσμο... ε ρε μαλάκία!!!!

taisteal
06/10/2013, 19:49
για κατι τετοια ντρεπομαι που ειμαι ανθρωπος....

cosgili
06/10/2013, 19:55
θα έπρεπε και εδώ στο Ελλαδιστάν να ισχύει σκληρή νομοθεσία και να κόβονται κώλοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Ώρες ώρεςτο να πάρεις το νόμο στα χέρια σου φαντάζει ιδανικό...:mad:

Pan (dvs)
06/10/2013, 20:11
Παραμυθια λεει το ρεπορταζ στεναχωρηθηκαν γιατι θα πρεπει να ξαναπληρωσουνε για αλλα.Πολλοι κυνηγοι αν δεν κανει σωστα τη δουλεια το σκυλι το πυροβολουνε στο κεφαλι και πανε γι'αλλα.Μην τα ταιζουνε και τζαμπα.Λιγοι κυνηγοι αγαπανε πραγματικα τα ζωα τους.

el-Gatto
06/10/2013, 20:18
Το συγκεκριμένο περιστατικό δικαιολογεί απόλυτα την αηδία που νιώθω απο τότε που κατάλαβα τον ευατό μου ,για όλους αυτούς του "ανθρώπους" που ονομάζονται "κυνηγοί" ,και οι οποίοι αισθάνονται υπερήφανοι ,όταν εξοπλισμένοι με ότι πιο HighTech υπάρχει ,κυνηγάνε τις πέρδικες πχ να τις σκοτώσουν ,οχι για να καλύψουν την ανάγκη τους για τροφή ,αλλά έτσι...για πλάκα.

Και αναρωτιέμαι:
-Δεν ψηφίστηκε λίαν προσφάτως στην Ελλάδα ένας νέος νόμος που διέπει τις σχέσεις ιδιοκτήτη-κατοικιδίου;
-Δεν έχει γίνει τόσος ντόρος για την ΣΩΣΤΗ αυστηρότητα του και για την ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΗ επιτέλους τήρηση του;
-Δεν είναι πασιφανέστατη εγκληματική αμέλεια το εν'λόγω περιστατικό;
-Δεν έχουν βρεθεί ξανά οι .......... στο γκαράζ πλοίου έστω για ένα 5λεπτο για να γνωρίζουν οτι μένεις απο ανάσα;
-Δεν έγινε άμεσα γνωστό; (βλ.αξιωματικοί πλοίου - λιμενικοί - τύπος - αστυνομία)

Γιατί δεν διαβάζω λοιπόν τίποτα στο "δημοσίευμα" για τη σύληψη τους με τη διαδικασία του αυτόφωρου ,τη δίκη ,την καταδίκη κ την ποινή τους;

Αντίθετα τονίζεται η "λύπη" τους και η μή διάθεση τους για "κυνήγι".
Σιγά μη τους λυπηθώ κιόλας.
Αυτοί λυπήθηκαν μόνο για τα λ7 που έχασαν.

Τα ΖΩΝΤΑΝΆ ΛΥΠΆΜΑΙ.

Αυτά που έφυγαν με τόσο άσχημο τρόπο ,κι αυτά που θα βασανιστούν απο τους ίδιους ανεγκέφαλους ,μια κ απ'ότι φαίνεται θα'χουν τα φράγκα να ξαναψωνίσουν νέα "εργαλεία".

Αν ξεχνούσαν τα παιδιά τους στο αυτοκίνητο ,τα οποία θα είχαν την ίδια κατάληξη ,θα είχαν και την ίδια αντιμετώπιση;

Ωρες ώρες θα'θελα πολύ να είμαι νομοθέτης.
Κάνε κύριε μ@λ@κ@ ένα ταξίδι στο πορτμπαγκαζ ενός αυτοκινήτου μέσα στο γκαράζ του πλοίου ,κι αν όταν πιάσει λιμάνι είσαι ζωντανός ,πήγαινε σπίτι σου να το θυμάσαι για την επόμενη.

Αν όχι ,θα έχει αποδωθεί δικαιοσύνη με τον καλύτερο τρόπο.

vaska
06/10/2013, 21:00
Παραμυθια λεει το ρεπορταζ στεναχωρηθηκαν γιατι θα πρεπει να ξαναπληρωσουνε για αλλα.Πολλοι κυνηγοι αν δεν κανει σωστα τη δουλεια το σκυλι το πυροβολουνε στο κεφαλι και πανε γι'αλλα.Μην τα ταιζουνε και τζαμπα.Λιγοι κυνηγοι αγαπανε πραγματικα τα ζωα τους.

+ όσα
Το έχω δει να γίνεται μπροστά στα μάτια μου και πήγα να τον σκοτώσω τον πούστη.

vaska
06/10/2013, 21:01
Το διάβασα κι εγώ χθες αλλά χαλάστηκα τόσο που δεν σχολίασα.

vaska
06/10/2013, 21:03
Το συγκεκριμένο περιστατικό δικαιολογεί απόλυτα την αηδία που νιώθω απο τότε που κατάλαβα τον ευατό μου ,για όλους αυτούς του "ανθρώπους" που ονομάζονται "κυνηγοί" ,και οι οποίοι αισθάνονται υπερήφανοι ,όταν εξοπλισμένοι με ότι πιο HighTech υπάρχει ,κυνηγάνε τις πέρδικες πχ να τις σκοτώσουν ,οχι για να καλύψουν την ανάγκη τους για τροφή ,αλλά έτσι...για πλάκα.

Και αναρωτιέμαι:
-Δεν ψηφίστηκε λίαν προσφάτως στην Ελλάδα ένας νέος νόμος που διέπει τις σχέσεις ιδιοκτήτη-κατοικιδίου;
-Δεν έχει γίνει τόσος ντόρος για την ΣΩΣΤΗ αυστηρότητα του και για την ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΗ επιτέλους τήρηση του;
-Δεν είναι πασιφανέστατη εγκληματική αμέλεια το εν'λόγω περιστατικό;
-Δεν έχουν βρεθεί ξανά οι .......... στο γκαράζ πλοίου έστω για ένα 5λεπτο για να γνωρίζουν οτι μένεις απο ανάσα;
-Δεν έγινε άμεσα γνωστό; (βλ.αξιωματικοί πλοίου - λιμενικοί - τύπος - αστυνομία)

Γιατί δεν διαβάζω λοιπόν τίποτα στο "δημοσίευμα" για τη σύληψη τους με τη διαδικασία του αυτόφωρου ,τη δίκη ,την καταδίκη κ την ποινή τους;

Αντίθετα τονίζεται η "λύπη" τους και η μή διάθεση τους για "κυνήγι".
Σιγά μη τους λυπηθώ κιόλας.
Αυτοί λυπήθηκαν μόνο για τα λ7 που έχασαν.

Τα ΖΩΝΤΑΝΆ ΛΥΠΆΜΑΙ.

Αυτά που έφυγαν με τόσο άσχημο τρόπο ,κι αυτά που θα βασανιστούν απο τους ίδιους ανεγκέφαλους ,μια κ απ'ότι φαίνεται θα'χουν τα φράγκα να ξαναψωνίσουν νέα "εργαλεία".

Αν ξεχνούσαν τα παιδιά τους στο αυτοκίνητο ,τα οποία θα είχαν την ίδια κατάληξη ,θα είχαν και την ίδια αντιμετώπιση;

Ωρες ώρες θα'θελα πολύ να είμαι νομοθέτης.
Κάνε κύριε μ@λ@κ@ ένα ταξίδι στο πορτμπαγκαζ ενός αυτοκινήτου μέσα στο γκαράζ του πλοίου ,κι αν όταν πιάσει λιμάνι είσαι ζωντανός ,πήγαινε σπίτι σου να το θυμάσαι για την επόμενη.

Αν όχι ,θα έχει αποδωθεί δικαιοσύνη με τον καλύτερο τρόπο.

@ρχίδι@ είναι Κώστα, τι να πεις περισσότερο.

chester24
06/10/2013, 22:02
Το συγκεκριμένο περιστατικό δικαιολογεί απόλυτα την αηδία που νιώθω απο τότε που κατάλαβα τον ευατό μου ,για όλους αυτούς του "ανθρώπους" που ονομάζονται "κυνηγοί" ,και οι οποίοι αισθάνονται υπερήφανοι ,όταν εξοπλισμένοι με ότι πιο HighTech υπάρχει ,κυνηγάνε τις πέρδικες πχ να τις σκοτώσουν ,οχι για να καλύψουν την ανάγκη τους για τροφή ,αλλά έτσι...για πλάκα.

Πολλοι κυνηγοι αν δεν κανει σωστα τη δουλεια το σκυλι το πυροβολουνε στο κεφαλι και πανε γι'αλλα.Μην τα ταιζουνε και τζαμπα.Λιγοι κυνηγοι αγαπανε πραγματικα τα ζωα τους.

Πολυ λυπαμαι για τα καημενα τα σκυλια. Και αυτοι ειναι τοσο στενομυαλοι που στα @@@ για το αν θα μεινουν μεσα στο κουτι!!! :mad:

Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχουν κυνηγοι, οι οποιοι κυνηγουν για αναζητηση τροφης.. Το κανουν καθαρα απο χομπι. Ειναι ενα ακριβο σπορ που μπορει να κανει σχεδον οποιοσδηποτε, εφοσον διαθετει τα χρηματα.

Δυστυχως ενα πολυ μεγαλος μερος αυτων χρησιμοποιει τα σκυλια σαν εργαλειο κ ΜΟΝΟ και δεν νοιαζεται για την ψυχη του. Τωρα αν και εγω εβλεπα μπροστα μου να πυροβολουν εν ψυχρω ενα ζωο, δεν ξερω πως θα αντιδρουσα.. Πραγματικα..:mad:

MG-KTiNoS
06/10/2013, 22:08
ένας άνθρωπος που μπορεί να σηκώσει τη καραμπίνα και να σκοτώσει ένα ελεύθερο πουλί (που συχνά δεν θα φάει καν...) σιγά μη σεβαστεί το σκύλο ή... εσάς...
Για σκεφτείτε το...
Έχουν ερημώσει όλη την ύπαιθρο οι κάφροι και τα κοπρόσκυλα στα δασαρχεία τον μπαίζουν, τυφλοί κουφοί και ευθυνόφοβοι !

vaska
06/10/2013, 22:15
ένας άνθρωπος που μπορεί να σηκώσει τη καραμπίνα και να σκοτώσει ένα ελεύθερο πουλί (που συχνά δεν θα φάει καν...) σιγά μη σεβαστεί το σκύλο ή... εσάς...
Για σκεφτείτε το...
Έχουν ερημώσει όλη την ύπαιθρο οι κάφροι και τα κοπρόσκυλα στα δασαρχεία τον μπαίζουν, τυφλοί κουφοί και ευθυνόφοβοι !


Να διαφωνήσω. Ξέρω πρόσφατη περίπτωση που μπάτσος μαζί με κολλητό του πήγε βράδυ με φακό για αγριοκούνελα στο Ευπάλιο. Από τα μπάμ και μπούμ ξεσηκώθηκαν 3 έφιπποι θηροφύλακες και τους πέρασαν χειροπέδες. Τον έθεσαν σε διαθεσιμότητα από την υπηρεσία του κι εκτός του ότι θα περάσει ΕΔΕ, θ' αντιμετωπίσει και ποινικό δικαστήριο. Παίζεται ακόμα και η σύνταξή του.

vaska
06/10/2013, 22:27
ρίξτε μια ματιά, το βίντεο βγάζει όμορφα συναισθήματα. Παρατηρήστε τα μάτια του σκύλου που από την πρώτη ματιά δείχνουν ότι αποδέχεται την διασώστρια.
http://zasmejsa.com/videa/zobrazit/65497/kazdy-tvor-dostane-raz-druhu-sancu/?fb_action_ids=10151905414549320&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%2210151905414549320%22%3A591704567542769}&action_type_map={%2210151905414549320%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

chester24
06/10/2013, 22:44
Nice one Vaska!
Δεν καταλαβα κατι ομως... Σε καποια φαση ειπε στο βιντεο, οτι χρησιμοποιουνταν ως bait dog... Να φανταστω οτι εχει να κανει με κυνομαχιες; Η κανω λαθος;

vaska
07/10/2013, 06:29
Nice one Vaska!
Δεν καταλαβα κατι ομως... Σε καποια φαση ειπε στο βιντεο, οτι χρησιμοποιουνταν ως bait dog... Να φανταστω οτι εχει να κανει με κυνομαχιες; Η κανω λαθος;

Ναι.

petros1972
07/10/2013, 06:46
Παραμυθια λεει το ρεπορταζ στεναχωρηθηκαν γιατι θα πρεπει να ξαναπληρωσουνε για αλλα.Πολλοι κυνηγοι αν δεν κανει σωστα τη δουλεια το σκυλι το πυροβολουνε στο κεφαλι και πανε γι'αλλα.Μην τα ταιζουνε και τζαμπα.Λιγοι κυνηγοι αγαπανε πραγματικα τα ζωα τους.

+10000000000000000000000

stam2
07/10/2013, 06:50
Πολυ λυπαμαι για τα καημενα τα σκυλια. Και αυτοι ειναι τοσο στενομυαλοι που στα @@@ για το αν θα μεινουν μεσα στο κουτι!!! :mad:

Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχουν κυνηγοι, οι οποιοι κυνηγουν για αναζητηση τροφης.. Το κανουν καθαρα απο χομπι. Ειναι ενα ακριβο σπορ που μπορει να κανει σχεδον οποιοσδηποτε, εφοσον διαθετει τα χρηματα.

Δυστυχως ενα πολυ μεγαλος μερος αυτων χρησιμοποιει τα σκυλια σαν εργαλειο κ ΜΟΝΟ και δεν νοιαζεται για την ψυχη του. Τωρα αν και εγω εβλεπα μπροστα μου να πυροβολουν εν ψυχρω ενα ζωο, δεν ξερω πως θα αντιδρουσα.. Πραγματικα..:mad:

και όπως είπε και κάποιος άλλος, με τα χαι τεκ όπλα και τα ακριβοπληρωμένα σκυλιά τα οποία είναι όλα απλά εργαλεία για το χόμπι τους.
το οποίο αν ήταν αληθινά χόμπι, τα όπλα θα παρέμεναν απλά δίκανα και όχι επαναληπτικές πολλών φυσιγγίων, και με σκάγια, πλεονέκτημα που μπορεί να κάνει κι έναν άχρηστο να πετύχει πουλι... το χόμπι σημαίνει ότι δίνεις κι έναν βαθμό δυσκολίας σε όλο αυτό, ώστε το πουλί να μπορεί να φύγει.... και παράλληλα να εξασκηθείς στο σημάδι με ένα μονόβολο... όσο για τα σκυλιά, αν ήταν πραγματικά κυνηγοί θα συνεχιζαν το κυνήγι τους χωρίς αυτά... η δικαιολογία της κακής ψυχολογίας λόγω της απώλειας δεν υπάρχει, διότι αλλιώς θα τα νοιαζόντουσαν...
αλήθεια ποιος δεν ξέρει τι συνθήκες επικρατούν στα γκαράζ των πλοίων....? και ας μην είναι σκύλος!

nicksior
07/10/2013, 07:50
Αμέλεια , εγκληματική σίγουρα αλλά αμέλεια.
Παιδιά έχουν χαθεί από θερμοπληξία ξεχασμένα απο αμελείς γονείς μέσα στο αυτοκίνητο ή σαν συνεπιβάτες μεθυσμένων γονιών σε αυτοκίνητα η μοτο ή παρασυρμένα επειδή κάποιος ανόητος την είδε ραλίστας.
Συνθήκες διαβίωσης παιδιών άθλιες που δεν έχουν σχέση με κανόνες υγιεινής και ασφάλειας , βλέπε τους δικούς μας Ρομά ή σε ρεπορτάζ απο τον τρίτο κόσμο..
Ανυπαρξία ειδικών χώρων μεταφοράς ζώων στα πλοία όπως προβλέπονται.. Ακόμη και τα σκυλιά συνοδείας τυφλών δεν επιτρέπεται να εισέλθουν σε χώρους εστιατορίων , μπαρ κλπ (το γνωρίζατε?) στερώντας απο τον τυφλό την ελεύθερη διακίνηση και απόλαυση στοιχειωδών απολαυσεων.
Είναι ανώριμο να καταδικάζεται ένας χώρος συλληβδην επειδή μας είναι άγνωστος , μην ξεχνάτε πόσοι θεωρούν αχρείαστες σκωτόστρες τις μηχανές και πολύ θα επιθυμούσαν την κατάργησή τους.
Απαγόρευση του κυνηγιού , του ψαρέματος , του μαζέματος χόρτων (ναι υπάρχει απαγόρευση συλλογής βοτάνων) , σαλιγκαριών ή ακόμη και απλής βόλτας -παραμονής στο βουνό (έγινε κι αυτό το καλοκαίρι με αφορμή την πρόληψη πυρκαγιών) , η απαγόρευση του ελεύθερου κάμπινγκ (πρόστιμο 300 ευρώ) κλπ κλπ είναι λύσεις ?
Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να καταδικάζουμε χώρους πού είτε δεν γνωρίζουμε είτε δεν συμπαθούμε , όποια δραστηριότητα είναι νόμιμη (παγκοσμίως μάλιστα) διέπεται απο κανόνες που πρέπει να τηρούνται (μια αυτοκριτική για τον δικό μας δεν θα έβλαπτε).
Δεν θα εξισώσουμε την οικολογική καταστροφή που προκάλεσε η BP στον κόλπο του Μέξικο με το ψάρεμα μιας μαρίδας απο κάποιον ψαρά με καλάμι επειδη το ψαράκι (ζώο κι αυτό) πεθαίνει βασανιστικά απο ασφυξία σπαρταρώντας πάνω στον μώλο .. (Είμαι σίγουρος πως αν γυριστεί μια ταινία Ντισνευ με την κατάλληλη μουσική υπόκρουση , θα βρεθούν οργανώσεις κατάργησης του παράκτιου ψαρέματος..)


:wave2:

el_hymador
07/10/2013, 07:53
Υποτίθεται ότι υπάρχει νόμος ο οποίος απαγορεύει την μεταφορά σκύλων σε μπαγκαζιέρες - κουτιά, αλλά οι "κυνόφιλοι" που αγαπάνε τα σκυλιά τους όσο τίποτα άλλο (μη χέσω) δεν μασάνε... και είναι ευρέως γνωστό ότι τα έχουν γενικώς περιορισμένα όλη την εβδομάδα, αλυσοδεμένα, για να βγάλουν όλη τους την ενεργητικότητα στο κυνήγι... το μόνο θετικό είναι ότι επειδή το iq των "κυνόφιλων" έρπει σαν την χαμήλη βλάστηση, πολύ συχνά περνά ο ένας τον άλλον για αγριογούρουνο ή μπεκάτσα και αλληλοπυροβολιούνται...

MG-KTiNoS
07/10/2013, 07:59
Nik το ότι η βουρ κατ΄ρστρεψε τον κόλπο του Μεξικού δεν πάει να πει ότι εμείς μπορούμε να χαλάμε τα λίγα που έχουμε...

Επέτρεψε μου να σου πω ότι έχω κάνει λίγη ορειβασία, λίγο τον εθελοντή πυροσβέστη κι έχω εικόνα του τι γίνεται.
Τελευταία με την φωτογραφία κάνω παραία με κάποια παιδιά που κάνουν φωτογραφεία άγροιας φύσης και ... ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ μ αυτά που βλέπω.

Δεν θα σου πω φυσικά ότι δεν πετάει τίποτα πια στην Ελλάδα το ξέρεις και μόνος σου
Πιο πολλά πουλιά έχει το Π Φάληρο παρά το δάσος
:(


αλλά ποιό δάσος ?
:cry:

el_hymador
07/10/2013, 08:03
Αμέλεια , εγκληματική σίγουρα αλλά αμέλεια.
Παιδιά έχουν χαθεί από θερμοπληξία ξεχασμένα απο αμελείς γονείς μέσα στο αυτοκίνητο ή σαν συνεπιβάτες μεθυσμένων γονιών σε αυτοκίνητα η μοτο ή παρασυρμένα επειδή κάποιος ανόητος την είδε ραλίστας.
Συνθήκες διαβίωσης παιδιών άθλιες που δεν έχουν σχέση με κανόνες υγιεινής και ασφάλειας , βλέπε τους δικούς μας Ρομά ή σε ρεπορτάζ απο τον τρίτο κόσμο..
Ανυπαρξία ειδικών χώρων μεταφοράς ζώων στα πλοία όπως προβλέπονται.. Ακόμη και τα σκυλιά συνοδείας τυφλών δεν επιτρέπεται να εισέλθουν σε χώρους εστιατορίων , μπαρ κλπ (το γνωρίζατε?) στερώντας απο τον τυφλό την ελεύθερη διακίνηση και απόλαυση στοιχειωδών απολαυσεων.
Είναι ανώριμο να καταδικάζεται ένας χώρος συλληβδην επειδή μας είναι άγνωστος , μην ξεχνάτε πόσοι θεωρούν αχρείαστες σκωτόστρες τις μηχανές και πολύ θα επιθυμούσαν την κατάργησή τους.
Απαγόρευση του κυνηγιού , του ψαρέματος , του μαζέματος χόρτων (ναι υπάρχει απαγόρευση συλλογής βοτάνων) , σαλιγκαριών ή ακόμη και απλής βόλτας -παραμονής στο βουνό (έγινε κι αυτό το καλοκαίρι με αφορμή την πρόληψη πυρκαγιών) , η απαγόρευση του ελεύθερου κάμπινγκ (πρόστιμο 300 ευρώ) κλπ κλπ είναι λύσεις ?
Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να καταδικάζουμε χώρους πού είτε δεν γνωρίζουμε είτε δεν συμπαθούμε , όποια δραστηριότητα είναι νόμιμη (παγκοσμίως μάλιστα) διέπεται απο κανόνες που πρέπει να τηρούνται (μια αυτοκριτική για τον δικό μας δεν θα έβλαπτε).
Δεν θα εξισώσουμε την οικολογική καταστροφή που προκάλεσε η BP στον κόλπο του Μέξικο με το ψάρεμα μιας μαρίδας απο κάποιον ψαρά με καλάμι επειδη το ψαράκι (ζώο κι αυτό) πεθαίνει βασανιστικά απο ασφυξία σπαρταρώντας πάνω στον μώλο .. (Είμαι σίγουρος πως αν γυριστεί μια ταινία Ντισνευ με την κατάλληλη μουσική υπόκρουση , θα βρεθούν οργανώσεις κατάργησης του παράκτιου ψαρέματος..)


:wave2:

Ναι απαγόρευση. Υπάρχουν και τα σκοπευτήρια. Κρέας δεν μας λείπει. Το να βγαίνουν παγανιά και να αραδιάζουν από 15 λάγούς, 20 φάσες, 3 αγριογούρουνα ο καθένας, δεν είναι "σπορ" και δεν ωφελεί σε τίποτα να επικαλούμαστε την νομιμότητα του όλου θέματος, νόμιμα θα γίνουν ωσονούπω και όλα τα αυθαίρετα.... γεννοκτονιά είναι και αφυκτική πίεση στην βιοποικιλοτητα ενός ήδη ασφυκτικά πιεσμένου περιβάλλοντος, όπως τα δάση και η ύπαιθρος της χώρας μας.

PortisHead
07/10/2013, 09:07
"Υπενθυμίζουμε ότι οι κυνηγετικές άδειες εισφέρουν κάθε χρόνο στο Πράσινο Ταμείο και γενικότερα στο Δημόσιο ένα ποσό που υπερβαίνει τα 8.000.000 ευρώ, ενώ το σύνολο του τζίρου που αναλογεί στην κυνηγετική δραστηριότητα στη χώρα μας ξεπερνάει ετησίως το ένα δισεκατομμύριο ευρώ!"

Οποτε καταλαβαινετε γιατι εθελοτυφλουν....

stam2
07/10/2013, 09:12
τα ρέστα μου στον χυμαδόρ....

nicksior
07/10/2013, 10:49
Γράφετε πράγματα που απλά δεν ισχύουν επειδη δεν γνωρίζετε τον χώρο.
Είναι σαν να έγραφε η γιαγιά μου για τα κακά μοτοσακά..
Πόσοι απο μάς είναι ψαροντουφεκάδες ?
Ανάμεσα στα εσφαλμένα - άσχετα που γράψατε...

" ...βγαίνουν παγανιά και να αραδιάζουν από 15 λάγούς, 20 φάσες, 3 αγριογούρουνα ο καθένας..."

Παντελώς ψευδές.. Αν ίσχυε αυτό τότε θα είχαμε υπερπληθώρα θηραμάτων ...

"...υπάρχει νόμος ο οποίος απαγορεύει την μεταφορά σκύλων σε μπαγκαζιέρες - κουτιά... "

Δεν κατονομάζει ο νόμος μπαγκαζιέρες - κουτιά , μιλά για συνθήκες άνετης παραμονής του ζώου οπουδήποτε..

" ...τα έχουν γενικώς περιορισμένα όλη την εβδομάδα, αλυσοδεμένα, για να βγάλουν όλη τους την ενεργητικότητα στο κυνήγι..."

Η ενεργητικότητα των σκύλων αλλά και η δική σου δεν είναι μπαταρία που μένει σε φόρτιση.. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει , απαιτείται συνεχής άσκηση . Η ανοησία της αλυσίδας και του βαρελιού για σπίτι είναι μία ανθρώπινη ηλιθιότητα που δεν είναι "προνόμιο" μόνο των κυνηγών , δυστυχώς συμβαίνει σε χωριά κυρίως και απο ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται ούτε για τα παιδιά τους..

"...με τα χαι τεκ όπλα... ""
Δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν δεν επιτρέπονται για κυνήγι. Τα μόνα που επιτρέπονται είναι λειόκανα δίκανα ή ημιαυτόματα τριών φυσιγγίων..

"...Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχουν κυνηγοι, οι οποιοι κυνηγουν για αναζητηση τροφης.. "

Εδώ θα συμφωνήσω και βέβαια δεν αναζητούν τροφή (αν και καταναλώνουν τα θηράματα) . Το κυνήγι όπως και το ψάρεμα δεν είναι ούτε σπορ ούτε χόμπι αλλά μια δραστηριότητα με πανάρχαιες ρίζες που προυποθέτει άριστη γνώση του βουνού ή της θάλασσας με στόχο την δοκιμασία του εαυτού και των ικανοτήτων σου πρωτίστως και δευτερευόντως ,μα πολύ δευτερευόντως, το τελικό αποτέλεσμα , δηλ την κάρπωση . Παραδέχομαι ωστόσο την ύπαρξη "μακελάρηδων" αυτοί όμως είναι ούτως ή άλλως παράνομοι και δεν θα εκλείψουν αν υποτεθεί πως απαγορεύεται το νόμιμο κυνήγι ή το ψάρεμα (δυναμίτες) απλά θα δρούν ανενόχλητοι..

"οι κυνηγετικές άδειες εισφέρουν κάθε χρόνο στο Πράσινο Ταμείο και γενικότερα στο Δημόσιο ένα ποσό που υπερβαίνει τα 8.000.000 ευρώ, ενώ το σύνολο του τζίρου που αναλογεί στην κυνηγετική δραστηριότητα στη χώρα μας ξεπερνάει ετησίως το ένα δισεκατομμύριο ευρώ!"

Πολύ περισσότερα , αν συνυπολογίσεις , βιοτεχνίες , ξενοδοχεία , σκυλοτροφές , κτηνιάτρους, μισθούς 300+ θηροφυλάκων (ναι οι κυνηγοί πληρώνουν τουλάχιστον 300 θηροφύλακες ανα την επικράτεια για να ελέγχουν - προστατεύουν όλο το φυσικό περιβάλλον απο παράνομες δραστηριότητες που δεν αφορούν αναγκαστικά μόνο το κυνήγι αλλα και την προστασία απο φωτιές , λαθρουλοτομία κλπ..)

Ολα είναι θέμα παιδείας..

nicksior
07/10/2013, 11:17
.... γεννοκτονιά είναι και αφυκτική πίεση στην βιοποικιλοτητα ενός ήδη ασφυκτικά πιεσμένου περιβάλλοντος, όπως τα δάση και η ύπαιθρος της χώρας μας.

Ακριβώς το αντίθετο γιατί κανείς δεν καταστρέφει αυτό που αγαπάει, αλλά φροντίζει να υπάρχει και να αυξάνεται με προστατευόμενες περιοχές , εμπλουτισμό μέσω εκτροφείων , σπορές και παροχή νερού σε ορεινές περιοχές , μελέτες και παρακολούθηση πληθυσμών , αυστηρά όρια αριθμού θηρευσίμων ανα κυνηγό , εναντίωση σε παράνομη και αυθαίρετη δόμηση , εναντίωση στις ανεμογεννήτριες (ξέρετε τάχα πόσα αποδημητικά πέφτουν νεκρά γύρω τους?)
Δεν ξέρω τι να πρωτογράψω .. Α ρε Μάργαρη (παν. καθηγητής που δεν ήταν κυνηγός αλλά επιστήμονας οικολόγος ) ποιός σε άκουγε όταν τα έγραφες όσο ζούσες..

xalias
07/10/2013, 11:32
χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τους κυνηγούς να σας πω ότι μπορεί και να υποχρεώθηκαν να αφήσουν εκεί τα σκυλιά.
Συνάδελφος πήγε διακοπές στην Κρήτη με το σκύλο του και ενώ είχε ενημερώσει ότι έχει σκύλο όταν πήγε στο καράβι τα λιγοστά κλουβιά που είχαν ήταν πιασμένα. Αναγκάστηκε να κλείσει 4κληνη καμπίνα στην οποία επιτρέπονταν τα σκυλιά. Άρα αν δεν είχε τα λεφτα για την καμπίνα θα έπρεπε σε όλο το ταξίδι να είναι έξω (αυτό θα έπρεπε να κάνουν οι κυνηγοί μιας και η απόσταση ήταν μικρή όπως λέει το άρθρο) ή να αφήσει το σκύλο στο αυτοκίνητο (όπου το σκυλί θα είχε την κατάλυξη που είχαν τα σκυλιά του άρθρου)
Οι νόμοι υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται. Για μένα πρέπει να ψάξουν πρώτα την εταιρεία εάν είχε τα προβλεπόμενα κλουβιά και μετά τους κυνηγούς.
Δεν νοείτε να θέλω να πάω ένα ταξίδι και να είμαι αναγκασμένος επειδή έχω σκύλο ή γάτα να μείνω στο κατάστρωμα με όσους βαθμούς έχει έξω επειδή κάποιες εταιρείες δεν ακολουθούν τους νόμους. Φταίνε και οι κηνυγοί αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί.

el_hymador
07/10/2013, 12:15
Ακριβώς το αντίθετο γιατί κανείς δεν καταστρέφει αυτό που αγαπάει, αλλά φροντίζει να υπάρχει και να αυξάνεται με προστατευόμενες περιοχές , εμπλουτισμό μέσω εκτροφείων , σπορές και παροχή νερού σε ορεινές περιοχές , μελέτες και παρακολούθηση πληθυσμών , αυστηρά όρια αριθμού θηρευσίμων ανα κυνηγό , εναντίωση σε παράνομη και αυθαίρετη δόμηση , εναντίωση στις ανεμογεννήτριες (ξέρετε τάχα πόσα αποδημητικά πέφτουν νεκρά γύρω τους?)
Δεν ξέρω τι να πρωτογράψω .. Α ρε Μάργαρη (παν. καθηγητής που δεν ήταν κυνηγός αλλά επιστήμονας οικολόγος ) ποιός σε άκουγε όταν τα έγραφες όσο ζούσες..



Ελά τώρα... φροντίζουν και την αειφορία! Το διαδίκτυο βρίθει από φωτογραφίες με εκατόμβες θηραμάτων στα καπό και μπροστά από τα πόδια των κηνυγών... μη μου πεις εσύ που είσαι και του χώρου ότι δεν παίζει άτυπος διαγωνισμός του ποιος πήρε τα πιο πολλά... έλεος! 'Έλεγχος από ποιόν; Εδώ γελάμε...

Ενδεικτικά με 1 λεπτό ψάξιμο...

300780

300781


...αλλά αυτοί θα μου πεις είναι οι κακοί που στιγμνατίζουν και μολύνουν τον χώρο ενώ οι υπόλοιποι ακολουθούν κατα γράμμα τους κανόνες και τους νόμους κτλ - κτλ

el_hymador
07/10/2013, 12:37
Γράφετε πράγματα που απλά δεν ισχύουν επειδη δεν γνωρίζετε τον χώρο.


" ...βγαίνουν παγανιά και να αραδιάζουν από 15 λάγούς, 20 φάσες, 3 αγριογούρουνα ο καθένας..."

Παντελώς ψευδές.. Αν ίσχυε αυτό τότε θα είχαμε υπερπληθώρα θηραμάτων ...

Ε αυτό λέω... δεν έχουμε! Μάντεψε γιατί... (και δεν είναι θηράματα, είναι κρικοι από μια πολύ εύθρασυτη δυστυχώς αλυσίδας)


"...υπάρχει νόμος ο οποίος απαγορεύει την μεταφορά σκύλων σε μπαγκαζιέρες - κουτιά... "

Δεν κατονομάζει ο νόμος μπαγκαζιέρες - κουτιά , μιλά για συνθήκες άνετης παραμονής του ζώου οπουδήποτε..

Φαντάζομαι ότι ένα σκυλί κλεισμένο σε ένα κουτί έξω από τα αμάξι, να μεταφέρεται εκτατοντάδες χιλιόμετρα με ζέστη, κρύο, βροχή κτλ πληροί τις προύποθέσεις περί άνετης παραμονής του ζώου, αρά δεν υπάρχει παρανομία...


" ...τα έχουν γενικώς περιορισμένα όλη την εβδομάδα, αλυσοδεμένα, για να βγάλουν όλη τους την ενεργητικότητα στο κυνήγι..."

Η ενεργητικότητα των σκύλων αλλά και η δική σου δεν είναι μπαταρία που μένει σε φόρτιση.. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει , απαιτείται συνεχής άσκηση . Η ανοησία της αλυσίδας και του βαρελιού για σπίτι είναι μία ανθρώπινη ηλιθιότητα που δεν είναι "προνόμιο" μόνο των κυνηγών , δυστυχώς συμβαίνει σε χωριά κυρίως και απο ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται ούτε για τα παιδιά τους..

Ναι και έχει πήξει το μάτι μου τόσο εδώ κάτω όσο και επί πόσα χρόνια στην Αθήνα να βλέπω κυνηγόσκυλα να τρέχουν ελεύθερα...



"...Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχουν κυνηγοι, οι οποιοι κυνηγουν για αναζητηση τροφης.. "

Εδώ θα συμφωνήσω και βέβαια δεν αναζητούν τροφή (αν και καταναλώνουν τα θηράματα) . Το κυνήγι όπως και το ψάρεμα δεν είναι ούτε σπορ ούτε χόμπι αλλά μια δραστηριότητα με πανάρχαιες ρίζες που προυποθέτει άριστη γνώση του βουνού ή της θάλασσας με στόχο την δοκιμασία του εαυτού και των ικανοτήτων σου πρωτίστως και δευτερευόντως ,μα πολύ δευτερευόντως, το τελικό αποτέλεσμα , δηλ την κάρπωση . Παραδέχομαι ωστόσο την ύπαρξη "μακελάρηδων" αυτοί όμως είναι ούτως ή άλλως παράνομοι και δεν θα εκλείψουν αν υποτεθεί πως απαγορεύεται το νόμιμο κυνήγι ή το ψάρεμα (δυναμίτες) απλά θα δρούν ανενόχλητοι..

Να το δεχτώ... αλλά αν θες να βιώσεις αρχέγονα και αταβίστικα ένστικτα, πάρε ένα δόρυ, μια λινάτσα δεμένη με σπάγκο κατάσαρκα και αμόλα για το βουνό, χωρίς καμία άλλη προμήθεια. Εκεί όντως θα δοκιμαστεί ο εαυτός σου, οι ικανότητες σου και το πόσο καλά ξέρεις το βουνό... και θα βιώσεις και κάτι άλλο επίσης αρχέγονο, το οποίο φροντίζετε επιμελώς να το βγάζετε έξω από την εξίσωση, να είσαι δηλαδή εκτός απο θηρευτής και θήραμα. 50-50 φουλ κομπλέ εμπειρία. Εκεί μάλιστα! Με τα 4Χ4, τα ισοθερμικά, τα αδιάβροχα, τα gps, τα όπλα, τα μαχαίρια και τα σκυλιά, λυπάμει πολύ, αλλά είναι μια παντελώς ανήθικη και εξώφθαλμα αμφίροπη εγκληματική διαδικασία υπέρ σας, μην χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα τα περί αρχέγονων εντσίκτων, ούτε ένας από εσάς δεν θα επιβίωνε παρπάνω από κάτι ώρες στο δάσος χωρίς όλα αυτά.



Ολα είναι θέμα παιδείας..

και γνώσης και συναίσθησης.

nicksior
07/10/2013, 12:50
Ελά τώρα... φροντίζουν και την αειφορία! Το διαδίκτυο βρίθει από φωτογραφίες με εκατόμβες θηραμάτων στα καπό και μπροστά από τα πόδια των κηνυγών... μη μου πεις εσύ που είσαι και του χώρου ότι δεν παίζει άτυπος διαγωνισμός του ποιος πήρε τα πιο πολλά... έλεος! 'Έλεγχος από ποιόν; Εδώ γελάμε...

Ενδεικτικά με 1 λεπτό ψάξιμο...

300780

300781


...αλλά αυτοί θα μου πεις είναι οι κακοί που στιγμνατίζουν και μολύνουν τον χώρο ενώ οι υπόλοιποι ακολουθούν κατα γράμμα τους κανόνες και τους νόμους κτλ - κτλ

Λοιπόν ..
Οχι αυτοι Δεν είναι κακοί!
Στην πρώτη φωτογραφία το πουλιά είναι φάσες (περιστεροειδές )
Το κυνήγι τους στην Ελλάδα επιτρέπεται απο 20/8 - 28/2 και είναι το μόνο είδος που δεν έχει όριο θήρευσης μαζί με το αγριοπερίστερο τα κορακοειδή και το αγριοκούνελο.
Σε όλη την κεντρική ευρώπη και την Αγγλία θεωρείται επιβλαβές και κυνηγιέται σχεδόν όλο τον χρόνο (το γιατί αν σε ενδιαφέρει να στο γράψω μετά) .
Είναι αποδημητικό στην χώρα μας και περνά σε μεγάλα κοπάδια απο συγκεκριμμένα ορεινά σημεία όπου και κυνηγιέται με καρτέρι (καθόλου εύκολο σαν θήραμα και πολύ προσεκτικό και ταχύ στο πέταγμά του) . Αρα οι κυνηγοί της φωτογραφίας είναι καθόλα νόμιμοι.
Στην δεύτερη φωτογραφία , πρόκειται για τσίχλες , αποδημητικό επίσης . Επιτρέπεται να θηρευτούν μέχρι 25 ανα κυνηγό άρα και πάλι οι κυνηγοί της φωτογραφίας 5+1 ο φωτογράφος είναι καθόλα νόμιμοι.
Και μόνο το γεγονός όμως ότι αισθάνθηκαν την ανάγκη να αποθανατίσουν τις στιγμές αυτές προκύπτει απο την σπανιότητα του γεγονότος (πρέπει να πέρασαν απο πάνω τους χιλιάδες..)
Νόμιμοι λοιπόν οι κύριοι των φωτογραφιών όπως και ο τυχερός ψαράς μετά μια καλή ψαριά (μία στις χίλιες) φωτογραφίζεται με την καλή ψαριά του..
Ηθικά μόνο τους καταδικάζω για διαπόμπευση των θηραμάτων που αξίζουν σεβασμό.

μασκα
07/10/2013, 12:54
αυτή τη γενίκευση ποτέ δεν την κατάλαβα. Δηλαδή επειδή υπάρχει το παρακάτω πρέπει να μας χαρακτηρίσει όλους;

http://www.youtube.com/watch?v=SjBUsPtJ9Rs

nicksior
07/10/2013, 12:56
el_hymador
Λυπάμαι αλλα σε βρίσκω .. Εμπαθή..
Δεν πρόκειται να βγεί άκρη έτσι , καταδικάζεις κάτι που δεν γνωρίζεις ή στο γνώρισαν λάθος.
Να υποθέσω πως δεν τρως κρέας.

alex14
07/10/2013, 12:58
Ε αυτό λέω... δεν έχουμε! Μάντεψε γιατί... (και δεν είναι θηράματα, είναι κρικοι από μια πολύ εύθρασυτη δυστυχώς αλυσίδας)



Φαντάζομαι ότι ένα σκυλί κλεισμένο σε ένα κουτί έξω από τα αμάξι, να μεταφέρεται εκτατοντάδες χιλιόμετρα με ζέστη, κρύο, βροχή κτλ πληροί τις προύποθέσεις περί άνετης παραμονής του ζώου, αρά δεν υπάρχει παρανομία...



Ναι και έχει πήξει το μάτι μου τόσο εδώ κάτω όσο και επί πόσα χρόνια στην Αθήνα να βλέπω κυνηγόσκυλα να τρέχουν ελεύθερα...




Να το δεχτώ... αλλά αν θες να βιώσεις αρχέγονα και αταβίστικα ένστικτα, πάρε ένα δόρυ, μια λινάτσα δεμένη με σπάγκο κατάσαρκα και αμόλα για το βουνό, χωρίς καμία άλλη προμήθεια. Εκεί όντως θα δοκιμαστεί ο εαυτός σου, οι ικανότητες σου και το πόσο καλά ξέρεις το βουνό... και θα βιώσεις και κάτι άλλο επίσης αρχέγονο, το οποίο φροντίζετε επιμελώς να το βγάζετε έξω από την εξίσωση, να είσαι δηλαδή εκτός απο θηρευτής και θήραμα. 50-50 φουλ κομπλέ εμπειρία. Εκεί μάλιστα! Με τα 4Χ4, τα ισοθερμικά, τα αδιάβροχα, τα gps, τα όπλα, τα μαχαίρια και τα σκυλιά, λυπάμει πολύ, αλλά είναι μια παντελώς ανήθικη και εξώφθαλμα αμφίροπη εγκληματική διαδικασία υπέρ σας, μην χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα τα περί αρχέγονων εντσίκτων, ούτε ένας από εσάς δεν θα επιβίωνε παρπάνω από κάτι ώρες στο δάσος χωρίς όλα αυτά.




και γνώσης και συναίσθησης.

+1 σε ολα

Επισης, αυτο που ηθελα να προσθεσω σχετικα με την μεταφορα σκυλου σε εξωτερικη κλουβα ειναι οτι ο σκυλος τρωει καργα καυσαερια απο την εξατμιση οσο και εαν φενεται παραξενο. Ο αερας στο πισω μερος του αυτοκινητου στροβιλιζεται. Δοκιμαστε οσοι εχεται αυτοκινητο τυπου station wagon, hatch back κτλ να κανετε μερικα χιλιομετρα με την πορτα του χωρου αποσκευων ανοικτη.

Nostradamus
07/10/2013, 13:53
Ακριβώς το αντίθετο γιατί κανείς δεν καταστρέφει αυτό που αγαπάει, αλλά φροντίζει να υπάρχει και να αυξάνεται με προστατευόμενες περιοχές , εμπλουτισμό μέσω εκτροφείων , σπορές και παροχή νερού σε ορεινές περιοχές , μελέτες και παρακολούθηση πληθυσμών , αυστηρά όρια αριθμού θηρευσίμων ανα κυνηγό , εναντίωση σε παράνομη και αυθαίρετη δόμηση , εναντίωση στις ανεμογεννήτριες (ξέρετε τάχα πόσα αποδημητικά πέφτουν νεκρά γύρω τους?)
Δεν ξέρω τι να πρωτογράψω .. Α ρε Μάργαρη (παν. καθηγητής που δεν ήταν κυνηγός αλλά επιστήμονας οικολόγος ) ποιός σε άκουγε όταν τα έγραφες όσο ζούσες..

Διαφωνείς δηλαδή οτι το κυνήγι στην Ελλάδα (ασε τι γίνεται εξω π.χ. Αγγλια που κάτι ανεφερες) είναι το ίδιο μπ@ρδελο και δεν διαφέρει όπως και σε όλα τα υπόλοιπα??

MG-KTiNoS
07/10/2013, 13:57
el_hymador
Λυπάμαι αλλα σε βρίσκω .. Εμπαθή..
Δεν πρόκειται να βγεί άκρη έτσι , καταδικάζεις κάτι που δεν γνωρίζεις ή στο γνώρισαν λάθος.
Να υποθέσω πως δεν τρως κρέας.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=237050&catid=6

άλλο το κρέας κι άλλομ το ελεύθερο πουλί...

http://www.parnitha-np.gr/paranomo_kynigi.htm

http://www.ihunt.gr/content/%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1

http://www.limnosfm100.gr/index.php/limnos-menou/5397-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82.html

http://www.arcadiaportal.gr/news/sullipseis-gia-paranomo-kunigi

http://www.econews.gr/2011/04/18/zakynthos-metra-lathrothiria/

http://www.inews.gr/28/vistonida-kai-amvrakikosskotonoun-tous-argyropelekanous.htm

nicksior
07/10/2013, 14:05
Διαφωνείς δηλαδή οτι το κυνήγι στην Ελλάδα (ασε τι γίνεται εξω π.χ. Αγγλια που κάτι ανεφερες) είναι το ίδιο μπ@ρδελο και δεν διαφέρει όπως και σε όλα τα υπόλοιπα??

Ετσι όπως το θέτεις..
Αφου όλα είναι μπουρδέλο δεν αξίζει να συζητάμε και να ασχολούμαστε με τίποτα..

By the way (που λένε και στο χωριό μου) Δεν γνώρισα κανέναν που να τον πήγαν σε μπουρδέλο με το ζόρι...
Προς αποκατάσταση των μπουρδέλων:wave2:

nicksior
07/10/2013, 14:06
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=237050&catid=6

άλλο το κρέας κι άλλομ το ελεύθερο πουλί...

http://www.parnitha-np.gr/paranomo_kynigi.htm

http://www.ihunt.gr/content/%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1

http://www.limnosfm100.gr/index.php/limnos-menou/5397-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82.html

http://www.arcadiaportal.gr/news/sullipseis-gia-paranomo-kunigi

http://www.econews.gr/2011/04/18/zakynthos-metra-lathrothiria/

http://www.inews.gr/28/vistonida-kai-amvrakikosskotonoun-tous-argyropelekanous.htm

Συμφωνεί το... κρέας?

alex14
07/10/2013, 14:11
Συμφωνεί το... κρέας?

μη το παμε εκει τωρα.
Το "κρεας" το εκτρεφεις για να το φας. Το ελευθερο πουλι ομως ?

nicksior
07/10/2013, 14:12
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=237050&catid=6

άλλο το κρέας κι άλλομ το ελεύθερο πουλί...

http://www.parnitha-np.gr/paranomo_kynigi.htm

http://www.ihunt.gr/content/%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1

http://www.limnosfm100.gr/index.php/limnos-menou/5397-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82.html

http://www.arcadiaportal.gr/news/sullipseis-gia-paranomo-kunigi

http://www.econews.gr/2011/04/18/zakynthos-metra-lathrothiria/

http://www.inews.gr/28/vistonida-kai-amvrakikosskotonoun-tous-argyropelekanous.htm

Καλά δεν καταλαβαίνεις ρε συ Νίκο?
Εξισώνεις τον λαθροθήρα με τον κυνηγό?
Κι αν απαγορέψουμε τον νόμιμο θα βλάψουμε τον παράνομο??

nicksior
07/10/2013, 14:20
μη το παμε εκει τωρα.
Το "κρεας" το εκτρεφεις για να το φας. Το ελευθερο πουλι ομως ?

Οχι Αλεξ.. Να το πάμε!
Οπως εσύ κι εγώ δεν διάλεξες απο ποιούς και που θα γεννηθείς έτσι και το "κρέας"

Θάνατος και Ζωή , δύο όψεις του ίδιου νομίσματος , δεν υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο , ότι είναι ζωντανό κάποια στιγμή θα φαγωθεί , ημών συμπεραλαμβανομένων..

Αγαπώ το είδος και φροντίζω να υπάρχει επειδή καταναλώνω , τρώω κάποια άτομα του είδους αυτού.

Nostradamus
07/10/2013, 14:23
Δεν ειπε κανεις να μην συζητάμε... Μην τα βγάζουμε ολα ροδινα ομως... Εσυ ξεκίνησες να λες για το οτι ο κοσμος που δεν κυνηγα είναι σαν την γιαγια οταν καλείται να μιλήσει για μοτοσακά..

Pan (dvs)
07/10/2013, 14:27
Ακριβώς το αντίθετο γιατί κανείς δεν καταστρέφει αυτό που αγαπάει, αλλά φροντίζει να υπάρχει και να αυξάνεται με προστατευόμενες περιοχές , εμπλουτισμό μέσω εκτροφείων , σπορές και παροχή νερού σε ορεινές περιοχές , μελέτες και παρακολούθηση πληθυσμών , αυστηρά όρια αριθμού θηρευσίμων ανα κυνηγό , εναντίωση σε παράνομη και αυθαίρετη δόμηση , εναντίωση στις ανεμογεννήτριες (ξέρετε τάχα πόσα αποδημητικά πέφτουν νεκρά γύρω τους?)
Δεν ξέρω τι να πρωτογράψω .. Α ρε Μάργαρη (παν. καθηγητής που δεν ήταν κυνηγός αλλά επιστήμονας οικολόγος ) ποιός σε άκουγε όταν τα έγραφες όσο ζούσες..

Η δεν καταλαβαινω τι γραφεις η δεν καταλαβαινω τι βλεπω.
Εκτος αν γραφεις τι ΘΑ επρεπε να γινεται.Εδω στα μερη μου ενας στους δεκα ειναι σοβαρος κυνηγος .Οχι μονο σεβεται τους κανονες αλλα εχει επιβαλει στον εαυτο του και σκληροτερους.Ολοι οι αλλοι ειναι για τον γαιδαρο καβαλα.

Πυροβολουνε γερακια,αετους,αγριοκατσικα,ζαρκαδια και οσο πιο σπανιο το ειδος τοσο περισσοτερο αντριλικι θα πουλησουνε το μεσημερι στο καφενειο.Κυνηγανε ολες τις εποχες του χρονου,με οτι τροπο μπορεις να φανταστεις.Περιμενουνε να πεσει χιονι και σκοτωνουνε τα παγωμενα ζωα μονο για να τα αρμαθιασουνε μετα,σαν συκα,και να βγαλουνε την φωτογραφια της ντροπης.

Οσο για τα ζωα τους....τουρτουριζουνε σε ανηλια μερη εξω απο το καφενειο,οσο τα ζωα μεσα τρωνε και πινουνε και λενε ιστοριες για αντρες.Ασε ρε nick... ,τους σιχαθηκε η ψυχη μου.

Το κυνηγι ειναι μια ανθρωπινη αναγκη (γνωμη μου) και πρεπει να συνεχισει να υπαρχει.Αν ομως τους κανονες δεν τους σεβονται οι ιδιοι οι εμπλεκομενοι ειναι θεμα χρονου να αρχισουνε να κυνηγανε σε ιδιωτικους χωρους ,κυνηγι που βαριεται να παρει τα ποδια μου.

Ουτε κουβεντα φυσικα δεν θα πω για τους σωστους κυνηγους (συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα).

nicksior
07/10/2013, 14:30
Δεν ειπε κανεις να μην συζητάμε... Μην τα βγάζουμε ολα ροδινα ομως... Εσυ ξεκίνησες να λες για το οτι ο κοσμος που δεν κυνηγα είναι σαν την γιαγια οταν καλείται να μιλήσει για μοτοσακά..

Δεν έγραψα αυτό..
Εγραψα πως όποιος δεν γνωρίζει δεν μπορεί να βγάζει συμπεράσματα.. Οπως η γιαγιά του παραδείγματος δεν γνωρίζει απο μοτο..

alex14
07/10/2013, 14:43
Αγαπώ το είδος και φροντίζω να υπάρχει επειδή καταναλώνω , τρώω κάποια άτομα του είδους αυτού.

Σωστο, αλλα οι κυνηγοι εχουν γινει πιο πολλοι και απο τα σπουργιτια. Ενα να σκοτωσει ο καθενας εξαφανιστηκαν τα σπουργιτια.
Επειδη εχω καποια ηλικια και ως αμυαλος νεανιας ειχα ασχοληθει για ενα φεγγαρι με το "αθλημα" μπορω μετα βεβαιωτητας να πω οτι τα θηραματα εχουν μειωθει δραματικα.
Που θα παει αυτο ? Και μη τα βλεπεις ολα οπως θα επρεπε να ειναι. Υπαρχουν πολλοι καφροι αναμεσα μας.

:wave2:

nicksior
07/10/2013, 14:49
Η δεν καταλαβαινω τι γραφεις η δεν καταλαβαινω τι βλεπω.
Εκτος αν γραφεις τι ΘΑ επρεπε να γινεται.Εδω στα μερη μου ενας στους δεκα ειναι σοβαρος κυνηγος .Οχι μονο σεβεται τους κανονες αλλα εχει επιβαλει στον εαυτο του και σκληροτερους.Ολοι οι αλλοι ειναι για τον γαιδαρο καβαλα.

Πυροβολουνε γερακια,αετους,αγριοκατσικα,ζαρκαδια και οσο πιο σπανιο το ειδος τοσο περισσοτερο αντριλικι θα πουλησουνε το μεσημερι στο καφενειο.Κυνηγανε ολες τις εποχες του χρονου,με οτι τροπο μπορεις να φανταστεις.Περιμενουνε να πεσει χιονι και σκοτωνουνε τα παγωμενα ζωα μονο για να τα αρμαθιασουνε μετα,σαν συκα,και να βγαλουνε την φωτογραφια της ντροπης.

Οσο για τα ζωα τους....τουρτουριζουνε σε ανηλια μερη εξω απο το καφενειο,οσο τα ζωα μεσα τρωνε και πινουνε και λενε ιστοριες για αντρες.Ασε ρε nick... ,τους σιχαθηκε η ψυχη μου.

Το κυνηγι ειναι μια ανθρωπινη αναγκη (γνωμη μου) και πρεπει να συνεχισει να υπαρχει.Αν ομως τους κανονες δεν τους σεβονται οι ιδιοι οι εμπλεκομενοι ειναι θεμα χρονου να αρχισουνε να κυνηγανε σε ιδιωτικους χωρους ,κυνηγι που βαριεται να παρει τα ποδια μου.



Ουτε κουβεντα φυσικα δεν θα πω για τους σωστους κυνηγους (συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα).

Να τους καταγγείλεις , όπως κάνω κι εγώ , σε δασαρχεία , θηροφυλακή , αστυνομία .. Οχι ρουφιάνικα αλλά μετά απο προειδοποίηση .
Εχεις έννομο συμφέρον να προστατέψεις το περιβάλλον όπως ακριβώς την αυλη του σπιτιού σου , γιατί το βουνό οι θάλασσες και οι κάμποι Είναι αυλή του σπιτιού σου!!

Φτάσαμε να λέμε πως όποιος κατέχει λειόκανο όπλο (Το μόνο επιτρεπόμενο) είναι και κυνηγός.. Αμ δε!!
Ας όψεται η νομοθεσία που επιτρέπει στον καθένα να έχει κυνηγετικό όπλο..
Η μόνες νόμιμες χρήσεις του κυνηγετικού όπλου είναι στο κυνήγι (υπο τις προυποθέσεις του νόμου) και το σκοπευτήριο .. Τέλος.
Ολα τα υπόλοιπα δήθεν για προστασία κλπ είναι παράνομα.
Και ούτε θα απολογηθώ εγώ για τον χωρικό που θέλει να προστατέψει τις κότες και τα περιστέρια του πυροβολεί τα γεράκια ή αυτόν που σκορπίζει φόλες για τις αλεπούδες και δηλητηριάζει αετούς και σπάνια όρνια.
Είναι πολλά που δεν ξέρετε φίλοι και πιστέψτε με δεν προσπαθώ να σας μετατρέψω απο μηχανόβιους σε κυνηγαρέους αλλά αφου έγινε κουβέντα καταθέτω κι εγώ την αποψή μου.

Nostradamus
07/10/2013, 14:49
Εγώ λοιπόν δεν είμαι του είδους. Αρα δεν μπορώ να ξέρω σωστά?? Εσύ ξέρεις γιατί ασχολείσαι.
Πες μου λοιπόν το εξής. Γνωρίζεις κανένα μέλος συλλόγου που να έχει τροποποιημένο ημιαυτόματο ώστε να πέρνει πλέον των 3 φυσιγγίων?? και ας λέει ο νόμος.
Γνωρίζεις κανέναν που να βγαίνει για κυνήγι με φακό νύχτο για λαγό??
Γνωρίζεις κανέναν που να παράτησε τα σκυλία του στο βουνό να ψωφήσουν γιατί τρόμαζαν απο τους κρότους?
Είμαι απο τον Εβρο και δυστυχώς έχω δεί καρότσες και καπώ αγροτικών φορτωμένες και έχω ακούσει πολλές ιστορίες. Ημουν και στην Κρήτη και έχω δεί και ακούσει τα ίδια και χειρότερα.

και επειδή δεν γνωρίζω είπα να ρίξω μια ματία να δώ τι λένε τα μέλη.. http://www.e-artemis.gr/forumz/forumzarc/kinigetikes-sizitisis-ke-ochi-mono/266493535-2/

δες πόσοι γνώστες μιλάνε για απίθανα πράγματα σε ένα μόνο φόρουμ.. Δες τι λένε για ανθρώπινες ζωές που χάνονται και μετά για τα πτηνα και τα ζώα...

Αυτό που λέω είναι δυστυχώς και σε αυτό τον χώρο περισσότερα είναι τα κακώς κείμενα παρά τα καλά... Ούτε επίθεση σε σένα είναι προσωπική ούτε έχω κάτι με τους κυνηγούς.. Αλλα μην τρελαθούμε οτι επιτελούν και κοινωνικό και οικολογικό έργο και πάλι καλά που έχουμε και αυτούς...

MG-KTiNoS
07/10/2013, 14:55
διαβασε τι γράφει ο φίλος φωτογραφος κάπου δίπλα...

Postby gema »
Το νεο το διαβασαμε και μεις στη σελιδα της ΕΟΕ. Δεν ειναι κατι καινουριο (για οποιον τουλαχιστον ασχολειται με το θεμα). Την προηγουμενη βδομαδα εμεις βρηκαμε δυο σακκουλες σκουπιδιων γεματες φτερα και κοκκαλα πουλιων. Μαλλον κυνηγοι που εντοπιστηκαν και ξεφορτωθηκαν τη λεια τους ή καποιος που τα πουλια τον ενοχλουσαν σε καποια δραστηριοτητα του και τα ξεκανε.
Οι πιθανοτητες αντιμετωπισης δυστυχως ειναι μικρες. Οσο, σε παρομοιους χωρους, επιτρεπεται οποιαδηποτε ανθρωπινη δραστηριοτητα (ψαρεμα, καλιεργεια, οικοδομηση, υλοτομια) και δεν υπαρχει σοβαρη αστυνομευση, θα υπαρχουν και ολα αυτα τα φαινομενα. Σοβαρη αστυνομευση δε θα υπαρξει, γιατι εκει μπαινουν τα προσωπικα συμφεροντα και το πολιτικο κοστος των τοπικων αρχοντων. Και αναφερουμε παραδειγματα απο το χωρο που δραστηριοποιουμαστε:
Η υλοτομια επιτρεπεται κατα περιοδους σε ορισμενες μονο περιοχες και οχι το σαββατοκυριακο (δε δουλευει το δασαρχειο, οποτε για να μη βαλει υπηρεσια, απαγορευει την υλοτομια). Μαντεψτε: Καθε σαββατοκυριακο βλεπεις φορτηγα να βγαινουν απο το δασος φορτωμενα ξυλα. Και φυσικα δεν ειναι μονο απο εκει που επιτρεπεται (γιατι θα πηγαιναν οποιαδηποτε αλλη μερα νομιμα). Αφου επισημα το δασαρχειο τους ειπε οτι το σαββατοκυριακο ΔΕΝ υπαρχει ελεγχος. Τι θα γινοταν;
Το κυνηγι απογορευεται ολο το χρονο. Τα σαββατοκυριακα; Τοτε δε γινεται κυνηγι. Γινεται πολεμος. Το ιδιο τα απογευματα (φορεας και δασαρχειο δουλευουν μεχρι τις 3, λετε να μην το ξερουν;). Μπροστα μας ετυχε και η εξης σκηνη: 2 βαρκες με κυνηγους στη λιμνη. Ενας ψηλα στον αρχαιολογικο χωρο (στον οποιο απαγορευται η εισοδος, εκτος προφανως αν εισαι φιλος των κυνηγων) με κινητο να τους ειδοποιει για τις κινησεις του δασαρχειου. Ενα τζιπ του δασαρχειου να πηγαινει γυρω γυρω στη λιμνη πιστευοντας οτι θα πιασει τους κυνηγους οταν βγουν με τουφεκια και θηραματα. Φυσικα τους αφησαν να πιασουν τη μια βαρκα που δεν ειχε τιποτε. Η αλλη βγηκε αλλου. Οταν επισημαναμε στο δασαρχη τι γινοταν (κατα τη διαρκεια της "καταδιωξης") μας απαντησε οτι δεν ειχε αλλο προσωπικο αλλα ουτε και βαρκα να μπει στη λιμνη. Στην περιοχη (5 km πιο περα) υπαρχει βαση ναυτικου και στρατιωτικο αεροδρομιο. Δε μπορουσε τοσα χρονια να εχει ζητησει την συνεργασια τους; Και βαρκες εχουν και ελικοπτερα. Ειναι ο ιδιος δασαρχης που "παρελειψε" να παραστει σε αγωγη του δημοσιου κατα καταπατητη της περιοχης. Και φυσικα ερημην του δημοσιου ο καταπατητης νομιμοποιηθηκε. Θελετε κι'αλλα; Εχουμε πολλα....

άρα τι λέμε?

nicksior
07/10/2013, 15:07
Σωστο, αλλα οι κυνηγοι εχουν γινει πιο πολλοι και απο τα σπουργιτια. Ενα να σκοτωσει ο καθενας εξαφανιστηκαν τα σπουργιτια.
Επειδη εχω καποια ηλικια και ως αμυαλος νεανιας ειχα ασχοληθει για ενα φεγγαρι με το "αθλημα" μπορω μετα βεβαιωτητας να πω οτι τα θηραματα εχουν μειωθει δραματικα.
Που θα παει αυτο ? Και μη τα βλεπεις ολα οπως θα επρεπε να ειναι. Υπαρχουν πολλοι καφροι αναμεσα μας.

:wave2:

Ε.. να!
Αλλη ανακρίβεια , όχι μόνο δεν πληθύνονται οι κυνηγοι αλλά ακριβώς το αντίθετο. Πριν 15-20 χρόνια εκδίδονταν πάνω απο 350.000 άδειες , φέτος δεν νομίζω πως θα φτάσουν τις 200.000 .
Τα ζώα δεν λιγοστεύουν απο το ντουφέκι ή το καλάμι του ψαρά αλλά απο την καταστροφή του βιότοπου τους.
Ολος ο κάμπος της Λάρισας μια απέραντη μπαμπακιά , χάθηκαν τα χωραφια με τις διαφορετικές καλιέργειες και τους φυσικούς φράχτες αναμεσά τους.. Τι θα φάνε τα πουλάκια , μπαμπάκι? και που θα κρυφτούν απο τα αρπακτικά ?
Οι πόλεις γέμισαν καρακάξες , υπεύθυνες για το 80% των κατεστραμένων φωλιών κοτσιφιών.
Στον βάλτο της Ανθήλης πριν χρόνια τα βατράχια χαλούσαν τον κόσμο με τις φωνές τους το βράδυ , τώρα δεν υπάρχουν λόγω των φυτοφαρμάκων που ξεβράζονται εκεί ή μήπως τα σκότωσαν κι αυτά οι κυνηγοί ?
Τα αγριογούρουνα αντίθετα παρά το μεγάλο κυνήγι , αυξάνουν χρόνο με τον χρόνο κι έφτασαν στις αυλές των σπιτιών στα χωριά .
Στην Πελοπόνησο που δεν υπήρχαν , τώρα κάνουν καταστροφες στις καλλιέργειες και οι αγρότες καταριούνται τους κυνηγούς που είχαν απελευθερώσει πριν μερικά χρόνια τα πρώτα ζευγάρια..
..........

nicksior
07/10/2013, 15:41
άρα τι λέμε?


Τα ίδια λέμε!

-Προς: Υπουργό Δικαιοσύνης, Διαφάνειας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κ. Αθανασίου Χαράλαμπο

-Κοιν.: Αναπληρωτή Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας &Κλιματικής Αλλαγής κ. Καλαφάτη Σταύρο

-Θέμα: «Τροπολογία αποσυμφόρησης δικαστηρίων – αθώωσης λαθροθήρων» –Αξιότιμε κύριε Υπουργέ, Πληροφορηθήκαμε με ΕΚΠΛΗΞΗ που τη διαδέχθηκε ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ και κατέληξε να γίνει ΟΡΓΗ, σχετικά με την πρόσφατη τροπολογία που προτείνατε με στόχο την αποσυμφόρηση των δικαστηρίων και την επιτάχυνση της ποινικής διαδικασίας. Με την τροπολογία αυτή παραγράφεται το αξιόποινο και παύει η δίωξη για αδικήματα με μικρή κοινωνική απαξία που έχουν τελεστεί έως τις 31-8-2013, δηλαδή των πταισμάτων και των πλημμελημάτων κατά των οποίων ο νόμος απειλεί ποινή φυλάκισης μέχρι ένα έτος ή χρηματική ποινή ή και τις δύο ποινές.

-Χωρίς να ζητηθεί η άποψή μας επί του θέματος, οι Κυνηγετικές Οργανώσεις έγιναν κοινωνοί της είδησης πως αυτομάτως γλυτώνουν από το χέρι του νόμου εκατοντάδες λαθροθήρες και απαξιώνονται οι προσπάθειες που καταβάλλουν οι Ομοσπονδιακοί Θηροφύλακες στο έργο τους, πάνε χαμένοι οι έλεγχοι που διενεργούν, ο κίνδυνος ακόμη που αντιμετωπίζουν! Απαξιώνεται εκτός των άλλων η συνεισφορά των Κυνηγετικών Οργανώσεων στην προστασία του θηραματικού μας πλούτου και της φύσης γενικότερα, ενώ παράλληλα καθίστανται άσκοπα τα εκατομμύρια ευρώ που εξασφαλίζονται από το υστέρημα των μελών μας και ΜΟΝΟΝ και επενδύονται σε μισθούς Θηροφυλάκων, αγορά οχημάτων, καύσιμα των οχημάτων κλπ χωρίς καμιά επιβάρυνση του κράτους! Αυτή η εξέλιξη είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και αποτελεί ευθύνη της Πολιτείας να την αποτρέψει άμεσα καταργώντας την τροπολογία αυτή. Δεν είναι δυνατόν για την αποσυμφόρηση των δικαστηρίων να εγκαταλείπεται η φύση και ο θηραματικός μας πλούτος στο έλεος των παρανόμων και με τον τρόπο της η Πολιτεία να τους «επιβραβεύει» αθωώνοντάς τους άνευ δίκης.......

el_hymador
07/10/2013, 15:56
el_hymador
Λυπάμαι αλλα σε βρίσκω .. Εμπαθή..
Δεν πρόκειται να βγεί άκρη έτσι , καταδικάζεις κάτι που δεν γνωρίζεις ή στο γνώρισαν λάθος.
Να υποθέσω πως δεν τρως κρέας.

Εμπαθής; Τι να σου πω... το σίγουρο είναι ότι οι κυνηγοί είστε προβλέψιμοι πάντως, δυο επιχειρήματα έχετε...το ένα περί αρχέγονων ενστίκτων, male bonding κτλ που χρησιμοποιείτε κατά κόρον στο απήντησα, αλλά δεν σχολιάσες. Νιτσεράδα και τόξο (όχι αγοραστό, handmade) και βουρ στην σπηλιά, εκεί να σε παραδεχτώ. Το άλλο επίσης πολυφορεμένο είναι "εσύ δεν τρως κρέας"; Αμέ! Μοσχάρι, γουρούνι και κότα, αρνιά - κατσίκια - γίδια δεν τα γουστάρω μου βρωμάνε. Έχεις καταλάβει κάτι λάθος. Δεν είναι "αχ η καυμένη η φάσα που την σκοτώσανε", "το έρμο το αγριογουρούνι που ψυχοραγούσε". Διάχυτη και διάσπαρτη στη φύση υπάρχει η βία, ξαντεριάσματα, ακρωτηριασμοί, δακωνιές μέχρι θανάτου, όπως και να έχει, ο θάνατος στη φύση ελάχιστες φορές είναι ήσυχος και ανώδυνος. Ως εκ τούτων δεν έχω θέμα με την θανάτωση των ζωών, τουλάχιστον αυτών που αναπαράγονται κατά εκατομμύρια σε ελεγχόμενες συνθήκες για τις διατροφικές μας ανάγκες. Έχω θέμα με την θανάτωση των ζωών χωρίς λόγο, μόνο για το fun της υπόθεσης, δηλαδή το κυνήγι. Η δραστηριότητα αυτή διαπράτεται σε περιβάλλοντα ήδη επιβαρυμένα τα οποία συρικνώνονται και πιέζονται κάθε μέρα όλο και περισσότερα και ένας από τους λόγους είναι αυτός που συζητάμε. Εγώ λέω ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό για λόγους ηθικής, λογικής και μέτρου, εσύ δες το αν θες εντελώς ωφελιμιστικά...όπως χρειαζόμαστε το κρέας (και για αυτό εκτρέφουμε), έτσι χρειαζόμαστε και τα δάση και την ύπαιθρο, ατόφια και ανέγγιχτα εί δυνατόν. Χωρίς αυτά τον πούλο. Τόσο απλά.

nicksior
07/10/2013, 15:59
.......Αυτό που λέω είναι δυστυχώς και σε αυτό τον χώρο περισσότερα είναι τα κακώς κείμενα παρά τα καλά... Ούτε επίθεση σε σένα είναι προσωπική ούτε έχω κάτι με τους κυνηγούς.. Αλλα μην τρελαθούμε οτι επιτελούν και κοινωνικό και οικολογικό έργο και πάλι καλά που έχουμε και αυτούς...

Αν δεν είχαμε αυτούς όμως θα είχαμε μόνο τους άλλους ... Που περιγράφεις ..
Καταργώντας αυτούς, θα μείνουμε με τους άλλους ...
Είναι λύση?
Επειδή υπάρχουν ταξιτζίδες με πειραγμένο ταξίμετρο φταίνε όλοι οι ταξιτζίδες ή καταργούμε τα ταξί προς μεγάλη χαρα των πειρατών?

alex14
07/10/2013, 16:10
Ε.. να!
Αλλη ανακρίβεια , όχι μόνο δεν πληθύνονται οι κυνηγοι αλλά ακριβώς το αντίθετο. Πριν 15-20 χρόνια εκδίδονταν πάνω απο 350.000 άδειες , φέτος δεν νομίζω πως θα φτάσουν τις 200.000 .
Τα ζώα δεν λιγοστεύουν απο το ντουφέκι ή το καλάμι του ψαρά αλλά απο την καταστροφή του βιότοπου τους.
Ολος ο κάμπος της Λάρισας μια απέραντη μπαμπακιά , χάθηκαν τα χωραφια με τις διαφορετικές καλιέργειες και τους φυσικούς φράχτες αναμεσά τους.. Τι θα φάνε τα πουλάκια , μπαμπάκι? και που θα κρυφτούν απο τα αρπακτικά ?
Οι πόλεις γέμισαν καρακάξες , υπεύθυνες για το 80% των κατεστραμένων φωλιών κοτσιφιών.
Στον βάλτο της Ανθήλης πριν χρόνια τα βατράχια χαλούσαν τον κόσμο με τις φωνές τους το βράδυ , τώρα δεν υπάρχουν λόγω των φυτοφαρμάκων που ξεβράζονται εκεί ή μήπως τα σκότωσαν κι αυτά οι κυνηγοί ?
Τα αγριογούρουνα αντίθετα παρά το μεγάλο κυνήγι , αυξάνουν χρόνο με τον χρόνο κι έφτασαν στις αυλές των σπιτιών στα χωριά .
Στην Πελοπόνησο που δεν υπήρχαν , τώρα κάνουν καταστροφες στις καλλιέργειες και οι αγρότες καταριούνται τους κυνηγούς που είχαν απελευθερώσει πριν μερικά χρόνια τα πρώτα ζευγάρια..
..........

Δηλαδη εχουμε τα φυτοφαρμακα, τις λαθος καλλιεργειες κτλ που ειναι υπευθυνες για την μειωση των αγριων ζωων/πουλιων , εχουμε και τους κυνηγους για να αποτελειωσουν οτι περισεψε. Ωραια.

nicksior
07/10/2013, 16:20
Εμπαθής; Τι να σου πω... το σίγουρο είναι ότι οι κυνηγοί είστε προβλέψιμοι πάντως, δυο επιχειρήματα έχετε...το ένα περί αρχέγονων ενστίκτων, male bonding κτλ που χρησιμοποιείτε κατά κόρον στο απήντησα, αλλά δεν σχολιάσες. Νιτσεράδα και τόξο (όχι αγοραστό, handmade) και βουρ στην σπηλιά, εκεί να σε παραδεχτώ. Το άλλο επίσης πολυφορεμένο είναι "εσύ δεν τρως κρέας"; Αμέ! Μοσχάρι, γουρούνι και κότα, αρνιά - κατσίκια - γίδια δεν τα γουστάρω μου βρωμάνε. Έχεις καταλάβει κάτι λάθος. Δεν είναι "αχ η καυμένη η φάσα που την σκοτώσανε", "το έρμο το αγριογουρούνι που ψυχοραγούσε". Διάχυτη και διάσπαρτη στη φύση υπάρχει η βία, ξαντεριάσματα, ακρωτηριασμοί, δακωνιές μέχρι θανάτου, όπως και να έχει, ο θάνατος στη φύση ελάχιστες φορές είναι ήσυχος και ανώδυνος. Ως εκ τούτων δεν έχω θέμα με την θανάτωση των ζωών, τουλάχιστον αυτών που αναπαράγονται κατά εκατομμύρια σε ελεγχόμενες συνθήκες για τις διατροφικές μας ανάγκες. Έχω θέμα με την θανάτωση των ζωών χωρίς λόγο, μόνο για το fun της υπόθεσης, δηλαδή το κυνήγι. Η δραστηριότητα αυτή διαπράτεται σε περιβάλλοντα ήδη επιβαρυμένα τα οποία συρικνώνονται και πιέζονται κάθε μέρα όλο και περισσότερα και ένας από τους λόγους είναι αυτός που συζητάμε. Εγώ λέω ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό για λόγους ηθικής, λογικής και μέτρου, εσύ δες το αν θες εντελώς ωφελιμιστικά...όπως χρειαζόμαστε το κρέας (και για αυτό εκτρέφουμε), έτσι χρειαζόμαστε και τα δάση και την ύπαιθρο, ατόφια και ανέγγιχτα εί δυνατόν. Χωρίς αυτά τον πούλο. Τόσο απλά.

Δεν έγραψα για ένστικτα κλπ αλλά για αρχαία δραστηριότητα.
Το κυνήγι δεν επιβαρύνει το περιβάλλον , εσύ δεν το δέχεσαι βέβαια αλλά τι να κάνουμε?
Αφου το πρόβλημά σου δεν είναι ηθικό τότε οφείλεις να δεχθείς πως...
Αν με την σωστή διαχείριση οι πληθυσμοί των θηρευομένων ειδών (και όχι μόνο) παραμένουν σταθεροί ή αυξάνονται μετα απο κατάλληλες παρεμβάσεις..
Τότε δεν είσαι κατα του κυνηγιού.

Τουλάχιστον εντοπίσαμε το σημείο της διαφωνίας μας.
Και μένει να σου αποδείξω (αν μπορώ) ότι η συρίκνωση-πίεση-υποβάθμιση του περιβάλοντος δεν οφείλεται στο κυνήγι , αντιθέτως ο κυνηγός αγωνίζεται για την αναβάθμιση του (έστω και απο ιδιοτέλεια).
Το σκοτωμένο - ματωμένο πουλί ή αγριογούρουνο είναι το 1/100 της διαδικασίας που λέγεται κυνήγι και σε καμία περίπτωση αυτοσκοπός... (διαφορετικά θα μπαίναμε σ`ένα κοτέτσι και θα χαιρόμασταν να ντουφεκάμε κότες)
Για να γνωρίσεις τα υπόλοιπα 99% σε προσκαλώ μαζί μου όποτε θέλεις..

Υγ. Πάρε και τον μούργο μαζί σου μπας και ανακαλύψει τα καταπιεσμένα του ένστικτα...

nicksior
07/10/2013, 16:29
Τι έγινε ρε παιδιά ?
μόνο εγώ είμαι κυνηγός και ψαροντουφεκάς εδώ μέσα?

Αποχωρώ τώρα θα σας διαβάσω το βράδυ ή αύριο:wave2:

Joyrider
07/10/2013, 17:23
Έχω θέμα με την θανάτωση των ζωών χωρίς λόγο, μόνο για το fun της υπόθεσης, δηλαδή το κυνήγι.


Τότε δεν είσαι κατα του κυνηγιού.

Εχμμ νομίζω πως είναι. Είναι κατά του να σκοτώνεις για πλάκα. Όχι απλώς κατά των παράνομων κυνηγών αλλά υπέρ των ευσυνέιδητων που σκοτώνουν για σπορ και φροντίζουν να υπάρχει κάτι να σκοτώσουν για να βγάλουν τα γούστα τους.

Εκτός αν εγώ καταλαβαίνω τελείως λάθος οπότε μόλις περιέγραψα την δική μου θέση.

Το "αρχαία δραστηριότητα" είναι και γαμώ τις δικαιολογίες πάντως. Ότι είναι αρχαίο είναι οκ. Όπως και ότι είναι νόμιμο..
Και οι ταυρομαχίες που σπαθίζουν τους ταύρους τι ωραίο σπορ. Και τον πλυθησμό τους κρατάνε σταθερό και αρχαίο είναι και το σκότωμα δεν είναι αυτοσκοπός αφού μια ώρα τον βασανίζουν γύρω γύρω και γενικά μια χαρά περνάνε χύνοντας αίμα για πλάκα.

bulmont
07/10/2013, 18:21
Εγώ πάντως γουστάρω πού: ''όταν οι κυνηγοί, κυνηγούν τα πουλιά του Θεού
οι γυναίκες τους κυνηγούν, το πουλί τ' αλλουνού''

Pan (dvs)
07/10/2013, 18:37
Εγώ πάντως γουστάρω πού: ''όταν οι κυνηγοί, κυνηγούν τα πουλιά του Θεού
οι γυναίκες τους κυνηγούν, το πουλί τ' αλλουνού''

H εκδικηση του πουλιου:bawl:

nicksior
07/10/2013, 19:56
Πριν όχι πολλά χρόνια η κοκκινοσκουφίτσα ήταν μία αθώα κορασίς , ο λύκος κακός και ο κυνηγός καλός.
Ξαφνικά ήρθαν τα πάνω κάτω.. Ο λύκος έγινε καλός , ο κυνηγός κακός , όσο για την κοκκινοσκουφίτσα κάπου την πήρε το μάτι μου σε ταινία πορνό..
Τι έγινε λοιπόν ?
Απλά αλλαξε ο σκηνοθέτης...
Μέρος του ζωικού βασιλείου είναι και ο άνθρωπος και μάλιστα ανήκει στην κατηγορία των αρπακτικών.
Θέλετε να δείτε αρπακτικά ? Μην τα ψάχνετε στους κυνηγούς , δεν χρειάζεται να τρέχετε στα βουνά και τα λαγκάδια , απλά κοιτάξτε γύρω σας.
Ο χερ Σοιμπλε στοιχηματίζω πως είναι και δηλώνει αντικυνηγός και οικολόγος..

Κανείς δεν αναφέρει το ψάρεμα , τυχαίο? Οχι! απλά δεν έχει γυριστεί ακόμη η κατάλληλη ταινία Ντίσνευ
Η διαχείριση του φυσικού πλούτου του πλανήτη είναι στο στόχαστρο μιας οικονομικής μειοψηφίας που φροντίζει να καλλιεργεί κλίμα ώστε να απομακρυνθούν οι παρείσακτοι , αυτό όμως είναι άλλο κεφάλαιο που αν θέλετε μπορούμε να το κουβεντιάσουμε σε διαφορετικό θρεντ.

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως οι κυνηγοί είναι αγγελικα΄πλασμένοι όμως ας μην τους φορτώνουμε και την κλιματική αλλάγή (άλλος μύθος αυτός που επίσης έχει καταριφθεί )..

nicksior
07/10/2013, 19:59
Εχμμ νομίζω πως είναι. Είναι κατά του να σκοτώνεις για πλάκα. Όχι απλώς κατά των παράνομων κυνηγών αλλά υπέρ των ευσυνέιδητων που σκοτώνουν για σπορ και φροντίζουν να υπάρχει κάτι να σκοτώσουν για να βγάλουν τα γούστα τους.

Εκτός αν εγώ καταλαβαίνω τελείως λάθος οπότε μόλις περιέγραψα την δική μου θέση.

Το "αρχαία δραστηριότητα" είναι και γαμώ τις δικαιολογίες πάντως. Ότι είναι αρχαίο είναι οκ. Όπως και ότι είναι νόμιμο..
Και οι ταυρομαχίες που σπαθίζουν τους ταύρους τι ωραίο σπορ. Και τον πλυθησμό τους κρατάνε σταθερό και αρχαίο είναι και το σκότωμα δεν είναι αυτοσκοπός αφού μια ώρα τον βασανίζουν γύρω γύρω και γενικά μια χαρά περνάνε χύνοντας αίμα για πλάκα.

Δεν σκοτώνεις για πλάκα φίλε .
Τρως αυτό που σκοτώνεις γιατί είναι ένας εξαιρετικός μεζές.

endopandou
07/10/2013, 20:01
Πάντως Νίκο είναι γνωστό πως όταν βγαίνουν για κυνήγι πολλοί κυνηγοί κάνουν όσα περισσότερα κομμάτια μπορούν και όταν πάνε ταξίδι σε περάσματα (Μάνη πχ) ο ουρανός είναι σαν να γεμίζει αντιαεροπορικά. Το μέτρο λείπει.

byron
07/10/2013, 20:10
και ψαροντουφεκάς εδώ μέσα?


Ψαροντουφεκάς,. Υπάρχουν κι άλλοι εδώ μέσα. Πως ψαρεύεις βέβαια έχει σημασία...

vaska
07/10/2013, 20:27
Δεν σκοτώνεις για πλάκα φίλε .
Τρως αυτό που σκοτώνεις γιατί είναι ένας εξαιρετικός μεζές.

μην τρελαθούμε κιόλας, εξαιρετικός μεζές είναι και πολλά άλλα χωρίς να χρειάζεται να βγεις να τα ντουφεκίσεις για να αποδείξεις πόσο γαμάουα κυνηγάρα είσαι. Και φίλε μου όσο κι αν θέλεις να μας πείσεις ότι οι κυνηγοί έχουν μέτρο, ενδιαφέρονται για την πανίδα κλπ δεν θα τα καταφέρεις γιατί ο καθένας μας έχει από ένα τουλάχιστον παράδειγμα και αμετροέπειας, λαθροθηρίας, κυνήγι με φακούς κλπ.

Έχεις πάει ποτέ μαζί με γουρουνάδες για κυνήγι??? Περνάει θηλυκό με τα μικρά του και δεν θα σηκώσουν ντουφέκι???

Μπααα θα ντουφεκίσουν και την μάνα και τα μικρά.

:yuck::yuck::mad:

endopandou
07/10/2013, 20:36
μην τρελαθούμε κιόλας, εξαιρετικός μεζές είναι και πολλά άλλα χωρίς να χρειάζεται να βγεις να τα ντουφεκίσεις για να αποδείξεις πόσο γαμάουα κυνηγάρα είσαι. Και φίλε μου όσο κι αν θέλεις να μας πείσεις ότι οι κυνηγοί έχουν μέτρο, ενδιαφέρονται για την πανίδα κλπ δεν θα τα καταφέρεις γιατί ο καθένας μας έχει από ένα τουλάχιστον παράδειγμα και αμετροέπειας, λαθροθηρίας, κυνήγι με φακούς κλπ.

Έχεις πάει ποτέ μαζί με γουρουνάδες για κυνήγι??? Περνάει θηλυκό με τα μικρά του και δεν θα σηκώσουν ντουφέκι???

Μπααα θα ντουφεκίσουν και την μάνα και τα μικρά.

:yuck::yuck::mad:

Ιστορία απο φίλο κυνηγό. Ιούλιος κάπου κοντά στο Μέτσοβο χτύπησαν αρκουδάκι. Το κρέας του λέει είναι πολύ νόστιμο... Μα αρκούδα ρε Παναγία μου;

Acacius
07/10/2013, 20:51
Μήπως μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι, όπως με τα περισσότερα προβλήματα σε αυτή τη χώρα, το ζήτημα δεν είναι ότι έχουμε κυνηγούς, αλλά ότι οι εν λόγω κυνηγοί (καθώς και αυτοί που πρέπει να τους ελέγχουν) είναι Έλληνες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται;

tsompanis
07/10/2013, 20:58
Δηλαδη εχουμε τα φυτοφαρμακα, τις λαθος καλλιεργειες κτλ που ειναι υπευθυνες για την μειωση των αγριων ζωων/πουλιων , εχουμε και τους κυνηγους για να αποτελειωσουν οτι περισεψε. Ωραια.

Ξέχασες τα κυριότερα μαν.
έχουμε τις οδικές αρτηρίες (βλ.εγνατία-ιονια οδος κ.λ.π) που έχουν φράξει τα φυσικά περάσματα των μεγάλων ζώων με αποτέλεσμα να έχουν εγκλωβιστεί σε συγκεκριμένες περιοχές αφού οι δίοδοι διαφυγής είναι σε πολύ μεγάλες αποστάσεις. επίσης πολλοί καραγκιόζηδες κτηνοτρόφοι που νομίζουν ότι όλα είναι δικά τους,έχουν φράξει με ηλεκτροφόρα σύρματα ολόκληρες περιοχές για βόσκηση. και όταν λέμε για περιοχές εννοούμε τον μισό Γράμμο π,χ!!

Αποτέλεσμα? σε κάποιες περιοχές να μην υπάρχει τίποτα απο θηράματα και σε κάποιες άλλες να έχουν καταντήσει μάστιγα.Να μπαίνουνε σε σπίτια και κηπαριά όπως λέει ο nicksior.Στην περιοχή μου τα αγριογούρουνα είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα για τις καλλιέργειες.Το ίδιο και με τους λύκους...
Άντε να εξηγήσεις τώρα στον Λύκο ότι για να πάει στα ακαρνανικά όρη πρέπει να πάει απο Μπράλο που έχει και ωραία στροφιλίκια....:lol:
Άστα βράστα το θέμα απο όπου και να το πιάσεις...

vaska
07/10/2013, 21:03
Ιστορία απο φίλο κυνηγό. Ιούλιος κάπου κοντά στο Μέτσοβο χτύπησαν αρκουδάκι. Το κρέας του λέει είναι πολύ νόστιμο... Μα αρκούδα ρε Παναγία μου;

Εδώ ντουφεκάει ο ένας τον άλλον, στην αρκούδα θα κολλήσουν ???

el_hymador
07/10/2013, 21:38
Μήπως μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι, όπως με τα περισσότερα προβλήματα σε αυτή τη χώρα, το ζήτημα δεν είναι ότι έχουμε κυνηγούς, αλλά ότι οι εν λόγω κυνηγοί (καθώς και αυτοί που πρέπει να τους ελέγχουν) είναι Έλληνες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται;

+1 Πολύ σωστή κουβέντα.

Ωστόσο το κυνήγι στις μέρες μας είναι προβληματικό στη βάση του, ακόμα και αν εξασκείται από καθ΄ολα νόμιμους Ελβετούς στην αποστειρωμένη Ελβετία. Τα έχουμε όλα, είμαστε μέσα στο μίκρο μας το μυαλό και στη διάρκεια του πεπερασμένου βίου μας, απόλυτοι κυρίαρχοι. Ανέσεις, άπλετο φαί, επικοινωνία, μετακινήσεις, μεταφορές, πάσης φύσεως προστασία, περίθαλψη. Όλα αυτά τα θεωρούμε δικαίωμα μας αναφαίρετο και στανταράκια σε βαθμό που μας προκαλεί έκπληξη πως ζούνε μερικοί άνθρωποι χωρίς αυτά. Το αντίτιμο για τα προαναφερθέντα είναι ότι γαμάμε το περιβάλλον και τον πλανήτη, κάθε μέρα, όλη μέρα, 24/7. Και αυτό είναι το πραγματικό "προπατορικό" μας αμάρτημα και όχι οι λιγούρες της Εύας.

Έχουνε μείνει λοιπόν ελάχιστες νησίδες, σχετικά ανέγγιχτές από τις ανθρώπινες καφρο - παρεμβάσεις περιοχές, οι οποίες θα πρέπει να θεωρούνται μνημεία και ανοιχτά πανεπιστήμια, να προστατεύονται αναλόγως και να τους δείχνουμε σεβασμό. Και αυτό γιατί μας θυμίζουν τι είμαστε, από που προερχόμαστε και πόσο μαλάκες έχουμε γίνει, μας διδάσκουν το μέτρο και την άρρηκτη σχέση ζωής - θανάτου, το ότι τίποτα δεν είναι μόνιμο και υπάρχει μια αέναη κυκλικότητα.[ Και μιας και φτάσαμε στην κυκλικότητα, σκεφτείτε τι μπινελίκι θα φάμε από τα παιδια/ ανίψια/ εγγόνια μας με αυτά που θα τους παραδώσουμε. ] Αλλά όοοοοοοοχι πάμε να τα γαμήσουμε και αυτά! Γιατί; Γιατί κάποιοι τάχα μου έχουν το DNA του κυνηγού στο αίμα τους και θέλουν να νοιώσουν όπως οι προ-προ-πάπποι τους, παρ΄όλο που σπατάλησαν μια ζωή και μόχθησαν, για να απαγκιστρωθούν όσο πιο πολύ γίνεται από το παρελθόν τους, να πάνε να κλειστούν στις πόλεις και να απολάυσουν την ευδαιμονία του σύγχρονου τρόπου ζωής.

Ε ρε μάγκες δεν γίνεται μονά - ζυγά δικά μας, λίγα μέρη μείνανε, ακόμα λιγότερα ζωντανά, ετσι για το γαμότο, ας αφήσουμε και κάποιες γωνιές ήσυχες!!!

υ.γ. αυτά τα περί αειφορίας, νόμιμου αριθμού θηραμάτων, υπερπλυθησμού και λοιπά τα ακούω βερεσέ... η φύση ξέρει να αυτορυθμίζεται / προσαρμοζεταοι μόνη της και δεν χρειάζεται την αρωγή μας, αρκετά της έχουμε κάνει ήδη. Και αν κάποιοι παλιότεροι λαλάκες δεν είχαν πράξει γεννοκτονίες σε αρκούδες, λύκους, τσακάλια, γυπαετούς, φίδια και άλλα "επιβλαβή" δεν θα χρειαζόταν κανένας κυνηγίς να "ρυθμίσει" τους υπερπλυθησμούς στην τροφική αλυσίδα.

υ.γ.2 Φυσικά δεν ευθύνονται οι κυνηγοί για όλα τα δεινά στον πλανήτη, ούτε και τους φορτώνεται εξ ολοκλήρπου η κατάντια των δασών μας... αλλά ο καθένας από το δικό του μετερίζι...

sniper
07/10/2013, 22:36
Xρόνια είχαμε να το πιάσουμε το θέμα κυνήγι (που προήλθε απο το 1ο ποστ για τα κυνηγόσκυλα).

Λοιπόν, κάντε μου τη χάρη κι αν δεν ξέρετε μην μιλάτε.

Ότι βλέπεται 10 φωτό με κυνηγούς με 20 πουλιά, δεν σημαίνει ότι όλοι οι κυνηγοι (κάπου 1.000.000 έλληνες δλδ) βγαίνουν και γυρίζουν κάθε φορά με κάτι. Τις περισσότερες γυρίζουν χωρίς να ρίξουν ντουφεκιά.

Κυνηγούσα στο παρελθόν, με ή χωρίς σκυλί. Δεν το κάνω πλέον για προσωπικούς λόγους. Το ότι κάποιοι λαθροθήρες σκοτώνουν αδιακρίτως,δεν φταίνε οι κυνηγοί που ακολουθούν τους κανόνες των δασαρχείων.

Ας απαγορευτεί το κυνήγι, να πηγαίνουν για τραπ ακι σκητ στα σκοπευτήρια. Σ' αυτό συμφωνώ.

Για τα σκυλιά τώρα... δίκιο έχετε... αλλά τα ζώα στην επαρχία (είπαμε χυμαδόρ, η κορινθία, όσο ορεινή και να είναι δεν ειναι επαρχία) ειναι στον πάτο της αλυσίδας. Τα αγαπάνε και στα χωριά τα σκυλιά αλλά δεν το χουν σε τίποτα να τα σκοτώσουν αν δεν προσφέρουν κάτι. Είναι θέμα οικονομίας...

Πηγαίνετε όμως εσείς και προσπαθήστε να τους αλλάξετε γνώμη...

McTalas
07/10/2013, 22:54
τιπ για φιλοδοξους κυνηγους: απο αρκουδα τρως μονο τα χερια και τα ποδια της (ή αλλιως τα 4 ποδια της) και περνεις το κατω σαγωνι για λαφυρο... ;-)

sniper
07/10/2013, 23:04
τιπ για φιλοδοξους κυνηγους: απο αρκουδα τρως μονο τα χερια και τα ποδια της (ή αλλιως τα 4 ποδια της) και περνεις το κατω σαγωνι για λαφυρο... ;-)

Κανένας σοβαρός δεν έχει κυνηγήσει ποτέ αρκούδα.

endopandou
08/10/2013, 06:42
Ο σοβαρός κυνηγός επίσης δεν θα ρίξει 20 κουτιά φυσίγγια στη βόλτα του και δεν θα έχει τα σκυλιά του κλεισμένα σε σε κλουβί τόσες μέρες ώστε όταν βγουν στο βουνό για κυνήγι να βγάλουν περισσότερη ενέργεια.
Χρειάζεται πρωτίστως να είναι σοβαρός ο άνθρωπος για να μπορέσει να είναι και σοβαρός κυνηγός. Όμως όπως στις περισσότερες εκφάνσεις της ζωής μας έτσι και στο κυνήγι είμαστε αλα καρτ σοβαροί

Pan (dvs)
08/10/2013, 07:48
Κανένας σοβαρός δεν έχει κυνηγήσει ποτέ αρκούδα.

Στις ΗΠΑ οργανωνονται ταξιδια γι'αυτο στο σκοπο.Τους πανε με ελικοπτερο κοντα στην αρκουδα για να εχουνε και περισσοτερες πιθανοτητες.Φυσικα υποθετω οτι αναφερεσε στους Ελληνες κυνηγους.Αλλα σοβαρος η οχι οι αρκουδες στην Πινδο μετρανε αρκετες απωλειες.

McTalas
08/10/2013, 08:55
Κανένας σοβαρός δεν έχει κυνηγήσει ποτέ αρκούδα.
δεν κυνηγανε αρκουδα, απλα τις σκοτωνουν, κατι μαγκες εκει στην υπειρο...

nicksior
08/10/2013, 09:08
Νομίζω πως δεν έχει νόημα να γράψουμε περισσότερα γιατί κινδυνεύω να παρασυρθώ γράφοντας σεντόνια με περιγραφές και παραδείγματα ειδικά σε ένα φορουμ με διαφορετικό προσανατολισμό.
Οφείλω όμως (στον εαυτό μου κυρίως) να περιγράψω πως βλέπω εγώ τα πράγματα σε αντίθεση με την αντίληψη που έχετε πολλοί κυρίως από περιγραφές ανθρώπων μη σχετικών
Κυνηγώ μόνο με σκύλους φέρμας ,γιατι βαριέμαι το στατικό καρτέρι, μπεκάτσες και ορτύκια (περαστικά απο την Ελλάδα) και σπανίως πέρδικα.
Αυτά τα πουλιά δεν πρόκειται να τα δείτε ποτέ , κυρίως την μπεκάτσα , γιατί και διπλα τους να περάσετε αυτά δεν πρόκειται να μετακινηθούν..
Τα σκυλιά μου είναι αθλητές μεγάλης διάρκειας, εκπαιδευμένα να πατούν το βουνό και να το "κοσκινίζουν" , αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί με ζώα κακοδιατρεφόμενα και χωρίς καθημερινή άσκηση , επίσης αναπτύσσεται μια τέτοια στοργική σχέση μεταξύ μας που αν προσπαθήσω να την περιγράψω σίγουρα θα την αδικήσω..
Εχοντας πάντα μαζί μου φαρμακείο για να αντιμετωπίσω πιθανό πρόβλημα , φόλες κτλ.., εχω γλυτώσει τουλάχιστον 7-8 αδέσποτα απο φριχτό θάνατο.
Φέτος τον χειμώνα έθαψα στην αυλή μου δυο γέρικα 17 και 16 χρόνων που αποσυρμένα απο την ενεργό δράση τα τελευταία 4-5 χρόνια εδικαιούντο σύνταξης και ασφαλιστικού ταμείου (κάτι που εγώ μάλλον δεν θα αξιωθώ..)
Εχουν τον δικό τους χώρο στεγασμένο και απαγγιασμένο απο τον βοριά αλλά κυκλοφορούν ελεύθερα (εκτός της περιόδου που είναι κουτάβια γιατί κάνουν ζημιές)
Είμαι τυχερός βέβαια γιατί κατοικώ σε μονοκατοικία , απο τα τελευταία σπίτια κοντα στο βουνό (Πεντέλη) και έχω ένα στρέμμα αυλή.
Εγώ που για τσιγάρα παίρνω την μηχανή (επειδή βαριέμαι να περπατήσω μέχρι το περίπτερο) στο βουνο περπατώ πολλές ώρες σε σημείο να μουσκεύω απο τον ιδρώτα με θερμοκρασία περιβάλλοντος -5 βαθμούς. και τις περισσότερες φορές με άδεια τσάντα .
Τα πράγματα δεν είναι όπως τα φαντάζεστε πολλοί , μπορεί να συναντήσεις 7 -8 ή και 10 (τις καλές μέρες) μπεκάτσες και να καταφέρεις να ντουφεκίσεις 2-3 ή και καμία , επίσης το όπλο κάθε φορά που κάνει μπαμ δεν σημαίνει πως σκοτώνει κιόλας , στην πραγματικότητα το κυνηγετικό όπλο έχει ένα ωφέλιμο βεληνεκές περι τα 25 -30 μέτρα και οι αντιδράσεις των πουλιών είναι ακαριαίες , αυτό σημαίνει πως καθόλου εύκολο δεν είναι να βρείς πρώτα το πουλί , να βρεθείς στο κατάλληλο σημείο και μετά να αντιδράσεις εξίσου ακαριαία.
Το σύνηθες είναι μετά απο 4-5 ώρες περιπλάνησης στα όμορφα βουνά της χώρας μας να επιστρέφω με μηδέν ή το πολύ 1-2 πουλιά , το μηδέν δεν θεωρείται αποτυχία αν έχεις επιλέξει το κατάλληλο σημείο (έχουν τις συνήθειές τους τα πουλιά που πρέπει να γνωρίζεις) και αν έχεις χαρεί τον τρόπο εργασίας των σκυλιών σου , κοντολογίς τα 2 πουλιά στην τσάντα είναι κάτι που θα το θυμάμαι καιρό σαν πολύ καλή μέρα απο άποψη συναντήσεων με την βασίλισσα του βουνού (έτσι τιμητικά αποκαλούν οι κυνηγοι την μπεκάτσα).
Με αγρίμια του δάσους , ζαρκάδια , αγριογούρουνα ακόμη και αρκούδα (μία φορά) έχω βρεθεί τετατετ αρκετες φορές αλλά δεν μου πέρασε απο το μυαλό να αλλάξω φυσίγγια και να πυροβολήσω γιατί δεν αποτελούσαν το αντικείμενο για το οποίο βρισκόμουν σπίτι τους, ομολογώ όμως πως στην περίπτωση της αρκούδας το όπλο μου παρείχε κάποια ασφάλεια αν και ευτυχώς δεν χρειάσθηκε , κοιταχτήκαμε για λίγο και μετά πήρε ο καθένας τον δρόμο του με εκείνη εμφανώς πιο τρομαγμένη απο εμένα (τρομαγμένος ήμουν κι εγώ αλλά όχι εμφανώς αν καταλαβαίνετε τι εννοώ).
Το πλεονέκτημα όμως ήταν δικό μου γιατί κυνηγώντας με σκυλιά αντιλαμβάνομαι (αντιλαμβάνονται) πρώτα εγώ την παρουσία κάποιου που δεν είναι αυτό που ψάχνουμε..
Φόβος μου είναι οι λύκοι γιατί είναι πιο πονηροί απο τα σκυλιά , ενεδρεύουν και τα κατασπαράσσουν μέσα σε ελάχιστο χρόνο (αρκετά κρούσματα κάθε χρόνο) αλλά ευτυχώς δεν έχω συναντήσει ακόμη όχι γιατί δεν υπάρχουν , αντιθέτως μάλιστα , αλλά αυτοι επιλέγουν έτσι.
Για όλους αυτούς τους λόγους αλλά και χιλιάδες άλλους (τσίπουρα σε κάτι ορεινά χωριά που δεν τα έχει ουτε ο χάρτης) αγαπώ το κυνήγι και όχι για τα δυο -τρία σκοτωμένα πουλιά στην τσάντα μου , αυτά αν είχα την δυνατότητα θα τους έδινα ζωή να φύγουν αλλά αν τα ξανασυναντούσα πάλι θα τα κυνήγαγα μέχρι να λειώσουν οι σόλες στ αρβυλα μου (θέλω ένα ζευγάρι κάθε χρόνο και δεν είναι και φθηνά , κοστίζουν όσο ένα φθηνό προς μέτριο κράνος..)
Το σκοπευτήριο δεν με συγκινεί , πρώτον γιατί δεν είναι , κατα την γνώμη μου , ούτε το 1/100 του κυνηγιού αλλά και δεύτερον δεν είμαι καλός σκοπευτής , ούτε και με ενδιαφέρει να γίνω.
Προσπάθησα να σας δώσω μια διαφορετική εικόνα απο αυτην που έχετε μέσα απο περιγραφές ανθρώπων άσχετων με το αντικείμενο , αλλά δεν έχει νόημα να επιμείνω . Αισθάνομαι σαν τον πόντιο του ανεκδότου που αδηγούσε ανάποδα στην Πανεπιστημίου..
Αποσύρω επίσης τον χαρακτηρισμό "εμπαθής" για τον χυμαδορ.
Νίκος.

sniper
08/10/2013, 09:28
Ο σοβαρός κυνηγός επίσης δεν θα ρίξει 20 κουτιά φυσίγγια στη βόλτα του και δεν θα έχει τα σκυλιά του κλεισμένα σε σε κλουβί τόσες μέρες ώστε όταν βγουν στο βουνό για κυνήγι να βγάλουν περισσότερη ενέργεια.
Χρειάζεται πρωτίστως να είναι σοβαρός ο άνθρωπος για να μπορέσει να είναι και σοβαρός κυνηγός. Όμως όπως στις περισσότερες εκφάνσεις της ζωής μας έτσι και στο κυνήγι είμαστε αλα καρτ σοβαροί
Σωστά.


Στις ΗΠΑ οργανωνονται ταξιδια γι'αυτο στο σκοπο.Τους πανε με ελικοπτερο κοντα στην αρκουδα για να εχουνε και περισσοτερες πιθανοτητες.Φυσικα υποθετω οτι αναφερεσε στους Ελληνες κυνηγους.Αλλα σοβαρος η οχι οι αρκουδες στην Πινδο μετρανε αρκετες απωλειες.
Ναι, για εδώ μίλαγα. Υποθέτω και στην Ινδία και το Μπαγκλαντές σκοτώνουν τις "επικίνδυνες" τίγρεις (οταν μασουλήσει κάποιον κακομοίρη), παρόλου που κινδυνεύουν μ' εξαφάνιση.

δεν κυνηγανε αρκουδα, απλα τις σκοτωνουν, κατι μαγκες εκει στην υπειρο...

Ναι, τις σκοτώνει πρώτα το κράτος με την Εγνατία που έκοψε στη μέση τον τοπο που ζούνε. Μπορεί και κάποιοι Ηπεριώτες να τις σκοτώνουν για διοασκέδαση. Επίσης κάποιοι άνθρωποι σκοτώνουν καθημερινά άλλους ανθρώπους. Ας καταδικάσουμε την ανθρωπότητα.

stam2
08/10/2013, 09:33
καμιά φορά το σεντόνι, αν είναι καθαρό "στρώνει" πολύ ωραία.....:)

δυστυχώς βέβαια, το σεντόνι το δικό σου δεν είναι ίδιο και με του γείτονα...

κρίμα για τα σκυλιά που πέθαναν, κρίμα και για τη φύση που τη "ρημάζουν" μερικοί.
και ας είναι καλά όσοι, με όποιον τρόπο μπορούν, την προστατεύουν και τη σέβονται.

sniper
08/10/2013, 09:38
....

Σόρρυ αλλά να ένας καλός λόγος να μην κυνηγήσω ποτέ ξανά στη ζωή μου, που δεν προκειται αλλά λέμε.

(ο καλός κυνηγός παρεπιπτόντως είναι - ή πρέπει να ειναι - καλός σκοπεύτης)

alex14
08/10/2013, 09:51
.
.
Με αγρίμια του δάσους , ζαρκάδια , αγριογούρουνα ακόμη και αρκούδα (μία φορά) έχω βρεθεί τετατετ αρκετες φορές αλλά δεν μου πέρασε απο το μυαλό να αλλάξω φυσίγγια και να πυροβολήσω γιατί δεν αποτελούσαν το αντικείμενο για το οποίο βρισκόμουν σπίτι τους, ομολογώ όμως πως στην περίπτωση της αρκούδας το όπλο μου παρείχε κάποια ασφάλεια αν και ευτυχώς δεν χρειάσθηκε , κοιταχτήκαμε για λίγο και μετά πήρε ο καθένας τον δρόμο του με εκείνη εμφανώς πιο τρομαγμένη απο εμένα (τρομαγμένος ήμουν κι εγώ αλλά όχι εμφανώς αν καταλαβαίνετε τι εννοώ).
.
.
Νίκος.

:beer:

Πολυμήχανος
08/10/2013, 10:39
Κανένας σοβαρός δεν έχει κυνηγήσει ποτέ αρκούδα.


E εντάξει τότε, να το πούμε και στο πνεύμα των αρκούδων που σκοτώθηκαν να ηρεμήσουν κι αυτές. Ντάξει μωρέ, μη σοβαρός σας σκότωσε, μην στεναχωριέστε.

Τι άλλο θα διαβάσουμε...

Πολυμήχανος
08/10/2013, 10:42
Επί του θέματος, υπάρχει παράγραφος του ΚΟΚ, που απαγορεύει καθαρά και ξάστερα, ότι δεν επιτρέπονται προσθήκες σε ένα όχημα, που αυξάνουν το μήκος-πλάτος-υψος του.

Το κουτί πίσω είναι ΑΜΕΣΑ παράνομο για αυτόν ακριβώς τον νόμο, πριν καν πάμε σε νόμους για ζωοφιλία.

Νόμοι το λοιπόν υπάρχουν. Απλά δεν εφαρμόζονται από τις αστυνομικές αρχές.

sniper
08/10/2013, 11:28
E εντάξει τότε, να το πούμε και στο πνεύμα των αρκούδων που σκοτώθηκαν να ηρεμήσουν κι αυτές. Ντάξει μωρέ, μη σοβαρός σας σκότωσε, μην στεναχωριέστε.

Τι άλλο θα διαβάσουμε...

Tα υπόλοιπα τα διάβασες ή κάνεις την παπια (και είναι κι η εποχή τους σε λίγο)

el_hymador
08/10/2013, 11:38
Συγνωμη ρε παίδες, αλλά έτσι όπως περιγράφετε το κυνήγι, αν αφαιρέσεις το ντουφέκι και τους σκοτωμούς, είναι ότι ακριβώς κάνει ένας πεζοπορικός / φυσιολατρικός / ορειβατικός σύλλογος... plus ότι έχει και ωραία γκομενάκια με κολάν, πανίδα που σίγουρα απουσιάζει από τις κυνηγετικές παρέες. Και μετά πάτε και σε μια ταβέρνα και ξεκοιλιάζεστε άμα λάχει, να μην σας λείψουν και οι μεζέδες...

sniper
08/10/2013, 11:39
Συγνωμη ρε παίδες, αλλά έτσι όπως περιγράφετε το κυνήγι, αν αφαιρέσεις το ντουφέκι και τους σκοτωμούς, είναι ότι ακριβώς κάνει ένας πεζοπορικός / φυσιολατρικός / ορειβατικός σύλλογος... plus ότι έχει και ωραία γκομενάκια με κολάν, πανίδα που σίγουρα απουσιάζει από τις κυνηγετικές παρέες. Και μετά πάτε και σε μια ταβέρνα και ξεκοιλιάζεστε άμα λάχει, να μην σας λείψουν και οι μεζέδες...

Ναι, καλά κατάλαβες. Ακριβώς αυτό είναι.

el_hymador
08/10/2013, 11:47
Ναι, καλά κατάλαβες. Ακριβώς αυτό είναι.

Ε ωραία δεν το αφήνετε το ριμαδοντούφεκι και αντι για ζωάκια να κυνηγάτε το κ*λαράκι της μπροστινής σας στο μονοπάτι; Εκεί να δεις κίνητρο! Αλλά πάλι παίζει το ενδεχόμενο να γυρίσεις χωρίς ντουφεκιά, και να σκορπίσεις τα σκάγια στο σπίτι μόνος... :lol:

sniper
08/10/2013, 11:53
Ε ωραία δεν το αφήνετε το ριμαδοντούφεκι και αντι για ζωάκια να κυνηγάτε το κ*λαράκι της μπροστινής σας στο μονοπάτι; Εκεί να δεις κίνητρο! Αλλά πάλι παίζει το ενδεχόμενο να γυρίσεις χωρίς ντουφεκιά, και να σκορπίσεις τα σκάγια στο σπίτι μόνος... :lol:

1. Είπα οτι δεν κυνηγάω πλέον. Έχω να χτυπήσω θήραμα από το 1993 στη Σκωτία.
2. Σπανίως ερχονται γυναίκες σε κυνηγι. Πρέπει να ξυπνησουν απο τις 4 και να βγουν στο κρύο/χιόνι/λασπη....
3. Ειπα οτι πρέπει να απαγορευτει το κυνήγι πλέον. Πέρασε η εποχή που βγαίναμε σα βουνά με τα όπλα για την προστασία μας και αν βλεπαμε και τίποτα το χτυπαγαμε για να φάμε. Αν μας αρεσει το όλο σκηνικό υπάρχουν αντίστοιχα σπορ όπως το τραπ/σκητ, απλά δεν έχουν το περπάτημα και την επαφή με τη φυση αλλά μόνο τον πυροβολισμό.

nikos_abel
08/10/2013, 12:12
Εναλλακτική υπάρχει, αλλά ακόμη δεν είναι τόσο ρεαλιστική.

http://www.youtube.com/watch?v=xPIbZT-eWyo

(θα μου πεις ότι για όλα τα βίαια ένστικτα υπάρχουν εναλλακτικές, όμως μπορεί να τα ξυπνήσουν αντί να τα εκτονώσουν. Άλλη μεγάλη κουβέντα...)


(και τελείωσε και το Dexter, όχι τίποτ' άλλο....)

el_hymador
08/10/2013, 12:24
Εναλλακτική υπάρχει, αλλά ακόμη δεν είναι τόσο ρεαλιστική.

http://www.youtube.com/watch?v=xPIbZT-eWyo

(θα μου πεις ότι για όλα τα βίαια ένστικτα υπάρχουν εναλλακτικές, όμως μπορεί να τα ξυπνήσουν αντί να τα εκτονώσουν. Άλλη μεγάλη κουβέντα...)


(και τελείωσε και το Dexter, όχι τίποτ' άλλο....)

Έχει και άλλες εναλλακτικές, που περιλλαμβλάνουν τα πάντα, καρτέρια, περπάτημα, παραλλαγές, ριπές, κινδύνους, πανάκριβο εξοπλισμό, άριστη γνώση "θηραμάτων" και πεδίου:

http://www.youtube.com/watch?v=M10UdjvA6oM

nicksior
08/10/2013, 12:41
http://www.youtube.com/watch?v=uFqV3r5s2u8

http://www.youtube.com/watch?v=IjnbvIs0q6g



well come the new age. The age of simulating

MG-KTiNoS
08/10/2013, 13:27
Ε ωραία δεν το αφήνετε το ριμαδοντούφεκι και αντι για ζωάκια να κυνηγάτε το κ*λαράκι της μπροστινής σας στο μονοπάτι; Εκεί να δεις κίνητρο! Αλλά πάλι παίζει το ενδεχόμενο να γυρίσεις χωρίς ντουφεκιά, και να σκορπίσεις τα σκάγια στο σπίτι μόνος... :lol:

:lol:
:rotflmao:

nikos_abel
08/10/2013, 15:29
http://www.youtube.com/watch?v=uFqV3r5s2u8

http://www.youtube.com/watch?v=IjnbvIs0q6g



well come the new age. The age of simulating

Αν το να μαμας το εξισώνεις με το να σκοτώνεις I rest my case

endopandou
08/10/2013, 18:55
Τα κακώς κείμενα είπαμε να τονίσουμε με αφορμή κάποιους αμελείς, όχι και να το πάμε στην γενική απαγόρευση.

PortisHead
09/10/2013, 08:57
Επισης μη συγχεεται το ψαροτουφεκο/ψαρεμα με το κυνήγι.
Μια γουρουνα π.χ. γενναει 3-4 μικρα , κι ενα ψάρι 1000 αυγά.
;)

MG-KTiNoS
09/10/2013, 09:40
Τα κακώς κείμενα είπαμε να τονίσουμε με αφορμή κάποιους αμελείς, όχι και να το πάμε στην γενική απαγόρευση.


Εδω στην Ελλάδα ΑΝ γίνει κάποια σοβαρή μελέτη... γενική θα πει !

sniper
09/10/2013, 09:50
Επισης μη συγχεεται το ψαροτουφεκο/ψαρεμα με το κυνήγι.
Μια γουρουνα π.χ. γενναει 3-4 μικρα , κι ενα ψάρι 1000 αυγά.
;)

Αστείο επιχείρημα βέβαια.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή ζούμε σε κράτος μπ@υρδέλο ποτέ κανένας δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα. Απλά τις δεκαετίες 60-70 (κυρίως το 70) οι Έλληνες που κουβαλούσαν ενα ντουφέκι (προσέξτε, δεν λέω κυνηγοί) ρημάξαν την ύπαιθρο αφού δεν υπήρχε τίποτα και κανένας να τους ελένξει (αγροφύλακες, θηροφύλακες κλπ ήταν ενα ανέκδοτο) με αποτέλεσμα τα βουνά κι οι κάμποι μας να ερημώσουν.

Όταν κάποτε αποφάσισαν να κάνουν κάποια βήματα, ήταν ηδη αργά.

Η αλήθεια είναι ότι το κυνήγι είναι στο DNA του ανθρώπου.Το ότι κάποιοι από εσάς το βλέπετε σαν αποκρουστικό ή δολοφονικό είναι αδιάφορο. Για χιλιαδες χρόνια κυνηγούσε ο άνθρωπος. Κι ακόμα τρωει κρέας.

Το επιχείρημα οτι το κρέας που τρώμε είναι εκτρεφόμενο, δεν κάνει δολοφονία την σφαγή του ζώου στο σφαγείο; Εχει διαφορά δλδ; Ελα να σοβαρευτούμε...

Ξαναλέω ότι είμαι κατά του Κυνηγιού πλέον. Γιατι θα καταντήσουμε να περπατάμε στο βουνό με μονη παρέα τα σκουπιδια που αφήνουμε.

el_hymador
09/10/2013, 11:43
Αστείο επιχείρημα βέβαια.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή ζούμε σε κράτος μπ@υρδέλο ποτέ κανένας δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα. Απλά τις δεκαετίες 60-70 (κυρίως το 70) οι Έλληνες που κουβαλούσαν ενα ντουφέκι (προσέξτε, δεν λέω κυνηγοί) ρημάξαν την ύπαιθρο αφού δεν υπήρχε τίποτα και κανένας να τους ελένξει (αγροφύλακες, θηροφύλακες κλπ ήταν ενα ανέκδοτο) με αποτέλεσμα τα βουνά κι οι κάμποι μας να ερημώσουν.

Όταν κάποτε αποφάσισαν να κάνουν κάποια βήματα, ήταν ηδη αργά.

Η αλήθεια είναι ότι το κυνήγι είναι στο DNA του ανθρώπου.Το ότι κάποιοι από εσάς το βλέπετε σαν αποκρουστικό ή δολοφονικό είναι αδιάφορο. Για χιλιαδες χρόνια κυνηγούσε ο άνθρωπος. Κι ακόμα τρωει κρέας.

Το επιχείρημα οτι το κρέας που τρώμε είναι εκτρεφόμενο, δεν κάνει δολοφονία την σφαγή του ζώου στο σφαγείο; Εχει διαφορά δλδ; Ελα να σοβαρευτούμε...

Ξαναλέω ότι είμαι κατά του Κυνηγιού πλέον. Γιατι θα καταντήσουμε να περπατάμε στο βουνό με μονη παρέα τα σκουπιδια που αφήνουμε.


Έγραψα και πιο πάνω ότι τα soft του τύπου το ζωάκι που υποφέρει κτλ είναι γελοία ως επιχειρήματα καθότι ο αετός που θα πιάσει λαγό, θα τον πάει στην φωλιά του και θα τον ξαντεριάσει ζωντανό, η αγέλη λύκων θα ρίξει το ελάφι κάτω αφού πρώτα έχει κομματιάσει το μισό από τις δαγκωνιές κ.ο.κ. Παντού στην φύση υπάρχει ανείπωτος πόνος και φρικιαστικές διαδικασίες θανάτου, η βία είναι αναπόσπαστο κομμάτι των λειτουργιών που την διέπουν. Ωστόσο διέπεται επίσης και από μια απίστευτη ισονομία και ισορροπία που λειτουργούσε ρολοί επί χιλιάδες χρόνια. Και μετά ήρθαμε εμείς. Οπότε ναι, είναι σαφώς προτιμότερο να τρώμε κρέας από εκτρεφόμενα ζωντανά, καθότι αυτό δεν επηρρεάζει τις ισορροπίες στο κοτέτσι, στο χοιροστάσιο και στο μαντρί, παρά με θηράματα που αρπάζουμε ληστρικά και ξεδιάντροπα από ένα σύστημα στο οποίο δεν ανήκουμε πλέον και το οποίο είναι ήδη πολύ επιβαρυμένο.

Το ότι οι αυξημένες ανάγκες μας για κρέας από εκτρεφόμενα έχει και αυτό τις συνέπεις του στη φύση, είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο το οποίο όμως έχει μια κοινή γενική συνισταμένη με το θέμα "κυνήγι": Μέτρον άριστον.

pipe_smoker
09/10/2013, 12:39
Η αλήθεια είναι ότι το κυνήγι είναι στο DNA του ανθρώπου.Το ότι κάποιοι από εσάς το βλέπετε σαν αποκρουστικό ή δολοφονικό είναι αδιάφορο. Για χιλιαδες χρόνια κυνηγούσε ο άνθρωπος. Κι ακόμα τρωει κρέας.

Το επιχείρημα οτι το κρέας που τρώμε είναι εκτρεφόμενο, δεν κάνει δολοφονία την σφαγή του ζώου στο σφαγείο; Εχει διαφορά δλδ; Ελα να σοβαρευτούμε...


O tempora, o mores.
Το αποτέλεσμα ίδιο είναι. Ο τρόπος διαφέρει. Αλλά δεν είναι και λίγο πράγμα.

Πολλές (ηλίθιες ίσως για κάποιους από εμάς) δικαιολογίες έχουν υπάρξει στην ιστορία για την κρεατοφαγία ακόμα κι από θρησκείες που κανονικά την απαγορεύουν.
Κάποιες σχολές του Βουδισμού δεν είναι αντίθετες με το να φας κρέας αρκεί να σου προσφερθεί, και ξέροντας ότι το ζώο δεν έχει σκοτωθεί προκειμένου να το φας εσύ.
Πολλά γιακ φαγώθηκαν κατ'αυτόν τον τρόπο στο Θιβέτ από κάποιους που τα "καλλιεργούσαν" και τα σκότωναν και τα προσέφεραν (με ανταλλάγματα βέβαια) στους μοναχούς.
Ο μοναχός ούτε να σκοτώσει επιτρέπεται, αλλά από την άλλη άντε να γίνεις βετζετέριαν στα Ιμαλάια. Με αυτή την "πονηριά", και ο μοναχός είχε τη συνείδησή του καθαρή (έτρωγε λίγο κρέας που του προσέφεραν αλλά το υπόλοιπο το κρατούσαν για να το φάνε αυτοί που το σκότωσαν άρα το ζώο δεν έχασε τη ζωή του για να τραφεί ο μοναχός), και δεν ψόφησε κι από την πείνα.

Κι άλλες συνήθειες και ήθη θα έκαναν κάποιους να τραβήξουν τα βυζιά τους με τα σημερινά δεδομένα, όπως για παράδειγμα ότι σε κάποιες κοινωνίες θεωρείτο προτιμότερο να κυνηγήσεις και να σκοτώσεις ένα ελάφι, γιατί με το θάνατο ενός ζώου θα έτρωγαν 3-4 φαμίλιες, παρά να σφάξεις μία κότα, γιατί ο θάνατος ενός τέτοιου ζώου δεν προσφέρει αρκετή τροφή ούτε για πρωινό.

Κατά τα άλλα, κάποτε μόνο το DNA έπαιζε ρόλο. Ε τώρα καταπιέζουμε κάποιες από τις πρωτόγονες ορμές μας σε ένα βαθμό γιατί έχουν μπει κι άλλα πράγματα στη μέση. (το σε ποιό βαθμό και εάν αυτό μας έχει βγει σε καλό ή κακό είναι άλλη μεγάλη κουβέντα)
Στο DNA μας είναι πολλά πράγματα. Αν συνεχίζαμε να τα κάνουμε τώρα όπως τα κάναμε κάποτε ("τοκ" με το ρόπαλο, σούρσιμο απ'το μαλλί, "βατ-βατ" κι όξω απ'την πόρτα που λέει κι ο Κτήνος:lol:) θα είχαμε μείνει σε άλλες εποχές.

Το ότι βάζουμε άλλους να σκοτώνουν για εμάς το ζώο που θα φάμε ούτε μας κάνει απαραίτητα καλύτερους ούτε χειρότερους.
Και στις δύο περιπτώσεις το ζώο πεθαίνει, και πρέπει να πεθάνει, για να τραφούμε.
Το θέμα είναι να πεθαίνει όντως γι'αυτό.

ΥΓ. Για να μην μπλέξουμε τα μπούτια μας, δε διαφωνώ κάπου. Απλά συμπλήρωσα με αφορμή αυτό που έγραψες.

sniper
09/10/2013, 12:42
O tempora, o mores.
....
ΥΓ. Για να μην μπλέξουμε τα μπούτια μας, δε διαφωνώ κάπου. Απλά συμπλήρωσα με αφορμή αυτό που έγραψες.

ΟΚ, αλλά αν μου πεις οτι δεν μπορώ να φάω κρέας ζώου, το πιθανότερο είνια να σε δουμε αντικριστό εσένα...

pipe_smoker
09/10/2013, 13:03
ΟΚ, αλλά αν μου πεις οτι δεν μπορώ να φάω κρέας ζώου, το πιθανότερο είνια να σε δουμε αντικριστό εσένα...

Κάποτε τα είχα μπλέξει με μία βίγκαν.
Ευτυχώς η σχέση μας κράτησε μερικές ώρες:bawl:

nikos_abel
09/10/2013, 13:25
Κάποτε τα είχα μπλέξει με μία βίγκαν.
Ευτυχώς η σχέση μας κράτησε μερικές ώρες:bawl:

Μέχρι την πρώτη επίσκεψη στα καλύβια που νόμισε ότι πάτε για καφέ, έτσι; :D

pipe_smoker
09/10/2013, 13:31
Μέχρι την πρώτη επίσκεψη στα καλύβια που νόμισε ότι πάτε για καφέ, έτσι; :D

Μέχρι το "τσιγάρο μετά...", όπου πνίγηκα με τον καπνό όταν πρότεινε να παραγγείλουμε φαγητό από "ένα βίγκαν φρέντλυ εστιατόριο που ξέρει που μπλα μπλα μπλα....."

sniper
09/10/2013, 13:36
Μέχρι το "τσιγάρο μετά...", όπου πνίγηκα με τον καπνό όταν πρότεινε να παραγγείλουμε φαγητό από "ένα βίγκαν φρέντλυ εστιατόριο που ξέρει που μπλα μπλα μπλα....."

Τόση ώρα, τώρα θυμηθηκες ότι είσαι βέγκαν;

pipe_smoker
09/10/2013, 13:45
Τόση ώρα, τώρα θυμηθηκες ότι είσαι βέγκαν;

:confused:

Για πάμε άλλη μία γιατί δε μου κουμπώνει η 2α που λέει κι ο τρούπης:lol: