PDA

View Full Version : καθαρισμος σε διακοπτες!



angelosxf650
06/10/2013, 22:27
κουμπια που φρακαρουν κολανε η δεν πιανουν καλα!υπαρχει καποιο σπρει πιστευω οτι οι διακοπτες εχουν βιδες σιγουρα και ξεβιδωνονται για να καθαροστουν η να ανοιξουν ειμαι ασχετος περιμενω τους μαστερ να με διαφωτισουν!!!!

viper1
06/10/2013, 22:39
κουμπια που φρακαρουν κολανε η δεν πιανουν καλα!υπαρχει καποιο σπρει πιστευω οτι οι διακοπτες εχουν βιδες σιγουρα και ξεβιδωνονται για να καθαροστουν η να ανοιξουν ειμαι ασχετος περιμενω τους μαστερ να με διαφωτισουν!!!!

WD40

angelosxf650
07/10/2013, 08:41
σιγουρα κανει καλο εκει το wd40 εφοσον ειναι ηλεκτρικα κυκλωματα?μηπως δημιουργηθει καποιο βραχυκυλωμα?

McGyver
07/10/2013, 08:51
WD40

dankannn
07/10/2013, 10:22
Ότι σου είπαν η από πάνω η αλλιώς contact cleaner.
Αν και έχω τα πάντα από spray λόγο της δουλειάς μου προτιμώ και εγώ να βάζω το WD40 στους διακοπτες.

sapila racing
07/10/2013, 10:55
Αν ανοίξετε διακόπτη στον οποίον ρίχνατε WD40 για μερικά χρόνια, θα φρίξετε.
Μαζεύει πολύ μούργα που κολλάει επάνω στα κινητά μέρη αλλά και στις επαφές.
Καλύτερο είναι να λύνεται ο διακόπτης και να λιπαίνεται μονο εκει που πρέπει. :wave2:

petros1972
07/10/2013, 12:30
σπερυ επαφων απο μαγαζι ηλεκτρονικων χωρις λαδι.

petros1972
07/10/2013, 12:36
το wd40 εχει λαδι μεσα του δεν ειναι υλικο για επαφες αλλα για αντισκωριακο ειναι πολυ καλο.δεν συνισταται για επαφες.

OldMan
07/10/2013, 12:59
Από την στιγμή που θα ανοιχτεί ο διακόπτης, η καλύτερη δουλειά έιναι καθαρισμα με spray επαφών χωρίς λάδι (ή οποιοδήποτε παρόμοιο καθαριστικό, όπως αυτά για πλακέτες..) και μετά ελαφριά λίπανση με spray με λάδι ( π.χ. κόκκινο και γαλάζιο της Philips).

Αλλά θα πρέπει να γίνεται σε τακτά διαστήματα και να προηγείται ο καθαρισμός της λίπανσης..

dankannn
09/10/2013, 13:20
Από την στιγμή που θα ανοιχτεί ο διακόπτης, η καλύτερη δουλειά έιναι καθαρισμα με spray επαφών χωρίς λάδι (ή οποιοδήποτε παρόμοιο καθαριστικό, όπως αυτά για πλακέτες..) και μετά ελαφριά λίπανση με spray με λάδι ( π.χ. κόκκινο και γαλάζιο της Philips).

Αλλά θα πρέπει να γίνεται σε τακτά διαστήματα και να προηγείται ο καθαρισμός της λίπανσης..

κόκκινο και γαλάζιο της Philips που τα βρήκες ρε μάστορα κάβα τα έχεις από παλιά ?
Αν εχεις βρει πες μου από πού γιατί ψάχνω και δεν βρισκω.
Μόνο ένας στο εξωτερικό αλλά δεν μου τα έστελνε.

Elesun
09/10/2013, 13:41
κόκκινο και γαλάζιο της Philips που τα βρήκες ρε μάστορα κάβα τα έχεις από παλιά ?
Αν χεις βρεις πες μου από πού γιατί ψάχνω και δεν βρισκο.
Μόνο ένας στο εξωτερικό αλλά δεν μου τα έστελνε.

Νομίζω δεν κυκλοφορεί πλέον με την επωνυμία Philips, αλλά πρέπει να είναι αυτά:

Χωρίς λάδι : http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=31_396&products_id=28382

Με λάδι: http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=31_396&products_id=28386

Δοκιμασμένα και τα 2, κάνουν άψογη δουλειά.

OldMan
09/10/2013, 15:08
κόκκινο και γαλάζιο της Philips που τα βρήκες ρε μάστορα κάβα τα έχεις από παλιά ?
Αν χεις βρεις πες μου από πού γιατί ψάχνω και δεν βρισκο.
Μόνο ένας στο εξωτερικό αλλά δεν μου τα έστελνε.
Μάλλον σε πήρε πρέφα ότι δεν είσαι εχθρός του όζοντος...;)

Αν κυκλοφορούν τα αντίστοιχα της CRC είναι εξίσου καλά (αν και λιγο brutal), όπως και τα περισσότερα καθαριστικά σολντερίνης (flux off κ.λ.π.)..

Αν τα θέλεις μόνο για απλούς μηχανισμούς (διακόπτες, μοτεράκια, μοχλικά κ.λ.π.) κάνουν και τα απλά degreasers..

dankannn
09/10/2013, 15:14
Μάλλον σε πήρε πρέφα ότι δεν είσαι εχθρός του όζοντος...;)

Αν κυκλοφορούν τα αντίστοιχα της CRC είναι εξίσου καλά (αν και λιγο brutal), όπως και τα περισσότερα καθαριστικά σολντερίνης (flux off κ.λ.π.)..

Αν τα θέλεις μόνο για απλούς μηχανισμούς (διακόπτες, μοτεράκια, μοχλικά κ.λ.π.) κάνουν και τα απλά degreasers..
Το ξερω ,εγω ρωτησα για philips γιατι ξερω οτι εχουν αποσυρθει εδω και αρκετο καιρο

dankannn
09/10/2013, 15:17
Εγω βαζω απο αυτα http://www.kontaktchemie.com/KOC/

OldMan
09/10/2013, 15:31
Εγω βαζω απο αυτα http://www.kontaktchemie.com/KOC/
Που τα βάζεις (με το συμπαθειο πάντα..)??

dankannn
09/10/2013, 15:35
Που τα βάζεις (με το συμπαθειο πάντα..)??

Σε πλακετες γενικα , tv - pc - fan + αυτο NC-123 , ρωτησα για philips γιατι ηταν απο τα καλυτερα.

OldMan
09/10/2013, 16:19
ρωτησα για philips γιατι ηταν απο τα καλυτερα.
Έχω ένα νταλαβεριτζή, θα ρωτήσω και θα σε πω...

viper1
09/10/2013, 21:58
καθάρισε πρώτα με σπρέι επαφών χωρίς λάδι με αυτό http://www.amazon.com/LPS-Electro-Contact-Cleaner-Aerosol/dp/B000R82TRC
και μετά βάλε λίγο από αυτό https://www.dowcorning.com/applications/search/products/Details.aspx?prod=01903128&type=PROD

αλλιώς WD40

daz
09/10/2013, 22:34
Πάει και αυτό! Αυτό ήταν πιο εύκολο απ' την αλυσίδα.

Κάτι άλλο που θέλει καθάρισμα? :lol:

:):beer:

angelosxf650
09/10/2013, 22:51
Πάει και αυτό! Αυτό ήταν πιο εύκολο απ' την αλυσίδα.

Κάτι άλλο που θέλει καθάρισμα? :lol:

:):beer:
ως ωρας φοβαμε λιγο να τους καθαρισω....αμα βρω το θαρρος θα σας πω........

daz
09/10/2013, 23:11
ως ωρας φοβαμε λιγο να τους καθαρισω....αμα βρω το θαρρος θα σας πω........

Ξεβίδωσε τις δυο βίδες που έχει από κάτω και άνοιξέ τον σαν κιντερ έκπληξη. Δεν θα φύγει τίποτα, δεν θα διαλυθεί σε 1000 κομματάκια. Επαφές έχει μέσα και καλώδια βιδωμένα σταθερά στην θέση τους. Ρίξε σπρέι επαφών για να καθαρίσεις ότι βρωμιά υπάρχει και τελείωσες. Τόσο απλό.

Απ' αυτή τη διαδικασία θα σε γλυτώσεις αν ρίχνεις τακτικά σπρέι επαφών απ' τις τρυπούλες που έχει από κάτω ενώ ταυτόχρονα πατάς όλους τους διακόπτες μερικές φορές.

makaros33
09/10/2013, 23:41
Πάει και αυτό! Αυτό ήταν πιο εύκολο απ' την αλυσίδα.

Κάτι άλλο που θέλει καθάρισμα? :lol:

:):beer:

καλησπερα
δεν ξέρω τη λες εσύ άλλα όπως είδες και εδώ το WD40 κάνει και πάλι θαύματα κάτι σαν την ασπιρίνη η την σουπερμαντολινη :lol:

OldMan
10/10/2013, 11:57
ΡΕ σεις, τι μαύρη λύσσα είναι αυτή με το WD40..?? :D

Όπως όλα τα penetration oils, φτιάχνει κάτι ΑΦΟΥ έχει χαλάσει - δεν λειτουργεί προληπτικά (ή τουλάχιστον, η πρόληψη που παρέχει είναι μικρότερη από την ζημιά που προκαλεί..)

(σαν να λέμε ότι, επειδή έβγαλα με γκαζοτανάλια μια βίδα με χαλασμένο κεφάλι, έτσι θα ξεβιδώνω πλεον όλες τις βίδες..)

viper1
10/10/2013, 14:36
είναι και πρόληψη, όχι μόνο το wd 40 ότι άλλο καθαριστικό επαφών περιέχει λάδι. προστατεύεις τις επαφές από πρόωρη φθορά όταν είναι στεγνές και κρατάς την υγρασία μακρυά.

angelosxf650
16/10/2013, 15:27
σπρει επαφων δεν παιρνω γιατι θελει 7 ευρω για μια φορα που θα το χρησιμοποιησω!ασε που παραγινε το κακο!σπρει καθαρισμου αλυσιδας 7 λιπαντικο αλυσιδας 7 καθαριστικο επαφων 7 σπρει για ντιζες 7 σπρει λαδι για το φιλτρο αερα 7 σπρει καθαρισμου φιλτρο αερα 9 σιγα μην δωσω ενα σερβις σε σπρει για να κονομανε οι εταιριες!!!αυριο πρωι στουσ διακοπτες WD 40!

bruno
16/10/2013, 17:25
Ενταξει,δε σου λεω οτι δεν κανει δουλεια το WD 40,αλλα με αυτη την λογικη θα πλενομασταν με Tide,αφου καθαριζει τα ρουχα..θα κανει και για οδοντοκρεμα,δεν ειναι ετσι.

viper1
16/10/2013, 19:20
Ενταξει,δε σου λεω οτι δεν κανει δουλεια το WD 40,αλλα με αυτη την λογικη θα πλενομασταν με Tide,αφου καθαριζει τα ρουχα..θα κανει και για οδοντοκρεμα,δεν ειναι ετσι.

κάποτε ήταν πάντως....

bruno
16/10/2013, 19:46
Αν φυσικα εχεις χωρο,τα παιρνεις μια φορα στο τοσο δεν χαλανε και τα βαζεις σε ενα ωραιο ραφι πανω απο τα εργαλεια σου.

angelosxf650
17/10/2013, 00:47
Αν φυσικα εχεις χωρο,τα παιρνεις μια φορα στο τοσο δεν χαλανε και τα βαζεις σε ενα ωραιο ραφι πανω απο τα εργαλεια σου.

ουτε χωρο ουτε φραγκα οσο και αν τα λιγουρευομαι!!!θα δωσω αυτα τα χρηματα σε φιλτρο αερα καλυτερα και τακακια μπροστα!αυριο wd40

naturalboy
17/10/2013, 01:13
A! Angelo's όντως έτσι είναι, εχθές πήγα αγόρασα πάλι σπρέι σχολικόνης 12ευρο σαμπουάν μοτο 7 εύρος λιπαντικό αλυσίδας 9 εύρος και λέω έλεος ειναι πολλά τα χρήματα , και σκέφτομαι πολυ σοβαρά να καταργήςω το λιπαντικό αλυσίδας και να χρησιμοποιώ Λαδάκι απλό που βάζουμε στον κινητήρα όπως κάναμε παλιά στα ποδηλατάκι μας ....δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό

angelosxf650
17/10/2013, 09:23
A! Angelo's όντως έτσι είναι, εχθές πήγα αγόρασα πάλι σπρέι σχολικόνης 12ευρο σαμπουάν μοτο 7 εύρος λιπαντικό αλυσίδας 9 εύρος και λέω έλεος ειναι πολλά τα χρήματα , και σκέφτομαι πολυ σοβαρά να καταργήςω το λιπαντικό αλυσίδας και να χρησιμοποιώ Λαδάκι απλό που βάζουμε στον κινητήρα όπως κάναμε παλιά στα ποδηλατάκι μας ....δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό

υπαρχει θρεντ για την αλυσιδα και οτι μπορουμε να βαλουμε βαλβολινη σε αυτην ψαχτω...στο σπρει σιλικονις δεν τα λυπαμε τα λεφτα αληθεια!τωρα οτι αγοραζεις ειδικο σαμπουν για μηχανες.....τι να πω ο καθενας οτι νομιζει....εχω σε self service με 3 ε την πλενω με απιονισμενο νερο και την κερωνω κιολας......

viper1
17/10/2013, 09:36
A! Angelo's όντως έτσι είναι, εχθές πήγα αγόρασα πάλι σπρέι σχολικόνης 12ευρο σαμπουάν μοτο 7 εύρος λιπαντικό αλυσίδας 9 εύρος και λέω έλεος ειναι πολλά τα χρήματα , και σκέφτομαι πολυ σοβαρά να καταργήςω το λιπαντικό αλυσίδας και να χρησιμοποιώ Λαδάκι απλό που βάζουμε στον κινητήρα όπως κάναμε παλιά στα ποδηλατάκι μας ....δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό

βαλβολίνη 80-90W για την αλυσίδα είναι ότι πρέπει

angelosxf650
17/10/2013, 12:13
wd40 το σινιαλο που δεν επιανε πιανει με την μια και ολοι οι διακοπτες γλυκαναν καταπληκτικα!ευτηχως γλυτωσα τα 7 ευρω τα ΤΖΑΜΠΑ!

OldMan
17/10/2013, 12:59
Ρίξε και σε κανενα μεντεσέ και καμιά κλειδαριά να σου βγει πιο τζάμπα...

Υ.Γ.
Καλή η οικονομία, αρκεί να μην οδηγεί μκροπρόθεσμα σε σπατάλη ..

angelosxf650
17/10/2013, 22:38
Ρίξε και σε κανενα μεντεσέ και καμιά κλειδαριά να σου βγει πιο τζάμπα...

Υ.Γ.
Καλή η οικονομία, αρκεί να μην οδηγεί μκροπρόθεσμα σε σπατάλη ..

πιστευω οτι εχει κολησει λιγο το μυαλο σου με το ολο θεμα επισης πιστευω με οτι δεν μπορει να μ χαλασει τους διακοπτες το συγκεκριμενο σπρει.

viper1
18/10/2013, 05:41
πιστευω οτι εχει κολησει λιγο το μυαλο σου με το ολο θεμα επισης πιστευω με οτι δεν μπορει να μ χαλασει τους διακοπτες το συγκεκριμενο σπρει.

WD40 και για τα κολημμένα μυαλά:bawl:

daz
19/10/2013, 00:19
Γάλατα υπάρχουν πολλά Νουνού όμως ένα.

Λύσεις υπάρχουν πολλές, η ιδανική όμως είναι συνήθως μία.

Απόψεις υπάρχουν πολλές, όσες και οι κ@δες.

Όταν κάνετε μια ερώτηση για κάποιο πρόβλημα και σας δίνεται σαν απάντηση η ενδεδειγμένη λύση, δεν είστε υποχρεωμένοι να την εφαρμόσετε. Το να κρίνετε όμως την ορθότητά της με βάση το χρηματικό κόστος ή να παρουσιάζετε μια δική σας λύση σαν ιδανική, μόνο και μόνο επειδή σας βολεύει οικονομικά, είναι τουλάχιστον αστείο.

Τα ημίμετρα, συνήθως οδηγούν σε προσωρινή λύση και αυτό μόνο η τύχη μπορεί να το ανατρέψει.

Καλή τύχη λοιπόν.

bestoftherest7
22/10/2013, 00:53
Ο καθένας έχει την άποψη του και αυτό είναι η ομορφιά του φόρουμ. Από προσωπική εμπειρία το wd - 40 δεν κάνει για διακόπτες! με τον καιρό δημιουργεί μια γλύτσα που κάνει χειρότερα τα πράγματα. συνιστώ σπρέυ επαφών ΧΩΡΙΣ λάδι...

viper1
22/10/2013, 08:48
Ο καθένας έχει την άποψη του και αυτό είναι η ομορφιά του φόρουμ. Από προσωπική εμπειρία το wd - 40 δεν κάνει για διακόπτες! με τον καιρό δημιουργεί μια γλύτσα που κάνει χειρότερα τα πράγματα. συνιστώ σπρέυ επαφών ΧΩΡΙΣ λάδι...

σπρει επαφών χωρίς λάδι συνήθως το δουλεύουν για να καθαρίσουν κυκλώματα που δεν είναι εκτεθειμένα σε καιρικές συνθήκες. στεγνώνει και δεν αφήνει κατάλοιπα μετά την χρήση

daz
23/10/2013, 07:53
Ειπώθηκαν όλα από ανθρώπους που είναι πασιφανέστατο οτι το κατέχουν. Σπρέι επαφών χωρίς λάδι για τον καθαρισμό και σπρέι επαφών με λάδι μετά για συντήρηση. Αυτό είναι το ιδανικό. Από κει και πέρα ο καθένας το κόβει και το ράβει στα μέτρα του.

vaska
23/10/2013, 08:12
μωρέ λες να φταίνε τελικά τα πηνία????
:bawl::bawl:

petros1972
23/10/2013, 10:28
Ο καθένας έχει την άποψη του και αυτό είναι η ομορφιά του φόρουμ. Από προσωπική εμπειρία το wd - 40 δεν κάνει για διακόπτες! με τον καιρό δημιουργεί μια γλύτσα που κάνει χειρότερα τα πράγματα. συνιστώ σπρέυ επαφών ΧΩΡΙΣ λάδι...

+10000000000000000000

petros1972
23/10/2013, 10:32
σπρει επαφών χωρίς λάδι συνήθως το δουλεύουν για να καθαρίσουν κυκλώματα που δεν είναι εκτεθειμένα σε καιρικές συνθήκες. στεγνώνει και δεν αφήνει κατάλοιπα μετά την χρήση

φιλε μου το λαδι κραταει ολη την σκονη και την βρομα πανω του.με τον καιρο το κανει χειροτερο.ανοιξε εναν διακοπτη μετα απο καιρο να δεις πως γινεται.επιμενω γιατι εχω λογω δουλειας ασχοληθει επι χρονια με υλικα και σπρει και τετοια πραγματα

viper1
23/10/2013, 15:13
φιλε μου το λαδι κραταει ολη την σκονη και την βρομα πανω του.με τον καιρο το κανει χειροτερο.ανοιξε εναν διακοπτη μετα απο καιρο να δεις πως γινεται.επιμενω γιατι εχω λογω δουλειας ασχοληθει επι χρονια με υλικα και σπρει και τετοια πραγματα


λοιπόν επειδή μας τα ζαλίσαμε. Ο κατασκευαστής πουθενά δεν σου λέει να ψεκάσεις με οτιδήποτε τους διακόπτες οπότε κάντε ότι σας φωτίσει ο μεγαλοδύναμος...

με αγιασμό ίσως

angelosxf650
30/10/2013, 22:55
παιδια χωρις να κραξετε αληθεια εχω θεμα με τα φωτα οταν ανοιγω την μηχανη ανοιξα και σχετικο θρεντ.λετε να ειναι οι διακοπτες?