PDA

View Full Version : Γρανάζωμα για CBR600 RR (08)



tony_l
07/10/2013, 14:07
Καλησπέρα! Ψάχνω ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πληροφορίες πάνω στο γρανάζωμα του CBR μου. Το μηχανάκι χρησιμοποιείται αποκλειστικά για πίστα και έφτασε η ώρα να κοντύνει, μιας και στην πιστούλα που κάνω προπόνηση (Βαρύπετρο, Χανιά) είναι εντελώς εκτός εύρους λειτουργίας με αποτέλεσμα να χάνει πολύ σε διασκέδαση και απόδοση. Με βάση αυτό, αλλά και με το γεγονός ότι δεν θέλω να χαλάσω το γρανάζωμα για τα Μέγαρα, όπου επίσης πάω συχνά, τι προτείνετε να βάλω; Στα Μέγαρα δουλεύω 2α-3η και πιστεύω ότι με παίρνει να κοντύνω λίγο, μιας και στα μικρά ανοίγματα Κ1-Κ3, Κ6-Κ8, Κ9-Κ1 η 2α, αλλά και στην ευθεία Κ5-Κ6 η 3η δεν τερματίζουν. Για την πιστούλα στα Χανιά, όσο και να κοντύνεις θα είναι θετικό, αλλά δεν είναι ο στόχος μου αυτός. Εκεί κάνω προπόνηση. Το μαμά γρανάζωμα είναι F16/R42 και έχω βρει σε νορμάλ τιμή δύο επιλογές, 15/43 και 15/45 σε 525 αλυσίδα. Νομίζω απ' τα 2, θα προτιμήσω το 15/43 που στο http://www.gearingcommander.com δίνει τελική 219.2km/h, έναντι 239.4 του εργοστασιακού setup και 209.4 του 15/45. Εδώ βέβαια, πρέπει να πω ότι αυτά τα νούμερα μάλλον παραείναι χαμηλά. To CBR βγάζει, αν δεν κάνω λάθος, γύρω στα 260 εργοστασιακά...

Ένιγουέι, ποιά είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω; Γενικά στα CBR600 που τρέχουν στο πρωτάθλημα ή σ'αυτά που είναι trackday bikes, τι γρανάζωμα βάζουν για Μέγαρα; Γνωρίζει κανείς;

sapila racing
07/10/2013, 14:27
Δεν ξέρω τι βάζουν στα CBR για Μεγαρα, στο δικό μου R6 2004 εχει μπεί 520 κι ενα δόντι κοντό μπροστά και στις Σέρρες ήταν ότι έπρεπε.
Νομίζω οτι και στα Μεγαρα θα είναι καλό αν όχι πολύ καλό.
Κατ αρχην αφού ειναι track bike γιατί δεν βαζεις 520? Μετα ψάξου πρώτα με το μπροστά που είναι και φτηνό και βλέπεις.

tony_l
07/10/2013, 14:45
Σκεφτόμουν ότι η αλυσίδα μου είναι σε καλή κατάσταση, με λίγα χιλιόμετρα και δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξω. Έτσι, βρήκα κιτ γραναζιών μπρος πίσω της AFAM και λέω να τα δοκιμάσω. Αν μου κάτσει καλά το γρανάζωμα, όταν έρθει η ώρα για αλλαγή, θα πάρω 520 και πιο ελαφριά γρανάζια. ;)

Θενκς για τις πληροφορίες. Βέβαια, έτσι όπως τις έκαναν τις Σέρρες, να τις χαρούν μόνοι τους. Ούτε καν τις βάζω στο πλάνο για το γρανάζωμα. :(

Bladerunner
07/10/2013, 14:59
Το γυρολόγιο θα σου υπαγορεύσει τι γρανάζια θα βάλεις. Όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο μακρύ θα θέλεις το μηχανάκι. Πάντως, αν δεν κοκκινίζει η τρίτη στα Μέγαρα σίγουρα θέλει κόντεμα. Θα ξεκίναγα με -1 μπροστά και +2 πίσω.
Όταν αρχίσεις να βγαίνεις με τέτοια φόρα από τις φιστικιές ώστε να σπάει η 4η, βάζεις πίσω γρανάζι -1

tony_l
07/10/2013, 15:06
Blade, ακριβώς ο,τι σκεφτόμουν. -1 μπροστά +2 πίσω, δηλαδή 15/44. Έλα που δεν υπάρχει διαθέσιμο κιτ σ'αυτά τα χαρακτηριστικά... Για να τα πάρω ξεχωριστά, πάμε σε πολύ περισσότερα χρήματα και νομίζω δεν υπάρχει λόγος να δώσω τόσα χρήματα για 2 γρανάζια ακόμη τουλάχιστον. Οπότε, απ' το -1,+3(15/45) και το -1,+1(15/43), καλύτερα δεν είναι η δεύτερη επιλογή;

Bladerunner
07/10/2013, 15:18
Οπότε, απ' το -1,+3(15/43) και το -1,+1(15/45), καλύτερα δεν είναι η δεύτερη επιλογή;

Μάλλον ανάποδα τα έγραψες.

Πιο εύχρηστη επιλογή ανάμεσα στις δύο, ναι, είναι η -1/+1

tony_l
07/10/2013, 15:32
Σωστά, το διόρθωσα. ;)

Ευχαριστώ και τους 2 σας για τις πληροφορίες!

McTalas
07/10/2013, 18:24
giati δεν δοκιμαζεις -1 μπροστα αρχικα??

mixalhsCr
07/10/2013, 20:17
Μην αλλάξεις γρανάζια, πίστα άλλαξε , δεν ειναι εκει ο χώρος για το μηχανάκι σου ;-) τσάμπα ταλαιπωρία ;-)

menelaos46
07/10/2013, 20:19
-1,+1 θα προτείνω κι εγώ. Το ότι δε τερματίζουν οι ταχύτητες δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα γραναζώματος....
Επίσης αν δεν αλλάξεις και τον τύπο της αλυσίδας σου ίσως μπορείς να αλλάξεις μόνο το μπροστά γρανάζι σε -1. Αν θυμάμαι καλά φίλος αγωνιζόμενος με cbr 600 στη supersport είχε -1 +1.

DrBig
07/10/2013, 21:11
Σκεψου τις οποιες αλλαγες στο γραναζωμα σε συνδυασμο με τις αλλαγες στο μεταξονιο που αυτες επιφερουν.

vaska
07/10/2013, 21:20
Σκεψου τις οποιες αλλαγες στο γραναζωμα σε συνδυασμο με τις αλλαγες στο μεταξονιο που αυτες επιφερουν.

Ερώτηση για να μαθαίνω και όχι για να την πω σε κάποιον κάνω:

με αλλαγή γραναζιών μικρότερης διαμέτρου είναι λογικό να μακρύνει λίγο το μεταξόνιο στο μηχανάκι (ομολογουμένως τόσα χρόνια που έχω μηχανάκι δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό), πόσο 2 cm, 3 cm???? Είναι δυνατόν αυτά τα λίγα εκατοστά να επηρεάζουν τόσο την συμπεριφορά μιας μοτό, που ν' αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα???
Και στην τελική, αν κατασταλάξεις σε μια διάμετρο, δεν μπορείς να κόψεις την πλεονάζουσα αλυσίδα έτσι ώστε να μικρύνει και πάλι το μεταξόνιο???

McTalas
07/10/2013, 21:27
ετσι και αλλιως το μεταξονιο εχει ενα μικρο περιθωριο ± οποτε αλλαζωντας δοντια κοιτας να εισαι μεσα εκει, με ενα δοντι ± δεν υπαρχει θεμα.

DrBig
07/10/2013, 21:31
Ερώτηση για να μαθαίνω και όχι για να την πω σε κάποιον κάνω:

με αλλαγή γραναζιών μικρότερης διαμέτρου είναι λογικό να μακρύνει λίγο το μεταξόνιο στο μηχανάκι (ομολογουμένως τόσα χρόνια που έχω μηχανάκι δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό), πόσο 2 cm, 3 cm???? Είναι δυνατόν αυτά τα λίγα εκατοστά να επηρεάζουν τόσο την συμπεριφορά μιας μοτό, που ν' αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα???
Και στην τελική, αν κατασταλάξεις σε μια διάμετρο, δεν μπορείς να κόψεις την πλεονάζουσα αλυσίδα έτσι ώστε να μικρύνει και πάλι το μεταξόνιο???

Η αλλαγη που εχεις στο μεταξονιο αν πχ βαλεις +2 δοντια πισω ειναι αρκετα μεγαλη ακομα και για ενα πολυ μακρυ μηχανακι οπως το χαγιαμπουσα. Ειναι πχ αρκετη για να σουζαρει με πρωτη αντι να σπιναρει και τα αναλογα συμβαινουν και στην συμπεριφορα στο στριψιμο. Στην πιστα τα πραγματα ειναι ακομα πιο σημαντικα καθως μπορει το πιο κοντο μεταξονιο να προκαλεσει πχ ασταθειες.
Γενικα σε μηχανες πιστιαρικες το 1% σε οτιδηποτε ειναι αλλαγη που καταλαβαινεις και αλλαζει την συμπεριφορα της μηχανης.

DrBig
07/10/2013, 21:35
Να το πω διαφορετικα, για το σουπερ εντουρο που εχει ακραια σχετικα γεωμετρια για μηχανη χωματος, την ιδια σχεση μεταδοσης εχεις με 17/45 και με 16/42 αλλα οδηγεις αλλη μηχανη με το ενα και αλλη με το αλλο γραναζωμα.

vaska
07/10/2013, 21:53
thnx

tony_l
08/10/2013, 13:12
giati δεν δοκιμαζεις -1 μπροστα αρχικα??
Νομίζω έτσι θα ξεκινήσω και βλέπουμε. Απλά θα τα παραγγείλω και τα 2 μαζί, επειδή βολεύει. ;)


Μην αλλάξεις γρανάζια, πίστα άλλαξε , δεν ειναι εκει ο χώρος για το μηχανάκι σου ;-) τσάμπα ταλαιπωρία ;-)
Όποτε ψηθείτε, ελάτε κανα ΣΚ να ταλαιπωρηθούμε παρέα! :)


-1,+1 θα προτείνω κι εγώ. Το ότι δε τερματίζουν οι ταχύτητες δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα γραναζώματος....
Επίσης αν δεν αλλάξεις και τον τύπο της αλυσίδας σου ίσως μπορείς να αλλάξεις μόνο το μπροστά γρανάζι σε -1. Αν θυμάμαι καλά φίλος αγωνιζόμενος με cbr 600 στη supersport είχε -1 +1.
Το ότι δεν τερματίζουν οι ταχύτητες, είναι σίγουρα και θέμα οδήγησης/εξοικείωσης, γι' αυτό ρώτησα τι βάζουν πχ. οι αγωνιζόμενοι/trackd-εάδες για να ξέρω αν θα κάνω κακό. Αν πχ. κανένας δεν το κοντένει για τα Μέγαρα, πάει να πει ότι απλά πρέπει να ανεβάσω ρυθμό κι αν κοντύνω το μηχανάκι, περισσότερο κακό θα κάνω παρά καλό. Θενκς φορ δε ίνφο!


Σκεψου τις οποιες αλλαγες στο γραναζωμα σε συνδυασμο με τις αλλαγες στο μεταξονιο που αυτες επιφερουν.
Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ με τον Vaska. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η αλλαγή 1-2 δοντιών στα γρανάζια μπορεί να επιφέρει τόσο μεγάλη αλλαγή. Στην τελική ο ρεγουλατόρος της αλυσίδας έχει ένα "x" περιθώριο, που μεταβάλλει το μεταξόνιο +- κάποια mm/cm. Δεν είναι λίγο δύσκολο, να "οδηγάς άλλη μοτοσυκλέτα" στην αρχή και στο τέλος του ρεγουλατόρου; Στην δική μου περίπτωση βέβαια, η κουβέντα γίνεται εντελώς θεωρητικά, γιατί το -1,+1 δόντια, θα φέρει το μεταξόνιο σχεδόν στο ίδιο σημείο με τώρα.

DrBig
08/10/2013, 17:53
Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ με τον Vaska. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η αλλαγή 1-2 δοντιών στα γρανάζια μπορεί να επιφέρει τόσο μεγάλη αλλαγή. Στην τελική ο ρεγουλατόρος της αλυσίδας έχει ένα "x" περιθώριο, που μεταβάλλει το μεταξόνιο +- κάποια mm/cm. Δεν είναι λίγο δύσκολο, να "οδηγάς άλλη μοτοσυκλέτα" στην αρχή και στο τέλος του ρεγουλατόρου; Στην δική μου περίπτωση βέβαια, η κουβέντα γίνεται εντελώς θεωρητικά, γιατί το -1,+1 δόντια, θα φέρει το μεταξόνιο σχεδόν στο ίδιο σημείο με τώρα.

Δεν εχεις παρατηρησει ποτε διαφορα οταν απο αλυσιδα σωβρακο βαζεις καινουργια?

tony_l
09/10/2013, 12:43
Όχι κάτι ιδιαίτερο...