PDA

View Full Version : VFR400



thomas tuning
07/10/2013, 16:34
καλησπερα
εψαξα αρκετη ωρα να βρω που θα ρωτησω αλλα δεν..............
τεσπα αν ειναι σε λαθος κατηγορια ας το αλλαξουν οι υπευθηνοι
Λοιπον βρηκα 2 vfr 400 toy 94 σε ψιλοαθλια κατασταση αλλα που θα παει δεν θα βγει ενα καλο κ απο τα δυο?
το ερωτημα μου ο ιδιοκτητης θελει να γινει μεταβιβαση αλλα απο οσο γνωριζω χωρις κτεο μεταβιβαση δεν παιζει.........οποτε τι κανουμε?
ξερει κανεις πως και αν μπορει να γινει?
ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις υποδειξεις

sapila racing
07/10/2013, 16:39
καλησπερα
εψαξα αρκετη ωρα να βρω που θα ρωτησω αλλα δεν..............
τεσπα αν ειναι σε λαθος κατηγορια ας το αλλαξουν οι υπευθηνοι
Λοιπον βρηκα 2 vfr 400 toy 94 σε ψιλοαθλια κατασταση αλλα που θα παει δεν θα βγει ενα καλο κ απο τα δυο?
το ερωτημα μου ο ιδιοκτητης θελει να γινει μεταβιβαση αλλα απο οσο γνωριζω χωρις κτεο μεταβιβαση δεν παιζει.........οποτε τι κανουμε?
ξερει κανεις πως και αν μπορει να γινει?
ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις υποδειξεις

Στο θέμα εχεις βαλει τίτλο VX800 αλλά στο κείμενό σου μιλάς για VFR400. :confused:

Τα VFR400 αν ειναι όντως του 1994 ειναι NC35, το οποίο είναι φανταστικό μηχανάκι.
Ομως η παραδοχή που κάνεις, οτι απο τα δύο θα φτιάχτεί ένα, δεν στέκει και τα ανταλλακτικά είναι πολύ σπάνια και μονο απ έξω.

thomas tuning
07/10/2013, 16:48
οντως λαθπς ονομα στο θεμα η δυναμη της συνηθειας βλεπεις δεν ξερω πως να το αλλαξω οποτε...........
αυριο θα δω αν κ ποιο απο τα 2 θα παρει μπροστα οποτε ειδωμεν
οταν λεω απο τα δυο ενα εννοω οτι αν κατι λειπει ειναι χαλασμενο να εχω το αλλο σαν αννταλακτικα τεσπα πιστευω πως θα βγει ενα πολυυυυ ωραιο street fighter αν ολα πανε καλα

sapila racing
07/10/2013, 16:51
οντως λαθπς ονομα στο θεμα η δυναμη της συνηθειας βλεπεις δεν ξερω πως να το αλλαξω οποτε...........
αυριο θα δω αν κ ποιο απο τα 2 θα παρει μπροστα οποτε ειδωμεν

ΟΚ το άλλαξα εγω σε VFR400. Οταν τα δείς βαλε και μια φωτό να δούμε. Γι ακαποιο λόγο δεν πιστευω οτι θα ειναι 2 NC35 καπου να περιμένουν και θα είναι παλιότεραμοντέλα.
Kαι αυτα πάντως ειναι πολύ αξιόλογα, ειδικά το NC30.

thomas tuning
07/10/2013, 16:54
εχεις απολυτο δικιο μετα πο λιγο ψαξιμο στο σαιτεδω βρηκα πως ειναι το nc 24 δεν ξερω μπερδευτηκα γρρρρρρρρρ θα δω ............. ευχαριστω για την αλλαγη

sapila racing
07/10/2013, 16:58
εχεις απολυτο δικιο μετα πο λιγο ψαξιμο στο σαιτεδω βρηκα πως ειναι το nc 24 δεν ξερω μπερδευτηκα γρρρρρρρρρ θα δω ............. ευχαριστω για την αλλαγη

Για καποιο λόγο το περίμενα οτι θα ήταν NC24.
Μια και έχω ξαναστήσει ενα τετοιο δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=67222&highlight=nc24

Καλη τυχη αν το παρεις απόφαση! Εγώ παραλίγο να τα παρατήσω σε κάποια φάση.

byron
07/10/2013, 17:01
Καλη τυχη αν το παρεις απόφαση! Εγώ παραλίγο να τα παρατήσω σε κάποια φάση.

:lol: Του κάνες την καρδιά περιβόλι τώρα. :tooth:

thomas tuning
07/10/2013, 17:09
δηλαδη σαν να μου λες αστο να ησυχασεις χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ
σκεφτομαι αχχαχααχαχχα το κανω που κ που

sapila racing
07/10/2013, 17:26
:lol: Του κάνες την καρδιά περιβόλι τώρα. :tooth:


δηλαδη σαν να μου λες αστο να ησυχασεις χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ
σκεφτομαι αχχαχααχαχχα το κανω που κ που

Απλά έγραψα την αλήθεια.
Οταν όμως ηταν έτοιμο και το καβάλησα, άξιζε τον κόπο.
Κόστισε όμως αρκετά σε ανταλλακτικά. παντως το μηχανάκι δουλεύει ακόμα μια χαρά.

thomas tuning
07/10/2013, 17:32
ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εγω θελω να το μετατρεψω σε street fighter οποτε αυτα που εχω σκοπο να κρατησω απο το vfr ειναι σκελετος -μοτερ πισω ψαλιδι ολααααααααα τα υπολοιπα................. στον κουβα
κ το θελω μονο κ μονο για το μονομπρατσο μιας κ θα του βαλω τροχο 17αρι απο αυτοκινητο για να μπει 225-235 πισω λαστιχο
.Γινεται το εχω δει
αλλαγη οοολο το υποπλαισιο ουρα αλλη upside down μπροστινο τεσπα αν το αποφασισω ξεκιναω γολγοθα αλλα αν το ξεκινησω κ δεν φαω κανα παπα με ανταλλακτικα του μοτερ τοτε ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!!!!!!!!!!

Sapadak
07/10/2013, 17:36
κ το θελω μονο κ μονο για το μονομπρατσο μιας κ θα του βαλω τροχο 17αρι απο αυτοκινητο για να μπει 225-235 πισω λαστιχο


Σε κάμπο μένεις??

thomas tuning
07/10/2013, 17:43
τι εννοεις sapadak?????????????

sniper
07/10/2013, 17:45
τι εννοεις sapadak?????????????

Ότι αν το κάνεις, και πας να στρίψεις, θα εκπλαγείς.

teogtp
07/10/2013, 17:46
Δεν θα στριβεις καθολου?
Αυτο εννοει....(μαλλον)

thomas tuning
07/10/2013, 17:54
ok ο τροχος θα ειναι απο αμαξι το λαστιχο ομως μοτοσυκλετας στην διασταση που προανεφερα απο εξωτερικο υπαρχουν κ πολλα στα 44 που ειμαι δεν εχω κ πολυυυ ορεξη για γρηγορη οδηγηση απλα τις βολτες μου οποτε δεν υπαρχει θεμα στριψιματος σε λιγο θα δωσω καποιο λινκ με την μετατροπη ετοιμη του πισω τροχου αν το βρω ευκολα παλι

sapila racing
07/10/2013, 18:07
Σε τι σου χρειάζεται τότε το VFR400?
Ειναι μηχανάκια με πανακριβο μοτεράκι που γυρίζει αφοβα πανω απο 13.000 στροφές, με πανακριβο συστημα κινησης εκκεντροφόρων με γρανάζια, ακριβά μπουζί, και γενικά πολύ δύσκολο στο service λογω του οτι ειναι ενα μινι εργοστάσιο σε πολύ μικρό χώρο.


Παρε λοιπόν το ψαλίδι απο καποιο τρακαρισμένο VFR η Bros και αστο το υπόλοιπο.

thomas tuning
07/10/2013, 18:21
μα εκει ειναι το θεμα ως κ να ναυαγησει το προτζεκτ ολοοοοο το μηχανακι θα το παρω πιο φθηνα απο ενα μονομπρατσο χεχε οποτε................ δεν νομιζω να χασω
κ δεν νομιζω να μην πουληθει το υπολοιπο εστω καποια μερη του

thomas tuning
07/10/2013, 18:33
κ το λινκ που υποσχεθηκα
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/65323-rear-wheel-conversion-car-wheel/

pararos
07/10/2013, 19:29
φοβαμαι μηπως παρεις τα ρουλεμαν στα χερια...

virus
07/10/2013, 19:32
νομιζω ειναι μια πατεντα για το look μονο :)

pararos
07/10/2013, 19:36
και εμενα μου αρεσει και εχω κ bros κ το μονομπρατσο δε παιζεται αλλα πανω απο ολα η ασφαλεια...κοιτα το κ αυτο.

thomas tuning
07/10/2013, 19:40
τι να πω????????? το χω δει σε πολλες μοτο μετατροπη οκ πολυ περισοτερο μονο το μονομπρατσο κ λιγοτερο με τροχο αυτοκινητου αλλα παιζει πολυ εξωτερικο θα δω. Τωρα μονο σκεψεις κ ονειρα
θα δω................

pararos
07/10/2013, 19:42
χωρις ονειρα δε ζουμε...καλη επιτυχια παντως...

sapila racing
08/10/2013, 10:16
Να έχεις υπ όψιν οτι αυτα που βλέπεις, πχ στο Link που έβαλες, ειναι με βάση VFR800 το οποίο έχει λάστιχο 180/55 17.
Το NC24 εχει πίσω λάστιχο 130/70-18, και κατα συνέπεια δεν νομίζω οτι θα καταφέρεις να χωρέσεις την ζάντα και λάστιχο που θέλεις.

Πολυμήχανος
08/10/2013, 11:48
εχεις απολυτο δικιο μετα πο λιγο ψαξιμο στο σαιτεδω βρηκα πως ειναι το nc 24 δεν ξερω μπερδευτηκα γρρρρρρρρρ θα δω ............. ευχαριστω για την αλλαγη

NC24 βγήκε 1987 και 1988. Το πότε ήρθε και έβγαλε άδεια στην ελλάδα, είναι το 94 μάλλον που σου λέει ο πωλητής.

Για τεχνικές απορίες ότι θέλεις ρώτα εμένα, να σου απαντήσω, μια και το ξέρω πολύ καλά το μοντέλο.

Για μεταβίβαση χωρίς να κινείται το μοτό, πας σε ΚΤΕΟ και παίρνεις (απόσο ξέρω, δεν το έχω κάνει) προσωρινό πέρασμα από το ΚΤΕΟ, που και καλά κόπηκες αλλά θα το ξαναπεράσεις (ή κάπως έτσι τέλος πάντων, δεν θυμάμαι την ακριβή ορολογία). Πάρε τηλέφωνο σε ένα ΚΤΕΟ να στο εξηγήσουν. Αν πέσεις σε ΚΤΕΟ που δεν ξέρει την διαδικασία ή την έχει δει βαρώνος που διώχνει δουλειά, πάρε σε άλλο.

Με το προσωρινό χαρτί, κάνεις μεταβίβαση. Και μετά αφού το κάνεις λειτουργικό το περνάς και κανονικά.

Εναλλακτικά και με κάποιο ρίσκο, αν ο πωλητής δεν είναι και πολύ σόι άνθρωπος, συνενογιέσαι, να πάρεις μεν την μηχανή εσύ, να την φτιάξεις, και όταν είναι έτοιμη να περάσει κτεο κανονικά, κάνετε και την μεταβίβαση. Αλλά αυτό προυποθέτει πωλητή τίμιο και συνεργάσιμο.

Πολυμήχανος
08/10/2013, 11:54
ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εγω θελω να το μετατρεψω σε street fighter οποτε αυτα που εχω σκοπο να κρατησω απο το vfr ειναι σκελετος -μοτερ πισω ψαλιδι ολααααααααα τα υπολοιπα................. στον κουβα
κ το θελω μονο κ μονο για το μονομπρατσο μιας κ θα του βαλω τροχο 17αρι απο αυτοκινητο για να μπει 225-235 πισω λαστιχο
.Γινεται το εχω δει
αλλαγη οοολο το υποπλαισιο ουρα αλλη upside down μπροστινο τεσπα αν το αποφασισω ξεκιναω γολγοθα αλλα αν το ξεκινησω κ δεν φαω κανα παπα με ανταλλακτικα του μοτερ τοτε ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!!!!!!!!!!

Δεν χωράει τόσο φαρδύς τροχός, θα βρήσκει στο ψαλίδι. Με 16mm οφσετ κεντράρει ο τροχός στο NC24, τι τροχό αυτοκινήτου θα βρεις να βάλεις; Ή θα βάλεις τίποτα προεκτάσεις, και θα σου κάνει μοχλό στα ρουλεμάν που θα στα διαλυσει σε 1000km;

Επιπλέον έχει δέσιμο 4x98 θα βρεις ζάντα αυτοκινητάδικη τέτοια; Όλες οι 4ρες έχουν 4x100...

thomas tuning
08/10/2013, 14:54
το καρε δεν ειναι προβλημα εχω ηδη στα χερια μου μπουλονια μετατροπης απο 98 σε 100 καρε κ εχω ηδη την προσθηκη ( καταλειπα απο το μαγαζι που ειχα με μετατροπες αυτοκινητου) κ ζαντα 17χ7 με 42 οφσετ κ μια προσθηκη 25 μμ το περνει οριακα το 200αρι λαστιχο αλλα το παιρνει τωρα αν το διαλυσει σε 1000 κμ .τι να πω? αλλωστε τοσα κανω περιπου ολο το καλοκαιρι οποτε.............. αν κ δεν νομιζω να τιναξει ρουλεμαν τοοοοσοοοοο συντομα.Οκ πιο ευκολα αλλα οχι τοσο συντομα.
Αλλωστε ακομα το σκεφτομαι οχι πολυ βεβαια μιας κ μαλλον ειμαι ετοιμος να το παρω ,μαλλον να τα παρω μιας κ υπαρχουν 2 ιδια μηχανακια χεχε
ααα κ τα μηχανακια δεν ειναι απο εμπορο αλλα απο ας πουμαι γνωστο τα εχει παρατημενα κ τα 2 εδω κ πολλα χρονια ειχε πεσει με το ενα κ αγορασε το αλλο κτλ κτλ τεσπα αυριο θα δω αν περνει ενα απο τα 2 μπροστα , αν τοτε μαλλον θα τα παρω ιδωμεν............

sniper
08/10/2013, 15:02
το καρε δεν ειναι προβλημα εχω ηδη στα χερια μου μπουλονια μετατροπης απο 98 σε 100 καρε κ εχω ηδη την προσθηκη ( καταλειπα απο το μαγαζι που ειχα με μετατροπες αυτοκινητου) κ ζαντα 17χ7 με 42 οφσετ κ μια προσθηκη 25 μμ το περνει οριακα το 200αρι λαστιχο αλλα το παιρνει τωρα αν το διαλυσει σε 1000 κμ .τι να πω? αλλωστε τοσα κανω περιπου ολο το καλοκαιρι οποτε.............. αν κ δεν νομιζω να τιναξει ρουλεμαν τοοοοσοοοοο συντομα.Οκ πιο ευκολα αλλα οχι τοσο συντομα.
Αλλωστε ακομα το σκεφτομαι οχι πολυ βεβαια μιας κ μαλλον ειμαι ετοιμος να το παρω ,μαλλον να τα παρω μιας κ υπαρχουν 2 ιδια μηχανακια χεχε
ααα κ τα μηχανακια δεν ειναι απο εμπορο αλλα απο ας πουμαι γνωστο τα εχει παρατημενα κ τα 2 εδω κ πολλα χρονια ειχε πεσει με το ενα κ αγορασε το αλλο κτλ κτλ τεσπα αυριο θα δω αν περνει ενα απο τα 2 μπροστα , αν τοτε μαλλον θα τα παρω ιδωμεν............

Οπότε παίρνεις το ρίσκο να καβαλάς και να σου διαλυθεί ο πίσω τροχός.... :confused:

Acacius
08/10/2013, 15:07
Αν ισχύει ακόμα το παρακάτω, τότε δεν απαιτείται ΚΤΕΟ για τη μεταβίβαση:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131138&page=2&p=2251770&viewfull=1#post2251770

thomas tuning
08/10/2013, 15:11
δυστηχως ειναι απαραιτητη προυποθεση εδωσα μια βεσπα πριν ενα χρονο την εκανε κομματια για αναπαλαιωση κ οταν πηγαμε για μεταβιβαση δεν................... με ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!! κ τρεχαμε να βρουμε νομο χωρις κτεο γιατι εκει γινεται μιας κ δεν εχει κτεο για μοτο, αν εχει ............. αστο δεν...............

Πολυμήχανος
08/10/2013, 15:25
το καρε δεν ειναι προβλημα εχω ηδη στα χερια μου μπουλονια μετατροπης απο 98 σε 100 καρε κ εχω ηδη την προσθηκη ( καταλειπα απο το μαγαζι που ειχα με μετατροπες αυτοκινητου) κ ζαντα 17χ7 με 42 οφσετ κ μια προσθηκη 25 μμ το περνει οριακα το 200αρι λαστιχο αλλα το παιρνει τωρα αν το διαλυσει σε 1000 κμ .τι να πω? αλλωστε τοσα κανω περιπου ολο το καλοκαιρι οποτε.............. αν κ δεν νομιζω να τιναξει ρουλεμαν τοοοοσοοοοο συντομα.Οκ πιο ευκολα αλλα οχι τοσο συντομα.
Αλλωστε ακομα το σκεφτομαι οχι πολυ βεβαια μιας κ μαλλον ειμαι ετοιμος να το παρω ,μαλλον να τα παρω μιας κ υπαρχουν 2 ιδια μηχανακια χεχε
ααα κ τα μηχανακια δεν ειναι απο εμπορο αλλα απο ας πουμαι γνωστο τα εχει παρατημενα κ τα 2 εδω κ πολλα χρονια ειχε πεσει με το ενα κ αγορασε το αλλο κτλ κτλ τεσπα αυριο θα δω αν περνει ενα απο τα 2 μπροστα , αν τοτε μαλλον θα τα παρω ιδωμεν............

Βρε ότι θα συνδεθεί θα συνδεθεί, ο τροχός όμως μετά θα είναι στο πλάι, όχι στον άξονα της μοτοσυκλέτας. Τι να το κάνεις αυτό;

Στο NC24, επειδή το έχω κάνει, ξέρω, οριακά το 150 λάστιχο βρήσκει. Πρώτα βρήσκει η αλυσίδα , αυτό πες το βολεύεις με αποστάτες στο γρανάζι κίνησης να έρθει πιο έξω, μετά βρήσκει στο ψαλίδι, και εκεί πια θέλει κόψιμο το μέσα τοίχωμα στο ψαλίδι και κόλλημα πλάκα από μέσα.

Δεν σου κάνει το ψαλίδι NC24 για αυτό που θέλεις, είναι πολύ στενό και μαζεμένο, ψάξε ψαλίδι για VFR800.

vaska
08/10/2013, 16:52
Κανένας σεβασμός στο ωραιότερο μηχανάκι έβερ. Γιατί να το κανιβαλίσεις ρε φίλε όταν έχεις τόσα άλλα μηχανάκια να παίξεις??? Και με τόσες δυσκολίες που θα συναντήσεις όπως λένε όσοι έχουν πειραματιστεί.

Κάνε μια όμορφη ανακατασκευή να γουστάρουμε όλοι και περισσότερο εσύ που θα το καβαλήσεις.

Γνώμη μου.

Tedvj23
08/10/2013, 17:10
Κανένας σεβασμός στο ωραιότερο μηχανάκι έβερ. Γιατί να το κανιβαλίσεις ρε φίλε όταν έχεις τόσα άλλα μηχανάκια να παίξεις??? Και με τόσες δυσκολίες που θα συναντήσεις όπως λένε όσοι έχουν πειραματιστεί.

Κάνε μια όμορφη ανακατασκευή να γουστάρουμε όλοι και περισσότερο εσύ που θα το καβαλήσεις.

Γνώμη μου.

+1 ;)

thomas tuning
08/10/2013, 20:51
μεμπριζωνεται για restoring??????????
λοιπον μπηκα σε ενα φορουμ για τα vfrf 400 μονο κ ειδα πολλα που δεν μου αρεσαν πολλες ελειψεις ανταλακτικων ακομα κ εξωτερικο φαντασου ελλαδα
γρρρρρρρρρρρρρρρ μπρερδικλωθηκα χαχααχ θα δω τι θα τι θα κανω αλλα κολησα λιγο γμτ στο μοτο αυτο
τεσπα
σας ευχαριστω για τις συμβουλες προτροπες κ ο οσους με απετρεψαν θα δωωωω

KostasV2
08/10/2013, 20:55
Κανένας σεβασμός στο ωραιότερο μηχανάκι έβερ. Γιατί να το κανιβαλίσεις ρε φίλε όταν έχεις τόσα άλλα μηχανάκια να παίξεις??? Και με τόσες δυσκολίες που θα συναντήσεις όπως λένε όσοι έχουν πειραματιστεί.

Κάνε μια όμορφη ανακατασκευή να γουστάρουμε όλοι και περισσότερο εσύ που θα το καβαλήσεις.

Γνώμη μου.

Εντάξει, δεν είναι και NC30... ;)

Συμφωνώ πάντως με αυτό που λες. Κρίμα το μηχανάκι.

Πολυμήχανος
08/10/2013, 22:15
Οντως, δεν είναι και NC30... δεν είναι όμως και για να το καταστρέψεις έτσι που το μελετάς. Δεν έχουν μείνει και πολλά, κρίμα είναι.

Όσο για μπρίζωμα για πρότζεκτ, καλό διάβασμα φίλος, αυτό είναι ένα από τα δικά μου

http://www.vfrh.net/t862-topic

thomas tuning
09/10/2013, 09:40
ευχαριστω πολυυυυ για το λινκ πολυμηχανος πιστευω θα με βοηθησει πολυ κ ναι μαλλον για ριστορ το παω

nickTM
13/10/2013, 20:50
Δεν χωράει τόσο φαρδύς τροχός, θα βρήσκει στο ψαλίδι. Με 16mm οφσετ κεντράρει ο τροχός στο NC24, τι τροχό αυτοκινήτου θα βρεις να βάλεις; Ή θα βάλεις τίποτα προεκτάσεις, και θα σου κάνει μοχλό στα ρουλεμάν που θα στα διαλυσει σε 1000km;

Επιπλέον έχει δέσιμο 4x98 θα βρεις ζάντα αυτοκινητάδικη τέτοια; Όλες οι 4ρες έχουν 4x100...

4χ98 εχουν τα ιταλικα fiat lancia alfa romeo υπαρχουν και μπουλονια μετατροπης απο 98 σε 100 καρε

motomaniac
15/10/2013, 11:32
Θωμα εχει ενα καλουτσικο στην Βεροια για restore. στειλε πμ να σε πω. εχω δει στο νετ με 200αρα ζαντα αλλα ηταν ψαλιδι απο 750. 235 λαστιχο ειναι υπερβολικο απο ολες τις αποψεις. αν βαλεις καποια ζαντα αυτοκινητου θελει λαστχο μηχανης για να ειναι ανθρωπινο. 200αρι λαστιχο μηχανης ειναι σχετικα ακριβο. αν ειναι τοσο καλη ευκαρια καντο απλα να περπαταει και βολτες στο αιγινιο... η ξερουμε κι οι δυο εναν κοντουλη μαστορα που του βαζω φυτιλια για track bike κι αιγινιο κλπ... αλλα ειναι κοντρακιας ο πουστης... δωστου το... θα βρουμε αλλο για fighter..

thomas tuning
17/10/2013, 20:57
χαχα καλα τα λες φιλος το εψαξα κ οντως στο 750 μπαινει 200αρι μεχρι εκει οχι κ ασχημα ομως ε????????????? τεσπα μαλλον ναυαγει το σχεδιο λογω του οτι αλλαξε τιμη ο ιδιοκτητης κ χαλαστηκα πολυ
οχι τοσο για τα ευρα αλλα δωσαμε χερια............................... τεσπα