PDA

View Full Version : Γιατί ρε μάστορα..??



Σελίδες : [1] 2

gsman
07/10/2013, 21:37
Το παπί πατινάρει εδω και καιρο αλλα ακόμα δεν εχω πάρει απόφαση να το σκαλίσω...και τα τελευταία χρονια τα σκαλιζω μόνος μου τα μηχανάκια, μιας και είχα αρχίσει να μαζεύω εργαλεια και manuals αλλα και επειδη υπάρχει υπόγειο...

Ελειπε από τη συλλογή μου ενα ΄΄καρυδακι΄΄ για να ξεσφιξω μια ''βίδα'' στο συμπλεκτη. Τελευταια φορα που εκανα αυτη τη δουλια, επεσε σφυρι και καλέμι...

Λεω μεσα μου, πηγαινε το μωρε καημένε το χρεπακι στο συνεργειο να τελειωνεις, έχεις και μεσες και γονατα που σε ταλαιπωρουν...ολα μόνος σου θες να τα κανεις, ποιος είσαι κιόλας...

Και ετσι εγινε. Ο μαστορας προτεινει και ενα γενικο σερβις με βαλβιδες κτλ και του λεω, αντε κανε και τις βαλβιδες(ψιλοχτυπούσαν η αλήθεια).

Παω να παρω μηχανακι. Ο μαστορας λεει οκ όλα, και οι βαλβιδες σου ήταν χαλια και στις μαζεψα-Θα ΄΄στρωσει΄΄και ο συμπλεκτης με τον καιρο κτλ,αλλα το μηχανακι δεν εχει πολλα κουραγια και θελει πιστονι, τριψιμο βαλβιδες και ενα μεγαλυτερο καρμπυρατερ... ωραια λεω, φευγω.

Το μηχανακι δεν πατιναρει πλεον,οι βαλβιδες δεν ακουγονται, όμως ανοιγω το γκαζι από τη μεση και πανω και το μηχανακι κρεμαει, δεν παει μια, λες και δεν εχει συμπιεση---πατιναρισμενο πηγαινε καλυτερα... Λεω υπομονή μπας και στρωσει ο συμπλεκτης αν και ξερω μεσα μου οτι κατι δεν παει καλα εδω...

Εχουν περασει 15 μερες και το μηχανακι ακόμα σερνεται...βρισκω διαθεση και αποφασιζω να δρασω. Τσεκαρω πρωτα βαλβιδες να δω τι γινεται...

εχω φιλλερ με νουμερα από 0.03--0.07 mm μπροστα μου.

Βαλβιδα εξαγωγής: με παρα πολυ ζορι όμως μπαινει το 0.03, κατι το οποιο σημαινει ---για οσους εχουν ασχοληθει και ας με διορθωσει καποιος-- πως το διακενο ειναι μικροτερο από 0.03, δεν ξερω πόσο...δεν ειχα να μετρησω..
Βαλβιδα εισαγωγής: το 0.03 ουτε κατα διανοια δε χωραει, με το χερι πιανω και κουναω να δω αλλα που...εδω πρεπει το διακενο να ειναι σχεδον μηδενικο...

ρυθμιζω τις βαλβιδες στο 0.05+ και ειμαι ετοιμος για βολτα. Και ναι, εχω πάλι το χρεπακι που ειχα τα τελευταια χρονια, ζωηρό και στα κεφια του, τι αλλαγη και αυτή..!!!:wave2:

notakos600
08/10/2013, 05:59
Εισαγωγής...0,05mm
Εξαγωγής...0,07mm

και είσαι άρχοντας, ακόμη και με λίγες γνώσεις μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας τα μηχανάκια μας. :beer:

GFawkes
08/10/2013, 09:34
Ειδες...στο εφτιαξε να σερνεται
για να πας μετα αγανακτισμενος να κανεις γενικη το μοτερ κλπ
και να βγει κανα μπικικινι.....διοτι με τα απλα σερβισακι τι να βγει...

:)

gsman
08/10/2013, 10:43
Ναι τι να πω...

λεω να μην ειμαι καχυποπτος αλλα γινονται κατι τετοια και μετα σκανδαλιζομαι με τα συνεργεια...

πολλα μπορω να πω, οτι εγινε ανθρωπινο λαθος κτλ... σιγουρα δεν ειναι ο κανόνας αυτο που εγινε.

πηγα πρωτη φορα εκει, δεν ξαναπάω...

Acacius
08/10/2013, 17:03
Όταν μέτρησες τις βαλβίδες (πριν τις ρυθμίσεις) έπρεπε να το πας πίσω στο φανταστικό μάστορα να σου πει αυτός τι νομίζει τι φταίει.

virus
08/10/2013, 19:18
Όταν μέτρησες τις βαλβίδες (πριν τις ρυθμίσεις) έπρεπε να το πας πίσω στο φανταστικό μάστορα να σου πει αυτός τι νομίζει τι φταίει.

που να ηξερε οτι θαχε αποτελεσμα η ρυθμιση του!!

catmaster
08/10/2013, 19:22
που να ηξερε οτι θαχε αποτελεσμα η ρυθμιση του!!

έπρεπε να πας και να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω , πολύ απλά και όμορφα ...

gsman
08/10/2013, 20:38
Nαι παιδιά, μπορω να παω πισω και να του πω οτι δεν εκανε καλα τη δουλεια του, οτι μάλλον με κοροιδεψε αλλά δεν μπορω να αποδείξω τπτ... πολυ λιγοι επαγγελματιες θα παραδεχτουν κατι τετοιο σε πελατη... κανεις δε θελει να ''λαβώσει'' την αξιοπιστία του.

Προσεχεις που πας και παλι δεν εισαι σιγουρος...

bruno
08/10/2013, 20:40
Ειχα εναν μαστορα καποτε, που ρυθμιζε βαλβιδες με 0.5mm και εννοειτε σε ολα τα παπια τοτε,απο απλο honda μεχρι crypton 105,max 100 κλπ.Του το λεω οτι τουλαχιστον τα honda μολις τα ρυθμιζε βαραγαν και οι δικαιολογιες πολλες,τα λαδια,ο μα@@@κας που το εχει,δεν ειναι βαλβιδες ειναι η καδενα κλπ.Βλεπω το φιλερ 0.5 και του λεω οτι ειναι 0.05 γελωντας,το διορθωσε παντος στα 0,05 στα παντα ολα:lol:

cityfly
10/10/2013, 09:53
καμιά φορά δε βγάζεις άκρη
όταν μου είχε σπάσει η μία (από τις πέντε αν θυμάμαι καλά) βάσεις του κινητήρα στο cityfly και τους έλεγα νοιώθω ένα τρέμουλο ο ένας μάστορας μου είπε δεν έχει τίποτα ο άλλος μου είπε "είναι ψυχολογικό" κι ο τρίτος το κάνει μια βόλτα γυρνάει κατεβαίνει, είμαι μπροστά του όταν γυρνάει, δεν λέει τίποτα σκύβει κοιτάζει και μου λέει έχει σπάσει η μία βάση του κινητήρα οι δύο πρώτοι εξουσιοδοτημένοι ο τρίτος όχι.
όλα αυτά μέσα στην ίδια μέρα.

ktmakis
10/10/2013, 10:19
Ενα threadaki με ατυχείς στιγμές Ελληνων μαστόρων είναι must

Panoskl
10/10/2013, 10:26
Ναι τι να πω...

λεω να μην ειμαι καχυποπτος αλλα γινονται κατι τετοια και μετα σκανδαλιζομαι με τα συνεργεια...

πολλα μπορω να πω, οτι εγινε ανθρωπινο λαθος κτλ... σιγουρα δεν ειναι ο κανόνας αυτο που εγινε.

πηγα πρωτη φορα εκει, δεν ξαναπάω...

Εγώ θα ξαναπερνούσα μία από εκεί, όχι για να του ζητήσω λεφτά πίσω αλλά για να του πώ ότι ρύθμισε λάθος τις βαλβίδες και ότι τις πήγα σε άλλο μάστορα που μου τις ρύθμισε σωστά.

Θα φρόντιζα δε να είναι και 5-6 πελάτες εκεί μπροστά.

Βόλτα δεν το πήγε να δει τί έφτιαξε;

teogtp
10/10/2013, 11:34
Ενα threadaki με ατυχείς στιγμές Ελληνων μαστόρων είναι must

Να πω? να πω?

gsman
11/10/2013, 00:00
Εγώ θα ξαναπερνούσα μία από εκεί, όχι για να του ζητήσω λεφτά πίσω αλλά για να του πώ ότι ρύθμισε λάθος τις βαλβίδες και ότι τις πήγα σε άλλο μάστορα που μου τις ρύθμισε σωστά.

Θα φρόντιζα δε να είναι και 5-6 πελάτες εκεί μπροστά.

Βόλτα δεν το πήγε να δει τί έφτιαξε;

Συμφωνω, απλα θα του μίλαγα κατ' ιδίαν.

gsman
11/10/2013, 00:01
Να πω? να πω?

να πεις...

teogtp
11/10/2013, 00:21
"Μαστορας" και καλα φημισμενος για τα φτιαξιματα του σε παπιες.
Το συνεργειο του διπλα απο το σπιτι φιλου που στην αυλη του πειραζαμε(βασικα χαλουσαμε) τα μηχανακια μας.
Ο "γκουρου" της βελτιωσης μολις εχει δεσει ενα φρεσκοφτιαγμενο παπι και το παει για δοκιμη......
Πραγματικα δεν μπορω να περιγραψω το τι τραβηξε το μοτερ στα χερια του,και αφου εχουμε μεινει μ@λακες
με τον "βιασμο"ερχετε ο πιτσιρικας πελατης και του λεει:
Τι μηχανακι σου ειναι κορυφη ακουσε το πως δουλευει.....Μετραει λεμε.....!
Που'σε το νου σου......ΠΡΟΣΕΧΕ πως θα το στρωσεις μην μου ερθεις και μου πεις μαστορα κολλησε η καιει λαδια!
Μαλακια θα εχεις κανει!
:cry:

SHOOTER045
11/10/2013, 00:24
αυτο κανει σαν παραδειγμα μαστορων?http://youtu.be/tWV2CCTHNLI

teogtp
11/10/2013, 00:32
Το πιστευεις οτι πουλησα το ZXR μου λογο μαστορα?

SHOOTER045
11/10/2013, 00:45
ναι
γιατι οχι
εχω δει πολλα
οποτε δεν μου προκαλει εκπληξη

notakos600
11/10/2013, 05:46
Καλύτεροι μηχανικοί θα είμασταν όλοι εμείς εδώ που σκαμπάζουμε δέκα πράγματα από κάποιους εκεί έξω...
Βασικά για να συντηρήσεις και να φτιάξεις ένα μηχανάκι πρέπει να το νιώθεις και να το πονάς.

byron
11/10/2013, 07:11
Ενα threadaki με ατυχείς στιγμές Ελληνων μαστόρων είναι must

Μου είχε κάνει εντύπωση αυτό www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114947, κυρίως λόγω της άγνοιας των εξουσιοδοτημένων.

Τα must τα δικά μου.
*'Οταν κάποια στιγμή το srx ρετάριζε και δούλευε άτσαλα, η διάγνωση ήταν πως έχει γίνει οβαλ ο κύλινδρος λόγω χλμ ,και δεν μπορούσε να ανοίξει το carb υποπίεσης. Ρεκτιφιέ, αλλαγή πιστονιού + ότι άλλο με 0 αποτελεσμα. Η αιτία ήταν βραχυκυκλωμένα πηνία.
*XR με χτυπημένη κεφαλή, διαγνώστηκε με χτυπημένη μπιέλλα. Εφταιγαν όλα από μπιέλα και πάνω :lol:
* Σε ΧΤ 250 με βραχυκυκλωμένη ηλεκτρονική, η διάγνωση ήταν "αδράνεια εκκεντροφόρου :tooth:"

Ενα κουφό που θυμάμαι αλλά ευτυχώς δεν είχε τύχει σε μένα, ήταν ένα Tuono σαν το δικό μου που μετά από service δούλευε με πολλά προβλήματα. Αφού αλλάχτηκαν διάφορα άσχετα, και παραγγέλθηκαν άλλα τόσα άσχετα μεταξύ αυτών και μια ECU που είναι πανάκριβη, ο ιδιοκτήτης τσακώθηκε και πήγε αλλού.
το πρόβλημα τελικά ήταν ότι ο 1ος μάστορας έβαλε μανιτάρια στο μηχανάκι και όταν τα βίδωσε έπιασε μαζί και την πλεξούδα με αποτέλεσμα να κόψει κάποια καλώδια (!!). Μην γελάτε, υπάρχουν και φωτό από τη μ@αλακία του και ήταν και εξουσιοδοτημένος τρομάρα του...

notakos600
11/10/2013, 08:04
το πρόβλημα τελικά ήταν ότι ο 1ος μάστορας έβαλε μανιτάρια στο μηχανάκι και όταν τα βίδωσε έπιασε μαζί και την πλεξούδα με αποτέλεσμα να κόψει κάποια καλώδια (!!). Μην γελάτε, υπάρχουν και φωτό από τη μ@αλακία του και ήταν και εξουσιοδοτημένος τρομάρα του...

Τι έγραψες τώρα... :eek:

ktmakis
11/10/2013, 09:55
Μια φορά είχα πάρει το runner απο εξουσιοδοημένο και με το που φεύγω απο το μαγαζί στα 2 μέτρα άρχισα να γεμίζω το δρόμο λαμαρινόβιδες απο τα πλαστικά......

gsman
11/10/2013, 10:01
αυτο κανει σαν παραδειγμα μαστορων?http://youtu.be/tWV2CCTHNLI
Aχαχα πολυ καλό..!!! δεν το ειχα δει αυτο:lol:

gsman
11/10/2013, 10:09
Καλύτεροι μηχανικοί θα είμασταν όλοι εμείς εδώ που σκαμπάζουμε δέκα πράγματα από κάποιους εκεί έξω...
Βασικά για να συντηρήσεις και να φτιάξεις ένα μηχανάκι πρέπει να το νιώθεις και να το πονάς.

Είπες πολυ σοφή κουβέντα και αυτη ειναι η αλήθεια...

byron
11/10/2013, 10:15
Μια φορά είχα πάρει το runner απο εξουσιοδοημένο και με το που φεύγω απο το μαγαζί στα 2 μέτρα άρχισα να γεμίζω το δρόμο λαμαρινόβιδες απο τα πλαστικά......

1) Μου θύμισες οτι 1-2 μέρες μετά το service των 6.000 του scooter, έμεινα στο δρόμο γιατί δεν είχαν σφίξει το παξιμάδι στο φυγοκεντρικό. Ανοιγα το γκάζι και έμενε στο ίδιο σημείο. :moutza:
2) Kάνω το service των πρώτων 1000 χλμ στο Tuono και φεύγω την επόμενη μέρα για βόλτα Επίδαυρο. Στην επιστροφή σταματάω στα διόδια των Αγ.Θεοδώρων, πληρώνω, ανοίγω γκάζι...τίποτα. Σαν να είχε κοπεί η ντίζα του γκαζιού γύριζε το γκριπ. Μετά τα μπινελίκια για το ιταλικό που πήγα και αγόρασα, παρατηρώ ότι στο τέρμααααα της γκαζιέρας έπιανε λίγο και ανέβαζε μέχρι 4-4.500σαλ. Το ΄φερα πίσω σιγά σιγά και την επομένη στο συνεργείο, βρήκαν οτι δεν είχαν σφιξει κάποια βιδάκια στο άνοιξε-κλείσε των μπεκ με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανοίξουν. :moutza::moutza:

SHOOTER045
11/10/2013, 12:23
ειπαμε ctrl/alt/delete και εφυγεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :D

toyar
17/10/2013, 19:31
κανονας:
ποτε ταξιδι καπακι μετα απο σερβις, και σε αυτοκινητο και σε μηχανη

byron
17/10/2013, 21:06
Τι έγραψες τώρα... :eek:

301701

teogtp
17/12/2013, 11:37
Ετσι για να μην ξεχνιωμαστε.......
Μολις ανακαλυψα οτι ο μαστορας μου εβαλε Yuasa..........:moutza:
305852
Βασικα σε μενα παει η μουτζα που πραγματικα προσπαθω να εμπιστευτω ανθρωπους αλλα ματαια.

OldMan
17/12/2013, 12:23
Ετσι για να μην ξεχνιωμαστε.......
Μολις ανακαλυψα οτι ο μαστορας μου εβαλε Yuasa..........:moutza:
305852
Βασικα σε μενα παει η μουτζα που πραγματικα προσπαθω να εμπιστευτω ανθρωπους αλλα ματαια.
Στο μαγαζί του μάστορα είναι τραβηγμένη η φωτο..??

stam2
17/12/2013, 12:40
από προσωπική μου ανάρτηση σε άλλο φόρουμ....

"Τέτοια μ@στόρια να τα χαίρονται.......

.
..
...αυτοί που τα πληρώνουν...

και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να θίξω αυτούς που εμπιστεύονται το δίτροχό τους στον συγκεκριμένο πασίγνωστο μάστορα του κέντρου Αθηνών, αλλά ας γνωρίζουν τουλάχιστον.

Σε επίσκεψη που έκανα στο συνεργείο του για να εκτιμήσει τη μηχανή μου (Vstrom) για λογαριασμό ενδιαφερόμενου αγοραστή συνέβησαν τα παρακάτω...

Ο μάστορας εξερχόμενος του συνεργείου και με "αέρα" πλησιάζει, βλέπει, δεν μιλάει.
μάστορας: είναι κάτι βαμένο στη μηχανή?
εγώ: όχι.
ακολουθεί προσεκτικότερη παρατήρηση μπροστά και δεύτερη ερώτηση-διαπιστωση με σιγουριά: το μπροστά φτερό είναι βαμμένο.
απάντηση: όχι δεν είναι, είναι απείραχτο, μόνο το πρόσθετο λασπωτηράκι έχει βαφτεί στο χρώμα της μηχανής. (pyramid λασπωτηράκι)
μάστορας: όχι πρέπει να 'ναι βαμμένο.
εγώ: όχι δεν είναι, γιατί το λες, τι βλέπεις...?
μάστορας: λείπει το αυτοκόλητο ABS.
εγώ: και πολύ καλά κάνει και λείπει, αφού δεν έχει ABS.
μάστορας: δεν έχει? (με απορία) δεν είναι του '09 μοντέλο? α ναι, δεν έχει, βλέπω...
εγώ: όχι δεν έχει ABS και δεν είναι βαμμένο.
μάστορας: οκ, καλώς.

σιγή. γύρωγύρωόλοι, καβάλα τη μηχανή, και φεύγει για τυπικό έλεγχο σε πορεία.
γύρος του τετραγώνου (αν κρίνω από τον χρόνο που έκανε-1 λεπτό δηλαδή) και επιστροφή.

κατεύθυνση μέσα στο μαγαζί, χωρίς καμία άλλη νύξη-ερώτηση-παρατήρηση, και ακολουθεί σύντομη συζήτηση ιδιαιτέρως με τον υποψήφιο αγοραστή, χώνομαι κι εγώ μπροστά τους και μου το πετάει κατάμουτρα, "καλό είναι, δεν έχει κάτι, αλλά το δίνεις ακριβά".
(ώπα ρε μεγάλε, εσύ τι είσαι? σύμβουλος αγοράς του μοτοτρίτι, ή υπεύθυνος να εξετάσεις μηχανικά το όποιο μπουρδέλο σου φέραμε...?)


Συμπεράσματα:
1) αν έχετε αφαιρέσει αυτοκόλλητα, ή αν δεν τα έχετε εκεί που θα έπρεπε να είναι κατά την κρίση του μάστορα και όχι του κατασκευαστή, είναι σίγουρο ότι έχετε βάψει πλαστικά. Σίγουρα πράγματα.
2) Η μηχανή έχει ABS αν το γράφει. Αν δεν το γράφει, δεν έχει ABS. Επίσης σίγουρα πράγματα. Περιτές λεπτομέρειες όπως ύπαρξη ή μη, μιας στεφάνης με οπές για τον αισθητήρα του ABS, η λυχνία στο κοντέρ, ή μονάδα κάτω απ' τη σέλα, είναι είπαμε, περιτές να τις προσέξει κανείς, ειδικά αν είναι μαστοράντζα περί-της-ωπής.
3) Κατά τον έλεγχο της μηχανής όλα φαίνονται με το μάτι, και με ένα γύρο το τετράγωνο. Ρουλεμάν τροχών, τιμονιού, μυστηριώδεις καλωδιώσεις κάτω από τη σέλα και άλλα μυστήρια ενδεχομένως πράγματα που μπορεί να κρύβονται από την πρώτη ματιά είναι περιτά να προσέξει κανείς και ειδικά αν είσαι μάστορας εξουσιοδοτημένος, φημισμένος με πελάτες τα μισά vstrom-Δίας της Αττικής. Άλλωστε ο μάστορας θα την αγοράσει τη μηχανή? όχι!! ο μ@λάκας ο πελάτης που κοιτάει με γουρλωμένα μάτια σαν τα υδροκέφαλα του Ρόζγουελ που κατέβηκαν από τον Άρη...

PS: Συγχαρητήρια στη Σουζουκι που του έδωσε την ταμπέλα του εξουσιοδοτημένου, και τη στέρησε από άλλους. Συγχαρητήρια στους ένστολους που πάνε εκεί για σέρβις, και τον έχουν κάνει μάγκα... Συγχαρητήρια σε όλους τους "συνειδητοποιημένους" πελάτες που τον εμπιστεύονται τυφλα...

Συγνώμη, αν κάποιον ενόχλησαν τα παραπάνω, στα δικά μου μάτια ήταν απαράδεκτος ο συγκεκριμένος μ@στορας και καλό θα ήταν να τα γνωρίζουν αυτά τυχόν ενδιαφερόμενοι πελάτες....

notakos600
17/12/2013, 12:43
από προσωπική μου ανάρτηση σε άλλο φόρουμ....

"Τέτοια μ@στόρια να τα χαίρονται.......
Συγνώμη, αν κάποιον ενόχλησαν τα παραπάνω, στα δικά μου μάτια ήταν απαράδεκτος ο συγκεκριμένος μ@στορας και καλό θα ήταν να τα γνωρίζουν αυτά τυχόν ενδιαφερόμενοι πελάτες....

:beer::beer:

teogtp
17/12/2013, 12:50
Απο το μαγαζι του καφεκοπτη.......

OldMan
17/12/2013, 12:51
Απο το μαγαζι του καφεκοπτη.......
Και το "choose your optimate" τι σχέδιο είναι ..??

teogtp
17/12/2013, 13:06
Και το "choose your optimate" τι σχέδιο είναι ..??

Η συσκευασια του νεοαποκτηθεντα φορτιστη μου.:D

OldMan
17/12/2013, 13:12
Η συσκευασια του νεοαποκτηθεντα φορτιστη μου.:D
Το φοβόμουν...:(

MISKIN
17/12/2013, 13:47
Το 2004 αγόρασα το vstrom από την αντιπροσωπεία της Suzuki στη Μιχαλακοπούλου. Έδιναν δώρο συναγερμό (που να τον έβαζαν στο κ... τους). Το συναγερμό τον τοποθέτησε το πασίγνωστο εξουσιοδοτημένο εκεί κοντά. Το οποίο δεν είχε καμία δουλειά και εμπειρία να τοποθετεί συναγερμούς. Ο συναγερμός αυτός είχε μια φίσα που συνδεόταν στο κύκλωμα της αντλίας βενζίνης για να τη κλειδωνει όταν ήταν οπλισμένος. Έλα όμως που το vstrom δεν είχε τέτοια φίσα. Οπότε τι κάνει ο άσχετος; Κόβει τη πλεξούδα της ολοκαίνουργιας μοτοσυκλέτας μου, κάνει τα ηλεκτρικά της μπουρδέλο και μου το δίνει. Για χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή όμως η ανοιγμενη πλεξούδα πήρε υγρασία οι ενώσεις της πλάκας που είχε κάνει οξυδωθηκαν και ξεκίνησε μια ταλαιπωρία που ακόμα δεν έχω ξεμπέρδεψει. Ευτυχώς η Suzuki άλλαξε το μηχανικό που βάζει τους συναγερμούς με έναν επαγγελματία Ηλεκτρολόγο Αυτοκινήτων (και μότο) ο οποίος μου μετέφερε και τις παραπάνω γαργαλιστικες λεπτομέρειες.
Είναι σίγουρο οτι τα επόμενα 5 χρόνια θα αλλάξω πλεξούδα. Αν πότε πάρω κουτα μηχανάκι δε πρόκειται να με δουν ούτε για το service των 1000 χλμ.
Να βάλουν την εγγύηση εκεί που ξέρουν. Άλλος χέρι στο μηχανάκι αυτό ή το επόμενο δε βάζει.

bros400pgm
17/12/2013, 14:11
Ολοι οι μαστορες ειναι για τα μπαζα. Δυστυχως, παμε πλεον με τις πιθανοτητες και μονο.

MISKIN
17/12/2013, 14:23
Μη γενικεύουμε. Δεν είναι όλοι για τα μπάζα. Όμως τα περισσότερα εξουσιοδοτημένα, δε γνωρίζω πως παίρνουν την εξουσιοδοτηση, αλλά δεν την αξίζουν.

faraway
17/12/2013, 14:23
Δεν το συζητάμε ,

manual ανά χείρας παιδιά και ότι μπορείτε μόνοι σας . ;)

OldMan
17/12/2013, 14:24
Δεν το συζητάμε ,
manual ανά χείρας παιδιά και ότι μπορείτε μόνοι σας . ;)
Δηλ. το δικαίωμα στην τεμπελιά πάει περίπατο ..??

taisteal
17/12/2013, 14:42
δωστε πονοοοοο :lol::lol::lol:

SHOOTER045
17/12/2013, 15:54
από προσωπική μου ανάρτηση σε άλλο φόρουμ....

"Τέτοια μ@στόρια να τα χαίρονται.......
φημισμένος με πελάτες τα μισά vstrom-Δίας της Αττικής. Άλλωστε ο μάστορας θα την αγοράσει τη μηχανή? όχι!! ο μ@λάκας ο πελάτης που κοιτάει με γουρλωμένα μάτια σαν τα υδροκέφαλα του Ρόζγουελ που κατέβηκαν από τον Άρη...

PS: Συγχαρητήρια στη Σουζουκι που του έδωσε την ταμπέλα του εξουσιοδοτημένου, και τη στέρησε από άλλους. Συγχαρητήρια στους ένστολους που πάνε εκεί για σέρβις, και τον έχουν κάνει μάγκα... Συγχαρητήρια σε όλους τους "συνειδητοποιημένους" πελάτες που τον εμπιστεύονται τυφλα...

Συγνώμη, αν κάποιον ενόχλησαν τα παραπάνω, στα δικά μου μάτια ήταν απαράδεκτος ο συγκεκριμένος μ@στορας και καλό θα ήταν να τα γνωρίζουν αυτά τυχόν ενδιαφερόμενοι πελάτες....

για τα μηχανακια των ενστολων
δεν τα πανε αυτοι οι οδηγοι που τα εχουν χρεωμενα
αλλα τους λενε που να τα πανε
καποτε πηγαιναμε σεσυνεργειο της επιλογης μας,παιρναμε προ τιμολογιο αντ/κων εργασιας κλπ
παιρναμε εγκριση καναμε το σερβις και ο μαστορας πληρωνοταν
τα τελευταια χρονια ειναι αλλιως,παρολα αυτα δεν εχω αφησει το εκαστοτε μηχανακι με κλειστα ματια στον οποιο διαπιστευμενο-συμβεβλημενο μαστορα
σπαω λιγο αρ@@δια αλλα εγω ανεβαινω πανω-γιατι ειναι αυτο ετσι?θα το αλλαξουμε εκεινο?γιατι το κανειαυτο?κλπ
απο την αλλη οτι ειναι στην ΔΙ.ΑΣ δεν σημαινει οτι ξερουν ολοι απο μηχανακια
οσο για τον αυτου καθε αυτου τον μαστορα που ξεχωριζει αν ενα μηχανακι εχει abs απ το αυτοκολλητο ε τον μπουλο ο καραγκιοζης
και να μην ξαναπατησει κανενας σας

notakos600
17/12/2013, 16:19
Κάποτε πριν από τριάντα χρόνια είχα αγοράσει ένα παπάκι εξάβολτο μεταχείρω, από αυτά που τα φόρτωναν με μπουλντόζα στην Ιαπωνία και τα ξεφόρτωναν εδώ με την δαγκάνα των σκραπ.
Όταν μετά από πολύ καιρό σκέφτηκα να του ρυθμίσω βαλβίδες και πήγα στο μαστόρι της γειτονιάς είδα το ανέκδοτο μπροστά στα μάτια μου: ξεβίδωσε τα καπάκια των βαλβίδων και κατέβαζε τη μανιβέλα μέχρι αυτή να βρει αντίσταση... τότε και μόνο τότε λάσκαρε ή έσφιγγε τους ρεγουλατόρους των βαλβίδων.
Ποιός μπορεί να με πείσει πως από το 1980 κάτι και μέχρι σήμερα έχει αλλάξει κάτι στην τεχνογνωσία των μηχανικών μας;

SHOOTER045
17/12/2013, 16:22
σημερα βαζουν τα τσιρακια να το κανουν αυτο μονα τους
η στην χειροτερη πατανε την μανιβελα και ο αρχιμαστορας δουλευει

manhunter
17/12/2013, 18:15
Απο ηλιθιότητα μηχανικου, εξουσιοδοτημένου φυσικά, μου έφυγε η ζελατίνα στα 250 plus, και την έφαγα στα μουτρα σαν μουτζα...αφού δεν σκοτώθηκα....
Και ο ιδιος, μου εχει στραβωσει πισω αξονα, επειδη τον εβγαζε με σφυρι κ καλεμι. Φυσικα εβαλε καινουριο, αλλα αν δεν ημουν μπροστα...?

teogtp
17/12/2013, 18:18
Το φοβόμουν...:(

Γιατι ρε μαστορα!
Εχει ενα σωρο φωτακια και μπλιμπλικια πανω του.
Χριστουγενιατικο δεντρο δεν εχω στο μαγαζι οποτε μια χαρα!

daz
17/12/2013, 19:18
Καλός μάστορας δεν είναι αυτός που δεν κάνει λάθος ή τα ξέρει όλα. Καλός μάστορας είναι αυτός που παραδέχεται τα λάθη του, είναι προσεκτικός σε ότι δεν γνωρίζει και σέβεται τα λεφτά του πελάτη του. Δλδ δεν ψάχνει τρόπους να τον εξαπατήσει και κάνει την δουλειά για την οποία πληρώνεται.

Ναι έχω συναντήσει και τέτοιους.

Εμπειρίες απ' τους υπόλοιπους? Άπειρες! Από βαλβίδες ypvs που είχαν μπει ανάποδα, μέχρι καρμπυρατέρ που έβγαλε πόδια και περπάτησε και την θέση του πήρε ένα άλλο.

stam2
18/12/2013, 07:55
Απο ηλιθιότητα μηχανικου, εξουσιοδοτημένου φυσικά, μου έφυγε η ζελατίνα στα 250 plus, και την έφαγα στα μουτρα σαν μουτζα...αφού δεν σκοτώθηκα....
Και ο ιδιος, μου εχει στραβωσει πισω αξονα, επειδη τον εβγαζε με σφυρι κ καλεμι. Φυσικα εβαλε καινουριο, αλλα αν δεν ημουν μπροστα...?

το δις εξαμαρτείν.... ουκ ανδρός σοφού..

teogtp
25/11/2015, 08:29
Και ξεθαβω το θεμα γιατι μου την εχει "βιδωσει" απο χθες το βραδυ....
Εχω φωναξει το "τζιμανι" καυστηρατζη για βλαβη στον λεβητα του αεριου και για την τυπικη συντηριση του.
Του λεω οτι η παροχη ζεστου νερου δεν ειναι σωστη γιατι ή κρυο θα βγαζει ή βραστο νερο(η βλαβη) και οτι μαλλον ειναι ο θερμοστατης του νερου χαλασμενος.
Επιστρεφω σπιτι μετα την δουλεια για να διαπιστωσω οτι ο καυστηρας συνεχιζει να μην δουλευει σωστα.
Μετα απο απιστευτες δικαιολογιες και διαγνωσεις για την βλαβη,αμετρητα λιτρα νερου χαμενα στην αποχετευση και παγωμενα @ρχιδια,αποφασισα να ασχοληθω μονος μου με το θεμα για να διαπιστωσω οτι ΩΩΩΩ ΘΑΥΜΑ!!!! ο θερμοστατης ειναι χαλασμενος.................
Νευριασα με τον εαυτο μου πρωτιστως,που εμπιστευτηκα καποιον για να κανει την ΔΟΥΛΕΙΑ του (ακουσων ακουσων!!!)στην χωρα αυτη και μετα με τον καθε αμπαλο που με μια φορμα εργασιας και ενα κατσαβιδι στην κωλοτσεπη βαπτιστικε τεχνικος.......

skylaros
25/11/2015, 10:25
https://www.youtube.com/watch?v=uhST15LwW4E

MG-KTiNoS
25/11/2015, 16:06
Πάρκαρα το μηχανάκι χωρίς κάλυμμα στη λίμνη Πλαστήρα, δίπλα.
Αν πω ότι το πρωί το μηχανάκι ήταν μούσκεμα δεν έχω πει τίποτα. Ο διακόπτης απ την υγρασία έκανε κόλπα.
Πάω στο μάστορα και του λέω ρίξε μου λίγο σπρέι επαφών....
Έρχεται ο βοηθός (μαύρη ειν η νύχτα στα βουνά...)
Τζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ρίχνει!
Βάζω το κλειδί μέσα και πλουτς.....
-ΤΙ έριξες μέσα ρε, για να δω...
-Αντοσκοριακό με λάδι!
-Αυτό σου πα ρε $#%$%ΥΘ&^*&Ι*Ο????
-Αυτό είχα!!!!

:a08:

cityfly
25/11/2015, 16:11
Πάρκαρα το μηχανάκι χωρίς κάλυμμα στη λίμνη Πλαστήρα, δίπλα.
Αν πω ότι το πρωί το μηχανάκι ήταν μούσκεμα δεν έχω πει τίποτα. Ο διακόπτης απ την υγρασία έκανε κόλπα.
Πάω στο μάστορα και του λέω ρίξε μου λίγο σπρέι επαφών....
Έρχεται ο βοηθός (μαύρη ειν η νύχτα στα βουνά...)
Τζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ρίχνει!
Βάζω το κλειδί μέσα και πλουτς.....
-ΤΙ έριξες μέσα ρε, για να δω...
-Αντοσκοριακό με λάδι!
-Αυτό σου πα ρε $#%$%ΥΘ&^*&Ι*Ο????
-Αυτό είχα!!!!

:a08:

Πάλι καλά που δεν είχε μόνο πολυουρεθάνη :p

BLiTzER
25/11/2015, 16:18
Τζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ρίχνει!
Βάζω το κλειδί μέσα και πλουτς.....


Δεν κατάλαβα. Σου΄πεσε το κλειδί μέσα στην κλειδαριά;

MG-KTiNoS
25/11/2015, 16:37
Δεν κατάλαβα. Σου΄πεσε το κλειδί μέσα στην κλειδαριά;

Με τόσο λάδι που είχε δεν είναι πολύ μακριά απ την πραγματικότητα το.... Έπεσε μέσα...
Έφυγα κι έλεγα έχε γούστο να φύγει το κλειδί απ την κλειδαρΓιά....
:mad:

toyar
25/11/2015, 16:41
και που να δεις πως θα γινουν οι τσεπες σου απο το κλειδι:lol:

SHOOTER045
25/11/2015, 16:44
Και ξεθαβω το θεμα γιατι μου την εχει "βιδωσει" απο χθες το βραδυ....
Εχω φωναξει το "τζιμανι" καυστηρατζη για βλαβη στον λεβητα του αεριου και για την τυπικη συντηριση του.
Του λεω οτι η παροχη ζεστου νερου δεν ειναι σωστη γιατι ή κρυο θα βγαζει ή βραστο νερο(η βλαβη) και οτι μαλλον ειναι ο θερμοστατης του νερου χαλασμενος.
Επιστρεφω σπιτι μετα την δουλεια για να διαπιστωσω οτι ο καυστηρας συνεχιζει να μην δουλευει σωστα.
Μετα απο απιστευτες δικαιολογιες και διαγνωσεις για την βλαβη,αμετρητα λιτρα νερου χαμενα στην αποχετευση και παγωμενα @ρχιδια,αποφασισα να ασχοληθω μονος μου με το θεμα για να διαπιστωσω οτι ΩΩΩΩ ΘΑΥΜΑ!!!! ο θερμοστατης ειναι χαλασμενος.................
Νευριασα με τον εαυτο μου πρωτιστως,που εμπιστευτηκα καποιον για να κανει την ΔΟΥΛΕΙΑ του (ακουσων ακουσων!!!)στην χωρα αυτη και μετα με τον καθε αμπαλο που με μια φορμα εργασιας και ενα κατσαβιδι στην κωλοτσεπη βαπτιστικε τεχνικος.......

346254
Με τέτοιο μάστορα αφού άλλαξες μόνο θερμοστάτη πάλι καλά να λες

teogtp
25/11/2015, 16:49
Και που να γραψω για τα όμορφα που ακουσα σήμερα απο τα μαγαζια για το ανταλλακτικό που βγήκα να ρωτήσω. ......
Κλαααμαα λέμε!
Απορω πως δουλευουν!

AUFGEBRACHT
25/11/2015, 22:44
Πριν κάποια χρόνια ξεκινήσαμε στη δουλειά συνεργασία με έναν πελάτη, πωλήσεις μοτοσυκλετών και παράλληλα είχε και συνεργείο, τον εξυπηρετούσα εγώ και μόλις είδε ότι έχω μοτοσυκλέτα μου είχε αρχίσει τα έλα στο μαγαζί να δεις και τέτοια. Η φάτσα του δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και είχα μείνει στα τυπικά, φεύγω μια μέρα από τη δουλειά και νοιώθω τα λάστιχα να πατάνε, πιο κοντά ήταν το μαγαζί του, άντε λέω να πάω εκεί να το κοιτάξει. Ο αφεντικός έλειπε για μεσημεριανή σιέστα, ήταν εκεί ο κλασσικός βοηθός, του λέω "ρίξε μια ματιά στα λάστιχα, πρέπει να έχουν χάσει, κανονικά το μπροστά πρέπει έχει 28 και το πίσω 32". Μετράει, βάζει αέρα, "έτοιμος", μου λέει. Καβαλάω τη μηχανή και δεν προλαβαίνω να κάνω 2 μέτρα, ένοιωθα λες και είχα καβαλήσει κομπρεσέρ... Τι είχε κάνει ο φοβερός μάστορας; Είχε προσθέσει +28 μπροστά, +32 πίσω, στον αέρα που ήδη είχαν μέσα τα λάστιχα. Περιττό να αναφέρω πως μέσα σε μερικούς μήνες έκλεισε και απ' ότι μαθαίνω τον κυνηγάνε ακόμα μερικοί άτυχοι...

taisteal
25/11/2015, 22:47
.....Είχε προσθέσει +28 μπροστά, +32 πίσω, στον αέρα που ήδη είχαν μέσα τα λάστιχα.....


Κλαιω ρε πστμ

:lol::lol::lol::lol:

teogtp
25/11/2015, 22:49
Πριν κάποια χρόνια ξεκινήσαμε στη δουλειά συνεργασία με έναν πελάτη, πωλήσεις μοτοσυκλετών και παράλληλα είχε και συνεργείο, τον εξυπηρετούσα εγώ και μόλις είδε ότι έχω μοτοσυκλέτα μου είχε αρχίσει τα έλα στο μαγαζί να δεις και τέτοια. Η φάτσα του δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και είχα μείνει στα τυπικά, φεύγω μια μέρα από τη δουλειά και νοιώθω τα λάστιχα να πατάνε, πιο κοντά ήταν το μαγαζί του, άντε λέω να πάω εκεί να το κοιτάξει. Ο αφεντικός έλειπε για μεσημεριανή σιέστα, ήταν εκεί ο κλασσικός βοηθός, του λέω "ρίξε μια ματιά στα λάστιχα, πρέπει να έχουν χάσει, κανονικά το μπροστά πρέπει έχει 28 και το πίσω 32". Μετράει, βάζει αέρα, "έτοιμος", μου λέει. Καβαλάω τη μηχανή και δεν προλαβαίνω να κάνω 2 μέτρα, ένοιωθα λες και είχα καβαλήσει κομπρεσέρ... Τι είχε κάνει ο φοβερός μάστορας; Είχε προσθέσει +28 μπροστά, +32 πίσω, στον αέρα που ήδη είχαν μέσα τα λάστιχα. Περιττό να αναφέρω πως μέσα σε μερικούς μήνες έκλεισε και απ' ότι μαθαίνω τον κυνηγάνε ακόμα μερικοί άτυχοι...

Με σκαμνακι ανεβηκες στο BMW;

AUFGEBRACHT
25/11/2015, 23:04
Με σκαμνακι ανεβηκες στο BMW;

Να φανταστείς επικοινωνούσαν μαζί μου οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας...

SHOOTER045
26/11/2015, 01:08
Να φανταστείς επικοινωνούσαν μαζί μου οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας...

Έλα πες την αλήθεια.
Εψαχνες τρόπο να φτάσεις στο εντερπραιζ

duke200
26/11/2015, 08:15
Πάρκαρα το μηχανάκι χωρίς κάλυμμα στη λίμνη Πλαστήρα, δίπλα.
Αν πω ότι το πρωί το μηχανάκι ήταν μούσκεμα δεν έχω πει τίποτα. Ο διακόπτης απ την υγρασία έκανε κόλπα.
Πάω στο μάστορα και του λέω ρίξε μου λίγο σπρέι επαφών....
Έρχεται ο βοηθός (μαύρη ειν η νύχτα στα βουνά...)
Τζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ρίχνει!
Βάζω το κλειδί μέσα και πλουτς.....
-ΤΙ έριξες μέσα ρε, για να δω...
-Αντοσκοριακό με λάδι!
-Αυτό σου πα ρε $#%$%ΥΘ&^*&Ι*Ο????
-Αυτό είχα!!!!

:a08:

παραδόξως το αντισκωριακό κάνει καλή δουλειά όταν δεν έχεις σπρευ επαφών... Μέχρι και πολύμετρο που μου πεσε σε κουβά με νερό έχω αναστήσει με απλό αντισκωριακό. ειδικά για κάτι παλίες φίσες σκουριασμένες, είναι και καλύτερο απο σπρευ επαφών...

el-Gatto
26/11/2015, 08:38
Νευριασα με τον εαυτο μου πρωτιστως,που εμπιστευτηκα καποιον για να κανει την ΔΟΥΛΕΙΑ του (ακουσων ακουσων!!!)στην χωρα αυτη και μετα με τον καθε αμπαλο που με μια φορμα εργασιας και ενα κατσαβιδι στην κωλοτσεπη βαπτιστικε τεχνικος.......
Γμσέτα.........κυκλοφορούν παντού. :mad:

MG-KTiNoS
26/11/2015, 08:41
παραδόξως το αντισκωριακό κάνει καλή δουλειά όταν δεν έχεις σπρευ επαφών... Μέχρι και πολύμετρο που μου πεσε σε κουβά με νερό έχω αναστήσει με απλό αντισκωριακό. ειδικά για κάτι παλίες φίσες σκουριασμένες, είναι και καλύτερο απο σπρευ επαφών...

έχεις δίκιο....
:D

Desperado
26/11/2015, 09:01
Πριν κάποια χρόνια ξεκινήσαμε στη δουλειά συνεργασία με έναν πελάτη, πωλήσεις μοτοσυκλετών και παράλληλα είχε και συνεργείο, τον εξυπηρετούσα εγώ και μόλις είδε ότι έχω μοτοσυκλέτα μου είχε αρχίσει τα έλα στο μαγαζί να δεις και τέτοια. Η φάτσα του δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και είχα μείνει στα τυπικά, φεύγω μια μέρα από τη δουλειά και νοιώθω τα λάστιχα να πατάνε, πιο κοντά ήταν το μαγαζί του, άντε λέω να πάω εκεί να το κοιτάξει. Ο αφεντικός έλειπε για μεσημεριανή σιέστα, ήταν εκεί ο κλασσικός βοηθός, του λέω "ρίξε μια ματιά στα λάστιχα, πρέπει να έχουν χάσει, κανονικά το μπροστά πρέπει έχει 28 και το πίσω 32". Μετράει, βάζει αέρα, "έτοιμος", μου λέει. Καβαλάω τη μηχανή και δεν προλαβαίνω να κάνω 2 μέτρα, ένοιωθα λες και είχα καβαλήσει κομπρεσέρ... Τι είχε κάνει ο φοβερός μάστορας; Είχε προσθέσει +28 μπροστά, +32 πίσω, στον αέρα που ήδη είχαν μέσα τα λάστιχα. Περιττό να αναφέρω πως μέσα σε μερικούς μήνες έκλεισε και απ' ότι μαθαίνω τον κυνηγάνε ακόμα μερικοί άτυχοι...


:lol::bawl: Απίστευτος ο τύπος!!! Φουσκωτό στο έκανε!!! :bawl:

skylaros
26/11/2015, 09:59
παραδόξως το αντισκωριακό κάνει καλή δουλειά όταν δεν έχεις σπρευ επαφών... Μέχρι και πολύμετρο που μου πεσε σε κουβά με νερό έχω αναστήσει με απλό αντισκωριακό. ειδικά για κάτι παλίες φίσες σκουριασμένες, είναι και καλύτερο απο σπρευ επαφών...

Μη το κάνεις αυτό, μπορεί να σου ρημάξει την επιχάλκωση + φυσικά κολλάει σκόνη πάνω στο λάδι.

Panos76
26/11/2015, 10:17
:lol:

346305

MG-KTiNoS
26/11/2015, 10:41
Μη το κάνεις αυτό, μπορεί να σου ρημάξει την επιχάλκωση + φυσικά κολλάει σκόνη πάνω στο λάδι.

Φυσικά το αντισκοριακό με λάδι την υγρασία τη γ....
Το θέμα είναι ότι το σπρέι επαφών είναι για αυτή την δουλεια και στην τελική αυτό είπα ότι θέλω...
Το ότι νομίζει ο γκάου βοηθός πως είναι το ίδιο, είναι πρόβλημα.
Αν εγώ πω ότι νομίζω ότι πρέπει να πληρώσω 80 αντί 100 γιατί αυτά έχω... ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΕΣΕΙ.
Νομίζω? :D



υγ
Έγραφε κάποιος κάποτε... Στο μότοσπορτ....
Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
:lol:

el-Gatto
26/11/2015, 10:52
...
Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
:lol:
:lol:

Αυτό μπαίνει στην "υπογραφή" μου ,τώρα. :D

PortisHead
26/11/2015, 11:07
Σωστος μάστορας για μενα , ειναι αυτος που στο συνεργειο του έχει και 10-20
service manual διαφορων μοτοσυκλετών και τα οποια ανοιγει να δει καμια φορα
αν δεν γνωρίζει κατι.

Panos76
26/11/2015, 11:18
Σωστος μάστορας για μενα , ειναι αυτος που στο συνεργειο του έχει και 10-20
service manual διαφορων μοτοσυκλετών και τα οποια ανοιγει να δει καμια φορα
αν δεν γνωρίζει κατι.

Επιπλέον να διαθέτει διαγνωστικό!

teogtp
26/11/2015, 11:30
Επιπλέον να διαθέτει διαγνωστικό!

Ο μάστορας πρέπει να έχει παθος με αυτο που κανει ,αλλιώς είναι σκιτζης....

Panos76
26/11/2015, 11:31
Σαφώς, αλλά στα σύγχρονα μηχανάκια χρειάζεται κ το διαγνωστικό για να μπορεί να τα υποστηρίξει.

Bowleno
26/11/2015, 11:56
Σαφώς, αλλά στα σύγχρονα μηχανάκια χρειάζεται κ το διαγνωστικό για να μπορεί να τα υποστηρίξει.

Έχεις καμιά ιδέα πόσο κοστίζει το διαγνωστικό; και δεν αγοράζεις μόνο αυτό αλλά και πλΕρώνεις και την ετήσια αναβάθμιση (η όποτε υπάρχει διαθέσιμη) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ούτε αυτή κοστίζει και λίγα.....

Γιαυτό όταν λέμε εξουσιοδοτημένο, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το διαθέτει στην γκάμα των εργαλείων του όπως επίσης και τα ειδικά εργαλεία που απαιτούνται για ορισμένα μοντέλα (εφόσον κυκλοφορούν στην χώρα) που και αυτά κοστίζουν ανάλογα.

'οταν λοιπόν βλέπετε "εξουσιοδοτημένο" και δεν έχει το διαγνωστικό της Μάρκας που εκπροσωπεί, την κάνουμε με ελαφρά.....

gior-gos
26/11/2015, 13:05
Επιπλέον να διαθέτει διαγνωστικό!

και να ξερει να το χειριζεται ;)

duke200
27/11/2015, 12:14
με πατέντες μπορει ο καθένας να κανει διαγνωση γιατι πλέον όλα τα μηχανάκια είναι OBD2. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κατάλληλη διαγνωστική φισα που να κουμπώνει στην φίσα διάγνωσης απο το μηχανάκι, ένα θηλυκό καλώδιο obd2, να ξέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας (για να ξερει τι συνδεσμολογία θα κάνει μεταξύ διαγνωστικής φίσας και θηλυκής φίσας OBD2) και ένα κλώνο OBD2 διάγνωσης (πχ ELM327-5 ευρω απο το ebay) με το αντίστοιχο software (που είναι free)

teogtp
27/11/2015, 12:21
με πατέντες μπορει ο καθένας να κανει διαγνωση γιατι πλέον όλα τα μηχανάκια είναι OBD2. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κατάλληλη διαγνωστική φισα που να κουμπώνει στην φίσα διάγνωσης απο το μηχανάκι, ένα θηλυκό καλώδιο obd2, να ξέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας (για να ξερει τι συνδεσμολογία θα κάνει μεταξύ διαγνωστικής φίσας και θηλυκής φίσας OBD2) και ένα κλώνο OBD2 διάγνωσης (πχ ELM327-5 ευρω απο το ebay) με το αντίστοιχο software (που είναι free)

Κατι τετοια γράφονται και μετα μπαίνει ο Dalton και σε τελειώνει. .......

Panos76
27/11/2015, 12:33
με πατέντες μπορει ο καθένας να κανει διαγνωση γιατι πλέον όλα τα μηχανάκια είναι OBD2. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κατάλληλη διαγνωστική φισα που να κουμπώνει στην φίσα διάγνωσης απο το μηχανάκι, ένα θηλυκό καλώδιο obd2, να ξέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας (για να ξερει τι συνδεσμολογία θα κάνει μεταξύ διαγνωστικής φίσας και θηλυκής φίσας OBD2) και ένα κλώνο OBD2 διάγνωσης (πχ ELM327-5 ευρω απο το ebay) με το αντίστοιχο software (που είναι free)

Έχω πάρει διαγνωστικό από ebay για το αμάξι, οι περισσότεροι πλέον συνδέονται με το κινητό (με bluetooth), και το έχω να σβήνω τα λαμπάκια.

Αλλά είναι το ίδιο με το επαγγελματικό διαγνωστικό μιας αντιπροσωπείας;

teogtp
27/11/2015, 12:39
Έχω πάρει διαγνωστικό από ebay για το αμάξι, οι περισσότεροι πλέον συνδέονται με το κινητό (με bluetooth), και το έχω να σβήνω τα λαμπάκια.

Αλλά είναι το ίδιο με το επαγγελματικό διαγνωστικό μιας αντιπροσωπείας;

Group VAG και εσυ;

Εγω τα αφηνω αναμμένα. ........Χριστούγεννα έρχονται και με βαζουν στο κλίμα. .....

Panos76
27/11/2015, 12:44
Χαχα, περίπου (μπάγιερις μοτόρεν βέρκε). Εμένα αναβοσβήνει το τσεκ engine ένεκα ευαισθησίας στη μπιτζίνα, αλλά μερικές φορές μένει περισσότερο από ότι συνήθως.

Έβαλα κ αντάπτορα μεταξύ λ και πολλαπλής αλλά πάλι χωρίς ιδιαίτερο αποτέλςσμα

amyroukai
27/11/2015, 12:45
Για να μην λέμε μόνο για την VAG...

Hyundai.

Πάω για σέρβις στις 5-11. "Θα ξαναέρθετε για να αλλάξουμε λάδια γιατί δεν έχει στείλει η αντιπροσωπεία".
Σήμερα. "Θα ξαναέρθετε για να αλλάξουμε βαλβολίνες γιατί δεν έχει στείλει η αντιπροσωπεία". Πότε; "Δεν ξέρουμε".

Ναι ΟΚ, δεν χαλάει.
Αλλά σέρβις σε τρεις επισκέψεις, πρώτη φορά γενικότερα. Και πες ότι δεν έχεις τι να κάνεις, οπότε δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα η δουλειά. Το τραβήξου συνεργείο τρεις φορές (στην περίπτωσή μου από 70 χιλιόμετρα τη φορά πήγαινε-έλα) είναι εντελώς μαλακία. Και η δικαιολογία του "δεν μας έχουν στείλει λάδι" είναι επιεικώς κωμική και ξεφτιλίζει και την αντιπροσωπεία και το συνεργείο (που πιθανώς να μην φταίει, αλλά βάζεις το χέρι στη φωτιά για κανέναν; )

Γιατί ρε μάστορες;

Panos76
27/11/2015, 12:50
Είναι γεγονός πως οι Ελληνικές Αντιπροσωπείες χολένουν στην εξυπηρέτηση πελατών. Μόνη εξαίρεση ίσως η toyota.

Anyway.

teogtp
27/11/2015, 12:51
Είναι γεγονός πως οι Ελληνικές Αντιπροσωπείες χολένουν στην εξυπηρέτηση πελατών. Μόνη εξαίρεση ίσως η toyota.

Anyway.

Μπα!
Εχω φαει φολα και απο εκεί.

bulmont
27/11/2015, 13:03
Μπα!
Εχω φαει φολα και απο εκεί.



Mα με τις φόλες που 'χεις φάει, από καφετζού θα καταντήσεις ψοφόσκυλο...........................

GFawkes
27/11/2015, 13:08
Mα με τις φόλες που 'χεις φάει, από καφετζού θα καταντήσεις ψοφόσκυλο...........................

ΘΑ;

ευγενειες Βαγγελακη σημερα;

teogtp
27/11/2015, 13:20
Mα με τις φόλες που 'χεις φάει, από καφετζού θα καταντήσεις ψοφόσκυλο...........................

Ρε μιλαμε ειμαι γκαντεμοσαυρος.......και που να βρεθούμε να σου πω για αλλά που δεν γράφονται. ......

duke200
28/11/2015, 08:15
το ΕLM 327 διαβάζει όλα τα πρωτοκολλα OBD2, για όλα τα αμάξια (και μηχανάκια όπως είπα , αμα φτιαχτει το κατάλληλο καλώδιο).

τα περισσότερα εργοστασιακά διαγνωστικά έχουν πολύ περισσότερες εφαρμογές απο το elm327, όπως οτι γράφουν πρόγραμμα (write ecu) στον εγκέφαλο και έχουν πρόσβαση σε όλα τα controlers όπως πχ για το ABS ή τους αερόσακους, ενω το ELM327 έχει πρόσβαση μόνο στο controler του μοτερ, άντε και στο σασμαν.

Η αλήθεια βέβαια είναι οτι στις αντιπροσωπίες οι περισσότεροι δεν ξέρουν να τα δουλεύουν και τα χρησιμοποιούν απλά σαν να έχουνε ένα φτηνό κινέζικο διαγνωστικό των 5 ευρω.

SHOOTER045
29/11/2015, 09:04
Ρε μιλαμε ειμαι γκαντεμοσαυρος.......και που να βρεθούμε να σου πω για αλλά που δεν γράφονται. ......

Να πω
Να πω....


Τις αντιπροσωπείες τις έχω κόψει προ πολλού.
Παθών και στην Peugeot και στην Subaru
Μου ζήτησαν 800 για 4 Αμορτισερ, 80 για περαστικά, 50 για ευθυγράμμιση, και 100 εργατικά.
Τα πήρα 350 από Αγγλία, και με 50 περαστικά και ευθυγράμμιση καθάρισα.
Προχτές έκανα σέρβις
4lt λάδια 5w40
Φίλτρο λαδιού
Φίλτρο βενζίνης
4 μπουζί denso iridium
Σύνολο 160.
Θέλετε τιμή αντιπροσωπείας?
300 στρογγυλά.
Και σε ερώτηση για ιμάντα χρονισμου, τεντωτηρες, αντλία νερού
Κρατηθείτε
440+φπα
Και + ανάλογα εργατικά
Το ίδιο σετ ανταλλακτικά από scoobyworld. uk 190 με μεταφορικά
Κάτι άλλο????

AUFGEBRACHT
29/11/2015, 16:03
Δημήτρη, οι τιμές από μόνες τους δεν λένε κάτι... είναι λογικότατο να κάνει 800 εδώ και 350 Αγγλία, γιατί άλλα τα μεγέθη της Αγγλίας και της αγγλικής αγοράς και άλλα τα εδώ μεγέθη. Το θέμα είναι αυτό που πληρώνεις ή χρυσοπληρώνεις να έχει αντίκρυσμα. Άλλο να πληρώνεις χαβιάρι και να σου φέρνουν χαβιάρι και άλλο να πληρώνεις χαβιάρι και να σου φέρνουν club sandwich από τα Mc Donalds. Οι αντιπροσωπείες είναι πονεμένη ιστορία που θέλει 1 και 2 thread από μόνη της. Την προηγούμενη φορά που πήγα για service το ΙΧ μπήκαν μέσα οι κουστουμαρισμένοι από τα κεντρικά της Skoda και ανερυθρίαστα μπροστά μου άρχισαν μετά από ώρα να λένε στον ιδιοκτήτη "καλά τα πας, τους δαγκώνεις κανονικά τους πελάτες, συγχαρητήρια έχεις πουλήσει αυτό το μήνα τόσα τακάκια ενώ δεν χρειαζόταν να τα αλλάξουν, τόσα φίλτρα, τόσα το ένα, τόσα το άλλο... στο τέλος μόνο του έβαλαν χέρι γιατί τον τελευταίο μήνα του πήγαν μερικοί πελάτες δικά τους λάδια και δεν τους άλλαξε γνώμη να βάλουν αυτά της αντιπροσωπείας"... Κι ευχαριστημένος να είμαι, υπάρχει πιθανότητα να πάω πάλι εκεί τώρα που έληξε η εγγύηση; Δεν είναι θέμα τιμής, είναι θέμα κοροϊδίας και μόνο!!!

Road Pirat
29/11/2015, 17:29
Δημήτρη, οι τιμές από μόνες τους δεν λένε κάτι... είναι λογικότατο να κάνει 800 εδώ και 350 Αγγλία, γιατί άλλα τα μεγέθη της Αγγλίας και της αγγλικής αγοράς και άλλα τα εδώ μεγέθη. Το θέμα είναι αυτό που πληρώνεις ή χρυσοπληρώνεις να έχει αντίκρυσμα. Άλλο να πληρώνεις χαβιάρι και να σου φέρνουν χαβιάρι και άλλο να πληρώνεις χαβιάρι και να σου φέρνουν club sandwich από τα Mc Donalds. Οι αντιπροσωπείες είναι πονεμένη ιστορία που θέλει 1 και 2 thread από μόνη της. Την προηγούμενη φορά που πήγα για service το ΙΧ μπήκαν μέσα οι κουστουμαρισμένοι από τα κεντρικά της Skoda και ανερυθρίαστα μπροστά μου άρχισαν μετά από ώρα να λένε στον ιδιοκτήτη "καλά τα πας, τους δαγκώνεις κανονικά τους πελάτες, συγχαρητήρια έχεις πουλήσει αυτό το μήνα τόσα τακάκια ενώ δεν χρειαζόταν να τα αλλάξουν, τόσα φίλτρα, τόσα το ένα, τόσα το άλλο... στο τέλος μόνο του έβαλαν χέρι γιατί τον τελευταίο μήνα του πήγαν μερικοί πελάτες δικά τους λάδια και δεν τους άλλαξε γνώμη να βάλουν αυτά της αντιπροσωπείας"... Κι ευχαριστημένος να είμαι, υπάρχει πιθανότητα να πάω πάλι εκεί τώρα που έληξε η εγγύηση; Δεν είναι θέμα τιμής, είναι θέμα κοροϊδίας και μόνο!!!

Και να μην έχει λήξει η εγγύηση δεν είσαι υποχρεωμένος να πας στην αντιπροσωπία είναι οδηγία της ΕΕ

AUFGEBRACHT
29/11/2015, 20:40
Και να μην έχει λήξει η εγγύηση δεν είσαι υποχρεωμένος να πας στην αντιπροσωπία είναι οδηγία της ΕΕ

Το γνωρίζω πολύ καλά, ισχύει κανονικά αρκεί ο μάστορας να είναι εγγεγραμμένος στο επίσημο μητρώο του κλάδου του βέβαια, το θέμα όμως είναι ότι εδώ στο Ελλαδιστάν εάν κάτσει η στραβή και δεν έχεις πάει σε εξουσιοδοτημένο βρίσκουν κάθε πιθανή και απίθανη δικαιολογία για να μην ισχύσει η εγγύηση. Εδώ π.χ. αγοράζεις Η/Υ από Αγγλία και τον πας στο επίσημο service εντός εγγύησης και σου λένε "το έχετε αγοράσει από αλλού, να πάτε να σας το φτιάξουν εκεί που το αγοράσατε".

annateo
29/11/2015, 21:41
θα συμφωνήσω με πολλούς.
Απλά να προσθέσω οτι έχω δει και πολλούς να στραβώνουν όταν ο μάστορας ανοίγει βιβλίο, και προτιμούν κάποιον που τα ξέρει απ έξω. :a018:

όπως και με τιμές πολλών ανταλλακτικων να φταίει η κεντρική αντιπροσωπεια εισαγωγής και οχι το οποιοδήποτε εξουσιοδοτημενο.

IRAKLIS VOLOS
30/11/2015, 16:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ODYSSEY ΓΙΑ ΤΟ VARADERO ΜΟΥ ΜΕ 36 ΜΗΝΕΣ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΒΓΕΝΗ ΛΟΙΠΟΝ OF ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΛΕΗ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΛΩ ΑΠΟ ΒΟΛΟ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ.ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΗΛΕΦΟΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!!!!!!!!!ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΑ@ΚΕΣ ΧΑΛΑΕΙ Η ΠΙΑΤΣΑ

macedonas
30/11/2015, 22:45
Δημήτρη, οι τιμές από μόνες τους δεν λένε κάτι... είναι λογικότατο να κάνει 800 εδώ και 350 Αγγλία, γιατί άλλα τα μεγέθη της Αγγλίας και της αγγλικής αγοράς και άλλα τα εδώ μεγέθη.

Τι εννοείς άλλα τα μεγέθη εδώ και άλλα Αγγλία ?
Δηλαδή αν το αγοράσει ο χ μαγαζάτορας (στην Ελλάδα) απο το ίδιο μαγαζί που το πουλάει 350 στην Αγγλία μετά πόσο θα το πουλήσει εδώ ?
Πρέπει δηλαδή να βγάλει 200 τις εκατό κέρδος επειδή είναι άλλα τα μεγέθη ?

7Tolis
04/12/2018, 16:12
Το γρανάζι φταίει Τόλη, αυτό είναι. Εντάξει μάστορα, παράγγειλε το και φτιάξε το.
-Έτοιμο το μηχανάκι Τόλη.
(θεώρησα δεδομένο πως θα το δοκίμασε πρώτα)
-Πόσο κάνει; Ορίστε, θα το πάρω αύριο, ευχαριστώ.
Σήμερα λοιπόν, το μηχανάκι κάνει ακριβώς ότι και όταν χάλασε. Του το άφησα πάλι να το φτιάξει. Τον πληρώνω αυτή τη φορά ή τουφεκάω με τη λογική ότι δική του λάθος διάγνωση και μη επιτυχής επισκευή, δικά μου λεφτά όμως.

daz
04/12/2018, 18:47
Αν μπορεί να συνδέσει το γρανάζι με τη βλάβη, θα σου πει οτι έφταιγε ΚΑΙ το γρανάζι.

Αν δε μπορεί, θα σου πει οτι ήθελε και το γρανάζι αλλαγή ανεξάρτητα με τη βλάβη!

Στη δευτερη περίπτωση του λες οτι δε σε νοιάζει αν το γρανάζι ήθελε αλλαγή ή όχι και οτι εσύ του το πήγες για να σου επισκευάσει τη συγκεκριμένη βλάβη.
Στην πρώτη περίπτωση πες του οτι τέτοιες μαλακίες ξέρεις να λες και 'συ!

Και στις δύο περιπτώσεις, πες του ότι είσαι διατεθειμένος να του πληρώσεις το ανταλλακτικό αλλά όχι την εργασία. Τα υπόλοιπα χρήματα που του έδωσες να συνυπολογιστούν σε αυτά που θα σου ζητήσει τη δεύτερη φορά!

Αν και ο ίδιος είναι εντάξει θα σου προτείνει από μόνος του το ίδιο, κάνοντάς σου μάλιστα την καλύτερη τιμή για το γρανάζι που σου άλλαξε χωρίς να χρειάζεται. Το βρίσκω δίκαιο καθότι και εσύ έχεις καινούριο ανταλλακτικό (ακόμα και αν δεν χρειαζόταν ακόμα αλλαγή) και αυτός δεν είναι θεούλης ώστε να μη κάνει ποτέ λάθος.

congate7
05/12/2018, 01:21
Και το πήγες στον ίδιο ε;