PDA

View Full Version : Σαν να ψιλοξενερωσα γαμωτο



gcrook
10/10/2005, 01:56
Τις τελευταιες μερες συνειδητοποιω οτι εχω να καβαλησω μοτο 5 μηνες.
Αντε να υπηρξε και ενα μικρο διαλειμμα 10 ημερων μεσα σε αυτους τους μηνες, το οποιο ομως ηταν ισα-ισα για να θυμηθω αμυδρα πως ειναι να ταξιδευεις η να πηγαινεις βολτα με τους φιλους σου.
Τα τελευταια 2-3 χρονια εγω οπως και πολλοι αλλοι φιλοι προσπαθησα να ασχοληθω λιγο πιο εντατικα με τις εννοιες μοτοσυκλετα-μοτοσυκλετισμος.

Διαβαζα, εψαχνα, δοκιμαζα, εξοπλιστηκα (ποτε 100%, αλλα ειχα σαν αλλοθι το γεγονος οτι ποτε δεν ξεπερναγα, μαλλον ουτε καν προσεγγιζα τα ορια μου, και δεν μιλαω καν για τα ορια της μηχανης).
Και μεσα σε αυτη την ψευδαισθηση λοιπον οτι γνωριζα το γυροσκοπικο και οχι μονο, οτι επαιρνα ολα τα απαραιτητα μετρα, οτι δεν ειχα να αποδειξω κατι στον εαυτο μου, οτι,οτι,οτι....εφτασα στο σημειο να πιστευω οτι επρεπε παντα να προσπαθω να κανω το κατι παραπανω.

Να κανω σεμιναρια και να μπω πιστα, να εχω ολες μου τις αισθησεις σε ετοιμοτητα και βαλε, να συμπληρωσω καποια πραγματα στον εξοπλισμο ασφαλειας μου, να πειραματιστω σε καποια πραγματα, και γενικα να γινω οσο πιο προσεκτικος και καλος οδηγος μπορουσα, και γιατι οχι και γρηγορος.
Ειναι πραγματα που πιστευω οτι τα θελουμε ολοι μας.

Και ολον αυτο τον καιρο δεν μπορεσα να ανοιξω τα ματια μου, και να δω, οτι εχω αφιερωσει ολον μου τον χρονο και την ενεργεια μου στην δουλεια για να μπορεσω να φτασω τους στοχους που ειχα βαλει για μενα και την μοτοσυκλετα μου, ενω ειχα οτι ηθελα μπροστα μου.

Για αυτα που ηθελα να κανω τελικα οπως το βλεπω τωρα, ημουν εξοπλισμενος, ειχα τις γνωσεις ειχα τα λεφτα,ειχα παραπανω κυβικα και αλογα, αλλα καπου εχασα το παιχνιδι και προσπαθησα να δω και λιγο παραπερα ενω δεν μου χρειαζοταν.
Αλλωστε τα ταξιδια και η χαρα μιας χαλαρης βολτας οπου τον πρωτο λογο εχει η ιδια η βολτα και οχι ο χρονος ολοκληρωσης της, η ο προορισμος, δεν χρειαζονται Γιοσιμουρες,Ολινς ανοδιωμενες βιδες και ολοσωμες φορμες (καλα αυτο το συζηταμε), ουτε λιωμενες ξυστρες.

Απλα χρειαζεται να πεισεις τον εαυτο σου, οτι αυτα και μονο αυτα αγαπας, και οτι πολλες φορες δεν μποεις να πας παραπερα.
Δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για καποια πραγματα.
Ουσιαστικα πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας, αργα η γρηγορα, και αμα το καθυστερησουμε, θα προσγειωθουμε αποτομα στην πραγματικοτητα.

Φτανω λοιπον τωρα που γραφω σε σημειο, να πιστευω οτι η μοτοσυκλετα σαν ιδεα, δεν ειναι και ουτε ηταν κατι για μενα. Ενα μεσο ηταν και οχι σκοπος.Μαλιστα ενα μεσο που καλυπτει καποιες βασικες αναγκες μου, γιατι δεν μπορω να πω οτι αυτη την στιγμη μου λειπει ιδιαιτερα η διασκεδαση, αλλα η μετακινηση για την οποια εχουμε και παπι.

Οποτε τι μενει. Οταν με το καλο παρω ξανα τη μηχανη στα χερια μου, η πρωτη βολτα θα γινει απο το συνεργειο στα γκαραζ. Και μαλιστα θα με προβληματισει. Γιατι απο το γκαραζ θα βγαλω το παπι.
Και ποιος ξερει ποτε θα ξαναμπει εκει μεσα για να βγει η αλλη....η ψευδαισθηση.

Μπορει να γραφω μπερδεμενα, αλλα σκεφτομαι αρκετα καθαρα τωρα.
Δεν γινεται οι ανθρωποι να αλλαζουν τοσο αποτομα, απο την μια στιγμη στην αλλη. θα μου πεις.
Αλλα δεν μπορω και να το βοηθησω ρε γαμωτο.

Nikoskazer2000
10/10/2005, 03:22
Τώρα μπερδεύτηκα...:sick:

Η συμβουλή μου: Να κάνεις αυτό που σου αρέσει και που έχεις την πεποίθηση πως είναι εφικτό να κάνεις. Όχι να ζορίζεσαι απο ΠΡΕΠΕΙ επειδή στα επιβάλουν άλλοι έμμεσα και άμεσα.

Να χαίρεσαι το γεγονός οτι καβαλάς και όχι το ΤΙ καβαλάς και ΠΩΣ το καβαλάς :beer: .

Τώρα το βλέπω να αρχίσετε διάφορα επι του "καβαλήματος" και να καβαλήσετε κανονικότατα το θέμα του ανθρώπου, οπότε θερμή παράκληση να συγκρατηθήτε :lol: :rotflmao: :lol:

McGyver
10/10/2005, 07:32
Γιώργο, πολύ σωστά έγραψες πως η μοτοσικλέτα δεν είναι ο σκοπός...

Σκοπός είναι να βιώσουμε εμπειρίες, να κάνουμε βόλτες, να ζήσουμε κάποιες στιγμές ελευθερίας με τον αέρα να σφυρίζει στο κράνος μας...

Να βρεθούμε με ανθρώπους οι οποίοι καταλαβαίνουν την ιεροτελεστία "βάζω κράνος, μπουφάν, γάντια, ζεσταίνω το μοτέρ" και να πούμε μια κουβέντα...

Όλα αυτά δεν είναι η κάθε στιγμή που είμαστε πάνω στη μοτοσικλέτα μας...
Είναι λίγες στιγμές, πολύ λίγες...
Τις υπόλοιπες απλά μετακινούμαστε και προσπαθούμε να επιβιώσουμε...

KaTaNaS
10/10/2005, 07:32
Φίλε Γιώργο μη ξενερώνεις ρε παιδί...



σου έτυχε μια στραβή, και ήρθε και άλλη μια στο καπάκι, αυτό είναι όλο...


εσύ είσαι πολύ ευρωπαίος (με την καλή τους και θετική τους έννοια) και αν δεν είναι το μηχανάκι τζίτζουλας (τζιτζί) δε το βγάζεις απο το συνεργείο, είσαι και μερακλής!!!


δεν εισαι σαν εμενα το γύφτο πού όταν χάλάει κάτι, το αφαιρώ απο την μηχανή και αυτό ήταν!


το σωστό τελικά είναι το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

ούτε σαν εμένα, ούτε σαν εσένα...



ζύγισε λιγο την φάση σου, τι θέλεις και τι έχεις;


θέλεις βόλτες ; γδύστο, βάλε κάτι πρόχειρο μπροστά να φαίνεσαι και κάνε παρέα με του λοιπούς δίκυκλους φίλους σου, το μόνο που θα αλλάξει είναι ο αέρας και ίσως η κατανάλωση λίγο...


πέταξε επιτέλους αυτό τον μύθο του μάστορα!


ξεντύνεις το μηχανάκι μόνος σου και το γνωρίζεις, το πονάς περισσότερο (πολύ καλύτερο απο το να το πλένεις , να σου δώσω να καταλάβεις)


είσαι γυμνός τώρα έτσι; (για τη μοτο λέμε :rotflmao: )


έχεις και ένα ελαφρώς παρμένο μπροστινό!

τι μπορείς λοιπόν να πάθεις περισσότερο (με την καλή έννοια πάντα),


μή ξοδεύεσαι με την πρώτη, άσε τα πλαστικά σου να φτιάχνονται σιγά σιγά , κράτα να έχεις χρήματα για καύσιμα,



δανείσου (φίλους άλλωστε έχεις, εγώ στα δίνω ασυζητητί) δερμάτινα, και μπές σε ένα γαμημένο τρακ ντευ,


θα παρατήσεις τα πλαστικά σου (που τώρα θα είχες πάρει 3 φόρμες και κράνοι) και θα ασχοληθείς με την κάυλα,


και όποτε τα φτιάξεις ρε φίλε...


μη σε πέρνει απο κάτω, πιτσιρικάς είσαι ακόμα, κάνε μια παράκαμψη!!!!


απλά είσουν άτυχος (για εμένα είσαι απο τους πιο ασςφαλείς οδηγούς που έχω συμπλεύσει)


κάνε το άλμα και άλλαξε για λίγο νοοτροπία!



για τόοοοοοοσο λίγο και δε θα το μετανοιώσεις!



στο έχω πεί 500 φορές , έλα να το γδύσεις μόνος σου, έχω εργαλεία!!!!



περιμένω πμ...



αααα, και την τεταρτη έχει τράκ ντευ!!!


τα δέρματα μου δικά σου (ξέρεις βέβαια πως δεν είναι τα ΤΟΡ αλλά τα έχω τσεκάρει, δουλεύουν) !


και άσε τα ευρωπαικά στυλάκια, για λίγο έστω!


:wave2:

idi
10/10/2005, 09:32
ΒΕ WATER MY FRIEND!

afrotwin
10/10/2005, 11:31
min tous akous re ksenerose oso 8es
emis na imaste kala...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerphot
10/10/2005, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπορει να γραφω μπερδεμενα, αλλα σκεφτομαι αρκετα καθαρα τωρα.
Δεν γινεται οι ανθρωποι να αλλαζουν τοσο αποτομα, απο την μια στιγμη στην αλλη. θα μου πεις.
Αλλα δεν μπορω και να το βοηθησω ρε γαμωτο.

Δεν ....ξενερώνεις Γιώργο.......μεγαλώνεις μάλλον..:winka: :wave2:

stavrogin
10/10/2005, 12:34
Νομιζω οτι κανεις τα πραγματα δυσκολα για τον εαυτο σου.Θα λεγα μολις παρεις την μηχανη και σιγουρευτεις οτι ειναι ενταξει,να κανεις μια 500αρα χαλαρα χιλιομετρα καμια γραφικη διαδρομη ,να δεις και την αλλη οψη της μηχανης,να ζυγιασεις καλυτερα.Το ενα δεν ανερει το αλλο,απαραιτητα.:beer:

gcrook
10/10/2005, 12:41
Το σκεφτομουν πολυ καιρο, αλλωστε εχω καιρο να ταξιδεψω, και το καλοκαιρι ολα τα σχεδια πηγαν στραφι.
Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ταξιδεψω, γιατι για καποιο περιεργο λογο φοβαμαι..αρκετα θα ελεγα.
Βασικα ποτε δεν εχω ξανααισθανθει ετσι μετα απο ατυχημα.

McGyver
10/10/2005, 12:44
Ο φόβος πάνω στη μηχανή είναι από τους καλύτερους φίλους σου...
Ο πανικός είναι εχθρός σου...

Τη μηχανή να τη φοβηθείς όταν πάψεις να τη φοβάσαι...

KaTaNaS
10/10/2005, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ο φόβος πάνω στη μηχανή είναι από τους καλύτερους φίλους σου...
Ο πανικός είναι εχθρός σου...

Τη μηχανή να τη φοβηθείς όταν πάψεις να τη φοβάσαι...


DIAFWNW KATHETWS


ΑΠΑΞ ΚΑΙ φοβηθείς, έχεις πέσει!!!

Γνώμη μου πως:


η μοτοσυκλετα είναι προέκταση του εαυτού μας όταν την οδηγούμε.

είναι η υλοποίηση της ψυχολογίας μας, με καλή ψυχολογία είμαστε εως άριστοι, με κακή είμαστε πολύ επίφοβοι!


πόσοι απο εμας έχουμε πέσει μια μέρα που κάτι δε μας πήγαινε καλά, που είμασταν κάπως σφιγμένοι στην μοτό επάνω, και που ενώ είδαμε σημάδια τα προσπεράσαμε, δε τα φιλτράραμε για να προνοήσουμε!


Ο φόβος να πέσεις μακριά, πάντα όμως καλό ειναι να μην φθάνεις στο άλλο άκρο , μα να κυριαρχεί η εγκράτεια!

McGyver
10/10/2005, 13:01
Ο φόβος σε κρατάει κάπως από το να πιέσεις στα όρια, τα δικά σου ή της μηχανής σου (δεν έχει σημασία)...

Αυτό που θα σε ρίξει είναι ο πανικός όταν σου τελειώσει το πίσω λάστιχο και αντιδράσεις λάθος...

Φιλικά πάντα Σταύρο, δε θέλω να το γυρίσουμε σε διαμάχη...

KaTaNaS
10/10/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


Φιλικά πάντα Σταύρο, δε θέλω να το γυρίσουμε σε διαμάχη...


φιλικά και εγώ ηρωά μου μαγκάιβερ :rotflmao:


καλα ρε συ είσαι σοβαρός έχω όρεξη να τσακωθώ;

οτι πεις εσύ φίλε μου!! :rotflmao:



:wave2:


είναι διαφορετικός ο φόβος που λές εσύ απο τον φόβο πού λέω εγώ...


τώρα ποιόν φόβο εννοεί ο τζηκρούκης !!!

μόνο αυτός μπορεί να μας πεί!

McGyver
10/10/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καλα ρε συ είσαι σοβαρός έχω όρεξη να τσακωθώ;

Ξέρω κι εγώ;

Τώρα τελευταία ξεκινάει το μαλλιοτράβηγμα από το πουθενά :lol: :rotflmao: :lol: ...

Άντε, εβίβα!

:beer:

stavrogin
10/10/2005, 13:49
οποιος καει στο χυλο,φυσαει και το γιαουρτι.

Λογικα πραγματα,θελει χρονο και λιγη επημονη,κανεις δεν ειπε οτι ειναι ακινδυνο,
Τη βολτα να την κανεις ,αλλα με παρεα.

fire
10/10/2005, 15:20
Γιωργο πιστευω πως ειναι μια φαση που περνας, οπως και ολοι καποιες φορες στην ζωη μας...Η αληθεια ειναι οτι και εγω το εχω σκεφτει καποιες φορες αφου το 95% των χλμ μου το κανω στην Αθηνα...ειμαι ομως σιγουρος οτι με το που θα ξανακαβαλησεις το μωρο σου θα σου φυγουν αρκετες ανασφαλειες και σε λιγο καιρο θα ειναι ολα καλα...υπομονη θελει μονο....ολοι στην ζωη περναμε φασεις και ασχημες στιγμες αλλα τις ξεπερναμε...ετσι πρεπει τουλαχιστον...

nimbus
10/10/2005, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τις τελευταιες μερες συνειδητοποιω οτι εχω να καβαλησω μοτο 5 μηνες.
Αντε να υπηρξε και ενα μικρο διαλειμμα 10 ημερων μεσα σε αυτους τους μηνες, το οποιο ομως ηταν ισα-ισα για να θυμηθω αμυδρα πως ειναι να ταξιδευεις η να πηγαινεις βολτα με τους φιλους σου.
Τα τελευταια 2-3 χρονια εγω οπως και πολλοι αλλοι φιλοι προσπαθησα να ασχοληθω λιγο πιο εντατικα με τις εννοιες μοτοσυκλετα-μοτοσυκλετισμος.

Διαβαζα, εψαχνα, δοκιμαζα, εξοπλιστηκα (ποτε 100%, αλλα ειχα σαν αλλοθι το γεγονος οτι ποτε δεν ξεπερναγα, μαλλον ουτε καν προσεγγιζα τα ορια μου, και δεν μιλαω καν για τα ορια της μηχανης).
Και μεσα σε αυτη την ψευδαισθηση λοιπον οτι γνωριζα το γυροσκοπικο και οχι μονο, οτι επαιρνα ολα τα απαραιτητα μετρα, οτι δεν ειχα να αποδειξω κατι στον εαυτο μου, οτι,οτι,οτι....εφτασα στο σημειο να πιστευω οτι επρεπε παντα να προσπαθω να κανω το κατι παραπανω.

Να κανω σεμιναρια και να μπω πιστα, να εχω ολες μου τις αισθησεις σε ετοιμοτητα και βαλε, να συμπληρωσω καποια πραγματα στον εξοπλισμο ασφαλειας μου, να πειραματιστω σε καποια πραγματα, και γενικα να γινω οσο πιο προσεκτικος και καλος οδηγος μπορουσα, και γιατι οχι και γρηγορος.
Ειναι πραγματα που πιστευω οτι τα θελουμε ολοι μας.

Και ολον αυτο τον καιρο δεν μπορεσα να ανοιξω τα ματια μου, και να δω, οτι εχω αφιερωσει ολον μου τον χρονο και την ενεργεια μου στην δουλεια για να μπορεσω να φτασω τους στοχους που ειχα βαλει για μενα και την μοτοσυκλετα μου, ενω ειχα οτι ηθελα μπροστα μου.

Για αυτα που ηθελα να κανω τελικα οπως το βλεπω τωρα, ημουν εξοπλισμενος, ειχα τις γνωσεις ειχα τα λεφτα,ειχα παραπανω κυβικα και αλογα, αλλα καπου εχασα το παιχνιδι και προσπαθησα να δω και λιγο παραπερα ενω δεν μου χρειαζοταν.
Αλλωστε τα ταξιδια και η χαρα μιας χαλαρης βολτας οπου τον πρωτο λογο εχει η ιδια η βολτα και οχι ο χρονος ολοκληρωσης της, η ο προορισμος, δεν χρειαζονται Γιοσιμουρες,Ολινς ανοδιωμενες βιδες και ολοσωμες φορμες (καλα αυτο το συζηταμε), ουτε λιωμενες ξυστρες.

Απλα χρειαζεται να πεισεις τον εαυτο σου, οτι αυτα και μονο αυτα αγαπας, και οτι πολλες φορες δεν μποεις να πας παραπερα.
Δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για καποια πραγματα.
Ουσιαστικα πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας, αργα η γρηγορα, και αμα το καθυστερησουμε, θα προσγειωθουμε αποτομα στην πραγματικοτητα.

Φτανω λοιπον τωρα που γραφω σε σημειο, να πιστευω οτι η μοτοσυκλετα σαν ιδεα, δεν ειναι και ουτε ηταν κατι για μενα. Ενα μεσο ηταν και οχι σκοπος.Μαλιστα ενα μεσο που καλυπτει καποιες βασικες αναγκες μου, γιατι δεν μπορω να πω οτι αυτη την στιγμη μου λειπει ιδιαιτερα η διασκεδαση, αλλα η μετακινηση για την οποια εχουμε και παπι.

Οποτε τι μενει. Οταν με το καλο παρω ξανα τη μηχανη στα χερια μου, η πρωτη βολτα θα γινει απο το συνεργειο στα γκαραζ. Και μαλιστα θα με προβληματισει. Γιατι απο το γκαραζ θα βγαλω το παπι.
Και ποιος ξερει ποτε θα ξαναμπει εκει μεσα για να βγει η αλλη....η ψευδαισθηση.

Μπορει να γραφω μπερδεμενα, αλλα σκεφτομαι αρκετα καθαρα τωρα.
Δεν γινεται οι ανθρωποι να αλλαζουν τοσο αποτομα, απο την μια στιγμη στην αλλη. θα μου πεις.
Αλλα δεν μπορω και να το βοηθησω ρε γαμωτο.

Καλησπέρα Γιώργο:wave2:
Ξέρεις κάτι?
Νομίζω ότι παρόμοιες σκέψεις, έχουμε λίγο-πολύ όλοι μας κάνει. Απλά εσύ κατάφερες να εκθέσεις τους προβληματισμούς σου και να τους μοιραστείς μαζί μας.
Αυτό που έχω να σου πώ από την πλευρά μου, είναι να μην πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει πράγματα πολλά μαζί. Λίγα την φορά...είπες κάτι παραπάνω...ότι η μηχανή, δεν είναι σκοπός. Παρόλα αυτά γίνεται υποσεινήδητα...Ξέρεις Γιώργο καμιά φορά, ξεχνάμε ουσιώδη πράγματα, γιατί τυφλωνόμαστε με αυτά που μάς "περνούν" γενικά οι άλλοι. Εκεί ενίοτε, χάνουμε κάποιο μας κομμάτι, για να το βρούμε παρακάτω...Δεν θέλει πίεση από κανέναν και για τίποτα. Μέσα στην προσπάθειά μας να ανταμώσουμε και να κατακτήσουμε τα πολλά, χάνουμε τα μικρά, τα καθημερινά, τα απλά, τα όμορφα...κι όλα αυτά, είναι μέσα μας, απλά δεν το ξέρουμε. Δεν κάνουμε τον κόπο να τους ρίξουμε μια ματιά. Παραμονεύει μια δειλία και την ακολουθούμε...ωσότου κάτι, μάς αφυπνίσει. Κι εκεί αρχίζει ο προβληματισμός, όπως καλή ώρα το κείμενο που έγραψες.
Παραπέρα, μπορείς να πάς. Απλά, θέλεις τον χρόνο σου. Και τα σεμινάρια είναι καλά και η πίστα. Αλλά όταν έρθει η ώρα τους. Είναι χρήσιμα σίγουρα όλα αυτά, αλλά θέλουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Όχι μόνο τον εξοπλισμό, ως ανάλογη προϋπόθεση, αλλά την ενδοχώρα μας, που πρέπει να φτάσει σε εκείνο το σημείο, να ωριμάσει με τον καιρό, δίχως βιασύνες και επιπόλαια βήματα.
Δεν γράφεις μπερδεμένα. Κάθε άλλο. Ξεκαθαρίζεις μέσα σου αυτά που θέλεις, από εκείνα που ίσως να μην σου είναι απαραίτητα αυτήν την στιγμή...καμιά φορά Γιώργο, το ταξίδι που ενίοτε αγνοούμε, έχει να μας πεί πολύ περισσότερα από τι ένας καφές μέσα στην άθλια Αθήνα...Τα ταξίδια, με την πάροδο του χρόνου, θα μάς "οδηγήσουν" σε μονοπάτια που καμιά πίστα δεν γνωρίζει ίσως...Άλλωστε ο μοτοσυκλετισμός, δεν είναι μόνο η γρήγορη οδήγηση.:) Είναι η προσπάθειά μας να δούμε τι συμβαίνει γυρω μας. Τι υπάρχει γύρω μας...Μοτοσυκλετισμός, είναι ταξίδια της ψυχής. Είναι όλα αυτά που ονειρεύεται ο κάθε ένας από εμάς.
Κι εύχομαι να πραγματοποιήσεις όλα σου τα ταξίδια, είτε αυτά αποτελούν την πίστα, είτε τις εξερευνήσεις, σε τόπους φανταστικούς. Μα προπάντων, να μην πιέσεις ποτέ τον εαυτό σου...:wave2:

nimbus:sun:

SF
10/10/2005, 23:12
Παιδιά, ο τζικορούκ κάνει publicity stunt για να τραβήξει μέλη στο BWMF club. Μη τον ακούτε. Θα του κάνω μια ειδική κούρα (πριβέ) και θα στανιάρει for good. Λέω να του δανείσω το CB για να ξεχαρμανιάσει, αλλά φοβάμαι ότι θα πάθει ζημιά: θα θέλει να πουλήσει το κουνάβι του μετά. Όπως και να'χει, κάποια στιγμή μέσα στη βδομάδα, θα συνέλθει το WWL DIVISION και όλα τα μπουν σε τάξη.

Θυμάμαι όταν πρωτοάρχισα τις μεγάλες βόλτες (με το CB) με ωραίες παρέες και παλαίμαχους ...δικυκλιστές, καμιά φορά καθώς ετοιμαζόμουν το σάββατο το πρωί, με έπιανε.... άγχος! Καμιά φορά είχα και αυτή τη γεύση του ξενερώματος --χωρίς λόγο. Κάτι σαν "που παω", "τι πάω να κάνω τώρα", "ποιό το νόημα"... τέτοια πράγματα. Παράλογες σκέψεις, αλλά εκεί αυτές...


MY POINT IS:

MOY ΠΕΡΑΣΕ!!! ;)

Ολόκληρο κλάμπ σου κάναμε ρε μαλάκα! Σύνελθε!!! :D
:beer:


25823

sniper
10/10/2005, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το σκεφτομουν πολυ καιρο, αλλωστε εχω καιρο να ταξιδεψω, και το καλοκαιρι ολα τα σχεδια πηγαν στραφι.
Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ταξιδεψω, γιατι για καποιο περιεργο λογο φοβαμαι..αρκετα θα ελεγα.
Βασικα ποτε δεν εχω ξανααισθανθει ετσι μετα απο ατυχημα.


Μόλις την καβαλήσεις και πάλι θα έρθουν όλα φυσιολογικά...

Αν δεν έρθουν.... τότε....

Όλοι μας φιβηθήκαμε κάπια στιγμή... και είπαμε ποτέ ξανά... αλλά....

Be water my friend και μην κολλάς πουθενά.... ότι θες εσύ...

sniper
10/10/2005, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
.................
Ολόκληρο κλάμπ σου κάναμε ρε μαλάκα! Σύνελθε!!! :D
:beer:

ρε θέλει να πάρει Honda και κ@λοτρίβεται ο σενσει κρούκης...

μην τσιμπάς!!! :rotflmao: :rotflmao: :lol:

sotpag
10/10/2005, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το σκεφτομουν πολυ καιρο, αλλωστε εχω καιρο να ταξιδεψω, και το καλοκαιρι ολα τα σχεδια πηγαν στραφι.
Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ταξιδεψω, γιατι για καποιο περιεργο λογο φοβαμαι..αρκετα θα ελεγα.
Βασικα ποτε δεν εχω ξανααισθανθει ετσι μετα απο ατυχημα.


Δεν έχεις και άδικο έχω πέσει αρκετές φορές και μετά πήγαινα πιο γρήγορα αλλά την τελευταία δεν ήταν το ίδιο….δεν ήταν η χειρότερη, αφού συνέχισα την βόλτα μου, κάτι μου έκανε κλικ όμως και μετά δεν ήθελα να ανέβω στη μηχανή δεν μου έλειπε , για να βάλω δυο πλαστικά (με την ευκαιρία γιατί πάντα έτσι βλέπω την στραβή, σαν ευκαιρία για να φτιάξω κάτι που θέλω, άλλαξα και ελατήρια εμβόλων ) έκανα 4-5 μήνες.
Μετά δεν μπορούσα να οδηγήσω , νόμιζα πως θα πέσω πως γλιστράει , δεν ξέρω και εγώ τι ….σιγά σιγά όμως πέρασε , όχι αμέσως και όχι εύκολα αλλά πέρασε δεν μπορώ να πάω όπως πήγαινα αλλά ίσως να πηγαίνω πιο σωστά , πιο προσεκτικά αλλά το κυριότερο είναι πως υπολαμβάνω και πάλι τις βόλτες μου χωρίς φόβο.
Μπορεί τώρα να μην πηγαίνω συνέχεια βόλτες αλλά όταν πάω το απολαμβάνω περισσότερο
ολα θα πανε καλα...

AFTER
11/10/2005, 00:12
Ολοι καποια στιγμη μπαινουμε σε προβληματισμο με τον εαυτο μας και νομιζουμε οτι τα εχουμε βαρεθει ολα!
Η μεγαλυτερη αιτια για αυτο, προερχεται απο την οικογενεια/δεσμο/δουλεια.
Ψαξε να βρεις τι ειναι και προσπαθησε να το λυσεις μεσα σου.

Ενα ''project''(οτι και να ειναι αυτο, απο εξατμιση μεχρι οικογενεια..), οταν καποια στιγμη ολοκληρωθει, το βαριομαστε στα επομενα 5 λεπτα!
Ψαξε να βρεις την φλογα που θα αναψει το νεο ''project''

Οι 2 ατυχες στιγμες που ειχες δεν ειναι η αιτια, ειναι η αφορμη.
Ζουμε σε μια πολη που οι ρυθμοι της ειναι αστρονομικα γρηγοροι!
Τα συναισθηματα πανε και ερχονται, μην ανησυχεις!

Αντε γιατι μια απο τις αιτιες που ερχομουνα στο δελεαρ ειναι οτι θα ησουν και εσυ εκει να χαβαλεδιασουμε, μην μου την χαλας τωρα
:winka:

gcrook
11/10/2005, 03:37
Ευχαριστω ρε σεις για την συμπαρασταση αλλα μαλλον δεν με πιανετε.
Δεν μιλαω τοσο για φοβο, αλλα για συνειδητοποιηση και ιεραρχηση των αναγκων και των προτεραιοτητων.
...Η κατι τετοιο τελως παντων.
Αλλα βασικα ετσι που ημουν οταν εγραφα χθες που να βγει ακρη, τα διαβαζω σημερα και με πιανει πονοκεφαλος.




















Βασικα δανεικα θελω.
Αλλα βεβαια.
Κουραγιο και ευχες ολοι ξερετε να δινετε τσαμπα ειναι:lol: :lol: :lol:
Οταν ο αλλος σας δινει να καταλαβετε οτι ειναι πανι με πανι εσεις...:a13: :a13: :a13:
Να'στε καλα ρε.:wave2:


Και Χοντα ουτε το φερετρο μου δεν θα ειναι λεμε.

idi
11/10/2005, 08:53
ρε εδω καβαλαει το υπερτατο μηχανακιι του φιλου του KAWASAKI Z (εστω 750) ... και θα κολλησει σε χονδρα?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
11/10/2005, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τις τελευταιες μερες συνειδητοποιω οτι εχω να καβαλησω μοτο 5 μηνες.
Αντε να υπηρξε και ενα μικρο διαλειμμα 10 ημερων μεσα σε αυτους τους μηνες, το οποιο ομως ηταν ισα-ισα για να θυμηθω αμυδρα πως ειναι να ταξιδευεις η να πηγαινεις βολτα με τους φιλους σου.
Τα τελευταια 2-3 χρονια εγω οπως και πολλοι αλλοι φιλοι προσπαθησα να ασχοληθω λιγο πιο εντατικα με τις εννοιες μοτοσυκλετα-μοτοσυκλετισμος.

Διαβαζα, εψαχνα, δοκιμαζα, εξοπλιστηκα (ποτε 100%, αλλα ειχα σαν αλλοθι το γεγονος οτι ποτε δεν ξεπερναγα, μαλλον ουτε καν προσεγγιζα τα ορια μου, και δεν μιλαω καν για τα ορια της μηχανης).
Και μεσα σε αυτη την ψευδαισθηση λοιπον οτι γνωριζα το γυροσκοπικο και οχι μονο, οτι επαιρνα ολα τα απαραιτητα μετρα, οτι δεν ειχα να αποδειξω κατι στον εαυτο μου, οτι,οτι,οτι....εφτασα στο σημειο να πιστευω οτι επρεπε παντα να προσπαθω να κανω το κατι παραπανω.

Να κανω σεμιναρια και να μπω πιστα, να εχω ολες μου τις αισθησεις σε ετοιμοτητα και βαλε, να συμπληρωσω καποια πραγματα στον εξοπλισμο ασφαλειας μου, να πειραματιστω σε καποια πραγματα, και γενικα να γινω οσο πιο προσεκτικος και καλος οδηγος μπορουσα, και γιατι οχι και γρηγορος.
Ειναι πραγματα που πιστευω οτι τα θελουμε ολοι μας.

Και ολον αυτο τον καιρο δεν μπορεσα να ανοιξω τα ματια μου, και να δω, οτι εχω αφιερωσει ολον μου τον χρονο και την ενεργεια μου στην δουλεια για να μπορεσω να φτασω τους στοχους που ειχα βαλει για μενα και την μοτοσυκλετα μου, ενω ειχα οτι ηθελα μπροστα μου.

Για αυτα που ηθελα να κανω τελικα οπως το βλεπω τωρα, ημουν εξοπλισμενος, ειχα τις γνωσεις ειχα τα λεφτα,ειχα παραπανω κυβικα και αλογα, αλλα καπου εχασα το παιχνιδι και προσπαθησα να δω και λιγο παραπερα ενω δεν μου χρειαζοταν.
Αλλωστε τα ταξιδια και η χαρα μιας χαλαρης βολτας οπου τον πρωτο λογο εχει η ιδια η βολτα και οχι ο χρονος ολοκληρωσης της, η ο προορισμος, δεν χρειαζονται Γιοσιμουρες,Ολινς ανοδιωμενες βιδες και ολοσωμες φορμες (καλα αυτο το συζηταμε), ουτε λιωμενες ξυστρες.

Απλα χρειαζεται να πεισεις τον εαυτο σου, οτι αυτα και μονο αυτα αγαπας, και οτι πολλες φορες δεν μποεις να πας παραπερα.
Δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για καποια πραγματα.
Ουσιαστικα πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας, αργα η γρηγορα, και αμα το καθυστερησουμε, θα προσγειωθουμε αποτομα στην πραγματικοτητα.

Φτανω λοιπον τωρα που γραφω σε σημειο, να πιστευω οτι η μοτοσυκλετα σαν ιδεα, δεν ειναι και ουτε ηταν κατι για μενα. Ενα μεσο ηταν και οχι σκοπος.Μαλιστα ενα μεσο που καλυπτει καποιες βασικες αναγκες μου, γιατι δεν μπορω να πω οτι αυτη την στιγμη μου λειπει ιδιαιτερα η διασκεδαση, αλλα η μετακινηση για την οποια εχουμε και παπι.

Οποτε τι μενει. Οταν με το καλο παρω ξανα τη μηχανη στα χερια μου, η πρωτη βολτα θα γινει απο το συνεργειο στα γκαραζ. Και μαλιστα θα με προβληματισει. Γιατι απο το γκαραζ θα βγαλω το παπι.
Και ποιος ξερει ποτε θα ξαναμπει εκει μεσα για να βγει η αλλη....η ψευδαισθηση.

Μπορει να γραφω μπερδεμενα, αλλα σκεφτομαι αρκετα καθαρα τωρα.
Δεν γινεται οι ανθρωποι να αλλαζουν τοσο αποτομα, απο την μια στιγμη στην αλλη. θα μου πεις.
Αλλα δεν μπορω και να το βοηθησω ρε γαμωτο.


ρε συ gcrook, τι εγινε? επεσες με τη μηχανη??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a22:

λεω να συνεχισω τα χθεσινοβραδυνα του Δελεαρ...

tifoefs
11/10/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ρε συ gcrook, τι εγινε? επεσες με τη μηχανη??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a22:

λεω να συνεχισω τα χθεσινοβραδυνα του Δελεαρ...

Για πες για πες !!

Εδω μας εχει φαει η μοναξια ρεεεεεεεεεεε !!

:evil: :evil: :evil: :evil:

bartlal
11/10/2005, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Για πες για πες !!

Εδω μας εχει φαει η μοναξια ρεεεεεεεεεεε !!

:evil: :evil: :evil: :evil:


εσυ εχεις ζουζουρα τωρα, αρα εχεις παρεα! ασε μας εμας εδω στα ζεστα!!! :a22: :a22: :a22:

tifoefs
11/10/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
εσυ εχεις ζουζουρα τωρα, αρα εχεις παρεα! ασε μας εμας εδω στα ζεστα!!! :a22: :a22: :a22:

Ζουζουρα και ΑΤ εχω .....

εεεετσι ....

Αν και η ΑΤ μου φαινεται τωρα σαν ποδηλατακι ....

:lol: :lol:

adam_tsouk
11/10/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ζουζουρα και ΑΤ εχω .....



Αν και η ΑΤ μου φαινεται τωρα σαν ποδηλατακι ....

:lol: :lol:








honda :a13:



:lol: :lol:

adam_tsouk
11/10/2005, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βασικα δανεικα θελω.
Αλλα βεβαια.
Κουραγιο και ευχες ολοι ξερετε να δινετε τσαμπα ειναι:lol: :lol: :lol:
Οταν ο αλλος σας δινει να καταλαβετε οτι ειναι πανι με πανι εσεις...:a13: :a13: :a13:
Να'στε καλα ρε.:wave2:




Ρε και δανεικά άμα γουσταρς.....







:dizzy:

free rider
11/10/2005, 19:40
Γιώργο ,
η μηχανή είναι μια ιδέα ..
εσυ προπαντώς τι θάθελες να κάνεις με αυτη είναι το θέμα...
η ζωή περνα και μεγαλώνεις αλλάζουν τα θέλω σου και προσαρμόζεσαι σε νέα δεδομένα. ετσι ειναι ,

να ανυσηχείς αν δεν αλλάζουν τα πράγματα για σένα και μένεις στάσιμος.

bonepeeler
11/10/2005, 20:26
Χαλάρωσε ρεεεεεεεεεεεεεεε.


Όλοι περνάμε από περίεργες φάσεις,μικροί και μεγάλοι.
Και όλοι τις ξεπερνάμε.

Υπομονή και όλα θα γυρίσουν προς το καλύτερο.

Tropeas
11/10/2005, 21:05
Γιώργο επειδή έχω περάσει αρκετά με την μηχανή... και με το που διάβασα όλο σου το κείμενο ήρθαν ακριβώς το τι αισθανόμουν εγώ στο μυαλό μου, κανόνισε να πιούμε ενα καφεδάκι να τα κουβεντιάσουμε, μην χαλάζεσαι, θα ρθουν αυτά που θέλεις στην ζωή σου, απλά δειξε περισσότερη υπομονή και να γίνεσαι δυνατότερος απο τις κακουχίες , βλέποντας το θετικό του ότι είσαι καλά και απλά να επαναπροσδιορίζεις τους στόχους σου.
Call αλλά όχι για καμιά καντίνα πάλι , κανόνισε να πάμε εδώ κοντά που είμαι με την πάπια κάνα Ζωγράφου π.χ. :rotflmao: :wave2: