PDA

View Full Version : αλυσιδα κα γρασσο λιθιου....



angelosxf650
08/10/2013, 18:29
αγορασα ενα γρασσο λιθιου σημερα στην τιμη τον 5 ευρο εριξα πανω στην αλυσιδα να δω τι προκειτε να γινει......συμφωνουν οι ειδικοι με καθαρισμο τις αλυσιδας με wd40 πανακι σκουπισμα και μετα γρασου λιθιου http://shop.voulis.com/Eidh-Gia-To-Service-Toy-Aytokinhtoy-(Spray-Veltiotika)/grasso.htm ξερω οτι οι αποψεις διαφερουν και ειναι παρα πολλες....αλλα περιμενω να ακουσω γνωμες....

MikeG
08/10/2013, 18:34
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35331&highlight=%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1+%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8 2

Καλή μελέτη.

angelosxf650
08/10/2013, 18:40
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35331&highlight=%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1+%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8 2

Καλή μελέτη.
το διαβαζα και χτες βραδυ απλα ειναι πολλες οι γνωμες και μπερδευτικα οσο να ναι!!το συγκεκριμενο γρασσο λιθιου κανει για αλυσιδες η παει για κουβα?

DrBig
08/10/2013, 18:46
Αν εισαι τελειως αναλ τοτε καθαρισμα με κηροζινη, καλο στεγνωμα και λιπανση με λαδι για κιβωτια 90ρι (οπως αυτο που εχουν ο μπεμπες στο φαιναλ ντραιβ)

angelosxf650
08/10/2013, 18:51
Αν εισαι τελειως αναλ τοτε καθαρισμα με κηροζινη, καλο στεγνωμα και λιπανση με λαδι για κιβωτια 90ρι (οπως αυτο που εχουν ο μπεμπες στο φαιναλ ντραιβ)

ρε παιδια η κιροζινη δεν καιει το τσιμουχακια απο το oring???με εχει πιασει πονοκεφαλος με την αλυσιδα!!!!! το γρασσο λιθιου δεν κανει τελικα?

AristidisZ
08/10/2013, 18:53
Αν εισαι τελειως αναλ

:confused:

DrBig
08/10/2013, 18:57
:confused:

σωστα, ειναι 'εϊναλ'

virus
08/10/2013, 19:00
anal :D

angelosxf650
08/10/2013, 19:04
διαβαζωντας το θρεντ για τις αλυσιδες καταλαβα οτι ολοι κανουν οτι τουσ φωτισει ο θεος!!!!!αρα θα μεινω με το σπρευ γρασσο λιθιου που εκανε ενα ταλιρο!

toyar
08/10/2013, 19:22
αυτο που ειπωθηκε παραπανω για βαλβολινη εχει ξαναγραφτει και δεν ειναι θεια φωτιση αλλα οδηγια απο manual honda
σε μενα η λυση αυτη ειναι αποτελεσματικοτερη απο οποιοδηποτε σπρει, γρασο κλπ

angelosxf650
08/10/2013, 19:25
αυτο που ειπωθηκε παραπανω για βαλβολινη εχει ξαναγραφτει και δεν ειναι θεια φωτιση αλλα οδηγια απο manual honda
σε μενα η λυση αυτη ειναι αποτελεσματικοτερη απο οποιοδηποτε σπρει, γρασο κλπ
κοστος βαλβολινης προτινομενη μαρκα???καθαριστικο αλυσιδας?wd40 πετρελαιο κυροζινη?

akis_trevor
08/10/2013, 19:30
για καθαριστικο παραφινελαιο...

toyar
08/10/2013, 19:33
καθαριστικο φωτιστικο πετρελαιο για λαμπες απο σ.μαρκετ
τι κοστος και μαρκα βαλβολινης; για αλυσιδα μιλαμε.......
θα πας σε ενα γνωστο σου συνεργειο αυτοκινητων και θα του ζητησεις να σου δωσει αυτη που βγαζει απο σασμαν
ενα μονολιτρο θα σε βγαλει καμμια 50000χλμ:D

angelosxf650
08/10/2013, 19:34
για καθαριστικο παραφινελαιο...
μελετησα λιγο ακομα το προηγουμενο θεμα του φορουμ...ειδα αυτο που λεει οτι το wd40 δεν επηρεαζει τα 0 ring....http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397
οποτε σκεφτηκα καθαρισμα με πετσετα και wd40 και σπρει γρασου λιθιου voulis ενα ταλιρο και βλεπουμε!χαχαχαχαχαχα

angelosxf650
08/10/2013, 19:41
καθαριστικο φωτιστικο πετρελαιο για λαμπες απο σ.μαρκετ
τι κοστος και μαρκα βαλβολινης; για αλυσιδα μιλαμε.......
θα πας σε ενα γνωστο σου συνεργειο αυτοκινητων και θα του ζητησεις να σου δωσει αυτη που βγαζει απο σασμαν
ενα μονολιτρο θα σε βγαλει καμμια 50000χλμ:D
για βαλβολινη το σκεφτομαι πολυ σοβαρα αλλα γνωστο φιλο σε συνεργειο δεν εχω επισης πιστευω οτι αυτη απο τα σασμαν θα ειναι καμενη πολυ δεν ξερω αν παιζει ρολο...αρα θα ψαχτω για καποια φτηνη βαλβολινη αμαξιου....

toyar
08/10/2013, 20:00
και καινουρια να παρεις το κοστος ειναι μικρο
να ξερεις παντως οτι οι βαλβολινες δεν ''καιγονται'' γιατι δεν εχουν επαφη με καυση και για αλυσιδα ειναι μια χαρα και οι μεταχειρισμενες

daz
08/10/2013, 20:10
μελετησα λιγο ακομα το προηγουμενο θεμα του φορουμ...ειδα αυτο που λεει οτι το wd40 δεν επηρεαζει τα 0 ring....http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397
οποτε σκεφτηκα καθαρισμα με πετσετα και wd40 και σπρει γρασου λιθιου voulis ενα ταλιρο και βλεπουμε!χαχαχαχαχαχα

Έχουν γραφτεί όλα.

1000 φορές έχουμε πει, ΟΧΙ wd40. Το θέμα δεν είναι μόνο να μην χαλάσουν τα o-ring αλλά και να μην διασπαστεί το λιπαντικό που υπάρχει μέσα στα πιράκια. Υπάρχει λόγος που αυτές οι αλυσίδες λέγονται αυτολιπαινόμενες. Μέσα στα πυράκια υπάρχει λιπαντικό Το wd40 είναι αρκετά διεισδυτικό και μπορεί να εισχωρήσει στο εσωτερικό και να "καθαρίσει" την αλυσίδα μας και εκεί που δεν πρέπει. Τα o-ring βρίσκονται εκεί για να μην δραπετεύει το λιπαντικό και να μην εισχωρούν σκόνες. Νερό με πίεση και άλλα διεισδυτικά διαλυτικά περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.
Εσύ έχεις σκοπό να καθαρίσεις την αλυσίδα με κάτι που έχει μεγαλύτερη διεισδυτικότητα απ' ότι το λιπαντικό που θα χρησιμοποιήσεις μετά τον καθαρισμό.
Μερικές φορές θέλουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα. Αν θέλεις να κάνεις οικονομία και δεν θέλεις να "πληρώσεις" τους πειραματισμούς σου ακολούθησε την πεπατημένη και κάνε αυτό που είπε ο dr big. Αυτό που λέει δλδ και το μάνιουαλ. Κηροζίνη

Εναλλακτικά παραφινέλαιο. Η στην τελευταία φωτιστικό πετρέλαιο. Όλα αυτά περιέχουν αρκετή ποσότητα λαδιού. Φυσικά τα χρησιμοποιούμε χωρίς να κάνουμε την αλυσίδα μας μπάνιο σε αυτά. Ένα πανάκι είναι αρκετό. Βουρτσάκια, πινέλα κτλ μόνο για όσους θέλουν να γίνουν σαν γουρούνια. Στη συνέχεια καλό καθάρισμα με καθαρό πανί. Βολτα για να ανεβάσει θερμοκρασία και ξανά ένα πέρασμα με καθαρό πανί για να φύγουν και τα τελευταία υπολείμματα βρωμιάς ή απ' το "καθαριστικό" μας.
Λιπαντικό εγκεκριμένο για την αλυσίδα μας ή βαλβολίνη 90αρα και ο θεός να μας βοηθήσει να περάσει μια μικρή ποσότητα μέσα.

Αντί για παραφινέλαιο και λοιπά μπορείς να χρησιμοποιήσεις καμένο λάδι μηχανής. Βρέξε ένα πανάκι καλά, αγκάλιασε την αλυσίδα σου με αυτό και γύρνα τον τροχό σκουπίζοντας καλά. Επανέλαβε μέχρι να γυαλίσει. Επανέλαβε την διαδικασία με καθαρό πανί. κτλ κτλ κτλ.

daz
08/10/2013, 20:14
για βαλβολινη το σκεφτομαι πολυ σοβαρα αλλα γνωστο φιλο σε συνεργειο δεν εχω επισης πιστευω οτι αυτη απο τα σασμαν θα ειναι καμενη πολυ δεν ξερω αν παιζει ρολο...αρα θα ψαχτω για καποια φτηνη βαλβολινη αμαξιου....

Ρε αγόρι, πέρνα από ένα συνεργείο και πες στον μάστορα να σου γεμίσει ένα μικρό μπουκαλάκι νερού με καμμένη βαλβολίνη. Καθάρισε την αλυσίδα σου πέρνα μια δόση από δαύτη και καλές βόλτες. Όσο πιο πολύ το ψειρίζεις τόσο πιο γρήγορα θα την χαλάσεις.

Καμμένη βαλβολίνη θα βάλεις. Καμμένη!

DrBig
08/10/2013, 20:20
Παραπανω ειπα κηροζινη νομιζοντας οτι ειναι το ιδιο πραμα με το παραφηνελαιο, αν δεν ειναι λαθος μου. Παραφηνελαιο εννοουσα....

daz
08/10/2013, 20:28
Παραπανω ειπα κηροζινη νομιζοντας οτι ειναι το ιδιο πραμα με το παραφηνελαιο, αν δεν ειναι λαθος μου. Παραφηνελαιο εννοουσα....

Κηροζίνη λένε όλα τα μάνιουαλ οπότε δεν μπορεί να είναι τόσο λάθος.

Εγώ βάζω παραφινέλαιο ή καμένο λάδι κινητήρα για τον καθαρισμό. Λίπανση με λιπαντικό που δεν περιέχει teflon.

iliasfyntanidis
08/10/2013, 20:59
Το WD40 κανει κακό στην αλυσίδα και γενικότερα σε τσιμουχες.Αφαιρει την υγρασία και την ελαστικότητα.Εξαλλου αυτή ειναι και η δουλεια του να απωθεί το νερό και την υγρασία.
Όσον αφορά την λιπανση το καλύτερο λιπαντικο ειναι η βαλβολινη.Το λεει και η DID μεσα στις οδηγίες συντήρησης της.
Εγω βάζω 80W90.Φτηνη αποτελεςματική και καθαρίζει εύκολα.
Σε ΧΧ με 2 βαρβατα ταξίδια με πλήρες φορτίο-2 άτομα και 3+ χρόνια χρήσης η ZVM2 της DID που χρησιμοποιώ με εχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.Γραναζια Jt.

daz
08/10/2013, 21:10
Το WD40 κανει κακό στην αλυσίδα και γενικότερα σε τσιμουχες.Αφαιρει την υγρασία και την ελαστικότητα.Εξαλλου αυτή ειναι και η δουλεια του να απωθεί το νερό και την υγρασία.
Όσον αφορά την λιπανση το καλύτερο λιπαντικο ειναι η βαλβολινη.Το λεει και η DID μεσα στις οδηγίες συντήρησης της.
Εγω βάζω 80W90.Φτηνη αποτελεςματική και καθαρίζει εύκολα.
Σε ΧΧ με 2 βαρβατα ταξίδια με πλήρες φορτίο-2 άτομα και 3+ χρόνια χρήσης η ZVM2 της DID που χρησιμοποιώ με εχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.Γραναζια Jt.

Κάθε πόσο χρειάζεται επαναλίπανση? Κάθεται καθόλου επάνω ή μετά τις πρώτες βόλτες το μισό καταλήγει στην ζάντα? Με τις ταχύτητες του xx το λογικό είναι να τα κάνει όλα χάλια. Αφού την βάλεις και την αφήσεις να απορροφήσει όσο μπορεί, μετά την σκουπίζεις?

Θα το δοκιμάσω και εγώ!

iliasfyntanidis
08/10/2013, 21:28
Φροντίζω οποτε την λιπαινω να ειναι καθαρή απο βρώμα του δρόμου(βροχές,λασπόνερα,σκόνη)
Εαν εχει στεγνώσει την λιπαινω.Αυτο ειναι ευδιάκριτο με έναν οπτικό έλεγχο.Το κάθε ποτε δεν μπορω να στο πω με σιγουριά αλλα μεσα σε ενα διάστημα 2 ανεφοδιασμών παίζει λαδωμα.
Σιγουρα πετάει στην ζαντα και στο λαστιχο(πλαϊνό)αλλα μια δευτερα(βάζεις λιγο σολα να γλειψει το λάστιχο...) στο διπλό stand και καθάρισες.
Μετα δεν θα σου ξανά πετάξει.
Συγκριτικά παντως με το σπρέι θυμάμαι που το ειχα μαζί μου στα ταξίδια οτι εβαζα κάθε 300 χιλιομετρα.Αυτο και αν έκανε φτερά...εντελώς στεγνή ηταν.
Το καλύτερο ειναι μετα απο βολτα όπου το μηχανάκι θα κάτσει κάποιες ωρες και η αλυσίδα θα ειναι ζέστη να κανεις την καθιερωμένη συντήρηση της.

angelosxf650
08/10/2013, 21:43
ευχαριστω πολυ αληθεια με βοηθησατε πολυ!!!!παντως ειδα οτι με το σπρει γρασου που εβαλα δεν πεταξε δεξια αριστερη και ειχε αρκετα καλη λιπανση και λιγοτερο θορυβο οταν προχωραω την μηχανη σβηστη!!!!αρα θα καθαρισω την αλυσιδα με παραφινελαιο καλα και μετα θα την περασω με μπολικο απο αυτο το σπρει!!!

daz
08/10/2013, 22:30
Φροντίζω οποτε την λιπαινω να ειναι καθαρή απο βρώμα του δρόμου(βροχές,λασπόνερα,σκόνη)
Εαν εχει στεγνώσει την λιπαινω.Αυτο ειναι ευδιάκριτο με έναν οπτικό έλεγχο.Το κάθε ποτε δεν μπορω να στο πω με σιγουριά αλλα μεσα σε ενα διάστημα 2 ανεφοδιασμών παίζει λαδωμα.
Σιγουρα πετάει στην ζαντα και στο λαστιχο(πλαϊνό)αλλα μια δευτερα(βάζεις λιγο σολα να γλειψει το λάστιχο...) στο διπλό stand και καθάρισες.
Μετα δεν θα σου ξανά πετάξει.
Συγκριτικά παντως με το σπρέι θυμάμαι που το ειχα μαζί μου στα ταξίδια οτι εβαζα κάθε 300 χιλιομετρα.Αυτο και αν έκανε φτερά...εντελώς στεγνή ηταν.
Το καλύτερο ειναι μετα απο βολτα όπου το μηχανάκι θα κάτσει κάποιες ωρες και η αλυσίδα θα ειναι ζέστη να κανεις την καθιερωμένη συντήρηση της.

Thanks. :beer:

Τα σπρέι με τεφλον διατηρούνται για περισσότερο διάστημα και ενδείκνυνται για γρήγορες μηχανές σαν τη δική σου. Καθαρίζονται πιο δύσκολα όμως και μαζεύουν πιο εύκολα σκόνη. Αλλά και πάλι το θέμα δεν είναι να έχει λιπαντικό απ' έξω αλλά από μέσα. Το λεπτό εξωτερικό στρώμα λιπαντικού στο μόνο που βοηθά είναι να μην σκουριάζει η αλυσίδα όταν έχουμε καιρό να κινήσουμε την μηχανή. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι περιττό και το πιθανότερο είναι να φύγει στην πρώτη βόλτα.




Τα λιπαντικά αλυσίδας όταν τα ρίχνεις είναι λεπτόρρευστα για να εισχωρούν παντού. Μετά γίνονται πιο κολλώδη για να παραμένουν για μεγαλύτερο διάστημα.

Αλλά ακόμα και αυτά που δεν έχουν τεφλόν, είναι πιο λεπτόρευστα απ' την βαλβολίνη στην αρχική τους κατάσταση, ενώ μετά γίνονται πιο κολλώδη απ' αυτή ώστε να μην φεύγουν τόσο εύκολα. Όμως, όσο λιγότερο κολλώδες είναι το λιπαντικό τόσο λιγότερη σκόνη μαζεύει.
Η βαλβολίνη είναι ευκολότερη στον καθαρισμό, είναι λιγότερο επικίνδυνη στο να γεμίσουμε τους πίρους με βρομιές αλλά απ' την άλλη θα φτάνει πιο δύσκολα σε κάποια σημεία και φαντάζομαι θα θέλει συχνότερη λίπανση. Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις.




Γενικά η αλυσίδα θέλει πολύ φροντίδα. Αν κάνουμε μλκ θα την χαλάσουμε γρηγορότερα. Καλύτερα να την αφήσουμε στην ησυχία της και όποτε πει το ποίημα να την πετάξουμε, παρά να την λιπαίνουμε βρώμικη ή να καθαρίζουμε με ότι να 'ναι. Αυτολιπαινόμενες αλυσίδες με χ ρινγκ που κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά μαζί τους έβγαλαν πολλά χλμ. ακριβώς επειδή δεν πήγε κάποιος να την καθαρίσει με πιεστικό ή wd40 κτλ.

OldMan
09/10/2013, 12:33
Κηροζίνη λένε όλα τα μάνιουαλ οπότε δεν μπορεί να είναι τόσο λάθος.
Gimmmmieee a brake, plz...

Τα τσιμουχοργινκακια δεν είναι φτιαγμένα από κάποιο άφθαρτο υλικό, οπότε το οτιδήποτε μπορεί να τα καταστρέψει..

Όσο πιο πτητικό είναι το υλικό που χρησιμοποιούμε, τόσο πιο διαβρωτικό είναι γι' αυτα...

ΟΛΑ τα πετρελαϊκά παράγωγα (του λαδιού λίπανσης συμπεριλαμβανομένου) καταστρέφουν τα τσιμουχάκια..

Σαν γενική ιδέα κρατήστε το:
"όσο πιο γρήγορα και εύκολα καθαρίζω την αλυσίδα μου τόσο πιο γρήγορα και εύκολα καταστρέφω τα o-rings"...

angelosxf650
09/10/2013, 13:00
Gimmmmieee a brake, plz...

Τα τσιμουχοργινκακια δεν είναι φτιαγμένα από κάποιο άφθαρτο υλικό, οπότε το οτιδήποτε μπορεί να τα καταστρέψει..

Όσο πιο πτητικό είναι το υλικό που χρησιμοποιούμε, τόσο πιο διαβρωτικό είναι γι' αυτα...

ΟΛΑ τα πετρελαϊκά παράγωγα (του λαδιού λίπανσης συμπεριλαμβανομένου) καταστρέφουν τα τσιμουχάκια..

Σαν γενική ιδέα κρατήστε το:
"όσο πιο γρήγορα και εύκολα καθαρίζω την αλυσίδα μου τόσο πιο γρήγορα και εύκολα καταστρέφω τα o-rings"...
αρα η βαλβολινες και η κιροζινη καταστρεφουν την αλυσιδα???

OldMan
09/10/2013, 13:11
αρα η βαλβολινες και η κιροζινη καταστρεφουν την αλυσιδα???
Και το γρασσο λιθίου το ίδιο..

Αλλά χρησιμοποιήσέ το αφού τόχεις πρόχειρο...

daz
09/10/2013, 13:54
Gimmmmieee a brake, plz...

Τα τσιμουχοργινκακια δεν είναι φτιαγμένα από κάποιο άφθαρτο υλικό, οπότε το οτιδήποτε μπορεί να τα καταστρέψει..

Όσο πιο πτητικό είναι το υλικό που χρησιμοποιούμε, τόσο πιο διαβρωτικό είναι γι' αυτα...

ΟΛΑ τα πετρελαϊκά παράγωγα (του λαδιού λίπανσης συμπεριλαμβανομένου) καταστρέφουν τα τσιμουχάκια..

Σαν γενική ιδέα κρατήστε το:
"όσο πιο γρήγορα και εύκολα καθαρίζω την αλυσίδα μου τόσο πιο γρήγορα και εύκολα καταστρέφω τα o-rings"...


Old το ξέρω ότι δεν είναι και το καλύτερο αλλά για να τους κάνει ζημιά πρέπει να παραμείνει επάνω αρκετή ώρα. Γι αυτό είπα πως δεν κάνουμε την αλυσίδα μας "μπάνιο" με δαυτα. Καθαρίζουμε σκουπίζουμε, κάνουμε και μια βόλτα να φύγει ότι έχει μείνει και να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία η αλυσίδα. Με αυτόν τον τρόπο δεν προλαβαίνει να κάνει ζημιά. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαπιστώσει κάποια φθορά στα τσιμουχάκια μέχρι να αλλάξω αλυσίδα.

Δλδ ούτε με βαλβολίνη κάνει να λιπαίνουμε?


οφουυυυ.... θα πάρω με διαφορικό, τέλος! Θα κάνω πατέντα να βάλω και στο τενερε ένα από town mate. :lol:

toyar
09/10/2013, 14:09
τα τσιμουχακια που δουλεια τους ειναι να συγκρατουν το λιπαντικο μεσα αποκλειεται να χαλανε αν βαλεις βαλβολινη απεξω
το wd και αντιστοιχα πτητικα και καθαριστικα-διαβρωτικα μαλλον τα φθειρουν
οταν διαβασα στο manual για βαλβολινη γελαγα αλλα αφου δεν εκανα δουλεια με τα σπρει ειπα να δοκιμασω......
η αλυσιδα μου ειναι καλολαδωμενη χωρις να ειναι μουσκεμα δουλευει ομαλα και αθορυβα και πεταει λαδια μονο στην πρωτη βολτα, μετα καθολου
σε τακτα χρονικα διαστηματα την ακουμπαω κι αν δεν αφησει μαυριλα στο δαχτυλο μου τοτε την περναω αλλο ενα χερι με πινελακι
απλα γρηγορα αποτελεσματικα και τσαμπα;)
το καθε περασμα μου βγαζει ανετα τουλαχιστον 500χλμ

OldMan
09/10/2013, 14:51
Δλδ ούτε με βαλβολίνη κάνει να λιπαίνουμε?
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν κάνει...

Άμα δεν βαριέσαι να καθαρίζεις με ζεστά νερά και μαλακές βούρτσες (προσοχή σε πιθανη παρερμηνεία..;)) και μετα στεγνώματα με κρύο αέρα και μετά ζέσταμα της βαλβολίνης και πέρασμα με πινέλο (πάλι προσοχή..;)), μάλλον κάνεις την μικρότερη ζημιά στην αλυσίδα..

Και επειδή παραμονεύει ο τογιάριος (και είναι και σεσημασμένος), η βαλβολίνη που βάζουμε στην αλυσίδα πάει σχεδόν όλη "χαράμι" αν δεν ζεσταθεί αρκετά...

toyar
09/10/2013, 16:12
επιμενεις να απορριπτεις μια λυση που προτεινει και ο κατασκευαστης της μοτο και ο κατασκευαστης της αλυσιδας και οσοι την εχουν δοκιμασει εχουν μονο καλα λογια...........:rolleyes:

OldMan
09/10/2013, 16:25
επιμενεις να απορριπτεις μια λυση που προτεινει και ο κατασκευαστης της μοτο και ο κατασκευαστης της αλυσιδας και οσοι την εχουν δοκιμασει εχουν μονο καλα λογια...........:rolleyes:
Πάλι τα ίδια..?? :D

Εξήγησέ μου εσύ πως καταφέρνεις να βαλεις μια 90αρα βαλβολίνη ανάμεσα στους πείρους και τις γλύστρες της αλυσίδας χωρίς να την "λεπτύνεις" αρκετά και άσε τα καλά λόγια γιατί τα ίδια έχω ακούσει και για κοτόπουλο με μπάμιες...

toyar
09/10/2013, 17:24
δεν με απασχολει αν και ποση περναει με ικανοποιει το αποτελεσμα το οποιο περιεγραψα και ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε σπρει εχω δοκιμασει χρονια τωρα
την επομενη φορα αν δε βαριεμαι μπορει να τη ζεστανω και λιγο πριν το πασαλειμμα και τελος
(κατσε να πω στη γυναικα για το κοτοπουλο γιατι δεν ξεραμε τι να φαμε αυριο):D

angelosxf650
09/10/2013, 17:43
ηθικο διδαγμα ο καθενας κανει οτι του κατεβει!!!ενασ φιλος με fazer μου ειπε χτες οτι δεν εχει λαδωσει ποτε την αλυσιδα και εχει 35,000 κανει χωρις να την αλλαξει....

Corki
09/10/2013, 18:05
"Οσο πιο πτητικο τοσο πιο διαβρωτικο" ......μαλλον κατι αλλο ηθελες να γραψεις

Κατι το οποιο δεν αναφερθηκε.......επειδη σου ειπαν φιλε Αγγελε να καθαρισεις με πανι και διαφορα υλικα...μην κανεις κανα αστειο και εχεις το μηχανακι να δουλευει ρελαντι με 1η μεσα "για ευκολια" γιατι θα φας κανα χερι ετσι!

Και πλεον των παραπανω τροπων που σου υποδειξαν ακομα ενας (που απαιτει αφαιρεση ομως της αλυσιδας ) ειναι και το να την βουτας ολοκληρη σε ζεστο λαδι βαλβολινη (οχι καυτη).Αν το κανεις αυτο θα δεις τις μπουρμπουληθρες που ανεβαινουν αρα και το λαδακι να εισχωρει οπου μπορει!

Γενικα παντως τα υλικα σου αν ειναι πιο ζεστα βοηθουν στο να μειωθει το ιξωδες των λαδιων πανω στην αλυσιδα αρα και να αφαιρεθουν πιο ευκολα!

toyar
09/10/2013, 18:14
θεωρητικα ο παραπανω τροπος ειναι ο πιο σωστος
πρακτικα ομως ειναι ανεφαρμοστος γιατι κανεις σημερα σε μηχανακι κανονικης χρησης δεν μπορει να βαζει και να βγαζει αλυσιδα καθε τοσο
ειδικα τις σημερινες αλυσιδες που ειναι κλειστες και για να βγουν θελουν ξεπριτσινωμα ή βγαλσιμο ψαλιδιου

akis_trevor
09/10/2013, 19:51
σιριαλ και μαλιστα σε επαναληψη το καναμε το θεμα! :D
φιλε,παρε κανα παραφινελαιο η κηροζινη,απο εκει και περα αν φοβασαι μηπως κανεις κατι κακο στην αλυσιδα,πηγαινε παρε ενα σπρευ για καθαρισμο της αλυσιδας για ο ρινγκ.ουτως η αλλως δεν χρειαζεται να την καθαριζεις και καθε μηνα(εκτος αν κανεις τον γυρο της ελλαδας) οποτε καλυτερα να την καθαριζεις αραια και που και να προσεχεις το τεντωμα και την λιπανση της.

daz
09/10/2013, 20:03
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν κάνει...

Άμα δεν βαριέσαι να καθαρίζεις με ζεστά νερά και μαλακές βούρτσες (προσοχή σε πιθανη παρερμηνεία..;)) και μετα στεγνώματα με κρύο αέρα και μετά ζέσταμα της βαλβολίνης και πέρασμα με πινέλο (πάλι προσοχή..;)), μάλλον κάνεις την μικρότερη ζημιά στην αλυσίδα..

Το σίγουρο είναι ένα! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι απ' τα παραπάνω. :lol: :beer:


ηθικο διδαγμα ο καθενας κανει οτι του κατεβει!!!ενασ φιλος με fazer μου ειπε χτες οτι δεν εχει λαδωσει ποτε την αλυσιδα και εχει 35,000 κανει χωρις να την αλλαξει....

Όταν το έλεγα εγώ δε με πίστευες ε? ;)


...Καλύτερα να την αφήσουμε στην ησυχία της και όποτε πει το ποίημα να την πετάξουμε, παρά να την λιπαίνουμε βρώμικη ή να καθαρίζουμε με ότι να 'ναι. Αυτολιπαινόμενες αλυσίδες με χ ρινγκ που κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά μαζί τους έβγαλαν πολλά χλμ. ακριβώς επειδή δεν πήγε κάποιος να την καθαρίσει με πιεστικό ή wd40 κτλ.

endopandou
09/10/2013, 20:44
Τσάμπα το αγόρασα το παραφινέλαιο :p

daz
09/10/2013, 21:11
Τσάμπα το αγόρασα το παραφινέλαιο :p

Να πάρεις διακοσμητικές λάμπες με φυτίλι για τις γλάστες σου στο μπαλκόνι και να το βάλεις αντί για λάδι. Ή άναψε και συ ρε παιδί μου ένα καντίλι! :lol:


Πλάκα κάνω.
Αν δεν θέλεις να κάνεις την διαδικασία που περιέγραψε ο oldman και δεν θέλεις να πληρώνεις 10ευρα για καθαριστικό αλυσίδας είναι επόμενη καλύτερη λύση. Στο λίγο διάστημα που έρχεται σε επαφή με τα τσιμουχάκια δεν προλαβαίνει να τους κάνει τίποτα. Για να τα καταστρέψει πρέπει τα τσιμουχάκια να μείνουν με μια σεβαστή ποσότητα επάνω τους ή μέσα σε αυτό για αρκετό διάστημα.

Don't worry so much. Δεν είναι βενζίνη που θα τα καταστρέψει αμέσως, έχει αρκετή ποσότητα σε λάδι. Σε αυτή την αλυσίδα που έχω τώρα, έχω χρησιμοποιήσει μόνο παραφινέλαιο και λάδι κινητήρα για τον καθαρισμό της. 30,000χλμ and counting χωρίς κανένα πρόβλημα ακομα. Κανένας κολλημένος σύνδεσμος, κανένα χαλασμένο τσιμουχάκι. (did x-ring)

daz
09/10/2013, 21:29
Τα καθαριστικά αλυσίδας διασπούν την βρωμιά αμέσως και στεγνώνουν σχετικά γρήγορα. Παραφινέλαια και λοιπά ματζούνια δεν την διασπούν τόσο γρήγορα και δεν φεύγουν αν δεν τα σκουπίσουμε. Καλό καθάρισμα με καθαρό πανί και μια μικρή βόλτα είναι ότι πρέπει για να έχουμε μια στεγνή, καθαρή, ζεστή αλυσίδα έτοιμη για λίπανση.



Πάω στοίχημα ότι ολοι έχουμε διαβάσει τόνους δεδομένων για τον καθαρισμό και την λίπανση της αλυσίδας αλλά ελάχιστοι έχουμε στην κατοχή τους αυτό το παπαράκι που λαδώνει τις ντίζες. Το κόστος είναι δυσανάλογο βέβαια αλλά το ίδιο ισχύει και για το κόστος αυτού του εργαλείου που κοστίζει μόνο 5 ευρώ και το παίρνεις μια φορά. Εκτός και αν όλοι βγάζετε την ντίζα για να την λαδώσετε ή σας αρέσει να μένετε από συμπλέκτη στην μέση του πουθενά. Οι έχοντες υδραυλικό συμπλέκτη να ασχοληθούν με τις ντίζες της γκαζιέρας παρακαλώ. Οι έχοντες κτμ να αλλάξουν τον υδραυλικό συμπλέκτη με κάποιον που χρησιμοποιεί συρματόσχοινο.

Η συζήτηση για τις αλυσίδες και τα vstrom είναι αέναη τελικά. Επόμενη ερώτηση: Πως λαδώνει η Τσακ Νόρις την αλυσίδα του? :lol:

endopandou
09/10/2013, 21:50
Οι έχοντες κτμ να αλλάξουν τον υδραυλικό συμπλέκτη με κάποιον που χρησιμοποιεί συρματόσχοινο.
χάσου ρε ζηλιάρη που θα αλλάξουμε τον αγωνιάρικο τον συμπλεκτάρα :tooth:

angelosxf650
09/10/2013, 22:32
Τα καθαριστικά αλυσίδας διασπούν την βρωμιά αμέσως και στεγνώνουν σχετικά γρήγορα. Παραφινέλαια και λοιπά ματζούνια δεν την διασπούν τόσο γρήγορα και δεν φεύγουν αν δεν τα σκουπίσουμε. Καλό καθάρισμα με καθαρό πανί και μια μικρή βόλτα είναι ότι πρέπει για να έχουμε μια στεγνή, καθαρή, ζεστή αλυσίδα έτοιμη για λίπανση.



Πάω στοίχημα ότι ολοι έχουμε διαβάσει τόνους δεδομένων για τον καθαρισμό και την λίπανση της αλυσίδας αλλά ελάχιστοι έχουμε στην κατοχή τους αυτό το παπαράκι που λαδώνει τις ντίζες. Το κόστος είναι δυσανάλογο βέβαια αλλά το ίδιο ισχύει και για το κόστος αυτού του εργαλείου που κοστίζει μόνο 5 ευρώ και το παίρνεις μια φορά. Εκτός και αν όλοι βγάζετε την ντίζα για να την λαδώσετε ή σας αρέσει να μένετε από συμπλέκτη στην μέση του πουθενά. Οι έχοντες υδραυλικό συμπλέκτη να ασχοληθούν με τις ντίζες της γκαζιέρας παρακαλώ. Οι έχοντες κτμ να αλλάξουν τον υδραυλικό συμπλέκτη με κάποιον που χρησιμοποιεί συρματόσχοινο.

Η συζήτηση για τις αλυσίδες και τα vstrom είναι αέναη τελικά. Επόμενη ερώτηση: Πως λαδώνει η Τσακ Νόρις την αλυσίδα του? :lol:
μην βρισεις οκ?πως λαδωνω ντιζα υπαρχει καποιο θρεντ γιατι δεν ξερω.....

daz
09/10/2013, 22:38
μην βρισεις οκ?πως λαδωνω ντιζα υπαρχει καποιο θρεντ γιατι δεν ξερω.....

χαχαχα.. Όχι ρε συ γιατί να βρίσω? :lol:

Εδώ είσαι. Το βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά που έχουν είδη για μηχανές και εξοπλισμό αναβάτη. Θα το ζητήσεις σαν παπαράκι που λαδώνει τις ντίζες. :lol: Κόστος 5 έως 8 ευρώ.

301003

301004

daz
09/10/2013, 22:48
Άγγελε μην αγχώνεσαι ρε συ! Πλάκα κάνουμε. Ρώτα ότι θέλεις, γι' αυτό είναι τα φόρουμ.
Και κάνεις πολύ καλά που ασχολείσαι με την μηχανή σου. :beer:

teogtp
09/10/2013, 23:52
Μην κολλας ....και για πλυσιμο ρωτα τον orizontas (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35698&highlight=%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE %B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1):bawl:

DrBig
10/10/2013, 07:20
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν κάνει...

Άμα δεν βαριέσαι να καθαρίζεις με ζεστά νερά και μαλακές βούρτσες (προσοχή σε πιθανη παρερμηνεία..;)) και μετα στεγνώματα με κρύο αέρα και μετά ζέσταμα της βαλβολίνης και πέρασμα με πινέλο (πάλι προσοχή..;)), μάλλον κάνεις την μικρότερη ζημιά στην αλυσίδα..

Και επειδή παραμονεύει ο τογιάριος (και είναι και σεσημασμένος), η βαλβολίνη που βάζουμε στην αλυσίδα πάει σχεδόν όλη "χαράμι" αν δεν ζεσταθεί αρκετά...

Εχω deja vue.
Αν την βαλβολινη την βαζουμε απλα για να κραταμε τα λαστιχακια μαλακα και υγρα ωστε να μη ξεραινονται και να κρατανε μεσα τους το γρασσο του καστακευαστη, τοτε θεωρητικα μας κανει?

McGyver
10/10/2013, 07:38
Αχ τι τραβάτε κι εσείς με τα o-(x-s)-rings :D ...

DrBig
10/10/2013, 08:10
Αχ τι τραβάτε κι εσείς με τα o-(x-s)-rings :D ...

δεν ειναι τιποτε σε σχεση με αυτα που τραβατε εσεις με τα σκετα rings (στο δαχτυλο) :lol:

virus
10/10/2013, 08:20
δεν ειναι τιποτε σε σχεση με αυτα που τραβατε εσεις με τα σκετα rings (στο δαχτυλο) :lol:




MHHHHHHHHHHHHHHH.........

εχει λογο που το λεει ;)


και δεν εχει αξονα.

OldMan
10/10/2013, 11:40
"Οσο πιο πτητικο τοσο πιο διαβρωτικο" ......μαλλον κατι αλλο ηθελες να γραψεις
Αυτό που έγραψα ήθελα να γράψω, με την λογική ότι το πτητικό ξεραίνει τα τσιμουχάκια...
(εσύ προφανώς μιλάς με την λογική ότι το πτητικό παραμένερι λίγο σε επαφή άρα οι όποιες διαβρωτικές του ιδιότητες λειτουργούν πρόσκαιρα..)

OldMan
10/10/2013, 11:48
Εχω deja vue.
Εγώ έχω μια κασέτα των Κρόσμπυ, Στιλ, Νας & Γιανγκ..


Αν την βαλβολινη την βαζουμε απλα για να κραταμε τα λαστιχακια μαλακα και υγρα ωστε να μη ξεραινονται και να κρατανε μεσα τους το γρασσο του καστακευαστη, τοτε θεωρητικα μας κανει?
Αν την βάζεις γι αυτόν τον λόγο, μαγκιά σου ...

Εγώ την βάζω για να λιπαίνει την περιοχή μεταξύ του ράουλου και της εξωτερικής επιφάνειας του πείρου καθώς και τις επιφάνειες μεταξύ ράουλου και πλάκας..

(και έχουμε ξαναπεί ότι η ιδανική αλυσίδα πρέπει να έχει ΣΤΕΓΝΗ εξωτερική επιφάνεια στα ράουλα για να μην ολισθαίνει κατα την εμπλοκή με τα δόντια του γραναζιού αλλά να κυλίεται - οποιος δεν το πιάνει ας δεχτεί σαν θέσφατο ότι η τριβή κύλισης είναι μικρότερη της ολίσθησης..)

DrBig
10/10/2013, 12:05
Εγώ έχω μια κασέτα των Κρόσμπυ, Στιλ, Νας & Γιανγκ..


Εχεις ακομα κασετοφωνο βρε θηριο?



(και έχουμε ξαναπεί ότι η ιδανική αλυσίδα πρέπει να έχει ΣΤΕΓΝΗ εξωτερική επιφάνεια στα ράουλα για να μην ολισθαίνει κατα την εμπλοκή με τα δόντια του γραναζιού αλλά να κυλίεται - οποιος δεν το πιάνει ας δεχτεί σαν θέσφατο ότι η τριβή κύλισης είναι μικρότερη της ολίσθησης..)

Εστω μη ιδανικη αλυσιδα, μη στεγνη εξωτερικα. Αν ειναι τοσο πια μη ιδανικη που ολισθαινει χωρις να κυλιεται, τοτε η εν προκειμενω τριβη ολισθης ειναι μικροτερη απο την τριβη κυλησης και εστηκε η οραδα στ'αλωνι.

sonic22
10/10/2013, 12:30
μετά ζέσταμα της βαλβολίνης και πέρασμα με πινέλο Και αν αντι για βαλβολινη ζεστεναμε γρασο?

sonic22
10/10/2013, 12:33
Εστω μη ιδανικη αλυσιδα, μη στεγνη εξωτερικα. Αν ειναι τοσο πια μη ιδανικη που ολισθαινει χωρις να κυλιεται, τοτε η εν προκειμενω τριβη ολισθης ειναι μικροτερη απο την τριβη κυλησης και εστηκε η οραδα στ'αλωνι.
Αμα ολισθαινει σημαινει πως ενα σημειο του ραουλου ερχετε σε επαφη με πολλα σημεια του γραναζιου. Αμα κιλιεται πολλα σημεια με πολλα σημεια. Ποια απο τις δυο περιπτωσεις εχει μεγαλυτερη φθορα;

DrBig
10/10/2013, 12:46
Αμα ολισθαινει σημαινει πως ενα σημειο του ραουλου ερχετε σε επαφη με πολλα σημεια του γραναζιου. Αμα κιλιεται πολλα σημεια με πολλα σημεια. Ποια απο τις δυο περιπτωσεις εχει μεγαλυτερη φθορα;

Αν η φθορα που λες ηταν οντως σημαντικη, τοτε οι αλυσιδες με αυτοματα λαδο-τυρια οπως τα σκοτοϊλερ (που τις καθιστουν βαρεως μη ιδανικες) δεν θα κρατουσαν αιωνια χωρις ρυθμιση.

sonic22
10/10/2013, 12:53
Αν η φθορα που λες ηταν οντως σημαντικη, τοτε οι αλυσιδες με αυτοματα λαδο-τυρια οπως τα σκοτοϊλερ (που τις καθιστουν βαρεως μη ιδανικες) δεν θα κρατουσαν αιωνια χωρις ρυθμιση. Αμα εχεις συνεχει ροη λαδιου, με καλο περιβαλλον (χωρις πολλες λασπες κτλπ) υπαρχει αυτοκαθαρισμος και σχετικα καθαρο φιλμ λαδιου. Αλλιως εχεις ραουλα με λαδι γεματο ξενα σωματα και αρα γυαλοχαρτο.

DrBig
10/10/2013, 13:02
Αμα εχεις συνεχει ροη λαδιου, με καλο περιβαλλον (χωρις πολλες λασπες κτλπ) υπαρχει αυτοκαθαρισμος και σχετικα καθαρο φιλμ λαδιου. Αλλιως εχεις ραουλα με λαδι γεματο ξενα σωματα και αρα γυαλοχαρτο.

αν ειναι γυαλοχαρτο τοτε θα κυλιεται

OldMan
10/10/2013, 13:14
Εχεις ακομα κασετοφωνο βρε θηριο?
Και μπομπινόφωνο έχω αλλά δεν βρίσκω ταινία με το μέτρο...:(

Όσο για την φοράδα, συμφωνώ και επαυξάνω..;)

OldMan
10/10/2013, 13:21
Και αν αντι για βαλβολινη ζεστεναμε γρασο?
Ρε τρικυμία, μη ρωτάς επίτηδες πραγματα που ξέρω ότι τα ξέρεις...:D

Για να γίνει τόσο ρευστό το γρασσο ώστε να μπει εκεί που θέλουμε πρέπει να βγάζει ντουμάνια (κακό για το σπίτι/γκαραζ/περιβάλλον/εαυτό σου) και να μπει η αλυσίδα σε "μπανιο" που θα διατηρήσει την ρευστότητά του για αρκετή ώρα και σε υψηλή θερμοκρασία (άκρως κακό για τα τσιμουχάκια..)
(αυτό γινόταν παλιά σε αλυσίδες ΧΩΡΙΣ o-x-s rings..)!!

Αν προσπαθήσεις να το κάνεις με πινέλο δεν θα καταφέρεις τίποτε γιατί μεχρι να απλώσεις την πινελιά θα έχει ξαναπαγώσει (και θα κάψεις και τις τρίχες του πινέλου..):moutza:

DrBig
10/10/2013, 13:35
Και μπομπινόφωνο έχω αλλά δεν βρίσκω ταινία με το μέτρο...:(


Σωραιος!

sonic22
10/10/2013, 14:17
Ρε τρικυμία, μη ρωτάς επίτηδες πραγματα που ξέρω ότι τα ξέρεις...:D
Calcium based grease
Σημειο τηξης κατω απο 80C.
Και ειναι και αδιαβροχο

OldMan
10/10/2013, 14:32
Calcium based grease
Μια χαρα θερμοαγώγιμο δηλ.


Σημειο τηξης κατω απο 80C

Και..?? Στους πόσους βαθμούς το ιξώδες του πέφτει στα επίπεδα ενός 10αριού λαδιού..??


Και ειναι και αδιαβροχο
Ότι πρέπει για να παγιδεύσει την υγρασία στο εσωτερικό της αλυσίδας..

sonic22
10/10/2013, 14:43
Θα σου ελεγα να αυξησουμε την πιεση περιβαλοντος αλλα εισαι πνευμα αντιλογιας και ολο θα βρισκεις κατι να σε χαλαει...
:D

Bowleno
10/10/2013, 15:08
Θα σου ελεγα να αυξησουμε την πιεση περιβαλοντος αλλα εισαι πνευμα αντιλογιας και ολο θα βρισκεις κατι να σε χαλαει...
:D

Γιαυτό αγαπάμε oldman :D

(κι επίσης γιατί σχεδόν ΠΑΝΤΑ έχει δίκιο)

sonic22
10/10/2013, 15:42
Αυτο εχει επιστημονικη εξηγηση και λεγετε συνδρομο της Στοκχολμης.

Bowleno
10/10/2013, 15:52
Αυτο εχει επιστημονικη εξηγηση και λεγετε συνδρομο της Στοκχολμης.


Δεν γίνεται όλοι να συμφωνούν με όλους....θα ήταν ποοοοολύ βαρετή η ζωή μας......

endopandou
10/10/2013, 15:54
Αυτο εχει επιστημονικη εξηγηση και λεγετε συνδρομο της Στοκχολμης.:tooth::tooth::tooth::owned:

Pan (dvs)
11/10/2013, 08:03
Με οδοντοβουρτσα και παραφηνελαιο καθαριζω ,σκουπιζω και βαζω δευτερα στο σταντ.Του δινω μεχρι να πεταξει οσο περισσοτερα γινεται.Ξανακαθαριζω πολυ-πολυ καλα.Φροντιζω ολο αυτο να μην με παρει πανω απο δεκα λεπτα.Καλο το παραφηνελαιο αλλα επειδη πολλα εχουνε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα απο το κανονικο σε νεφτι, δεν ξερω τι ζημια μπορει να κανει.
Αμεσως μετα βαζω το σπρευ μου και ειμαι ετοιμος.Αυτο το κανω περιπου καθε 1000 χλμ (σπρευ καθε 500) εκτος αν εχω μπει χωματα.

Τωρα για τον φιλο σου με το fazer που εχει 35000 χλμ χωρις σπρευ,η λογικη λεει οτι χανει σε ιπποδυναμη,ζωριζει τον κινητηρα του,καιει περισσοτερο καυσιμο και παει λεγοντας.Απλοι νομοι της φυσικης αν δεν κανω λαθος.

Pan (dvs)
11/10/2013, 08:05
Ας πει καποιος στον oldman για τη νεα ανακαλυψη της sony που λεγεται cd-player.Με τροπο ομως ,μην το παρει στραβα.

daz
11/10/2013, 13:08
Ας πει κάποιος στον dvs την νέα ανακάλυψη που λέγεται mp3 player. Με τρόπο όμως μη νιώσει άσχημα. :lol:

Pan (dvs)
11/10/2013, 13:12
Ας πει κάποιος στον dvs την νέα ανακάλυψη που λέγεται mp3 player. Με τρόπο όμως μη νιώσει άσχημα. :lol:

Κατσε ρε φιλε δεν μιλαμε για μενα ,για τον αλλο λεμε απο πανω ,αυτον με το φωνογραφο.

OldMan
11/10/2013, 13:16
Ας πει καποιος στον oldman για τη νεα ανακαλυψη της sony που λεγεται cd-player.Με τροπο ομως ,μην το παρει στραβα.
Και πως κόβεις - ράβεις - κολλάς σ'αυτό το πως το είπες..?? :D

Υ.Γ.
Δουλειές στην αλυσίδα με το μηχανακι στο σταντ και ταχύτητα μέσα δεν μΕ αρέσουν...

Pan (dvs)
11/10/2013, 13:20
Και πως κόβεις - ράβεις - κολλάς σ'αυτό το πως το είπες..?? :D

Υ.Γ.
Δουλειές στην αλυσίδα με το μηχανακι στο σταντ και ταχύτητα μέσα δεν μΕ αρέσουν...

Ουτε εμενα μου αρεσουνε αλλα τι να κανω.Μεχρι εκει ξερω ,τα υπολοιπα επλιζω να μου τα μαθουνε οι παλαιοτεροι.:D

Pan (dvs)
11/10/2013, 13:27
Με οδοντοβουρτσα και παραφηνελαιο καθαριζω ,σκουπιζω και βαζω δευτερα στο σταντ.Του δινω μεχρι να πεταξει οσο περισσοτερα γινεται.Ξανακαθαριζω πολυ-πολυ καλα.Φροντιζω ολο αυτο να μην με παρει πανω απο δεκα λεπτα.Καλο το παραφηνελαιο αλλα επειδη πολλα εχουνε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα απο το κανονικο σε νεφτι, δεν ξερω τι ζημια μπορει να κανει.
Αμεσως μετα βαζω το σπρευ μου και ειμαι ετοιμος.Αυτο το κανω περιπου καθε 1000 χλμ (σπρευ καθε 500) εκτος αν εχω μπει χωματα.


Και με το φοβο οτι ισως καποιους να μπερδεψα ,εξηγω:
Σηκωνω την μηχανη στο σταντ και αφου κανω το πρωτο καθαρισμα με παραφηνελαιο,βαζω δευτερα και δινω γκαζι.Με την περιστροφη η αλυσιδα πεταει τα παλια γρασσα.κλπ,κλπ:)

stefanos
11/10/2013, 13:29
Calcium based grease
Σημειο τηξης κατω απο 80C.
Και ειναι και αδιαβροχο

Η υψηλή θερμοκρασία εκτός από λιώσιμο του γράσου χρειάζεται για να διασταλεί και να φύγει ο παγιδευμένος στην αλυσίδα αερας.
Απαραιτήτως βέβαια η αλυσίδα πρέπει να παραμείνει στο γράσο εώς ότου αυτό κρυώσει.
80C δεν είναι λίγο?

OldMan
11/10/2013, 13:55
Σηκωνω την μηχανη στο σταντ και αφου κανω το πρωτο καθαρισμα με παραφηνελαιο,βαζω δευτερα και δινω γκαζι.Με την περιστροφη η αλυσιδα πεταει τα παλια γρασσα.κλπ,κλπ:)
Αν στα κ.λ.π. κ.λ.π. ΔΕΝ περιλαμβάνεται κάποιο σκούπισμα με πανί (και γενικότερα οποιοδήποτε πλησίασμα χεριού ή άλλου άκρου του σώματος) μπορώ να το αντιπαρέλθω...
(το γεγονός ότι τα κάνεις μ@υνί καλλιγραφία όλα γύρω, προφανώς το χειρίζεσαι ο ίδιος...);)

Pan (dvs)
11/10/2013, 14:06
Αν στα κ.λ.π. κ.λ.π. ΔΕΝ περιλαμβάνεται κάποιο σκούπισμα με πανί (και γενικότερα οποιοδήποτε πλησίασμα χεριού ή άλλου άκρου του σώματος) μπορώ να το αντιπαρέλθω...
(το γεγονός ότι τα κάνεις μ@υνί καλλιγραφία όλα γύρω, προφανώς το χειρίζεσαι ο ίδιος...);)

Oχι μωρε.Καθαριζω καλα πριν αρχισω τα γκαζια.Το ετερον ημισυ εχει ετοιμα τα εξωδικα.Για τετοια ειμαστε?

sonic22
11/10/2013, 16:15
Η υψηλή θερμοκρασία εκτός από λιώσιμο του γράσου χρειάζεται για να διασταλεί και να φύγει ο παγιδευμένος στην αλυσίδα αερας. Απαραιτήτως βέβαια η αλυσίδα πρέπει να παραμείνει στο γράσο εώς ότου αυτό κρυώσει.
Μιλαγα (εντελος θεωρητικα) για την ιδια μεθοδο που βγαζουν τον αερα και βαζουν ρυτηνη κατα την κατασκευη ανθρακονηματινων εξαρτηματων. Οι μεθοδοι ειναι δυο.
Infusion Οπου δημιουργητε υποπιεση για να βγει ο αερας και μετα να ρουφηχτει η ρυτινη
Autoclave που σε θαλαμο υψιλης πιεσης πρεσαρετε ο αερας εξω απο το υλικο μιας και η εμποτισμενη ρυτινη του υλικου εχει μεγαλυτερη πυκνότητα.



80C δεν είναι λίγο? ισα ισα που ειναι οριακα πολλοι... 60 θα ηταν ακομα καλυτερα...
Το προβλημα παραδοξος ειναι οτι οι συγχρονοι κατασκευαστες γρασων εχουν σαν αγιο δισκοποτηρο την υψιλοτερη δυνατη θερμοκρασια τηξης και ετσι η ευρεση γρασων με καταλληλες ιδιοτητες ειναι περιπλοκη...

υ.γ. ολα αυτα καλα και αγια αλλα πολυς κοπος για ενα εξαρτημα εκ φυσεως αναλωσημο και σχετικα φτηνο...

daz
11/10/2013, 17:48
Έχετε ανάγει το καθάρισμα και το γρασάρισμα της αλυσίδας σε καθαρή (pure) επιστήμη. :lol:

dynagrego
13/10/2013, 22:22
Oρισμενα αντισκωριακα ενδεχεται να βλαψουν τις τσιμουχες(o-ring) της αλυσιδας αν τις κανεις μπανιο και δεν τις σκουπισεις(πως? :confused:).
Aπαντηση δημοσιων σχεσεων wd40


Dear Mr. *****

Thank you for contacting the WD-40 Company concerning the use of our product. WD-40 contains cleaning solutions, and for this reason we do not recommend using WD-40 first and then applying another lubricant.

WD-40 can swell rubber or buna rubber gaskets when the gasket is immersed in the fluid. If the fluid is sprayed on and wiped off, the gasket will not swell. This swelling will not ruin the gasket, however it will swell the rubber. We use buna gaskets in every single can of WD-40 aerosol. We build the valves in our cans with this swelling in mind. After swelling the gasket retains its integrity.

Thank you again for contacting the WD-40 Company. Please let us know if we may be of further assistance.

Best regards,
Eva Zabowski
WD-40 Customer Service"

angelosxf650
23/10/2013, 16:47
εφοσον εκεινο το σπρει γρασσου μ εκανε χαλια την μηχανη και γεμισε την αλυσιδα μουργα και σκατα.....αγορασα παραφινελαιο και σπρει bell ray lube την καθαρισα με οδοντοβουρτσα και πανι με το παραφινελαιο εριξα το σπρει και τελειωσα!!!ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα αλλα ειναι για μια φορα το χρονο οχι παραπανω!!

daz
23/10/2013, 16:52
Αφού δεν ακούς!

Αν άκουγες θα γλίτωνες λίγο κόπο.

Ξέχνα τα βουρτσάκια, τα κάνουν όλα χάλια. Πανάκι μόνο και συνολικά δεν θα σου παίρνει παραπάνω από 10 λεπτά.

Μ' αρέσει που άνοιξες 2 θρεντ για να ρωτήσεις και στο τέλος έκανες αυτό που είχες στο μυαλό σου απ' την αρχή. :lol:

angelosxf650
23/10/2013, 17:03
Αφού δεν ακούς!

Αν άκουγες θα γλίτωνες λίγο κόπο.

Ξέχνα τα βουρτσάκια, τα κάνουν όλα χάλια. Πανάκι μόνο και συνολικά δεν θα σου παίρνει παραπάνω από 10 λεπτά.

Μ' αρέσει που άνοιξες 2 θρεντ για να ρωτήσεις και στο τέλος έκανες αυτό που είχες στο μυαλό σου απ' την αρχή. :lol:
οχι τελικα πηρα τις συμβουλες σας με το παραφινελαιο!βαλβολινη δεν θελω να βαλω για πολλους λογους.ηταν δυσκολο γιατι δεν εχω ουτε διπλο σταντ ουτε ειχα καποιον μαζι μου....1 ωρα μου πηρε τελικα για να την κανω οσο πιο καλα μπορουσα...δεν καθαρισα το μπροστα γραναζι μονο γιατι δεν φαινοταν....

angelosxf650
23/10/2013, 17:05
μονο που δεν πηγα βολτα μετα το πλυσιμο με παραφινελαιο εκανα μαλακια λες?

daz
23/10/2013, 17:20
Μια χαρά είναι.