PDA

View Full Version : Όπως ΠΡΟΒΛΕΨΑ βεβαίως βεβαίως...



NLS
25/02/2004, 16:14
το V-Strom 650 είναι πρώτο στον πίνακα ταξινομήσεων στο είδος του για το 2004 προς το παρόν και ΠΑΝΩ από το Transalp βεβαίως βεβαίως.

ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ!

(ευτυχώς δεν είναι ΤΟΣΟ μαλάκες οι Ελληνες τελικά)

ζήτω οι "καλές μηχανές" από όπου και αν προέρχονται - οι άλλοι καθίστε και γίνετε θύματα μάρκετιν

(και μούρης που αγοράζεται - δεν ξέρω, στην εποχή μου την έφτιαχνες την μούρη, δεν την αγόραζες)

milaber
25/02/2004, 21:43
Γειά σου προφήτη!!!

:winka:

NLS
25/02/2004, 21:57
γειά σου! τώρα ήρθες;

:rotflmao:

τέσπα, τα γραπτά μένουν και δεν θυμάμαι σε ποιό thread αλλά λέω περίπου ακριβώς ότι αν είμαστε έξυπνοι το transalp δεν έχει καμία κυριαρχία και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να το πάρει ΑΝΤΙ του vstrom (τώρα που βγήκε)

ε αποδείχθηκε ότι δεν είπα καμιά μεγάλη εξυπνάδα, αλλά ότι ακριβώς το ίδιο σκέφτηκαν και οι καταναλωτές

milaber
25/02/2004, 22:01
Πραγνματικά πάντως απορώ γιατί ακόμα το παίρνει κόσμος...

Είναι πάντως τρομερή επιτυχία να σπάσεις την Transalp κυριαρχία στην Ελλάδα!'

Το άξιζε!

Οι άλλοι ας μείνουν με τα 45 στον τροχο και να νομίζουν πως είναι και off!!!

:rotflmao:

parji
26/02/2004, 08:23
Αυτό που δε πρόβλεψες αγαπητέ NLS...
...είναι ότι όταν θα προσπαθήσουν οι τωρινοί αγοραστές του V-Strom 650 να το μεταπωλήσουν...απλά θα τη... πατήσουν...!!!
Η μαμά Honda, εκεί είναι που κυριαρχεί πραγματικά...
...εκτός του ότι οι μισοί και πλέον Ελληνες δεν είναι και τόσο μαλάκες, όπως είπες και εσύ, που έχουν Transalp...(και μάλλον θα έχουν για πολύ πολύ καιρό ακόμη...)

NLS
26/02/2004, 08:30
δεν είπα ότι είναι μαλάκες, απλά δεν υπήρχε το v-strom

εντωμεταξύ αυτό με την μεταπώληση, μεν είναι ένα θέμα που με συμφαίρει να συμφωνώ αλλά... διαφωνώ...

βλέπεις υπάρχουν τα κλασικά "αξιόπιστα" κάθε μάρκας (συν ότι δεν είναι τόσο κωλοποιότητες πια σχεδόν κανένα μοντέλο καμιάς μάρκας) που μη δένεσαι σε στερεώότυπα

αν το v-strom (θα φανεί) βγάλει το όνομα του αξιόπιστου μοντέλου κλπ. μην ανυσιχείς καθόλου θα μεταπωλείται μια χαρά

άσε που μια τέτοια έκφραση (α να δεις όταν θα το πουλήσει κλπ.) μόνο ιστεροβουλία και... λίγο ζήλεια δείχνει

εγώ πχ. ξέρω ότι στο φανάρι δίπλα σε ένα vstrom650 με το ντακαρίδι μου, θα κάνω ότι κοιτάω την ώρα (έχω να πατήσω σε άλλα θέματα, πχ. ότι εγώ πατάω αρκετά το χώμα, ότι έχω άριστη ποιότητα κατασκευής και ακριβότατα περιφερειακά κ.α.) - ε πάρε το απόφαση να το κάνεις και εσύ

σιγά μην δεν είχα 650, μου άρεσε 3 φορές πιο πολύ το vstrom και έλεγα "α δεν το παίρνω γιατί (μάλλον) θα χάσει σε μεταπώληση" χεχεχεχε

να στο πω λίγο ανάποδα; με τόσα μεταχειρισμένα transalp 650 που θα βρωμάνε σε 2-3 χρόνια (όπως τώρα τα 600 κλπ.), που τότε ΔΕΝ θα έχουν και τόσο μεγάλη ζήτηση όπως ήδη ξεκινά να γίνεται... νομίζεις θα έχουν ΑΥΤΑ καλή μεταπώληση; (λόγω ποιότητας κατασκευής) σε γελάσανε... αν έχω να διαλέξω από 80 transalp στις αγγελίες πίστεψε με, το φτηνό θα πάρω (και ΑΚΡΙΒΩΣ ποντάροντας στην ποιότητα κατασκευής... "φτηνό αλλά καλό, τι να έχει πάθει πια; σιγά" - ενώ στο "μέτριας ποιότητας" φοβάσαι το φτηνότερο από όλα γιατί λες "ωχ φαντάσου τι έχει βγάλει")

οπότε μη δένεσαι σε στερεότυπα

πάντως για μένα την αντίδραση την ψιλοέχει ΗΔΗ έτοιμη και την πουλά η χόντα... εφόσον το πρώτο βήμα είναι η συνειδητοποίηση που φέρνει το vstrom ότι "μεγάλε αφού το off σου δεν είναι off, πάρε αυτό που δεν σε κοροϊδεύει τουλάχιστον", τότε μετά είναι εύκολο το πηδηματάκι σε ένα CBF ("οκ αφού δεν είσαι off, πάρε ένα 4 κύλινδρο")

(ένας από τους λόγους που εμένα δεν με ενόχλησε η έλευση του vstrom - το δικό μου τουλάχιστον έχει αρκετό "off" -λίγο ή πολύ, περισσότερο πάντως από transalp ή ακόμα και "απλό" GS- για να αντιπαρατίθεται με το vstrom - είναι σαφώς άλλο είδος, οπότε καλώς ήρθε)

parji
26/02/2004, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
δεν είπα ότι είναι μαλάκες, απλά δεν υπήρχε το v-strom

Μα αυτό ακριβώς λέω και γω...ΔΕΝ είπες μαλάκες...είπες ότι ΔΕΝ είναι...

σιγά μην δεν είχα 650, μου άρεσε 3 φορές πιο πολύ το vstrom και έλεγα "α δεν το παίρνω γιατί θα χάσει σε μεταπώληση" χεχεχεχε

Προσωπικά θα το έλεγα. Δε δίνεις και κάθε μέρα τόσα χρήματα για να αγοράσεις μηχανή. Οπότε κοιτάς όλες τις παραμέτρους. Ετσι πιστεύω ότι κάνει ο περισσότερος κόσμος. Το ψάχνει πολύ πριν αγοράσει και έχει πάψει πλέον να παίρνει ότι του πασάρει ο έντυπος τύπος. Μη ξεχνάς ότι έχουν αρχίσει και ασχολούνται πολλοί με τα gp και sbk, μόνο και μόνο για να δουν και να μάθουν τις εταιρείες. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο υποψήφιος αγοραστής που δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράζει μηχανή πολύ συχνά λόγω του ότι οι οικονομικές του δυνατότητες δεν είναι και πολύ μεγάλες το ψάχνει μέχρις εσχάτων. Και σε τέτοια μηχανάκια μη ξεχνάς ότι δε παίζει ρόλο μόνο το γκάζι. Περισσότερο ρόλο παίζει η αξιοπιστία, η φήμη και φυσικά η μεταπώληση. Μιας και η τελευταία είναι χρήματα...

NLS
26/02/2004, 08:55
η φήμη του vstrom μέχρι τώρα είναι καλιστη (από το 1000)

η αξιπιστία το ίδιο

το transalp έχει για μένα άλλη φήμη όχι αυτή που λες
εγώ το λέω "ε καλή ποιότητα, απρόσωπο, έχει βρωμίσει ο τόπος, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο και εντυπωσιακό" - ε αυτό για τα προσωπικά μου δεδομένα δεν είναι και καμιά σοβαρή φήμη (απλά δεν είναι κακή)

η αξιοπιστία είναι καλή μεν αλλά (μια και θέτεις τα χρήματα), "μην σου λάχει κάτι" γιατί μετά γνωρίζεις τον mr. Sarakakis και μετανιώνεις

και μια και μιλάμε για λεφτά, εννοείται ότι αν πάρω το ακριβότερο 650 on-off, θα πρέπει να το πουλήσω και ακριβά :) αυτό έλειπε

και τέλος, επιμένω

αυτά τα μεταπώλησης τουμπάρουν άνετα, σκέψου το καλύτερα:

αν σε 5 χρόνια το vstrom αποδειχτεί πράγματι αξιόπιστο και το δει ο νέος 650άρης στη βιτρίνα του μαντρά μαζί με 37 transalp (νομίζεις λιγότερα θα είναι; ) αυτό (το vstrom) θα πάρει... και μάλιστα ακριβότερα από αυτά (που θα έχουν σκοτώσει οι "πρώην" τους) γιατί απλά θα είναι το καλύτερο μεταξύ τους

οπότε μην τρελαίνεσαι και μην κρίνεις την αγορά σε 3, 4, 5 χρόνια (αν ζούμε) με βάση τη σημερινή

και να σου πω και την εμπειρία μου... το ΑΧ-1, ένα από τα ευκολότερα on-off 250, ισχυρότερα (29 αλογάκια! ), ελαφρύτερα (113 κιλά) κλπ. πριν 3-4 χρόνια πούλαγε σαν ζεστό ψωμάκι - τώρα παρακαλάνε να το πετάξουν από πάνω τους (και δεν σταμάτησε να είναι καλό μηχανάκι ε!) μια και προτιμά ο κόσμος κάτι σκουτερόνια του θανάτου (180cc με τροχό 13" κλπ.) και έτσι η αγορά τούμπαρε

parji
26/02/2004, 09:13
AX-1 ε?
Το είχα δυο χρόνια και από 55.000 χλμ που το πήρα το έδωσα στα 85.000 χλμ. Πήγα παντού...!!!
Με αυτό το μηχανάκι αγόρασα τη πρώτη μου μηχανή (KLE 500), όταν το έκανα ανταλλαγή. Μου το κράτησαν για 700.000 δρχ. πριν τέσσερα χρόνια. Καλά είχε WP αμορτισέρ πίσω και SUPERTRAMP εξάτμιση. Σκέψου ότι αυτός με το μαγαζί έβγαλε κιόλας. Πόσο να το πούλησε ο πούστης?
Τώρα δε βλέπω πλέον να κυκλοφορούν αυτά που είχαν κατακλύσει κάποτε όλη την Ελλάδα...
Πάντως από ηλεκτρικά ήταν μάματα. Αλλά από κινητήρα μαμώ!!!

NLS
26/02/2004, 09:17
εγώ εκεί που το έδωσα (φίλος βλέπεις) - με τα χίλια ζόρια, άρχισα να παίρνω λεφτά ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ αφού το είχα δώσει (και σε δόσεις), ενώ (σε εκείνον και όχι σε μένα) έβγαλε ότι ζημιά ΥΠΑΡΧΕΙ στο μοτέρ (ακόμα το έχει και το χρησιμοποιεί και έχει καταντήσει σαράβαλο)

άμα λάχει τι να πεις...

(btw και εγώ WP μπρος πίσω... 170.000 είχα δώσει!, άλλη εξάτμιση και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ bridgestone λαστιχάκια από τα μαλακία v-rubber που πρωτοείχε)

hornet
26/02/2004, 09:30
Ρε νικο εχεις μπερδεψει πολλα πραγματα.....
τι σχεση εχει το cbf στη μεση και μας το αναφερεις εδω.
Εχει βγει καθαρα για να καλυψει το κενο της γκαμας στα touring.
Τωρα το vstrom ειναι μια πολυ καλη μοτοσυκλεττα και ειναι μια δυνατη κινηση της suzuki στον τομεα.
Για ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα αγοραστη οδηγου τι του ταιριαζει καλυτερα.
Για ολα τα υπολοιπα ο καιρος θα δειξει εαν θα καταφερει να υποσκελισει το θρυλικο ονομα transalp στην κατηγορια.

DUKASII
26/02/2004, 09:42
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ..ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΤΕ..ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ??:look: :look:

ΕΕΕΕΕ???:lol:

parji
26/02/2004, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ..ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΤΕ..ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ??:look: :look:

ΕΕΕΕΕ???:lol:

Που να προλάβεις ρεεεεεεεεεεεεε???????
Αντε το πολύ πολύ να το ακούσεις όταν σε έχει ήδη περάσει...:lol:

NLS
26/02/2004, 09:52
ρε συ δούκα αν δεν έχεις δει transalp στο δρόμο, πρέπει να κυκλοφορείς στους δρόμους της Τζαμάικα :)

hornet δεν το έχω μπερδέψει
είναι ρεαλισμός
η υπο-υπο-υπο-κατηγοροποίηση είναι προϊόν της δεκαετίας που πέρασε

πριν είχαμε τα καθαρά on (με παραλαγές, ντυμένα, πιο ντυμένα, γυμνά κλπ.), τα καθαρά off (λίγο ή καθόλου πολιτισμένα) και μερικά on και off με συμβιβασμούς και στις δυο μεριές μεν αλλά ψιλοικανά και στις δυο

σιγά σιγά, ο καθένας έβγαζε την δικιά του ζυγαριά προς τη μια και την άλλη πλευρά - καλό από τη μια μια και πας και διαλέγεις το "ποσοστό" οn-off-ντύμένο-όχι ντυμένο κλπ. που θες, αλλά από την άλλη είναι και ψιλοχάος

το vstrom ήταν το πρώτο βήμα προς τη συνειδητοποίηση του που έχουν πάει οι πρωταγωνιστές τις on-off κατηφορίας - δηλαδή που; στο ότι είναι "on" που απλά έχασαν το δρόμο τους

οπότε φτάνοντας στο vstrom (που λέει ότι θα πάει χώμα μόνο για πλάκα, μόνο για να βγει από τον κεντρικό δρόμο για να πάει 300 μέτρα μέχρι την παραλία, δίπλα σε nissan micra και seat ibiza - και όχι σε κάνα κατσάβραχο), φτάνοντας λοιπόν στο vstrom γιατί να μην πας στο CBF τότε;

εκεί είναι η απόλυτη συνειδητοποίηση "κε. είμαι street, αλλά απλά δεν είμαι τέτοιο street που να φοβάμαι τι θα σπάσει για να ανέβω να παρκάρω στο πεζοδρόμιο"

και για μένα πάω πάσο

δεν θα έλεγα λοιπόν ότι μπερδεύω πράγματα, μάλλον τα ξεμπερδεύω

βέβαια όπως το βλέπει κανείς

DUKASII
26/02/2004, 10:50
ΝΙΚΟΛΑ....
ΒΑΛΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΤΡΑΝΣΑΛΠ...ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....

ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΟ...ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ..ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ...

:rotflmao:


ΑΚΟΥ ΤΡΑΝΣΑΛΠ.....ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ...!!


ΡΕ ΣΕΙΣ....ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΟΥΚΑ...ΚΑΤΙ ΤΑ ΕΠΙΑΝΕ...ΚΑΙ ΣΒΗΝΑΝΕ...ΚΑΙ ΔΕ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ..ΑΝ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΑ...

:rotflmao: :wave2: :wave2: :wave2:

Electra
26/02/2004, 11:02
Δέ θυμάμαι να έκαναν ποτέ διαφήμιση στο Transalp στη τηλεόραση...

Όταν όμως ο παππούκας έπερνε το V-Strom και γινόταν νεούδι 30 χρονών, φαντάζομαι και το μέσο όρο ηλικίας και μυαλού του αγοραστικού κοινού...

Όλα είναι θέμα marketing...!!! :winka:

solman
27/02/2004, 00:37
Kserei kaneis posous ipous bgazei sto troxo to v-strom 650?