PDA

View Full Version : Βοήθεια για επιλογή μηχανής : Hornet 600 vs Monster 620



roumpinho
09/10/2013, 00:07
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.νέο μέλος στο forum και ελπίζω σύντομα νέο μέλος στο χώρο της μηχανής. ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν το θέμα έχει αναφερθεί σε άλλο post αλλά λόγο φόρτου δουλειάς και μειωμένου ελεύθερου χρόνου δεν έχω καταφέρει να κάνω καλό ψάξιμο σε προηγούμενα θέματα. αν και πάντα με συγκινούσαν οι μοτοσυκλέτες, λίγο ο οικογενειακός περίγυρος λίγο το ότι δεν το είχα πάρει ζεστά το θέμα, δεν είχα προχωρήσει τη διαδικασία απόκτησης μηχανής. όλα άλλαξαν πριν 2 χρόνια όταν άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά και από τον περασμένο Ιανουάριο είμαι κάτοχος απεριόριστου διπλώματος και έκτοτε είμαι σε αναζήτηση μηχανής και εξοικονόμηση χρήματος. Είμαι 32 χρονών με 1,67 ύψος και 62 κιλά. Με τη μηχανή θέλω να υποκαταστήσω το αυτοκίνητο (honda civic 1,8) για τις καθημερινές μετακινήσεις στην Αθήνα (δουλειά - όπου οι διαδρομές ποικίλουν αλλά κατά βάση σε μεγάλους οδικούς άξονες π.χ Κηφισός, Μεσογείων, Βεϊκου, Αττική Οδός, κλπ και ελάχιστα προς το κέντρο, βόλτες) και δεν θα έλεγα όχι σε τυχόν εξορμήσεις σε απόστασεις 100-150 χλμ. Η μικρή μου εμπειρία μου εξαντλείται σε βόλτες με παπάκι φίλου και σε πολύ λίγες με μεγαλύτερου κυβισμού. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω βήματα σιγά σιγά όμως δεδομένου ότι τη μηχανή που θα πάρω τώρα θέλω να την κρατήσω χρόνια (μιας και σε 1-2 χρόνια δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία αλλαγής μηχανής) και επειδή θεωρώ ότι το μυαλό μου έχει πήξει και ειδικά πλέον στην ηλικία που είμαι δεν με εξιτάρουν τα γκάζια για να μην έχω σεβασμό στο γκάζι της μηχανής, έχω καταλήξει στο Hornet 600 (μοντέλο '07 και μετά κατά προτίμηση) και Monster 620 i.e.(γενικά μου αρέσουν τα naked) Το μπάτζετ είναι περίπου στα 3.500. Επίσης υπάρχει στη σκέψη μου το Er6 αλλά δεν με γεμίζει τόσο πολύ όπως τα 2 προηγούμενα μοντέλα που πραγματικά με εξιτάρουν και είναι στα πλάνα μου να μπορέσω να κάνω και ένα test ride σύντομα. Όμως μέχρι να τα καταφέρω για να έχω και προσωπική άποψη, θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας. Ποια τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα τους, κατανάλωση, συντήρηση και ότι άλλο θεωρείτε άξιο αναφοράς. Επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση εννοείται καλοδεχούμενη. Να είστε όλοι καλά, καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!!:wave2:

akis_trevor
09/10/2013, 00:17
μην παρεις ιταλικο,χαλαει! :p
περα απτην πλακα.αν και εμφανισιακα μοιαζουν παρομοια μηχανακια,οι κινητηρες τους δουλευουν εντελως διαφορετικα.το χορνετ σαν 4κυλινδρο αποδιδει ψηλα σε αντιθεση με το τερας που ειναι δικυλινδρο και δουλευει καλυτερα στα χαμηλομεσσαια.
βασικα,εχεις καβαλησει καποιο απτα 2?αν οχι,καντο και δες σε ποιο κουμπωνεις καλυτερα..

AristidisZ
09/10/2013, 00:21
το χορνετάκι μια χαρά γραμμικό είναι
εξάλλου δεδομένης της απειρίας του roumpinho, καλύτερα θα ήταν ένα μηχανάκι που χαμηλά θα είναι πολύ πιο προβλέψιμο κατά τη γνώμη μου
όταν χτυπήσεις τις 8 όμως... :evil::vroum:

akis_trevor
09/10/2013, 00:23
δεν αντιλεγω...απλα του ειπα τι και πως..το θεμα ειναι πως χειριζεται τον δεξιο καρπο απτην μεση και πανω...το καλυτερο ειναι τα τα κανει μια βολτα και μετα να μας πει τι του αρεσει και τι οχι στο καθενα.

AristidisZ
09/10/2013, 00:24
το καλύτερο θα ήταν να πάρει κάνα πιο μικρό μηχανάκι, αλλά το απέκλεισε :D

SHOOTER045
09/10/2013, 00:27
παιζει και το SUZUKI SV
και το GAGIVA RAPTOR κλπ κλπ

AristidisZ
09/10/2013, 00:30
ήταν σαφής ο Χριστιανός όμως
λέει ποιο από τα 2 ;)
άποψή μου ότι το χόρνετ για τα άλογά του είναι εξαιρετικά φιλικό μηχανάκι
παραμένει όμως μια μηχανή των 180 κιλών και 100+ ιππών, με ότι αυτό συνεπάγεται...

SHOOTER045
09/10/2013, 00:55
απλα επειδη ειναι στην ιδια κατηγορια
σαν αντοχη αξιοπιστια ψηφιζω hornet
σαν fun factor παιχνιδι διασκεδαση το monster

skylaros
09/10/2013, 01:10
er-6 με ABS. Φτηνότερα service, πολύ χαμηλή κατανάλωση, ABS, ελαφρύ για μέσα στην πόλη αλλά κάνεις άνετα και τις εκδρομές που θες. Μικρόσωμος είσαι, άπειρος, δε μπορώ να καταλάβω τι να τα κάνεις τα σχεδόν 100 άλογα του hornet (που στα λεφτά που διαθέτεις δύσκολα θα βρεις μοντέλο σωστό μετά το 04, δηλαδή το προηγούμενο) Στα λεφτά που είσαι βρίσκεις άνετα ειδικά αν τα έχεις "κασέρι" το er Υπολόγισε όμως και κάνα 500άρι σε εξοπλισμό και κάνα 300άρι σε παρελκόμενα.

dimzan
09/10/2013, 16:00
εγω προτεινω το hornet αρκει να βρει μοντελο με abs. μπορει να εχει 100αλογα αλλα , οπως ειπαν, ειναι γραμμικο, ειναι αξιοπιστο και δεν ειναι κακη επιλογη αν ο οδηγος ειναι συνειδητοποιημενος και δεν καρυδωνει το γκαζι .

εχει αξιοπιστο αμαξι , οποτε το να παρει αναξιοπιστο μηχανακι θα ειναι λιγο προβλημα. Δεν ξερει ο ανθρωπος απο ζημιες, civic εχει.

Καταναλωση θα παιζει γυρω στο 5,5-6,5 , οποτε σε σχεση με τα 8-9 που καιει το civic δεν θα εχει κερδος συνολικα, διοτι στα παγια εξοδα θα πρεπει να προσθεσει ασφαλεια μηχανης, τα λαστιχα και τα σερβις της.

Για μενα αφου ειναι νεος ας παρει οτιδηποτε με abs, ακομα και λιγοτερα κυβικα.


Το monsterακι θα το κοιταζα μονο σα 2ο μηχανακι για βολτες ή μικρη πιστα. Δεν κανει για καθημερινο

AristidisZ
09/10/2013, 16:04
εγω προτεινω το hornet αρκει να βρει μοντελο με abs. μπορει να εχει 100αλογα αλλα , οπως ειπαν, ειναι γραμμικο, ειναι αξιοπιστο και δεν ειναι κακη επιλογη αν ο οδηγος ειναι συνειδητοποιημενος και δεν καρυδωνει το γκαζι .

εχει αξιοπιστο αμαξι , οποτε το να παρει αναξιοπιστο μηχανακι θα ειναι λιγο προβλημα. Δεν ξερει ο ανθρωπος απο ζημιες, civic εχει.

Καταναλωση θα παιζει γυρω στο 5,5-6,5 , οποτε σε σχεση με τα 8-9 που καιει το civic δεν θα εχει κερδος συνολικα, διοτι στα παγια εξοδα θα πρεπει να προσθεσει ασφαλεια μηχανης, τα λαστιχα και τα σερβις της.

Για μενα αφου ειναι νεος ας παρει οτιδηποτε με abs, ακομα και λιγοτερα κυβικα.


Το monsterακι θα το κοιταζα μονο σα 2ο μηχανακι για βολτες ή μικρη πιστα. Δεν κανει για καθημερινο

τα 6 είναι ουτοπικά για πόλη, trust me

εγώ επιμένω πάντως ότι αν έχεις μάθει από παπί, τα 100 άλογα είναι υπερβολικά και επικίνδυνα

in any case, το κόστος συντήρησης μια τέτοιας μηχανής είναι ανάλογο ενός μικρομεσαίου αυτοκινήτου (ούτε καν μικρού)

dimzan
09/10/2013, 16:30
τα 6 είναι ουτοπικά για πόλη, trust me

εγώ επιμένω πάντως ότι αν έχεις μάθει από παπί, τα 100 άλογα είναι υπερβολικά και επικίνδυνα

in any case, το κόστος συντήρησης μια τέτοιας μηχανής είναι ανάλογο ενός μικρομεσαίου αυτοκινήτου (ούτε καν μικρού)

ποσο καιει δηλαδη στην πολη?

εγω με το bandit 650 injection μπορω να πεσω στο 6 , ισως και παρακατω οταν πηγαινω σαν κοτα στην αθηνα (μεχρι 3000στροφες). Αυτος που ειναι και νεος-απειρος σιγουρα δε θα το παταει. Ποσο καιει ενα συγχρονο 600αρι Ι4 με Injection στην πολη δηλαδη?

AristidisZ
09/10/2013, 16:48
εξαρτάται τι εννοούμε οδήγηση πόλης :)

αν μετράμε ως πόλη να πηγαινοέρχεσαι αεροδρόμιο, ναι, είναι 6-
αν μετράμε πόλη όπως την κάνω εγώ, με πολύ μικρές αποστάσεις και συχνές στάσεις, τότε το 7 το θεωρώ και "καλή" κατανάλωση

KostasV2
09/10/2013, 18:52
εγώ επιμένω πάντως ότι αν έχεις μάθει από παπί, τα 100 άλογα είναι υπερβολικά και επικίνδυνα

Εντάξει, 32 χρονών είναι το παλικάρι, όχι 16... Είχα οδηγήσει το παλιό Hornet (καρμπυρατέρ) και μου φάνηκε εύκολο, σε χαμηλούς ρυθμούς τουλάχιστον...

mixalhsCr
09/10/2013, 19:31
Αν σκεφτόμουν την οικονομία δεν θα αγόραζα το χορνετ :-)
Δεν θεωρώ οικονομική μηχανη το 6l/100

AristidisZ
09/10/2013, 19:34
..................είμαι σε αναζήτηση μηχανής και εξοικονόμηση χρήματος.............



in any case, το κόστος συντήρησης μια τέτοιας μηχανής είναι ανάλογο ενός μικρομεσαίου αυτοκινήτου (ούτε καν μικρού)


Αν σκεφτόμουν την οικονομία δεν θα αγόραζα το χορνετ :-)


:beer:

imitrelos
09/10/2013, 20:00
Εγω θα πω μονστερ 620 σχολείο οτι πρέπει για entry level στην σπορ οδήγηση και άνετο σχετικά για πόλη
Και 2κυλινδρο ;)

dimzan
09/10/2013, 20:05
Εγω θα πω μονστερ 620 σχολείο οτι πρέπει για entry level στην σπορ οδήγηση και άνετο σχετικά για πόλη
Και 2κυλινδρο ;)

και τα σερβις? ο ανρθωπος το θελει για καθημερινο εργαλειο πανω κατω στην κινηση, φοβαμαι πως δε θα του κατσει καλα σε βαθος χρονου αυτο το μηχανακι.

οχι βεβαια οτι και το χορνετ δε θα του κοστισει σε συντηρηση, απλα θα ειναι τυπικη συντηρηση..

imitrelos
10/10/2013, 13:55
Τώρα πέρα την πλάκα μιλάμε για αεροψυκτο 2κ κινητήρα ......αν ξεπερασουμε τον μύθο για τα ιταλικά κατευθείαν μιλάμε για 2 λιγοτερα μπουζί λιγότερα λιγότερο λάδι

Απλά προσοχή δεν μιλάω για κακό συντηρημένο μηχανάκι

Απο γκάζι είναι φιλικό με ροπη στις χαμηλομεσαιες και καλητερα περιφερειακά ;)

Δεν θα βάλει φωτιά στον δρόμο αλλά έχει αρκετο για να παιξει χωρίς να τπν τρομάξει

Βέβαια αν μιλάμε ότι είναι για χρήση στο κέντρο της Αθήνας σε μποτιλιαρισμα .....όχι δεν κανει .....να πάρεις τοτε παπάκι :-)

AristidisZ
10/10/2013, 13:58
ο φίλος εν τω μεταξύ έχει κόψει ρόδα μυρωδάτα, αλλά να χαμε να λέγαμε :D

νομίζω τα έχει λίγο μπερδεμένα στο μυαλό του, αυτά είναι fun μηχανάκια, δεν είναι μηχανάκια για να πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά

τα λάστιχα να βάλεις πόσο κάνουν μόνο και τελείωσε ;)

TROOPER
12/10/2013, 16:51
το χοντα.

yiannis172
12/10/2013, 17:22
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.νέο μέλος στο forum και ελπίζω σύντομα νέο μέλος στο χώρο της μηχανής. ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν το θέμα έχει αναφερθεί σε άλλο post αλλά λόγο φόρτου δουλειάς και μειωμένου ελεύθερου χρόνου δεν έχω καταφέρει να κάνω καλό ψάξιμο σε προηγούμενα θέματα. αν και πάντα με συγκινούσαν οι μοτοσυκλέτες, λίγο ο οικογενειακός περίγυρος λίγο το ότι δεν το είχα πάρει ζεστά το θέμα, δεν είχα προχωρήσει τη διαδικασία απόκτησης μηχανής. όλα άλλαξαν πριν 2 χρόνια όταν άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά και από τον περασμένο Ιανουάριο είμαι κάτοχος απεριόριστου διπλώματος και έκτοτε είμαι σε αναζήτηση μηχανής και εξοικονόμηση χρήματος. Είμαι 32 χρονών με 1,67 ύψος και 62 κιλά. Με τη μηχανή θέλω να υποκαταστήσω το αυτοκίνητο (honda civic 1,8) για τις καθημερινές μετακινήσεις στην Αθήνα (δουλειά - όπου οι διαδρομές ποικίλουν αλλά κατά βάση σε μεγάλους οδικούς άξονες π.χ Κηφισός, Μεσογείων, Βεϊκου, Αττική Οδός, κλπ και ελάχιστα προς το κέντρο, βόλτες) και δεν θα έλεγα όχι σε τυχόν εξορμήσεις σε απόστασεις 100-150 χλμ. Η μικρή μου εμπειρία μου εξαντλείται σε βόλτες με παπάκι φίλου και σε πολύ λίγες με μεγαλύτερου κυβισμού. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω βήματα σιγά σιγά όμως δεδομένου ότι τη μηχανή που θα πάρω τώρα θέλω να την κρατήσω χρόνια (μιας και σε 1-2 χρόνια δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία αλλαγής μηχανής) και επειδή θεωρώ ότι το μυαλό μου έχει πήξει και ειδικά πλέον στην ηλικία που είμαι δεν με εξιτάρουν τα γκάζια για να μην έχω σεβασμό στο γκάζι της μηχανής, έχω καταλήξει στο Hornet 600 (μοντέλο '07 και μετά κατά προτίμηση) και Monster 620 i.e.(γενικά μου αρέσουν τα naked) Το μπάτζετ είναι περίπου στα 3.500. Επίσης υπάρχει στη σκέψη μου το Er6 αλλά δεν με γεμίζει τόσο πολύ όπως τα 2 προηγούμενα μοντέλα που πραγματικά με εξιτάρουν και είναι στα πλάνα μου να μπορέσω να κάνω και ένα test ride σύντομα. Όμως μέχρι να τα καταφέρω για να έχω και προσωπική άποψη, θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας. Ποια τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα τους, κατανάλωση, συντήρηση και ότι άλλο θεωρείτε άξιο αναφοράς. Επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση εννοείται καλοδεχούμενη. Να είστε όλοι καλά, καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!!:wave2:


Hornet καλυτερο σε ολα πλην εμφανισης (κατα τη γνωμη μου),στησιματος και διαχρονικοτητας που το Monster υπερτερει.

nikma
14/10/2013, 05:35
... Με τη μηχανή θέλω να υποκαταστήσω το αυτοκίνητο (honda civic 1,8) για τις καθημερινές μετακινήσεις στην Αθήνα (δουλειά - όπου οι διαδρομές ποικίλουν αλλά κατά βάση σε μεγάλους οδικούς άξονες π.χ Κηφισός, Μεσογείων, Βεϊκου, Αττική Οδός, κλπ και ελάχιστα προς το κέντρο, βόλτες) και δεν θα έλεγα όχι σε τυχόν εξορμήσεις σε απόστασεις 100-150 χλμ. Η μικρή μου εμπειρία μου εξαντλείται σε βόλτες με παπάκι φίλου και σε πολύ λίγες με μεγαλύτερου κυβισμού. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω βήματα σιγά σιγά όμως δεδομένου ότι τη μηχανή που θα πάρω τώρα θέλω να την κρατήσω χρόνια (μιας και σε 1-2 χρόνια δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία αλλαγής μηχανής) και επειδή θεωρώ ότι το μυαλό μου έχει πήξει και ειδικά πλέον στην ηλικία που είμαι δεν με εξιτάρουν τα γκάζια για να μην έχω σεβασμό στο γκάζι της μηχανής, έχω καταλήξει στο Hornet 600 (μοντέλο '07 και μετά κατά προτίμηση) και Monster 620 i.e.(γενικά μου αρέσουν τα naked) Το μπάτζετ είναι περίπου στα 3.500...

Φίλε το hornet είναι ΄το μηχανάκι που θα σε καλύψει πλήρως σε αυτά που περιγράφεις και ζητάς. Έχω στη κατοχή μου ένα του 2009 για ένα χρόνο τώρα έχω κάνει 20.000 χιλ κι έχω να σου πω ότι είναι ένα μηχανάκι σχολείο. Είναι οικονομικότατο, ευκολοσυντήρητο και παντός καιρού και καταστάσεων. Είναι δε και πανέμορφο.

Παρεπιπτόντως τυχαίνει να το πουλάω κι αν καταλήξεις τελικά στο Χόντα νομίζω ότι αξίζει να του ρίξεις μια ματιά γιατί η τιμή που το δίνω είναι συμφέρουσα.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4099276/

eBoLaGR
14/10/2013, 20:39
Παρεπιπτόντως τυχαίνει να το πουλάω κι αν καταλήξεις τελικά στο Χόντα νομίζω ότι αξίζει να του ρίξεις μια ματιά γιατί η τιμή που το δίνω είναι συμφέρουσα.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4099276/

Αν αναλογιστεις οτι παιρνεις με 3,500-3,800 hornet με ABS, δεν θα το ελεγα. Συγγνωμη κιολας!

--

Προσωπικη μου αποψη, πηγαινε προς το Χορνετ, μιας και ειναι πιο αξιοπιστο, πιο ηρεμο, και πανω απο ολα ΦΡΕΝΑΡΕΣ!!

mixalhsCr
14/10/2013, 21:08
3500 με αβς???φοβερο !!
Για δωσε λινκ

AristidisZ
14/10/2013, 21:10
κοίτα επειδή ο ρουμπίνιος δε πρόκειται να ξαναμπεί (οπότε δε πρόκειται να πηδήξω κανενός το thread), θέλει κανείς το δικό μου γιατί μου τα έχει κάνει τσουρέκια ;

T E O
14/10/2013, 21:13
gsr 600 η Z750? οχι? τα ειδες αυτα τα δυο?

dimzan
14/10/2013, 21:18
gsr 600 η Z750? οχι? τα ειδες αυτα τα δυο?

το gsr600 ειναι το πλεον αντιοικονομικο σε βενζινη

nikma
14/10/2013, 23:19
3500 με αβς???φοβερο !!
Για δωσε λινκ

Ναι για δώσε λίνκ για να μη γράφουμε ότι θέλουμε. (στον eBoLaGR αναφέρομαι) Εγώ πάντως από ένα ψάξιμο που έκανα βρήκα μόνο αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4086100/ που είναι της ίδια χρονολογίας με το δικό μου κι έχει abs αλλά είναι στα 4500 κι όχι στα 3500.

AristidisZ
14/10/2013, 23:22
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3845450/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3949777/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4093916/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3967784/

nikma
15/10/2013, 00:24
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3845450/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3949777/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4093916/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3967784/

Δεν ξέρω όταν έχει abs ενα μηχανάκι αν ακυρώνει τι μοντέλο είναι. Όλα τα παραπάνω στα λινγκ μηχανάκια είναι του 2007 και 2008. Το δικό μου είναι 2009. Επίσης η τιμή 4000 που έχει βάλει ο έμπορας είναι τιμή ανταλλαγής και περιέχει και την προμήθεια του... Το μηχανάκι δίνεται στα 3500 ευρώ, τιμή πολύ συμφέρουσα για τον αγοραστή και πολύ ανταγωνιστική. Από τις χαμηλότερες της αγοράς. :)
Για ξαναδείτε το http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4099276/

AristidisZ
15/10/2013, 00:38
μια χαρά τιμή είναι
λες να πάρω ένα 2ο να έχω να αλλάζω ; :bawl:

nikma
15/10/2013, 00:48
μια χαρά τιμή είναι
λες να πάρω ένα 2ο να έχω να αλλάζω ; :bawl:

Έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή!!! :)
Όχι μείνε στο ένα είναι υπεραρκετό :p

mixalhsCr
15/10/2013, 07:17
Το δεύτερο ειναι πεσμένο, σε αυτήν την τιμη αγοράζεις μονο προβληματικά μηχανακια .
Οκ μπορει να βρεθεί και ενα καλο δεν λεω !
Πάντως αν αγόραζα σημερα χορνετ δεν θα έπερνα πριν το 2009-2010, μεγάλη διάφορα στις αναρτήσεις απο τα μοντέλα 2007-08 !
Το 3ο δεν εχει αβς
Το μονο αξιόλογο ειναι το τελευταίο αλλα και παλι ειναι του 2007 καθώς δεν βλέπω σε φωτό την αριστερή πλευρά της μηχανής πράγμα που με βάζει σε σκέψεις !

AristidisZ
15/10/2013, 07:40
το θέμα είναι τι ανάγκη έχει ο πωλητής και μόνο αυτό έτσι που καταντήσαμε...
αν έχει υπομονή, και δεν καίγεται, μπορεί και να το δώσει σε μια αξιοπρεπή (δεδομένης της περιόδου) τιμή
αν έχει ανάγκη να το δώσει, μπορεί να ακούσεις απίστευτες τιμές, για μηχανάκια που δεν έχουν ουσιαστικά κάποιο θέμα...

Sapadak
15/10/2013, 07:45
Δεν ξέρω όταν έχει abs ενα μηχανάκι αν ακυρώνει τι μοντέλο είναι. Όλα τα παραπάνω στα λινγκ μηχανάκια είναι του 2007 και 2008. Το δικό μου είναι 2009. Επίσης η τιμή 4000 που έχει βάλει ο έμπορας είναι τιμή ανταλλαγής και περιέχει και την προμήθεια του... Το μηχανάκι δίνεται στα 3500 ευρώ, τιμή πολύ συμφέρουσα για τον αγοραστή και πολύ ανταγωνιστική. Από τις χαμηλότερες της αγοράς. :)
Για ξαναδείτε το http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4099276/

Να σε ρωτησω ρε φιλαρακι.
Με αυτό το μπροστινό λάστιχο κυκλοφορουσες κανονικά?

nikma
16/10/2013, 22:51
Να σε ρωτησω ρε φιλαρακι.
Με αυτό το μπροστινό λάστιχο κυκλοφορουσες κανονικά?


Ναι με αυτό το λάστιχο κυκλοφορώ,γιατί ρωτάς; 4000 χιλ έχει μόνο. Υπάρχει μία φθορά στο πλάι αν εννοείς αυτό, αλλά είναι πολύ πλάι κι έγινε σε συνθήκες πίστας κάρτ. Στο δρόμο εγώ προσωπικά δε το πατάω ποτέ εκεί εκεί οπότε όλα καλά.

roumpinho
27/12/2013, 16:43
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και την βοήθειάς σας. Μετά από μια τρελή περίοδο δουλειάς όπου δεν έμενε χρόνος ούτε για πλάκα επιτέλους ξανάρχισα το ψάξιμο. Λοιπόν η εικόνα που σχημάτισα για τα 2 μοντέλα είναι ότι η λογική οδηγεί στο Hornetaki και η καψούρα στο Monster. Από θέμα εμφάνισης ωραίο το hornet αλλά το monster είναι πόρωση για τα γούστα μου. Και τα 2 δεν με προβλημάτισαν σε θέμα κινητήρα. Βέβαια μην έχοντας και μεγάλη εμπειρία έδειξα και τον ανάλογο σεβασμό οπότε δεν μπήκα σε διαδικασία να κάνω απότομα ανοίγματα κτλ. πάντως ίσως να έδινα στο hornet ένα βαθμό παραπάνω. όμως αυτός ο ήχος της ducati ήταν το κάτι άλλο. ηδονή!! επίσης το monsteraki με βόλεψε πολύ παραπάνω. το ύψος είναι ιδανικό και πολύ πιο ελαφρύ σε αίσθηση ενώ η ελαφρώς σκυφτή θέση οδήγησης με είχε πιο πολύ στη πρίζα και ευχαριστήθηκα περισσότερο τη βόλτα. στο hornet δεν πάταγα καλά κάτω και γενικά είχα μια πιο ουδέτερη αίσθηση. οπότε μάλλον θα έκλεινα αυτή τη στιγμή προς το monster. απλά το ότι είναι ιταλίδα πρέπει να με προβληματίσει τόσο ώστε να μην προβώ στην αγορά του? γενικά τη μηχανή που θα πάρω μπορώ να πω ότι θα την παντρευτώ. θέλω να την ευχαριστηθώ όσο δεν πάει και αν μετά από χρόνια υπάρχουν οι προϋποθέσεις να θέλω να πάρω κάτι άλλο και μπορώ βλέπουμε τότε τι παίζει. με αυτό θέλω να πω ότι αν καταλήξω στο monster αν βρω ένα καλό μαστόρι που να ξέρει τη δουλειά και χωρίς να είναι επίσημο συνεργείο και να μου έρχονται πιο φτηνά τα service είμαι οκ. δεν με ενδιαφέρει ντε και καλά να κρατάω το book service με σφραγιδάκια συνεργείου ducati για να μπορώ να την μεταπωλήσω μετά από 1-2 χρόνια. αν έχετε κάποια άλλη πρόταση πολύ ευχαρίστως να την ακούσω. επίσης μήπως θα έπρεπε να δώσω μια ευκαιρεία στο er6 (έστω και αν δεν μου προκαλεί κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση) ?

taisteal
27/12/2013, 16:46
αν δεν σου προκαλει συγκινηση αστο...αφου εισαι καψουρης με την Ιταλιδα...

zannisvel
27/12/2013, 16:52
Νομιζω εχεις ηδη αποφασισει... Αντε με γεια σου!!:beer:

Dant3
28/12/2013, 00:42
Το μονστερ ειναι πολυ αξιοπιστο και απλο στη συντηρηση
μονο μειον οι ιμαντες και οι συχνες βαλβιδες
Παρε το χωρις δευτερη σκεψη

Desperado
28/12/2013, 10:07
Το μονστερ ειναι πολυ αξιοπιστο και απλο στη συντηρηση
μονο μειον οι ιμαντες και οι συχνες βαλβιδες
Παρε το χωρις δευτερη σκεψη

Πες μας να μάθουμε και εμείς φίλε μου, δηλαδή τι ιμάντες έχει? Εννοείς ιμάντα εκκεντροφόρου? Δεν έχει καδένα? και βαλβίδες κάθε πόσο θέλει ρύθμιση?

KRS
28/12/2013, 10:48
Έχει ιμάντες εκκεντροφόρων.Λένε κάθε 20.000χλμ...αλλά είναι παραμύθι κυρά μου....πολλοί έχουν αλλάξει και στις 40κ και στις 50κ...
Το ίδιο ισχύει για τις βαλβίδες..
Το 620 είναι σχολείο οδηγικά.Έχει όσο γκάζι πρέπει και πατάει πολύ καλά στο δρόμο.Επίσης ο 620 είναι άσπαστος κινητήρας.
Βρες ένα με 2πλα δισκόφρενα μπροστά και εξατάχυτο(αν θυμάμαι καλά μετά το '04).

πυξιδας990
28/12/2013, 10:49
το μονστερ θελει καθε 20000 υμαντες εκεντροφορων(80ε εχουν) και καθε 10 βαλβιδες, που πολυ πιθανον να μην θελει,απλως τσεκαρονται.





edit.με καλυψε ο χρηστος

KRS
28/12/2013, 11:03
Αλληλοκαλυπτόμαστε:beer:
Α και να ξέρεις ότι σε περίπτωση που βαρεθείς τα 60κοντά πόνυ του 620,εύκολα γίνεται 750, αλλά και κουμπώνουν κουτί οι κινητήρες από το 800αρι και το 900αρι.Μια ζαντούλα 5,5 θα βάλεις πίσω που βρίσκεις (τζάμπα πλέον) και είσαι κομπλέ και κάνα αμορτισέρ πίσω μτχ από άλλα της εταιρείας...το ιδανικό είναι showa από s4r....καλό είναι και το sachs από s4,ταιριάζει και από 749/999.

fazerakis
28/12/2013, 11:34
Πάρε ένα Fazer 600 του 02-03 που τα κάνει όλα καλά και άνετα και σου μένουν και €2000 στο budget για ότι άλλο θες. :cool:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4392089/

stefanos
28/12/2013, 11:41
To 620 είναι πιό δύσκολο στο δρόμο πιό απόλυτο στις αντιδράσεις του και θέλει περισσότερη προσοχή.

KRS
28/12/2013, 13:14
Δηλαδή λέτε σε έναν άνθρωπο που δεν έχει ,όπως λέει, ιδιαίτερη εμπειρία να πάρει hornet και fazer
με 80+ άλογα....;
Μια χαρά είναι το 620 απόλυτα προβλέψιμο,ανοίγεις γκάζι στη στροφή δεν πετάει ποπό,πατάς φρένο δεν σηκώνεται,κάνεις λάθος συγχωρεί.Δεν είναι sbk ducati...

Dant3
28/12/2013, 14:16
Σιγα το απολυτο που ειναι
Λιγη προσοχη στα φρενα μονο
και οταν θα τα μαθει θα κανει παπαδες

roumpinho
28/12/2013, 21:16
παιδια μαλλον ο εγκέφαλος πλέον κλείδωσε για το monster. σήμερα πήγα να δω και το er6 και αυτό πού ωραίο μηχανάκι αλλά η ιταλίδα δεν έφευγε με τίποτα από το μυαλό μου!έχει κάνει κατάληψη!φαντάζομαι ότι με αγάπη και φροντίδα δεν θα μου κάνει ιδιαίτερα νάζια. το fazer και αυτό πρέπει να είναι καλή μηχανή αλλά ποτέ δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα μιας και μου λέγανε ότι δεν είναι τόσο φιλικό όσο το hornet και επιπλέον δεν θα με βόλευε μιας και που τελικά και το hornet δεν με βόλεψε όσο το monster. θα ήθελα και συμβουλή για κράνος μιας που από βδομάδα ξεκινάει η αγορά εξπλισμού. ποιο θα ταίριαζε καλύτερα στο χαρακτήρα του monster?το budget κυμαίνεται 300 ευρώ περίπου αλλά και μέχρι 400 μπορώ να φτάσω.

KRS
28/12/2013, 21:37
Την καλύτερη επιλογή κάνεις,το 'χα 5 χρόνια κανένα πρόβλημα.Κάνει τα πάντα(χ) : καθημερινή μετακίνηση,μπαρότσαρκα,κοντινή εκδρομή,ταξίδι,πίστα.
Το μόνο δίλλημα που θα σου έβαζα είναι το hornet το παλιό, σε λευκό, είναι πολύ όμορφο και καλό μηχανάκι αλλά θαέπρεπε να ασχοληθείς με αναρτήσεις (μαλακές), μαρσπιέ (χαμηλά) και να βάλεις και ένα fat-bar τιμόνι να βελτιώσεις τη θέση οδήγησης.Κατά τ'άλλα ρούφαγε πολύ βενζίνη αλλά είχε γκάζι και ήχο αλλά F1.
Κράνος εννοείται full face.Πας δοκιμάζεις,τα φοράς κανά 10λεπτο να δεις αν σε πιέζουν προκαλώντας σου πονοκέφαλο και παίρνεις.Τα suomy έχουν πολύ καλές τιμές τελευταία αλλά πρέπει να δεις αν σου κάθονται καλά.Βρίσκεις γενικά αξιόλογα κράνη μέχρι τα 300, μέχρι και arai chaser (παλιά μεν αλλά arai).

doctoras
29/12/2013, 09:23
και καλά κάνεις τέτοιος μούν@ρος δεν ξεχνιέται!!
σε αυτούς τους χρωματικούς συνδυασμούς ήταν το αγαπημένο μου
http://www.ducati.ms/forums/attachments/monster/104623d1328132288-2003-monster-620-worth-1.jpg

βάλε καμιά φωτο να χαλβαδιάσουμε τα λιγούρια

SHOOTER045
29/12/2013, 09:32
Ωραια επιλογη εκανες
Αναμενουμε φωτο

Bradipous
29/12/2013, 10:34
παιδια μαλλον ο εγκέφαλος πλέον κλείδωσε για το monster. σήμερα πήγα να δω και το er6 και αυτό πού ωραίο μηχανάκι αλλά η ιταλίδα δεν έφευγε με τίποτα από το μυαλό μου!έχει κάνει κατάληψη!φαντάζομαι ότι με αγάπη και φροντίδα δεν θα μου κάνει ιδιαίτερα νάζια. το fazer και αυτό πρέπει να είναι καλή μηχανή αλλά ποτέ δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα μιας και μου λέγανε ότι δεν είναι τόσο φιλικό όσο το hornet και επιπλέον δεν θα με βόλευε μιας και που τελικά και το hornet δεν με βόλεψε όσο το monster. θα ήθελα και συμβουλή για κράνος μιας που από βδομάδα ξεκινάει η αγορά εξπλισμού. ποιο θα ταίριαζε καλύτερα στο χαρακτήρα του monster?το budget κυμαίνεται 300 ευρώ περίπου αλλά και μέχρι 400 μπορώ να φτάσω.

Αντε με το καλο να το παρεις και στα χερια σου!

Για κρανος θα σου προτεινα αφου ψαχτεις στα εγχωρια μαγαζια (απο μοντελα και τιμες) επειτα να ριξεις μια ματια και στα μαγαζια του εξωτερικου, ειναι τελος σεζον και παιζουν πολυ καλες προσφορες...