PDA

View Full Version : Ελληνικό Μουσείο Μοτοσυκλέτας



buckley
10/10/2013, 07:37
Κάλλιο αργά παρά ποτέ για την προσπάθεια που όλοι περιμέναμε ,διαδικτυακό στην αρχή και σύντομα επισκέψιμο.Αναμένω πληροφορίες από τον Άρη που μάλλον έχει βάλει το χεράκι του κι αυτός.Διακρίνω πάντως ξεκάθαρη Ευρωπαική επιρροή ,στις 97 μοτό που καταρχήν παρελαύνουν οι 91 από την γηραιά ήπειρο !

http://motorcyclerepublik.org/index.php/el/

MG-KTiNoS
10/10/2013, 07:42
Άξιος....

(κάποια μέρα θα πάρει και ΤΔΜ, αν και ακόμα δεν το ξέρει) '

:lol:

byron
10/10/2013, 08:02
Αντε να λειτουργήσει και να είναι επισκέψιμο. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από μουσεία του εξωτερικού, και τα εκθέματα-μοτοσυκλέτες του είναι :uplate:

harris_x
10/10/2013, 08:27
αντε να ανοίξει να τα δούμε κι απο κοντά!

:a012:

sapila racing
10/10/2013, 09:03
Μόλις μου ήρθε ενημέρωση απο την Λέσχη Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας και σας την παραθέτω.

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ – HELLENIC MOTORCYCLE MUSEUM είναι γεγονός.

Ένα όνειρο δεκαετιών, το όραμα ενός ανθρώπου γίνεται πραγματικότητα και μάλιστα σε μια ιδιαίτερα δύσκολη εποχή, αποδεικνύοντας ότι η θέληση και η αγάπη για την μοτοσυκλέτα υπερισχύουν της οικονομικής κρίσης.

Απολαύστε λοιπόν τα εκθέματα του Μουσείου, απολαύστε περισσότερες από 100 ιστορικές μοτοσυκλέτες στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://motorcyclerepublik.org/index.php/el/

Το Μουσείο λειτουργεί στην παρούσα φάση διαδικτυακά ενώ προχωρούν οι εργασίες για την ολοκλήρωση των υποδομών του κτιρίου που ήδη στεγάζονται οι μοτοσυκλέτες.



Καλή πλοήγηση

GFawkes
10/10/2013, 09:04
Aξιολογη προσπαθεια, απο ανθρωπους που γνωριζουν το αντικειμενο.

Μακαρι να ανοιξει συντομα!
:beer:

sapila racing
10/10/2013, 09:09
Ειναι μια πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια σε μεγάλο βάθος χρόνου.
Ολες αυτές οι μοτοσυκλέτες είναι του Παναγιώτη Μαριολόπουλου που εκλέγεται πρόεδρος της
Λέσχη Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας εδώ και πολλά χρόνια και όχι αδίκως.

Δείτε τις φωτό και απολάυστε τις, όλες οι Μοτοσυκλέτες που θα δείτε ειναι πολύ αξιόλογες.
Διαβάστε την εισαγωγή 'Ποιοί Είμαστε' για να καταλάβετε την ιστορία και τον άνθρωπο.

Το μακρόπνοο σχέδιο λέει οτι οταν τελειώσει το κτίριο που τις στεγάζει, το μουσείο θα γίνει επισκέψιμο και θα μπορείτε πλέον να τις δείτε και απο κοντά.

:beer:

AristidisZ
10/10/2013, 09:13
Άρη υπάρχει ήδη thread από τον buckley ;)
εμένα μου έκανε εντύπωση ότι στις κατασκευάστριες χώρες είδα και την Ελλαδίτσα μας, δεν ήξερα ότι υπάρχει ελληνικό μηχανάκι

Συγχαρητήρια σε όλους όσους ασχολήθηκαν, και θεωρώ "υποχρέωση" την δια ζώσης επίσκεψη στον φυσικό χώρο όταν ολοκληρωθεί

sapila racing
10/10/2013, 09:17
Πότε πρόλαβες βρε Παναγιώτη?
Πολύ γρήγορος βρε παιδί μου! :beer:

Δεν τό είχα δεί και έκανα αλλο Thread που το εχω κανει και sticky. Αν δεν σε πειράζει θα τα συγχωνεύσω.
:wave2:

stynikop
10/10/2013, 11:04
Μπράβο! Με το καλό να ολοκληρωθεί και συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη και σε όσους συνέβαλλαν.

GAS NICK
10/10/2013, 13:28
[QUOTE=AristidisZ;2384334]Άρη υπάρχει ήδη thread από τον buckley ;)
εμένα μου έκανε εντύπωση ότι στις κατασκευάστριες χώρες είδα και την Ελλαδίτσα μας, δεν ήξερα ότι υπάρχει ελληνικό μηχανάκι

Συγχαρητήρια σε όλους όσους ασχολήθηκαν, και θεωρώ "υποχρέωση" την δια ζώσης επίσκεψη στον φυσικό χώρο


οχι ενα αλλα πολλα κι ομως...............
μπραβο στον Μαριολοπουλο
ειναι αξιεπαινος

Takata Dome
10/10/2013, 14:15
Να και ένα καλό νέο! Και περισσότερες ιαπωνικές μηχανές δεν θα με χάλαγαν πάντως (φιλοιάπων γαρ,μην κρυβόμαστε!)

MG-KTiNoS
10/10/2013, 16:07
Να και ένα καλό νέο! Και περισσότερες ιαπωνικές μηχανές δεν θα με χάλαγαν πάντως (φιλοιάπων γαρ,μην κρυβόμαστε!)

:D

(αζμημπω τ'ίποτα...)
:lol:

Pan (dvs)
10/10/2013, 20:05
Άρη υπάρχει ήδη thread από τον buckley ;)
εμένα μου έκανε εντύπωση ότι στις κατασκευάστριες χώρες είδα και την Ελλαδίτσα μας, δεν ήξερα ότι υπάρχει ελληνικό μηχανάκι

Συγχαρητήρια σε όλους όσους ασχολήθηκαν, και θεωρώ "υποχρέωση" την δια ζώσης επίσκεψη στον φυσικό χώρο όταν ολοκληρωθεί

Η ιδια Ελληνικη εταιρεια εβγαζε ΚΑΙ αυτοκινητο ,το fox Μεβεα.

MikeG
10/10/2013, 20:06
Τα συγχαρητήρια μου! Τώρα μένει η σωστή προώθηση του!

kordix
10/10/2013, 21:02
Μπράβο :beer:


Ανυπομονώ να τις δω από κοντά.

vag 70
10/10/2013, 21:07
οσα μπραβο και να πω ειναι λιγα.:a18:

makis206
10/10/2013, 22:00
Ευχαριστούμε! :a46:

Dfoud
10/10/2013, 22:17
Ωραία Πράγματα!!!

TROOPER
12/10/2013, 17:07
ανυπομονω να ανοιξει και να δω λαιβ τα εκθεματα! :beer:

Pardalotzatziki
15/10/2013, 23:36
Επιτελους θετικα νεα...εχω να ακουσω γι αυτο το θεμα απο τα Mythic bikes...σχεδον 5 χρονια πριν...

Αρη μονο προσωπικη συλλογη θα υπαρχει ή θα μπουν κι αλλες στην πορεια?
Ξερω οτι υπαρχουν μεγαλες συλλογες...το θεμα ειναι αν θα δωσουν μοτο οι διαφοροι συλλεκτες...

Μακαρι να γινουν και 300...

sapila racing
16/10/2013, 09:00
Επιτελους θετικα νεα...εχω να ακουσω γι αυτο το θεμα απο τα Mythic bikes...σχεδον 5 χρονια πριν...

Αρη μονο προσωπικη συλλογη θα υπαρχει ή θα μπουν κι αλλες στην πορεια?
Ξερω οτι υπαρχουν μεγαλες συλλογες...το θεμα ειναι αν θα δωσουν μοτο οι διαφοροι συλλεκτες...

Μακαρι να γινουν και 300...

Ο χώρος δεν είναι και για πολύ περισσότερες, οπότε θα ειναι η προσωπική συλλογή του.
Απλά στην πορεία έφυγαν απο την συλλογή κάμποσες, ήταν περισσότερες.

Silent Power
16/10/2013, 10:05
Με το καλό να ανοίξει, να τα δούμε από κοντά!!!
Aξιόλογη προσπάθεια!!!
:a18:

sapila racing
16/10/2013, 18:47
Επειδή καποιος μου είπε οτι οι φωτό δεν είναι μεγάλες.
Nα προσθέσω οτι σε όλες τις φωτό μπορείτε να κάνετε zoom με το ποντίκι, με το ροδάκι η όπως το έχει ρυθμίσει ο καθένας.
Είνει τεράστιες και γι αυτό και αργεί λίγο προς το παρόν.
:beer:

hdbiker
28/01/2014, 01:52
Μπράβο! Aξιόλογη προσπάθεια και συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη και σε όσους συνέβαλλαν!!!

Bill Drake
04/09/2014, 01:30
Σκοπεύω να το επισκεφτώ σύντομα!

sapila racing
04/09/2014, 14:14
Σκοπεύω να το επισκεφτώ σύντομα!

Nα σου θυμίσω οτι προς το παρόν υπαρχει μονο ιντερνετικά.

billy of the R6
01/02/2015, 18:41
Αν και το ειδα αργά ίσως θα μπορουσαμε και εμεις να οργανώσουμε μια επισκεψη
το παρακάτω κείμενο ειναι απο φαιειςμπουκ

Επίσκεψη στο Ελληνικό Μουσείο Μοτοσυκλέτας! ◄

Αγαπητοί φίλοι,

~ Χρόνια Πολλά! Καλά Χριστούγεννα! ~

Όπως σας έχω ενημερώσει και διαδικτυακά, το Motorcycle Яepublik | Ελληνικό Μουσείο Μοτοσυκλέτας είναι σχεδόν έτοιμο. Εκκρεμούν βέβαια κάποια διαδικαστικά, όμως 100 περίπου κλασσικές μοτοσυκλέτες είναι εδώ και περιμένουν η κάθε μια να πει την ιστορία της στους φίλους επισκέπες της.

Με την ευκαιρία των εορτών, καλώ εσάς, τους πρώτους που ανταποκρίθηκαν μέσω e-mail, και με ένα θερμό μήνυμα συμπαράστασης μού έδωσαν κουράγιο να συνεχίσω.

Προτείνω, λοιπόν, να σας ξεναγήσω στο Μουσείο μου, σε μικρές ομάδες των 8−10 επισκεπτών στις :
• 26, 27, 28, 30, 31 Δεκεμβρίου 2014 και
• 2, 3, 4, 6 Ιανουαρίου 2015
και ωρα 11:30 π.μ. αυστηρά, ώστε να ξεκινήσουμε όλοι μαζί την περιήγηση.

Αν συμφωνείτε με την πρότασή μου, απαντήστε μου με e-mail [http://motorcyclerepublik.org/index.php/el/contact] δίνοντάς μου το ονοματεπώνυμό σας, το τηλέφωνό σας, τον αριθμό των ατόμων—π.χ. και κάποιο φίλο σας— καθώς και την ημέρα που έχετε επιλέξει, με 2 ή 3 εναλλακτικές ημερομηνίες.
Θα οργανώσω τις ομάδες κα

montechristo
02/02/2015, 14:03
Ημουν κι εγω ενας απο τους τυχερους που ειδα τα διαμαντια του μουσειου απο κοντα. Καποια τα ζηλεψα, καποια με αφησαν με το στομα ανοικτο, αλλά αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το οτι δεν ειναι απλα ενα μουσειο, ειναι το παιδι του Koυ Παναγιωτη, ενος ανθρωπου που ειναι για εμενα ο ορισμος του μηχανο-βιου, αυτου δηλαδη πουη ζωη του ειναι δεμενη με την μοτοσυκλετα. Τον ευχαριστω λοιπον για αλλη μια φορα και απο εδω κι ελπιζω να ξαναβρεθω παλι συντομα στο "σπιτι" του.

ΥΓ Αν παει κανεις, να ειναι προετοιμασμενος για αυτο που θα δει οταν φτασει στο δωμα....!!!!!!!!!