PDA

View Full Version : διαρροη μπροστινου μετα απο 1500 χλμ σε TDM 900



alkis1990
10/10/2013, 11:44
καλησπέρα σας !

μετά από 1500 χλμ από το service στα μπροστινά μου παρατήρησα ότι άρχισε να δάκρυ ζει από την βίδα ψιλά ψιλά στην τομονοπλακα !

http://imageshack.us/photo/my-images/51/zly9.jpg/

και ρωτάω :

1) υπάρχει κάποιος κίνδυνος !? ? πρέπει να αλλαχτεί !? και αν ναι ποσο κοστίζει !?
2)μήπως θα prpei να το πάω στον μάστορα διότι δεν έκανε καλή δουλειά ?! (εκτος και αν προκλήθηκε αργότερα η βλάβη )

τον ρώτησα να δω τι παίζει !

και μου λέει κανε την βίδα ένα click δεξιά και ένα click αριστερά και αστο !
επίσης μου λέει ότι όταν το άνοιξε ...αυτός δεν είδε κάτι ! απλά μπορεί να χάλασε στην πορεία !


σούζες δεν κάνω το πάω πολύ φλορικα !


δεν ξέρω τι παίζει...μπορεί και να μου το λέει για να αποφύγει την διαδικασία το να μην πληρωθεί για τον κόπο που θα ξανά κάνει !

Antonisss
10/10/2013, 11:52
Το έχεις σκουπίσει και σου ξαναδάκρυσε?

alkis1990
10/10/2013, 11:59
ακριβως !!

Antonisss
10/10/2013, 12:05
Τότε πρέπει να πας να στο κοιτάξουν... Θεωρώ απίθανο με το κλικ δεξιά αριστερά να φτιάξει...

iliasfyntanidis
10/10/2013, 13:31
Ξεβιδωσε την ταπα του πιρουνιου και άλλαξε μια τσιμουχα-o ring στο εσωτερικό της βιδας.Ειναι πολυ απλό.
Εαν δεν μπορεις πας συνεργείο.
Πολυ παράξενο παντως να εχεις διαρροή εκει αφου το λάδι φωλιάζει χαμηλά στην μπότα και απέχει πολυ απο εκείνο το σημείο.Παρολο που φτάνει ως εκει (όχι ομως σαν ποσοτητα) κατα την διάρκεια λειτουργίας της ανάρτησης(φρένα λακούβες κ.λ.π)
Εγω πιστεύω οτι ειναι εναπομείναντα λάδια απο το service(εαν εγινε service στο μπροστινό)

OldMan
10/10/2013, 14:04
Εγω πιστεύω οτι ειναι εναπομείναντα λάδια απο το service(εαν εγινε service στο μπροστινό)
Αν ισχύει να μας γνωρίσει τον μάστορα που βίδωσε καλάμια σε λαδωμένες μάνες...