PDA

View Full Version : Flapper valve mod για 1000RR



Tigas
10/10/2005, 10:50
ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΚΑΙ ΠΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΑ FLAPPER ????


25729

pestilence
10/10/2005, 11:44
Sorry για την καθυστέρηση να απαντήσω...Η βαλβίδα είναι η 3 και το σωληνάκι που ψάχνεις είναι το 24.
Για να το βουλώσεις απλά το βγάζεις και βάζεις (μέσα στο σωληνάκι) μια βιδούλα η κάτι που θα το φρακάρει...το δένεις σε κάποιο σταθερό σημείο (δεν το βάζεις ξανά στην βαλβίδα) και το CBR πλέον έχει και στις χαμηλές ανοιχτό το ram air του (στις χαμηλές κανονικά το κλείνει και αναπνέει σχεδών με 1/4 απο ότι full open.
Ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα το γκάζι στης χαμηλές.
Κάνε μια βόλτα και στο site (δες υπογραφή για περισσότερες πληροφορίες).

pestilence
10/10/2005, 11:54
Να και μια φώτο όταν έβγαλα το δικό μου, που έβαλα το βιδάκι και το πιάσιμο με το zipάκι (για να μην φύγει).
http://firebladers.bikenet.gr/images/stories/article_images/flapper-mod1.jpg

Tigas
10/10/2005, 11:59
Απο οτι λέει η βαλβίδα αυτή έχει χρησιμότητα μόνο και μόνο για το θόρυβο το μοτέρ και ότι εαν την παρακάμψεις έχεις καλύτερο τράβηγμα χαμηλά και καλύτερες εκινήσεις.

Όμως το έχουν δοκιμάσει σε fireblade με powercomander και πιστεύεται οτι θα δουλεύει και σε νορμαλ μηχανάκι.
Μερικές φορές κάνουν + ή - μείγμα απο το pc.

pestilence
10/10/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Απο οτι λέει η βαλβίδα αυτή έχει χρησιμότητα μόνο και μόνο για το θόρυβο το μοτέρ και ότι εαν την παρακάμψεις έχεις καλύτερο τράβηγμα χαμηλά και καλύτερες εκινήσεις.

Όμως το έχουν δοκιμάσει σε fireblade με powercomander και πιστεύεται οτι θα δουλεύει και σε νορμαλ μηχανάκι.
Μερικές φορές κάνουν + ή - μείγμα απο το pc.

Το έκανα στο δικό μου που είναι στοκ χωρίς PC και δουλεύει πολύ καλά, η διαφορά είναι αισθητή.

Tigas
10/10/2005, 12:12
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 24000 ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΜΕΝΟ

Tigas
11/10/2005, 08:18
Εχθές λοιπόν μετά τη δουλειά πήγα κατευθείαν να ρωτήσω το συνεργείο που παω σχετικά με αυτή τη μοντίφα.

Εγώ - Την Παρασκευή θα έρθω για σέρβις και θέλω να κάνουμε κάτι σε μια βαλβιδούλα στο μηχανάκι μου ειπαν οτι θα πηγαίνει καλύτερα-

Μηχανικός - Ποιά εννοεις βαλβιδούλα ,αυτή στα κλαπέτα εμπρός και θα βάλεις και κανένα φίλτρο dna ??(γέλια)

Εγώ - Ναί ,στο έχουν ξαναπεί και άλλοι

Μηχανικός - Το έχω κάνει πολλές φορές και σε άλλους με φίλτρα και μόλις τα έστειναν με φιλουσ τους που έχουν το ίδιο μηχανάκι ξαναερχόντουσαν να τα κάνουν όπως ήταν στην αρχή.
Το μόνο που σε κάνει να νομίζεις οτι πηγαίνεις καλύτερα και καυλώνεις είναι ο διαφορετικός θόρυβος και τίποτα άλλο.
Η μόνη αλήθεια βρίσκεται στο δυναμόμετρο.

Υπόψη με το μηχανικό έχουμε φιλική σχέση και δεν βαριέται να μου το φτιάξει, αντίθετα μου είπε ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μπερδέψει τον αισθητήρα λ και η ecu να καταλαβαίνει οτι έχει άλλα φορτία και να δίνει άλλο γκάζι στο μηχανάκι.
Άν και αυτό που μου είπε δεν το πολυκατάλαβα ,θα το δούμε στην πράξη τι κάνει.

pestilence
11/10/2005, 09:51
Δεν θα συμφωνήσω καθόλου με τον μηχανικό, αμα διαβάσεις το service manual του CBR θα δείς οτι μέσα το αναφέρει και στο emission noise reduction control.
Το να δουλεύει το μηχανάκι φημομένο στις χαμηλές δεν μου φαίνεται καλύτερο απο το να είναι ανοιχτό.
Ο μηχανικός όπως λέει, πόσους έχει δει να το κάνουν? εδώ στην Ελλάδα ξέρω λίγους που το έχουν ακούσει και το έχουν κάνει. Αντίθετα απο τα ξένα forums θεωρείτε ως ένα standar mod που δεν κοστίζει και είναι και έυκολο να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση (εγώ μέχρι στιγμής δεν βρίσκω λόγο να το κάνω).
Απο άλλο site δυναμομέτρηση (stock CBR):


25841

pestilence
11/10/2005, 09:55
Και δεν έχει καμία σχέση με το γκάζι, απλά ο μηχανισμός ελέγχει αν το ram air θα είναι ανοιχτό η μισόκλειστο...

"Υou can not see the flap open and close with the bike up on a stand. If you look at the front of the bike just behind the front forks this flap is visible behind a small screen above the radiator. The flap remains shut at lower RPMs and is yet another emissions device that Honda put in place to meet noise limitations. This flap opens above 5,600 RPMs similar to the exhaust valve. The problem is that while this flap is closed the motor is forced to breath through two small openings on either side of the flap robbing the motor of low end pow"

Αισθητήρας λάμδα? δεν νομίζω οτι έχει καμία σχέση, το γκάζι που λέει...πάλι δεν το καταλαβαίνω...το συγκεκριμένο mod απλά επιτρέπει στο CBR να περάσει περισσότερο αέρα στις χαμηλές στροφές απο ότι πριν, στην ουσία είναι σαν να ανοίγεις και άλλο το φίλτρο.
Το φίλτρο που σου ανάφερα σε Pm δεν έχει σχέση με το Mod, απλά ανάφερα για να ξέρεις σε περίπτωση που θέλεις ένα φίλτρο χωρίς να χρειάζεται αλλαγή.

Tigas
11/10/2005, 12:19
Με έχετε μπερδέψει με αυτά που μου λες μια έσυ και μια ο μηχανικός(Σπύρος), μάλλον δεν θα πειραματιστώ με τίποτα ούτε κάν αυτό που μου λεει αυτός να κάνουμε.
Άστο μήν κρατήσει κανένα malfunction και πάθει καμιά φρίκη ο εγκέφαλος ο η λ.
Και νορμάλ πάλι τίγκα είναι τα οχήματα μας :D :wave2:
Τhanx πάντως για το mod θα τα λέμε από το φόρουμ μας :winka:


25850

pestilence
11/10/2005, 14:38
Φυσικά και αυτό είναι καθαρά δική σου απόφαση :)
Το Mod πάντως δεν επιρεάζει κάτι, βγάζεις ένα σωληνάκι και το φρακάρεις, μπορείς πάντα να το ξαναβάλεις πίσω και να είναι όλα όπως πριν.
Προσωπικά σε εμένα και 2 γνωστούς (ο ένας το έχει πάνω απο χρόνο) δεν του έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

rspanos
27/11/2007, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pestilence
Δεν θα συμφωνήσω καθόλου με τον μηχανικό, αμα διαβάσεις το service manual του CBR θα δείς οτι μέσα το αναφέρει και στο emission noise reduction control.
Το να δουλεύει το μηχανάκι φημομένο στις χαμηλές δεν μου φαίνεται καλύτερο απο το να είναι ανοιχτό.
Ο μηχανικός όπως λέει, πόσους έχει δει να το κάνουν? εδώ στην Ελλάδα ξέρω λίγους που το έχουν ακούσει και το έχουν κάνει. Αντίθετα απο τα ξένα forums θεωρείτε ως ένα standar mod που δεν κοστίζει και είναι και έυκολο να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση (εγώ μέχρι στιγμής δεν βρίσκω λόγο να το κάνω).
Απο άλλο site δυναμομέτρηση (stock CBR):
Αν κατάλαβα καλά στην δυναμομέτρηση η μπλε γραμμή είναι με την αφαίρεαη του flapper αλλά δείχνει ότι κερδίζεις μέχρι τις 4500 σαλ και από εκεί και μετά χάνεις τόσο σε hp όσο και σε ροπή.Ας μου πει κάποιος γνώστης αν το κατάλαβα σωστά και αν τελικά αξίζει να το δοκιμάσει κάποιος(CBR1000RR7)

apav
27/11/2007, 13:43
Το αντίθετο. :winka: