PDA

View Full Version : Μέτρηση ζωής μπαταρίας με βολτόμετρο. Πώς?



grharris
12/10/2013, 11:01
Καλημέρα σε όλους!

Μιας και έρχεται ο χειμώνας και οι μπαταρίες μας θα αρχίσουν να δείχνουν τις αδυναμίες τους, θα πρέπει να ξέρουμε αν ξεφόρτισαν από την ακινησία ή αν θέλουν αντικατάσταση.

Έπεσε, λοιπόν στα χέρια μου το ακόλουθο βολτόμετρο, αξιας 6-7€, αλλά δεν έχω ιδέα πως να διαβάσω την κατάσταση μιας μπαταρίας με αυτό και με το manual δεν βγάζω άκρη.

Μπορεί αυτό το μαραφέτι να μου κάνει την δουλιά που θέλω και πώς;
Αν δεν κάνει αυτό, τότε με ποιό μαραφέτι μπορώ να "διαβάσω" μια μπαταρία;

301164

McGyver
12/10/2013, 11:04
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006

teogtp
12/10/2013, 11:11
Το μαυρο καλωδιο στο Com το κοκκινο στο VΩ
Διακοπτης Στην θεση V- 20
Α!Δες αν εχει μπαταρια πρωτα.......
Κοκκινο καλωδιο στο θετικο πολο της μπαταριας μαυρο στον αρνητικο(οχι οτι παιζει σοβαρο ρολο απλα θα σου βγαλει αρνητικο προσημο)

THEOD
12/10/2013, 12:28
Έπεσε, λοιπόν στα χέρια μου το ακόλουθο βολτόμετρο, αξιας 6-7€,
301164

Ελεεινό... Η ακρίβειά του είναι για κλάματα και μόλις το χρησιμοποιήσεις 10-20 φορές θα κοπούν τα πολύ ψιλά καλώδια, θα γυρνάει τρελλά ο κεντρικός περιστροφικός διακόπτης του, κλπ...
Απλά για να ανιχνεύεις αν υπάρχει ρεύμα ή αντίσταση και πόσο (στο περίπου...) μερικές φορές τον χρόνο, κάνει την δουλειά του. Αλλά μέχρι εκεί...

jimpap
12/10/2013, 13:04
Τσέκαρε και αυτό

301173

:wave2:

GsDakar
13/10/2013, 11:19
Εγω εχω βαλει βολτομετρο στην μοτο.Μικρο και αδιαβροχο.

petros1972
13/10/2013, 12:42
Ελεεινό... Η ακρίβειά του είναι για κλάματα και μόλις το χρησιμοποιήσεις 10-20 φορές θα κοπούν τα πολύ ψιλά καλώδια, θα γυρνάει τρελλά ο κεντρικός περιστροφικός διακόπτης του, κλπ...
Απλά για να ανιχνεύεις αν υπάρχει ρεύμα ή αντίσταση και πόσο (στο περίπου...) μερικές φορές τον χρόνο, κάνει την δουλειά του. Αλλά μέχρι εκεί...

ισχυουν ολα αυτα.αλλα δεν χρειαζεσαι και την απολυτη ακριβεια.

Pan (dvs)
13/10/2013, 13:57
Δεν γινεται να μετρησουμε το χρονο που απομενει στην μπαταρια μας.Τα οργανα σου δειχνουνε την τωρινη της κατασταση.Τωρα εσυ αν συντηρησεις σωστα την μπαταρια σου θα αυξησεις και την διαρκεια ζωης της.
Αν θελεις ψαξτο λιγο στο φορουμ.Καπου πηρε το ματι μου καναδυο σχετικα θεματα.

vaska
13/10/2013, 17:07
Ελεεινό... Η ακρίβειά του είναι για κλάματα και μόλις το χρησιμοποιήσεις 10-20 φορές θα κοπούν τα πολύ ψιλά καλώδια, θα γυρνάει τρελλά ο κεντρικός περιστροφικός διακόπτης του, κλπ...
Απλά για να ανιχνεύεις αν υπάρχει ρεύμα ή αντίσταση και πόσο (στο περίπου...) μερικές φορές τον χρόνο, κάνει την δουλειά του. Αλλά μέχρι εκεί...

Για τον μπεο δεν λες καλύτερα???

DrBig
13/10/2013, 17:27
Μιας και το θρεντ αφορα την εκτιμηση της καταστασης της μπαταριας με βολτομετρο, ο μονος τροπος για να γινει αυτο ειναι να δουμε ποσο χαμηλα πεφτει η ταση στην μιζια (δηλαδη ποια η ταση της με φορτιο), και οχι ποια ειναι η ταση της χωρις φορτιο. Αλλιως το μονο που βλεπουμε ειναι η κατασταση φορτισης της που δεν αποτελει αποδειξη για το αν θελει αντικατασταση.

pipe_smoker
13/10/2013, 18:02
Μιας και το θρεντ αφορα την εκτιμηση της καταστασης της μπαταριας με βολτομετρο, ο μονος τροπος για να γινει αυτο ειναι να δουμε ποσο χαμηλα πεφτει η ταση στην μιζια (δηλαδη ποια η ταση της με φορτιο), και οχι ποια ειναι η ταση της χωρις φορτιο. Αλλιως το μονο που βλεπουμε ειναι η κατασταση φορτισης της που δεν αποτελει αποδειξη για το αν θελει αντικατασταση.

Θέλεις να εξηγήσεις λίγο πώς το κάνουμε αυτό?

Ακουμπάμε τα μυτερά καυλιτζέκια στους πόλους, βάζουμε μπρος και την ώρα της μιζιάς διαβάζουμε την ένδειξη? Η οποία θα πρέπει να είναι?
Ή είναι άλλη διαδικασία πιο πολύπλοκη?

Πάντως εγω έχω μείνει ακόμα στο "καυλιτζέκια στους πόλους, γκάζι σταθερό στις 3.000 στροφές, κι άμα δείξει γύρω στο 14 είσαι οκ."

Έκανα και μία προσπάθεια να διαβάσω το θρεντ του oldman που παρέθεσε κάποιος πιο πάνω και ένιωσα σαν το Θησέα που περιπλανιόταν στο λαβύρινθο ψάχνοντας το Μινώταυρο:dizzy:

DrBig
14/10/2013, 07:46
Θέλεις να εξηγήσεις λίγο πώς το κάνουμε αυτό?

Ακουμπάμε τα μυτερά καυλιτζέκια στους πόλους, βάζουμε μπρος και την ώρα της μιζιάς διαβάζουμε την ένδειξη? Η οποία θα πρέπει να είναι?
Ή είναι άλλη διαδικασία πιο πολύπλοκη?

Πάντως εγω έχω μείνει ακόμα στο "καυλιτζέκια στους πόλους, γκάζι σταθερό στις 3.000 στροφές, κι άμα δείξει γύρω στο 14 είσαι οκ."

Έκανα και μία προσπάθεια να διαβάσω το θρεντ του oldman που παρέθεσε κάποιος πιο πάνω και ένιωσα σαν το Θησέα που περιπλανιόταν στο λαβύρινθο ψάχνοντας το Μινώταυρο:dizzy:

Σε γενικες γραμμες ειναι ακομα πιο απλο. Αν ακους την μιζα να δουλευει γρηγορα, τοτε η μπαταρια μπορει να δωσει ρευμα αρα ειναι σε καλη κατασταση. Το 'δυναμομετρο' της μπαταριας ειναι η μιζα.
Αν δε μπορει, τρια τινα συμβαινουν:

1) να ειναι σε καλη κατασταση αλλα ξεφορτιστη, το βλεπεις απο την ταση και φορτιζεις
2) να ειναι σε κακη κατασταση και ξεφορτιστη -> την πετας
3) να ειναι σε κακη κατασταση και φορτισμενη -> την πετας

Η κατασταση φορτισης δεν ειναι ενδεικτικη για το αν η μπαταρια ειναι σε καλη κατασταση.
Αυτο που λες παραπανω γα 3000 στροφες κλπ ειναι ενδειξη κυριως για το κυκλωμα φορτισης και δευτερευοντως για την μπαταρια.

OldMan
14/10/2013, 12:56
Θέλεις να εξηγήσεις λίγο πώς το κάνουμε αυτό?
Επειδή ο Μπίγκουλας έχει την ταση να σας παίρνει στα σοβαρά ...:D
(και δεν τον βλέπω να βάζει μυαλό..)

Μετράμε κατ'αρχήν την ταση της μπαταρίας "στον άερα" (δηλ. με κλειστό τον γενικό διακόπτη και χωρίς τσιβιτζιλίκια να τραβανε ρεύμα..)
Πρέπει να πάρουμε ένδειξη από 14+ Volts (μόλις σβήσαμε μετά από μακρινή διαδρομή) μέχρι 12,6 - 12,8 Volts (η μπαταρία μας δεν έχει ενοχληθεί για πάνω από 12 ώρες..)
Αυτή ένδειξη μας λέει για την κατάσταση φόρτισης της μπαταρίας (και του κυκλώματος φόρτισης βεβαίως-βεβαίως) αλλά με τίποτε για την κατάσταση της χωρητικότητάς της..
(μπορεί π.χ. να πατήσουμε κόρνα και να πέσει στα 10 volts για πλάκα..)

Μετά την τσεκάρουμε με full φορτίο (φώτα, φλας, κόρνες, stop ΟΛΑ ΜΑΖΙ) για μερικά sec..
Η ταση της ΔΕΝ πρέπει να πέσει κάτω από τα 11 Volts (οριακά) και να επανέλθει στην αρχική τιμή μετα από μερικά λεπτά..

Ο σωστός έλεγχος γίνεται με συγκεκριμένη κατανάλωση (ρεύμα Χ ώρα) σε full φορτισμένη μπαταρία αλλά απαιτεί καλό πολύμετρο και βαττικές αντιστάσεις και ανεμιστηράκια και κανα δυο πακέτα τσιγάρα και ξηρά τροφή...

Υ.Γ.
Αρκετοί (εξ ανατολών) κατασκευαστές μπαταριών τιτλοδοτούν την ονομαστική χωρητικότητα με ρεύμα εκφόρτισης 1/20 ενώ οι προδιαγραφές αναφέρουν σαφώς ρεύμα 1/10...;)

Sapadak
14/10/2013, 14:46
Μετράμε κατ'αρχήν την ταση της μπαταρίας "στον άερα" (δηλ. με κλειστό τον γενικό διακόπτη και χωρίς τσιβιτζιλίκια να τραβανε ρεύμα..)


To ιμομπιλαιζερ επηρεάζει?

viper1
14/10/2013, 18:31
πήγαινε με την μπαταρία σε ένα ηλεκτρολογίο της προκοπής να στην μετρήσουν με φορτίο. υπάρχει ειδική συσκευή για την κατάσταση της μπαταρίας. Με το πολύμετρο μετράς την τάση της μπαταρίας και την τάση φόρτισης από το κύκλωμα της μηχανής και μόνο.

viper1
14/10/2013, 18:33
σε κάποιες μοτό μετά από κάποιες ώρες/μέρες απενεργοποιήτε. Τουλαχιστον στο CB η ένδειξη του immobilizer σταματάει να αναβοσβήνει μετά από 24 ώρες ακινησίας.

vaska
14/10/2013, 18:43
To ιμομπιλαιζερ επηρεάζει?

Βγάλε το καλώδιο από τον ένα πόλο, έτσι σίγουρα θα πετύχεις την κατά oldman "μέτρηση στον αέρα"

iconan
15/10/2013, 00:47
Εγω εχω βαλει βολτομετρο στην μοτο.Μικρο και αδιαβροχο.
ποιο?

pipe_smoker
15/10/2013, 06:12
...


.....


Danke:beer:

Acacius
15/10/2013, 17:19
Οι έξυπνοι φορτιστές-συντηρητές μπαταριών είναι σε θέση να καταλάβουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία και να τη φορτίσουν ανάλογα, ή να σε ειδοποιήσουν να την αλλάξεις. Είναι πολύ χρήσιμοι, ειδικά αν έχεις τη μοτό σε ακινησία το χειμώνα, κοστίζουν όμως όσο δέκα βολτόμετρα σαν αυτό που πήρες.

GsDakar
15/10/2013, 17:32
Μολις επιστεψω θα βαλω φωτο και λινκ(αν επιτρεπεται) απο εκει που το πηρα.

OldMan
15/10/2013, 17:36
Οι έξυπνοι φορτιστές-συντηρητές μπαταριών είναι σε θέση να καταλάβουν σε τι κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία και να τη φορτίσουν ανάλογα, ή να σε ειδοποιήσουν να την αλλάξεις.
Μην ορκίζεσαι...;)

GsDakar
15/10/2013, 19:12
Αυτο εχω παρει.

301537

301538

http://www.ebay.com/itm/251244753548?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649