PDA

View Full Version : Ερώτηση για νικελωματα



apsogos
12/10/2013, 12:14
Καλησπερα παιδια, ενδιαφερωμε για χρωμιωση καπακιων στο Xt και ψαλιδιου!γνωριζουμε καποιον αξιοπιστο και οικονομικο; ευχαριστω

sonic22
12/10/2013, 12:36
Αλλο πραγμα το χρωμιο
Αλλο το νικελωμα
Αλλο η επιχαλκωση
Αλλο το βουρτσισμα του αλουμινιου
Αλλο η ανοδιωση του αλουμινιου

Βρες πρωτα τι υλικο ειναι το καθε κομματι και βρες τι ακριβος θες να πετυχεις.

apsogos
13/10/2013, 16:27
το πιο σωστο για να κρατησει κιολας στο χρονο ποιο ειναι;

sonic22
13/10/2013, 17:44
Τι υλικο ειναι καταρχας.

Κατα τα αλλα κιτρινες σελλιδες του μοτο ή goole is your frined και ψαχνεις νικελοτηρια.

Ο καριστηνος (σαμαρας πλεον) που τον εχω χρησημοποιησει αρκετες φορες ειναι εξαιρετικος.


Σε γενικες γραμμες παντος το νικελ και το χρωμιο εχουν σχεδον ιδιο αποτελεσμα και σχεδον ιδιο κοστος.
Η επιχαλκωση γινετε σε σιδερα σαν "ασταρι" για να πιασει πιο ευκολα η επικαλυψη (νικελ ή χρωμιο). Πολλες φορε ομως μπορει να προκαλεσει εσωτερικη ηλεκτροδιαβρωση.
Η βουρτσα ειναι για τα αλουμινια που δεν "σκουριαζουν"
Η ανοδιωση ειναι το αντιστοιχο του νικελωματος για το αλουμινιο (πρακτικα και εμφανησιακα δεν εχει καμια σχεση ομως)

Συμαντικοτερο ολων παντος ειναι ο μαστορας να ξερει τι κανει (χρονους, θερμοκρασιες, υλικα, διαλυματα κτλπ)

apsogos
13/10/2013, 19:22
Τι υλικο ειναι καταρχας.

Κατα τα αλλα κιτρινες σελλιδες του μοτο ή goole is your frined και ψαχνεις νικελοτηρια.

Ο καριστηνος (σαμαρας πλεον) που τον εχω χρησημοποιησει αρκετες φορες ειναι εξαιρετικος.


Σε γενικες γραμμες παντος το νικελ και το χρωμιο εχουν σχεδον ιδιο αποτελεσμα και σχεδον ιδιο κοστος.
Η επιχαλκωση γινετε σε σιδερα σαν "ασταρι" για να πιασει πιο ευκολα η επικαλυψη (νικελ ή χρωμιο). Πολλες φορε ομως μπορει να προκαλεσει εσωτερικη ηλεκτροδιαβρωση.
Η βουρτσα ειναι για τα αλουμινια που δεν "σκουριαζουν"
Η ανοδιωση ειναι το αντιστοιχο του νικελωματος για το αλουμινιο (πρακτικα και εμφανησιακα δεν εχει καμια σχεση ομως)

Συμαντικοτερο ολων παντος ειναι ο μαστορας να ξερει τι κανει (χρονους, θερμοκρασιες, υλικα, διαλυματα κτλπ)

εχω την εντυπωση οτι ειναι αλουμινιο....ε τοτε ισως για βουρτσα.... ας επιβεβαιωση καποιο αλλο παιδι που εχει xt600e αν ειναι αλουμινενια τα καπακια.