PDA

View Full Version : ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΗΧΑΝΗΣ ή ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΣΑΒΑΝΑ



STEF TSAMPAS
13/10/2013, 19:53
Χαίρετε παιδιά είμαι νέος στο forum και μόλις απέκτησα και εγώ μεγάλο βζουμ-βζουμ.

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα μπουφάν μηχανής. Βλέπω πως άλλα έχουν προστατευτικά άλλα δεν έχουν, άλλα είναι δερμάτινα άλλα κορντούρα και κυρίως πολλά πλασσάρονται για μπουφάν μηχανής αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε.

Ο λόγος για τα κλασσικά perfecto, racer κ.τ.λ. Αυτά τα μπουφάν είναι από δέρμα, καλό μεν και αρκετά γερό (τουλάχιστον τα αυθεντικά) αλλά πάντα δέρμα κατά πόσο θα βοηθήσουν τον αναβάτη σε μία πτώση; Στην Αμερική είναι αρκετά διαδεδομένα εδώ λιγότερο αλλά αρκετά. Το perfecto από ότι διάβασα εφευρέθηκε το 1928 άρα μιλάμε για ένα μπουφάν μηχανής με πρότυπα ασφαλείας μεσοπολέμου ή με καθόλου ασφάλεια ή όντως ένα δερμάτινο μπουφάν μπορεί να παρέχει προστασία;

Και σαφώς εσείς τι προτείνετε;

MG-KTiNoS
13/10/2013, 19:56
σάβανα...

Έχεις ένα χιούμορ όμως!
:rolleyes:

STEF TSAMPAS
13/10/2013, 20:01
ΜΠΛΑΚ ΧΙΟΥΜΟΡ...:evil:

McTalas
13/10/2013, 21:59
ta perfecto τα φοραγε ο γαρδελης και οι φιλοι του, μιχαλοπουλος, ψαλτης, η κουλα κτλ κτλ,

στην εποχη μας (2013 και παμε για το δεκατεσσερο) ολα τα μπουφαν μηχανης εχουν προστατευτικα σε αγκωνες ομους πλατη τουλαχιστον, ειτε ειναι κορντουρα ή δερμα και αυτο ειναι αξιωμα.

τωρα ενα ρωτας τι μπουφαν να παρεις για το μοτορι, η απατνηση ειναι τι αντεχει η τσεπη σου,
για καθημερινη χρηση, βροχη κρυο και λοιποι τσαμπουκαδες περνεις κορντουρα (το δερμα δεν ειναι αδιαβροχο), το δερμα ειναι για πιο εξτριμ καταστασει (γκομενακια κι ετς) ;)

AUFGEBRACHT
13/10/2013, 22:12
Για μπουφάν δεν ξέρω, αλλά λάστιχα ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ Metzeler. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1863 άρα μιλάμε για λάστιχα με προδιαγραφές εποχής Belle Époque...

Bowleno
13/10/2013, 22:16
Για μπουφάν δεν ξέρω, αλλά λάστιχα ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ Metzeler. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1863 άρα μιλάμε για λάστιχα με προδιαγραφές εποχής Belle Époque...


Ρε αουφγκενμπραχτ, σε καλό σου πνίγηκα ρεεεεε:moutza::bawl::bawl:

McTalas
13/10/2013, 22:31
Για μπουφάν δεν ξέρω, αλλά λάστιχα ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ Metzeler. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1863 άρα μιλάμε για λάστιχα με προδιαγραφές εποχής Belle Époque...
:bawl:

Shaolin Monk
13/10/2013, 22:43
Για μπουφάν δεν ξέρω, αλλά λάστιχα ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ Metzeler. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1863 άρα μιλάμε για λάστιχα με προδιαγραφές εποχής Belle Époque...


:moutza: :bawl::lol::cry::bawl:

nickald
14/10/2013, 08:40
Για μπουφάν δεν ξέρω, αλλά λάστιχα ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ Metzeler. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1863 άρα μιλάμε για λάστιχα με προδιαγραφές εποχής Belle Époque...

Αμ αυτος ο κινητηρας εσωτερικης καυσης παλι.......

harris_x
14/10/2013, 09:15
Αυτό:

τι μπουφαν να παρεις για το μοτορι, η απατνηση ειναι τι αντεχει η τσεπη σου,
για καθημερινη χρηση, βροχη κρυο και λοιποι τσαμπουκαδες περνεις κορντουρα (το δερμα δεν ειναι αδιαβροχο), το δερμα ειναι για πιο εξτριμ καταστασει (γκομενακια κι ετς) ;)

:beer:

Lioulios
14/10/2013, 09:40
Κανένα μπουφάν δεν θα σε προστατέψει από μια μεγάλη πτώση .

Σε μια μικρή πτώση και κάποιο σύρσυμο , απλά δεν θα μήνουν στην άσφαλτο τα κομάτια σου . Για αυτό το λόγο είναι .

Αν σε μια πτώση ας πούμε το αποτέλεσμα είναι να σπάσεις το χέρι σου , κατά ένα μεγάλο ποσοστό , θα το πάθεις είτε φοράς , είτε όχι .

Δεν βάζουμε μπουφάν και γινόμαστε αύθαρτοι . Απλά μειώνουμε τις πιθανότητες

AristidisZ
14/10/2013, 09:41
Αμ αυτος ο κινητηρας εσωτερικης καυσης παλι.......

γιατί, ο τροχός ;;;

STEF TSAMPAS
14/10/2013, 09:47
Ε! Ναι αλλά άμα το χέρι σου σπάσει με το προστατευτικό, χωρίς μήπως παίζει να κρέμεται από το τένοντα και να μπορεί να εκτελέσει περιστροφή 360 μοιρών;

ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ :bigcry: Ναι ρε παιδιά ... αλλά κάτι perfecto, racer και τέτοια δεν θυμάμαι ποτέ να αλλάξανε ούτε το φερμουάρ 100 χρόνια ίδια.

Άντε με βρήκατε καινούργιο και με πειράζεται.

ΛΟΙΠΟΝ! Έχω στην άκρη ένα 400άρι τι παίρνω;;;;;;

ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ;;;; ένα δερμάτινο που έχω δεν περνάει σταγόνα...

AristidisZ
14/10/2013, 09:49
όπως σου είπαν και παραπάνω παίζει τεράστιο ρόλο η χρήση

με τέτοιο budget παίρνεις πάντως είτε κορυφαίο gore - tex (κορντούρα) είτε πολύ πολύ καλό δερμάτινο

harris_x
14/10/2013, 09:51
Να πάρεις κορντούρα, πήγαινε να δοκιμάσεις και αποφασίζεις.
Με 400 μπορείς να πάρεις πολύ καλό μπουφάν.

STEF TSAMPAS
14/10/2013, 09:52
Από μάρκες ποιες είναι αξιόπιστες;

harris_x
14/10/2013, 09:54
Αν θέλεις το μπουφάν για κάθε βόλτα με τη μηχανή τότε κορντούρα.
Αν το θες για βολτούλα με ήλιο ή ξαστεριά, μπορείς να πάρεις και δέρμα.

Σε ταξιδάκι με βροχή το δέρμα θα μπάσει νερό, μια καλή κορντούρα όχι.

TROOPER
14/10/2013, 09:54
το δερμα ειναι αδιαβροχο μεχρι να ποτισει. ειναι πιο στιβαρο και ασφαλες. ειναι λιγοτερο ανετο.

η κορντουρα ειναι σαφως πιο αδιαβροχη, σαφως πιο ανετη αλλα θεωρω οτι δεν δινει την προστασια που δινει το δερματινο.

τα περφεκτο,ρεισερ κλπ αστα απ' εξω. ηταν οι λυσεις αναγκης της δεκαετιας του 80.

:wave2:

harris_x
14/10/2013, 09:55
Από μάρκες ποιες είναι αξιόπιστες;
Revit, Bering, Colori, Dainese, Alpinestars, θες κι άλλες;

Δοκίμασε όσα περισσότερα μπορείς και βάσει εφαρμογής αποφασίζεις.

STEF TSAMPAS
14/10/2013, 09:55
Οπότε πάμε για κορντούρα.

Κάτι άλλο στα μπουφάν γράφει στα χαρακτηριστικά κάτι 2 - 2,5 -3 oz τι είναι αυτό;

stam2
14/10/2013, 11:31
Οπότε πάμε για κορντούρα.

Κάτι άλλο στα μπουφάν γράφει στα χαρακτηριστικά κάτι 2 - 2,5 -3 oz τι είναι αυτό;

χωρίς να έχω δει τι και που αναφέρεται, απλά εικάζω ότι αναφέρεται σε πυκνότητα ραφής υφάσματος (τοσα oz/τετραγωνική ίντσα?) (cordura)...

STEF TSAMPAS
14/10/2013, 12:04
Ένας γνωστός πουλάει ένα revit rebel 120 ευρώ. Λέει τίποτα;

AristidisZ
14/10/2013, 12:06
χτυπάς αυτό, και με τα ρέστα μια κορντούρα, και είσαι άρχοντας :beer:

STEF TSAMPAS
14/10/2013, 12:14
Κάτι είδα στη σελίδα έχει λέει προστατευτικά flexible knox τι είν' φτούνο πάλεναι;;;;;
Καλά από ποιότητα το δέρμα είναι ψ(ι)λοδερμα.