PDA

View Full Version : Πήγε να του κλέψει το hornet και τον πυροβόλησε αστυνομικός..!!



Σελίδες : [1] 2

Billymuse
14/10/2013, 13:53
Φανταστείτε να ήταν το hornet του Αριστίδη και να του το κλέβανε..εκει θα έσκαγε ο γλαρος και θα άρπαζε το πιστόλι του κλέφτη :a016::a015:
πέρα απο τη πλάκα είναι τρομακτικό το όλο πράγμα...

http://www.dailymotion.com/video/x15xisy_real-life-moment-thief-holds-motorcyclist-at-gunpoint_news?start=0

akis_trevor
14/10/2013, 13:56
πριν λιγο το ειδα κι εγω...χυμα μεστη μεση του δρομου μερα πανε οι αλλοι με πιστολι ρε φιλε....:eek:

AristidisZ
14/10/2013, 13:57
γμσε τα...

εγώ ρε φίλε το έχω ασφαλισμένο, θα του δινα και λεφτά για μπύρες του παιδιού

(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: )

akis_trevor
14/10/2013, 14:05
(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: )

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

vaska
14/10/2013, 14:07
γμσε τα...

εγώ ρε φίλε το έχω ασφαλισμένο, θα του δινα και λεφτά για μπύρες του παιδιού

(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: )

Ανορθωτής ή τρόμπα??

:bawl:

harris_x
14/10/2013, 14:09
(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: ):lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

AristidisZ
14/10/2013, 14:11
Ανορθωτής ή τρόμπα??

:bawl:

χτύπα ξύλο καλέ μεσημεριάτικο :nono:

guzzistas
14/10/2013, 15:30
Δεν του είπανε να μην παίζει με τα όπλα?

Ας πρόσεχε...

dimzan
14/10/2013, 15:35
θα ειμαι κακος αμα πω τα ηθελε ο κωλος του (τού κλεφτη)..??

McTalas
14/10/2013, 15:36
θα ειμαι κακος αμα πω τα ηθελε ο κωλος του (τού κλεφτη)..??

καθολου...

skylaros
14/10/2013, 15:59
Από τη μια σε έχουν μόλις απειλήσει με όπλο, σου παίρνουν τη μηχανή μπροστά στα μάτια σου, από την άλλη η ζωή σου δε βρίσκεται σε απειλή πλέον, είσαι σε απόσταση και ο άλλος είναι ουσιαστικά στο έλεος σου, αυτός του έριξε (ή και ο απέναντι που είδε το συμβάν) τι θα έκανα δε ξέρω αλλά αξίζει να σκοτώσεις έτσι κάποιον ?

faraway
14/10/2013, 16:06
Άλλος τον σκότωσε νομίζω .... :confused:

skylaros
14/10/2013, 16:31
Πολύ πιθανό και εγώ αυτό νομίζω, πράγμα που το κάνει χειρότερο ...

yes-u
14/10/2013, 16:37
...θέλω να δω πού θα φτάσει η αναλγησία σας...
το ότι η μηχανή έπεσε δυό φορές κάτω, έστω και στατικά, το κάνατε γαργάρα, έλεοςςςςςς!

Gi_4ce
14/10/2013, 16:51
διαβαστε και τον τιτλο βρεεεεε

angelosxf650
14/10/2013, 17:39
το κλεφτη τον ελεγαν τακι απ οτι καταλαβα!

KostasV2
14/10/2013, 17:52
θα ειμαι κακος αμα πω τα ηθελε ο κωλος του (τού κλεφτη)..??

Έτσι...

pektis
14/10/2013, 17:53
γμσε τα...



(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: )

Καλα δεν παιζεσαι λεμε!!:lol::lol:

THEOD
14/10/2013, 18:25
το ότι η μηχανή έπεσε δυό φορές κάτω, έστω και στατικά, το κάνατε γαργάρα, έλεοςςςςςς!
Ρε φούστη μου...Φοβάμαι ότι θα σπάσαν οι καθρέπτες...και ήταν πρώτη μούρη...


Επί του πρακτέου τώρα... όταν βγάζεις όπλο για να ληστέψεις έχεις ήδη αποδεχθεί και φλερτάρεις με την πιθανότητα να σου γυρίσει μπούμερανγκ... Ο πιτσιρικάς έπαιξε κι έχασε...

cosgili
14/10/2013, 19:45
Επί του πρακτέου τώρα... όταν βγάζεις όπλο για να ληστέψεις έχεις ήδη αποδεχθεί και φλερτάρεις με την πιθανότητα να σου γυρίσει μπούμερανγκ... Ο πιτσιρικάς έπαιξε κι έχασε...

+1190. Πήρε τα ρίσκα του και απλά τον ήπιε. Δεν πρόκειται ποτέ να λυπηθώ τέτοιο άτομο. :evil:

chester24
14/10/2013, 19:50
θα ειμαι κακος αμα πω τα ηθελε ο κωλος του (τού κλεφτη)..??

Πελεκυς για μενα.. Οτι δωσεις, θα παρεις...

Δεν νομιζω ποτε κανας κλεφτης να πηγαινε με την απειλη μπανανας να κλεψει κατι... Θα του την εβαζαν στο κ@λο. :a021:

Πηγε με το οπλο του, προσπαθησε να κανει την μαλακια του και εφαγε τα μουτρα του. Οφθαλμος αντι οφθαλμου... Οποτε για μενα οχι, δεν εισαι κακος!! ;)

endopandou
14/10/2013, 21:50
Δυστυχώς η ανέχεια οδηγεί πολλές φορές σε πράξεις απελπισίας. Δεν συμφωνώ φυσικά με τον άτυχο θρασύ κλεφτάκο αλλά δεν πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα διάλεγαν αυτόν τον δρόμο ζωής αν είχαν εναλλακτική διέξοδο. Κρίμα και κατάντια της κοινωνίας είναι αυτό το βίντεο και όχι δυο παιδιών μεμονωμένα.




γμσε τα...

εγώ ρε φίλε το έχω ασφαλισμένο, θα του δινα και λεφτά για μπύρες του παιδιού

(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: )

:tooth: είσαι νούμερο ρε...

skylos mauros
14/10/2013, 22:02
απο την στιγμη που τραβας οπλο εναντιον καποιου αποκυρίσεις το δικαιωμα σου να μην τραβηξει καποιος εναντιον σου!! καλα του εκανε ετσι απλα απο εμενα! οχι για την μηχανη, ουτε καν για στυλο!

AUFGEBRACHT
14/10/2013, 22:18
απο την στιγμη που τραβας οπλο εναντιον καποιου αποκυρίσεις το δικαιωμα σου να μην τραβηξει καποιος εναντιον σου!! καλα του εκανε ετσι απλα απο εμενα! οχι για την μηχανη, ουτε καν για στυλο!

Είναι συγκρίσιμα μια ανθρώπινη ζωή -έστω κι ενός ρεμαλιού σαν τον κλέφτη- και μια μηχανή ή ακόμα χειρότερα ένα στυλό;

skylos mauros
14/10/2013, 22:29
οταν τραβηξε το οπλο εναντιον του αλλου ας το σκεφτοταν. δεν σχολιαζω οτι πηγαν να του κλεψουν την μηχανη αλλα οτι τραβηξαν οπλο. και για να σου απαντησω σε περιπτωση που δεν τραβουσε οπλο τοτε σαφεστατα δεν επρεπε να τον σκοτωσει. αλλα ενα περιποιημενο σπασμενο χερι, ποδι πλευρο θα ηταν οτι πρεπει....

AUFGEBRACHT
14/10/2013, 22:33
οταν τραβηξε το οπλο εναντιον του αλλου ας το σκεφτοταν. δεν σχολιαζω οτι πηγαν να του κλεψουν την μηχανη αλλα οτι τραβηξαν οπλο. και για να σου απαντησω σε περιπτωση που δεν τραβουσε οπλο τοτε σαφεστατα δεν επρεπε να τον σκοτωσει. αλλα ενα περιποιημενο σπασμενο χερι, ποδι πλευρο θα ηταν οτι πρεπει....

Το όπλο δεν το τράβηκε αυτός που του έκλεψαν τη μηχανή αλλά κάποιος τρίτος, μάλλον αστυνομικός. Και τραβά το όπλο και σκοτώνει όταν ο άλλος δεν κραδαίνει καν το όπλο εναντίον κάποιου και δεν απειλεί τη ζωή κάποιου. Τεσπα, μεγάλη κουβέντα...

dimzan
14/10/2013, 22:34
Είναι συγκρίσιμα μια ανθρώπινη ζωή -έστω κι ενός ρεμαλιού σαν τον κλέφτη- και μια μηχανή ή ακόμα χειρότερα ένα στυλό;

ενω ο κλεφτης ειναι μαγκας που τραβαει οπλο? και που ξερεουμε οτι δεν ειναι τρελος και δε θα αρχισει να ριχνει ή δε θα εριχνε στο μηχανοβιο ή τον αστυνομικο ή καποιο περαστικο που θα πηγαινε να τον σταματησει?

εμενα η συμπεριφορα του και η φατσα του μου κανουν για κλασσικο αποβρασμα της κοινωνιας που με τις δεδομενες συνθηκες δεν εχει μελλον.

Ακουγομαι πολυ κακος, αλλα αυτα ειναι τα πιστευω μου. Προτιμω ενα τετοιο ατομο χωρις χερι, ποδι, καρδια, ζωη , παρα εναν παραγωγικο ανθρωπο σε απειλη.

Ειμαι πειρεργος πως θα το αντιμετωπησει η δικαιοσυνη εκει.



Δεν παραβλεπω το γεγονος οτι οι συνθηκες διαβιωσης οδηγουν στατιστικα πολυ κοσμο απο μικρες ηλικιες σε περιθοριακη ζωη-συμπεριφορα , ομως καποιες περιπτωσεις κατα τη γνωμη μου δε σωζονται. Και φυσικα δε μου αρεσει να δινω δευτερη-τριτη-τεταρτη-χιλιοστη ευκαιρια σε ανρθωπους που απο επιλογη παρασιτουν

AUFGEBRACHT
14/10/2013, 22:39
ενω ο κλεφτης ειναι μαγκας που τραβαει οπλο? και που ξερεουμε οτι δεν ειναι τρελος και δε θα αρχισει να ριχνει ή δε θα εριχνε στο μηχανοβιο ή τον αστυνομικο ή καποιο περαστικο που θα πηγαινε να τον σταματησει?

εμενα η συμπεριφορα του και η φατσα του μου κανουν για κλασσικο αποβρασμα της κοινωνιας που με τις δεδομενες συνθηκες δεν εχει μελλον.

Ακουγομαι πολυ κακος, αλλα αυτα ειναι τα πιστευω μου. Προτιμω ενα τετοιο ατομο χωρις χερι, ποδι, καρδια, ζωη , παρα εναν παραγωγικο ανθρωπο σε απειλη.

Ειμαι πειρεργος πως θα το αντιμετωπησει η δικαιοσυνη εκει.

Αφού αρχίσαμε τις εικασίες που ξέρεις εσύ ότι ο απειλούμενος είναι παραγωγικός άνθρωπος κι όχι μαστροπός ή μπράβος; Δικαιοσύνη στη Βραζιλία με κατηγορούμενο αστυνομικό; :cry: :bawl: Εδώ έχουν τάγματα θανάτου που τα στελεχώνουν εν ενεργεία αστυνομικοί που μπουκάρουν στις φαβέλες και σκοτώνουν αδιακρίτως, ξέρεις πόσους θα φάνε για να μη χαλάσει η μόστρα με τους ολυμπιακούς και το μουντιάλ;

dimzan
14/10/2013, 22:41
Αφού αρχίσαμε τις εικασίες που ξέρεις εσύ ότι ο απειλούμενος είναι παραγωγικός άνθρωπος κι όχι μαστροπός ή μπράβος; Δικαιοσύνη στη Βραζιλία με κατηγορούμενο αστυνομικό; :cry: :bawl: Εδώ έχουν τάγματα θανάτου που τα στελεχώνουν εν ενεργεία αστυνομικοί που μπουκάρουν στις φαβέλες και σκοτώνουν αδιακρίτως, ξέρεις πόσους θα φάνε για να μη χαλάσει η μόστρα με τους ολυμπιακούς και το μουντιάλ;

καλα δεν εχεις κι αδικο

ας μεινουμε στο "επαιξε κι εχασε"

mikes
14/10/2013, 22:58
δεν τον σκοτωσε! το κλεφτρονι απλα τραυματιστηκε και ειχε τις αισθησεις του!

ολοκληρο το βιντεο εδω: http://www.youtube.com/watch?v=CwlkXehgZAc

AristidisZ
14/10/2013, 23:02
εγώ δε ξέρω γιατί φτάσαμε να σχολιάζουμε το αν καλώς τον πυροβόλησε ή όχι
προσέξτε, δεν έκλεψε από ένα μαγαζί
τράβηξε πιστόλι στο πρόσωπο κάποιου, και τον απείλησε
είτε το έκανε για να πάρει μηχανή, είτε πορτοφόλι, είτε μια τσίχλα είναι το ίδιο και το αυτό
σημασία έχει ότι απείλησε την ζωή του άλλου με όπλο

p.s.
αν ήταν Αμερικάνοι, ο μπάτσος δε θα κανε το ίδιο ;

skylos mauros
14/10/2013, 23:40
εγώ δε ξέρω γιατί φτάσαμε να σχολιάζουμε το αν καλώς τον πυροβόλησε ή όχι
προσέξτε, δεν έκλεψε από ένα μαγαζί
τράβηξε πιστόλι στο πρόσωπο κάποιου, και τον απείλησε
είτε το έκανε για να πάρει μηχανή, είτε πορτοφόλι, είτε μια τσίχλα είναι το ίδιο και το αυτό
σημασία έχει ότι απείλησε την ζωή του άλλου με όπλο


p.s.
αν ήταν Αμερικάνοι, ο μπάτσος δε θα κανε το ίδιο ;
σε οποιοδηποτε σοβαρο κρατος θα τον ειχανε κατεβασει. στην μπανανια θα λεγαμε αχου μωρε ηθελε να παει μια βολτα στο περιπτερο για τσιγαρα. οσο για το πιστολι μαλλον κουστσουλια ηταν απο γλαρο που εμοιαζε με πιστολι....

GFawkes
15/10/2013, 09:18
Κανονικα ενα "μανικι" επρεπε να του φορεσουν....

ή θα εβαζε μυαλο ή θα εβγαζε μεροκαματο!! (sic)
:evil:

BlackAdder
15/10/2013, 09:47
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέσης τους.
Ο κλέφτης θα αφαιρούσε μια ζωή για μια μοτοσυκλέτα. Αυτός έχωσε το κουμπούρι στη μούρη του άλλου για να τον κλέψει.
Ο αστυνομικός δεν τον πυροβόλησε για μια μηχανή, τον πυροβόλησε γιατί οπλοφορούσε, μόλις είχε απειλήσει κάποιον με το όπλο του και υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να σκοτώσει καποιον άλλο στην επόμενη ληστεία που θα έκανε.
Αν δεν είχε να φάει ας πουλούσε το όπλο να πάρει μερικά καρβέλια ψωμί, και ας έψαχνε για νόμιμη δουλειά.
Όταν αρχίζει κάποιος τις ένοπλες ληστείες η πιθανότητα να μη πάει το βράδυ σπίτι του αυξάνεται θεαματικά.

Silent Power
15/10/2013, 10:10
(εξάλλου πόσο μακρυά θα φτανε ; :bawl: )

:lol: :bawl: :lol:

bulmont
15/10/2013, 10:44
Mην παραβλέπουμε όμως, το γεγονός, ότι ο αστυνομικός θα μπορούσε
κάλιστα να συνεχίσει τον δρόμο του (γιά καφέ στό Εβερεστ π.χ.) και να
αδιαφορήσει γιά τα τεκταινόμενα. Αυτός όμως πήρε αμέσως την υπόθεση
επάνω του και έδρασε ακαριαία (και κατ' εμέ σωστά.....)

faraway
15/10/2013, 10:45
Mην παραβλέπουμε όμως, το γεγονός, ότι ο αστυνομικός θα μπορούσε
κάλιστα να συνεχίσει τον δρόμο του (γιά καφέ στό Εβερεστ π.χ.) και να
αδιαφορήσει γιά τα τεκταινόμενα.

Έλα ρε ....αυτά δεν γίνονται !! :lol::lol:

:a014:

TROOPER
15/10/2013, 10:50
if you live by the sword, you die by the sword και αυτο ισχυει για ολους ΜΑ ΟΛΟΥΣ οσους αποφασισανε να ζουνε με ενα γκανι στο πλαι τους.

endopandou
15/10/2013, 11:12
Έτσι είναι παίδες όπως τα λέτε αλλά υπάρχει ένα τεράστιο αλλά.
Αν οι συνθήκες ήταν κατάλληλες θα μπορούσαμε να ήμασταν εμείς στη θέση του απελπισμένου ψευτόμαγκα που απείλησε με το όπλο λέμε. :wave2:
Η κοινωνία του τον όπλισε λέμε...

Tι ωραία που είναι να σχολιάζουμε απο την ασφάλεια ενός μέσου κοινωνικής δικτύωσης
αφιερωμένο... http://www.youtube.com/watch?v=LGU8yjjJXD8

sniper
15/10/2013, 11:14
H κοινωνία όπλισε και τους δύο. Ο ένας από τους δύο έχασε.


Πάμε παρακάτω.

AristidisZ
15/10/2013, 11:15
ρε συ Μάνο στο όνομα της οιαδήποτε ανάγκης τραβάμε όπλο ;

έγραψα και παραπάνω, δεν μιλάμε για κλοπή
μιλάμε για ένοπλη ληστεία με όπλο εξ' επαφής στο δόξα πατρί

δεν υπάρχει αλλά, ο Τρούπης έγραψε το πιο σωστό

endopandou
15/10/2013, 11:18
ρε συ Μάνο στο όνομα της οιαδήποτε ανάγκης τραβάμε όπλο ;

δεν υπάρχει αλλά, ο Τρούπης έγραψε το πιο σωστό
Ποιας ανάγκης; Της καρέκλας μπρος στον υπολογιστή; Οχι φυσικά.
Αν όμως πεινάνε τα παιδιά ή τα αδέρφια μας και ο δίπλα κυκλοφορεί με κάμερα και rizoma καθρέπτες το συζητάμε.
Φυσικά και έχει δίκιο ο τρούπης, το point μου όμως είναι αλλού

faraway
15/10/2013, 11:26
Το ότι η κοινωνία όπλισε το χέρι του δράστη ( εστιάζω εκεί κυρίως και όχι στο μπάτσο ) είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα και αντικείμενο μελέτης της κοινωνικής ανθρωπολογίας . :)

Από την άλλη όμως η κοινωνία μας δίνει και απεριόριστες επιλογές . Το ότι κάποιος επέλεξε από τις 100ντάδες ( για να μην πω 1000δες ) λύσεις στο ενδεχόμενο πρόβλημα του , να βάλει ένα όπλο στο χέρι του και να απειλήσει τις ζωές αθώων περαστικών τον κάνει απόλυτο κυρίαρχο,

των πράξεων του
των επιλογών του και
των συνέπειων τους ( θάνατος στη προκειμένη )

και ας έχει οδηγηθεί σταδιακά και κλιμακωτά σε αυτή τη συμπεριφορά και από κοινωνικούς παράγοντες ίσως . :D

DeusEx
15/10/2013, 11:46
Απορώ με μερικούς που συζητούν ακόμα αν έπρεπε να πυροβολήσει ο αστυνομικός....

Το κλεφτρόνι αφού τον κατέβασε τον μηχανόβιο, θα μπορούσε άνετα να του ρίξει κ κάνα δυο φεύγοντας..
Το σκηνικό οταν επενέβη ο αστυνομικός ΔΕΝ είχε τελειώσει...
Τα σενάρια που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν, αν δεν τον ξάπλωνε, είναι τουλάχιστον τρομακτικά. (νεκρος ο μηχανοβιος, ενδεχόμενη ανταλλαγή πυροβολισμών σε περίπτωση καταδίωξης αργοτερα απο αστυνομικους με πιθανά θύματα, τοσο τους ίδιους αλλα και αθώους πολίτες που ενδεχομένως να ηταν παρον κτλ.)

Εγω θα επαινούσα τον αστυνομικό για αυτην την αυθόρμητη σωτήρια δράση του, όπως ειπαν κ πιο πάνω θα μπορουσε απλα να συνεχίσει αδιαφορώντας κ να πιει καφεδακι στα εβερεστ....

endopandou
15/10/2013, 12:02
Απορώ με μερικούς που συζητούν ακόμα αν έπρεπε να πυροβολήσει ο αστυνομικός....

Το αν έπρεπε να πυροβολήσει το έχουν προαποφασίσει οι κοινωνίες και αποτυπώνεται στους νόμους που θέσπισαν κάποιοι σοφοί* εκπρόσωποί των με νόμους. Η θέση μας δε δεν μπορεί να είναι του στυλ ''καλά του έκανε του πούστη'' αφού και οι ίδιοι οι νόμοι διαφέρουν απο κράτος σε κράτος. :)

* το σοφοί ας μην προτρέξουμε να το σχολιάσουμε γιατί είναι άλλη κουβέντα.

endopandou
15/10/2013, 12:18
Το ότι η κοινωνία όπλισε το χέρι του δράστη ( εστιάζω εκεί κυρίως και όχι στο μπάτσο ) είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα και αντικείμενο μελέτης της κοινωνικής ανθρωπολογίας . :)
Θα έπρεπε να είναι αντικείμενο περισσότερων συζητήσεων μεταξύ των μελών της κοινωνίας που κλείνουν υποκριτικά τα μάτια τους μπροστά σε τεράστια προβλήματα και όχι αντικείμενο της όποιας φιλοσοφικής μελέτης

Από την άλλη όμως η κοινωνία μας δίνει και απεριόριστες επιλογές . Το ότι κάποιος επέλεξε από τις 100ντάδες ( για να μην πω 1000δες ) λύσεις στο ενδεχόμενο πρόβλημα του , να βάλει ένα όπλο στο χέρι του και να απειλήσει τις ζωές αθώων περαστικών τον κάνει απόλυτο κυρίαρχο,
Ίσα ίσα που το πιο πιθανό είναι να μην έχουν καθόλου ή ελάχιστες άθλιες επιλογές, πόσο μάλλον απεριόριστες

των πράξεων του
των επιλογών του και
των συνέπειων τους ( θάνατος στη προκειμένη )
τις συνέπιες φαντάζομαι πως τις γνωρίζουν οι πάντες παρόλα αυτά το ότι παίρνουν το ρίσκο δείχνει απελπισία

και ας έχει οδηγηθεί σταδιακά και κλιμακωτά σε αυτή τη συμπεριφορά και από κοινωνικούς παράγοντες ίσως . :D
ίσως και να γεννήθηκε σε παραγκούπολη που είναι το πιο πιθανό. Άρα δεν οδηγήθηκε, γεννήθηκε χωρίς ουσιαστική ελπίδα σε αξιοπρεπή ζωή


Να ξεκαθαρίσω πως αν κάνει κάποιος και μπαίνει στο σπίτι μου, όσο και να ξέρω πως μπορεί να είναι και αυτός γονιός συνεπώς να έχει ''μερικές δικαιολογίες'' δεν θα κάτσω να το συζητήσω μαζί του ...
Ξέρω όμως πως αυτός δεν γεννήθηκε ληστής αλλά κάποιες καταστάσεις τον οδήγησαν στο να κάνει πράγματα που πιθανά δεν θέλει.

Επίσης... ο κλανόμαγκας πιτσιρίκος με το όπλο στο βίντεο ήταν όντως απίστευτα προκλητικός και μάλλον έτοιμος για όλα. Ο αστυνομικός έπρεπε να επέμβει, ελπίζω μόνο να του τις έριξε στα άκρα και να μην τον σκότωσε.

BlackAdder
15/10/2013, 12:22
Το αν έπρεπε να πυροβολήσει το έχουν προαποφασίσει οι κοινωνίες και αποτυπώνεται στους νόμους που θέσπισαν κάποιοι σοφοί* εκπρόσωποί των με νόμους. Η θέση μας δε δεν μπορεί να είναι του στυλ ''καλά του έκανε του πούστη'' αφού και οι ίδιοι οι νόμοι διαφέρουν απο κράτος σε κράτος.

* το σοφοί ας μην προτρέξουμε να το σχολιάσουμε γιατί είναι άλλη κουβέντα.

Πάντα φταίει κάποιος άλλος....

endopandou
15/10/2013, 12:31
Πάντα φταίει ΚΑΙ κάποιος άλλος....
fixed :)

AristidisZ
15/10/2013, 12:32
βασικά για όλα φταίνε οι γκόμενες

end of story

Joyrider
15/10/2013, 12:40
Είστε τρομαχτικά επιπόλαιοι. Και στην ευκολία που θα τραβούσατε όπλο, στην ευκολία που θα σκοτώνατε αλλά και στην κρίση των επιλογών τέτοιων ατόμων από την ασφάλεια της τύχης σας.

Φυσικά και πρώτα θα καταστείλεις τον εγκληματία και μετά θα τον συνετίσεις αλλά μάλλον κακώς γίνονται και οι συλλήψεις ε; εκτέλεση on site θέλει να μην γεμίζουν και οι φυλακές. Με την αντιμετώπιση που επιθυμείτε σε τέτοια μεμονωμένα περιστατικά δεν νομίζω να μπορείτε να καταλάβετε σε τι κόσμο ζητάτε να ζείτε αν αυτό γίνει ο κανόνας και επεκταθεί και αλλού.

+599 στον εντοπαντου

Πάντως μπορώ να πω ότι φλωρέψατε λίγο. Σε παλιότερα θρεντ θα βλέπαμε και διάφορες περιγραφές βασανιστηρίων..

@dimzan Από την φάτσα τους κόβεις ε; nice :a013:

AristidisZ
15/10/2013, 12:46
καταρχάς δεν τον σκότωσε (διαβάστε πάνω)

η άλλη επιλογή που είχε ήταν να του κάνει νόημα να του κόψει καμιά κλήση για κράνος να φανταστώ ;

ή αν σου είχαν βγάλει πιστόλι στους 30 πόντους, θα έλεγες, έλα μωρέ, άστο το παιδί να φύγει, η πετάνα η κενωνία φταίει για όλα...

OldMan
15/10/2013, 12:49
Μάλλον σας "τρομάζουν" τα πιστόλια...

Αν η όλη φαση γινόταν με σιδερολοστό ή καδενα ή νυχοκόπτη θα περνούσε στο ντούκου...;)

Billymuse
15/10/2013, 12:52
Ο αστυνομικός λογικά θα είδε το πιστόλι του ληστή και ίσως να υπήρξε "δίαλογος" του τύπου..
-Άσε κάτω το όπλο και τη μηχανή και παραδώσου
και ό άλλος απλά να πήγε να στρέψει το όπλο πάνω στον αστυνομικό
και λογικά σε κάθε χώρα πλην της δικιάς μας εκει τους εκπαιδεύουν και ξέρουν πότε να σηκώνουν το όπλο για να το χρησιμοποιούν
όταν ο ληστής υποθετικά πάντα μπορεί να έστρεψε το όπλο κατα πάνω του αστυνομικού εκεί ότι και να κάνει ο μπάτσος μόνο δικαιολογημένο θα είναι..
δε πιστεύω οτι απλά τον πυροβόλησε πισώπλατα αυτα τα κάνουν κάτι Έλληνες μπάτσοι τύπου Κορκονέα...

Joyrider
15/10/2013, 13:10
καταρχάς δεν τον σκότωσε (διαβάστε πάνω)

η άλλη επιλογή που είχε ήταν να του κάνει νόημα να του κόψει καμιά κλήση για κράνος να φανταστώ ;

ή αν σου είχαν βγάλει πιστόλι στους 30 πόντους, θα έλεγες, έλα μωρέ, άστο το παιδί να φύγει, η πετάνα η κενωνία φταίει για όλα...

Σε μένα μάλλον πάει η ερώτηση έτσι;

Θα στο πω με δυο λόγια. Σε γενικές γραμμές ούτε μπάτσους δικαστές και δήμιους θέλω, ούτε τους απλούς πολίτες vigilante.

Στο συγκεκριμένο μπορεί και να έπραξε ορθά αν είδε τον κλέφτη να τον αντιλαμβάνεται και να στρέφει το όπλο κατά πάνω του. Αν ξέφευγε καμιά σφαίρα ποιος ξέρει τι βρισκόταν αντιδιαμετρικά του αστυνομικού όμως.

AristidisZ
15/10/2013, 13:16
Σε μένα μάλλον πάει η ερώτηση έτσι;

Θα στο πω με δυο λόγια. Σε γενικές γραμμές ούτε μπάτσους δικαστές και δήμιους θέλω, ούτε τους απλούς πολίτες vigilante.

Στο συγκεκριμένο μπορεί και να έπραξε ορθά αν είδε τον κλέφτη να τον αντιλαμβάνεται και να στρέφει το όπλο κατά πάνω του. Αν ξέφευγε καμιά σφαίρα ποιος ξέρει τι βρισκόταν αντιδιαμετρικά του αστυνομικού όμως.

δεν ήταν επί προσωπικού η ερώτηση

απλά έκανες μια υπεργενίκευση, με την οποία διαφωνώ


Φυσικά και πρώτα θα καταστείλεις τον εγκληματία και μετά θα τον συνετίσεις αλλά μάλλον κακώς γίνονται και οι συλλήψεις ε; εκτέλεση on site θέλει να μην γεμίζουν και οι φυλακές. Με την αντιμετώπιση που επιθυμείτε σε τέτοια μεμονωμένα περιστατικά δεν νομίζω να μπορείτε να καταλάβετε σε τι κόσμο ζητάτε να ζείτε αν αυτό γίνει ο κανόνας και επεκταθεί και αλλού.

εγκληματίας είναι και αυτός που κλέβει την εφορία, αυτός που κλέβει στο σουπερμάρκετ, ο Τσοχατζόπουλος, και αυτός που τραβάει ένα πιστόλι στη μάπα ενός άλλου

ε αυτός που αμολάει την πιστόλα είναι άξιος της μοίρας του, και συν τοις άλλοις, δεν υπάρχουν και πάρα πολλοί τρόποι καταστολής
δεν άφησε το όπλο κάτω, σήκωσε τα χέρια, και την έφαγε στο δόξα πατρί


συμφωνώ απόλυτα ότι ήταν πολύ τζογαδόρικο να πυροβολήσει εκεί, το σκέφτηκα και εγώ την 1η φορά που είδα το βίντεο

Pan (dvs)
15/10/2013, 13:21
Δυστυχώς η ανέχεια οδηγεί πολλές φορές σε πράξεις απελπισίας. Δεν συμφωνώ φυσικά με τον άτυχο θρασύ κλεφτάκο αλλά δεν πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα διάλεγαν αυτόν τον δρόμο ζωής αν είχαν εναλλακτική διέξοδο. Κρίμα και κατάντια της κοινωνίας είναι αυτό το βίντεο και όχι δυο παιδιών μεμονωμένα.

Το ειδα το βιντεο αρκετες.Καθε φορα σκεφτομουνα τι θα εκανα εγω αν μου κλεβανε την μηχανη και ειχα και οπλο.Καθε φορα η απαντηση ητανε η ιδια.Θα τον πυροβολουσα (αν μου εκλεβε το αυτοκινητο πιθανοτατα οχι).
Ελα μου ομως που στη συνεχεια αρχιζω να σκεφτομαι λογικα και να λεω:ναι αλητης,ναι σωστα τον πυροβολησε ο αλλος κλπ,κλπ Αλλα αξιζει να σκοτωσεις καποιον γι'αυτο το λογο?
Πρωτα η κοινωνια τους κανει κλεφτες και μετα τους πυροβολει?Φαυλος κυκλος.

AristidisZ
15/10/2013, 13:23
Το ειδα το βιντεο αρκετες.Καθε φορα σκεφτομουνα τι θα εκανα εγω αν μου κλεβανε την μηχανη και ειχα και οπλο.Καθε φορα η απαντηση ητανε η ιδια.Θα τον πυροβολουσα (αν μου εκλεβε το αυτοκινητο πιθανοτατα οχι).
Ελα μου ομως που στη συνεχεια αρχιζω να σκεφτομαι λογικα και να λεω:ναι αλητης,ναι σωστα τον πυροβολησε ο αλλος κλπ,κλπ Αλλα αξιζει να σκοτωσεις καποιον γι'αυτο το λογο?
Πρωτα η κοινωνια τους κανει κλεφτες και μετα τους πυροβολει?Φαυλος κυκλος.

καταρχάς δε μιλάμε για κλοπή
μιλάμε για ένοπλη ληστεία
ελπίζω να καταλαβαίνετε την "διαφορετικότητα"

Pan (dvs)
15/10/2013, 13:26
καταρχάς δε μιλάμε για κλοπή
μιλάμε για ένοπλη ληστεία
ελπίζω να καταλαβαίνετε την "διαφορετικότητα"

Αριστειδη για οτι και να μιλαμε χαιρομαι που ειναι ζωντανος.:)

THEOD
15/10/2013, 13:26
Τον Πρετεντέρη και τα τηλεπαράθυρα μου θυμίζετε…
Ρε σεις αφού μέσα σας ξέρετε όλοι ότι κατά βάση είναι απλό…
Ένας τσογλαναράς προσπάθησε με την χρήση όπλου και την απειλή ζωής να κλέψει. Κάτι που προφανώς είχε κάνει πολλές φορές με επιτυχία στο παρελθόν - με άγνωστες σε εμάς τυχόν συνέπειες στα θύματα, και πιθανότατα θα το ξαναέκανε επίσης πολλές φορές στο μέλλον αν δεν του καθότανε η στραβή - επίσης με άγνωστες τυχόν συνέπειες στα μελλοντικά θύματα.

Ένας αστυνομικός τον πιστόλιασε ΕΠ’ ΑΥΤΟΦΩΡΩ κατά την ΤΕΛΕΣΗ ΕΝΟΠΛΗΣ ΛΗΣΤΕΙΑΣ, όχι για μια απλή κλοπή.
Μάλιστα αν δείτε το βίντεο σε full screen και σε hd προσέξτε ότι την ώρα των πυροβολισμών το αριστερό χέρι του δράστη είναι προτεταμένο προς τον αστυνομικό χωρίς να φαίνεται από την κάμερα αν κρατάει ή όχι το όπλο (το πιθανότερο να το κρατάει μιας και με το που έπεσε το πρώτο που έκανε ο αστυνομικός ήταν με μια κίνηση να απομακρύνει το όπλο το οποίο δεν φαίνεται να βρισκόταν μέσα σε καμία τσέπη…). Αν όντως πρόταξε το όπλο (η ακόμα και αν φάνηκε έτσι πάνω στην ταραχή της στιγμής) ο αστυνομικός δεν είχε καμία άλλη επιλογή

Και τώρα εμείς τι καθόμαστε και συζητάμε ? Αν έπρεπε ο αστυνομικός αντί να πυροβολήσει να του ζητήσει ευγενικά τα στοιχεία του προκειμένου να συμπληρώσει μηνυτήρια αναφορά το μεσημέρι στο τμήμα με την συνοδεία φραπέ ???

Και τέλος, άσχετα με το αν είχε ή όχι τραγική κατάληξη (σε άλλο βίντεο φαίνεται ότι 2-3 λεπτά μετά και μέχρι την παραλαβή του από ασθενοφόρο ο δράστης είναι ζωντανός…) το ότι ένας αστυνομικός αντέδρασε βρισκόμενος τυχαία και εκτός υπηρεσίας σε ένα ένοπλο περιστατικό βάζοντας την ζωή του σε κίνδυνο μάλλον τον κάνει παράδειγμα προς μίμηση. Χαλαρά το 99% των αστυνομικών που έχω γνωρίσει θα κάναν την πάπια και θα μένανε στο αυτοκίνητο…

Και τέλος πάντων επειδή έχουμε και δουλειές τέτοια ποστ παρακαλώ να τα ανοίγετε Κυριακή...

AristidisZ
15/10/2013, 13:28
Αριστειδη για οτι και να μιλαμε χαιρομαι που ειναι ζωντανος.:)

μισό λεπτό, δεν έγραψα ποτέ ότι χάρηκα που τον σκότωσε (αν τον σκότωσε)
είπα ότι κατά τη γνώμη μου καλώς τον πυροβόλησε
άλλο το ένα άλλο το άλλο (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια)

dimzan
15/10/2013, 13:39
Αριστειδη για οτι και να μιλαμε χαιρομαι που ειναι ζωντανος.:)

απ οσο εχω διαβασει υπεκυψε στα τραυματα του μετα και πεθανε


Για τον φιλο που ειπε οτι κρινω βασει φατσας, σπανιως και που το κανω, με καλα ααποτελεσματα

Pan (dvs)
15/10/2013, 13:40
μισό λεπτό, δεν έγραψα ποτέ ότι χάρηκα που τον σκότωσε (αν τον σκότωσε)
είπα ότι κατά τη γνώμη μου καλώς τον πυροβόλησε
άλλο το ένα άλλο το άλλο (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια)

Ουτε εγω ρε φιλε λεω οτι χαρηκες.Και δεν διαφωνω με αυτον που πυροβολησε η με αυτον που συμφωνει με αυτη την πραξη.Ουτε υποστηριζω οτι ο πιτσιρικας ειναι καμμια θεουσα.Ισως και να εχει αφαιρεσει ηδη καποια ζωη.Αλλα τι να κανουμε αν ειχα αλλη επιλογη μαλλον ,εγω,δεν θα το εκανα.

duk duk
15/10/2013, 13:54
δεν τον σκοτωσε! το κλεφτρονι απλα τραυματιστηκε και ειχε τις αισθησεις του!

ολοκληρο το βιντεο εδω: http://www.youtube.com/watch?v=CwlkXehgZAc

κριμα ολο το γεμιστιρα θα επρεπε να του αδιασει

akis_trevor
15/10/2013, 13:56
ρε παιδες,αν ο ανθρωπος ειχε αναγκη να φαει ας εμπαινε σε ενα περιβολι να παρει 2 τσαντες πορτοκαλο-μηλο-λαχανο-λεμονα!μηχανη πηγε να κλεψει και με τετοιο θρασος που δεν περιμενα ποτε οτι θα δω!αν δεν ειχε οπλο στο χερι του ο μπατσος δεν θα τον πυροβολουσε,η θα πυροβολουσε στο ποδι πχ(φανταζομαι).

AristidisZ
15/10/2013, 13:56
Ουτε εγω ρε φιλε λεω οτι χαρηκες.Και δεν διαφωνω με αυτον που πυροβολησε η με αυτον που συμφωνει με αυτη την πραξη.Ουτε υποστηριζω οτι ο πιτσιρικας ειναι καμμια θεουσα.Ισως και να εχει αφαιρεσει ηδη καποια ζωη.Αλλα τι να κανουμε αν ειχα αλλη επιλογη μαλλον ,εγω,δεν θα το εκανα.
θεωρώ ότι δεν είχε κάποια άλλη επιλογή (αν ήθελε φυσικά να τον σταματήσει καθ' οιοδήποτε τρόπο)

Pan (dvs)
15/10/2013, 14:28
ρε παιδες,αν ο ανθρωπος ειχε αναγκη να φαει ας εμπαινε σε ενα περιβολι να παρει 2 τσαντες πορτοκαλο-μηλο-λαχανο-λεμονα!μηχανη πηγε να κλεψει και με τετοιο θρασος που δεν περιμενα ποτε οτι θα δω!αν δεν ειχε οπλο στο χερι του ο μπατσος δεν θα τον πυροβολουσε,η θα πυροβολουσε στο ποδι πχ(φανταζομαι).

Που να τα βρει?Τα φαγανε αλλοι νωριτερα :D

T E O
15/10/2013, 14:29
Έτσι είναι παίδες όπως τα λέτε αλλά υπάρχει ένα τεράστιο αλλά.
Αν οι συνθήκες ήταν κατάλληλες θα μπορούσαμε να ήμασταν εμείς στη θέση του απελπισμένου ψευτόμαγκα που απείλησε με το όπλο λέμε. :wave2:
Η κοινωνία του τον όπλισε λέμε...

Tι ωραία που είναι να σχολιάζουμε απο την ασφάλεια ενός μέσου κοινωνικής δικτύωσης
αφιερωμένο... http://www.youtube.com/watch?v=LGU8yjjJXD8
η κοινωνια αν τον οπλισε να πηγαινε να ληστεψει καποιον που ειχε λεφτα και που ισως να ευθυνεται για ολο το χαλι τους, (πχ πολιτικους κτλ κτλ..) οχι ενα παλικαρακι που εκανε τη βολτα του με το μηχανακι του, τελειως φαουλ, καλα τον κανανε

OldMan
15/10/2013, 14:36
καλα τον κανανε
τον φούστη..

Acacius
15/10/2013, 14:40
Πρωτα η κοινωνια τους κανει κλεφτες και μετα τους πυροβολει?
Συμφωνώ ότι η κοινωνία μπορεί να είναι άδικη και να αυξάνει τις πιθανότητες ένας εξαθλιωμένος να καταφύγει στο έγκλημα. Από εκεί και μετά όμως το αν θα γίνεις κλέφτης ή θα πας να καθαρίζεις σκάλες για τρεις κι εξήντα είναι επιλογή σου και αντίστοιχα δική σου ευθύνη. Επίσης χωράει μεγάλη συζήτηση πού σταματάει η ανάγκη και πού ξεκινάει η απληστία, ειδικά όταν πάντα θα υπάρχει κάτι που επιθυμείς και κάποιοι έχουν αλλά εσύ δε μπορείς να αποκτήσεις.

Το συγκεκριμένο θρασύτατο τσογλάνι ομολογώ πως δεν το λυπήθηκα καθόλου. Αυτό δεν ήταν απλή κλοπή, βιασμός ήταν.

byron
15/10/2013, 14:45
Ένας αστυνομικός τον πιστόλιασε ΕΠ’ ΑΥΤΟΦΩΡΩ κατά την ΤΕΛΕΣΗ ΕΝΟΠΛΗΣ ΛΗΣΤΕΙΑΣ, όχι για μια απλή κλοπή.
Μάλιστα αν δείτε το βίντεο σε full screen και σε hd προσέξτε ότι την ώρα των πυροβολισμών το αριστερό χέρι του δράστη είναι προτεταμένο προς τον αστυνομικό χωρίς να φαίνεται από την κάμερα αν κρατάει ή όχι το όπλο (το πιθανότερο να το κρατάει μιας και με το που έπεσε το πρώτο που έκανε ο αστυνομικός ήταν με μια κίνηση να απομακρύνει το όπλο το οποίο δεν φαίνεται να βρισκόταν μέσα σε καμία τσέπη…). Αν όντως πρόταξε το όπλο (η ακόμα και αν φάνηκε έτσι πάνω στην ταραχή της στιγμής) ο αστυνομικός δεν είχε καμία άλλη επιλογή


Σου διέφυγε οτι το όπλο το είχε βάλει στο παντελόνι την ώρα που σήκωσε το μηχανάκι για να την κοπανήσει. Αρα είχε βγεί ξανά και ήταν έτοιμο προς χρήση.
Επίσης "ξεχνάμε" στις πολιτισμένες και ευγενικές χώρες που ζούμε, οτι οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ πιο τσαμπουκαλεμένοι, και το αν θα σε καθαρίσουν για να σου πάρουν ένα κινητό, είναι αδιάφορο.
Στη δε Βραζιλία, είναι γνωστό οτι στις φαβέλες δεν μπαίνουν για συλλήψεις, παρά μόνο ειδικές δυνάμεις με βαρύ οπλισμό μιας και η χρήση ακόμα και πολυβόλων είναι συνηθισμένη. Κάπου παίζουν και βιντεάκια από καταρριψη ελικοπτέρων από κατοίκους...

OldMan
15/10/2013, 14:46
Ακάκιε, σαν κυβερνήτης του Κολοράντο μου ακούγεσαι...

DimChios
15/10/2013, 14:50
κι επειδη οντως πολλα παιζουν στις εκει χωρες (και οχι μονο πλεον) αν ο "δικος μας" ηταν εξισου τσαμπουκας και αλητης και εβγαζε εκεινος ενα οπλο και του την αστραφτε πριν προλαβει ο αλλος...
...ο μπατσος που βρεθηκε εκει και θα εβλεπε το πιο πανω σκηνικο τί θα έκανε?

byron
15/10/2013, 14:53
σωστα, ειδατε τσογλανοφατσα? σκουπιδαρια, αυτος ηταν για να του χωσεις την κανη του οπλου στο στομα και να του την αναψεις ετσι

Εσύ παίζει και να του λεγες. "Do you feel lucky punk?" :bawl:

T E O
15/10/2013, 14:55
Εσύ παίζει και να του λεγες. "Do you feel lucky punk?" :bawl:
χαχα, εγω θα του λεγα καμια απ αυτες τις φρασεις που λεει ο Seagal και γελας μιση ωρα μετα :lol:

AristidisZ
15/10/2013, 14:56
πουτ δε χορνετ νταουν σλοουλι

T E O
15/10/2013, 15:07
any body see Ritchi? ah?

cityfly
15/10/2013, 15:14
θα ειμαι κακος αμα πω τα ηθελε ο κωλος του (τού κλεφτη)..??

φυσικά και όχι, το κακό είναι ότι ξέφυγε ο συνεργός του και ότι (μικρο)ζημιές έγιναν στη μηχανή από την πτώση

cityfly
15/10/2013, 15:15
Από τη μια σε έχουν μόλις απειλήσει με όπλο, σου παίρνουν τη μηχανή μπροστά στα μάτια σου, από την άλλη η ζωή σου δε βρίσκεται σε απειλή πλέον, είσαι σε απόσταση και ο άλλος είναι ουσιαστικά στο έλεος σου, αυτός του έριξε (ή και ο απέναντι που είδε το συμβάν) τι θα έκανα δε ξέρω αλλά αξίζει να σκοτώσεις έτσι κάποιον ?

αστυνομικός τον πυροβόλησε και επισήμως κρίθηκε ότι καλώς έκανε

cityfly
15/10/2013, 15:30
Τον Πρετεντέρη και τα τηλεπαράθυρα μου θυμίζετε…
Ρε σεις αφού μέσα σας ξέρετε όλοι ότι κατά βάση είναι απλό…
Ένας τσογλαναράς προσπάθησε με την χρήση όπλου και την απειλή ζωής να κλέψει. Κάτι που προφανώς είχε κάνει πολλές φορές με επιτυχία στο παρελθόν - με άγνωστες σε εμάς τυχόν συνέπειες στα θύματα, και πιθανότατα θα το ξαναέκανε επίσης πολλές φορές στο μέλλον αν δεν του καθότανε η στραβή - επίσης με άγνωστες τυχόν συνέπειες στα μελλοντικά θύματα.

Ένας αστυνομικός τον πιστόλιασε ΕΠ’ ΑΥΤΟΦΩΡΩ κατά την ΤΕΛΕΣΗ ΕΝΟΠΛΗΣ ΛΗΣΤΕΙΑΣ, όχι για μια απλή κλοπή.
Μάλιστα αν δείτε το βίντεο σε full screen και σε hd προσέξτε ότι την ώρα των πυροβολισμών το αριστερό χέρι του δράστη είναι προτεταμένο προς τον αστυνομικό χωρίς να φαίνεται από την κάμερα αν κρατάει ή όχι το όπλο (το πιθανότερο να το κρατάει μιας και με το που έπεσε το πρώτο που έκανε ο αστυνομικός ήταν με μια κίνηση να απομακρύνει το όπλο το οποίο δεν φαίνεται να βρισκόταν μέσα σε καμία τσέπη…). Αν όντως πρόταξε το όπλο (η ακόμα και αν φάνηκε έτσι πάνω στην ταραχή της στιγμής) ο αστυνομικός δεν είχε καμία άλλη επιλογή

Και τώρα εμείς τι καθόμαστε και συζητάμε ? Αν έπρεπε ο αστυνομικός αντί να πυροβολήσει να του ζητήσει ευγενικά τα στοιχεία του προκειμένου να συμπληρώσει μηνυτήρια αναφορά το μεσημέρι στο τμήμα με την συνοδεία φραπέ ???

Και τέλος, άσχετα με το αν είχε ή όχι τραγική κατάληξη (σε άλλο βίντεο φαίνεται ότι 2-3 λεπτά μετά και μέχρι την παραλαβή του από ασθενοφόρο ο δράστης είναι ζωντανός…) το ότι ένας αστυνομικός αντέδρασε βρισκόμενος τυχαία και εκτός υπηρεσίας σε ένα ένοπλο περιστατικό βάζοντας την ζωή του σε κίνδυνο μάλλον τον κάνει παράδειγμα προς μίμηση. Χαλαρά το 99% των αστυνομικών που έχω γνωρίσει θα κάναν την πάπια και θα μένανε στο αυτοκίνητο…

Και τέλος πάντων επειδή έχουμε και δουλειές τέτοια ποστ παρακαλώ να τα ανοίγετε Κυριακή...

ακριβώς
και αν όπως λέγεται φταίει η κοινωνία για το ότι πήρε όπλο δεν φταίει η κοινωνία για το ότι κάποιοι (οι περισσότεροι) δεν πήραν όπλο;
το ότι δείχνουμε περισσότερη "αγάπη" στον εγκληματία από τον φυσιολογικό δεν είναι παραλογισμός της κοινωνίας;
αν ο κλέφτης σκότωνε τον αστυνομικό θα λέγαμε πάλι για την κοινωνία και πάλι για να δικαιολογήσουμε τον κλέφτη;
η υποκρισία της "κοινωνίας" πια έχει ξεπεράσει κάθε όριο

υ.γ. φαινεται και σε χαμηλή ανάλυση
301515

cityfly
15/10/2013, 15:38
επίσης η δική μου προσέγγιση και υποθέτω των περισσότερων που απάντησαν θετικά για τη στάση του αστυνομικού δεν είναι χαρά που σκοτώθηκε κάποιος είναι υποστήριξη στην θετική αντίδραση του αστυνομικού, είδε ένα αδίκημα σε εξέλιξη και παρεναίβει να το εμποδίσει, αυτή είναι κι η δουλειά του, δεν φαντάζομαι να διαφωνεί κανείς σε αυτό; Το ότι τελικά ο δράστης πέθανε δεν αλλάζει το γεγονός ως προς το πως έγινε. Αλλά είναι άλλο να λες πέθανε ένας άνθρωπος άδικα (να χτυπούσε πχ μια σφαίρα κάποιον περαστικό) κι άλλο να λες πέθανε ένας άνθρωπος πάνω σε μια συμπλοκή την οποία προκάλεσε ο ίδιος.

skylaros
15/10/2013, 16:26
Δικαστές Ντρέντ θέλετε νομίζω. Θυμάμαι πολλά @@ιδια που δε σταμάτησαν σε μπλόκα της αστυνομίας και οι καλοί αστυνομικοί τους καταδίωξαν και σε μερικές περιπτώσεις τους σκότωσαν, με τη λογική της επιστημονικής φαντασίας που βλέπω ότι διέπει πολλούς, ΚΑΛΑ έκαναν γιατί αυτός που δε σταματάει σε ένα μπλόκο, κουβαλάει πρέζα, ή είναι παιδεραστής, ή έχει σκοτώσει την πιο καλή γιαγιάκα της γειτονιάς του(Το καλοί κακοί αστυνομικοί είναι σχετικό). Εγώ είδα έναν πιτσιρίκο, να βγάζει στα μούτρα ένα όπλο σε έναν άνθρωπο που καλός έπραξε και άφησε τη μηχανή του. Από εκεί και πέρα όσο σκληρό και αν ήταν αυτό που έκανε δε ξέρω κατα πόσο ήταν η μόνη εναλλακτική αυτό που έγινε. Στην τελική ας έφευγε και αν δεν είναι μπουρδέλο ένα κράτος θα τον έβρισκε μέσα σε μια μέρα. Για να σκοτώσεις πρέπει άμεσα να κινδυνεύει άμεσα η ζωή σου ή η ζωή κάποιου άλλου. Αν έβαλε το ίδιο το θύμα τότε ίσως να μπορούσα να δώσω μια λογική εξήγηση γιατί μόλις η ζωή του είχε τεθεί σε κίνδυνο.

SHOOTER045
15/10/2013, 16:40
ενοπλη ληστεια σε εξελιξη τον πιστολιασαν τελος
και αν γρατζουνιστηκε το χορνετ και η ψυχολογια καποιων περαστικα τους
σε ενα μπλοκο σε εναν ελεγχο μπορει να πετυχεις τον πιτσιρικα χωρις διπλωμα μεχρι τον χειροτερο κακοποιο

alex14
15/10/2013, 16:49
Καλα του εκανε. Απορω που το συζητατε κιολας.

Acacius
15/10/2013, 17:00
Ακάκιε, σαν κυβερνήτης του Κολοράντο μου ακούγεσαι...
Άσε, από τότε που με διώξαν από το μοναστήρι επειδή τους πήγα Barilla έχω πάρει την κάτω βόλτα.

Δεν ξέρω τι έκανε ο κυβερνήτης του Κολοράντο (που είναι και δημοκρατικός οπότε δεν παίζει να στέλνει δεκαεξάχρονα στην καρέκλα επειδή κλέψαν καραμέλες) αλλά με πειράζει να ακούω συνέχεια για την άδικη την κΕνωνία που έκανε το παλικάρι κλέφτη. Δε λέω ότι δεν ισχύει, ειδικά σε αναπτυσσόμενες χώρες και ακόμα περισσότερο σε αυτές με χαώδεις διαφορές μεταξύ των πλουσίων λίγων και των εξαθλιωμένων μαζών (φαβέλες καλή ώρα, προσεχώς ίσως και στην Έβγα της γειτονιάς σας). Ακόμα κι έτσι όμως, υπεύθυνος για τις πράξεις σου είσαι τελικά εσύ ο ίδιος.

Καταλαβαίνω ότι κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια και δε μπορώ να φανταστώ σε τι συνθήκες μεγάλωσε ο κλέφτης αλλά σίγουρα ξέρει ότι αυτό που πάει να κάνει α)είναι παράνομο β και βασικότερο)βλάπτει κάποιον. Ίσως είναι επειδή μπορώ να με φανταστώ στη θέση του θύματος και όχι του θύτη, αλλά όταν μιλάμε για έγκλημα υπό την απειλή θανάσιμης βίας, μου είναι κομμάτι δύσκολο να σε συμπονέσω. Θα τον προτιμούσα συλληφθέντα από πυροβολημένο, αλλά αυτό είναι αυτονόητο.

endopandou
15/10/2013, 17:07
Καταλαβαίνω ότι κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια και δε μπορώ να φανταστώ σε τι συνθήκες μεγάλωσε ο κλέφτης... αλλά...
Ας μείνουμε σε αυτό σύντεκνε. Αν ξέραμε τι έχει προηγηθεί στη ζωή του καθένα αυτό το αλλά θα συνεχιζόταν αλλιώς.

OldMan
15/10/2013, 17:47
Δεν ξέρω τι έκανε ο κυβερνήτης του Κολοράντο
Επέτρεψε την οπλοφορία στα πανεπιστήμια με την λογική ότι, αφού καθε τόσο κάποιος σαλταρισμένος ανοίγει πυρ εναντίον της μαθητριώσης νεολαίας, τουλάχιστον να μπορεί να αμυνθεί η σπουδαστριώσα τοιούτη...;)

Θέλω να πω ότι τέτοιου τύπου λογικές είναι μοιραίο και αναπόφευκτο να μας οδηγούν σε άλλες καταστάσεις και δεν ξέρω πολλούς που στο σπίτι τους έχουν αλλού το όπλο και αλλού τις σφαίρες, όπως δεν ξέρω και κανέναν που να το κουβαλάει μαζί του χωρίς να έχει σκοπό να το χρησιμοποιήσει...

(μην το κάνουμε σαν φίλο που όταν βρήκε η γυναίκα του καπότες στην επαγγελματική τσάντα του, αυτός απάντησε ότι τις έχει "για ώρα ανάγκης" ..)

skylaros
15/10/2013, 17:57
(μην το κάνουμε σαν φίλο που όταν βρήκε η γυναίκα του καπότες στην επαγγελματική τσάντα του, αυτός απάντησε ότι τις έχει "για ώρα ανάγκης" ..)

Μερικά πράγματα μάστορα ακόμα και καβάλα να σε πιάσουν, δεν είναι αυτό που νομίζεις θα πρέπει να πεις !!! :p

MG-KTiNoS
15/10/2013, 18:08
Από τη μια σε έχουν μόλις απειλήσει με όπλο, σου παίρνουν τη μηχανή μπροστά στα μάτια σου, από την άλλη η ζωή σου δε βρίσκεται σε απειλή πλέον, είσαι σε απόσταση και ο άλλος είναι ουσιαστικά στο έλεος σου, αυτός του έριξε (ή και ο απέναντι που είδε το συμβάν) τι θα έκανα δε ξέρω αλλά αξίζει να σκοτώσεις έτσι κάποιον ?

Στην Αμερική σκύλαρε τα πράματα είναι ξεκάθαρα...
ΑΜΑ βγάλεις κουμπούρι και ληστέψεις τη μπουτσισες...
Άμα σκοτώσεις τη μπεθερά σου κάποιος θα σε ακούσει. Στη ληστία δεν έχει κουβέντες.-
Τ άλλα είναι κουραφέξαλα με το μπαρδόν και ιστορίες που λέμε στην Ελλάδα λόγω χούντας.
(για μένα ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ)

DimChios
15/10/2013, 18:27
(μην το κάνουμε σαν φίλο που όταν βρήκε η γυναίκα του καπότες στην επαγγελματική τσάντα του, αυτός απάντησε ότι τις έχει "για ώρα ανάγκης" ..)




:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

VASOS
15/10/2013, 18:30
Παίδες από πάνω ο κλεφτάκος ήταν δεξιόχειρας. Εάν σήκωσε το αριστερό (που το σήκωσε) ήταν για να παραδοθεί ή να παρακαλέσει τον άλλο να μην πυροβολήσει...

OldMan
15/10/2013, 18:32
Στη ληστία δεν έχει κουβέντες.-
Τ άλλα είναι κουραφέξαλα με το μπαρδόν και ιστορίες που λέμε στην Ελλάδα λόγω χούντας.
Πρόλαβες τον Βενάρδο με τις γλαδιόλες, σειρούλα..??

bulmont
15/10/2013, 18:35
Πρόλαβες τον Βενάρδο με τις γλαδιόλες, σειρούλα..??


Δεν ήταν και πολλοί οι ληστές τραπεζών τότες.......

OldMan
15/10/2013, 18:38
Δεν ήταν και πολλοί οι ληστές τραπεζών τότες.......
Οι τράπεζες ήταν λίγες..

MG-KTiNoS
15/10/2013, 18:41
Πρόλαβες τον Βενάρδο με τις γλαδιόλες, σειρούλα..??

nai...

:D

301534

kostaspetrou
15/10/2013, 18:42
Λοιπόν καταρχήν ο ένοπλος κακοποιός ΔΕΝ σκοτώθηκε,ορίστε το πλήρες βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=7qfJ03hk3HI

Επίσης στο 0:58 φαίνεται να έχει προτεταμένο το όπλο του προς τον αστυνομικό!


Σε κάθε περίπτωση καλά του έκανε και μπράβο του.

Ακόμα και να μη είχε απειλήσει προσωπικά τον αστυνόμο,μιλάμε για έναν κακοποιό που απειλεί άλλους ανθρώπους με όπλο,άρα ο αστυνομικός έχει υποχρέωση ν'αποτρέψει μελλοντικές απειλές, έστω αν χρειαστεί να πυροβολήσει.

Μακάρι να διαφύγει τον κίνδυνο ο τύπος,δεν εύχομαι το θάνατο του,αλλά ο αστυνόμος αντέδρασε σωστά!

VASOS
15/10/2013, 18:48
Ξανά:

Παίδες από πάνω ο κλεφτάκος ήταν δεξιόχειρας. Εάν σήκωσε το αριστερό (που το σήκωσε) ήταν για να παραδοθεί ή να παρακαλέσει τον άλλο να μην πυροβολήσει...
Επίσης, δεν τον κόβω, αλλά το όπλο φαίνεται ψεύτικο.

manosamos
15/10/2013, 18:49
Αυτό θα πει ''αμεση δραση''.................................:smokin:

MG-KTiNoS
15/10/2013, 18:50
Emena βασικά ΝΑ ο θάνατος του...
Το μηχανάκι το πήρε για να κάνει κι άλλα με τη κουμπούρα και ήταν θέμα χρόνου το πότε θα έτρωγε κάποιον άσχετο.
Ως εκ τουτοΎ
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ

κι ελπίζω εκεί που θα πάει να γίνει φουστης.....
:rolleyes:

Acacius
15/10/2013, 18:50
Επέτρεψε την οπλοφορία στα πανεπιστήμια με την λογική ότι, αφού καθε τόσο κάποιος σαλταρισμένος ανοίγει πυρ εναντίον της μαθητριώσης νεολαίας, τουλάχιστον να μπορεί να αμυνθεί η σπουδαστριώσα τοιούτη...;)

Καταλαβαίνω πού το πας αλλά μια τέτοια κατάληξη δεν ήταν κομμάτι του συλλογισμού μου. Εκτός αυτού, επειδή εδώ μιλάμε για όργανο της τάξεως (έστω και εκτός υπηρεσίας) που μπιστόλιασε οπλοφορούντα κλέφτη, ομολογώ ότι δε σκέφτηκα ότι τίθεται ζήτημα οπλοκατοχής/χρησίας από τοΝ όργανο. Τώρα το πόσο φταίει ο συγκεκριμένος κλέφτης και πόσο π.χ. ο Άκης που έγινε όπως έγινε και πόσο φταίει η κοινωνία σε κάθε περίπτωση είναι κάτι στο οποίο μπορούμε να διαφωνούμε. Από τη στιγμή όμως που κάτι είναι παράνομο πρέπει και να αποτρέπεται/τιμωρείται.

Όπως είπα, ιδανικά ο δράστης συλλαμβάνεται. Από εκεί και πέρα το ερώτημα είναι: έχεις οπλοφορούντα εγκληματία "κωτ ην δη ακτ" κι έτσι. Τι πράττεις; Τον αφήνεις να φύγει θέτοντας σε πιθανό κίνδυνο άλλους πολίτες, ή προσπαθείς να τον συλλάβεις με μεγάλες πιθανότητες να αναγκαστείς να του φυτέψεις μερικές; Κατά την προσωπική μου άποψη, ο αστυνόμος έπραξε ορθώς, αν και δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είχε αποφύγει να του ρίξει.


Υ.Γ: Όσο για το φίλο σου με τις καπότες, θα του την πούμε τώρα επειδή ήταν προνοητικός; Τη γυναίκα του προστάτευε ο άνθρωπος :bawl:

faraway
15/10/2013, 18:52
Δεν κρατάει καν όπλο όταν πυροβολείτε .
Αν δείτε το βίντεο προσεκτικά εκεί που του δίνει τα κλειδιά ο μοτοσυκλετιστής , κάνει κίνηση και βάζει το όπλο στο παντελόνι .
Κατόπιν αφού τον πυροβολεί ο μπάτσος , πάει και του βγάζει το όπλο από το παντελόνι .

Όντως μάλλον κάνει κίνηση για να παραδωθεί , αλλά έπαιξε και έχασε . Έτσι είναι τα ρίσκα στη ζωή , άλλες φορές κερδίζεις και άλλες χάνεις .
Επίσης το ότι έχει λουφάξει κάτω στην άσφαλτο για 10 λεπτά και έχει αισθήσεις δεν σημαίνει ότι επέζησε κιόλας , απλά μάζευε υπογραφές .

Επίσης και τα εκαβ στην Βραζιλία ταχύτατα είναι . 10 λεπτά κάτω και μόνο μπάτσοι έχουν μαζευτεί .