PDA

View Full Version : Κατανάλωση λαδιου σε xt600e - 10w40 !



apsogos
14/10/2013, 14:06
καλησπερα φιλοι μου εδω και 1 χρονο επειδη το σπιτι μου σε σχεση με την δουλεια ειναι 14-15 χλμ και εχω και δεικτη θερμοκρασιας λαδιου απο castrol gps 15w50 ημισυνθετικο το εχω γυρισει σε amsoil 10w40 πληρως συνθετικο ( το συγκεκριμενο λαδι τηρει προδιαγραφες jaso ma ) και οχι δεν πατιναει ο συμπλεκτης ή κατι τετοιο.

το θεμα ειναι οτι μηχανακι μετα απο ανακατασκευη που εχω κανει στο παρελθον τωρα ειναι (620cc με φτιαξιμο κεφαλης, αλλαγμα κιτ ζιγκλερ στο καρμπυρατερ, ρυθμιση στο δυναμομετρο + reprofil εκκεντροφορου) εχω κανει καμμια 30.000χλμ

ειχα την εντυπωση οτι δεν ειχα ιδιαιτερη καταναλωση λαδιου, τωρα τα μετραω και βλεπω οτι λειπουν περιπου 700ml δηλαδη απο 2800ml εβγαλα 2100ml. To συγκεκριμενο λαδι εχει noack evaporation loss 7.1 % σε σχεση με το αντιστοιχο 20.50 που εχει 3.4 % δηλαδη με απλα λογια καιγεται πιο ευκολα.

Το λαδι αυτο με εξυπηρετει γιατι εκτος οτι ειναι κορυφαιο λαδι οποτε προστατευει τις τριβες μου ζεσταινεται και πιο ευκολα απο ενα παχυτερο λαδι εφοσον διανυω μικρες σχετικα διαδρομες.

Θελω να το συζητησουμε.

notakos600
14/10/2013, 14:22
Εγώ του βάζω castrol gps 15w50 χειμώνα-καλοκαίρι και δεν μου καίει σταγόνα. Πιστεύω πως είναι λάθος επιλογή το συνθετικό σε μοτέρ σαν του ΧΤ 600.
Μπορεί βέβαια η κατανάλωσή σου σε λάδι να οφείλεται στον υπερκυβισμό που συνεπάγεται υψηλότερη θερμοκρασία λειτουργίας από το μαμά μοτέρ.
Βασικά σε αερόψυκτα μεγάλα τετράχρονα προτιμάται η χρήση ορυκτελαίου ή ημισυνθετικού λαδιού.

apsogos
14/10/2013, 14:25
γεια σου Νοτακο τα εχω ξανακουσει αυτα που λες και δεν διαφωνω. Θα δουμε...τι θα κανω...Σημερα τα αλλαξα παλι τα λαδακια :P :) ας ακουσουμε και αλλες γνωμες!

byron
14/10/2013, 14:33
Στο srx μου (μοτέρ ΧΤ600) τα συνθετικά τα εξαφάνιζε :lol:.
Χωρίς πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα που πήγαινε το λάδι, ούτε το έχανε, ούτε το έκαιγε. Θαύμα-θαύμα...

Γύρισα σε ημι-συνθετικό και ησύχασα. Μάρκα Denicol Full Synthetic 15-40W αν θυμάμαι καλά.

bros400pgm
14/10/2013, 14:41
Εαν καιει λαδι, η κορωνα του πιστονιου θα ειναι πολυ καθαρη. Εαν τα πεταει στο φιλτρο, τοτε με μια απλη ματια μπορεις να το διαπιστωσεις.
Τωρα αμα ειναι σαν του βυρωνα, νομιζω πρεπει να πατε παρεα σε κεινον που λυγιζει κουταλια με το ματι.:lol:

stam2
14/10/2013, 14:42
ΚΑΙ το ότι είναι φουλ συνθετικό
ΚΑΙ το ότι είναι 10-40 είναι λογικό να συνεπάγεται έλειμμα στο ισοζύγιο λαδιού....

δοκίμασε 15-50 που αναγκαστικα θα πας σε ημι- και σίγουρα το ισοζύγιο θα είναι μηδενικό...

το θαύμα που λέει ο μπάιρον θα είναι αν το ισοζύγιο βγει πλεονασματικό. :p

apsogos
14/10/2013, 14:46
ok τοτε θα το αφησω αλλη μια φορα, επειδη τα εβαλα το πρωι και μετα θα το γυρισω σε ημισυνθετικο 15.50.....παντως τις περιμενα αυτες τις απαντησεις

kostaspetrou
14/10/2013, 14:51
Το 10-40 είναι λεπτότερο απ'το 15-50,οπότε εκεί οφείλεται η κατανάλωση,όχι στο ότι είναι συνθετικό!
Για ποιό λόγο έβαλες λεπτότερο λάδι σε αερόψυκτο ,μοτέρ; :confused:

Βάλε το μαμά ιξώδες και θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Αφού μόλις τα έβαλες άστα,ούτως ή άλλως χειμώνας έρχεται οπότε δε θα τα βράσει τα λάδια.
Απλά φρόντιζε να μη το ζορίζεις και στην επόμενη αλλαγή άλλαξε και το φίλτρο.

sapila racing
14/10/2013, 14:52
Στο srx μου (μοτέρ ΧΤ600) τα συνθετικά τα εξαφάνιζε :lol:.
Χωρίς πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα που πήγαινε το λάδι, ούτε το έχανε, ούτε το έκαιγε. Θαύμα-θαύμα...

Γύρισα σε ημι-συνθετικό και ησύχασα. Μάρκα Denicol Full Synthetic 15-40W αν θυμάμαι καλά.

E δεν μπορεί να θυμάσαι καλά! :lol:

apsogos βάλε ενα καλό ημισυνθετικό. :wave2:

byron
14/10/2013, 14:54
E δεν μπορεί να θυμάσαι καλά! :lol:

apsogos βάλε ενα καλό ημισυνθετικό. :wave2:

15-50 λες ήταν ε? :lol:

sapila racing
14/10/2013, 15:02
15-50 λες ήταν ε? :lol:

Εκτός κι αν εχει ημισυνθετικο η Denicol που να το ονομάζει Full Synthetic για ξεκάρφωμα. :D

apsogos
14/10/2013, 15:02
15-50 λες ήταν ε? :lol:

ναι παιδια θα βαλω ενα καλο ημισυνθετικο , αλλα θα κανω 2000 χιλιομετρα ακομη με αυτα γιατι τα εβαλα σημερα και ειναι κριμα. Παντως σαν λαδι τo 100% συνθετικο ειναι "ανωτερης προστασιας" απο ενα ημισυνθετικο. Γι αυτο και ειχα μπει στην διαδικασια.

iliasfyntanidis
14/10/2013, 15:15
Το ενδεχόμενο να μην εχει πετύχει το ρεκτιφιε το εχεις σκεφτεί;Μπορει να διαφεύγουν αέρια της καύσης και να περνάνε στον θάλαμο ειτε να χάνεις απο τα τσιμουχακια βαλβιδων.
Όσον αφορά το όργανο θερμοκρασίας λαδιου αυτο που ακριβώς το εχεις βάλει;

apsogos
14/10/2013, 15:17
γεια σου φιλε μου Ηλια μια χαρα πετυχαν ολα τοτε που τα εκανα δεν εκαιγε σχεδον τιποτα.Τωρα ξαφνικα να χαλασε κατι δεν το νομιζω...γιατι το μηχανακι δεν το σκιζω και το ζεσταινω ΠΑΝΤΑ.Απο τοτε που εχω βαλει αυτο το λαδι κατα πασα πιθανοτητα υπαρχει αυτη η καταναλωση που ανεφερα παραπανω!Το οργανο θερμοκρασιας ειναι εκει που ειναι η ταπα εισαγωγης λαδιου μας, εχει αντικατασταθει με ειδικη τα ταπα μεταλλικη που αντι για πλαστικο πανω πανω εχει οργανο με βελονα θερμοκρασιας.

iliasfyntanidis
14/10/2013, 15:33
Ισχύει οτι η κατανάλωση μειώνεται με ενα ημισυνθετικο σε σχέση με ενα συνθετικό λάδι,το ειχα παρατηρήσει σε ενα uno που ειχα πιτσιρικας.Αρα εχεις το κλασικό όργανο θερμοκρασίας λαδιου.
Σωστή μέτρηση ειναι ο αισθητηρας του οργάνου να βρίσκεται στο φίλτρο λαδιου ειτε στα καρτερ,εκει που λιμνάζει το λάδι.Η πρώτη θέση βεβαια ειναι η καλύτερη και σου δείχνει πιο σωστές(θερμές)τιμές σε σχέση με την δεύτερη η οποία ειναι πιο δροσερή σαν θεςη-ένδειξη αφου το καρτερ φιλοξενεί ολόκληρη την ποσότητα λαδιου και όχι αυτή που χρησιμοποιεί ο κινητήρας για λιπανση την δεδομένη χρονική στιγμή.
Εαν δεις στα αξεσουάρ αυτοκινήτου υπάρχουν οι αντάπτορες για το φίλτρο λαδιου με υποδοχή εκει για αισθητήρα θερμοκρασίας και πίεσης.
Τι θερμοκρασίες βλέπεις συνήθως;
Τα amsoil όντως ειναι κορυφαία.Στο αμαξι μου που έκανε καποια trackday(τις καλές εποχές)αυτά εβαζα και βάζω και παράπονο κανενα....Χαμηλές σχετικα θερμοκρασίες σε ρυθμούς πίστας και συμπίεση ακομα οπως ορίζει ο κατασκευαστής.

bruno
14/10/2013, 15:49
Eιχα κανει 2-3 αλλαγες σε εξουσιοδοτιμενο suzuki στο DR-Z και μου ειχε βαλει castrol.Δεν ξερω πια ηταν,αν ηταν συνθετικα η¨οχι,ειχα σημαντικη καταναλωση λαδιου ειδικα οταν το πηγαινα σε εθνικη,πανω απο 120km/h.Aπο τοτε που βαζω motul 5100 δεν καιει σταγωνα.Παντος η suzuki για το DR-Z 400 προτεινει ημισυνθετικα,γιατι δεν βαζεις της yamaha και κανε πιο κοντινες αλλαγες,θα σου κραταει και το μοτερ καθαρο.

buckley
14/10/2013, 16:11
Εκτός κι αν εχει ημισυνθετικο η Denicol που να το ονομάζει Full Synthetic για ξεκάρφωμα. :D

Μην τον αποπαίρνεις ψάχνει το dvd με τα highlights του θαλαμοφύλακα που μου υποσχέθηκε και είναι λίγο μπλεγμένος , άσε που ετοιμάζει και racing πτηνό να σε σουβλίσει ...

Drake Ramore
14/10/2013, 16:22
Τα συνθετικά καίγονται, είτε τα μυρίζετε είτε όχι, ειδικά σε μονοκύλινδρα μεγάλου κυβισμου.
Γύρνα το σε ένα επώνυμο ημισυνθετικό και είσαι οκ.

karellen
14/10/2013, 16:52
Δοκίμασε και 20-50W,δεν είμαστε και Σιβηρία εδώ.
Στο ΧΤΧ το βάζω χρόνια.

apsogos
14/10/2013, 17:07
Ισχύει οτι η κατανάλωση μειώνεται με ενα ημισυνθετικο σε σχέση με ενα συνθετικό λάδι,το ειχα παρατηρήσει σε ενα uno που ειχα πιτσιρικας.Αρα εχεις το κλασικό όργανο θερμοκρασίας λαδιου.
Σωστή μέτρηση ειναι ο αισθητηρας του οργάνου να βρίσκεται στο φίλτρο λαδιου ειτε στα καρτερ,εκει που λιμνάζει το λάδι.Η πρώτη θέση βεβαια ειναι η καλύτερη και σου δείχνει πιο σωστές(θερμές)τιμές σε σχέση με την δεύτερη η οποία ειναι πιο δροσερή σαν θεςη-ένδειξη αφου το καρτερ φιλοξενεί ολόκληρη την ποσότητα λαδιου και όχι αυτή που χρησιμοποιεί ο κινητήρας για λιπανση την δεδομένη χρονική στιγμή.
Εαν δεις στα αξεσουάρ αυτοκινήτου υπάρχουν οι αντάπτορες για το φίλτρο λαδιου με υποδοχή εκει για αισθητήρα θερμοκρασίας και πίεσης.
Τι θερμοκρασίες βλέπεις συνήθως;
Τα amsoil όντως ειναι κορυφαία.Στο αμαξι μου που έκανε καποια trackday(τις καλές εποχές)αυτά εβαζα και βάζω και παράπονο κανενα....Χαμηλές σχετικα θερμοκρασίες σε ρυθμούς πίστας και συμπίεση ακομα οπως ορίζει ο κατασκευαστής.

καλησπερα φιλε μου, στο αυτοκινητου μου corolla gti 1988 ανακατασκευη amsoil 10w40 amo , σε ενα suzuki sx4 της οικογενειας το ιδιο , στο opel corsa της γυναικας μου το ιδιο ειναι φοβερο λαδι...απλα ισως στο xt καταναλωνεται πιο ευκολα...οι θερμοκρασιες το χειμωνα στα 15 xlm ειναι max 80 βαθμους και το καλοκαιρι max 100 βαθμους ....αν παω δικαβαλω σε αττικη με 160 εχω φτασει με το 10 40 σχεδον 130 βαθμους αυγουστο μηνα...

apsogos
14/10/2013, 17:09
Δοκίμασε και 20-50W,δεν είμαστε και Σιβηρία εδώ.
Στο ΧΤΧ το βάζω χρόνια.

δεκτο απλα μολις πιασουν τα κρυα το 10w εχει καλυτερη ροη οταν ειναι κρυο....και οι περισσοτεροι κινητηρες την ζημια την παθαινουν οταν ειναι κρυοι...

buckley
14/10/2013, 17:16
Πότε άρχισες να παρατηρείς κατανάλωση ,μυρίζει καμένο λάδι ,φαίνεται καπνός το βράδυ σταματημένος σε φανάρι από τα φώτα των πίσω ,χρώμα μπουζί ???
2800 κ.εκ. δεν είναι πολλά ? έχεις ψυγείο λαδιού ?
Μεταξύ των αλλαγών μετράς πάντα με το ίδιο τρόπο (το αφήνεις να κρυώνει αλλάζεις πάντα φίλτρο ?)
Σε υπερκυβισμένο πάντως single η κατανάλωση είναι αναμενόμενη ,το ξέρεις και συ.

apsogos
14/10/2013, 17:45
Πότε άρχισες να παρατηρείς κατανάλωση ,μυρίζει καμένο λάδι ,φαίνεται καπνός το βράδυ σταματημένος σε φανάρι από τα φώτα των πίσω ,χρώμα μπουζί ???
2800 κ.εκ. δεν είναι πολλά ? έχεις ψυγείο λαδιού ?
Μεταξύ των αλλαγών μετράς πάντα με το ίδιο τρόπο (το αφήνεις να κρυώνει αλλάζεις πάντα φίλτρο ?)
Σε υπερκυβισμένο πάντως single η κατανάλωση είναι αναμενόμενη ,το ξέρεις και συ.

καλησπερα, 1. οχι 2. 2800 αν ηταν θα ημουν στο φεγγαρι αν εγραψα κατι τετοιο κατα λαθος , λαθος μου...ενα 620cc με σφυριλατο πιστονι ,εκκεντροφορο reprofile και σετ ζιγκλερ με ρυθμιση στο δυναμομετρο...δεν ειναι κατι extreme
3.καταναλωση αν δεν κανω λαθος παρατηρησα οταν εφυγα απο τα 15w50 ημισυνθετικα castrol και πηγα στα 10w40 100% συνθετικα amsoil, ψυγειο λαδιου δεν εχω

viper1
14/10/2013, 18:12
Στο srx μου (μοτέρ ΧΤ600) τα συνθετικά τα εξαφάνιζε :lol:.
Χωρίς πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα που πήγαινε το λάδι, ούτε το έχανε, ούτε το έκαιγε. Θαύμα-θαύμα...

Γύρισα σε ημι-συνθετικό και ησύχασα. Μάρκα Denicol Full Synthetic 15-40W αν θυμάμαι καλά.

τελικά σε τι το γύρισες?:D

notakos600
14/10/2013, 18:16
Τελικά αυτά τα XT600 δεν πεθαίνουν κιόλας. :lol: :beer:
Φρέεεζα το εργαλείο, έ άψογε?

byron
14/10/2013, 19:39
τελικά σε τι το γύρισες?:D

Σε ημισυνθετικο ιδιας μαρκας. Οταν το επισκευασω γιατι κολλησε, μαλλον σε silcolene θα παω.

apsogos
14/10/2013, 19:42
Τελικά αυτά τα XT600 δεν πεθαίνουν κιόλας. :lol: :beer:
Φρέεεζα το εργαλείο, έ άψογε?

Φρεεεέζα Νοτάκο ετσιιι :):beer:

o_gavros
25/10/2013, 00:23
Το μάνιουαλ του ΧΤ αναφέρει "SAE 20W40 type SE/SF motor oil or
SAE 10W30 type SE/SF".

Διαβάζοντας τα σχόλια σας, δεν βλέπω κανέναν να αναφέρει τα συγκεκριμένα σπεκς.
Επειδή στο ΧΤ του αδερφού πρέπει να αλλαχθούν λάδια και ο κλήρος πέφτει σε μένα,θα εκτιμούσα μια σαφέστερη άποψη.

notakos600
25/10/2013, 05:28
Το μάνιουαλ του ΧΤ αναφέρει "SAE 20W40 type SE/SF motor oil or
SAE 10W30 type SE/SF".

Διαβάζοντας τα σχόλια σας, δεν βλέπω κανέναν να αναφέρει τα συγκεκριμένα σπεκς.
Επειδή στο ΧΤ του αδερφού πρέπει να αλλαχθούν λάδια και ο κλήρος πέφτει σε μένα,θα εκτιμούσα μια σαφέστερη άποψη.

Τα λάδια που αναφέραμε ταιριάζουν καλύτερα στις θερμοκρασίες της Ελλάδας. ;)

stam2
25/10/2013, 11:19
Τα λάδια που αναφέραμε ταιριάζουν καλύτερα στις θερμοκρασίες της Ελλάδας. ;)

αποδεδειγμένα στην πράξη, βάσει δεδομένων και παρατήρησης.

apsogos
25/10/2013, 12:06
αποδεδειγμένα στην πράξη, βάσει δεδομένων και παρατήρησης.

ετσι απο περιεργεια για να σιγουρευτω στην επομενη αλλαγη θα βαλω ημισυνθετικο 15w50

catmaster
25/10/2013, 12:23
Σε ημισυνθετικο ιδιας μαρκας. Οταν το επισκευασω γιατι κολλησε, μαλλον σε silcolene θα παω.

wtf ?? κόλλησε το μηχανάκι η εγώ στραβώθηκα και δεν καταλαβαίνω ρε μαν ;;

buckley
25/10/2013, 12:27
wtf ?? κόλλησε το μηχανάκι η εγώ στραβώθηκα και δεν καταλαβαίνω ρε μαν ;;

Σπάμινγκ συνέχεια , και εγώ δεν κατάλαβα για το srx μιλάει ? (τι έκανες ρε του ήπιες το αίμα ??? )

byron
25/10/2013, 12:49
wtf ?? κόλλησε το μηχανάκι η εγώ στραβώθηκα και δεν καταλαβαίνω ρε μαν ;;


Σπάμινγκ συνέχεια , και εγώ δεν κατάλαβα για το srx μιλάει ? (τι έκανες ρε του ήπιες το αίμα ??? )

yop, για το έρμο το srx μιλάω. ΄Στην 1η κανονική βόλτα (γιατί 2-3 χλμ στο χαλαρό από δω και εκεί είχα κάνει), κατέβηκα μια Συγγρού και με γεμάτη 4η, έκανε ένα πανηγυρικό κόλλημα, χωρίς συνέπειες γιατί πρόλαβα και έπιασα συμπλέχτη.

Τρέχα γύρευε τι μαλακία έχει γίνει. Το μοτέρ ήταν δεμένο σε κάποιον μάστορα πριν 2-3 χρόνια, και δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάει στραβά. Σίγουρα είναι μπιέλλα γιατί δεν κατέβαινε (μάλλον πολύ δύσκολα) η μανιβέλλα ακόμα και όταν κρύωσε. Κάτι έχει πάει στραβά στο δέσιμο πάντως...

catmaster
25/10/2013, 12:51
yop, για το έρμο το srx μιλάω. ΄Στην 1η κανονική βόλτα (γιατί 2-3 χλμ στο χαλαρό από δω και εκεί είχα κάνει), κατέβηκα μια Συγγρού και με γεμάτη 4η, έκανε ένα πανηγυρικό κόλλημα, χωρίς συνέπειες γιατί πρόλαβα και έπιασα συμπλέχτη.

Τρέχα γύρευε τι μαλακία έχει γίνει. Το μοτέρ ήταν δεμένο σε κάποιον μάστορα πριν 2-3 χρόνια, και δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάει στραβά. Σίγουρα είναι μπιέλλα γιατί δεν κατέβαινε (μάλλον πολύ δύσκολα) η μανιβέλλα ακόμα και όταν κρύωσε. Κάτι έχει πάει στραβά στο δέσιμο πάντως...

fuuuuuuuck !!!! αμάν ρε πουστη μου ...

byron
25/10/2013, 12:56
fuuuuuuuck !!!! αμάν ρε πουστη μου ...

+990
Το χειμώνα θα λυθεί το μυστήριο. Δεν έχω καμμία όρεξη να το ανοίξω τώρα πραγματικά.

buckley
25/10/2013, 12:59
yop, για το έρμο το srx μιλάω. ΄Στην 1η κανονική βόλτα (γιατί 2-3 χλμ στο χαλαρό από δω και εκεί είχα κάνει), κατέβηκα μια Συγγρού και με γεμάτη 4η, έκανε ένα πανηγυρικό κόλλημα, χωρίς συνέπειες γιατί πρόλαβα και έπιασα συμπλέχτη.

Τρέχα γύρευε τι μαλακία έχει γίνει. Το μοτέρ ήταν δεμένο σε κάποιον μάστορα πριν 2-3 χρόνια, και δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάει στραβά. Σίγουρα είναι μπιέλλα γιατί δεν κατέβαινε (μάλλον πολύ δύσκολα) η μανιβέλλα ακόμα και όταν κρύωσε. Κάτι έχει πάει στραβά στο δέσιμο πάντως...

Κρίμα αδελφέ...

byron
25/10/2013, 13:04
Κρίμα αδελφέ...

tnx, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Απλά έχει καταντήσει voodoo doll το χρέπι. :tooth:

catmaster
25/10/2013, 13:08
tnx, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Απλά έχει καταντήσει voodoo doll το χρέπι. :tooth:

voodoo doll :lol: :moutza: ρε μλκ αφού κάνεις χιούμορ μαγκιά σου τι άλλο να πω ... όντως δεν είναι το τέλος του κόσμου ... :beer:

byron
25/10/2013, 13:12
voodoo doll :lol: :moutza: ρε μλκ αφού κάνεις χιούμορ μαγκιά σου τι άλλο να πω ... όντως δεν είναι το τέλος του κόσμου ... :beer:

Toυ κόσμου δεν είναι. Το δικό του μπορεί πάντως...:ninja:

MG-KTiNoS
25/10/2013, 13:14
Στο srx μου (μοτέρ ΧΤ600) τα συνθετικά τα εξαφάνιζε :lol:.
Χωρίς πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα που πήγαινε το λάδι, ούτε το έχανε, ούτε το έκαιγε. Θαύμα-θαύμα...

Γύρισα σε ημι-συνθετικό και ησύχασα. Μάρκα Denicol Full Synthetic 15-40W αν θυμάμαι καλά.

κι όμως κατά βάθος
κάπου υπάρχει λάθος
κάπου την έχουμε πατήσει κι οι δυό !

:rolleyes:

byron
25/10/2013, 13:15
κι όμως κατά βάθος
κάπου υπάρχει λάθος
κάπου την έχουμε πατήσει κι οι δυό !

:rolleyes:

Μπα, επιφανειακό είναι. Ως συνήθως δεν καταλαβαίνω τι λες. :D

catmaster
25/10/2013, 13:18
Toυ κόσμου δεν είναι. Το δικό του μπορεί πάντως...:ninja:

δεν παίζει να πεθάνει το μηχανάκι μετά απο τοσο κοπο και δουλειά που έχετε ριξει ... αν απελπιστεις φερτο και θα το δουμε μαζί :wave2:

byron
25/10/2013, 13:29
δεν παίζει να πεθάνει το μηχανάκι μετά απο τοσο κοπο και δουλειά που έχετε ριξει ... αν απελπιστεις φερτο και θα το δουμε μαζί :wave2:

Τnx man. Αν απελπιστώ θα έρθω με ένα husqvarna αλυσοπρίονο να το "δούμε" μαζί. :beer:

MG-KTiNoS
25/10/2013, 13:38
Μπα, επιφανειακό είναι. Ως συνήθως δεν καταλαβαίνω τι λες. :D

κι εγώ βαριέμαι να εξηγώ

αλλά το Denicol Full Synthetic δεν πρέπει να είναι ημι-συνθετικό, λέω....

:D

buckley
25/10/2013, 13:39
Τnx man. Αν απελπιστώ θα έρθω με ένα husqvarna αλυσοπρίονο να το "δούμε" μαζί. :beer:

Μέσα είμαι λέμεεεεεε.
302206

catmaster
25/10/2013, 13:45
Μέσα είμαι λέμεεεεεε.
302206

:beer: ωραίος αλλά δεν νομίζω να εννοεί τέτοιο πριόνι ο Βύρωνας :lol:

o_gavros
25/10/2013, 13:47
οπότε λογικά και βάση όσων λέτε με κάτι τέτοιο http://www.castrolmoto.com/gr/products/power1_2.php ούτε πρόβληματα ούτε λάδια να καίγονται ούτε τίποτα,σωστά;

byron
25/10/2013, 13:49
κι εγώ βαριέμαι να εξηγώ

αλλά το Denicol Full Synthetic δεν πρέπει να είναι ημι-συνθετικό, λέω....

:D

Aν είχες διαβάσει την ερώτηση, θα ήταν πιο απλό. Ημι-συνθετικό βάζω, full synthetic Denicol ήταν αυτό που εξατμιζόταν. :wave2:

@το Husky γ@μάει απλά. :beer:

buckley
25/10/2013, 14:12
Aν είχες διαβάσει την ερώτηση, θα ήταν πιο απλό. Ημι-συνθετικό βάζω, full synthetic Denicol ήταν αυτό που εξατμιζόταν. :wave2:

@το Husky γ@μάει απλά. :beer:

Δες από ανάρτηση 35 και κάτω και ψυχραιμία. (πουτάνα το έκανα το θρεντ του φίλου σόρρυ )
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138011&page=3&p=2390699#post2390699

byron
25/10/2013, 14:18
Δες από ανάρτηση 35 και κάτω και ψυχραιμία. (πουτάνα το έκανα το θρεντ του φίλου σόρρυ )
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138011&page=3&p=2390699#post2390699

γκλουπ...:uplate:

MG-KTiNoS
25/10/2013, 14:33
Aν είχες διαβάσει την ερώτηση, θα ήταν πιο απλό. Ημι-συνθετικό βάζω, full synthetic Denicol ήταν αυτό που εξατμιζόταν. :wave2:

@το Husky γ@μάει απλά. :beer:




Στο srx μου (μοτέρ ΧΤ600) τα συνθετικά τα εξαφάνιζε :lol:.
Χωρίς πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα που πήγαινε το λάδι, ούτε το έχανε, ούτε το έκαιγε. Θαύμα-θαύμα...

Γύρισα σε ημι-συνθετικό και ησύχασα. Μάρκα Denicol Full Synthetic 15-40W αν θυμάμαι καλά.

302210

:lol:

byron
25/10/2013, 14:43
ναι οκ, έχεις δίκιο. :wave2:

apsogos
31/10/2013, 09:47
παιδια την επομενη φορα λεω να βαλω αυτα που εβαζα παλια τα castrol gps 15w50 ημισυνθετικα!Αυτα ή Motul 15w50 ?

apsogos
06/02/2014, 14:26
Καλησπέρα παιδια!ετοιμάζομαι να αλλαξω λαδια και σκέφτομαι να το γυρισω σε ημισυνθετικο.Υπαρχει θεμα που από 100% συνθετικο θα παω σε ημισυνθετικο γιατι κατι τετοιο διαβασει καπου.ευχαριστω

zannisvel
06/02/2014, 14:40
Καλησπέρα παιδια!ετοιμάζομαι να αλλαξω λαδια και σκέφτομαι να το γυρισω σε ημισυνθετικο.Υπαρχει θεμα που από 100% συνθετικο θα παω σε ημισυνθετικο γιατι κατι τετοιο διαβασει καπου.ευχαριστω

Tο μονο ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξεις και το φιλτρο.
Εβαλα προσφατα στο XT τα motorex top speed 15w50 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. 12 EUR / liter. Τη προηγουμενη φορα ειχα βαλει τα BEL RAY thumper και δεν μπορω να πω οτι τραλαθηκα.
Εσυ τι σκεφτεσαι να βαλεις?

apsogos
06/02/2014, 16:33
Tο μονο ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξεις και το φιλτρο.
Εβαλα προσφατα στο XT τα motorex top speed 15w50 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. 12 EUR / liter. Τη προηγουμενη φορα ειχα βαλει τα BEL RAY thumper και δεν μπορω να πω οτι τραλαθηκα.
Εσυ τι σκεφτεσαι να βαλεις?

καλησπερα φιλε μου
εγω φοραγα amsoil 10w40 για μηχανες.Θεωρουντε απο τα καλυτερα λαδια στο κοσμο αλλα ισως εχουν λιγο παραπανω καταναλωση διοτι ειναι 100% συνθετικα.Σκεφτομουν να γυρισω Motul

zannisvel
06/02/2014, 16:44
καλησπερα φιλε μου
εγω φοραγα amsoil 10w40 για μηχανες.Θεωρουντε απο τα καλυτερα λαδια στο κοσμο αλλα ισως εχουν λιγο παραπανω καταναλωση διοτι ειναι 100% συνθετικα.Σκεφτομουν να γυρισω Motul

Και ΄γω για Motul πηγαινα αλλα σε οποιο μαγαζι στην Καλιροης σταματαγα ειχε και αλλες μαρκα, και τα Motul τα σνομπαραν. Εχω κανει μονο 500 χιλιομετρα αρα δεν μπορω ακομα να μετρησω καταναλωση. Με τα Bel Ray παντως εχασα περιπου 200ml στα 3-4000χλμ. Νομιζω φυσιολογικο, αλλα το κιβωτιο δεν τα ηθελε καθολου μετα τις 2500χλμ.
Και ο Notakos600 παντως τα Motul βαζει. θα τα δοκιμασω λογικα την επομενη φορα.

apsogos
06/02/2014, 17:51
Καλησπερα φιλε μου πια ακριβως bel ray και τι viscocity?σκεφτομαι για τα belray thumber racing 15 50

AUFGEBRACHT
06/02/2014, 18:30
παιδια την επομενη φορα λεω να βαλω αυτα που εβαζα παλια τα castrol gps 15w50 ημισυνθετικα!Αυτα ή Motul 15w50 ?

Εάν είχες μείνει ευχαριστημένος με τα castrol γιατί να μην τα προτιμήσεις πάλι; Έχω ένα μονοκύλινδρο 650GS, το manual γράφει ΑΥΣΤΗΡΑ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΛΑΔΙ, δοκίμασα και το "καλό" το λάδι του μάστορα, αλλά και το Motul το 5100 15/50 και τελικά κατέληξα στο Castrol GPS και δεν το αλλάζω. Το έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα σε ανάλογα thread, το Motul ήταν το χειρότερο λάδι, οι ταχύτητες κοπανάγανε (έχει που έχει θορυβώδες κιβώτιο λόγω πολλών κινούμενων μερών και σχεδίασης το BMW, το Motul το αποτελείωσε). Με το που άλλαξα σε castrol "βούτυρο" το κιβώτιο, δραματική αλλαγή και από δω καi από εκείνη τη στιγμή και μετά Castrol με κλειστά μάτια από εμένα... Το συγκεκριμένο Motul ούτε για τηγάνισμα... Βέβαια μιλάμε για συγκεκριμένο μηχανάκι και χρήστη, θα βρεις και άλλους που τα Castrol δε θέλουν ούτε να τα ακούνε, εμένα όμως με έχουν κερδίσει.

zannisvel
06/02/2014, 20:50
Καλησπερα φιλε μου πια ακριβως bel ray και τι viscocity?σκεφτομαι για τα belray thumber racing 15 50

Αυτο ηταν, το Bel Ray 15w50 ημισυνθετικο Thumper. Δεν θυμαμαι αν εγραφε racing. Παντως απο τα Stelpet το ειχα παρει.

lykourgi
06/02/2014, 22:13
Προ ετών είχα πάει στον Δημητρόπουλο, στην Μιχαλακοπούλου (τότε αντιπρόσωπος των Bel Ray) και είχα ζητήσει το Thumper για το ΧΤ (660). Με απέτρεψαν οι ίδιοι, λέγοντάς μου ότι προορίζεται για αγωνιστική χρήση, δηλ. μεγάλη καταπόνηση (θερμοκρασίες & πιέσεις) αλλά πολύ μικρή διάρκεια. Ηθελε δηλαδή πολύ συχνές αλλαγές. Καμία σχέση με τα 5000χλμ μεταξύ αλλαγών του ΧΤ. Ετσι εγώ δεν τα έβαλα ποτέ.
Ψάξτο λίγο πριν τα δοκιμάσεις.

apsogos
07/02/2014, 12:40
Καλημερα παιδια !Κατεληξα εδω: http://www.belray.com/bel-ray-thumper-racing-synthetic-ester-blend-4t-engine-oil !

zannisvel
07/02/2014, 12:56
Ναι αυτο ειχα βαλει. Προτεινω και γω να μην το κρατησεις πανω απο 3000χλμ και επισης αν μπορεις παρατηρησε αν μετα απο αρκετα χιλιομετρα που κινησαι αν σου κλωτσαει την ταχυτητα μια στο τοσο. Δε νομιζω οτι στη δικη μου περιπτωση εφταιγε το λαδι, αλλα απο τοτε που το εβγαλα δεν μου το εχει κανει. Μη φανταστεις να σου κλωτσαει τις ταχυτητες συνεχεια. Μπορει να εφταιγα και 'γω.