PDA

View Full Version : Ελαστικά για scooter 50αρι



Αννυ
16/10/2013, 09:22
Καλημέρα , αγόρασα ένα Piaggio Fly 50 4T και χρειάζεται λάστιχα.
Αν δεν κάνω λάθος φοράει 120/70/12

Ρώτησα και μου είπαν για
Μichelin CITY GRIP
pirelli diablo
dunlop scootsmart
Metzeler

Τα δυο πρώτα μου είπαν οτι είναι πολύ καλα για scooter αλλα ξεραίνονται γρήγορα.
Επειδή δεν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα το χρόνο για να τα φθείρω και να βγάλουν τα λεφτά τους τουλάχιστον, θα ήθελα να μην ξεραθούν για να μπορώ να τα κρατήσω 2-3 χρόνια.
Ποια είναι η γνώμη σας?

TROOPER
16/10/2013, 09:24
...........
Ποια είναι η γνώμη σας?

οτι 2-3 χρονια λαστιχα πανω σε μηχανακι σε κανουνε ανετα ασθενη μου.

SHOOTER045
16/10/2013, 09:32
εγω θα ελεγα τα dunlop
θες λαστιχα μαλακα να ζεσταινονται γρηγορα και να κρατανε
σε στεγνο και βρεγμενο
δεν θα τα λυωσεις μαλλον οποτε σε 2 χρονια το πολυ πεταμα

mikes
16/10/2013, 20:51
λαστιχα σε μηχανακι ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ! οχι παραπανω!

το μισελεν ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις σε σκουτερ, αλλα η οδηγηση που (ειπες οτι θα) κανεις απο τη μια, και οι δυνατοτητες του σκουτερ απο την αλλη, δεν προυποθετουν πολλες απαιτησεις, πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να στραφεις και σε μια πιο οικονομικη μαρκα, οπως τα vee-rubber!

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 21:41
Τώρα να πω ότι τα πρηγούμενα Tourance τα είχα 4 χρόνια φορεμένα πάνω; :blush:

mikes
16/10/2013, 21:55
Τώρα να πω ότι τα πρηγούμενα Tourance τα είχα 4 χρόνια φορεμένα πάνω; :blush:
λογικα οταν τα εβγαλες θα ειχαν γινει ξυλα..

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 22:03
λογικα οταν τα εβγαλες θα ειχαν γινει ξυλα..

Κι όμως ΟΧΙ! Είχα πάθει πλάκα με αυτά τα λάστιχα, κρίμα που τα σταμάτησαν, 4 χρόνια σου λέω και δε με προβλημάτισαν καθόλου, να φανταστείς όταν πήγα Ιταλία σκέφτηκα να τα αλλάξω αλλά επειδή μου έδιναν τόση σιγουριά τα κράτησα και δεν το μετάνοιωσα, άσε που ακόμα είχαν ψωμί. Τα άλλαξα τελικά μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους επειδή θεώρησα υπερβολικό να τα έχω 4+ χρόνια πάνω. Ίσως βέβαια να οφείλεται και στο ότι δεν τα βάραγε ο ήλιος -ιδιαίτερα το καλοκαίρι- στη δουλειά σε γκαράζ υπόγειο και σπίτι πάντα με κουκούλα. Ντρέπομαι που το λέω αλλά πρώτη φορά είδα αυστηρά 2 χρόνια και μετά βγάλσιμο, είσαστε κι οι 2 απόλυτοι σε αυτό και προβληματίστηκα η αλήθεια...

mikes
16/10/2013, 22:22
Κι όμως ΟΧΙ! Είχα πάθει πλάκα με αυτά τα λάστιχα, κρίμα που τα σταμάτησαν, 4 χρόνια σου λέω και δε με προβλημάτισαν καθόλου, να φανταστείς όταν πήγα Ιταλία σκέφτηκα να τα αλλάξω αλλά επειδή μου έδιναν τόση σιγουριά τα κράτησα και δεν το μετάνοιωσα, άσε που ακόμα είχαν ψωμί. Τα άλλαξα τελικά μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους επειδή θεώρησα υπερβολικό να τα έχω 4+ χρόνια πάνω. Ίσως βέβαια να οφείλεται και στο ότι δεν τα βάραγε ο ήλιος -ιδιαίτερα το καλοκαίρι- στη δουλειά σε γκαράζ υπόγειο και σπίτι πάντα με κουκούλα. Ντρέπομαι που το λέω αλλά πρώτη φορά είδα αυστηρά 2 χρόνια και μετά βγάλσιμο, είσαστε κι οι 2 απόλυτοι σε αυτό και προβληματίστηκα η αλήθεια...

κοιτα, για να σου πω την πικρη μου αληθεια, τοσα χρονια λαστιχας, οσον αφορα τις μεγαλες μηχανες, περαν απο αριστη γνωση της διαδικασιας τοποθετησης των ελαστικων σε οποιαδηποτε μηχανη, με την τεχνολογια των ιδιων των ελαστικων δεν εχω πολυασχοληθει, καθως ειμαι περισσοτερο αμαξολαστιχας παρα μοτο! (γι αυτο δεν θα με δεις να συμβουλευω σε θρεντ που ρωτανε για λαστιχα μηχανης) στα μικρα μηχανακια ομως, μεχρι 250 κυβικα, η εμπειρια μου εχει δειξει οτι για πανω απο δυο χρονια δεν κανουν τα λαστιχα τους!

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 22:26
κοιτα, για να σου πω την πικρη μου αληθεια, τοσα χρονια λαστιχας, οσον αφορα τις μεγαλες μηχανες, περαν απο αριστη γνωση της διαδικασιας τοποθετησης των ελαστικων σε οποιαδηποτε μηχανη, με την τεχνολογια των ιδιων των ελαστικων δεν εχω πολυασχοληθει, καθως ειμαι περισσοτερο αμαξολαστιχας παρα μοτο! (γι αυτο δεν θα με δεις να συμβουλευω σε θρεντ που ρωτανε για λαστιχα μηχανης) στα μικρα μηχανακια ομως, μεχρι 250 κυβικα, η εμπειρια μου εχει δειξει οτι για πανω απο δυο χρονια δεν κανουν τα λαστιχα τους!

Eσύ κάθε πότε αλλάζεις λάστιχα εάν επιτρέπεται στη μοτό σου και βάσει που σκεπτικού; Χιλιόμετρα, χρόνια, κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

mikes
16/10/2013, 22:52
κοιτα, σε ολα τα μηχανακια που ειχα (3 παπια και ενα γυμνο 125), αν δε λιωναν απο χιλιομετρα, στα δυο χρονια τα πεταγα!

στο τριουμφ του εβαλα λαστιχα με το που το πηρα γιατι αυτα που φοραγε ηταν 5 χρονων, δεν προλαβα να τα ξαναλλαξω καθως το κρατησα κατι παραπανω απο εναμιση χρονο!
στο 250 που εχω τωρα, ειναι μοντελο 10ος/07, το πηρα νοεμβρη του 09 και αλλαξα μαρτη του 10 και μετα σεπτεμβρη του 12! του χρονου τετοιο καιρο θα τα ξαναλλαξω!
ο λογος ειναι οτι νιωθω πως γλυστρανε και δεν τα εμπιστευομαι! ειδικα με τα προηγουμενα που ειχα στα τελευταια τους ετρωγες αρκετα μπλοκαρισματα και γλυστρες το μπροστινο σε εντονο φρεναρισμα!

Africaptan
17/10/2013, 12:37
Δε λεω οτι θα τα κρατησω 5 χρονια, αλλα σπανιες φορες αλλαξα λαστιχα αν δεν ελιωσαν πρωτα.

Μ αλλα λογια θελω να πω οτι δεν συμφωνω για την αλλαγη στα δυο χρονια και θα προτεινα σ αυτους που τα αλλαζουν να τα σκιζουν ωστε να μην τα δινουν οι λαστιχαδες σε αλλους και να κινδυνευουν.

alex14
18/10/2013, 10:10
Τώρα να πω ότι τα πρηγούμενα Tourance τα είχα 4 χρόνια φορεμένα πάνω; :blush:

Μια απο τα ιδια. Metzeler Z6 στο Bandit, 4 χρονια 20.000 χλμ και δεν μπορω να πω οτι γλιστραγαν πολυ.
Παντως συμφωνω, στα 2 πρεπει να αλαζονται ειδικα εαν το κυνηγας.

Ασωτος
18/10/2013, 21:13
Καλημέρα ,
.
.
.
Piaggio Fly 50 4T και χρειάζεται λάστιχα.
Αν δεν κάνω λάθος φοράει 120/70/12

Ρώτησα και μου είπαν για
Μichelin CITY GRIP
pirelli diablo
dunlop scootsmart
Metzeler

Τα δυο πρώτα μου είπαν οτι είναι πολύ καλα για scooter αλλα ξεραίνονται γρήγορα.
Επειδή δεν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα το χρόνο για να τα φθείρω και να βγάλουν τα λεφτά τους τουλάχιστον, θα ήθελα να μην ξεραθούν για να μπορώ να τα κρατήσω 2-3 χρόνια.
Ποια είναι η γνώμη σας?


Μπορείς να δεις και τα Bridgestone ML 50 -υπάρχουν στη διάσταση αυτή...
Πολύ ικανοποιημένος σε σκουτερ πεζώ, 100άρι
Τα έχω επάνω από (ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) και πάλι τα ίδια θα ξαναβάλω..