PDA

View Full Version : Το αγορασαμε το μοτερι!!!Τωρα αποριες,σπασιμο νευρων,γνωμες,κτλπ



Σελίδες : [1] 2

audioslave
16/10/2013, 10:29
Παιδια ανοιγω το θρεντακι αυτο για να με βοηθησετε σε μερικα θεματακια που εχω,που θα υπαρξουν ,για να μου πειτε την γνωμη σας κτλπ.
Η μηχανη ειναι bmw f 650 gs.
Eνα θεματακι που ειχα ειναι οτι αναβανε τα αλαρμ μονα τους και δεν εσβηναν.Τα αλαρμ αναβουν απο το κουμπι στο τιμονι ετσι δεν ειναι?Οταν εβγαζα φλας αναβε κανονικα το φλας και μετα παλι αλαρμ.Π.χ αναψα σε μια στιγμη αλαρμ να περασω τρικαβαλο γκομενακια απο χωριο:uplate: :lol: και μετα εμειναν ανοιχτα τουλαχιστον για καμια 10αριά χιλιομετρα.Ξερει κανεις ισως τί παιζει?

2η απορια:Μερικα κουμπια οπως ειναι το σινιαλο που δεν πατιουνται ευκολα τί πρεπει να κανω?WD40 διαβασα σε ενα αλλο θεμα αλλα πολυ λενε οτι σε βαθος χρονου κανει ζημια στα ηλεκτρικα...

3η απορια:Εχει κανεις συναγερμο magicar με τηλεειδοποιηση ενος χιλιομετρου?Μπηκα στο ιντερνετ να καταλαβω πως δουλευει αλλα δεν βρηκα το συγκεκριμενο μοντελο.

Εχω και αλλες αλλα θα το παω λάου-λάου για να μην φαω βρισιδι:tomates:.Ευχαριστωωωωω

GFawkes
16/10/2013, 11:17
Βαλε μπολικο σπρει ηλεκτρικων σε καθε επαφη, και μετα δουλεψε την για να καθαρισει-με κλειστο τον διακοπτη-
Εαν δεν εχεις βαλε WD40, δεν πειραζει.
Ριξε και στις επαφες στην ασφαλειοθηκη και στις επαφες των ρελεδων. Λογικα θα εισαι οκ.

audioslave
16/10/2013, 11:28
Βαλε μπολικο σπρει ηλεκτρικων σε καθε επαφη, και μετα δουλεψε την για να καθαρισει-με κλειστο τον διακοπτη-
Εαν δεν εχεις βαλε WD40, δεν πειραζει.
Ριξε και στις επαφες στην ασφαλειοθηκη και στις επαφες των ρελεδων. Λογικα θα εισαι οκ.

Που μπορω να το βρω το σπρευ αυτο GFawkes?Σε κανενα καταστημα με ειδη αυτοκινητων κτλπ?
Ασφαλειοθηκη?Ρελεδες?Ντεν ξερει..

OldMan
16/10/2013, 12:50
αναψα σε μια στιγμη αλαρμ να περασω τρικαβαλο γκομενακια απο χωριο:uplate: :lol: και μετα εμειναν ανοιχτα τουλαχιστον για καμια 10αριά χιλιομετρα.Ξερει κανεις ισως τί παιζει?
Πρέπει να "λέγαν" τα γκομενάκια για να μην σβήνουν τα αλάρμ...;)

Αρώτηξις: Όταν προσπερνάς (εστω και γκομενάκια) ανάβεις αλάρμ..??

GFawkes
16/10/2013, 13:07
Ειδη αυτοκινητου, ηλεκτρονικα, βενζιναδικα, λιπαντηρια κλπ

Ασφαλειοθηκη-Ρελεδες μαλλον κατω απο την σελα

OldMan
16/10/2013, 13:24
Ρε μη βάζεις τον γαμπρό του χωριού να λύνει το μηχανάκι και να το ψεκάζει..
(γιατί κατι τέτοιο τον κόβω να κάνει..)

Φιλαράκι, το μηχανάκι σου έχει μια "ευαισθησία" στην πλεξούδα (κάπου ανάμεσα λαιμό και ράχη σκελετού) και αν δεν το τσεκάρεις σε λίγο θα αρχίσει να κορνάρει και να χορεύει ζούμπα..:wave2:

stavrouliasp
16/10/2013, 13:24
Δοκίμασε να δεις αν στο κάνει έχοντας ξεσυνδεσει τον συναγερμό.

OldMan
16/10/2013, 13:26
Σταυρούλια, αυτό:
Ασφαλειοθηκη?Ρελεδες?Ντεν ξερει.. το διάβασες και προτείνεις να αποσυνδέσει τον συναγερμο ..??

GFawkes
16/10/2013, 13:43
Ρε μη βάζεις τον γαμπρό του χωριού να λύνει το μηχανάκι και να το ψεκάζει..
(γιατί κατι τέτοιο τον κόβω να κάνει..)

Φιλαράκι, το μηχανάκι σου έχει μια "ευαισθησία" στην πλεξούδα (κάπου ανάμεσα λαιμό και ράχη σκελετού) και αν δεν το τσεκάρεις σε λίγο θα αρχίσει να κορνάρει και να χορεύει ζούμπα..:wave2:

Με λερωμενο μπλουζακι και ενα καφασι βιδες θα εχει περισσοτερη περαση στα κοριτσα.....

301590

Drake Ramore
16/10/2013, 13:56
Κατα 90% φταίει ο συναγερμός σου.

audioslave
16/10/2013, 14:30
Πρέπει να "λέγαν" τα γκομενάκια για να μην σβήνουν τα αλάρμ...;)

Αρώτηξις: Όταν προσπερνάς (εστω και γκομενάκια) ανάβεις αλάρμ..??

χαχα.Oχι δεν καταλαβες καλα.Αναψα φλας και μου ειπε ο πατερας μου(που ακολουθουσε γιατι πηγαμε μαζι να αγορασουμε την μπεμπα) οτι μετα ειχα αναμμενα αλαρμ.Οταν ειναι αναμμενα τα αλαρμ και βγαλω φλας αναβει μονο το φλας κανονικα.

audioslave
16/10/2013, 14:32
χαχα πω ψοφατε για κραξιμο μιλαμε.
Νταξει μερικοι ισως γεννηθηκαν ''΄μαθημενοι'' που λεμε και στο χωριο μου...

OldMan
16/10/2013, 14:37
Οταν ειναι αναμμενα τα αλαρμ και βγαλω φλας αναβει μονο το φλας κανονικα.
Και πως σβήνουν τα αλάρμ..??

(είδες που δεν είμαστε όλοι "μαθημένοι" ..)

audioslave
16/10/2013, 14:40
Δεν εχω καταλαβει ακομα ακριβως τον τροπο.Εκανα σταση για να δω τί παιζει εσβησα την μηχανη και σταματησαν.Αλλες φορες αν απλα πατησω το κουμπι που απενεργοποιει το φλας σταματανε και τα αλαρμ.

Pan (dvs)
16/10/2013, 14:43
χαχα.Oχι δεν καταλαβες καλα.Αναψα φλας και μου ειπε ο πατερας μου(που ακολουθουσε γιατι πηγαμε μαζι να αγορασουμε την μπεμπα) οτι μετα ειχα αναμμενα αλαρμ.Οταν ειναι αναμμενα τα αλαρμ και βγαλω φλας αναβει μονο το φλας κανονικα.

Αναψαν τα φλας,αναψαν τα αλαρμ,αναψες εσυ (για τον μεγαλο που ακολουθυοσε δεν ρωταω).Φιλε μου δεν ειναι για τετοιους τυπους η bmw.Οταν περνανε γκομενακια κανε οτι δεν τα βλεπεις ,γιατι θα λαμπαδιασει η μηχανη...

Με τα φλας μπλοκαρισμενα,παιξε λιγο το τιμονι δεξια- αριστερα.Παιξε λιγο και τα καλωδια μπροστα απο το τιμονι ,μηπως εχουνε τεντωσει με τον καιρο.

OldMan
16/10/2013, 14:51
Δεν εχω καταλαβει ακομα ακριβως τον τροπο.Εκανα σταση για να δω τί παιζει εσβησα την μηχανη και σταματησαν.Αλλες φορες αν απλα πατησω το κουμπι που απενεργοποιει το φλας σταματανε και τα αλαρμ.
Να διακινδυνεύσω μια χαζή ερώτηση..??

Το μηχανάκι σου ΕΧΕΙ alarm..??

audioslave
16/10/2013, 14:57
Να διακινδυνεύσω μια χαζή ερώτηση..??

Το μηχανάκι σου ΕΧΕΙ alarm..??

Εχει ναι

OldMan
16/10/2013, 15:00
Εχει ναι
Εννοώ από τον κατασκευαστή...

(όχι πατεντοσυνδέσεις για να αναβουν τα φλας με τον συναγερμό..)

audioslave
16/10/2013, 15:00
Εννοώ από τον κατασκευαστή...

(όχι πατεντοσυνδέσεις για να αναβουν τα φλας με τον συναγερμό..)

Μαζι με το abs εχει και το κουμπι του αλαρμ απο κατω.Το εχω δει και σε αλλα μοντελα.

bruno
16/10/2013, 17:51
Συναγερμο εχει?Αν εχει και ειναι μαρκας patrol line,εχει κολπο που βαζεις αλαρμ με το φλας.Οσο για την τηλεειδοποιση,magic καπως ετσι(εχω ακριβως το ιδιο γραφει αλλη μαρκα)που μαλλον αυτο εννοεις,μπαινει σαν extra σε οποιδηποτε συναγερμο.

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 18:15
Τι μοντέλο είναι, ποιας χρονιάς; Αθήνα είσαι;

audioslave
16/10/2013, 20:33
Συναγερμο εχει?Αν εχει και ειναι μαρκας patrol line,εχει κολπο που βαζεις αλαρμ με το φλας.Οσο για την τηλεειδοποιση,magic καπως ετσι(εχω ακριβως το ιδιο γραφει αλλη μαρκα)που μαλλον αυτο εννοεις,μπαινει σαν extra σε οποιδηποτε συναγερμο.

Nαι patrol line γραφει το τηλεχειριστηριο!Τί κολπο ειναι αυτο μπορεις να μου εξηγησεις?Επισης αυτο το magic που λες εχω και γω αλλα δεν χτυπαει το ρημαδι.
Ευχαριστω πολυ φιλε

audioslave
16/10/2013, 20:38
Τι μοντέλο είναι, ποιας χρονιάς; Αθήνα είσαι;


Του 2004 ειναι.Μπα οχι ξανθη ειμαι

bruno
16/10/2013, 21:17
λοιπον,οταν ανοιγεις τα φλας(δεξι η' αριστερο) και αναψει μονο ΜΙΑ φορα και το κλεισεις αμεσος(πατωντας το μπουτον των φλας),ενεργοποιηται τα αλαρμ του συναγερμου.Για απενεργοποιηση πατας παλι το μπουτον των φλας η' το μπουτον στο χειριστιριο το μικρο τριγωνικο που ειναι πιο κατω απο τα αλλα.Για το magic,κοιτα τις μπαταριες πρωτα,μετα πας αλλου στην συνδεση.Αυτο συνδεεται με 2 καλωδια στα φλας,πολυ απλα οταν το ενεργοποιησεις βαραει με τα φλας,δηλαδη οταν βαραει ο συναγερμος.1000 μετρα ουτε στο ονειρο του,50-60 και πολλα λεω,καλο ομως οταν ειναι κατω απο την πυλωτη π.χ και δεν την βλεπεις(ο συναγερμος αυτος εχει και αθορηβη λειτουργεια κ.α).Οι μπαταριες κρατανε καμια εβδομαδα παρε επαναρφοτιζομενες αν δουλεψει βεβαια .Αυτα,οτι αλλο μου λες.

VANDA
16/10/2013, 21:19
ξανθη ειμαι

Βάζε και κανέναν τόνο.

Καλοτάξιδο btw..

bruno
16/10/2013, 21:32
Ξου Ξου!:lol:

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 21:33
Του 2004 ειναι.Μπα οχι ξανθη ειμαι

Μμμμ εμένα όμως οι μελαχροινές είναι η αδυναμία μου...

audioslave
16/10/2013, 21:50
λοιπον,οταν ανοιγεις τα φλας(δεξι η' αριστερο) και αναψει μονο ΜΙΑ φορα και το κλεισεις αμεσος(πατωντας το μπουτον των φλας),ενεργοποιηται τα αλαρμ του συναγερμου.Για απενεργοποιηση πατας παλι το μπουτον των φλας η' το μπουτον στο χειριστιριο το μικρο τριγωνικο που ειναι πιο κατω απο τα αλλα.Για το magic,κοιτα τις μπαταριες πρωτα,μετα πας αλλου στην συνδεση.Αυτο συνδεεται με 2 καλωδια στα φλας,πολυ απλα οταν το ενεργοποιησεις βαραει με τα φλας,δηλαδη οταν βαραει ο συναγερμος.1000 μετρα ουτε στο ονειρο του,50-60 και πολλα λεω,καλο ομως οταν ειναι κατω απο την πυλωτη π.χ και δεν την βλεπεις(ο συναγερμος αυτος εχει και αθορηβη λειτουργεια κ.α).Οι μπαταριες κρατανε καμια εβδομαδα παρε επαναρφοτιζομενες αν δουλεψει βεβαια .Αυτα,οτι αλλο μου λες.

Mπραααβο ρε φιλε εισαι ωραιος!
Δεν απενεργοποιουνταν με το πατημα του κουμπιου των φλας οταν δοκιμαζα αλλα θα δοκιμασω αυριο.Με τον συναγερμο θα χρειαστω την βοηθεια σου λογικα γιατι κατι περιεργα μου εκανε σημερα.Μου εδιωξες το αγχος γιατι δεν αναβει και η νεκρα και με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας για τα ηλεκτρικα.

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 21:52
Mήπως έχει καεί η ενδεικτική λυχνία της νεκράς; Βάλε και φωτό το απόκτημα ντε!!!

audioslave
16/10/2013, 21:54
Βάζε και κανέναν τόνο.

Καλοτάξιδο btw..

301639
Ευχαριστω να'σαι καλα.

audioslave
16/10/2013, 21:59
Mήπως έχει καεί η ενδεικτική λυχνία της νεκράς; Βάλε και φωτό το απόκτημα ντε!!!

Δεν ξερω ισως να φταει η λυχνια...
Για φωτογραφια δεν εχω ουτε ''εξυπνο'' κινητο,ουτε φωτογραφικη.Θα παρω απο κανεναν φιλο και θα ανεβασω.

AUFGEBRACHT
16/10/2013, 22:05
Δεν ξερω ισως να φταει η λυχνια...
Για φωτογραφια δεν εχω ουτε ''εξυπνο'' κινητο,ουτε φωτογραφικη.Θα παρω απο κανεναν φιλο και θα ανεβασω.

Kι έλεγα ότι είμαι ο τελευταίος με "χαζό" clamshell κινητό... Έχεις προσέξει εάν στην αλλαγή από 1η σε 2α ανάβει στιγμιαία η νεκρά; Πάντως μπορεί να έχει καμμένη λυχνία...

bruno
16/10/2013, 22:26
Ωχ!

audioslave
16/10/2013, 22:48
Kι έλεγα ότι είμαι ο τελευταίος με "χαζό" clamshell κινητό... Έχεις προσέξει εάν στην αλλαγή από 1η σε 2α ανάβει στιγμιαία η νεκρά; Πάντως μπορεί να έχει καμμένη λυχνία...

Εχω μοτορολα με πορτακι που αν το ανοιξεις ειναι ισα με 42 νουμερο παππουτσι!
Οχι δεν εχω προσεξει κατι στην αλλαγη.Απλα το κλασσικο το χτυπημα στο σασμαν προσεξα αλλα απ οτι εχω ακουσει ολα ετσι κανουν.

audioslave
17/10/2013, 11:52
Moλις γυρισα απο βολτα.Μπα δεν αναβει στην αλλαγη.Ενταξει αν απλα ειναι κανενα καμμενο λαμπακι δεν με πειραζει.Απλα φοβηθηκα μηπως ηταν γενικο το προβλημα.

angelosxf650
17/10/2013, 12:16
Βαλε στους διακοπτες wd40 να ξεμπλοκαρουν ολα!!!

bruno
17/10/2013, 12:34
Βαλε στους διακοπτες wd40 να ξεμπλοκαρουν ολα!!!
Πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι η απαντηση του μηνα αυτη!

teogtp
17/10/2013, 12:44
Βαλε στους διακοπτες wd40 να ξεμπλοκαρουν ολα!!!

Ενταξει ειπαμε ειναι καλο προοιον αλλα σε λιγο θα ακουμε οτι καταπολεμα και την τεριδονα.

OldMan
17/10/2013, 12:53
με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας για τα ηλεκτρικα.
Εμάς συνεχίζει να μας λούζει ...

bruno
17/10/2013, 13:20
Βαλε wd 40...τωρα και για τον ιδρωτα!!!

audioslave
17/10/2013, 18:14
4η απορία: Διαβασα ρε παιδια κατι αρθρα για το παρκαρισμα.Ενω εχω πυλωτη και νομιζα οτι βολευει,πολλοι ειναι αυτοι που λενε να την βαζεις απεναντι απ το σπιτι σου.Δηλαδη διπλα απ τον δρομο(!!!) για να φοβουνται και καλα οι κλεφτες.Ισχυει κατι τετοιο?Γιατι σκεφτομαι την επομενη βδομαδα να παρω κατι σαν γατζο που εχω δει,να τον τοποθετησω στο εδαφος και να αγορασω και μια αλυσιδα για την μηχανη.Αν ειναι ομως να την βαλω στο πεζοδρομιο θα την δεσω σε 'κολωνακι της ΔΕΗ(δεν ξερω και αν ειναι νομιμο...).Αυτα

Ευχαριστωω

OldMan
17/10/2013, 19:05
Ρε μάστορα, σε χωριό δεν μένεις..?? :confused:

audioslave
17/10/2013, 19:13
Ρε μάστορα, σε χωριό δεν μένεις..?? :confused:

Οχι εσυ μαλλον το υπεθεσες γιατι δεν γνωριζα τους ρελεδες και την ασφαλειοθηκη.Ισως.

Οταν εγραψα οτι προσπερασα τρικαβαλο απο χωριο εννοουσα στο ταξιδι για την πολη μου.

GsDakar
17/10/2013, 20:33
Καλοριζικη η μηχανη σου καλα χλμ και παντα ορθιος,επειδη διαβασα για την τηλεειδοποιηση και με ενδιαφερει, εχω και εγω patrol line που το βρισκουμε αυτο το κοκοψινι ; και καποιες info εχεις μια ασφαλειοθηκη κατω απο την σελα για τα 'ψιλα' φωτα ,φλας,κορνα κτλ.και την βασικη που ειναι κατω απο την μπαταρια ,μαζι με τους ρελεδες..για οτι αλλο θες μου λες.

audioslave
17/10/2013, 21:30
Καλοριζικη η μηχανη σου καλα χλμ και παντα ορθιος,επειδη διαβασα για την τηλεειδοποιηση και με ενδιαφερει, εχω και εγω patrol line που το βρισκουμε αυτο το κοκοψινι ; και καποιες info εχεις μια ασφαλειοθηκη κατω απο την σελα για τα 'ψιλα' φωτα ,φλας,κορνα κτλ.και την βασικη που ειναι κατω απο την μπαταρια ,μαζι με τους ρελεδες..για οτι αλλο θες μου λες.

Να'σαι καλα ευχαριστω πολυ!
Οσον αφορα την τηλεειδοποιηση εψαξα λιγο στο internet αλλα δεν βρηκα το ιδιο ματσουκι που εχω εγω αλλα κατι παρομοια.Εχει και εδω ενα καλο θεματακι που εξηγει τί παιζει. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=10793 Στο car που πατησα βρηκα παντως αγγελιες.

angelosxf650
17/10/2013, 21:40
Βαλε wd 40...τωρα και για τον ιδρωτα!!!

ο μαγικος ζωμος!

redfantomas
17/10/2013, 22:02
λοιπον,οταν ανοιγεις τα φλας(δεξι η' αριστερο) και αναψει μονο ΜΙΑ φορα και το κλεισεις αμεσος(πατωντας το μπουτον των φλας),ενεργοποιηται τα αλαρμ του συναγερμου.Για απενεργοποιηση πατας παλι το μπουτον των φλας η' το μπουτον στο χειριστιριο το μικρο τριγωνικο που ειναι πιο κατω απο τα αλλα.Για το magic,κοιτα τις μπαταριες πρωτα,μετα πας αλλου στην συνδεση.Αυτο συνδεεται με 2 καλωδια στα φλας,πολυ απλα οταν το ενεργοποιησεις βαραει με τα φλας,δηλαδη οταν βαραει ο συναγερμος.1000 μετρα ουτε στο ονειρο του,50-60 και πολλα λεω,καλο ομως οταν ειναι κατω απο την πυλωτη π.χ και δεν την βλεπεις(ο συναγερμος αυτος εχει και αθορηβη λειτουργεια κ.α).Οι μπαταριες κρατανε καμια εβδομαδα παρε επαναρφοτιζομενες αν δουλεψει βεβαια .Αυτα,οτι αλλο μου λες.

επειδη μπορει να στο ξανακανει μιας και εγω ειχα παλιοτερα θεμα στειλε π.μ να σου βρω το θεμα που ειχα γραψει και την λυση ..( 2 διοδακια αγοραζεις και εισαι οκ ) κοστος 30λεπτα και ηλεκτρολογο κανα 10 ευρω αν δεν μπορεις μονος σου ή φιλος σου..oκ το βρηκα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132590&highlight=patrol

bruno
17/10/2013, 22:18
Για τις μοτοσυκλετες που δεν εχουν αλαρμ απο την μανα τους ειναι κατι πολυ καλο.Ειναι πολυ καλος συναγερμος με εφορου ζωης εγγυηση και ενσωματωμενη μπαταρια.

audioslave
18/10/2013, 13:20
επειδη μπορει να στο ξανακανει μιας και εγω ειχα παλιοτερα θεμα στειλε π.μ να σου βρω το θεμα που ειχα γραψει και την λυση ..( 2 διοδακια αγοραζεις και εισαι οκ ) κοστος 30λεπτα και ηλεκτρολογο κανα 10 ευρω αν δεν μπορεις μονος σου ή φιλος σου..oκ το βρηκα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132590&highlight=patrol


Παντως ενταξει τελικα οπως ενεργοποιουνται τα αλαρμ ετσι και απενεργοποιουνται.Οποτε εμενα δεν με πειραζει ουτως ωστε να ασχοληθω με τα διοδακια.Σ'ευχαριστω παντως.
Ο δικος μου ο συναγερμος ειναι αλλο μοντελο παντως απ τον δικο σου.KPA 967 γραφει νομιζω το τηλεχειριστηριο.

audioslave
18/10/2013, 13:22
Για τις μοτοσυκλετες που δεν εχουν αλαρμ απο την μανα τους ειναι κατι πολυ καλο.Ειναι πολυ καλος συναγερμος με εφορου ζωης εγγυηση και ενσωματωμενη μπαταρια.

Βruno για τη εγγυηση που λες χρειαζεται η αποδειξη αγορας σε περιπτωση που χαλασει ο συναγερμος?Αν ναι να ρωτησω τον προηγουμενο ιδιοκτητη μηπως την εχει.
Και κατι ακομα.Ποσο καιρο περιπου βασταει η μπαταρια με τον συναγερμο ενεργοποιημενο?Εγω το ειχα δυο 24ωρα σχεδον και ειχα αγχωθει αλλα δεν επεσε τελικα.

bruno
18/10/2013, 13:50
Kανονικα πρεπει να εχεις αποδειξη η' μαλλον μια καρτα που σου δινει αλλα γραφει το αποκομμα της καρτας τον αριθμο της πινακιδας οποτε δεν νομιζω να πουν κατι.Η καταναλωση ειναι πολυ μικρη 1,5mA, μην φοβασαι εγω την εχω αφησει και μηνα,καλα οχι οτι πηρε μπρος με ευκολια αλλα πηρε.

OldMan
18/10/2013, 13:59
Η καταναλωση ειναι πολυ μικρη 1,5mA,
Μήπως λες λίγα..??

bruno
18/10/2013, 14:17
Τοσα γραφει.

audioslave
18/10/2013, 14:30
Kανονικα πρεπει να εχεις αποδειξη η' μαλλον μια καρτα που σου δινει αλλα γραφει το αποκομμα της καρτας τον αριθμο της πινακιδας οποτε δεν νομιζω να πουν κατι.Η καταναλωση ειναι πολυ μικρη 1,5mA, μην φοβασαι εγω την εχω αφησει και μηνα,καλα οχι οτι πηρε μπρος με ευκολια αλλα πηρε.

1 μηνα ε?Καλη φαση. Εγω νομιζα κανα 3ημερο βαρια.Ευχαριστω και παλι βοηθησες πολυ:beer:

OldMan
18/10/2013, 14:40
Τοσα γραφει.
Δεν πειράζει, αρκεί να μην τα πιστεύεις...;)

Δεν έχει τύχει να μετρήσω κατανάλωση συναγερμού (σε ηρεμία, εννοείται) μικρότερη από 25mA (και δεν μιλάω για φθηνούς, γιατί εκεί ξεπερνάμε τα 35mA..), πράγμα που σημαίνει ότι σε 1 μήνα έχει καταναλώσει πάνω από 8 Ah της μπαταρίας...
(αυτό, σε μια μπαταρία με χωρητικότητα μικρότερη από 17Ah, πρακτικά σημαίνει "άδειασμα"..)

audioslave
18/10/2013, 14:46
To A aber δειχνει?Ετσι να ξερουμε και τιποτα πιο γενικο μιας και ολα τα αλλα τα γνωριζω:cry:..

OldMan
18/10/2013, 14:53
To A aber δειχνει?
Εξαρτάται από το σύστημα...

Στο MKSA δείχνει το παρακάτω:

audioslave
18/10/2013, 15:13
Εξαρτάται από το σύστημα..
Στο MKSA δείχνει το παρακάτω

Εμενα το συστημα MKSA που πατησα στο γοογλε μου εβγαλε αυτο....
301733

OldMan
18/10/2013, 15:23
Εμενα το συστημα MKSA που πατησα στο γοογλε μου εβγαλε αυτο....
301733
Αυτό έιναι θεμελιώδης μονάδα μάζας...

audioslave
18/10/2013, 15:31
χοαοχαο καλο

bruno
18/10/2013, 20:10
Εχω την εντυπωση οτι οταν ενεργοποιεις τον συναγερμο,για καποια ωρα καταναλωνει περισσοτερο,μετα μπαινει σε sleep mode.Πως μετρας την καταναλωση?

audioslave
19/10/2013, 17:45
Βάλε και φωτό το απόκτημα ντε!!!


Απο σημερινη βολτα καμια 100+ χιλιομετρα στα πομακοχωρια.
301796

Τέλεια εμπειρια αλλα πολυ ο,τι να'ναι οι οδηγοι.Και αυτα τα κολημματα που κανουν στα 70 χιλιομετρα που σε εχουν στο 1 μετρο μου γυρνανε τα μυαλα...



Α και ρεζερβα αναψε στα 230 χιλιομετρα...Καλα πρεπει να 'ναι για το συγκεκριμενο μοντελο

audioslave
20/10/2013, 19:35
Παιδια θελω να βγαλω να καθαρισω τις εξατμισεις γιατι ειναι ψιλοχαλια.Την διαδικασια καθαρισμου την βρηκα στο internet και δεν φαινεται κατι το δυσκολο.
Εχει πολυ παιδεμαρα να τις βγαλω ή ειναι απλο?Απο εργαλεια?Εχω μονο την συλλογη που εδινε η bmw με την αγορα της μηχανης.

GsDakar
25/10/2013, 19:49
Μπορεις να τις βαψεις αν θελεις.

audioslave
25/10/2013, 20:30
Μπορεις να τις βαψεις αν θελεις.

Τί ακριβως εννοεις?Τις εξατμισεις να βαψω?Γινεται κατι τετοιο?

GsDakar
26/10/2013, 11:09
βεβαια και γινεται ;)

302266

audioslave
27/10/2013, 14:30
βεβαια και γινεται ;)

302266

Ωπ καλη φαση!Δικο σου ε?Χμμμ θα το σκεφτω..

GsDakar
27/10/2013, 14:33
εχει μια διαδικασια βεβαια δεν ειναι απλο,αλλα αν το αποφασισεις πες μου.

audioslave
27/10/2013, 14:54
εχει μια διαδικασια βεβαια δεν ειναι απλο,αλλα αν το αποφασισεις πες μου.

οκ σ'ευχαριστω

Bowleno
28/10/2013, 13:58
[QUOTE=audioslave;2389910?Απο εργαλεια?Εχω μονο την συλλογη που εδινε η bmw με την αγορα της μηχανης.[/QUOTE]

Πέτα τα και αγόρασε τα ίδια, καλής μάρκας.

Αυτά που δίνουν οι κατασκευαστες (μηδενός εξαιρουμένου) είναι χάλια ποιότητα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καταστρέψεις τις βίδες/παξιμάδια της μηχανής ;)

audioslave
31/10/2013, 13:34
Πέτα τα και αγόρασε τα ίδια, καλής μάρκας.

Αυτά που δίνουν οι κατασκευαστες (μηδενός εξαιρουμένου) είναι χάλια ποιότητα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καταστρέψεις τις βίδες/παξιμάδια της μηχανής ;)

Καλα μου φαινονται.Οκ ισως οταν εχω κανενα φραγκο να προσπαθησω να τα αντικαταστησω!
Παντως αν ξερει καποιος αυτο που ρωτησα πριν για τις εξατμισεις θα με βοηθουσε παρα πολυ.Εχω σαββατοκυριακο εντελως ελευθερος και θα ηταν καλη περιπτωση να ασχοληθω με την μηχανη.

taisteal
31/10/2013, 15:51
μην τις πειραζεις τις εξατμισεις μαν..

:wave2:

AUFGEBRACHT
31/10/2013, 19:52
Καλα μου φαινονται.Οκ ισως οταν εχω κανενα φραγκο να προσπαθησω να τα αντικαταστησω!

Μια χαρά ποιοτικά είναι τα εργαλεία που δίνει μαζί, γερμανικά είναι, δεν είναι τίποτα κινέζικα της πλάκας. 7 χρόνια δε μου έχουν καταστρέψει βίδα/παξιμάδι...

audioslave
31/10/2013, 21:37
μην τις πειραζεις τις εξατμισεις μαν..

:wave2:


Ειναι σε ψιλοαθλια κατασταση και επειδη εχω δει οτι μπορουν να καθαρισουν γιατι οχι?Εχεις καποιον λογο που με αποτρεπεις ή επειδη θεωρεις οτι ισως κανω κατι λαθος στην ολη διαδικασια?
Ευχαριστω

AUFGEBRACHT
01/11/2013, 18:39
Σε πρώτη φάση εάν δε βαριέσαι βάλε μια φωτό να έχουμε εικόνα του πόσο χάλια είναι. Θυμάσαι ένα παλαιό άσμα που έλεγε "η δουλειά κάνει τους άντρες, το μυστρί το πηλοφόρι, το γιαπί"; Ίσως με μια καλή αλοιφή, επιμονή και τρίψιμο, να αποκτήσεις α) υπέροχη γράμμωση στα μπράτσα και β) αστραφτερές εξατμίσεις.

taisteal
01/11/2013, 18:43
οχι δεν το λεω μην κανεις λαθος,απλο ειναι να βγουν,αλλα καλυτερα να δοκιμασεις να τις γυαλισεις,οχι να τις κανεις μαυρες..βαλε μια φωτο οπως ειπε ο αουφγκεμπραχτ απο πανω

audioslave
01/11/2013, 18:55
Σε πρώτη φάση εάν δε βαριέσαι βάλε μια φωτό να έχουμε εικόνα του πόσο χάλια είναι. Θυμάσαι ένα παλαιό άσμα που έλεγε "η δουλειά κάνει τους άντρες, το μυστρί το πηλοφόρι, το γιαπί"; Ίσως με μια καλή αλοιφή, επιμονή και τρίψιμο, να αποκτήσεις α) υπέροχη γράμμωση στα μπράτσα και β) αστραφτερές εξατμίσεις.

Ok με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω.Ναι με τριψιμο αλοιφη κτλπ θελω να τις καθαρισω.απλα πρεπει να τις βγαλω πρωτα.

audioslave
01/11/2013, 18:57
οχι δεν το λεω μην κανεις λαθος,απλο ειναι να βγουν,αλλα καλυτερα να δοκιμασεις να τις γυαλισεις,οχι να τις κανεις μαυρες..βαλε μια φωτο οπως ειπε ο αουφγκεμπραχτ απο πανω

Να τις γυαλισω θελω ναι.Απλα την ιδεα για βαψιμο την εριξε ο GsDakar. Θα προσπαθησω να βρω φωτογραφικη απο φιλο και θα ανεβασω.

Ευχαριστω παιδια

audioslave
02/11/2013, 11:14
Kάτι ακυρο.Θα το βαλω εδω γιατι ντρεπομαι να ανοιξω ολοκληρο thread στο ''χαριζονται'' για αυτα τα δυο.Εχω ενα μπουκαλακι motorex hydraulic fluid που ειχα για να βαζω στον συμπλεκτη του ktm,γεματο ειναι σχεδον.Και ενα λαδι motorex 2t fully synthetic περιπου 1 λιτρο.Αν καποιος εδω ψηλα σε ξανθη-κομοτηνη τα χρειαζετε ας στειλει ενα π.μ να του τα παω.

audioslave
08/11/2013, 21:55
Παιδια θελω βοηθεια παλι.Σημερα σε εκδρομουλα πηγα να φρεναρω με το πισω και τιποτα.Το τερματιζα και δεν επιανε καθολου.μετα καθως το πατουσα δυο τρεις φορες αρχιζα να νιωθω λιγη πιεση στον λεβιε και να φρεναρει.μετα απο αυτο παλι τα ιδια.Επειδη ημουν κανα 15λεπτο σε κατηφορα παιζει να υπερθερμανθηκε και να μην δουελευε μετα?η δαγκανα πισω παντως ψιλοζεματουσε να πω την αληθεια.κατι παρομοιο ειχα παθει κ με το κτμ γτ μαλλον πατουσα το φρενο και δεν το ενιωθα με τις καινουργιες μποτες.
Να ανησυχησω και να το παω σε μαστορα λετε?

bruno
08/11/2013, 22:19
Mαλλον θελει εξαερωση,κοιτα για διαρροη ,απο τακακια πως πας?

teogtp
08/11/2013, 23:03
Παιδια θελω βοηθεια παλι.Σημερα σε εκδρομουλα πηγα να φρεναρω με το πισω και τιποτα.Το τερματιζα και δεν επιανε καθολου.μετα καθως το πατουσα δυο τρεις φορες αρχιζα να νιωθω λιγη πιεση στον λεβιε και να φρεναρει.μετα απο αυτο παλι τα ιδια.Επειδη ημουν κανα 15λεπτο σε κατηφορα παιζει να υπερθερμανθηκε και να μην δουελευε μετα?η δαγκανα πισω παντως ψιλοζεματουσε να πω την αληθεια.κατι παρομοιο ειχα παθει κ με το κτμ γτ μαλλον πατουσα το φρενο και δεν το ενιωθα με τις καινουργιες μποτες.
Να ανησυχησω και να το παω σε μαστορα λετε?

Παιζει να το "εβρασες"...

tzimidis
09/11/2013, 01:32
την πρωτη φορα που ειχα παθει το ιδιο , πηγα σε εναν μαλακομαστορα στη νεαπολη λακωνιας (λιγο πριν μπεις δεξιά) και με χρεωσε αλλαγη υγρα φρενων. παιζει και να μην αλλαξε τιποτε απλα να μου πηρε τα φραγκα , μιας και δεν εβλεπα τι εκανε.
Τη 2η φορά μετα από 3-4 χρονια που το ξαναεπαθα, ξαναπηγα στον ιδιο, και με ρωτησε ο βοηθος του αν κατεβαινα παρατεταμενη κατηφορα, του ειπα ναι (10λεπτο κατηφορικο στροφιλικι), και μου λεει οτι συμβαινει και στον ιδιο μερικες φορές, στην ιδια κατηφορα. δεν ειναι τιποτα, μολις βγεις σε ισιωμα θα επανελθει και ολα οκ. Όπως και εγινε. Χάρηκε ο μικρος που εδωσε λυση , στενοχωρηθηκε ο μαστωρ που εχασε τα τσαμπα φραγκα

audioslave
09/11/2013, 12:39
Mάλλον υπερθερμανθηκε ε?Τακακια φαινεται να εχουν ψωμι.Yγρα εχει λιγο παρακατω απο το max.Βruno εξαέρωση γιατί?Πριν δεν μου το ξαναεκανε ποτε και επισης μετα που αφησα την μηχανη για κανα διωρο ολα κομπλε.

taisteal
09/11/2013, 14:35
ζεσταθηκε,απεφυγε να το πιεζεις στις κατηφορες γιατι μενει απο πισω φρενο....γενικα απεφυγε να πατας φρενο,ενα κατεβασμα και χωστο καταβαση :vroum:

audioslave
09/11/2013, 15:39
ζεσταθηκε,απεφυγε να το πιεζεις στις κατηφορες γιατι μενει απο πισω φρενο....γενικα απεφυγε να πατας φρενο,ενα κατεβασμα και χωστο καταβαση :vroum:


xaxa ειχα και 2ο ατομο και δεν ηθελα να νιωθει αβολα.οκ θα το προσεχω
ευχαριστω

audioslave
16/11/2013, 11:27
ρε παιδια αλλη μια απορια γιατι χαθηκα.διαβασα και αρκετα θρεντ αλλα ο καθενας λεει κατι διαφορετικο.τελικα το bmw πως το σβηνουμε?kill switch ή κλειδι?εγω μεχρι τωρα εκλεινα με το κουμπι αλλα διαβασα οτι λεει μονο emergency καταστασεις...
ευχαριστω και παλι

stefanos
16/11/2013, 11:38
ρε παιδια αλλη μια απορια γιατι χαθηκα.διαβασα και αρκετα θρεντ αλλα ο καθενας λεει κατι διαφορετικο.τελικα το bmw πως το σβηνουμε?kill switch ή κλειδι?εγω μεχρι τωρα εκλεινα με το κουμπι αλλα διαβασα οτι λεει μονο emergency καταστασεις...
ευχαριστω και παλι

Το να πατήσεις το kill switch και μετά να από το κλειδί είναι πιο κουραστικό από το σβήσεις από το κλειδί μιά και καλή.
Θα έχεις και καινούργιο kill switch;)

taisteal
16/11/2013, 13:42
απο το κλειδι.

dimzan
16/11/2013, 15:52
Εγω ολα τα μηχανακια τα σβηνω με το σταντ. Αμα εχεις ταχυτητα και κατεβασεις σταντ σβηνουν. Αλλιως απ το κλειδι.

Ασε που κατι καινουρια honda δεν εχουν kill switch

audioslave
16/11/2013, 15:59
Απο κλειδι δηλαδη!Μαλιστα δεν το περιμενα καθολου μιας και θεωρουσα οτι το kill switch για αυτον τον λογο ηταν.Ευτυχως πετυχα κατα τυχη ενα θεμα και αρχισα να το ψαχνω.θενκς

orizontas
23/11/2013, 17:53
Malaka κλαιω ...!!! :cry:

εξατμισεις λαμπακια πλεξουδες κοτσιδακια σπρευ

αφροι λακ ....bmw .. γειτονοι , κλέφτες .

χωριά , .....:lol:






να πα να Βαλεις αερα στα λαστιχα .. .



καλοριζικο να το πω ? καλοταξιδο ?

:beer::beer:






ολα καλα :)

audioslave
23/11/2013, 19:23
Malaka κλαιω ...!!! :cry:

εξατμισεις λαμπακια πλεξουδες κοτσιδακια σπρευ

αφροι λακ ....bmw .. γειτονοι , κλέφτες .

χωριά , .....:lol:






να πα να Βαλεις αερα στα λαστιχα .. .



καλοριζικο να το πω ? καλοταξιδο ?

:beer::beer:






ολα καλα :)

Ευχαριστω φιλε μου.
Και μην κλαις κριμα ειναι.Να γελας πρεπει

audioslave
06/12/2013, 12:35
Μια ερωτηση ακομα.Τωρα που αρχιζει και πεφτει κατω απ τους μηδεν η θερμοκρασια,πρεπει να προσεξω κατι στην μηχανη,οσον αφορα την λειτουργια της και την συντηρηση της?θενκσ

AUFGEBRACHT
06/12/2013, 21:11
Μια ερωτηση ακομα.Τωρα που αρχιζει και πεφτει κατω απ τους μηδεν η θερμοκρασια,πρεπει να προσεξω κατι στην μηχανη,οσον αφορα την λειτουργια της και την συντηρηση της?θενκσ

Πριν τη βάλεις μπροστά το πρωί ανάβεις φωτιά κάτω από τον ποδιά να ζεσταθεί ο κινητήρας όπως κάνανε οι Γερμανοί στο Στάλινγκραντ το '42 :D
Μην αγχώνεσαι αρχηγέ και με τα κρύα σκυλί είναι, δεν παίρνει χαμπάρι. :wave2:

audioslave
06/12/2013, 21:44
οκε δηλαδη τιποτα το διαφορετικο.θενκ γιου

DgSensei
10/12/2013, 00:31
Παιδιά προφανώς δεν είναι φυσιολογικό να μου καίει 7.7 λίτρα στα 100 εντός πόλης έτσι?Τι μπορεί να φταίει?Αλυσίδα καθαρή και λαδωμένη,λάστιχα φουσκωμένα.Δικάβαλο μόνο στα μισά από τα 100

dimzan
10/12/2013, 00:50
7.7 ??????????

εισαι σιγουρος οτι μετρησες σωστα?

αν οντως καιει τοσο θα πρεπει να μυριζει παντου βενζινη.

λογικα καποιςο κακορυθμισε το καρμπυρατερ. ανεβαζει σωστα? παρατηρεις καπνο απ την εξατμιση? καποιο κομπιασμα/απροθυμια οταν πατας γκαζι?

DgSensei
10/12/2013, 01:18
Injection έχει.F650 gs του 2003.Το γέμισα μέτρησα 80 χιλιόμετρα και το ξαναγέμισα και πήρε 6.2 λίτρα...Δεν μυρίζει βενζίνη,δεν βγάζει καπνό από την εξάτμιση.Το γκάζι μου φαίνεται όντως λίγο απρόθυμο με χαμηλές στροφές (κάτω από 3000) αλλά μπορεί να είναι και ιδέα καθώς είμαι και άσχετος :p

taisteal
10/12/2013, 01:50
σε κλεψανε στο πρατηριο...