PDA

View Full Version : ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ των Parking- Διακτινήστε τους!!



lc8ergr1
10/10/2005, 11:23
ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ των PARKING- Διακτινήστε τους!!

...Επειδή ήμουν υποχρεωμένος το καλοκαίρι να κυκλοφορώ με ΚΟΥΤΙ στις βραδυνές εξόδους, λόγο εγκύου συζύγου, απειλήθηκα από ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ των PARKING.....

.....για αυτό το λόγο

......θα τους

Δ-Ι-Α-Κ-Τ-Ι-Ν-Η-Σ-Ω!!!!!!!!

ΟΣΟΙ ΕΙΣΑΣΤΑΝ

ΕΙΣΑΣΤΕ

ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΕ (ΣΊΓΟΥΡΑ) ΘΥΜΑΤΑ

των παρακάτω νταβατζήδων κάντε copy paste το ακόλουθο κείμενο και στείλτε το εκεί που πρέπει:


φαξ 210 6980529
210 6980663
Ηλεκτρονική δ/νση:info@ypee.gr

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ copy paste


ΑΠΟ
ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

ΠΡΟΣ
Κύριο, Ηλία Αργυρό ΕΙΔΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ
Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων, Κεντρική Υπηρεσία
Πειραιώς 207 & Αλκίφρωνος 92 -11853, Αθήνα
Ηλεκτρονική δ/νση: info@ypee.gr
26-9-2005
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
Κύριο, Γεώργιο Αλογοσκούφη ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ


ΘΕΜΑ « ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΔΡΟΜΩΝ, ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ, ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΙΧ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΘΑΜΩΝΩΝ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙ ΑΜΟΙΒΗΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ »

Αξιότιμε, κύριε Αργυρέ,

πληροφορήθηκα για την "Σύσταση νέας υπηρεσίας" Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων,
Ν 3296/2004 ΦΕΚ Α253/14-12-2004 σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα υπ' αριθμ.: 85-25/02/2005 "Οργάνωση της νέας Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, και εύχομαι κάθε επιτυχία στο έργο σας.

Σύμφωνα με τον Προγραμματισμό δράσης της ΥΠ.Ε.Ε.(Αθήνα, 22 Σεπτεμβρίου 2005 Αριθ.Πρωτ.:2347 για το τέταρτο τρίμηνο έτους 2005. - Β. Κατηγορίες και κριτήρια επιλογής επιχειρήσεων προς έλεγχο. 1. Κατηγορίες επιχειρήσεων προς έλεγχο κατά το τελευταίο τρίμηνο του 2005), δίδεται από την υπηρεσία σας προτεραιότητα, ανάλογα με τη χρονική περίοδο και στις τοπικές ιδιαιτερότητες, σε δραστηριότητες όπως: «Επιχειρήσεις στάθμευσης αυτοκινήτων, λοιπών οχημάτων/ Κέντρα διασκέδασης και ιδίως αυτά με επώνυμους καλλιτέχνες / Ταβέρνες, εστιατόρια και λοιπούς χώρους διασκέδασης και ψυχαγωγίας»

Ανέτρεξα στην ιστοσελίδα σας και θεώρησα σωστό να σας αποστείλω την καταγγελία μου μέσω FAX και email, η οποία συνοπτικά αναφέρεται στην παράνομη κερδοσκοπία νυχτερινών κέντρων διασκέδασης.

Πιο συγκεκριμένα, κατά την διάρκεια του περασμένου καλοκαιριού ως θαμώνας επισκέφτηκα τα νυχτερινά κέντρα ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ, ΡΟΜΕΟ και ΜΠΛΕ στην παραλιακή λεωφόρο Ποσειδώνος.

Παρκάροντας πάντα το ΙΧ αυτοκίνητο μου σε δημόσιο δρόμο όπου σύμφωνα με την οδική σήμανση της τροχαίας επιτρέπεται η στάθμευση ΙΧ, ενοχλήθηκα από υπαλλήλους των προαναφερόμενων κέντρων οι οποίοι και ζητούσαν πληρωμή παρκαρίσματος για το αυτοκίνητό μου ύψους 5 ευρώ έως 7 ευρώ, με «άτυπα κουπόνια» όπου αναγράφεται συνθηματικό νούμερο και με την παρακράτηση των κλειδιών του αυτοκινήτου μου.

Σας επισημάνω ότι :
1-δεν υπάρχει σε κανένα από τα προαναφερόμενα κέντρα Νόμιμη Ιδιωτική Εταιρεία Εκμετάλλευσης Στάθμευσης και οι παράνομες οικονομικές αυτές δραστηριότητες λαμβάνουν χώρα, με την σιωπηλή ανοχή Δήμων και Αστυνομίας, από ύποπτα άτομα τα οποία σε άτυπη και σιωπηλή συμφωνία με τον ιδιοκτήτη των νυχτερινών κέντρων εισπράττουν από τους εκβιαζόμενους πολίτες θαμώνες των κέντρων τους υπέρογκα ποσά. Αν αναλογιστείτε ότι μόνο στο ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ σταθμεύουν 500 τουλάχιστον αυτοκίνητα κάθε βράδυ, με παράνομη παρακράτηση 5 ΕΥΡΩ ανά αυτοκίνητο, την κάθε νύχτα, 2500 ΕΥΡΩ μοιράζονται παράνομα το συγκεκριμένο νυχτερινό κέντρο διασκέδασης και παρκαδόροι, από παράνομη οικονομική εκμετάλλευση δημόσιου χώρου στάθμευσης.

2- τα ύποπτα αυτά άτομα – κυκλώματα, που λειτουργούν ώς «παρκαδόροι» καταστρέφουν όσα αυτοκίνητα παρκάρουν στο «χώρο τους» χωρίς να δώσουν χρήματα, και λειτουργούν ως «προστάτες»

3-έχω απειληθεί από «υπαλλήλους» αυτών των κέντρων και εκβιαστεί για πληρωμή δίχως απόδειξη, στάθμευσης του αυτοκινήτου μου σε δημόσιο χώρο στάθμευσης ΙΧ

4-έχω καταγγείλει τα περιστατικά στην Αστυνομία και την Τροχαία, έχω υποβάλει καταγγελία στους Δήμους Ευθύνης, έχω υποβάλει καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και το Σώμα Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης για παράβαση καθήκοντος της Αστυνομίας και των Δήμων και για καθυστέρηση προθεσμίας απάντησης προς τους πολίτες όπως ο νόμος ορίζει.

5-σας ζητώ ως πολίτης να ελέγξετε συστηματικά , πέρα από τις όποιες άλλες παράνομες οικονομικές δραστηριότητες των νυχτερινών κέντρων αυτών, την ιδιαίτερα απεχθή, προαναφερόμενη παράνομη δραστηριότητα, η οποία πέρα από παράνομη οικονομική κερδοφορία, προσβάλλει και ζημιώνει τους πολίτες και το κράτος και παραπέμπει σε «σκοτεινά κυκλώματα της νύχτας» κα σε «προστάτες νυχτερινών κέντρων»

6-Τέλος ως συμπολίτης σας θέλω να σεβαστείτε τα δικαιώματά μου και να αναλάβετε τις ευθύνες σας ως δημόσιος λειτουργός όπως και εγώ απέναντι σε εσάς και το κράτος.

Σας ευχαριστώ, εύχομαι κάθε επιτυχία στο δύσκολο λειτούργημά σας και αναμένω έγγραφη απάντησή σας εντός προθεσμίας όπως ο νόμος ορίζει.

Με εκτίμηση,

ΟΝΟΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

marine521
10/10/2005, 11:36
Φίλε ένας γνωστός μου είχε πει οτι για να είσαι σίγουρος οτι θα το παραλάβει στείλτου το με δικαστικό επιμελητή

Αυτός είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να το παραδώσει στον ίδιο (Αυτή είναι η δουλειά του)

δεν ξέρω αν ισχύει αλλά σίγουρα δεν χάνεις να δοκιμάσεις

lc8ergr1
10/10/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Φίλε ένας γνωστός μου είχε πει οτι για να είσαι σίγουρος οτι θα το παραλάβει στείλτου το με δικαστικό επιμελητή

Αυτός είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να το παραδώσει στον ίδιο (Αυτή είναι η δουλειά του)

δεν ξέρω αν ισχύει αλλά σίγουρα δεν χάνεις να δοκιμάσεις

...αν δεν απαντήσει εντός 20 ημερών πληρώνει πρόστιμο ανά ημέρα καθηστέρησης (υπάρχει σχετικός νέος νόμος ΠΕΡΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ- Αριθ.ΔΙΣΚΠΟ/Φ.17/ΟΙΚ/17170, ΦΕΚ 1226, 10/8/2004 , όπου η κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη από το νόμο να απαντά στα εγγραφα ερωτήματα επιστολές των πολιτών)

το πρόστιμο αυτό για την συγκεκριμένη περίπτωση που συζητάμε πλήρωσε ήδη ο όμορος Δήμος .... το έχω κάνει 5 φορές ξανά και έχω αποζημιωθεί συνολικά 2451 ευρά ...... (σε λίγο θα το κάνω επάγγελμα ... χα χα)

Δεν χρειάζεται λοιπόν κανένας επιμελητής ...αν δε θές να γίνεις ΘΥΜΑ στείλε το εκεί που σου είπα

και ο ΚΑΠΟΝΕ κάποτε πήγε στην στενή όχι για την ΠΟΤΟΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ αλλά για λογιστικά λαθάκια......σαν αυτό για το οποίο τους κυνηγάω....

θα ενημερώσω για την εξέλιξη..... "εκ των έσω" στην Γλυφάδα και το ΥΠ οικονομικών