PDA

View Full Version : αλλαγη λαμπας!!!



angelosxf650
16/10/2013, 12:15
παιδια για να αλλαξω λαμπα στο φως μπροστα σε suzuki freewind πρεπει να βγαλω ολα τα πλαστικα μπροστα και το φαναρι???επισης εχει κατι ορινγκ το μπροστα πλαστικο για τις αλλενοβιδες λιωμενα ομως....που θα βρω τετοια ορινγκ να τα αλλαξω σε τι μαγαζι?:cry::cry::cry:

MikeG
16/10/2013, 12:34
Πριν ξεκινήσεις να λύνεις όλα τα πλαστικά, πάρτο αλλιώς. Λογικά από τη πίσω μεριά του φαναριού θα έχει κάποια φύσα καλυμμένη με κάποιο πλαστικό-λάστιχο η οποία θα συνδέεται στη λάμπα. Περίμενε για κατόχους του μοντέλου να σου πουν με σιγουριά.

Joyrider
16/10/2013, 14:14
Για δες εδώ αν σε βοηθάει αυτό: http://www.ludd.luth.se/~joshua/xf650/xf650service.pdf σελίδα 230.

tzimidis
16/10/2013, 15:29
στριψε το τιμονι τερμα δεξια (ή αριστερά) και χωράει άνετα ένα φυσιολογικό χέρι για να ξεκουμπώσει την παλια λάμπα. έχει ένα λαστιχένιο κάλυμμα , το τραβάς, ξεκουμπώνεις (πατάς προς τα κάτω) ένα λεπτό σύρμα που έχει, και τραβάς τη λάμπα έξω.
Επαναλαμβάνω : ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΕΡΙ -το δικό μου δεν χωράει και αγγαρεύω έναν φίλο κάθε φορά να το κάνει. δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα.

Acacius
16/10/2013, 18:38
Να επισημάνω ότι το Freewind με τον βελτιωμένo προβολέα έχει (αν δεν κάνω λάθος) τη μεσαία και τη μεγάλη σκάλα χώρια με λάμπες H7. Το μανουάλι δείχνει πώς να αλλάξεις λάμπα στο προ-facelift μοντέλο που έχει μόνο μία λάμπα H4. Πέραν αυτού δεν αλλάζουν πολλά, αλλά ίσως υπάρχουν χωροταξικές διαφορές.

Edit: Αν θυμάμαι καλά, χωρίς τουλάχιστον λίγο λύσιμο αλλαγή δε γίνεται. Είναι πολύ στριμωγμένα και αρκετά βαθιά.

angelosxf650
17/10/2013, 00:50
στριψε το τιμονι τερμα δεξια (ή αριστερά) και χωράει άνετα ένα φυσιολογικό χέρι για να ξεκουμπώσει την παλια λάμπα. έχει ένα λαστιχένιο κάλυμμα , το τραβάς, ξεκουμπώνεις (πατάς προς τα κάτω) ένα λεπτό σύρμα που έχει, και τραβάς τη λάμπα έξω.
Επαναλαμβάνω : ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΕΡΙ -το δικό μου δεν χωράει και αγγαρεύω έναν φίλο κάθε φορά να το κάνει. δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα.

εχω με τον καινουργιο προβολεα!το δικο μου χερι δεν χωραει με τιποτα και ειναι αρκετα αδυνατο θα αλλαξω και λαμπα στο φλασακι που καηκε οποτε αυριο μαστορα την μικρη λαμπιτσα θελω να αλλαξω για την ακριβεια ουτε τα πορειας ουτε την μεγαλη σκαλα θα βαλω λευκο λεντ γιατι και τα πορειας μου ειναι λευκα και η μικρη κιτρινι σιχαμερη λαμπιτσα μ σπαει τα νευρα πολυ....

angelosxf650
17/10/2013, 00:52
εχω με τον καινουργιο προβολεα!το δικο μου χερι δεν χωραει με τιποτα και ειναι αρκετα αδυνατο θα αλλαξω και λαμπα στο φλασακι που καηκε οποτε αυριο μαστορα την μικρη λαμπιτσα θελω να αλλαξω για την ακριβεια ουτε τα πορειας ουτε την μεγαλη σκαλα θα βαλω λευκο λεντ γιατι και τα πορειας μου ειναι λευκα και η μικρη κιτρινι σιχαμερη λαμπιτσα μ σπαει τα νευρα πολυ....

επεξηγηση το φλασακι μου δεν ειναι το κλασικο ειναι αλλο πιο μικρο και βιδωμενο σε κατι τρυπες πιο πανω απο τις κλασικες του φλας τα ειχε αλλαξει ο προηγουμενος δεν εχουν τρυπες για βιδα πανω τους και βγαινει μονοκοματο ολο για να αλαξεις λαμπα.....μλκς....