PDA

View Full Version : Το ανικανοποίητο του ανθρώπου…



Σελίδες : [1] 2

ggs
18/10/2013, 10:24
Το ανικανοποίητο του ανθρώπου…

Εχω το Τενερε (ΧΤ660Ζ) από το 2008 …
Όταν το αγόραζα , ήξερα τι ακριβώς έπαιρνα και μέχρι τώρα δεν με έχει διαψεύσει…
Είναι ένα μονοκύλινδρο που τα παει πολύ καλά μέσα στην πόλη , που τα πάει καλά στον επαρχιακό και τα πάει καλά στο χώμα (όσο καλά μπορώ κι εγώ να το πάω)…
Η θέση οδήγησης του βολεύει το ύψος μου και το βάρος του (208 γεματο) το κουμαντάρω σχετικά εύκολα..
Η αυτονομία του και η κατανάλωση του είναι σε πολύ καλά επίπεδα…
Μέχρι στιγμής είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος από την αξιοπιστία του..

Όμως , ήξερα και ότι

Τον ανοιχτό δρόμο τον σιχαίνεται και κουραζει …
5 ταχύτητες
Άμα χρειάζεσαι λιγο περισσότερο γκάζι , δεν το έχεις …
Έχει κραδασμούς , αν και πολιτισμένους για μονοκυλινδρο…
Οι αναρτήσεις του ήταν μέτριες και με το πέρασμα του χρόνου αρχίζουν και γίνονται άθλιες…
Δεν έχει ABS …


Και έχουμε φτάσει (μετά από 5 χρόνια και εν μέσω κρίσης) στο σημείο που πρέπει να αποφασίσουμε κάποια πράγματα …

1.
Κρατώ την μηχανή και σουλουπώνω όσο φτηνότερα μπορώ τις αναρτήσεις (πριν γινουν πολύ επικίνδυνες)… κανα ελατηριο , λαδακια και , αν περνει , και service… 300-400 €

2.
Κρατώ την μηχανή και ρίχνω χρήματα για αναρτήσεις (~1000) , εξατμιση –φιλτρο (θα χρειαστεί και PC??) άλλο ένα 1000-1300 και σελα (~150) Θα πάμε γύρω στα 2000 - 2500…
και κάποια εκ γενετής θέματα δεν θα έχουν βελτιωθεί

3.
την πουλαω (γυρω στα 4000) και βάζω άλλα 3-4000 ΜΑΧ για να βρω ένα
ον-οφφ σχετικά καινούργιο (3-4 χρονων)
δικύλινδρο
αρκετά περισσότερα άλογα
κυβικά κάτω από 1000
ABS

Ξερω ….ξέρω …. V-STROM….:lol:
Αλλά ρε γμτ είναι σαν το μουρουνόλαδο…. Κάνει καλό αλλά δεν καταπίνεται με τίποτα…

Τα μηχανάκια που παίζουν (μεταχειρισμένα φυσικά) είναι
Triumph Tiger 800XC
BMW F800GS
ΚΤΜ 990 Adv (λίγο ποιο παλιό σε αυτά τα λεφτά)

Και εξ ανατολών (γαμω τις ομορφιές …)
Transalp 700 ABS
Vstrom 650 ABS

Η σειρά που έχουν μπει δεν είναι τυχαία αλλά είναι σειρά προτίμησης..

Μαλλον ,είμαι πιο κοντά στις λύσεις 1 και 3
Αλλα για πείτε κι εσείς καμιά γνώμη …

Sapadak
18/10/2013, 10:30
bmw metaxeiro
Καλο/χρυσο το σουλουπωμα αλλα και μια αλλαγη ειναι .... απαραιτητη

AristidisZ
18/10/2013, 10:31
και γω το ζαχαρώνω το bmwδάκι :a07:

DimChios
18/10/2013, 10:39
να ενα θεμα για το Δευτεριατικο Camelot

Θα μαζευτουμε καμποσοι, θα μας κερασεις μπυρες ολους, θα σου κανουμε τα παπαρια τουμπανα και στο τελος θα σου πουλησει ο Παπ το CBF του sotostzav

:lol:

golis
18/10/2013, 10:40
Άπαξ και αρχίζει να θέλει τουίκινκ κτλ, το πουλάς και παίρνεις άλλο.

McGyver
18/10/2013, 10:42
Και εξ ανατολών (γαμω τις ομορφιές …)
Transalp 700 ABS

...

Αλλα για πείτε κι εσείς καμιά γνώμη …

Κοίτα απ' την άλλη (δυτικά) γιατί έρχονται από Ισπανία (μέχρι το 2009) και Ιταλία (2010 μέχρι τέλος παραγωγής).

DimChios
18/10/2013, 10:47
Κοίτα απ' την άλλη (δυτικά) γιατί έρχονται από Ισπανία (μέχρι το 2009) και Ιταλία (2010 μέχρι τέλος παραγωγής).


καλα... σοβαρα τωρα τον ανθρωπο...


Γιωργη, αμα θες και μπορεις, καλα θα κανεις να το αλλαξεις!!!

ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ ομως Triumph, TA & Vstrom! ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!

ή τη μπεμπα τσίμπα ή το ΚΤΜ!

Μάϊ του σεντς!

ggs
18/10/2013, 10:48
bmw metaxeiro
Καλο/χρυσο το σουλουπωμα αλλα και μια αλλαγη ειναι .... απαραιτητη

και γω το ζαχαρώνω το bmwδάκι :a07:

Άπαξ και αρχίζει να θέλει τουίκινκ κτλ, το πουλάς και παίρνεις άλλο.

3 ποντοι στην λυση 3... χμμμ...


Κοίτα απ' την άλλη (δυτικά) γιατί έρχονται από Ισπανία (μέχρι το 2009) και Ιταλία (2010 μέχρι τέλος παραγωγής).

το βασικό είναι σε πιο επαγγελματικό επιμελητήριο είναι μελος η μαμά εταιρία …:lol:


να ενα θεμα για το Δευτεριατικο Camelot

Θα μαζευτουμε καμποσοι, θα μας κερασεις μπυρες ολους, θα σου κανουμε τα παπαρια τουμπανα και στο τελος θα σου πουλησει ο Παπ το CBF του sotostzav

:lol:
...αφου στο Camelot παμε για αλλα πραγματα...:kiss:

spyrakos35
18/10/2013, 10:49
το 800 το ταιγκερ το ξεχνάς..... καιει πάρα πολύ

μπεμβε 800 με κλειστά μάτια....

MikeG
18/10/2013, 10:49
Στη θέση σου θα ήμουν μεταξύ BMW & KTM. Το BMW προηγείται λόγο οικονομίας στο καύσιμο-τέλη-ασφάλεια. Το ΚΤΜ λόγο οδηγικής υπεροχής.

Τα άλλα όλα απλά μη τα κοιτάς, μείνε με το Τενερέ αν είναι να πας σε κάποιο άλλο από αυτά που λες.

p.s Οι προτάσεις μου στηρίζονται στο ότι θες να πατάς χώμα αρκετά καλά & όχι απλά να περνάς από κάποιο εντελώς βατό ασφαλτοχωματόδρομο.

spyrakos35
18/10/2013, 10:51
...αφου στο Camelot παμε για αλλα πραγματα...:kiss:

θά χει και απ αυτό..... η πρόταση που θα πλειοψηφίσει θα έχει και :a13: μετά

DrBig
18/10/2013, 11:04
Το χεις με την 'μοντα'?
Αν ναι, τοτε η οικονομικη λυση ειναι ενα vstrom 650 στο οποιο κρατας τα παντα εκτος απο αναρτησεις και ροδες και εχεις ενα πολυ αξιολογο και ψαρωτικο δικυλινδρο ον-οφφ με αρκετα μικρο επιπλεον κοστος (γυρω στο 1-1.5 χιλιαρικο)
Ενα παραδειγμα εδω:
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=913007

Αν οχι, τοτε παρε ενα 950. Τα επιπλεον χρηματα για το Φ800 θα σου φτασουν για τις επιπλεον βενζινες μεχρι να τελειωσει η κριση.

ΥΓ
Το f800 θα το παρεις με τα διπλα χρηματα απο το 660 και θα εχει το ιδιο επιπεδο αναρτησεων.

ggs
18/10/2013, 11:05
Στη θέση σου θα ήμουν μεταξύ BMW & KTM. Το BMW προηγείται λόγο οικονομίας στο καύσιμο-τέλη-ασφάλεια. Το ΚΤΜ λόγο οδηγικής υπεροχής.

Τα άλλα όλα απλά μη τα κοιτάς, μείνε με το Τενερέ αν είναι να πας σε κάποιο άλλο από αυτά που λες.

p.s Οι προτάσεις μου στηρίζονται στο ότι θες να πατάς χώμα αρκετά καλά & όχι απλά να περνάς από κάποιο εντελώς βατό ασφαλτοχωματόδρομο.

Μικε ο λόγος που θέλω να αλλάξω είναι κυρίως η άσφαλτος…
Στο χώμα , βάση των δυνατοτήτων μου , περίπου ιδια θα τα πηγαίνω ….
Θεωρώ ότι οι μηχανές αυτές έχουν περισσότερες δυνατότητες από εμένα στο χώμα…
Να φανταστείς , κατι που δεν μου πολυαρέσει στο KTM είναι ότι φωνάζει αρκετά το Ready to Race , κάτι που εγώ δεν είμαι…

Τώρα, βλέπω ότι το BMW προσφέρει το καλύτερο πακέτο απ αυτά που θέλω…
Για την κατανάλωση του triumph ,που λεει ο spyrakos ,δεν ηξερα ότι είναι τόσο υψηλή σε σχέση με τον αναταγωνισμο !!!

Gorgo
18/10/2013, 11:07
Μπραβο ρε θηριο,αντεξες 5 χρονια με την ιδια? :) :beer:

ggs
18/10/2013, 11:10
Το χεις με την 'μοντα'?
Αν ναι, τοτε η οικονομικη λυση ειναι ενα vstrom 650 στο οποιο κρατας τα παντα εκτος απο αναρτησεις και ροδες και εχεις ενα πολυ αξιολογο και ψαρωτικο δικυλινδρο ον-οφφ με αρκετα μικρο επιπλεον κοστος (γυρω στο 1-1.5 χιλιαρικο)

Αν οχι, τοτε παρε ενα 950. Τα επιπλεον χρηματα απο το Φ800 θα σου φτασουν για τις επιπλεον βενζινες μεχρι να τελειωσει η κριση.



Dr , αν εννοείς να κάνω εγώ την μοντα με αλλαγές αναρτήσεων –τροχών κ.λ.π. , όχι δεν το χω αρα στο κόστος θα πρέπει να μπουν και τα εργατικά…
Αλλα ασχετα με αυτό , θεωρείς ότι ένα φτιαγμένο vstrom είναι καλύτερη επιλογή από ένα π.χ. f800gs ?

DrBig
18/10/2013, 11:13
Dr , αν εννοείς να κάνω εγώ την μοντα με αλλαγές αναρτήσεων –τροχών κ.λ.π. , όχι δεν το χω αρα στο κόστος θα πρέπει να μπουν και τα εργατικά…
Αλλα ασχετα με αυτό , θεωρείς ότι ένα φτιαγμένο vstrom είναι καλύτερη επιλογή από ένα π.χ. f800gs ?

Αν δεν σε ενδιαφερει το χωμα και συνυπολογισεις και το κοστος αγορας, τοτε οχι απλα καλλιτερη, αλλα πολυ καλλιτερη. Σ'αυτην την περιπτωση βαλε και το versys μεσα.

bulmont
18/10/2013, 11:19
Μπραβο ρε θηριο,αντεξες 5 χρονια με την ιδια? :) :beer:


Μα γιά μοτοσυκλέττα μιλάει ο άνθρωπος
κι' όχι γιά γυναίκα..............................

nickald
18/10/2013, 11:30
Σα να βλεπω εμενα.... το ιδιο με πιανει καθε 12-24 εβδομαδες....

Πολυ σημαντικο το κοστος χρησης παντως.... κι εγω bmw θα κοιταζα

ggs
18/10/2013, 11:35
Αν δεν σε ενδιαφερει το χωμα και συνυπολογισεις και το κοστος αγορας, τοτε οχι απλα καλλιτερη, αλλα πολυ καλλιτερη. Σ'αυτην την περιπτωση βαλε και το versys μεσα.


ρε γμτ , μπορει να εχεις δικιο αλλα...



Το ανικανοποίητο του ανθρώπου…

Ξερω ….ξέρω …. V-STROM….:lol:
Αλλά ρε γμτ είναι σαν το μουρουνόλαδο…. Κάνει καλό αλλά δεν καταπίνεται με τίποτα…

GFawkes
18/10/2013, 12:03
μπεμβε 800 με κλειστά μάτια....

καιει λιγο, παει καλα και τα κανει ολα (χωμα, πολη, εθνικη)

θελει ενα Τζαμακι μονο για την εθνικη

faraway
18/10/2013, 12:07
Eγώ έχω αμφιβολίες σχετικά με το bmw 800 , στο κέρδος που θα έχεις σε άνεση , κραδασμούς , υψηλές ταχύτητες , σέλα σε σχέση με το tenere .

Σαφώς είναι αναβάθμιση , αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το παραπάνω κόστος αγοράς του θα το πάρεις και σε ανώτερα χαρακτηριστικά .

Εμένα πιο πολύ μου ακούγεσαι για κατηγορία On off 1000cc και άνω . ;)

ggs
18/10/2013, 12:09
Eγώ έχω αμφιβολίες σχετικά με το bmw 800 , στο κέρδος που θα έχεις σε άνεση , κραδασμούς , υψηλές ταχύτητες , σέλα σε σχέση με το tenere .

Σαφώς είναι αναβάθμιση , αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το παραπάνω κόστος αγοράς του θα το πάρεις και σε ανώτερα χαρακτηριστικά .

Εμένα πιο πολύ μου ακούγεσαι για κατηγορία On off 1000cc και άνω . ;)

αααα.... εσυ πας να μας βαλεις φωτιες και μπελαδες....:p

ggs
18/10/2013, 12:50
Το χεις με την 'μοντα'?
Αν ναι, τοτε η οικονομικη λυση ειναι ενα vstrom 650 στο οποιο κρατας τα παντα εκτος απο αναρτησεις και ροδες και εχεις ενα πολυ αξιολογο και ψαρωτικο δικυλινδρο ον-οφφ με αρκετα μικρο επιπλεον κοστος (γυρω στο 1-1.5 χιλιαρικο)
Ενα παραδειγμα εδω:
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=913007


ΥΓ
Το f800 θα το παρεις με τα διπλα χρηματα απο το 660 και θα εχει το ιδιο επιπεδο αναρτησεων.

ωπ ... το "παραδειγμα" τωρα το δα...

εεε. δεν λες "να ενα vestrom" οταν το βλεπεις.... :lol:
εχει πεσει ΠΟΛΥμοντα...

301727

301728


το f800 εχει ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ αναρτησεις ??

road spirit
18/10/2013, 13:17
Έχε υπόψη σου ότι το 800 δεν έχει επουδενί καλύτερες αναρτήσεις απο το τενερέ. Και αν το μεταχείρο που θα βρεις είναι δουλεμένο αρκετά, τότε θα είναι εντελώς σουμιές. Οπότε τα λεφτά που θα έριχνες στο τενερέ για σέρβις/αναβάθμιση αναρτήσεων θα χρειαστεί να τα ρίξεις και στο 800.

Pan (dvs)
18/10/2013, 13:18
Δυσκολοι καιροι για πριγκιπες.Αποψη μου,σουλουπωσε το και τα ξανασκεφτεσαι του χρονου τετοια εποχη.
Εκτος αν αντλεις απο καπου αισιοδοξια για το κοντινο μελλον οποτε ακου τους υπολοιπους.:)

manosamos
18/10/2013, 13:30
Καβαλησα το Μπεμβεδακι και το ...............ερωτευτηκα.:a07:
Ευχαριστως θα το εκανα τραμπα με το Βαραντερο.:)
Για ολα τα άλλα που λες,ουτε που θα το σκεφτωμουνα,ειδικα για το Τρανς.

MikeG
18/10/2013, 13:32
Το 800 έχει αρκετά πιο σκληρές αναρτήσεις (ιδιαίτερα το πιρούνι) σε σχέση με το Tenere. Έχω κάνει κάμποσα χιλιόμετρα με Tenere και στην άσφαλτο το θεωρώ απαράδεκτο.

ggs
18/10/2013, 13:36
Έχε υπόψη σου ότι το 800 δεν έχει επουδενί καλύτερες αναρτήσεις απο το τενερέ. Και αν το μεταχείρο που θα βρεις είναι δουλεμένο αρκετά, τότε θα είναι εντελώς σουμιές. Οπότε τα λεφτά που θα έριχνες στο τενερέ για σέρβις/αναβάθμιση αναρτήσεων θα χρειαστεί να τα ρίξεις και στο 800.

...μ αυτο ,σιγουρευτικα οτι και το BMW εχει χάλια αναρτησεις...


οποτε , υπαρχει η λυση 1

Δυσκολοι καιροι για πριγκιπες.Αποψη μου,σουλουπωσε το και τα ξανασκεφτεσαι του χρονου τετοια εποχη.






Εκτος αν αντλεις απο καπου αισιοδοξια για το κοντινο μελλον οποτε ακου τους υπολοιπους.:)

εχω αρχισει να βλεπω ειδησεις στην ΔΤ με τον Προκόπη Δούκα... :lol:

SHOOTER045
18/10/2013, 13:52
λοιπον ακου και εμενα τον ασχετο
BMW f800-f650(το δικυλινδρο ε??????????)τα ειχα και τα 2 και οχι για βολτα-επαγγελματικα
+πολυ καλες αναρτησεις-ειδικα το ανοιχτο,σφιχτες για ασφαλτο,που στο χωμα κουραζουν αν το κυνηγας
γκαζι πολυυυυυ σε σχεση με τα αλλα που λες-ειδικα το 800-το ανοιχτο
abs που απαενεργοποιουνται με ενα κουμπι
θερμαινομενα γκριπ
αρκετα καλα φρενα-το ανοιχτο
-σελα αθλια για ον-οφ σκληρη(ειδικα ο πισω καθεται σε σανιδα)θα ψαχνεις την σελα του ΧΤ
abs αποτομο και ατσαλο
ανεπαρκη τα φρενα του μικρου-ειδικα το μπροστινο-εκτος αν πας στο καινουργιο που εχει διπλους δισκους εμπρος
βενζινομετρο χωρις ουσια,αφου δειχνει οτι να ναι
ακριβα ανταλακτικα
και ζημιαρικο αρκετα,και τα δυο

TRANSALP 700
αν ειχε 6αρι σαζμαν
αν ειχε 10 αλογα παραπανω
αν ειχε ποιο λιγο σφιχτες αναρτησεις
θα μιλουσα για το ΤΕΛΕΙΟ μεσαιο ον οφ

V STROM
συνδυαζει καπως τα καλα των δυο παραπανω
χωρις να παιρνει τα κουσουρια τους

αυτα τα ολιγα

sotostzav
18/10/2013, 13:53
και γω για μπεμπεδακι θα σου ελεγα γιωργο....το εχω οδηγησει αρκετες φορες εντος-εκτος δρομου και το ευχαριστηθηκα...εκτος αμα σου πουλησει ο παπ το cbf μου οπως ειπε καποιος αλλος:lol:

Nostradamus
18/10/2013, 13:54
Για χώμα δεν... Έχω αγνοια... Έχοντας οδηγήσει λίγο ένα ΤΑ 700ΑΒS, περισσότερο ένα V-STROM 650 και αρκετά έως πολύ το ΚΤΜ και το 950 και το 990, αν είχα την δυνατότητα του κόστους συντήρησης και κίνησης του, δεν θα επέλεγα κανένα άλλο.
Πιθανά μάλιστα να έπαιρνα το 950 που το βρίσκεις σημαντικά φτηνότερο.

DimChios
18/10/2013, 14:07
...αφου στο Camelot παμε για αλλα πραγματα...:kiss:

μην υπεκφεύγεις! Θα σαλιαριζουμε με μπυρες κερασμενες!

:lol:

MikeG
18/10/2013, 14:17
και ζημιαρικο αρκετα,και τα δυο


Αν εξαιρέσεις καμμένα πηνία σε κάποια μοντέλα, τι άλλο ξέρεις εσύ; Τα παραγωγής 08 και 09 υπάρχουν περιπτώσεις που είχαν θέμα.

akis_trevor
18/10/2013, 14:22
εγω παντως αν επαιρνα ον οφφ μεσαιο θα επαιρνα το βερσυς απτο 10' και μετα,που κατ εμε ομορφυνε αρκετα.αλλα δεν παω χωμα.

SHOOTER045
18/10/2013, 14:28
αντλιες νερου,σαζμαν,,ανορθωτες,φλατζες κεφαλης,κολλημενα μοτερ-ανευ λογου και αιτιας-και 650(δικυλινδρα)και 800
φιλος στρατιωτικος
υπηρετουσε στο νησι σου παιρνει f800 απο εκει καινουργιο-ζελατινα
στα 2.000-παρα κατι χλμ
του κολαει μοτερ
του προτειναν να του αλλαξουν μοτερ
δεν δεχτηκε
ηθελε καινουργιο
εκαναν 1,5 χρονο
ευτυχως μεγαλωσε γερμανια ηξερε την γλωσσα και το γερμανικο δικαιο καλα
οταν μιλησε με γερμανια
του εδωσαν καινουργιο+κατι ψιλα για αποζημιωση
η μηχανη του-η παλια πακεταριστηκε και εφυγε τυλιγμενη για γερμανια
τωρα τι και πως
δεν ξερω

MikeG
18/10/2013, 14:40
αντλιες νερου,σαζμαν,,ανορθωτες,φλατζες κεφαλης,κολλημενα μοτερ-ανευ λογου και αιτιας-και 650(δικυλινδρα)και 800
φιλος στρατιωτικος
υπηρετουσε στο νησι σου παιρνει f800 απο εκει καινουργιο-ζελατινα
στα 2.000-παρα κατι χλμ
του κολαει μοτερ
του προτειναν να του αλλαξουν μοτερ
δεν δεχτηκε
ηθελε καινουργιο
εκαναν 1,5 χρονο
ευτυχως μεγαλωσε γερμανια ηξερε την γλωσσα και το γερμανικο δικαιο καλα
οταν μιλησε με γερμανια
του εδωσαν καινουργιο+κατι ψιλα για αποζημιωση
η μηχανη του-η παλια πακεταριστηκε και εφυγε τυλιγμενη για γερμανια
τωρα τι και πως
δεν ξερω


Το μηχανάκι που λες το ξέρω και ξέρω και την ιστορία του εκ των έσω. Μάλλον ο φίλος σου δε τα λέει όλα... Επίσης ξέρω ακόμα που είναι η παλιά μηχανή του.. όχι πάντως στη Γερμανία.


Τώρα από όλα αυτά που γράφεις στην αρχή, το μόνο που γνωρίζω είναι η φλάντζα κεφαλής που αλλάχτηκε σε όλα μέχρι παραγωγής 10, μετά άλλαξε η φλάντζα από εργοστάσιο. Γνωρίζω το ιστορικό για σχεδόν όλα τα 800 που σερβίρονται στη Κρήτη.

Stergios69
18/10/2013, 14:50
O mikeg καλα τα λεει.
Παρε κανα f800 οσο πιο προσφατο γινεται μαζι με μια αλλη σελα. Επισης, αλλαξε και την επανω βιδα που πιανει η πισω αναρτηση.

ggs
18/10/2013, 15:25
Κατ αρχην , κανείς μέχρι τώρα δεν πρότεινε την λύση 2 (να ψιλοτουμπανιασω το τενερε) και είναι κάτι που κι εγώ δεν το προτιμώ..

Μας μενει η θεωρια των δυο ακρων…

Ή βαζω λιγα λεφτα να το συμμαζέψω και το βλέπω σε 1-2 χρόνια ξανά ,

Ή να προχωρήσω στην αγορά μιας καλής μτχ. Που θα μου κοστίσει 2-4 χιλ.

Η λογικη λεει vstrom (που δεν μου αρεσει) και το μεγαλύτερο μέρος του πακέτου δείχνει να το έχει το BMW…

Οι γνώμες όλων είναι υπολογίσιμες και ιδιαιτέρως των ανθρώπων που το έχουν…

Καταλαβαινω ότι από αναρτησεις και ανεση σελας δεν θα δω διαφορες με το Τενερε .
Επίσης ,καταλαβαίνω ότι ήταν (είναι?) ζημιάρικα μέχρι το 2010(?) ….. αυτό είναι ένα μείον σε σχέση με το τενερε και είναι κατι που με ξενερώνει ….

nickald
18/10/2013, 15:33
Παντως vstrom επειδη το λεει η λογικη μη παρεις...... δεν ειναι καιρος να πετας λεφτα οταν ξενερωσεις.

DimChios
18/10/2013, 15:33
Κατ αρχην , κανείς μέχρι τώρα δεν πρότεινε την λύση 2 (να ψιλοτουμπανιασω το τενερε) και είναι κάτι που κι εγώ δεν το προτιμώ..

Μας μενει η θεωρια των δυο ακρων…

Ή βαζω λιγα λεφτα να το συμμαζέψω και το βλέπω σε 1-2 χρόνια ξανά ,

Ή να προχωρήσω στην αγορά μιας καλής μτχ. Που θα μου κοστίσει 2-4 χιλ.

Η λογικη λεει vstrom (που δεν μου αρεσει) και το μεγαλύτερο μέρος του πακέτου δείχνει να το έχει το BMW…

Οι γνώμες όλων είναι υπολογίσιμες και ιδιαιτέρως των ανθρώπων που το έχουν…

Καταλαβαινω ότι από αναρτησεις και ανεση σελας δεν θα δω διαφορες με το Τενερε .
Επίσης ,καταλαβαίνω ότι ήταν (είναι?) ζημιάρικα μέχρι το 2010(?) ….. αυτό είναι ένα μείον σε σχέση με το τενερε και είναι κατι που με ξενερώνει ….

θες ρε ενα αντρικο (επιτελους στην ηλικια σου) μηχανακι με 24000 χλμ να βολευτουμε ολοι? :D

ggs
18/10/2013, 15:39
θες ρε ενα αντρικο (επιτελους στην ηλικια σου) μηχανακι με 24000 χλμ να βολευτουμε ολοι? :D

θα Αρωτησω τον pap να μΕ πει....:D

vaska
18/10/2013, 15:41
Desert is orange KTM

devil's animal
18/10/2013, 16:10
ΚΤΜ 950

STOYBI
18/10/2013, 16:31
Σορρυ....

Αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι την σιγουρια σου οτι δεν θα χρειαστεις αλλα χρηματα με το μεταχειρισμενο ( δυο - τριων ετων ) που θελεις να αγορασεις......

Καθως και το ψιλομπερδεμα σου με τα ΟΦΦ - ον και τα ΟΝ - οφφ....!!!

:wave2:

Allst@rf
18/10/2013, 16:38
Κάτσε να σε μπριζωσω λίγο παραπάνω...

Για 640 adv το χεις σκεφτεί;

faraway
18/10/2013, 17:04
Για πιο λόγο να αφήσει το tenere για να πάει στο 640adv ?

Δεν κερδίζει τίποτα σε σχέση με αυτά που ζητάει . ;)

devil's animal
18/10/2013, 17:04
Κάτσε να σε μπριζωσω λίγο παραπάνω...

Για 640 adv το χεις σκεφτεί;

μαλλον οχι γιατι θελει δικυλινδρο...
αλλιως θα πηγαινε για 690...τα πουλανε 4-5 χιλιαρικα...

ggs
18/10/2013, 17:06
Σορρυ....

Αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι την σιγουρια σου οτι δεν θα χρειαστεις αλλα χρηματα με το μεταχειρισμενο ( δυο - τριων ετων ) που θελεις να αγορασεις......

Καθως και το ψιλομπερδεμα σου με τα ΟΦΦ - ον και τα ΟΝ - οφφ....!!!

:wave2:

θεωρω οτι ενα μηχανακι 2-3 ετων δεν (θα πρεπει να) θελει κατι αλλο πλην αναλωσιμων (π.χ. λαστιχα μπαταρια,σερβισ) κατι το οποιο θα θελει και το τενερε.

οσο για το μπερδεμα που λες ,για να ξεμπερδευτουμε , αν το τενερε ειχε ενα κυλινδρο ακομη και +15-20 αλογα , δεν θα καναμε αυτη την κουβεντα...

επισης , πιο ολοκληρωμενη ΚΑΙ ομορφη (για τα δικα μου θελω) μηχανη θεωρω οτι ειναι το κτμ990 , ομως ανεβαζει πιο πολυ το μπατζετ και με προβληματιζει λιγο το κοστος χρησης..

el_hymador
18/10/2013, 17:36
ΒΜW F650 (δικύλινδρο) + σέλα από την πρώτη στιγμή.

endopandou
18/10/2013, 18:21
και γω το ζαχαρώνω το bmwδάκι :a07:
Προσπάθησε να βρεθούμε αύριο που σε θέλω ρε...

virus
18/10/2013, 18:59
Desert is orange KTM


ΚΤΜ 950

:sun: ετσι


εγω προσωπικα ΔΕΝ θα χαλουσα τα λεφτα μου να παρω μουρουνολαδο. για να ειμαι ξυνισμενος καθε μερα;

η θα βελτιωνα το τενερε καλα ομως

η θα πηγαινα στις πορτοκαλιες.


μην σου πω το ιδιο διλημα εχω κι εγω. ευτυχως ειμαι σε καλυτερη θεση απο σενα. μου λειπη η τσοντα στην πωληση του αφρικα.

οποτε καθομαι στα αυγα μου

Juohmaru!
18/10/2013, 19:15
... ή θα πηγαινα στις πορτοκαλιες....



Αφού κατά βάθος όλοι το ξέρετε... προς τι οι συζητήσεις.... 950/990 Adv και τέλος!!!

AristidisZ
18/10/2013, 19:18
Προσπάθησε να βρεθούμε αύριο που σε θέλω ρε...

με τρομάζεις :bawl:

Kostas2B
18/10/2013, 19:29
Να πάρεις κάτι που να μη γίνεις δούλος του. Σκέψου σοβαρά το κόστος συντήρησης και χρήσης...Το 990 ειναι άνω του μέσου κόστους! Το BMW αναλόγως...

Για μένα,αν δε θες πραγματικά να το δώσεις το Tenere,δηλαδή αν μπορεις να συμβιβαστείς με το γκάζι του,κρατα το και κανε του μια αναβάθμιση και βλέπεις αργότερα πάλι!

MikeG
18/10/2013, 19:34
Να πάρεις κάτι που να μη γίνεις δούλος του. Σκέψου σοβαρά το κόστος συντήρησης και χρήσης...Το 990 ειναι άνω του μέσου κόστους! Το BMW αναλόγως...

Για μένα,αν δε θες πραγματικά να το δώσεις το Tenere,δηλαδή αν μπορεις να συμβιβαστείς με το γκάζι του,κρατα το και κανε του μια αναβάθμιση και βλέπεις αργότερα πάλι!


Πως ακριβώς γίνεσαι δούλος στις παραπάνω μοτοσυκλέτες; Επίσης γνωρίζεις κόστος χρήσης και συντήρησης του BMW; Δε προσπαθώ να υπερασπιστώ τίποτα, αλλά παράλληλα δεν αντέχω τις ανακρίβειες.

Kostas2B
18/10/2013, 19:41
Αν ζεις με ένα βασικό μισθό,τα βγάζεις πέρα με το Tenere,ακομα και αν το χρησιμοποιείς καθημερινά όπως ο Γιωργος. Αν σου βγάλει κάτι,η επισκευή ειναι φθηνή...
Αντιθέτως,το 990 ειναι πανάκριβο στα σέρβις,το γνωρίζω απο φίλο μου που το εχει καθώς και απο συζητήσεις με κάποιους ακομα κατόχους. Το BMW όπως και να το κάνουμε ειναι πιο ακριβό σε ολα του απο το Tenere.
Αν σου βγάλουν ζημιές,τα ανταλλακτικά ειναι αρκετά ακριβά για τη μέση τσέπη του Έλληνα!

virus
18/10/2013, 19:41
Αφού κατά βάθος όλοι το ξέρετε... προς τι οι συζητήσεις.... 950/990 Adv και τέλος!!!



μεγαλος παραγων το κοστος συντηρησης ;)

τι διαλο λες καμια φορα. ας καω κι ας ζησω.

δικοπο μαχαιρι ομως στις μερες μας.

προσωπικα δεν μου καθεται με τιποτα το BMW.

θα εψαχνα παντως και το βερσις.

dimzan
18/10/2013, 19:44
το f800 το ειχα ψαξει κι εγω παλαιοτερα.

στο νετ οι πληροφοριες πο θα βρεις ειναι οι εξης: ζημιες πασης φυσεως σε ζωτικα μερη, ευαισθητο abs. Για μενα ηταν αποτρεπτικος παραγοντας. Η καταναλωση του ειναι εξαιρετικη. Ομως αμα ειναι τα 200€ που γλυτωνω το χρονο απο τις βενζινες να φοβαμαι μην τα δωσω σε ζημιες , ε δεν το κανω.

Επισης για μενα ειναι καπως αποτρεπτικος παραγοντας ο ιμαντας με τα δικα του γραναζια, που αλλαζει θεωρητικα στα διπλασια χλμ απο τα αλυσογραναζα, ομως ειναι και 400€ το κοστος.

Δεν το εχω οδηγησει και δεν εχω αποψη. Οσα εψαξα ομως τοτε ειχαν περασει απο διαφορες ζημιες, σχεδον κανενα δεν ητνα χωρις ζημια στο ιστορικο του



Δε σε γνωριζω προσωπικα , ωστε να πω οτι σου ταιριαζει η ταδε μηχανη, ομως για τις αναγκες σου πιστευω πως το vstrom ειναι ιδανικο. Οικονομικο σε χρηση, μηδενικες ζημιες, ικανοποιητικο γκαζι, βγαιζει με abs, κανει ταξιδι ανετα, εχει ωραια σελα. Το οδηγησα και δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο. Ειμαι και κοντος (173) και ομως το χειροζομουν για πλακα.

Βασικα δοκιμαζεις ολες τις μηχανες που σου αρεσουν, καιδ αιλεγεις. Γτι αμα δεν κατσεις στο τιμονι δεν θα εχεις καλη αποψη

DrBig
18/10/2013, 19:48
Το μονο που μπορω να συνεισφερω στην κουβεντα περι κοστους σερβις 950 ειναι οτι εδωσα περι τα 130-150 για βαλβιδες, μιας και ολα τ'αλλα τα κανω μονος. Πολλα θεωρουνται η λιγα?

Α και να πω οτι αυτο ηταν στα 20,000κ, το επομενο ειναι στα 40,000κμ και μετα στα 70,000 και 100,000.
Δηλαδη συνολικο κοστος περι τα 600 ευρω για 130,000Κμ βαλβιδες.

Elesun
18/10/2013, 19:54
Αν ζεις με ένα βασικό μισθό,τα βγάζεις πέρα με το Tenere,ακομα και αν το χρησιμοποιείς καθημερινά όπως ο Γιωργος. Αν σου βγάλει κάτι,η επισκευή ειναι φθηνή...
Αντιθέτως,το 990 ειναι πανάκριβο στα σέρβις,το γνωρίζω απο φίλο μου που το εχει καθώς και απο συζητήσεις με κάποιους ακομα κατόχους. Το BMW όπως και να το κάνουμε ειναι πιο ακριβό σε ολα του απο το Tenere.
Αν σου βγάλουν ζημιές,τα ανταλλακτικά ειναι αρκετά ακριβά για τη μέση τσέπη του Έλληνα!

Για πες μας τι ακριβώς πανάκριβο έχει το ΚΤΜ στα σέρβις του (σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό);
Για εμένα τα μόνα σοβαρά μείον του 950 είναι η έλλειψη ABS και η κατανάλωση.

endopandou
18/10/2013, 20:00
Πόσο στοιχίζει το μεγάλο service στο ΚΤΜ ξέρουμε ή υποθέτουμε;

Kostas2B
18/10/2013, 20:08
Ο Μητσακης που εχει κάνει πολλα χλμ με αυτο αν και δεν ειναι δικό του,μου είπε ότι κάτω απο 300 στα μεγάλα σέρβις δε δίνεις.
Επίσης,στην ΚΤΜ απο μόνος του ο μηχανικός μας είπε ότι ειναι αρκετά ακριβά σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Γιατί αυτο το πέσιμο ομως,δεν καταλαβαίνω...

road spirit
18/10/2013, 20:13
Ο Μητσακης που εχει κάνει πολλα χλμ με αυτο αν και δεν ειναι δικό του,μου είπε ότι κάτω απο 300 στα μεγάλα σέρβις δε δίνεις.
Επίσης,στην ΚΤΜ απο μόνος του ο μηχανικός μας είπε ότι ειναι αρκετά ακριβά σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Γιατί αυτο το πέσιμο ομως,δεν καταλαβαίνω...

Γιατί παίζει πάρα πολύ παραπληροφόρηση Κώστα, τουλάχιστον για το 800, στο βαθμό που καταντά αστείο.

dimzan: μάλλον πρέπει να ξανατσεκάρεις τις πηγές σου. Έχει το μηχανάκι μου ιμάντα και δεν το ξέρω??? :bawl:

Κόστος για ελεγχο βαλβίδων σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία: περί τα 100 ευρώ εκ των οποίων τα 65 είναι η φλάντζα. Γενικά τα εργατικά που χρεώνει το επίσημο σέρβις BMW για τις προβλεπόμενες εργασίες σέρβις είναι πολύ λίγα. Πραγματικά δεν ξέρω απο που έχει βγεί αυτή η ράδιο αρβύλα.... Σε γενικό σερβις των 40.000 πλήρωσα για εργατικά 150 ευρώ.

Όσον αφορά τα αναλώσιμα, άμα κάποιος είναι γκάου μπεμβεδάκιας και πάει και τα αγοράζει τυφλοσούρτη απο το επίσημο, ε καλά να πάθει. Αυτοί φταίνε που έχει βγεί και το όνομα στο μπεμβεδάκιδες. Γιατί αν αγοράσεις τα αναλώσιμα απο έξω, πληρώνεις όσο θα πλήρωνες για κάθε μοτό.

Allst@rf
18/10/2013, 20:14
Υπάρχουν και οι εξειδικευμενοι γνωστοί και μη εξαιρεταιοι,για οικονομικά σέρβις...

Περισσοτερα στο γνωστό επικό θρεντ "ο καλός, ο κακός και ο ασχημος "

faraway
18/10/2013, 20:15
Γιατί αυτο το πέσιμο ομως,δεν καταλαβαίνω...

Άστο πάνω μου , θα ρίξω προπέτασμα καπνού . :ninja:

Άντε ρε σεις με τη μπουρούχα το 950/990 , το 1150/1200 gs να πάρεις φίλε που είναι καλύτερο σε όλα , οικονομικό και έχει και φθηνά service ( αν δεν πάρεις κανά άξονα στη μασχάλη ) . :lol::lol:

endopandou
18/10/2013, 20:17
Δεν βλέπω να ξέρουν και πολλοί αλλά η γνώμη, γνώμη...
Το μεγάλο service λοιπόν στοιχίζει σε εξουσιοδοτημένο κάτι λιγότερο απο 400 γιούρα 400
Αν δείτε τι χρειάζεται να βγει απο πάνω για να ρυθμιστούν οι βαλβίδες θα καταλάβετε εν μέρη το γιατί.
Μην λέτε λοιπόν πως είναι οικονομικό στα service και μην υποθέτετε κόστη αν δεν υπολογίσετε και κάποιες αβαρίες που ΘΑ βγάλει. Η κατανάλωση επίσης είναι ένα θέμα.
Απο εκεί και πέρα στα μεγάλα off θεωρώ πως είναι μονόδρομος.


Όπως λέει ο Allst@rf υπάρχουν και τα μη εξουσιοδοτημένα ...

alex14
18/10/2013, 20:17
:D

:rolleyes:

301748

Kostas2B
18/10/2013, 20:18
Γιάννη το θέμα ειναι να πάρει κάτι ο άνθρωπος που να μη τον ταλαιπωρήσει,κυρίως με προβλήματα. Η απλή συντήρηση ειναι πιο ακριβή σε σχέση με το 660,το θέμα ειναι τυχόν ανταλλακτικά σε περίπτωση ζημιάς/βλάβης.
Αυτο είπα και πριν,αλλα κάποιοι γουστάρουν να ιντριγκαρουν την κουβέντα!

Elesun
18/10/2013, 20:20
Μεγάλο σέρβις με βαλβίδες, καθαρισμό καρμπ, αλλαγή μπουζί, παραφλού, φίλτρου αέρος-λαδιού και λάδια = 220€ σε μη εξουσιοδοτημένο. Πολλά ή λίγα;

DrBig
18/10/2013, 20:21
Όπως λέει ο Allst@rf υπάρχουν και τα μη εξουσιοδοτημένα ...

Ολοι το λεμε και προφανως αν καποιος παρει ενα εκτος εγγυησης και πηγαινει σε εξουσιοδοτημενο ειναι αξιος της ιδιας τυχης με αυτην που αναφερει ο road spirit περι αγορας ανταλλακτικων απο την BMW HELLAS

road spirit
18/10/2013, 20:22
Γιάννη το θέμα ειναι να πάρει κάτι ο άνθρωπος που να μη τον ταλαιπωρήσει,κυρίως με προβλήματα. Η απλή συντήρηση ειναι πιο ακριβή σε σχέση με το 660,το θέμα ειναι τυχόν ανταλλακτικά σε περίπτωση ζημιάς/βλάβης.
Αυτο είπα και πριν,αλλα κάποιοι γουστάρουν να ιντριγκαρουν την κουβέντα!
Ρε συ, διάβασες το κόστος που έγραψα? Πόσο πιο φθηνά είναι τα εργατικά για γενικό σερβις 40.000 χλμ στο τενερέ???

Για το κόστος των ανταλλακτικών σε περίπτωση ζημιάς/βλάβης κρατάω μια επιφύλαξη για το πόσο πολύ φθηνότερα είναι τα επίσημα τζαπαν ... Έχω και τζαπαν και ξέρω.

endopandou
18/10/2013, 20:22
Μεγάλο σέρβις με βαλβίδες, καθαρισμό καρμπ, αλλαγή μπουζί, παραφλού, φίλτρου αέρος-λαδιού και λάδια = 220€ σε μη εξουσιοδοτημένο. Πολλά ή λίγα;
Στον Δημήτρη. Εκεί πάω και εγώ.

Kostas2B
18/10/2013, 20:23
Δεν βλέπω να ξέρουν και πολλοί αλλά η γνώμη, γνώμη...
Το μεγάλο service λοιπόν στοιχίζει σε εξουσιοδοτημένο κάτι λιγότερο απο 400 γιούρα 400
Αν δείτε τι χρειάζεται να βγει απο πάνω για να ρυθμιστούν οι βαλβίδες θα καταλάβετε εν μέρη το γιατί.
Μην λέτε λοιπόν πως είναι οικονομικό στα service και μην υποθέτετε κόστη αν δεν υπολογίσετε και κάποιες αβαρίες που ΘΑ βγάλει. Η κατανάλωση επίσης είναι ένα θέμα.
Απο εκεί και πέρα στα μεγάλα off θεωρώ πως είναι μονόδρομος.


Όπως λέει ο Allst@rf υπάρχουν και τα μη εξουσιοδοτημένα ...

Θα πηγαινες εσυ το δικό σου σε μη εξουσιοδοτημένο; Δε νομίζω...

Επίσης,το σέρβις όπως σωστά αναφέρεις ότι εχει πολυ αγγαρεία και γι αυτο ειναι ακριβό,αλλα η συχνότητα του δεν κάνει ακομα πιο ακριβό το κόστος συντήρησης; Κάθε 10-15Κ χλμ,σωστά;

MikeG
18/10/2013, 20:24
Καταντάει τόσο βαρετό τελικά όταν όλοι συζητάμε για μοτοσυκλέτες που έχουμε δει μόνο στα φανάρια... Σα να κάθομαι να μιλάω τώρα εγώ για το Busa.

Το service του 800 είναι αστεία γελοίο σα κόστος, το ίδιο και για 990. Αν σας πω πόσο χρέωσε εξουσιοδοτημένος εδώ για αλλαγή λαδιών σε Vstrom θα γελάτε μέχρι αύριο και παράλληλα μετά θα λέτε ότι το Vstrom έχει πανάκριβα service.

Ας μιλάνε ρε παιδιά μόνο οι γνώστες... Άλλο να εκφράζεις άποψη και άλλο να μιλάς με τόση σιγουριά για κάτι..Αυτό με τα ακριβά service προβλήματα σκ@τ@ φατά έχω βαρεθεί να το ακούω και είναι και ο λόγος που ποια δε συμμετέχω διαδικτιακά αλλά ούτε και πραγματικά σε τέτοιου είδους κουβέντες με άτομα που δε γνωρίζω προσωπικά και δε ξέρω τι απόψεις κουβαλάνε.


ggs, καβάλησε τα, δες και πόσο πάνε τα μεταχειρισμένα και πάρε Vstrom.. :lol: :lol: :lol:


:beer:

Allst@rf
18/10/2013, 20:24
Άσχετο αλλά υπάρχει θρεντ στο φόρουμ που να μην έχει βγει έστω για λίγο off-topic;

:lol:

DrBig
18/10/2013, 20:24
:D

:rolleyes:

301748

:beer:

endopandou
18/10/2013, 20:25
Θα πηγαινες εσυ το δικό σου σε μη εξουσιοδοτημένο; Δε νομίζω...

Επίσης,το σέρβις όπως σωστά αναφέρεις ότι εχει πολυ αγγαρεία και γι αυτο ειναι ακριβό,αλλα η συχνότητα του δεν κάνει ακομα πιο ακριβό το κόστος συντήρησης; Κάθε 10-15Κ χλμ,σωστά;
Σε μη εξουσιοδοτημένο πάω, μόλις το έγραψα.
(Κάθε 15 βαλβίδες είναι σφάξιμο δυστυχώς.)

MikeG
18/10/2013, 20:25
Θα πηγαινες εσυ το δικό σου σε μη εξουσιοδοτημένο; Δε νομίζω...

Επίσης,το σέρβις όπως σωστά αναφέρεις ότι εχει πολυ αγγαρεία και γι αυτο ειναι ακριβό,αλλα η συχνότητα του δεν κάνει ακομα πιο ακριβό το κόστος συντήρησης; Κάθε 10-15Κ χλμ,σωστά;



Στο δικό μου, κάνω ένα κάρο πράγματα μόνος και πάω στον εξουσιοδοτημένο για να του πω μαλακίες, να μου πει μαλακίες και να τον ρωτήσω και καμιά απορία. Μη μιλάς με τόση σιγουριά.. :)

DrBig
18/10/2013, 20:29
Θα πηγαινες εσυ το δικό σου σε μη εξουσιοδοτημένο; Δε νομίζω...


Ελα, ομολογησε οτι εισαι λιγο ασχετος περι ΚΤΜ :p


ΥΓ
Οι καλλιτεροι μηχανικοι στην Αθηνα τουλαχιστον ειναι μη εξουσιοδοτημενοι.

Allst@rf
18/10/2013, 20:31
Όταν είναι να μιλησουμε, μιλάμε, δε βηχουμε...


;)

alex14
18/10/2013, 20:35
:beer:

Κοροιδευομαστε τωρα ? :confused:

:lol:


:beer:

geez996
18/10/2013, 21:21
Smt990 και 950/990 adventure.....

AUFGEBRACHT
18/10/2013, 21:44
dimzan: μάλλον πρέπει να ξανατσεκάρεις τις πηγές σου. Έχει το μηχανάκι μου ιμάντα και δεν το ξέρω??? :bawl:

Ή όντως είναι παραπληροφορημένος ή δεν έχει πάρει χαμπάρι κι αναφέρεται στο F800S/ST.

makis206
18/10/2013, 22:28
[pap mode on] Άκου τώρα Γιώργη μου χωρίς πολλά πολλά:
Ανταλλάσεις το tenere με το Transalp 700 μου και κλείσαμε με σένα, βίον ανθόσπαρτον. Τρέχω σφαίρα στο προπατζίδικο του pap, βρίσκω τον Σωτήρη που κάθεται στον πάγκο και παίζει ΚΙΝΟ κι αφού του αφήνω τα κλειδιά του tenere του παίρνω το cbf και μην τον είδατε. Στην έξοδό μου απ'το μαγαζί εμφανίζεται κι ο Trooper αλλά αυτό είναι άσχετο, ένα υπέροχο βεστρόμ ψάχνει αυτός αλλά δεν μας βολεύει στην παρούσα. Εγώ cbf 600 (ξανά) κι έκλεισα τη μοτοσικλετιστική μου καριέρα ευτυχισμένος.
Αργότερα έρχομαι και σας βρίσκω στο Camelot με το χαμόγελο της καύλας αυτουνού που επιτέλους επέστρεψε στους 4 κυλίνδρους και πίνω μετά χαράς τη μπύρα που κερνάς για το διαμάντι που σου άφησα.
..δεν περνάει μισάωρο και να'σου τον Σωτήρη με ένα λευκό Bros απ'έξω, σφαίρα μέσα ανακοινώνοντάς μας πως σε λίγο φτάνει κι ο pap.. όπου όντως φτάνει αλλά με το gsx το 14άρι.. [/pap mode off εδώ]

..κοιτάμε όλοι την είσοδο του στο μαγαζί και μ'ένα σώμα μια φωνή.. :

-"Που είναι ρε λαλάκα το Τενερε;;;;"
-"Δυναμόμετρο...":bawl:

el-Gatto
18/10/2013, 23:27
Το μονο που μπορω να συνεισφερω στην κουβεντα περι κοστους σερβις 950 ειναι οτι εδωσα περι τα 130-150 για βαλβιδες, μιας και ολα τ'αλλα τα κανω μονος. Πολλα θεωρουνται η λιγα?

Α και να πω οτι αυτο ηταν στα 20,000κ, το επομενο ειναι στα 40,000κμ και μετα στα 70,000 και 100,000.
Δηλαδη συνολικο κοστος περι τα 600 ευρω για 130,000Κμ βαλβιδες.
Κι έδωσες μόνο τόσα γιατί εχεις το SE.
Για το ADV που είχα εγώ ,έδινα + 30-50 για την ίδια εργασία.
Στο Tenere αντίστοιχα ,θα έδινες 40 € ακριβώς για την ίδια εργασία.
Επίσης κάθε 20.000 km
Ασε που θα το έκανες κι αυτό μόνος σου , στο ευκολάκι μονοκύλινδρο.
Και τα λάδόφιλτρα του επίσης τάλλάζεις μόνος σου γιά πλάκα.
Ενώ στο ΚΤΜ είναι αρκετά περίπλοκο για το μέσο χρήστη.
Κακά τα ψέματα.
Το μεγάλο ΚΤΜ σου βγάζει σίγουρα μεγάλα χαμόγελα ,αλλά κοστίζουν πολύ περισσότερα απο τα χαμογελάκια που μπορεί να σου βγάλει το Τενεκέ.
Οπου φτάνει η τσέπη του καθενός....κι ότι πληρώνεις παίρνεις.

Για να μη μιλήσω για την τεράστια διαφορά στην κατανάλωση καυσίμου μεταξύ των 2.

Με ένα μικρό μέρος αυτών των χρημάτων που έχει κερδίσει ο φίλος στα 5 χρόνια χρήσης του ,μπορεί να το κάνει...τούμπανον.

QSpec
19/10/2013, 00:38
Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα Versys με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις το Tenere και όταν και αν το βαρεθείς ή δεις ότι δεν σε καλύπτει πάρε ένα Tiger800 (όχι το XC). Στο χώμα που φαντάζομαι πως θες να πας, πας άνετα με το XC αλλά και με το Versys αν δεν το λυπάσαι με μόνο περιορισμό τα ελαστικά για τα οποία θα βρεις διάφορες λύσεις online.

bocaros
19/10/2013, 02:28
να ενα θεμα για το Δευτεριατικο Camelot

Θα μαζευτουμε καμποσοι, θα μας κερασεις μπυρες ολους, θα σου κανουμε τα παπαρια τουμπανα και στο τελος θα σου πουλησει ο Παπ το CBF του sotostzav

:lol:

πολυ ευκολα του βαζεις ,

αυτος ειναι ικανος να πουλησει το μοτο απο τον πρωτο ντελιβερα που θα περασει απο εξω και μετα να πεισει και τον ggs οτι ειναι αυτο ακριβως που εψαχνε

dimzan
19/10/2013, 04:27
Ή όντως είναι παραπληροφορημένος ή δεν έχει πάρει χαμπάρι κι αναφέρεται στο F800S/ST.

οντως ειχα μπερδευτει και νομιζα οτι ηθελε το st ο φιλος.

και παλι , δε νομιζω πως σε αξιοπιστια εχει να επιδειξει κατι καλυτερο το 800gs , οπως και ολα τα bmw

matmat
19/10/2013, 05:43
Ρε συ Γιωργη ... κρατησετο κανα δυο χρονια και πηγαινε στο μεγαλο αδελφακι μετα να ησυχασουμε ολοι αφου εισαι τενερακιας μην το κουραζεις πολύ :p

DrBig
19/10/2013, 06:55
Κοροιδευομαστε τωρα ? :confused:

:lol:


:beer:


Καθολου!

SHOOTER045
19/10/2013, 07:05
Ρε συ Γιωργη ... κρατησετο κανα δυο χρονια και πηγαινε στο μεγαλο αδελφακι μετα να ησυχασουμε ολοι αφου εισαι τενερακιας μην το κουραζεις πολύ :p

αν ειναι ετσι
ας πουλησει το μικρο
ας αγορασει ενα 750
ας το φτιαξει οπως θελει
και θα του μεινουν και ρεστα

matmat
19/10/2013, 07:26
ας αγορασει ενα 750


είχε ...

STOYBI
19/10/2013, 07:26
θεωρω οτι ενα μηχανακι 2-3 ετων δεν (θα πρεπει να) θελει κατι αλλο πλην αναλωσιμων (π.χ. λαστιχα μπαταρια,σερβισ) κατι το οποιο θα θελει και το τενερε.

οσο για το μπερδεμα που λες ,για να ξεμπερδευτουμε , αν το τενερε ειχε ενα κυλινδρο ακομη και +15-20 αλογα , δεν θα καναμε αυτη την κουβεντα...

επισης , πιο ολοκληρωμενη ΚΑΙ ομορφη (για τα δικα μου θελω) μηχανη θεωρω οτι ειναι το κτμ990 , ομως ανεβαζει πιο πολυ το μπατζετ και με προβληματιζει λιγο το κοστος χρησης..


Κακα τα ψεματα..... Το μεταχειρω ειναι μεταχειρω !!

Δεν ξερεις τι μπορει να εχει τραβηξει απο τον πρωτο χρονο λειτουργιας του χωρις απαραιτητα να εχει εμφανη σημαδια κοποσης ( αναρτησεων μοτερ κλπ.... )

Κατα τα αλλα κοιτας μονο τις αναγκες σου αρα με αυτες θα ζυγισεις και την μοτο που θα παρεις...

Τα καλλυτερα απο αυτα που αναφερες ( κτμ- bmw ) ξερεις πολυ καλα, οτι μονο απο το κοστος συντηρησης τους ( χωρις να χρειαστουν τιποτε αλλο ) θα στοιχισει αρκετα παραπανω απο το τουμπανιασμα του χτ που αναφερες προυγουμενος...!

Ναι δεχομαι οτι βαρεθηκες με το χτ....

Οτι σου λειπει η παραπανω δυναμη...

Δεν δεχομαι σε καμμια περιπτωση οτι με το λιφτινγκ του χτ "" μακροχρονια "" θα βγειs περισσοτερο ζημιωμενος..!


:wave2:

panavour
19/10/2013, 08:59
ktm με 130000 χλμ ????????????? το ανεκδοτο της ημερας :lol::lol::lol::lol:


Το μονο που μπορω να συνεισφερω στην κουβεντα περι κοστους σερβις 950 ειναι οτι εδωσα περι τα 130-150 για βαλβιδες, μιας και ολα τ'αλλα τα κανω μονος. Πολλα θεωρουνται η λιγα?

Α και να πω οτι αυτο ηταν στα 20,000κ, το επομενο ειναι στα 40,000κμ και μετα στα 70,000 και 100,000.
Δηλαδη συνολικο κοστος περι τα 600 ευρω για 130,000Κμ βαλβιδες.

Juohmaru!
19/10/2013, 09:24
Μια στιγμή.......!!!!!

Η συζήτηση έχει εδώ και ώρα αναλωθεί στο αν κάνει 120 ή 150 ευρώ το μεγάλο σέρβις, αν έχει και βαλβίδες.... κλπ....

Καταλαβαίνω ότι το κόστος σήμερα είναι θέμα ομως..... Για μηχανή μιλάμε!!!!! Ούτε για πλυντήριο.... ούτε για καφετιέρα....
Εννοείται ότι ένα 1000αρι είναι ακριβότερο (και καλύτερο όμως) σε όλα του από ένα 600άρι... Άλλη κατηγορία!

Ή πάρε αυτή που σε κ@υλώνει πραγματικά (990 adv) ή κράτα το τενερέ....... και εννοείται χωρίς "αναβαθμίσεις" κλπ!
Οσα χρήματα και να ρίξεις στο τενερε, 990 δεν θα γίνει...

pipe_smoker
19/10/2013, 09:34
Να αρωτήξω κι εγώ κάτι μπας και δεν έχω καταλάβει καλά:




3.
την πουλαω (γυρω στα 4000) και βάζω άλλα 3-4000 ΜΑΧ = άρα ξεκινάς με μια προίκα 7-8 χαρτιά???


με σκοπό να βρεις on-off δικύλινδρο (ή τρικύλινδρο μιας και ανέφερες και το tiger 800 το οποίο δεν κατάλαβα γιατί έφυγε άκλαφτο από την κουβέντα), 3-4 ετών, με περισσότερα άλογα από το τενερέ, κάτω από 1000cc και με ABS?

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι έχεις πάρα πολλές επιλογές και το βασικότερό σου πρόβλημα θα έπρεπε να είναι στο ποιό σου αρέσει περισσότερο (εμφανησιασκά, σαν αίσθηση, κλπ)?

Κι από τη στιγμή που λες ότι το χώμα δεν το βλέπεις σαν εντουράς, ίσως να είναι μια χαρά επιλογές και το versys, κι ακόμα περισσότερο το NC700 που προτάθηκε παραπάνω.

Όπως και να'χει, κατά την ταπεινή μου άποψη, αν ξεκινάς για αγορά με ποσό που πλησιάζει τιμές καινούριων μοτοσυκλετών, είναι αμαρτία να κοιτάς μόνο 1-2 μοντέλα.
Δεν ψάχνεις μηχανάκι με 3 χιλιάρικα που να κάνει παπάδες.
Ένα ήρεμο on-off ψάχνεις και δίνεις κι ένα 7άρι-8άρι. Στη θέση σου μπορεί να ψαχνόμουν και στην αγορά καθάρά και μόνο καινούριας μοτοσικλέτας αφού τα χρήματα μου δίνουν την επιλογή αυτή.

Just saying...

TROOPER
19/10/2013, 11:01
το τραιουμφ η κρατας το ιδιο.

AUFGEBRACHT
19/10/2013, 11:34
οντως ειχα μπερδευτει και νομιζα οτι ηθελε το st ο φιλος.

και παλι , δε νομιζω πως σε αξιοπιστια εχει να επιδειξει κατι καλυτερο το 800gs , οπως και ολα τα bmw

Άστα να πάνε, και στο δικό μου BMW και σε γνωστού, μας έχει κάψει το λαμπάκι του φλάς στα 7 χρόνια...

daz
19/10/2013, 12:06
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα σχόλια.

Προτείνω το 1 και να περιμένεις να δεις τι θα βγάλει η κτμ.

Το 2 και το παντρεύεσαι.

Το 3 μόνο αν δεν θέλεις άλλο πια μονοκύλιδρο. (Για μένα το 3 δεν υπάρχει)

dimzan
19/10/2013, 12:57
Άστα να πάνε, και στο δικό μου BMW και σε γνωστού, μας έχει κάψει το λαμπάκι του φλάς στα 7 χρόνια...

λογικο ειναι (μιας και στεκει στατιστικα), ομως σημασια εχει να κοιταμε τα συνολικα στατιστικα , και απο 2 χρηστες μονο δεν γινεται να εξαγουμε αξιοπιστα στατιστικα. υπαρχουν και ομολογουμενως bmw με πολυ καλη αξιοπιστια οπως το 650, ομως γενικα η μαρκα πασχει , και στις μηχανες και στα αυτοκινητα.

Ειναι ωραια μηχανακια (καποια μου αρεσουν κι εμενα )αρκει να μπορεις να τα πληρωνεις αν στο ζητησουν.