PDA

View Full Version : Πρόβλημα στον συμπλέκτη



owl
18/10/2013, 14:19
Καλημέρα σε όλους,

Εχω ενα Ax-1 το οποίο παρουσιάζει ενα περίεργο πρόβλημα.
Όταν μείνει ακινητοποιημένο για αρκετές ώρες (ένα 24 ώρο για παράδειγμα ) και πάω να το βάλω μπροστά, φαίνεται σαν να έχουν κολλήσει οι δίσκοι του συμπλέκτη και "κλοτσάει" πολύ (με πατημένο συμπλέκτη εννοείται) .
Μετά όλα δουλεύουν ρολόι.

Αυτό που φοβάμαι είναι οτι στο τέλος θα χαλάσει και τον άξονα μετάδοσης με τόσα και τέτοιας έντασης χτυπήματα που κάνει.

Μήπως κάποιος γνωρίζει κατι σχετικά με την αιτία του προβλήματος ;

Ευχαριστώ

OldMan
18/10/2013, 14:44
Πόσους αιώνες έχεις να αλλάξεις λάδια..??

sapila racing
18/10/2013, 14:49
Καλημέρα σε όλους,

Εχω ενα Ax-1 το οποίο παρουσιάζει ενα περίεργο πρόβλημα.
Όταν μείνει ακινητοποιημένο για αρκετές ώρες (ένα 24 ώρο για παράδειγμα ) και πάω να το βάλω μπροστά, φαίνεται σαν να έχουν κολλήσει οι δίσκοι του συμπλέκτη και "κλοτσάει" πολύ (με πατημένο συμπλέκτη εννοείται) .
Μετά όλα δουλεύουν ρολόι.

Αυτό που φοβάμαι είναι οτι στο τέλος θα χαλάσει και τον άξονα μετάδοσης με τόσα και τέτοιας έντασης χτυπήματα που κάνει.

Μήπως κάποιος γνωρίζει κατι σχετικά με την αιτία του προβλήματος ;

Ευχαριστώ

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πριν το βάλεις μπρός να πατησεις συμπλέκτη και να βάλεις ταχύτητα.
Με πατημενο συμπλέκτη και ταχυτητα καντο μπρός πίσω 2-3 φορές μεχρι να ελευθερωθούν οι δίσκοι.
Το πρόβλημα δεν είναι σπάνιογενικά, αλλά στο AX1 μου φαίνεται περίεργο.
Οι δίσκοι είναι aftermarket? Τι λάδι έχεις βάλει?

owl
18/10/2013, 15:39
Τα λάδια ειναι ολοκαίνουργια Motul 15-50.
Το κόλπο που λές Sapila racing με το προς - πίσω ( τι nickname είναι αυτό , το γράφω και νομίζω οτι σε προσβάλω :) ) , το κάνω και εγώ, αλλά είπα μπας και βρώ μια πιο σωστή και μόνιμη λύση.
Οι δίσκοι είναι σίγουρα after market γιατί η honda έχει την γνωστη οικονομική πολιτική της πώλησης δευτερης μηχανής μόνο από τα ανταλλακτικά.
Εκτός από after market είναι και αρκετά παλιοί , αλλά επειδη δεν πατινάρουν δεν τους έχω αλλάξει ακόμη.
Θα μπορούσε να φταίει αυτό ;

sapila racing
18/10/2013, 15:50
Τα λάδια ειναι ολοκαίνουργια Motul 15-50.
Το κόλπο που λές Sapila racing με το προς - πίσω ( τι nickname είναι αυτό , το γράφω και νομίζω οτι σε προσβάλω :) ) , το κάνω και εγώ, αλλά είπα μπας και βρώ μια πιο σωστή και μόνιμη λύση.
Οι δίσκοι είναι σίγουρα after market γιατί η honda έχει την γνωστη οικονομική πολιτική της πώλησης δευτερης μηχανής μόνο από τα ανταλλακτικά.
Εκτός από after market είναι και αρκετά παλιοί , αλλά επειδη δεν πατινάρουν δεν τους έχω αλλάξει ακόμη.
Θα μπορούσε να φταίει αυτό ;

Δεν με προσβάλλεις, μην ανησυχείς. :D

Αυτό συμβαίνει μολις ο καιρός κρυώνει? Αν ναι δοκίμασε να το δουλέψεις με πιο λεπτό λάδι.

Αν όχι και εφ όσον τα λάδια είναι καινούρια το πιθανότερο είναι να φταίνε οι δίσκοι.
Μπορεί ναι έχουν στραβώσει με αποτέλεσμα να κολλάνε.
Υπ όψιν οτι μπορεί να έχουν στραβώσει οι μεταλλικοί που υποθέτω οτι δεν θα έχουν αλλαχθεί για πολύ καιρό, αλλά δεν αποκελίονται και οι φιμπερένιοι.
Επίσης αν τα ελατήρια ηταν κι αυτα aftermarket και πιο σκληρά, μπορεί να την βγαλεις πιο φτηνά.

karellen
18/10/2013, 16:01
Στο ρελαντί και προτού βάλεις ταχύτητα κράτα πατημένο το συμπλέκτη 10 δευτερόλεπτα.
Μετά θα μπει λουκούμι!