PDA

View Full Version : Yamaha TDR125R Belgarda



West
19/10/2013, 22:51
To 1994 αγόρασα το TDR καινούργιο προς 820.000 δρχ από Μιχαηλίδη, Λ. Αμφιθέας στο Π. Φάληρο. Το 1995 την πούλησα σε ένα συμφοιτητή μου με 22.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ και αγρατζούνιστη, δεν είχε πέσει ούτε από το σταντ. Από τότε το μηχανάκι μπήκε σε ένα γκαράζ έχοντας γράψει 50 μόλις επιπλέον χιλιόμετρα και έμεινε εκεί.

Αποφάσισα λοιπόν να το πάρω ξανά στα χέρια μου και να το κάνω απολύτως λειτουργικό, μετά την 18ετή ακινησία του.

Εντωμεταξύ βρήκα κι ένα ίδιο μηχανάκι πρώτο χέρι από Σπάρτη το οποίο ο μεσήλικος κύριος που το είχε αποφάσισε να το δώσει (για χάρη ενός κινέζικου παπιού, oh mon dieux!!!) με 18.000 στο κοντέρ του!

Οπότε, αυτή τη στιγμή έχω ένα απολύτως λειτουργικό TDR με 30 αλογάκια που δεν σε αφήνουν ασυγκίνητο, αντιθέτως σε κουρδίζουν έντονα ενώ ταυτόχρονα παραμένεις σε ταχύτητες ... γήινες, ενώ η αδρεναλίνη ρέει άφθονη! Αλλάχθηκαν ήδη τσιμούχες μπροστινού, ρουλεμάν λαιμού, ρουλεμάν τροχών μπρος πίσω, αλυσιδογράναζα, μπαταρία και λάστιχα.

Νιώθω ότι ο χρόνος γυρνάει 20 χρόνια πίσω κάθε φορά που ανεβαίνω στη σέλα του!

Φωτογραφίες σύντομα!

SHOOTER045
19/10/2013, 23:31
:a014::a014:

doctoras
20/10/2013, 08:54
Τέλεια φίλε! Κράτησε το για πάντα τέλειο μηχανάκι και επίσης καθαρόαιμη διχροναρα που δεν παθαίνει τίποτα, εάν και πιστεύω ότι με τα ανταλλακτικά δεν θα έχεις θέμα τα πάντα βρίσκονται πλέον

Το δεύτερο πόσο το αγόραζες?

SHOOTER045
20/10/2013, 09:00
ειναι εκεινο το κοκκινο-κιτρινο-λευκο η αλλιως<chesterfield?>

West
21/10/2013, 22:40
ειναι εκεινο το κοκκινο-κιτρινο-λευκο η αλλιως<chesterfield?>

Αυτό που λες είχε ζάντες με ακτίνες και on-off λάστιχα.

Αυτό που είχα και απέκτησα πάλι είναι το άσπρο κόκκινο μωβ με το αυτοκόλλητο LIGHTBURNER.

301955

Από ανταλλακτικά ευτυχώς υπάρχουν αρκετά ακόμα, χρησιμοποιούνται κοινά με άλλα μοντέλα (ΧΤ, Fazer, DT κλπ).

Το δεύτερο στοίχισε 650 ευρωπαϊκά και θα φτάσει κοντά στο χιλιαρικάκι για μία αξιοπρεπή κατάσταση.

Θα ενημερώσω προσεχώς...

West
16/03/2014, 20:40
Μετά την αντιμετώπιση απρόσμενων δυσκολιών, όπως:

-> το ρεζερβουάρ είχε σαπίσει εσωτερικά, είχε θρυμματιστεί το υλικό και έπρεπε να βρεθεί καινούργιο,
-> το slide του καρμπυρατέρ είχε κολλήσει, παρότι μπήκε για μέρες σε μπανιέρα με ειδικό "φάρμακο", δεν ξεκόλλησε ποτέ. Έπρεπε να βρεθεί καρμπυρατέρ καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Η Yamaha το έδινε €400 καινούργιο, τελικά βρέθηκε το ίδιο από την Dellorto σε πολύ καλύτερη τιμή,
-> η λαστιχένια εισαγωγή αέρα στο καρμπυρατέρ από το φίλτρο αέρα είχε σκιστεί. Ο κωδικός είχε καταργηθεί από τη Yamaha αλλά ευτυχώς ταιριάζει ακριβώς αυτή από DT 125 και λύθυκε και αυτό το πρόβλημα.

Κατά τα άλλα αλλάχθηκαν εξ' ανάγκης αλλά και προληπτικά τα ρουλεμάν των τροχών, τα ρουλεμάν του λαιμού, το φίλτρο αέρα, τα αλυσιδογράναζα, τα υγρά φρένων, η μπαταρία, τα λάστιχα, οι ντίζες, ίσως και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

Η χαρά της οδήγησης των δύο TDR 125 μετά από τόση προσπάθεια και τόσα χρόνια δεν περιγράφεται με λόγια.

Ακολουθούν ορισμένες φωτογραφίες.

311999
312000
312001

West
16/03/2014, 20:46
312004
312006
312007

Στο γκαράζ περιμένοντας φίλους για Κυριακάτικες βόλτες!

Takata Dome
16/03/2014, 20:59
Σωραίος :beer:

makis206
16/03/2014, 21:00
Ω ρε παλικάρι τι είπες τώρα! Κούκλες, να τις χαρείς και τις δυο!:beer:

Αμφίσημος
16/03/2014, 21:17
Nα το χαίρεσαι διπλά φίλε, κλασσικό πλέον. Δεν είναι άραγε κατα κάποιο τρόπο το TDR πρόγονος του TDM?

virus
16/03/2014, 21:18
ωραιος :beer::beer:


και το κατεραμ :evil:

dimzan
16/03/2014, 21:37
ωραια τα μηχανακια αλλα

To caterham ολα τα λευτα... Π¨οσο τυχερος καποιος να εχει τετοιο εργαλειο στην ελλαδα. Με πινακιδες το χεις ή ειναι καποιο kit car?

West
16/03/2014, 21:41
Το TDR ήταν το πρώτο μπέρδεμα μεταξύ on-off και street, με το ψηλό τιμόνι του, τους street τροχούς του, τις δισκοφρενάρες του. Αν σήμερα έχω μάθει πέντε πράγματα από στρίψιμο μοτοσυκλέτας είναι γιατί στα 18 μου με το TDR 125 δεν είχα το γκάζι που χρειαζόμουν για να ακολουθώ την υπόλοιπη παρέα και "αναγκαζόμουν" να κρατάω το γκάζι όσο πιο πολύ ανοικτό μπορούσα, να φρενάρω τελευταία στιγμή τα 130 κιλά του TDR με το 320mm δισκόφρενο και να διατηρώ τη φόρα μου στις στροφές... Να 'ναι καλά το TDR, με κάνω να χαζογελάω στα 40 μου χωρίς κόπο.

Με 22 ευρώ τέλη κυκλοφορίας και 43 ευρώ ασφάλεια το 6μηνο, νομίζω δεν έχω λόγο να το πουλήσω.

Το ένα από τα δύο θα το πουλήσω σε κάνα δύο μήνες. Μέχρι τότε βόλτες με φίλους με τα δύο μαζί !

ΥΓ. Το Caterham δεν είναι Caterham αλλά Westfield και έχει ελληνικές πινακίδες. Ντροπή τέτοιες κουβέντες σε φόρουμ μοτοσυκλέτας!!!

dimzan
16/03/2014, 22:15
δεν ειναι ντροπη! αγαπαμε ολα τα μηχανοκινητα!

virus
16/03/2014, 22:27
ΥΓ. Το Caterham δεν είναι Caterham αλλά Westfield και έχει ελληνικές πινακίδες. Ντροπή τέτοιες κουβέντες σε φόρουμ μοτοσυκλέτας!!!

ειναι κι αυτο της αδρεναλινης :beer:

jimmis5
16/03/2014, 22:38
ΥΓ. Το Caterham δεν είναι Caterham αλλά Westfield και έχει ελληνικές πινακίδες. Ντροπή τέτοιες κουβέντες σε φόρουμ μοτοσυκλέτας!!!
Ωραια τα tdr αλαα βαλε καμια φωτο απο το οχημα και πες και καμια κουβεντα γιατι μερικοι ειμαστε και κουτακηδες!!!

kostaskk
16/03/2014, 23:01
ααα γιατι μου τα θύμισες τωρα?

ειχα κ εγω κατι εποχές τετειο.
θυμάμαι οτι σε μακρινές διαδρομές δεν κούραζε καθόλου λογο πολυ καλης θέσης οδήγησης και σελας.
γκαζια αρκετα
στην οδήγηση μου φαίνονταν οτι ήθελε πολυ συνήθεια για να το στρίψεις και οτι ειχε κατι σαν 'υποστροφή' που σου δημιουργούσε φοβο οταν το πλαγιαζες αρκετά.

για πες τις δικες σου διαπιστοσεις στην οδηγιση του
ακομα τι τελικη σου εβγαζε?

εμενα καπου στα 130 κοντερ.

https://www.youtube.com/watch?v=WgG6mL0OFQE

312054

Pardalotzatziki
17/03/2014, 01:58
Ομορφιες!!! Καλες βολτες!!! :beer:

notakos600
17/03/2014, 07:59
Κουκλάκια τα έχεις και τα δύο, να τα χαίρεσαι :beer:
Το TDR 125 φοράει το μοτέρ του DT 125;
Επίσης, 18 χρόνια σε ακινησία και οι τσιμούχες στροφάλου δεν είχαν σκάσει; Σκυλιά τα άτιμα.

GFawkes
17/03/2014, 08:54
Θυμαμαι εκει γυρω στο 91-92 πολυ το γλυκοκοιταξα το TDRακι....

ομορφο, φτιαγμενο απο τους Ιταλους....

Ολα τα λεφτα η ψυκτρα του δισκοφρενου!!!!

Βαλε και αλλες φωτο αν θελεις...να θυμηθουμε τα νιατα μας....

Da.Vintage
17/03/2014, 08:58
Σαν καινούριο έγινε ... πιτσιρικάς το ζαχάρωνα και εγώ!

Δώσε φωτό

vaska
17/03/2014, 09:34
Μια φίλη στην Πάτρα είχε το 250. Απίστευτο μηχανάκι. Θυμάμαι γνωστός μάστορας του τότε έλεγε ότι είναι ταμάμ για κόντρες από φανάρι σε φανάρι.


Άρε εποχές που η λαδίλα ήταν η μόνιμη μυρωδιά στα ρούχα μας.
:wave2:

Ωραίος !!!

Da.Vintage
17/03/2014, 09:57
Άρε εποχές που η λαδίλα ήταν η μόνιμη μυρωδιά στα ρούχα μας.
:wave2:

Ωραίος !!!

Το ακαριαίο γκάζι μου λείπει, ..... η μυρωδιά όχι

West
17/03/2014, 10:06
Κουκλάκια τα έχεις και τα δύο, να τα χαίρεσαι :beer:
Το TDR 125 φοράει το μοτέρ του DT 125;
Επίσης, 18 χρόνια σε ακινησία και οι τσιμούχες στροφάλου δεν είχαν σκάσει; Σκυλιά τα άτιμα.
Έχει σαν βάση το μοτέρ του DΤ αλλά είναι πιο δυνατό ετούτο. Έχει 30 ίππους έναντι 23 του DT. Μετράω κατανάλωση αυτές τις μέρες και με τέρμα γκάζι (δεν οδηγείται αλλιώς, τα ξέρετε...) είναι στα 5,5 λίτρα ανά 100 χλμ. Αδιάφορο μέγεθος για εποχές με τιμή λίτρου στις 90 δραχμές...Με ένα χιλιαρικάκι γέμιζα, θυμάμαι...

Φωτογραφίες και βίντεο προσεχώς!

sapila racing
17/03/2014, 10:17
Mπράβο, κούκλες γίνανε!
Εχει πλάκα να τα βλέπεις δίπλα δίπλα. :beer:

devil's animal
17/03/2014, 10:21
σε κατασταση βιτρινας!! μπραβο west...
:beer::beer::beer:

notakos600
17/03/2014, 12:42
Μια φίλη στην Πάτρα είχε το 250. Απίστευτο μηχανάκι. Θυμάμαι γνωστός μάστορας του τότε έλεγε ότι είναι ταμάμ για κόντρες από φανάρι σε φανάρι.




Καλά, το TDR 250 ήταν αρρώστεια, το γκάζι της αρκούδας είχε.
Πρωτότυπο, έξυπνος σχεδιασμός και γ@μάτες επιδόσεις.

taisteal
17/03/2014, 12:54
Κουκλακια και τα δυο..
Μπραβο west

:beer::beer:

Da.Vintage
17/03/2014, 13:47
Mπράβο, κούκλες γίνανε!
Εχει πλάκα να τα βλέπεις δίπλα δίπλα. :beer:

Όποιος τα δει απότομα θα πει ... έπρεπε να σταματήσω στη δεύτερη Μπύρα!

motomaniac
17/03/2014, 21:11
tdr, dt, tzr, sachs xtc, ktm lc2 ολα το ιδιο μοτερ 125 της minarelli. με καποιες διαφορουλες αλλα κατα βαση ιδια. με γεια το καινουριο σου πλεον μηχανακι!

West
20/03/2014, 18:55
Επειδή μπορώ να ζήσω και με ένα TDR, αν και σίγουρα είναι πιο ωραία με δύο, ο έχων δύο χιτώνες να πουλάει τον έναν...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4855460/

bruno
20/03/2014, 21:57
Μπορεις να τα βαλεις να ζευγαρωσουν,να βγαλουν TDR 50:lol: Πολύ ομορφα μπραβο!

drspeed
07/06/2014, 21:38
Ξέθαμα!!!!
Υπήρξα και εγώ θύμα του TDR 125!!! Μπλέ πράσινο!!! Μία ζωή σαν sm έστριβε αυτό το μηχανάκι!!!!Δεν θυμάμαι να μπήκα ποτέ σαν άνθρωπος σε στροφή, πάντα σαν ταλιμπάν!!!! Γκάζι και γούργια!!!! Ά ρε νιάτα! Αν είχα λίγο χώρο θα το έπαιρνα από τα χέρια σου έυκολα αλλά δεν έχω που να το βάλω.
Μακάρι να πάει σε χέρια που θα το γλεντίσουν όπως πρεπει

West
30/06/2014, 17:44
Μακάρι να πάει σε χέρια που θα το γλεντίσουν όπως πρεπει

Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το τελευταίο! Μέχρι στιγμής (2 μήνες...) με έχουν πάρει οι πλέον άσχετοι ενδιαφερόμενοι, με ρωτούν αν είναι αερόψυκτο, αν έχει 12" ή 13" τροχούς, γιατί δεν έχει δύο εξατμίσεις, κάποιος ήθελε να πάρει και τα δύο (ένα για το χωριό - ένα για την πόλη) γιατί ο γιος του χάρισε σε κάποιους και τα δύο GLX που είχαν στην αποθήκη (εννοείται ότι μου εξιστόρησε όλη την ιστορία του γιου του και της αψυχολόγητης συμπεριφοράς του), κάποιος άλλος το είδε αλλά μου είπε μετά στο τηλέφωνο ότι του είπαν οι φίλοι του ότι τα δίχρονα μυρίζουν και άλλα πολλά...

Καμιά φορά σκέφτομαι αυτό που γράφουν κάποιοι στις αγγελίες "μόνο σοβαρές προτάσεις" και χαμογελώ...

Τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να το γράψω κι εγώ.

Όχι ότι θα πιάσει αλλά λέμε τώρα...

Pardalotzatziki
30/06/2014, 21:08
Καμιά φορά σκέφτομαι αυτό που γράφουν κάποιοι στις αγγελίες "μόνο σοβαρές προτάσεις" και χαμογελώ...

Τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να το γράψω κι εγώ.

Όχι ότι θα πιάσει αλλά λέμε τώρα...

Ωχ.....γραψε "για σοβαρους μηχανοβιους μονο" :D

West
30/06/2014, 22:49
Οι Άγγλοι έχουν μία ωραία έκφραση για αυτές τις περιπτώσεις. Αφού γράψουν ολόκληρο το κατεβατό, γράφουν στο τέλος "No timewasters and tire-kickers" το οποίο είναι γαμάτο - κατά τη γνώμη μου - γιατί λέει να μην παίρνουν τηλέφωνο οι χασομέρηδες (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί, όπως φαίνεται...) και οι παντελώς άσχετοι που δεν ξέρουν να εκτιμήσουν με κανένα τρόπο ένα αυτοκίνητο και κάνουν την κλασική κίνηση που κλωτσάνε τα λάστιχα με τη μύτη του παπουτσιού για να διαπιστώσουν ... ποιος ξέρει τι... Ή είναι άνθρωποι που δεν έχουν καμία πρόθεση να αγοράσουν (ιδίως κάτι ακριβό ή σπάνιο ή κλασικό) και έρχονται να ονειρευτούν κυρίως, να κάτσουν, να αγγίξουν, να βγάλουν φωτογραφίες (ναι ναι!!!) και γενικά να σου τα κάνουν Ζέπελιν...

Pardalotzatziki
01/07/2014, 01:11
Οι Άγγλοι έχουν μία ωραία έκφραση για αυτές τις περιπτώσεις. Αφού γράψουν ολόκληρο το κατεβατό, γράφουν στο τέλος "No timewasters and tire-kickers" το οποίο είναι γαμάτο -

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουν τον κοπο μερικοι να σηκωσουν το τηλεφωνο και να σε παρουν ενω πραγματικα δεν ενδιαφερονται.
Μαλλον χασομερηδες ειναι.
Εχω και γω κατι αγγελιες και κατα καιρυς εχω ακουσει ΤΑ χαζα.

notakos600
01/07/2014, 09:37
Οι Άγγλοι έχουν μία ωραία έκφραση για αυτές τις περιπτώσεις. Αφού γράψουν ολόκληρο το κατεβατό, γράφουν στο τέλος "No timewasters and tire-kickers" το οποίο είναι γαμάτο - κατά τη γνώμη μου - γιατί λέει να μην παίρνουν τηλέφωνο οι χασομέρηδες (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί, όπως φαίνεται...) και οι παντελώς άσχετοι που δεν ξέρουν να εκτιμήσουν με κανένα τρόπο ένα αυτοκίνητο και κάνουν την κλασική κίνηση που κλωτσάνε τα λάστιχα με τη μύτη του παπουτσιού για να διαπιστώσουν ... ποιος ξέρει τι... Ή είναι άνθρωποι που δεν έχουν καμία πρόθεση να αγοράσουν (ιδίως κάτι ακριβό ή σπάνιο ή κλασικό) και έρχονται να ονειρευτούν κυρίως, να κάτσουν, να αγγίξουν, να βγάλουν φωτογραφίες (ναι ναι!!!) και γενικά να σου τα κάνουν Ζέπελιν...

:lol: :beer:

kostaskk
01/07/2014, 21:56
ενω τους έχεις περιγράψει μέχρι και την τελευταία βιδα με 2-3 μερες συνεχών περιγραφών και καμια 50αρια φωτογραφίες λενε: α εχω μαγαζί και μου ηρθε το χαρατσι χτες ή η εφορια και δεν μπορώ τελικά να το παρω.
ή ενω το ζητας 1000ευρω παιρνουν τηλ. τους εξηγείς τα παντα και μετα λενε. κοιτα να δεις εχω μονο 500 στην ακρη μπλα μπλα μπλα

εξυπνακιδες που θελουν να πάρουν μοτο στην μιση αξια κτλ
αλλοι το παιζουν φτωχαδακια και κακομοιριδες και μετα 'ανακαλύπτεις' να εχουν γκαραζ με 20 μοτο μεσα
τους εδωσε λιγα λευτα η μαμα και νομίζουν οτι ολοι οι πωλητές βρίσκονται σε ανάγκη και θα αγοράσουν τζάμπα