PDA

View Full Version : χειροποιητα φιλτρα αερος !!!



thomas tuning
20/10/2013, 08:57
μιας η μοτο δεν δουλευε κ πολυ σωστα με τα χοανακια που εβαλα την ανοιξη αποφασισα πως ηρθε η ωρα για κατι πιο σωστο-καλο.
2 προβληματα ομως ενα χρειαζομουν αρκετο χωρο απο του καταλαμβανε το εμπρος φιλτροκουτι για τις πλεξουδες μιας κ εφυγε το μαμα φαναρι κ επρεπε καπου να μπουνε.
οποτε.................πηρα το φιλτροκουτι το μυκρινα λιγο οσο χρειαζοταν το κολλησα κ ετοιμος μεχρι εδω
ναι αλλα πλεον κ να εβρισκα μαμα φιτρα πιο ελευθερα δεν θα χωρουσε οποτε αποφασισα να φτιαξω μονος μου.
πηρα σιτα απο αυτοκινητο για τους προφυλακτηρες ,την ειχα ηδη, κ ξεκινησα μερικες φωτο για να δειτε το αποτελεσμα
αυριο μεθαυριο θα αγορασω κ υλικο για φιλτραρισμα οπως στη φωτο κ ετοιμος για κλεισιμο

thomas tuning
20/10/2013, 08:59
απο δω κ περα πως εγινε το εντοσθιο το ενα φιλτρο ηταν χαμενο εντελως οποτε εφτιαξα κ το καπακι του με λαμαρινα

thomas tuning
20/10/2013, 09:00
λιγες ακομα

thomas tuning
20/10/2013, 09:04
το υλικο φιλτραρισματος ειναι αυτο
κ ελπιζω σε κατιιιιι σαν αυτο στο τελος

thomas tuning
20/10/2013, 19:59
αυτη τη σιτα χρησιμοποιησα φτηνη και την ειχααααααααααααααα απο παλιααααα

MARKOS-V
21/10/2013, 16:59
τωρα ειμαι εκτος θεματος αλλα θα ρωτησω
υπαρχει στο εμποριο χαρτινο φιλτρο αερος ,κατι σαν ρολο;να κοβεις εσυ οσο κομματι θες και να το προσαρμοζεις πανω στη βαση του φιλτρου;

KostasV2
21/10/2013, 17:49
τωρα ειμαι εκτος θεματος αλλα θα ρωτησω
υπαρχει στο εμποριο χαρτινο φιλτρο αερος ,κατι σαν ρολο;να κοβεις εσυ οσο κομματι θες και να το προσαρμοζεις πανω στη βαση του φιλτρου;

Δεν νομίζω να υπάρχει αυτό που λες. Τα χάρτινα φίλτρα κολλιούνται πάνω στη βάση.

grharris
21/10/2013, 19:30
τωρα ειμαι εκτος θεματος αλλα θα ρωτησω
υπαρχει στο εμποριο χαρτινο φιλτρο αερος ,κατι σαν ρολο;να κοβεις εσυ οσο κομματι θες και να το προσαρμοζεις πανω στη βαση του φιλτρου;

Θυμάμαι παλιά, είχα πάρει κομάτι (περίπου 40x40), σαν αφρολεξ/σφουγγάρι για το Bandit. Το πουλάγανε για αυτή τη δουλιά, το έκοβες στα μέτρα σου και το έβαζες!

(Για να σας προλάβω, μεταξύ των καγκουριών που κάναμε τότε, αυτή ήταν η κυριλέ λύση. Για την ακρίβια, αυτό το σφουγγάρι αντικατέστησε φίλτρο απορροφητήρα!!!)

thomas tuning
21/10/2013, 21:16
οχι δεν υπαρχει νομιζω κ δεν θα χρησιμοποιησω χαρτι
πηρα με το μετρο σφουγγαρι που το δινουν γιαυτη τη δουλλεια
κ το τελιωσα οκ οχι τοσο μουρικο αλλα ...........εκει μεσα που θα ειναι ποιος θα το δει? δουλλεια να γινει
εφτιαξα κ τα δυο αυριο ερχοντα τα ζιγκλερ .ΑΜΑΝ εκανα να βρω κ δεν βρηκα κ τα νουμερα που ηθελα τεσπα λιγοοοο πιο μικρα αλλα πιο μεγαλα απο τα μαμα

iconan
11/01/2014, 20:39
αμα πιανουν τα χερια σου παπαδες κανεις!

Pardalotzatziki
12/01/2014, 01:09
Δουλευει καλα;;;

MAIK72
12/01/2014, 01:32
Καλημέρα παιδια.Καλόχρονοι με Υγεία κιόλας μιας κι έχω να μπω από πέρσυ:beer:
Να ρωτήσω μια διέυθυνση που μπορούμε να προμηθευτούμε το σφουγγάρι κι αν κάνει για όλες τις μοτό.Πχ για zl400 που έχω:)

thomas tuning
12/01/2014, 08:04
παιδια αυτο που χρησιμοποιησα εγω σαν αρχη ηταν απο συσκευασια το ειχαν αναμεσα σε κατι δεν ξερω τι αυτο βρηκα το αλλο .................. το ειδικο ταχα...............

motomaniac
12/01/2014, 11:44
παιζει να στο ειπα και στο τηλεφωνο. μην το βαλεις. η βενζινη θα το λιωσει αν δεν ειναι ειδικο. εγω πηρα αυτο απο τον Μπακανο http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_406_416&products_id=20666

αλλα απο οτι βλεπω ο εισαγωγεας εχει κι αλλα http://mototrade.gr/osCommerce/index.php?cPath=136_406_416