PDA

View Full Version : Adventure riding.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

daz
20/10/2013, 17:04
Ποιο είναι το ιδανικό μηχανάκι για εσάς για μια δόση περιπέτειας?

Για μέρη που η οδική θα αργήσει να έρθει. Για διαδρομές με απαιτήσεις και λίγες επιλογές σε περίπτωση στραβής. Για μια βόλτα στο Μαρόκο ή μέχρι το cape town. Για 3 μηνες στην Ν. Αμερική ή 40 μέρες στην Μογγολία.
Μπορεί το καθημερινό σας μηχανάκι να ανταπεξέλθει σε ένα ταξίδι με απαιτήσεις, έστω και με κάποιους συμβιβασμούς από μέρους σας?

Εμπειρίες και συμπεράσματα.
Λάθη και διορθώσεις.
Σκέψεις και προβληματισμοί.

AUFGEBRACHT
20/10/2013, 17:22
Ανάβεις φωτιές, ανάβεις κι όλα τα καις που έλεγε κι ένα σουξεδιάρικο λαϊκοπόπ τραγούδι τότε που ήμουνα φαντάρος και το έπαιζαν στο ΚΨΜ...

Ας κάνω εγώ την αρχή επειδή σε συμπαθώ πολύ. Μετά από 7 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης αλλά και ανάγνωσης ταξιδιωτικών παγκοσμίως, νομίζω πως το καθημερινό μου μηχανάκι μπορεί να θέσει μια υποψηφιότητα βάσει του σκεπτικού σου και να μπει στη λίστα, οπότε γράψε ένα F-650GS, αν είναι και Dakar ακόμα καλύτερα.
Χωρίς να το έχω οδηγήσει θα βάλω στη λίστα κι αυτό που καβαλάς εσύ, το μικρό Tenere, βάσει της συλλογιστικής ότι πάει και άσφαλτο και χώμα (και δεν εννοούμε μια απλή διεκπεραιωτική διάβαση χαλικόδρομου), είναι μονοκύλινδρο άρα απλός κινητήρας και βασικός εάν υπάρχουν εκεί που θα πας μηχανολογικές γνώσεις, γενικά δεν έχω ακούσει να έχει προβληματίσει με χαζοβλάβες ή προβλήματα, μπορεί να φορτωθεί μια χαρά και είναι και -καθαρα υποκειμενικό- όμορφο και από τα λίγα γιαπωνέζικα που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.
Τέλος, θα έβαζα στη λίστα και το KLR-650 γιατί μου φαίνεται ένα τιμιότατο μηχανάκι που μπορεί να μη γεμίζει το μάτι με εμφάνιση, επιδόσεις ή δεν ξέρω κι εγώ τί, αλλά με προϊδεάζει ότι θα κάνει αυτά που αναφέρεις.

endopandou
20/10/2013, 17:28
Σουπιά είσαι μεγάλη σουπιά.-
Το νέο GS 1200 adventure του 2014 :smokin:

AUFGEBRACHT
20/10/2013, 17:38
Σουπιά είσαι μεγάλη σουπιά.-
Το νέο GS 1200 adventure του 2014 :smokin:

Νομίζω πως ο Πανοπτικός έχει χακάρει το λογαριασμό του daz, δεν εξηγείται αλλιώς...

endopandou
20/10/2013, 17:42
Νομίζω πως ο Πανοπτικός έχει χακάρει το λογαριασμό του daz, δεν εξηγείται αλλιώς...
χαχαχα προσωπικά πάντως αν συναντηθούμε πουθενά με τον σουπιά θα πιάσω τοίχο για καλό και για κακό. Ο τύπος είναι ντέιντζερους :giggle:

Kostas2B
20/10/2013, 17:46
Θα διάλεγα ένα Tenere 660 για ένα τέτοιο ταξίδι...

kordix
20/10/2013, 19:20
Εγώ θα πήγαινα με το μηχανάκι μου (άφρικα 96). θα μπορούσα να φύγω αύριο χωρίς να του κάνω κάτι αλλο πέρα από μια αλλαγή λαδιού.βέβαια του εχω κάνει πολλές αλλαγές-βελτιώσεις με την πιο βασική αλλο πίσω αμορτισέρ που πραγματικά μεταμορφώνεται οδηγικά.

Κανένα καινούργιο ον/οφ δεν με εχει πείσει για την αξιοπιστία του συνολικά, την αυτονομία του, την κατανάλωση και την αντοχή του στα περιφερειακά.



Θα πήγαινα επίσης με:

-xrv 650
-dominator 650 πρώτης γενιάς
-tenere 600 ή 660 του 91
-klr 650 το παλιό το δυνατό με το μεγάλο ντεπόζιτο και το φαίρινγκ
-r850gs (Αυτό θα το πάρω κάποια στγμή έτσι και αλλιώς).

daz
20/10/2013, 19:43
H προετοιμασία για το rtw ταξίδι που θα επακολουθούσε.

2009 xt660z tenere RTW mods & upgrades after 50,000 miles (http://advrider.com/forums/showthread.php?t=782959)

Η κατάληξη εν μέσω του ταξιδιού και οι λόγοι.

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=20778470&postcount=848

Αρκετά λάθη κατα την προετοιμασία κατά την γνώμη μου (που δεν ξέρω αν θα άλλαζαν το αποτέλεσμα) τα οποία δεν δικαιολογούνται απ' την εμπειρία του μετά από 38,000 μίλια 16 Countries-31 States-9 Canadian provinces (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=668901)


2Up around Africa. (http://advrider.com/forums/showthread.php?t=710660) Υπερβολικό βάρος, τόσο που εν μέσω του ταξιδιού έστειλαν κάποια πράγματα πίσω.

301852

και heavy duty καταστάσεις..

301853

http://advrider.com/forums/showpost.php?p=17534603&postcount=93

που τους έπιασαν απροετοίμαστους. (2 κρίκους αλυσίδας και δίσκους συμπλέκτη την επόμενη φορά)

Στο επόμενο επεισόδιο το τενερε μάλλον δεν είχε και πολλούς λόγους να μείνει.

2 bikes along (http://advrider.com/forums/showpost.php?p=21454976&postcount=406)

Δεν βάζω άλλα, βαριέμαι να ψάχνω.

Το τενερε είναι μια χαρά για πολλά πράγματα αλλά είναι ιδανικό στην στάνταρτ μορφή του? Είναι το μοναδικό που με ελάχιστες τροποποιήσεις (ή και καμία) μπορεί να ανταπεξέλθει σε τόσες πολλές καταστάσεις και διαφορετικές απαιτήσεις. Όσο όμως οι συνθήκες θα δυσκολεύουν τόσο πιο έντονα θα φαίνονται οι αδυναμίες του με κυριότερη αυτή του βάρους.
Ωστόσο παραμένει μια καταπληκτική βάση που με αρκετές τροποποιήσεις μπορεί να τα καταφέρει πολύ καλύτερα.

Θετικά, αρνητικά, βελτιώσεις, που υπερέχει και που όχι (κατά την, χωρίς εμπειρία σε τέτοια ταξίδια, γνώμη μου) ίσως τα αναφέρω αργότερα. Λινκ με αναφορές από πιο έμπειρους κτλ οταν θα έχω χρόνο να ψάξω.

Lioulios
20/10/2013, 19:46
Κανενα μηχανακι δεν ειναι ετοιμο στην στανταρ μορφη του να κανει αυτο που αναφερεις στο 1ο ποστ .

Kostas2B
20/10/2013, 19:53
Εντάξει ρε συ Απόστολε,αυτος το παράκανε με το φόρτωμα...Υποτίθεται ότι πίσω δεν πρεπει να το φορτώνεις πολυ,αυτος μονο σούζα θα το πήγαινε...

http://youtu.be/x3fDg7f2xPY

Τα Τενερε βγήκαν αλωβητα στο επεισόδιο 4 ή 5...Ειναι αυτά που μου είχες στείλει!

Εγω το έχω πει,κάποια στιγμή θα το ξαναπάρω το 660!

daz
20/10/2013, 19:59
Ανάβεις φωτιές, ανάβεις κι όλα τα καις που έλεγε κι ένα σουξεδιάρικο λαϊκοπόπ τραγούδι τότε που ήμουνα φαντάρος και το έπαιζαν στο ΚΨΜ...

Ας κάνω εγώ την αρχή επειδή σε συμπαθώ πολύ. Μετά από 7 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης αλλά και ανάγνωσης ταξιδιωτικών παγκοσμίως, νομίζω πως το καθημερινό μου μηχανάκι μπορεί να θέσει μια υποψηφιότητα βάσει του σκεπτικού σου και να μπει στη λίστα, οπότε γράψε ένα F-650GS, αν είναι και Dakar ακόμα καλύτερα.
Χωρίς να το έχω οδηγήσει θα βάλω στη λίστα κι αυτό που καβαλάς εσύ, το μικρό Tenere, βάσει της συλλογιστικής ότι πάει και άσφαλτο και χώμα (και δεν εννοούμε μια απλή διεκπεραιωτική διάβαση χαλικόδρομου), είναι μονοκύλινδρο άρα απλός κινητήρας και βασικός εάν υπάρχουν εκεί που θα πας μηχανολογικές γνώσεις, γενικά δεν έχω ακούσει να έχει προβληματίσει με χαζοβλάβες ή προβλήματα, μπορεί να φορτωθεί μια χαρά και είναι και -καθαρα υποκειμενικό- όμορφο και από τα λίγα γιαπωνέζικα που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.
Τέλος, θα έβαζα στη λίστα και το KLR-650 γιατί μου φαίνεται ένα τιμιότατο μηχανάκι που μπορεί να μη γεμίζει το μάτι με εμφάνιση, επιδόσεις ή δεν ξέρω κι εγώ τί, αλλά με προϊδεάζει ότι θα κάνει αυτά που αναφέρεις.

Thanks buddy. :beer:

To ίδιο σκεπτικό έχουμε πάνω κάτω.



Το νέο GS 1200 adventure του 2014 :smokin:

χαχα.. Τώρα ποιός ειναι η σουπιά? :lol:

To ζητούμενο είναι να δούμε που συγκλίνουν οι απόψεις όχι να το κάψουμε στην αντιπαράθεση. Μη μου τρομάζεις σε παρακαλώ τους bmwακιδες, άσε τα παιδιά να μπουν. :lol:


Θα διάλεγα ένα Tenere 660 για ένα τέτοιο ταξίδι...

Και εγώ! :lol: :beer:


Εγώ θα πήγαινα με το μηχανάκι μου (άφρικα 96). θα μπορούσα να φύγω αύριο χωρίς να του κάνω κάτι αλλο πέρα από μια αλλαγή λαδιού.βέβαια του εχω κάνει πολλές αλλαγές-βελτιώσεις με την πιο βασική αλλο πίσω αμορτισέρ που πραγματικά μεταμορφώνεται οδηγικά.

Κανένα καινούργιο ον/οφ δεν με εχει πείσει για την αξιοπιστία του συνολικά, την αυτονομία του, την κατανάλωση και την αντοχή του στα περιφερειακά.



Θα πήγαινα επίσης με:

-xrv 650
-dominator 650 πρώτης γενιάς
-tenere 600 ή 660 του 91
-klr 650 το παλιό το δυνατό με το μεγάλο ντεπόζιτο και το φαίρινγκ
-r850gs (Αυτό θα το πάρω κάποια στγμή έτσι και αλλιώς).

Είμαι υπέρ της γνώμης πως ένα παλιό μηχανάκι μπορεί να ανταπεξέλθει αρκετά καλά. Οι λόγοι απλοί. Καρμπ, μανιβέλα, απλότητα, μικρό βάρος. Επίσης είναι φθηνό, δεν λυπάσαι να το παρατήσεις οπουδήποτε και να γυρίσεις σπίτι σου αεροπορικώς αν συμβεί οτιδήποτε κ.α.
Αντικειμενικά όμως υπάρχουν και καινούρια που μπορούν να τα πάνε πολύ καλά και να προσφέρουν και όση διασκέδαση* δικαιούσαι σε ένα τέτοιο ταξίδι.

Αν το θρεντ προχωρήσει θα επανέλθω όσον αφορά τις επιλογές σου. (αν δεν το κάνει κάποιος άλλος)



edit. * οδηγική απόλαυση εννοούσα.

daz
20/10/2013, 19:59
Κανενα μηχανακι δεν ειναι ετοιμο στην στανταρ μορφη του να κανει αυτο που αναφερεις στο 1ο ποστ .

+1 :beer:

daz
20/10/2013, 20:06
Εντάξει ρε συ Απόστολε,αυτος το παράκανε με το φόρτωμα...Υποτίθεται ότι πίσω δεν πρεπει να το φορτώνεις πολυ,αυτος μονο σούζα θα το πήγαινε...

http://youtu.be/x3fDg7f2xPY

Τα Τενερε βγήκαν αλωβητα στο επεισόδιο 4 ή 5...Ειναι αυτά που μου είχες στείλει!

Εγω το έχω πει,κάποια στιγμή θα το ξαναπάρω το 660!

To κατάλαβε και ο ίδιος, γι' αυτό έστειλε κάποια πράγματα πίσω.

Κωστή έχω αφήσει το πεδίο, στο πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας ένα τέτοιο ταξίδι, ελεύθερο. Γι' αυτό, όλα τα μηχανάκια μπορούν να πάρουν μέρος, ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.

bulmont
20/10/2013, 20:11
R51/3..............................

daz
20/10/2013, 20:20
R51/3..............................

Είσαι ένας μικρός θεούλης. :D:beer:

el-Gatto
20/10/2013, 20:21
Ενδιαφέρον νήμα.

Θα ποστάρω κι εγώ κάποια στιγμή τις απόψεις μου.

Προς το παρόν...
Θα το παρακολουθώ ανελειπώς.

Juohmaru!
20/10/2013, 20:25
Νομίζω κανείς δεν θα διαφωνήσει ότι ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι παρέχει μια ελαφριά, οικονομική, αξιόπιστη και κυρίως εύχρηστη βάση για την υλοποίηση ενός adventure ταξιδιού. Σίγουρα για έναν τέτοιο σκοπό απαιτείται σωστή προετοιμασία και της μηχανής αλλά και... του αναβάτη!

Όμως πως ορίζουμε το adventure ταξίδι...; Εδω και κάποια χρόνια η διάσχιση της Αφρικής από Βορρά προς Νοτο μπορεί να γίνει χωρίς να χρειαστεί να πατήσεις ούτε ένα εκατοστό χώματος... Πέρσι ο Μητσάκης το κανε με ένα SMT! Έχει γίνει ακόμα και με Goldwing...
Επίσης όπως θα ξέρετε υπάρχουν εταιρείες που υποσχονται adventure εμπειρίες, και μπορείς όλη μέρα να ανεβοκατεβαίνεις τους αμμολόφους με ελαφριά μηχανή και ένα Defender να ακολουθεί από πίσω με όλα σου τα μπαγκάζια, ανταλλακτικά, γιατρούς, μάγειρες κλπ... σαν τους αστέρες του Long Way Round ένα πράμα...
Και σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται προετοιμασία άλλου είδους όμως....

301882

301883

Αν όμως μιλάμε για κάτι τέτοιο.... το συζητάμε...

daz
20/10/2013, 20:28
........
301882

301883

Αν όμως μιλάμε για κάτι τέτοιο.... το συζητάμε...

Έεεεετσι! Γι' αυτό άφησα το θρεντ να βρει το δρόμο μόνο του. :beer:

daz
20/10/2013, 20:33
Κανενα μηχανακι δεν ειναι ετοιμο στην στανταρ μορφη του να κανει αυτο που αναφερεις στο 1ο ποστ .

Εννοούσα χωρίς να επέμβεις τόσο πολύ ώστε στο τέλος να καταλήξεις με κάτι άλλο. ;)

daz
20/10/2013, 20:34
Juohmaru κάπου τις έχω ξαναδεί αυτές τις φωτό?

Kostas2B
20/10/2013, 20:40
Ένα 640 και ένα 690 είχατε κάνει το ταξίδι στην Αφρική και το είχατε παρουσιάσει σε δυο τεύχη του Moto?

road spirit
20/10/2013, 20:44
Παρακολουθώ και μόλις βρω κανονικό πληκτρολόγιο θα γράψω την παπατζα μου και εγώ.

ggs
20/10/2013, 20:52
παντως , δυο απο δω μεσα που το εχουν κανει (road spirit & Juohmaru) το εκαναν με ΚΤΜ & ΒΜW.... απ αυτα που χαλανε ντε..:lol:

virus
20/10/2013, 20:59
Εντάξει ρε συ Απόστολε,αυτος το παράκανε με το φόρτωμα...Υποτίθεται ότι πίσω δεν πρεπει να το φορτώνεις πολυ,αυτος μονο σούζα θα το πήγαινε...

http://youtu.be/x3fDg7f2xPY

Τα Τενερε βγήκαν αλωβητα στο επεισόδιο 4 ή 5...Ειναι αυτά που μου είχες στείλει!

Εγω το έχω πει,κάποια στιγμή θα το ξαναπάρω το 660!

το βιντεο που ποσταρες εχει υποστηριξη με βανακι. δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως αυτος ο σκοπος του θρεντ. ο daz κλινει περισσοτερο στην φαση του βροχιδη.

ετσι λοιπον εγω θα προτιμουσα παλιο μηχανακι με καρμπυρατερ και με αξιοπιστια που εχει αποδειχτει στα χρονια.

δηλαδη

africa 650-750
domi
klr 650
xr 650


επισης για τετοιο ταξιδι θεωρω απαραιτητο αρκετα καλες μηχανικες γνωσεις και εργαλεια. ισως η πιο βασικη προυποθεση για μενα. ετσι μπορεις να πας με οτιδηποτε!

daz
20/10/2013, 21:03
το βιντεο που ποσταρες εχει υποστηριξη με βανακι.

Όχι δεν είχε. Μόνο στην αρχή τους ακολουθούσε για κάποια χλμ. Δεν θυμάμαι τον λόγο ούτε μέχρι που τους πήγε.

Allst@rf
20/10/2013, 21:06
Το 400αρι μου με μακρυτερο γραναζωμα, τεποζιτο ραλυ και μια ενισχυση στο υποπλαισιο για φορτωμα...

Takata Dome
20/10/2013, 21:08
Εγώ με ένα τέτοιο θα πήγαινα!

301901

ggs
20/10/2013, 21:41
αν εξαιρέσουμε ολες τις αλλες παραμετρους ενος RTW ταξιδιου και εστιασουμε μονο στην μοτοσυκλετα , θεωρω οτι η ιδανικη μοτοσυκλετα δεν υπαρχει...

υπαρχουν ιδανικοι μοτοσυκλετιστες με την μοτοσυκλετα τους..

rtw ταξιδια εχουν γινει με μαστοδοντα των 20000+ και με χρεπια που κοστιζουν λιγοτερο απο το navigation system των μαστοδοντων..

σχεδον παντα τα ταξιδια με τα χρεπια εχουν περισσοτερο ενδιαφερον και αληθινο συναίσθημα...

και αναλογα βεβαια τι ψαχνει κανεις σε ενα rtw ταξιδι....
αυτοκολητα για την zega ή την μυρωδια του πλανητη..








γι αυτο και το τενερε που ειναι και χρεπι και σκυλος ειναι ιδανικο.....:lol:

daz
20/10/2013, 21:57
rtw ταξιδια εχουν γινει με μαστοδοντα των 20000+ και με χρεπια που κοστιζουν λιγοτερο απο το navigation system των μαστοδοντων..


Υπάρχουν 3 τρόποι που μπορώ να πάω μέχρι Καρπενήσι από Θεσ/κη.

1. Από εθνική ή εγνατία.
2. Από στρωμένους χωματόδρομους μέσω Αγράφων.
3. Από όπου μου καπνίσει. Δύσβατα μονοπάτια, κατσικόδρομους, ανηφορικές φουρκέτες με κροκάλα κτλ.

Αν επιλέξω τον 1 μπορώ να πάω με οτιδήποτε.
Αν επιλέξω τον 2 χρειάζομαι ον-οφφ. To μαστόδοντο μου κάνει μια χαρά.
Αν επιλέξω τον 3 και τον κάνω με μαστόδοντο θα είναι και η πρώτη και τελευταία φορά που θα το κάνω, αν τελικά καταφέρω ποτέ να φτάσω. Αν τον κάνω με κάποιο μεσαίο ον-οφφ θα τον κάνω πιο εύκολα αλλά δεν θα τρελαθώ κιόλας να παλεύω με 200 κιλά σίδερα στις σαθρές κατηφόρες, ενώ αν την επόμενη που πεις να επιστρέψω απ' τον ίδιο δρόμο, εγώ θα επιλέξω τον βατό χωματόδρομο.
Αν τελικά πάω με ένα ελαφρύ και μανιτζέβελο ον-οφφ με καλές αναρτήσεις και μπόλικη ροπούλα θα το απολαύσω τόσο που θα θέλω να γυρίσω πίσω να βγάλω και κάποιες φωτογραφίες που δεν μου βγήκαν και τόσο καλές.


rtw κάνεις με οτιδήποτε, μόνο που ανάλογα με αυτό που οδηγείς ακολουθείς και διαφορετικό δρομολόγιο - μονοπάτι. To θέμα είναι, η μηχανή σου να σε περιορίζει όσο πιο λίγο γίνεται και να το απολαμβάνεις όσο περισσότερο μπορείς.

Ναι και ural το έχουν κάνει και africa και gs. Νομίζω όμως πως κάποια μέρη αξίζουν μια άνευ περιορισμού εξερεύνηση.



και αναλογα βεβαια τι ψαχνει κανεις σε ενα rtw ταξιδι....
αυτοκολητα για την zega ή την μυρωδια του πλανητη..



Αυτό. :beer:

taisteal
20/10/2013, 22:02
νομιζω οτι ο ggs εχει πιασει το νοημα....

el-Gatto
20/10/2013, 22:04
αν εξαιρέσουμε ολες τις αλλες παραμετρους ενος RTW ταξιδιου και εστιασουμε μονο στην μοτοσυκλετα , θεωρω οτι η ιδανικη μοτοσυκλετα δεν υπαρχει...

υπαρχουν ιδανικοι μοτοσυκλετιστες με την μοτοσυκλετα τους..

rtw ταξιδια εχουν γινει με μαστοδοντα των 20000+ και με χρεπια που κοστιζουν λιγοτερο απο το navigation system των μαστοδοντων..

σχεδον παντα τα ταξιδια με τα χρεπια εχουν περισσοτερο ενδιαφερον και αληθινο συναίσθημα...

και αναλογα βεβαια τι ψαχνει κανεις σε ενα rtw ταξιδι....
αυτοκολητα για την zega ή την μυρωδια του πλανητη..
Πςςςςςςςςςςςςςςς....τι είπε το άτομο......ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ....... + 1ας :beer:

cosgili
20/10/2013, 22:15
To ζήτημα είναι να προσδιορίσουμε τι εννούμε adventure riding. Ο καθένας έχει διαφορετική οπτική περί περιπέτειας.
Πχ. περιπέτεια είναι να καβαλάς KTM και να ψάχνεσαι αν,που και από τι θα μείνεις.
...να καβαλάς BMW και να αναρωτίεσαι επίσης από τι θα μείνεις, αλλά και πόσο θα κοστίσει...
...να καβαλάς γιαπωνέζο και να αναρωτιέσαι τι θα κάνεις για να κρατηθείς ξύπνιος στο τιμόνι...

όπως λέει και ο endo ... τα πάντα είναι θέμα οπτικής:wave2:

Juohmaru!
20/10/2013, 22:31
Juohmaru κάπου τις έχω ξαναδεί αυτές τις φωτό?

Εδώ μέσα μάλλον όχι, ίσως...


Ένα 640 και ένα 690 είχατε κάνει το ταξίδι στην Αφρική και το είχατε παρουσιάσει σε δυο τεύχη του Moto?

Σωστά... Ήταν ένα ταξίδι που έγινε στη Δυτική Αφρική μαζί με ένα φίλο την άνοιξη του 2011 και παρουσιάστηκε σε 2 τεύχη του ΜΟΤΟ (507 και 508 αν θυμάμαι καλά) το επόμενο καλοκαίρι...

Στο προκείμενο τώρα...
Η αξιοπιστία, η απλότητα της κατασκευής και το βάρος μιας μοτο νομίζω ότι είναι ουσιαστικές παράμετροι για την έκβαση ενός τέτοιου ταξιδιού.
Η πρώτη εξασφαλίζεται σε μεγάλο βαθμό με μια σωστή προετοιμασία της μοτο (αλλά και του εξοπλισμού που παίρνεις μαζί).
Η δεύτερη θα ελαχιστοποιήσει τις πιθανές βλάβες (ως γνωστόν όταν κάτι δεν υπάρχει, δεν χαλάει κιόλας) και επιπλέον σου επιτρέψει οταν γίνει η στραβή να επέμβεις, εφόσον βέβαια μπορείς και γνωρίζεις καλά τη μηχανή σου, με σκοπό πάντα να συνεχιστεί το ταξίδι (εδώ παίζει ρόλο και η προετοιμασία του αναβάτη).
Το βάρος τέλος αρχίζει να φαίνεται καθώς περνούν οι μέρες, αυξάνεται η κούραση και κυρίως χειροτερεύει το τεραίν (την 3η φορά που χρειάστηκε μέσα σε ένα μισάωρο να ξεθάψω το 690 από την άμμο, σκέφτηκα ότι αν είχα το προηγούμενο μου μηχανάκι το 990, θα το... έθαβα πιο καλά στην άμμο και θα γυρνούσα με τα πόδια...!).

Όλα τα παραπάνω συνηγορούν σε μονοκύλιδρο, καλύτερα με καρπς, ικανή απόσταση από το έδαφος και διαδρομή αναρτήσεων και μεγάλο σχετικά τεπόζιτο για αυτονομία. Σχεδόν όλα τα μηχανάκια που προαναφέρθηκαν (και το δικό μου 690) χρειάζονται κάποιες μικρότερες ή μεγαλύτερες μετατροπές για να ανταποκριθούν σε ένα τέτοιο ταξίδι... λέω σχεδόν εκτός ίσως από ένα: το ΚΤΜ 640 Adventure...

Kostas2B
20/10/2013, 22:36
http://www.sibirskyextreme.com/category/preparation/

Ο Walter Colebatch κάνει μια ωραία τοποθέτηση για το λόγο που επέλεξε το G450X καθώς και για το λόγο που πρεπει να προτιμά κάποιος μια τέτοια μοτοσυκλέτα για τέτοια ταξίδια. Αξίζει μια ματιά...

ggs
20/10/2013, 22:44
Ναι και ural το έχουν κάνει και africa και gs. Νομίζω όμως πως κάποια μέρη αξίζουν μια άνευ περιορισμού εξερεύνηση.



Αυτό. :beer:

φυσικα οι τεχνικες προδιαγραφες μιας μοτο μπορουν να διευκολύνουν εναν αναβατη και συνοπτικα και όμορφα τις ειπε ο JUOHMARU
" μονοκύλιδρο, καλύτερα με καρπς, ικανή απόσταση από το έδαφος και διαδρομή αναρτήσεων και μεγάλο σχετικά τεπόζιτο για αυτονομία"


...

URAL...

ειχα διαβασει ταξιδιωτικο ουκρανου που έφυγε απ το χωριο του με μια URAL κατασκευης επι μπρεζνιεφ και 400 δολάρια στην τσεπη..

γυρισε ΟΛΗ την Ασια απο "δρομους" και χωρια που δεν πρεπει να τα ειχαν ουτε οι χαρτες του ΟΗΕ...

ο εξοπλισμος του ηταν τζινακι απο πανερι του κιεβου και δερματινο κι αρβυλες απο το γιουσουρουμ...

μπορει αν ειχε αναβαθμισμενη μοτο και εξοπλισμο καποια πραγματα να του ηταν ευκολοτερα... (αν και στα -stan η ural αποδείχθηκε σπουδαια επιλογη μιας και εβρισκε ευκολα ανταλλακτικα)


ομως , το εντυπωσιακο απο το ταξιδι του ΔΕΝ ηταν αυτο...

το εντυπωσιακο ηταν η σταδιακη αλλαγη και μεταμορφωση ενος ουκρανου βλαχου σε εναν συνηδιτοποιημενο και ώριμο πολιτη αυτου του πλανητη ....

αγκυλώσεις , προκαταληψεις ,φοβιες σιγα-σιγα και μεσα απο την ουσιστικη γνωριμια αλλων ανθρωπων και πολιτισμων παραμεριστικαν και την θεση τους πηραν η αλληλεγγύη , η συμπονια , η προσφορα, η ευρεση ευτυχιας σε μικρα πραγματα και η ανακαλυψη οτι ηταν ενα μερος του ιδιου συνολου...



αν ειχε τενερε θα ειχε γινει ΚΑΙ μαγκας....:lol:

el-Gatto
20/10/2013, 22:51
(την 3η φορά που χρειάστηκε μέσα σε ένα μισάωρο να ξεθάψω το 690 από την άμμο, σκέφτηκα ότι αν είχα το προηγούμενο μου μηχανάκι το 990, θα το... έθαβα πιο καλά στην άμμο και θα γυρνούσα με τα πόδια...!).

:lol: :lol: :lol:

Όλα τα παραπάνω συνηγορούν σε μονοκύλιδρο, καλύτερα με καρπς, ικανή απόσταση από το έδαφος και διαδρομή αναρτήσεων και μεγάλο σχετικά τεπόζιτο για αυτονομία. Σχεδόν όλα τα μηχανάκια που προαναφέρθηκαν (και το δικό μου 690) χρειάζονται κάποιες μικρότερες ή μεγαλύτερες μετατροπές για να ανταποκριθούν σε ένα τέτοιο ταξίδι... λέω σχεδόν εκτός ίσως από ένα: το ΚΤΜ 640 Adventure...

Τι ωραία να γράφει κάποιος ακριβώς αυτά που σκέφτεσαι.
Συμμετεχω ακούραστα-αβασάνιστα-αβίαστα.:D

΄Φίλε juohmaru! :beer:

daz
20/10/2013, 23:07
φυσικα οι τεχνικες προδιαγραφες μιας μοτο μπορουν να διευκολύνουν εναν αναβατη και συνοπτικα και όμορφα τις ειπε ο JUOHMARU
" μονοκύλιδρο, καλύτερα με καρπς, ικανή απόσταση από το έδαφος και διαδρομή αναρτήσεων και μεγάλο σχετικά τεπόζιτο για αυτονομία"


...

URAL...

ειχα διαβασει ταξιδιωτικο ουκρανου που έφυγε απ το χωριο του με μια URAL κατασκευης επι μπρεζνιεφ και 400 δολάρια στην τσεπη..

γυρισε ΟΛΗ την Ασια απο "δρομους" και χωρια που δεν πρεπει να τα ειχαν ουτε οι χαρτες του ΟΗΕ...

ο εξοπλισμος του ηταν τζινακι απο πανερι του κιεβου και δερματινο κι αρβυλες απο το γιουσουρουμ...

μπορει αν ειχε αναβαθμισμενη μοτο και εξοπλισμο καποια πραγματα να του ηταν ευκολοτερα... (αν και στα -stan η ural αποδείχθηκε σπουδαια επιλογη μιας και εβρισκε ευκολα ανταλλακτικα)


ομως , το εντυπωσιακο απο το ταξιδι του ΔΕΝ ηταν αυτο...

το εντυπωσιακο ηταν η σταδιακη αλλαγη και μεταμορφωση ενος ουκρανου βλαχου σε εναν συνηδιτοποιημενο και ώριμο πολιτη αυτου του πλανητη ....

αγκυλώσεις , προκαταληψεις ,φοβιες σιγα-σιγα και μεσα απο την ουσιστικη γνωριμια αλλων ανθρωπων και πολιτισμων παραμεριστικαν και την θεση τους πηραν η αλληλεγγύη , η συμπονια , η προσφορα, η ευρεση ευτυχιας σε μικρα πραγματα και η ανακαλυψη οτι ηταν ενα μερος του ιδιου συνολου...



αν ειχε τενερε θα ειχε γινει ΚΑΙ μαγκας....:lol:

Εσένα θα να σε πάω ακόμα και αν το πουλήσεις το τενεκε. Να το ξέρεις. :beer:

To ural το έγραψα για τον bulmond που θέλει να πάει με r51-3.

daz
20/10/2013, 23:13
+1 στον Juohmaru και ένα μπράβο στον στον Kosta2B που βρήκε αυτό που δεν έβρισκα. (Νόμιζα πως το είχα διαβάσει στο adv rider).

Με δυο λόγια.. (http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=20290816&postcount=1732)

ggs
20/10/2013, 23:26
Εσένα θα να σε πάω ακόμα και αν το πουλήσεις το τενεκε. Να το ξέρεις. :beer:

.

και γω σας παω (copyright Χριστόδουλος) :lol: :beer:

αστα ρε αποστολη ... ωραια τα λεω αλλα κι εγω εχω φαει το δολωμα μαζι με τ αγκιστρι...
δεν με βολευουν λεει τα αλογα του τενερε στην εθνικη και ψαχνουμε να το αναβαθμισουμε - αλλάξουμε...
:(

road spirit
21/10/2013, 00:39
Ο jouhmaru τα είπε απλά και συνοπτικά, έτσι είναι.
Εκτός απο τα καρμπς, εκεί διαφωνω.

Και μιας και αναφερθηκατε στο σιμπιρσκυ, το θέμα όντως το έχει καλύψει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το έχω βάλει και στο μπλογκ μου: http://roadspirit.wordpress.com/2013/08/23/big-adventure-motorcycles/

Επίσης στο δικό του μπλογκ θα βρείτε την άποψη του περί καρμπς, με την οποία συμφωνω.

kordix
21/10/2013, 05:25
Πολύ ωραίο θρεντάκι παιδιά :beer:

Allst@rf
21/10/2013, 12:24
Σίγουρα είναι καλύτερα να μην έχεις να ασχοληθεις με ένα τόσο σημαντικό παράγοντα όπως η τροφοδοσία
...

Αυτό όμως προϋποθέτει και σημαντική συρρίκνωση στο ποσοστό μοτοσικλετων που θα σου κάνουν τη δουλειά... με λίγα λόγια, θα πρέπει να διαλεξεις αρκετά πρόσφατο μοντέλο...
Ακόμα και το adv της ktm

,το 07 έγινε ψεκαστο...

Juohmaru!
21/10/2013, 12:30
@ road spirit... μόλις διάβασα το κομμάτι του Colebatch που πόσταρες παραπάνω... δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Αυτό μάλιστα που λέει κάπου: “You should plan (and select gear) for the toughest parts of the adventure you want to have. Any bike, any luggage, any tyres can deal with the easy stuff…” μου έφερε ξεκάθαρα στο μυαλό τότε που σχεδιάζαμε με το Γιάννη το ταξίδι στην Αφρική, το χειμώνα του 2010. Ο στόχος λοιπόν ήταν να κάνουμε όσες περισσότερες pistes μπορούσαμε στην έρημο (διαδρομές κυριολεκτικά offroad –πολλές φορές αχαρτογράφητες- αρκετές από τις οποίες αποτέλεσαν στο πρόσφατο παρελθόν και διαδρομές του Rally Dakar), από το βιβλίο Sahara Overland του Chris Scott, μέσα στο χρόνο που διαθέταμε για την υλοποίηση του ταξιδιού.

Με αυτό το στόχο κατα νου, δηλαδή την οδήγηση από σκληρό πετρώδες τερραιν μέχρι μαλακή σαν πούδρα άμμο, όπως καταλαβαίνετε, η μείωση του βάρους (μοτο και εξοπλισμού... οι αναβάτες τα κιλά τα έχαναν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού!) έγινε πλέον πρωταρχικής σημασίας... Γι’ αυτό και η επιλογή των ΚΤΜ 690 Enduro και 640 Adv για το ταξίδι, παρότι εκείνη τη στιγμή είχαμε στην κατοχή μας ένα 990 Adv και ένα 1200GS αντίστοιχα! Και δεν το μετανιώσαμε καθόλου...

Μόλις βρώ λίγο χρόνο, σκοπεύω να ποστάρω την εμπειρία μου με το 690 από ένα τέτοιο ταξίδι (από την προετοιμασία μέχρι το τέλος), αλλά και για το 640 του φίλου μου που έζησα από κοντά. Όπως επίσης και τι θ’ άλλαζα, αν ξεκινούσα τώρα για ένα αντίστοιχο ταξίδι...

QSpec
21/10/2013, 12:33
μονοκύλιδρο, καλύτερα με καρπς, ικανή απόσταση από το έδαφος και διαδρομή αναρτήσεων και μεγάλο σχετικά τεπόζιτο για αυτονομία.

301921

:a08:

Ντίζες συμπλέκτη να 'χεις μόνο και είσαι κουλ.

Allst@rf
21/10/2013, 12:40
301921

:a08:

Ντίζες συμπλέκτη να 'χεις μόνο και είσαι κουλ.

Έτσι... τα σωστά εργαλεία να φαίνονται...

QSpec
21/10/2013, 12:49
Έτσι... τα σωστά εργαλεία να φαίνονται...
:beer:

Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό:

Το 400αρι μου με μακρυτερο γραναζωμα, τεποζιτο ραλυ και μια ενισχυση στο υποπλαισιο για φορτωμα...

Με μόνο προβληματισμό την συντήρηση (βαλβίδες κυρίως) αλλά πες αυτά μαθαίνεις να τα κάνεις μόνος.

Allst@rf
21/10/2013, 12:56
Βασίλη, οι βαλβίδες στον rfs κινητήρα των παλιών χωματινων ktm δεν είναι τπτ... το έχω κανει ήδη μια φορά και θα το ξανακανω...

Το 610 έχει καπελωτα; μπα ε;

Allst@rf
21/10/2013, 13:10
Μουμπλε, μουμπλε...

Σκέφτομαι αυτό για τις βαλβιδες...

Μήπως και αυτός είναι ένας παράγοντας ο οποίος αν έλειπε θα είχαμε πιο ήσυχο το κεφάλι μας ;


Μήπως και σε αυτό το τομέα μοτοσυκλετισμου, η λύση είναι στα διχρονα;

Lioulios
21/10/2013, 13:40
Για μογγολια κανεις ?

alex14
21/10/2013, 13:49
Για μογγολια κανεις ?

Μπα, εχουμε κανονισει για Λουτρακι :D

daz
21/10/2013, 14:08
Για μογγολια κανεις ?

Not yet.


:beer:

Με μόνο προβληματισμό την συντήρηση (βαλβίδες κυρίως) αλλά πες αυτά μαθαίνεις να τα κάνεις μόνος.

Και βαλβίδες θα μάθεις να ρυθμίζεις, και αλυσίδα να επισκευάζεις, και ρουλεμάν λαιμού, τροχών. Και τις ακτίνες πρέπει να μάθεις πως να τις ελέγχεις και πόσο να τις σφίγγεις και δίσκους συμπλέκτη να ξέρεις να αλλάζεις, και τι ενέργειες πρέπει να κάνεις αν "βουτήξει" το μηχανάκι στο νερό και άλλα πολλά.

301923






Βάλτε το μηχανάκι που έχετε (είχατε) στο μυαλό σας, στην θέση αυτού του bmw της φωτό.

QSpec
21/10/2013, 14:09
Βασίλη, οι βαλβίδες στον rfs κινητήρα των παλιών χωματινων ktm δεν είναι τπτ... το έχω κανει ήδη μια φορά και θα το ξανακανω...

Το 610 έχει καπελωτα; μπα ε;

Δεν έχω ιδέα! Μόνο ο μάστορας το έχει κοιτάξει εκεί μέσα εγώ φροντίζω να πειράζω τα περιφερειακά. Το οποίο μου θυμίζει να αλλάξω λασπωτήρα!


Μουμπλε, μουμπλε...

Σκέφτομαι αυτό για τις βαλβιδες...

Μήπως και αυτός είναι ένας παράγοντας ο οποίος αν έλειπε θα είχαμε πιο ήσυχο το κεφάλι μας ;


Μήπως και σε αυτό το τομέα μοτοσυκλετισμου, η λύση είναι στα διχρονα;

Δεν δεν ξέρω αν θα είχα πιο ήσυχο το κεφάλι μου. Έχω κολήσει WR200 γιατί χάλασε η τρόμπα λαδιού στις διακοπές και ήμουν 17, πολύ καυλωμένος για να νοιαστώ. Αν τώρα κάνεις την μίξη εσύ, κάθε τόσο να υπολογίζεις, και κάθε πότε θα βρίσκεις βενζίνη, και πόσα λάδια θα κουβαλάς. Δεν ξέρω, πιο βαβούρα μου φαίνεται. Θυμάμαι τους Γάλλους που κατέβηκαν την Αφρική με 2 990, κάνανε στον δρόμο βαλβίδες, ένα απόγευμα δουλειά.

Pan (dvs)
21/10/2013, 14:12
@kordix
-klr 650 το παλιό το δυνατό με το μεγάλο ντεπόζιτο και το φαίρινγκ

Joyrider
21/10/2013, 14:42
Συγχωρήστε την παρέμβαση του -άκρως ακατάλληλου να εκφέρει άποψη- επαρχιακών δρόμων στριτά, αλλά σκεφτόμουν διάφορα διαβάζοντάς σας.

Λέτε για adventure αλλά θέλετε ένα τέλειο μηχανάκι που να ταιριάζει σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να βγάλει προβλήματα ή αδυναμίες. Αν τα κάνει όλα τέλεια δεν θα είναι εύκολο; δεν θα είναι βαρετό; που είναι το adventure;
Τι θέλω να πω. Όπως δεν πας την Αφρική από πάνω ως κάτω μόνο άσφαλτο αλλά διαλέγεις τον "δύσκολο" τρόπο που θα σε παιδέψει αλλά θα τον γουστάρεις, μήπως το ίδιο συναίσθημα χαρίζει και το κατάλληλο μέσο; Μέρος του adventure δεν είναι και η από κοινού επιτυχία αναβάτη και μηχανής να περάσουν τις δυσκολίες;
Εν τέλει, που σταματάει ο (καλώς εννοούμενος) "μαζοχισμός" και που αρχίζει η περιπέτεια; Στο πόση δυσκολία έχουμε αφήσει ακάλυπτη δεν θα είναι και η ευχαρίστηση;

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις από κάποιον που θα'θελε να κάνει και ένα κομμάτι μόνο από τα ταξίδια σας.
Αποστόλη επειδή είσαι ο δημιουργός, άπαξ και θελήσεις, πες να σβηστούν οι αμπελοφιλοσοφίες μου. :lol:

stefanos
21/10/2013, 14:56
Συγχωρήστε την παρέμβαση του -άκρως ακατάλληλου να εκφέρει άποψη- επαρχιακών δρόμων στριτά, αλλά σκεφτόμουν διάφορα διαβάζοντάς σας.

Λέτε για adventure αλλά θέλετε ένα τέλειο μηχανάκι που να ταιριάζει σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να βγάλει προβλήματα ή αδυναμίες. Αν τα κάνει όλα τέλεια δεν θα είναι εύκολο; δεν θα είναι βαρετό; που είναι το adventure;
:

To adventure στην προκειμένη περίπτωση των μονοκυλίνδρων θα είναι τα χιλιόμετρα στις εθνικές.:)

Λευκάδιος
21/10/2013, 15:29
Ωραια συζητηση,θα επανελθω οταν εχω χρονο.Αφιερωμενο σ'ολους τους επιδοξους advεντσουραδες :beer:
http://www.youtube.com/watch?v=eqlFCG_KR8I

faraway
21/10/2013, 15:40
Άντε να γράψω και γω τη παρλαπίπα μου να δέσει το γλυκό . :D

Θεωρώ λοιπόν , ότι το κατάλληλο adventure bike δεν το ορίζει το μηχανάκι αυτό καθεαυτό , αλλά ο αναβάτης του . :winka:

Παράδειγμα 1o για να γίνω κατανοητός .

Ο γνωστός Ηλίας , κάνει αυτό που κάνει με ένα xr250 . Στo οποίο xr250 έχει απόλυτη τεχνογνωσία ώστε να επισκευάσει "οτιδήποτε" χρειαστεί . Θα μπορούσε ας πούμε να κάνει το ίδιο και με ένα 690 enduro , αλλά θα χρειαζόταν αρκετά (μικρά ) ανταλλακτικά μαζί του , ένα διαγνωστικό , ίσως περισσότερα εργαλεία και φυσικά και την τεχνογνωσία να τα κάνει όλα αυτά .

Ας πάρουμε τώρα έναν άλλο αναβάτη . Έναν που εργαζόταν χρόνια στο εργοστάσιο της bmw στη Γερμανία . Έναν που έχει απόλυτη τεχνογνωσία στο πως θα φτιάξει ή αλλάξει και το παραμικρό σκατολοίδη στη μέση του πουθενά .
Αυτός λοιπόν θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με τον Ηλία , με ένα βαλιτσάκι να χωράει ότι χρειάζεται από ανταλλακτικά , με ένα gs1200 adv .



Παράδειγμα 2ο με τη βοήθεια οπτικών μέσων .

Η ίδια η διάπλαση του αναβάτη πολλές φορές καθορίζει και το μηχανάκι .

Φανταστείτε αυτό
301925

να προσπαθεί να το ξεκολλήσει από την άμμο αυτός :uplate:
301926


και μετά φανταστείτε την ίδια εικόνα με αυτόν !! :lol::lol:
301927



Πέραν του χαβαλέ , θεωρώ πως το κατάλληλο adv bike ,
εξαρτάται από τον αναβάτη του ,
από την τεχνογνωσία του πάνω στη μοτοσυκλέτα του ,
από το σωματότυπο του ,
και από την ίδια την ικανότητα του , ως οδηγός . :wave2:

Gallos
21/10/2013, 16:17
Θα έλεγα ποδήλατο, αλλά θα πέσει κράξιμο. Εμένα δλδ η δική μου τεχνογνωσία εκεί φτάνει. προσωπικά, δεν με πολυενδιαφέρει τι θα ήτανε το μηχανάκι. Ένας παράγοντας σοβαρός είναι το βάρος. Πριν δυο μέρες οδηγούσα ένα custom intruder, που ήρθε απο Ουκρανία... Άνετα πήγαινα και Μογγολία και όπου γουστάρεις με αυτό το ρημάδι... Δυο ρόδες να έχει το γαμηδι... Γιατί πιστεύω οτι και το αρχαίο, σε στυλ r/25 θα σου δώσει συγκίνηση και το 20 ετιας όπως η αφρικα αλλά και τα χ σουπερ νουπερ καινούρια...Γιατι οσο θα δουλεύει το 1190, πχ στην Μογγολία, θα πηγαίνεις αεροπορια με ''ασφάλεια'' και θα ο xr250 που θα τον περάσεις, ίσως στιγμιαία 8α ζουλεψει... Αρα κρατάμε μέχρι στιγμής απο το θρεντ οτι το μηχανάκι το adv δεν ορίζεται απο specs αλλά απο την ψυχή και την εκάστοτε κ..α του αναβάτη... Κατά τα άλλα να γραφτώ στα πρακτικά με ένα 690 παρακαλώ ... μerci
301929

daz
21/10/2013, 17:47
Συγχωρήστε την παρέμβαση του -άκρως ακατάλληλου να εκφέρει άποψη- επαρχιακών δρόμων στριτά, αλλά σκεφτόμουν διάφορα διαβάζοντάς σας.

Λέτε για adventure αλλά θέλετε ένα τέλειο μηχανάκι που να ταιριάζει σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να βγάλει προβλήματα ή αδυναμίες. Αν τα κάνει όλα τέλεια δεν θα είναι εύκολο; δεν θα είναι βαρετό; που είναι το adventure;
Τι θέλω να πω. Όπως δεν πας την Αφρική από πάνω ως κάτω μόνο άσφαλτο αλλά διαλέγεις τον "δύσκολο" τρόπο που θα σε παιδέψει αλλά θα τον γουστάρεις, μήπως το ίδιο συναίσθημα χαρίζει και το κατάλληλο μέσο; Μέρος του adventure δεν είναι και η από κοινού επιτυχία αναβάτη και μηχανής να περάσουν τις δυσκολίες;
Εν τέλει, που σταματάει ο (καλώς εννοούμενος) "μαζοχισμός" και που αρχίζει η περιπέτεια; Στο πόση δυσκολία έχουμε αφήσει ακάλυπτη δεν θα είναι και η ευχαρίστηση;

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις από κάποιον που θα'θελε να κάνει και ένα κομμάτι μόνο από τα ταξίδια σας.
Αποστόλη επειδή είσαι ο δημιουργός, άπαξ και θελήσεις, πες να σβηστούν οι αμπελοφιλοσοφίες μου. :lol:


Αν και δημιουργός δεν έχω κανένα δικαίωμα ούτε να αιτηθώ την διαγραφή του ποστ, ούτε να σου ζητήσω να μην γράφεις τις απόψεις και τις απορίες σου. Έτσι κι αλλιώς στο αρχικό ποστ το αναφέρω ξεκάθαρα. Σκέψεις και προβληματισμοί. Λάθη και διορθώσεις. Εμπειρίες και συμπεράσματα.

Το θέμα λοιπόν είναι όχι να ταλαιπωρηθούμε αλλά να γνωρίσουμε τον κόσμο. Να γυρίσουμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε. Οι δυσκολίες και οι περιορισμοί υπάρχουν απ' την στιγμή που το βράδυ δεν θα διανυκτερεύσουμε σε σπίτι μας και η οδική δεν θα μας βρει ποτέ. Οι καταστάσεις επιβάλουν ετοιμότητα σε οτιδήποτε, από μια αρρώστια μέχρι μια μικρή ή μεγάλη βλάβη.
Συνεπώς το βάρος αυτών που κουβαλάς είναι ήδη αυξημένο καθ' ότι πρέπει να έχεις από σκηνή μέχρι εργαλεία και ανταλλακτικά. Γνώσεις για να επιδιορθώσεις ότι χαλάσει και υπομονή και θέληση να υπομείνεις απρόβλεπτες καταστάσεις.

Κάποιες διαδρομές απαιτούν ελαφρύ μηχανάκι. Τα μηχανάκια που καλούνται να αντεπεξέλθουν σε οτιδήποτε χρειαστούν αυτά και ο αναβάτης τους, για μερικούς μήνες το λιγότερο, δεν είναι ελαφριά. Το λιγότερο 170-180 κιλά (με ιδανικότερο το <160) στεγνά χωρίς βενζίνη, και πάνω από 200 κιλά με 25+λίτρα βενζίνη και φουλ μπαγκάζια για 2-3 μήνες σε απαιτητικές διαδρομές. Εκτος και αν θέλεις το μηχανάκι σου, να σου ορίζει που θα πας. Και είναι πολλοί ακόμα οι λόγοι που βαριά μηχανάκια είναι άκρως ακαταάλληλα και δεν έχουν να κάνουν με τον σωματότυπο ή την ικανότητα στην οδήγηση.

Βλάβες θα υπάρξουν σίγουρα, δεν χρειάζεται να προκαλείς την τύχη σου για να ζήσεις την περιπέτεια. Για όσους ο χρόνος (και το χρήμα) είναι περιορισμένος, το να μείνουν 2 εβδομάδες στην άκρη του δρόμου μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό, μπορεί να αποβεί μοιραίο στην έκβαση του ταξιδιού.

Κάποια εγχειρήματα είναι εκ των πραγμάτων δύσκολα. Δεν υπάρχει δλδ εύκολος τρόπος για να επιτευχθούν.

daz
21/10/2013, 17:52
Αρα κρατάμε μέχρι στιγμής απο το θρεντ οτι το μηχανάκι το adv δεν ορίζεται απο specs αλλά απο την ψυχή και την εκάστοτε κ..α του αναβάτη... Κατά τα άλλα να γραφτώ στα πρακτικά με ένα 690 παρακαλώ ... μerci
301929

Για να φτάσεις σε κάποια μέρη

301935

Πρέπει να περάσεις από κάποια άλλα.

301936

Θέλω να σε δω να οδηγείς αυτό το ρημάδι εκεί πάνω.

Εκτός και αντιλαμβάνεσαι το adv riding κάπως έτσι.

301934

MG-KTiNoS
21/10/2013, 18:13
ΧΤ 600 με ντεπίζιτο ατσέρμπις μεγάλο, ρόδες από το παλιό και φτιαγμένη ανάρτηση.
Οκ άντε DR, άντε και KLR.

spyro
21/10/2013, 21:36
...
http://www.youtube.com/watch?v=eqlFCG_KR8I

thank you sir

Allst@rf
21/10/2013, 21:41
Ρε ακόμα δεν έχετε προσθέσει το κανάλι του Riemann στα αγαπημένα;

Καλά οι πορτοκαλοβαμενοι που δεν το χουν κάνει είναι απαραδεκτοι να 'ουμ... :p

road spirit
21/10/2013, 21:50
Ωραια συζητηση,θα επανελθω οταν εχω χρονο.Αφιερωμενο σ'ολους τους επιδοξους advεντσουραδες :beer:
http://www.youtube.com/watch?v=eqlFCG_KR8I

θα γυρίσουμε τη κουβέντα στο "και με τι μηχανάκι μπορείς να κάνεις ταξίδι adventure" ή το παραθέτεις ως δείγμα ιδανικού μηχανακιού για adventure? :p

kordix
21/10/2013, 21:57
Το θέμα με εχει προβληματίσει πολλές φορές. Τελικά εχω καταλήψει ότι για πραγματικό χωμάτινο μεγάλο πολυήμερο ταξίδι, σε δύσκολο απαιτητικό τερεν θα επέλεγα μοτό με βάση τα παρακάτω:

-μονοκύλινδρο ελαφρύ από 250 εως 650cc
-με μεγάλη αυτονομία
-με ικανό υποπλαίσιο που να αντέχει λογικό φόρτωμα
-σχετικά απλό μοτέρ, ροπάτο, με δυνατότητα λειτουργίας από τα 20km/h εως τα 120km/h (και πολλά λέω) χωρίς προβλήματα υπερθέρμανσης
-ανθεκτικό σε πτώσεις
-με ανθεκτικά στεφάνια-κέντρα τροχών
-με καλές αναρτήσεις
-με σχετικά ανετη σελα γιατί δεν είναι δυνατόν να οδηγάς ολη τη μέρα όρθιος

Θα ήθελα δηλαδή κάτι σαν ενα 640 adventure οπως εγραψε και κάποιος παραπάνω. Εχω δει και ενα f 650 gs με απειρες μετατροπές (άλλα ντεπόζιτα, φαίρινγκ, αναρτήσεις usd κτλ) που πιστεύω ότι θα ήταν και αυτό ενα καλό οπλο σε ενα τέτοιο ταξίδι. Οπως και το χάσκυ του Βασίλη μια χαρά ετοιμο το εχει για τέτοια ταξίδια.

Σημαντικό, δεν θα του εβαζα με τιποτα μεταλλικές βαλίτσες πλαινές γιατί εξέχουν πολύ και σε δύσκολες χώρες οι ντόπιοι συνήθως δεν οδηγούν καλά. Σε πρόσφατο ταξίδι αν είχα τέτοιες βαλίτσες θα είχα θέμα σε ενα προσπέρασα που εκτίμησα λάθος τα δεδομένα.

Για μένα πολύ σημαντικό είναι επίσης ότι ο αναβάτης θα πρέπει να λύνει και να δενει το μηχανάκι που θα επιχειρήσει ενα τέτοιο ταξίδι, με τα εργαλεία που θα κουβαλάει μαζί. Αρα πρέπει να μάθει να μαστορεύει το μηχανάκι ώστε να επιλέξει τα κατάλληλα εργαλεία (καλής ποιότητας) και φυσικά να ξέρει να αντιμετωπίσει κάποιες βλάβες στο πουθενά και χωρίς υποστήριξη. Δεν αγοράζεις ή φτιάχνεις μια μοτο και ξεκινάς την αλλη μέρα.

(Γι' αυτό και δεν αλλάζω το άφρικα πέρα από τους οικονομικούς λόγους. Μπορώ ανά πάσα στιγμή να το κάνω βίδες και για μένα αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί μου διώχνει το άγχος της βλάβης. Αλλά ταξίδι σε δύσκολο αμμώδες ή λασπωμένο τερέν δεν θα ξεκινούσα με τίποτα με ενα τόσο βαρύ μηχανάκι.)

Joyrider
21/10/2013, 22:07
...
Το θέμα λοιπόν είναι όχι να ταλαιπωρηθούμε αλλά να γνωρίσουμε τον κόσμο.
Εκτος και αν θέλεις το μηχανάκι σου, να σου ορίζει που θα πας.
Κάποια εγχειρήματα είναι εκ των πραγμάτων δύσκολα. Δεν υπάρχει δλδ εύκολος τρόπος για να επιτευχθούν.
...

Να σταθώ σε αυτά τα σημεία. Όσον αφορά το πρώτο, τότε δεν θα μιλούσαμε για μοτοτουρισμό και όχι περιπέτεια; Δεν πας απλώς να δεις την περιοχή, πας και επειδή είναι δύσκολο. Πας και για το κατόρθωμα και την ικανοποίηση της επίτευξης. Αλλιώς θα επέλεγες τον ευκολότερο τρόπο. Και το πόσο δύσκολο θα είναι, το επιλέγεις κατά ένα μέρος όταν προγραμματίζεις την διαδρομή σου.

Και έτσι έρχομαι στα άλλα δυο. Παρατηρώ σε διάφορους αγώνες εντούρο που από διάφορα σημεία τα μηχανάκια τα περνάνε όλα δεμένα με σκοινιά ανεβάζοντάς τα οι θεατές. Τι νόημα έχει να επιλέξεις το ακατόρθωτο; Τα μηχανάκια δεν ανεβαίνουν γκρεμούς, δεν γίνονται υποβρύχια, είναι από κατασκευής τους ασταθή και με μικρή αυτονομία κτλ. Οπότε ναι το μηχανάκι θα σου βάλει κάποια όρια και μόνο ως αντικείμενο.
Από κει και πέρα και το τέλειο να βρεις πάλι δεν θα σε πάει παντού στον κόσμο έχοντας τους παραπάνω περιορισμούς. Ακόμα και τα χαρακτηριστικά του τέλειου adventure bike: βάρος, αυτονομία, ανθεκτικότητα, απλότητα, πάλι έχουν όρια. Δεν μπορείς να έχεις το 1200άρι με 110 κιλά, 20 λίτρα τεπόζιτο και 1000χλμ αυτονομία.
Και για να το ξανασυνδέσω με το πρώτο μου ποστ. Νομίζω πως πολλοί πηγαίνουν με σκοπό την ταλαιπωρία (=περιέτεια και όχι μαζοχισμός) γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνω πως επιλέγουν να μπουν πχ στην έρημο όταν έχουν ένα όχημα με λεπτούς τροχούς, πολύ μικρή ευστάθεια και τις τόσες άλλες ιδιαιτερότητες που φυσικά γνωρίζουν. Πως αποφασίζεις να περάσεις το ποτάμι όταν το νερό είναι στο όριο να μπει στην εξάτμιση ή θα μπει σίγουρα στην πολυ πιθανή πτώση σου.
Το ξέρεις ότι θα ζοριστείς (τόσο όσον αφορά τα όρια σου αλλά και του οχήματός σου) και γιαυτό είναι adventure!

:dizzy: Ελπίζω να βγάζω νόημα :rolleyes:

QSpec
21/10/2013, 22:48
Να σταθώ σε αυτά τα σημεία. Όσον αφορά το πρώτο, τότε δεν θα μιλούσαμε για μοτοτουρισμό και όχι περιπέτεια; Δεν πας απλώς να δεις την περιοχή, πας και επειδή είναι δύσκολο. Πας και για το κατόρθωμα και την ικανοποίηση της επίτευξης. Αλλιώς θα επέλεγες τον ευκολότερο τρόπο. Και το πόσο δύσκολο θα είναι, το επιλέγεις κατά ένα μέρος όταν προγραμματίζεις την διαδρομή σου.

Και έτσι έρχομαι στα άλλα δυο. Παρατηρώ σε διάφορους αγώνες εντούρο που από διάφορα σημεία τα μηχανάκια τα περνάνε όλα δεμένα με σκοινιά ανεβάζοντάς τα οι θεατές. Τι νόημα έχει να επιλέξεις το ακατόρθωτο; Τα μηχανάκια δεν ανεβαίνουν γκρεμούς, δεν γίνονται υποβρύχια, είναι από κατασκευής τους ασταθή και με μικρή αυτονομία κτλ. Οπότε ναι το μηχανάκι θα σου βάλει κάποια όρια και μόνο ως αντικείμενο.
Από κει και πέρα και το τέλειο να βρεις πάλι δεν θα σε πάει παντού στον κόσμο έχοντας τους παραπάνω περιορισμούς. Ακόμα και τα χαρακτηριστικά του τέλειου adventure bike: βάρος, αυτονομία, ανθεκτικότητα, απλότητα, πάλι έχουν όρια. Δεν μπορείς να έχεις το 1200άρι με 110 κιλά, 20 λίτρα τεπόζιτο και 1000χλμ αυτονομία.
Και για να το ξανασυνδέσω με το πρώτο μου ποστ. Νομίζω πως πολλοί πηγαίνουν με σκοπό την ταλαιπωρία (=περιέτεια και όχι μαζοχισμός) γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνω πως επιλέγουν να μπουν πχ στην έρημο όταν έχουν ένα όχημα με λεπτούς τροχούς, πολύ μικρή ευστάθεια και τις τόσες άλλες ιδιαιτερότητες που φυσικά γνωρίζουν. Πως αποφασίζεις να περάσεις το ποτάμι όταν το νερό είναι στο όριο να μπει στην εξάτμιση ή θα μπει σίγουρα στην πολυ πιθανή πτώση σου.
Το ξέρεις ότι θα ζοριστείς (τόσο όσον αφορά τα όρια σου αλλά και του οχήματός σου) και γιαυτό είναι adventure!

:dizzy: Ελπίζω να βγάζω νόημα :rolleyes:

Πάει φιλοσοφικά το θέμα, μ' αρέσει! Θα επανέλθω!

daz
21/10/2013, 22:54
Θεωρώ λοιπόν , ότι το κατάλληλο adventure bike δεν το ορίζει το μηχανάκι αυτό καθεαυτό , αλλά ο αναβάτης του . :winka:

Παράδειγμα 1o για να γίνω κατανοητός .

Ο γνωστός Ηλίας , κάνει αυτό που κάνει με ένα xr250 . Στo οποίο xr250 έχει απόλυτη τεχνογνωσία ώστε να επισκευάσει "οτιδήποτε" χρειαστεί . Θα μπορούσε ας πούμε να κάνει το ίδιο και με ένα 690 enduro , αλλά θα χρειαζόταν αρκετά (μικρά ) ανταλλακτικά μαζί του , ένα διαγνωστικό , ίσως περισσότερα εργαλεία και φυσικά και την τεχνογνωσία να τα κάνει όλα αυτά .

Ας πάρουμε τώρα έναν άλλο αναβάτη . Έναν που εργαζόταν χρόνια στο εργοστάσιο της bmw στη Γερμανία . Έναν που έχει απόλυτη τεχνογνωσία στο πως θα φτιάξει ή αλλάξει και το παραμικρό σκατολοίδη στη μέση του πουθενά .
Αυτός λοιπόν θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με τον Ηλία , με ένα βαλιτσάκι να χωράει ότι χρειάζεται από ανταλλακτικά , με ένα gs1200 adv .

Πέραν του χαβαλέ , θεωρώ πως το κατάλληλο adv bike ,
εξαρτάται από τον αναβάτη του ,
από την τεχνογνωσία του πάνω στη μοτοσυκλέτα του ,
από το σωματότυπο του ,
και από την ίδια την ικανότητα του , ως οδηγός . :wave2:

Με τον Ηλία έχουμε συζητήσει αρκετά. Οι κύριοι λόγοι που επέλεξε τόσο μικρό μηχανάκι είναι δύο. 1ον επειδή στο ταξίδι στην Ασία ήταν εντελώς μόνος του και έπρεπε σε να μπορεί να ανταπεξέλθει σε οποιαδήποτε κατάσταση χωρίς βοήθεια. 2ον ένα μικρό μηχανάκι εκτός του ότι είναι ελαφρύ καίει και λίγο. Αν δείτε τα στατιστικά του στο τέλος του ταξιδιού το μεγαλύτερο έξοδο το αποτελούσε η μηχανή και κυρίως η βενζίνη. Οπότε με λιγότερη βενζίνη μπορούσε να φτάσει εκεί που τα άλλα θα χρειάζονταν περισσότερη και κυρίως με συνολικά μικρότερο βάρος. Η τσέπη μας δεν γεννάει χρήματα όταν είμαστε στο δρόμο.

Τι νομίζεις ότι θα γινόταν αν κάποιος ήταν μόνος του σε μια περίπτωση σαν αυτή?

http://www.youtube.com/watch?v=6maYFQEnokk&feature=player_embedded#t=12

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα ο αναβάτης (σωματότυπος και δεξιότητες) παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή της μηχανής αλλά τον καθοριστικό ρόλο θα τον παίξει το τερεν που θα κινηθεί και τα μέρη που θα επισκεφτεί.

Αν διαβάσεις το λινκ που έβγαλε ο kostas2b και ο road spirit θα δεις ότι είναι αδύνατον να κάνεις κάποια πράγματα με βαρύ μηχανάκι όποιος κι αν είσαι. Θα βρεις επίσης και μια αναφορά παρόμοια με το παράδειγμα που έφερες. Ενός νέου και γεροδεμένου Γερμανού και μιας gs.

Αυτό όμως που είναι το πιο αντιπροσωπευτικό είναι το παρακάτω.

Τα σύνορα της Μογγολίας δεν μπορείς να τα διασχίσεις απ' όπου θέλεις. 4 ή 5 είναι τα σημεία απ' όπου μπορείς να μπεις ή να βγεις. Μετά από 2 ή 3 χρόνια και 95.000 και με το μηχανάκι σε σχετικά άθλια κατάσταση προσπαθούσε να αποφασίσει από που είναι προτιμότερο να μπει, απ' τα ανατολικά ή από βόρεια? Η visa του του επέτρεπε να μπει και να βγει μόνο μια φορά ενώ μετά την Μογγολία θα έπερνε τον δρόμο της επιστροφής μέσω της Ρωσίας. Έμεινε λοιπόν στην όαση Ulaanbaatar και προσπάθησε να πάρει κάποιες πληροφορίες για τον δρόμο απ' τους αναβάτες που έφταναν εκεί. Δεν μπόρεσε όμως να βγάλει ακριβές συμπέρασμα. ...

"A guy,who hasn't ridden a bike for years,did it on a XT250 and discribed it as pure fun.
Others on XT660 described it as challenging but O.K.
Then there were two guys on BMW 1200 GS Adventure who ended up on a truck."

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/northern-asia/mongolian-road-conditions-in-may-69583-2#post425818

Το ανέφερε και ο Juohmaru και το εφάρμοσε στο ταξίδι του στο Μαρόκο πριν το διαβάσει απ' τον Walter Colebatch. "Τα κριτήρια επιλογής με τα οποία πρέπει να συμβιβαστείς λιγότερο, είναι εκείνα που απαιτούνται για τα πιο σκληρά κομμάτια του ταξιδιού σου. Η σοφή επιλογή δεν είναι ένας ακόμη συμβιβασμός με όλες τις πτυχές του ταξιδιού, είναι ένας συμβιβασμός που συγκλίνει πιο πολύ προς τα δυσκολότερα κομμάτια του ταξιδιού αυτού". Walter Colebatch (Αν η μετάφραση δεν είναι ακριβής και αλλάζει το νόημα παρακαλώ να μου το πείτε).

Και το παράδειγμα του juohmaru είναι πολύ αντιπροσωπευτικό. Διέσχισε όλη την Ευρώπη για να κάνει λιγότερο απ' το ΄1/10 των συνολικών χιλιομέτρων του ταξιδιού του στην έρημο. Και σοφά, άλλαξε το 990 με ένα 690 όπως και η παρέα του το 1200 με ένα 640.

Και κάτι που το λέω σε πολλά θρεντ αλλά κανείς δεν το παίρνει τόσο σοβαρά τελικά.

“Soon after the tunnel I met a guy from Germany on a brand new BMW 1200. I told him about the tunnel and the southern route along the Pamir. He said he would skip the southern route because he is not confident in his ability with this heavy bike. I wanted to ask him why? Why have a big bike if it will limit your trip?”

ADVrider RTW with Noah on a KTM 690

Why have a big bike if it will limit your trip?

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=21604999&postcount=1688

daz
21/10/2013, 23:08
Το θέμα με εχει προβληματίσει πολλές φορές. Τελικά εχω καταλήψει ότι για πραγματικό χωμάτινο μεγάλο πολυήμερο ταξίδι, σε δύσκολο απαιτητικό τερεν θα επέλεγα μοτό με βάση τα παρακάτω:

-μονοκύλινδρο ελαφρύ από 250 εως 650cc
-με μεγάλη αυτονομία
-με ικανό υποπλαίσιο που να αντέχει λογικό φόρτωμα
-σχετικά απλό μοτέρ, ροπάτο, με δυνατότητα λειτουργίας από τα 20km/h εως τα 120km/h (και πολλά λέω) χωρίς προβλήματα υπερθέρμανσης
-ανθεκτικό σε πτώσεις
-με ανθεκτικά στεφάνια-κέντρα τροχών
-με καλές αναρτήσεις
-με σχετικά ανετη σελα γιατί δεν είναι δυνατόν να οδηγάς ολη τη μέρα όρθιος

Θα ήθελα δηλαδή κάτι σαν ενα 640 adventure οπως εγραψε και κάποιος παραπάνω. Εχω δει και ενα f 650 gs με απειρες μετατροπές (άλλα ντεπόζιτα, φαίρινγκ, αναρτήσεις usd κτλ) που πιστεύω ότι θα ήταν και αυτό ενα καλό οπλο σε ενα τέτοιο ταξίδι. Οπως και το χάσκυ του Βασίλη μια χαρά ετοιμο το εχει για τέτοια ταξίδια.

Σημαντικό, δεν θα του εβαζα με τιποτα μεταλλικές βαλίτσες πλαινές γιατί εξέχουν πολύ και σε δύσκολες χώρες οι ντόπιοι συνήθως δεν οδηγούν καλά. Σε πρόσφατο ταξίδι αν είχα τέτοιες βαλίτσες θα είχα θέμα σε ενα προσπέρασα που εκτίμησα λάθος τα δεδομένα.

Για μένα πολύ σημαντικό είναι επίσης ότι ο αναβάτης θα πρέπει να λύνει και να δενει το μηχανάκι που θα επιχειρήσει ενα τέτοιο ταξίδι, με τα εργαλεία που θα κουβαλάει μαζί. Αρα πρέπει να μάθει να μαστορεύει το μηχανάκι ώστε να επιλέξει τα κατάλληλα εργαλεία (καλής ποιότητας) και φυσικά να ξέρει να αντιμετωπίσει κάποιες βλάβες στο πουθενά και χωρίς υποστήριξη. Δεν αγοράζεις ή φτιάχνεις μια μοτο και ξεκινάς την αλλη μέρα.

(Γι' αυτό και δεν αλλάζω το άφρικα πέρα από τους οικονομικούς λόγους. Μπορώ ανά πάσα στιγμή να το κάνω βίδες και για μένα αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί μου διώχνει το άγχος της βλάβης. Αλλά ταξίδι σε δύσκολο αμμώδες ή λασπωμένο τερέν δεν θα ξεκινούσα με τίποτα με ενα τόσο βαρύ μηχανάκι.)

Σε βρίσκω σωστό κατά την γνώμη μου. Καταλαβαίνω ότι ξέρεις τα μειονεκτήματα που έχεις με μια άφικα και πόσο σημαντικά είναι αλλά όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι καλύτερο, είναι προτιμότερο να συμβιβαστούμε με ότι έχουμε παρά να μην κάνουμε τίποτα επειδή δεν είναι το ιδανικό. Με όσα κι αν χρειαστεί να συμβιβαστείς, θα ζήσεις καταστάσεις που απ' τον καναπέ του σπιτιού σπιτιού σου δεν θα τις φανταζόσουν ποτέ.

Το ότι πιστεύω πως ένα παλιό μηχανάκι μπορεί να αποτελέσει μια πολύ καλή βάση για ένα τέτοιο ταξίδι, μάλλον οφείλετε στο γεγονός ότι τα παλιά μηχανάκια τα γνωρίζω καλύτερα και αισθάνομαι πιο άνετα με αυτά. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν είναι απόλυτο αυτό, ούτε το ιδανικό. Το τελευταίο προπύργιο ίσως πέσει όταν καταφέρω να βρω τις απόψεις του Colebatch για τα καρμπ. :lol:

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΝΙΒΕΛΕΣ ΚΥΡΙΕ ROAD SPIRIT?

:lol:

road spirit
21/10/2013, 23:08
Να σταθώ σε αυτά τα σημεία. Όσον αφορά το πρώτο, τότε δεν θα μιλούσαμε για μοτοτουρισμό και όχι περιπέτεια; Δεν πας απλώς να δεις την περιοχή, πας και επειδή είναι δύσκολο. Πας και για το κατόρθωμα και την ικανοποίηση της επίτευξης. Αλλιώς θα επέλεγες τον ευκολότερο τρόπο. Και το πόσο δύσκολο θα είναι, το επιλέγεις κατά ένα μέρος όταν προγραμματίζεις την διαδρομή σου.

Και έτσι έρχομαι στα άλλα δυο. Παρατηρώ σε διάφορους αγώνες εντούρο που από διάφορα σημεία τα μηχανάκια τα περνάνε όλα δεμένα με σκοινιά ανεβάζοντάς τα οι θεατές. Τι νόημα έχει να επιλέξεις το ακατόρθωτο; Τα μηχανάκια δεν ανεβαίνουν γκρεμούς, δεν γίνονται υποβρύχια, είναι από κατασκευής τους ασταθή και με μικρή αυτονομία κτλ. Οπότε ναι το μηχανάκι θα σου βάλει κάποια όρια και μόνο ως αντικείμενο.
Από κει και πέρα και το τέλειο να βρεις πάλι δεν θα σε πάει παντού στον κόσμο έχοντας τους παραπάνω περιορισμούς. Ακόμα και τα χαρακτηριστικά του τέλειου adventure bike: βάρος, αυτονομία, ανθεκτικότητα, απλότητα, πάλι έχουν όρια. Δεν μπορείς να έχεις το 1200άρι με 110 κιλά, 20 λίτρα τεπόζιτο και 1000χλμ αυτονομία.
Και για να το ξανασυνδέσω με το πρώτο μου ποστ. Νομίζω πως πολλοί πηγαίνουν με σκοπό την ταλαιπωρία (=περιέτεια και όχι μαζοχισμός) γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνω πως επιλέγουν να μπουν πχ στην έρημο όταν έχουν ένα όχημα με λεπτούς τροχούς, πολύ μικρή ευστάθεια και τις τόσες άλλες ιδιαιτερότητες που φυσικά γνωρίζουν. Πως αποφασίζεις να περάσεις το ποτάμι όταν το νερό είναι στο όριο να μπει στην εξάτμιση ή θα μπει σίγουρα στην πολυ πιθανή πτώση σου.
Το ξέρεις ότι θα ζοριστείς (τόσο όσον αφορά τα όρια σου αλλά και του οχήματός σου) και γιαυτό είναι adventure!

:dizzy: Ελπίζω να βγάζω νόημα :rolleyes:


Δεν θα πω ότι το βλέπεις λάθος (και κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι τέτοιο), αλλά το βλέπω με άλλο τρόπο.
Ο σκοπός του adventure ταξιδιού δεν είναι ο μαζοχισμός ούτε το επίτευγμα της διάσχισης μιας πχ γιγάντιας ατελειωτης λασπουριάς. Όποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο, για να νιώσει ότι "το έχει", ότι μπορεί, για να αποδείξει στον εαυτό του (ή σε άλλους) ότι κάτι έκανε οδηγικά, δεν χρειάζεται να τραβηχτεί μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου. Μπορεί κάλλιστα να πάρει το ον-οφφ του και να επιχειρήσει διάσχιση της Πίνδου Δεκέμβρη μήνα. Θα είναι ότι πιο επικό και γαμηστερό και άμα το βάλει στο advrider θα συγκεντρώσει διθυραμβικά σχόλια από τα αμερικανάκια (και θα κάνει και φοβερή διαφήμιση στη χώρα).

Ο σκοπός του adventure, και των δυσκολιών που πάνε με αυτό, προκύπτει απο πάρα πολλούς παράγοντες.

Όσον αφορά το δύσκολο οδηγικά κομμάτι, δεν επιλέγω μια διαδρομή για την ταλαιπωρία. Την επιλέγω γιατί θέλω να φτάσω σε ένα μέρος το οποίο είναι μαγικό, εξωπραγματικό, μοναδικό στο κόσμο και η όψη του θα με κάνει να παραμιλώ και να το θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή. Το επιλέγω γιατί στο τέλος της θα βρώ ανθρώπους σπάνιους και ανόθευτους από άλλες εποχές. Για να φτάσω όμως εκεί πρέπει αναγκαστικά να περάσω πχ από μια έρημο γιατί δεν υπάρχει άλλη διαδρομή. Είναι τόσο απλό. Δεν διέσχυσα την έρημο στο altiplano (https://roadspirit.wordpress.com/2013/03/14/bolivian-altiplano-lagunas-route/) της βολιβίας γιατί είμαι "βαρεμένος" και γούσταρα να δοκιμαστώ στην άμμο. Την διέσχυσα γιατί ήταν ο μόνος τρόπος για να βιώσω το απίστευτο.

Επίσης, και αυτό είναι τροφή για σκέψη για όσους από εσάς διαβάζετε το θρεντ και έχετε στο μυαλό σας κάποια στιγμη να κάνετε ένα μεγάλο τέτοιο ταξίδι (που σας το εύχομαι ολόψυχα):

Ξεχάστε κάθε τι που ξέρετε όσον αφορά τη διαχείριση των σωματικών δυνάμεων και αντοχών σας, τη διαχείριση της ψυχολογίας και των συναισθημάτων (φόβος, άγχος, αίσθημα επιβίωσης, άισθημα χαμού), την διαχείριση των αποσκευών, των εφοδίων, της συντήρησης της μηχανής, και τη διαχείριση της οδήγησης, σε σχέση με το πως όλοι αυτοί οι παράγοντες έχουν ενεργήσει πάνω σας ή σας έχουν επηρεάσει σε μέχρι πρότεινος μικρές ταξιδιωτικές αποδράσεις. Μιλάω για πολύμηνο ταξίδι. Δεν μιλάω για 20 μέρες.
Η διαφορά είναι απλά χαοτική και δυστυχώς μόνο αν το βιώσει κάποιος μπορεί να το καταλάβει.

Και όλα τα παραπάνω συνδέονται με το θέμα του θρεντ διότι η επιλογή της μοτό μπορεί και θα επηρεάσει κάθε έναν παράγοντα με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο, αργά ή γρήγορα κάποια στιγμή στο ταξίδι.

Τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά.
Πχ αναφέρθηκε μηχανάκι απαιτητικό στην συντήρηση (allstarf, αν δεν κάνω λάθος?). Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου, 4 μήνες στο δρόμο στη Ν. Αμερική να έχω το νου μου μεταξύ χίλιων άλλων σκέψεων ΚΑΙ στη συντήρηση και ότι θα πρέπει κάθε 10 μέρες να αλλάζω λάδια και κάθε 2η εβδομάδα να τσεκάρω βαλβίδες. Όχι ευχαριστώ. Καλύτερα να πάω με ποδήλατο.

daz
21/10/2013, 23:09
Joy υπομονή μέχρι να βρω χρόνο. ;)

(Αν δε με καλύψει κάποιος άλλος).

Edit. Οκ τη γλίτωσα. :D Thanks John.

road spirit
21/10/2013, 23:11
Το τελευταίο προπύργιο ίσως πέσει όταν καταφέρω να βρω τις απόψεις του Colebatch για τα καρμπ. :lol: http://www.sibirskyextreme.com/2013/09/ --> adv bike selection 2


ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΝΙΒΕΛΕΣ ΚΥΡΙΕ ROAD SPIRIT? :lol: δεν μας χέζεις ρε Αποστόλη? :lol::lol::lol:

MikeG
21/10/2013, 23:15
Έχω πολλά να πω. Άλλη ώρα όμως..

Γενικά μονοκίλυνδρο, ψεκαστό.

daz
21/10/2013, 23:20
http://www.sibirskyextreme.com/2013/09/ --> adv bike selection 2

:beer:



δεν μας χέζεις ρε Αποστόλη? :lol::lol::lol:

:lol:

Τώρα περίμενε να βρω τη φωτογραφία και θα σου πω!

road spirit
21/10/2013, 23:47
Σημαντικό, δεν θα του εβαζα με τιποτα μεταλλικές βαλίτσες πλαινές γιατί εξέχουν πολύ και σε δύσκολες χώρες οι ντόπιοι συνήθως δεν οδηγούν καλά. Σε πρόσφατο ταξίδι αν είχα τέτοιες βαλίτσες θα είχα θέμα σε ενα προσπέρασα που εκτίμησα λάθος τα δεδομένα.

:a013:
Οι μεταλλικές βαλίτσες ... ένας ακόμα μύθος του adventure riding. Είναι γυαλιστερές οι παντέρμες και τονόνουν το "εγώ" μας και χωράνε και αυτοκόλλητα.
Ένα ακόμα απο τα μαθήματα που πήρα. Μεταλλικές βαλίτσες ποτέ σε τέτοια ταξίδια, όπως συμφωνούν εξάλλου και όλοι όσοι έχουν κάνει κάτι παρόμοιο. Colebatch, Lewis, κλπ κλπ κλπ ...

Σπάνε πόδια, προσθέτουν βάρος, αν τσαλακωθούν σε μια πτώση λες αντίο στην αδιαβροχοποίηση, θες λαμαρινατζή να στις ισιώσει (μέχρι τότε πανικόβλητος τυλίγεις ότι έχεις μέσα σε σκουπιδοσακούλες για να μη βραχεί), μεταφέρουν δυνάμεις απο το χτύπημα/πτώση στο υποπλαίσιο, δεν βοηθούν στην απόσβεση κραδασμών, γενικά ΔΕΝ.

Joyrider
21/10/2013, 23:57
Ο σκοπός του adventure, και των δυσκολιών που πάνε με αυτό, προκύπτει απο πάρα πολλούς παράγοντες.
Συμφωνώ και εγώ όντως το έχω πιάσει πολύ απλοϊκά το θέμα.

Την επιλέγω γιατί θέλω να φτάσω σε ένα μέρος το οποίο είναι μαγικό, εξωπραγματικό, μοναδικό στο κόσμο και η όψη του θα με κάνει να παραμιλώ και να το θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή. Το επιλέγω γιατί στο τέλος της θα βρώ ανθρώπους σπάνιους και ανόθευτους από άλλες εποχές.
Μου αρκεί αυτό :beer:

Αν και θα μπορούσες να πας με ένα buggy και να μην σε φέρουν στα όρια της λιποθυμίας τα 85χλμ άμμου.
Αλλά όχι, επέλεξες μοτοσυκλέτα γιατί, .....adventure! (πλάκα κάνω φυσικά :D , το ταξίδι σου είναι απίστευτο ).

Allst@rf
22/10/2013, 01:43
Κάθε δέκα μέρες αλλαγή λάδιων και κάθε 2 βδομαδες βαλβιδες είναι παρά πολύ καλός χρόνος περιοδικης συντηρησης σε τέτοιες συνθήκες, κατά την άποψη μου και χωρίς να έχω πάει σε άλλο βουνό εκτός από αυτό που είναι έξω από το σπίτι μου...


Α έχω παει και στη Πίνδο αλλά εκεί ήμουν με τα πόδια και δε πιανεται :tooth:

antsoar
22/10/2013, 08:51
Αν δεν ήταν το χώμα θα πήγαινα με οτιδήποτε, και με το scooter έφευγα αύριο το πρωί. Αλλά για το χώμα ένα ελαφρύ 250 θα ήταν αυτό που θα έψαχνα, κάτι σαν KLX 250.

Επίσης να ρωτήσω κάτι τον road spirit: ΑΝ οδηγούσε η γυναίκα, θα προτιμούσες να κάνεις το ταξίδι με δυο μικρά (μέχρι 250) ή με το 800 που πήγες;

Gallos
22/10/2013, 09:51
Daz... Έχεις πιάσει ένα ωραίο θέμα και εγώ απάντησα στο πόδι.. Ο Road spirit αναφέρει πολύ σωστά πως ορίζεται ένα adv ταξίδι. Άρα συζητάμε για adventure riding-bike που να μπορείς να κάνεις το κατσίκι? Γιατί πχ o doug με το harley μια χαρά πήγε BAM(είχε κάνει μοντίφα όμως)...Να σου πάρω ένα άλλο παράδειγμα? Όχι γιατί μου την ''λες'' για το ρημάδι, αλλά γιατί φίλε μου Daz άμα θες, θα υποφέρεις αλλά θα πάει... Ακόμα και στα κοτρόνια που έδειξες...

emilio scotto στον δρόμο προς Cape town
301963
Νότια Αμερική
301964

Άρα Daz, ξεκαθαρίζω ότι υπάρχουν όντως κάποιοι που θα πάνε με ότι να ναι και όπου να ναι... Οπότε συζητάμε για το τι θα διάλεγε ένας μέσος αναβάτης που θα ήθελε ότι συνάντηση σε μεγάλο ταξίδι θα μπορούσε να το περάσει με μια σχετική άνεση.. Συζητάμε για ένα μηχανάκι, που θα ένιωθες άνεση να βάλεις χέρι. Για ένα μηχανάκι που δεν θα το κοιτάνε έκπληκτοι οι μηχανικοί στο Uzbek όπως κοιτάνε οι ΔΝΤ τον ελληνικό προϋπολογισμό... Συζητάμε για ένα μηχανάκι, που θα σε φτιάχνει άσχημα στην καρδιά όταν θα το βλέπεις έξω από την σκηνή σου.. Γιατί μπορεί αύριο να παρουσιαστεί ένα μηχανάκι, που ως δια μαγείας να κάνει όλα αυτά που ανάφεραν όλοι ,αλλά να μην σε φτιάχνει...

Εύγε που μας έβγαλες από το λήθαργο
:beer::beer:
:beer:

ps:Βόλτα στο Μαρόκο

road spirit
22/10/2013, 11:24
Gallos : όπως ειπες, αμα θες να πας και δεν έχεις χρήματα, θα πας με οτι έχεις ή σου επιτρέπει η οικονομική σου κατάσταση να αποκτήσεις. Αλλά αυτό ίσως είναι διαφορετικό απο το "ιδανικό".

Antsoar: αμα πηγαίναμε με 2 μοτό και ειχαμε τα χρήματα θα πηγαίναμε με 2 690. Γιατί για μένα αυτό είναι το ιδανικό. Αν τώρα υποθέσουμε οτι δεν υπάρχει δυνατοτητα αλλη πέραν της επιλογής "800 ή 2x250” τότε σαφώς το δεύτερο.

stam2
22/10/2013, 11:31
Για ταξίδι RTW νομίζω ότι ο γνωστός Ηλίας έκανε μία από τις καλύτερες επιλογές....
Ποιός μπορεί να πει ότι το XR με συγκεκριμένες μετατροπές (αύξηση χωρητικότητας ρεζερβουαρ, ενίσχυση υποπλαισίου) δεν είναι μία από τις απαντήσεις στην κεντρική ερώτηση του θέματος...
Ακόμα δεν βλέπω βέβαια κάποιον να απαντάει αν στην ίδια κατηγορία το ψεκαστό μπορεί να προσφέρει με αξιοπιστία καλύτερες επιδόσεις (χαμηλότερη κατανάλωση, προσαρμογή στις διαφορετικές πυνκότητες αέρα (υψόμετρο κλπ), και αν τελικά είναι ευκολότερο να βρεις μεμβράνη για καρμπ στη μέση του πουθενά, ή να κάνεις σέρβις στα ιντζεξιονς....
Μία παρατήρηση δική μου είναι ότι ένα συν παραπάνω στην άνεση ταξιδιου το δίνει ένα παρόμοιας αλεξίσφαιρης κατασκευής δικύλινδρο μοτερ (250 κυβικών)....
βέβαια το παραπάνω δεν ξέρω πως συνδυάζεται με την απαραίτητη ύπαρξη μανιβέλας που επίσης μπορεί να κριθεί σωτήρια στη μέση του πουθενά....

τέλος θεωρώ εκτός θέματος κυβισμό άνω των 400-600 κ.εκ.

antsoar
22/10/2013, 11:51
Antsoar: αμα πηγαίναμε με 2 μοτό και ειχαμε τα χρήματα θα πηγαίναμε με 2 690. Γιατί για μένα αυτό είναι το ιδανικό. Αν τώρα υποθέσουμε οτι δεν υπάρχει δυνατοτητα αλλη πέραν της επιλογής "800 ή 2x250” τότε σαφώς το δεύτερο.


Με εκπλήσεις ευχάριστα και στις δυο περιπτώσεις :winka::beer:

byron
22/10/2013, 12:01
Ακόμα δεν βλέπω βέβαια κάποιον να απαντάει αν στην ίδια κατηγορία το ψεκαστό μπορεί να προσφέρει με αξιοπιστία καλύτερες επιδόσεις (χαμηλότερη κατανάλωση, προσαρμογή στις διαφορετικές πυνκότητες αέρα (υψόμετρο κλπ), και αν τελικά είναι ευκολότερο να βρεις μεμβράνη για καρμπ στη μέση του πουθενά, ή να κάνεις σέρβις στα ιντζεξιονς....

Mιας και αναφερεις το παραδειγμα του Ηλια και του carb, ισως να βολευε το injection. Ο Ηλιας χρειαστηκε μεμβρανη η οποια δεν βρισκοταν ΠΟΥΘΕΝΑ.
Για την ακριβεια, η μεμβρανη που χρειαστηκε ο Ηλιας για να συνεχισει το ταξιδι του, ηταν Αμερικη–Ολλανδια–Ελλαδα–Ουζμπεκισταν.
Νομιζω οτι αν δεν καθαριζε ο tifoefs δεν νομιζω να επεστρεφε.

road spirit
22/10/2013, 12:35
http://www.sibirskyextreme.com/2013/09/ --> adv bike selection 2


...
Ακόμα δεν βλέπω βέβαια κάποιον να απαντάει αν στην ίδια κατηγορία το ψεκαστό μπορεί να προσφέρει με αξιοπιστία καλύτερες επιδόσεις (χαμηλότερη κατανάλωση, προσαρμογή στις διαφορετικές πυνκότητες αέρα (υψόμετρο κλπ), και αν τελικά είναι ευκολότερο να βρεις μεμβράνη για καρμπ στη μέση του πουθενά, ή να κάνεις σέρβις στα ιντζεξιονς....


Το λινκ παραπανω?

Takata Dome
22/10/2013, 12:36
Mιας και αναφερεις το παραδειγμα του Ηλια και του carb, ισως να βολευε το injection. Ο Ηλιας χρειαστηκε μεμβρανη η οποια δεν βρισκοταν ΠΟΥΘΕΝΑ.
Για την ακριβεια, η μεμβρανη που χρειαστηκε ο Ηλιας για να συνεχισει το ταξιδι του, ηταν Αμερικη–Ολλανδια–Ελλαδα–Ουζμπεκισταν.
Νομιζω οτι αν δεν καθαριζε ο tifoefs δεν νομιζω να επεστρεφε.

Μηχανικό καρμπυρατέρ και ξερό ψωμί!

stam2
22/10/2013, 13:39
Το λινκ παραπανω?

δεν το είχα δει...
πολύ εύστοχη παράθεση!

Βέβαια δεν αναφέρει την περίπτωση που τα μπεκ χρειάζονται καθαρισμό κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού αντβεντσιουρ:)
όμως αναμφισβήτητα είναι περισσότερα τα πλεονεκτήματά τους απ' ότι φαίνεται....

faraway
22/10/2013, 13:47
Μπεκ βενζίνης και να θέλουν καθαρισμό , πρέπει να του βάλεις λάσπη αντί για καύσιμο και να έχει χαλάσει και το φίλτρο .

Πιο πιθανό είναι απλά να χαλάσουν , ή να χαλάσει ένα tps ....γιαυτό πάντα μαζί spare αυτά , όταν έχεις injection . :D

stefanos
22/10/2013, 14:21
δεν το είχα δει...
πολύ εύστοχη παράθεση!

Βέβαια δεν αναφέρει την περίπτωση που τα μπεκ χρειάζονται καθαρισμό κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού αντβεντσιουρ:)
όμως αναμφισβήτητα είναι περισσότερα τα πλεονεκτήματά τους απ' ότι φαίνεται....


δεν θα χρειαστούν σίγουρα τίποτα εκτός από ρεύμα και βενζίνη.
αλλά βέβαια έτσι προκύπτει και η ανάγκη αξιόπιστης ηλεκτρικής εγκατάστασης μπαταρίας μεγαλύτερης γεννήτριας κλπ.
Εβαλα μερικές πηγές πιθανών προβλημάτων τώρα στην εξίσωση,που συμβάλουν και στο βάρος?
Ετσι βεβαίως φτάνουμε στο αξιοπερίεργο του 400αριού που ενώ έπρεπε να είναι 120 κιλά καταντάει να ζυγίζει όσο ένα 650 εικασαετούς σχεδίασης.
Και για να κινηθεί αξιοπρεπώς βέβαια χρειάζεται αντίστοιχα άλογα που έρχονται συνήθως με υψηλές συμπιέσεις και άγριους εκκεντροφόρους,
θυσιάζοντας την ροπή χαμηλά και το ράθυμο γουργουρητό στις μεσαίες.
Από την άλλη το καρμπυρατέρ απαιτεί απλά βενζίνη:).

Λευκάδιος
22/10/2013, 14:54
θα γυρίσουμε τη κουβέντα στο "και με τι μηχανάκι μπορείς να κάνεις ταξίδι adventure" ή το παραθέτεις ως δείγμα ιδανικού μηχανακιού για adventure? :p
Γιατι δεν ειναι ιδανικο:D ?.Δεν ασχολεισαι με θεματα μεταφορας της μοτοσυκλετας,απλως το αγοραζεις απ'την χωρα που θες να ξεκινησεις και το πουλας οταν τελειωσεις το ταξιδι.Και απο reviews διαβαζω οτι ειναι αξιοπιστο,εχει πουλησει εκατομμυρια κομματια +οτι μπορεις να βρεις και ανταλλακτικα σε χωρες οπως Περου,Νεπαλ, Ονδουρα κλπ οπου πωλειται κατα κορον.
Επανερχομαι με καρμπς κλπ που διαβασα εδω http://www.sibirskyextreme.com/2013/09/adv-bike-selection-2/ γιατι πρεπει να παω την μικρη για χορο(θελουν και ταξιδι RTW τα μουτρα μου :moutza:)

Juohmaru!
22/10/2013, 19:39
Οι μεταλλικές βαλίτσες ... ένας ακόμα μύθος του adventure riding. Είναι γυαλιστερές οι παντέρμες και τονόνουν το "εγώ" μας και χωράνε και αυτοκόλλητα.
Ένα ακόμα απο τα μαθήματα που πήρα. Μεταλλικές βαλίτσες ποτέ σε τέτοια ταξίδια, όπως συμφωνούν εξάλλου και όλοι όσοι έχουν κάνει κάτι παρόμοιο. Colebatch, Lewis, κλπ κλπ κλπ ...

Σπάνε πόδια, προσθέτουν βάρος, αν τσαλακωθούν σε μια πτώση λες αντίο στην αδιαβροχοποίηση, θες λαμαρινατζή να στις ισιώσει (μέχρι τότε πανικόβλητος τυλίγεις ότι έχεις μέσα σε σκουπιδοσακούλες για να μη βραχεί), μεταφέρουν δυνάμεις απο το χτύπημα/πτώση στο υποπλαίσιο, δεν βοηθούν στην απόσβεση κραδασμών, γενικά ΔΕΝ.

Δεν γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο!!!
Και για του λόγου το αληθές.... και επειδή μ' αρέσει να μιλάω με ντουκουμέντα....

Πίστα Merzouga-Tagounite (Μ6), Μαρόκο
302025

Touratech Zega... νέου τύπου, μετά από ένα παρολίγον... δυστύχημα στον "Δρόμο της Ελπίδας" (Route de l' Espoir), Μαυριτανία
302026

Και το παλικάρι που ανέλαβε να την ξανακάνει... παλαιού "ορθογώνιου" τύπου, λίγο πριν τα σύνορα με Μάλι (Boutilimit, Μαυριτανία)
302027

Ένα από τα σημεία που σίγουρα θα αναθεωρήσω για το επόμενο ταξίδι μου...

Juohmaru!
22/10/2013, 20:28
...... αμα πηγαίναμε με 2 μοτό και ειχαμε τα χρήματα θα πηγαίναμε με 2 690. Γιατί για μένα αυτό είναι το ιδανικό......

Με χαροποιεί ιδιαίτερα η επιλογή σου... χα χα!
Κι εγώ αν ξανάκανα το ταξίδι μου, ή κάποιο αντίστοιχο, πάλι με 690 θα το κανα!
Για πολλούς λόγους τους οποίους μπορούμε κάποια στιγμή να αναλύσουμε, με δυο όμως αλλαγές στα σίγουρα... άλλη σέλα και σαμάρια αντί zega!

Όμως παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να παραγνωρίσω 2 περιστατικά υπέρ του καρμπυρατέρ και της μανιβέλας.... που δεν έχει το 690!
Και εξηγούμαι:
Με τον επαναπατρισμό των μοτοσυκλετών, το 690 έμεινε σχεδόν αμέσως από τρόμπα βενζίνης. Γεγονός που σημαίνει ότι ήταν απλώς τύχη που αυτό δεν συνέβει κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Βέβαια το συγκεκριμένο ανταλλακτικό το είχα μαζί μου μετά από παραίνεση του μηχανικού μου (και την ευγενή χορηγία της ΚΤΜ Ελλας, για τα λέμε και όλα), και έτσι πιθανώς θα κατάφερνα να συνεχίσω. Ίσως να είναι αδυναμία του 690, ίσως φταίνε οι χείριστης ποιότητας βενζίνες (οι οποίες εν προκειμένω δεν μύριζαν σαν βενζίνη αλλά κάτι άλλο!), σε κάθε περίπτωση το 640 δεν έπαθε τίποτα! Τι θέλω να πω... δεν είναι μόνο το injection αλλά και τα παραφερνάλια του, πχ η τρόμπα βενζίνης σε ένα μηχανάκι injection πρέπει να ανεβάζει υψηλότερες πιέσεις από ένα μηχανάκι με καρμπυρατέρ και ως εκ τούτου είναι πιο ευαίσθητη. Ας δεκτούμε ότι το injection δυσκολά θα παρουσιάσει πρόβλημα, αν όμως παρουσιάσει... τέλος. Το καρμπυρατέρ είναι σαφώς πιο μανιτζεβελο για τον μέσο αναβάτη και ειδικά στη μέση του πουθενα! Όλο και κάτι θα ξεβιδώσεις, θα καθαρίσεις... θα τη βρείς την άκρη! Και επειδή κάποιος το ανέφερε πιο πάνω... εδώ κουβαλούσα ολόκληρη τρόμπα, μια έξτρα μεμβράνη για το καρμπυρατέρ θα με βάραινε! Για να μην μιλήσω για κόστος... πχ η τρόμπα βενζίνης στο 990 κάνει 600 ευρώ (την έχω πληρώσει και ξέρω), ενώ στο 950 λιγότερο από 200 (αν θυμάμαι καλά)... Τα συμπεράσματα δικά σας!

Περιστατικό 2ο... Στην έξοδο από την πρωτεύουσα του Μάλι το Μπαμάκο, ο φίλος μου Γίαννης είχε ένα ατύχημα με το 640, κάρφωσε (ευτυχώς χωρίς σοβαρές συνέπειες) πίσω από ένα βανάκι! Το αποτέλεσμα ήταν να πάθει ζημιά το "μούτρο" του 640. Για κακή μας τύχη διαλύθηκε το ρελέ της μίζας που ήταν κάπου πίσω από τα φώτα και φυσικά... νεκρώθηκε η μίζα! Για όλο το υπόλοιπο του ταξιδιού, ο Γιάννης έβαζε μπροστά το 640 με τη μανιβέλα (έκανε όμως ένα πόδι τούμπανο λέμε!). Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν την ίδια ζημιά πάθαινα εγώ με το 690....

302034

faraway
22/10/2013, 21:12
Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν την ίδια ζημιά πάθαινα εγώ με το 690....



Θα έπαιρνες το καλώδιο της μίζας , θα το κάρφωνες απευθείας στο θετικό πόλο της μπαταρίας και βουαλά . ;)

Μηχανάκι με injection , και για να προλάβεις οτιδήποτε χαζομάρα του injection , πρέπει να έχει απαραίτητα μαζί spare ( χωρίς να πιάνουν ιδιαίτερο χώρο ) :

Τρόμπα
ρελέ τρόμπας
ρελέ injection
tps
αισθητήρα στροφάλου

Επίσης εσύ με το 690 μπορούσες να είχες ένα 12αρι laptop μαζί με tuneEcu ικανό να σου δείξει οποιαδήποτε βλάβη άμεσα και γρήγορα , αλλά και να ρυθμίσεις ένα tps ας πούμε στη μέση του πουθενά . :D

Juohmaru!
22/10/2013, 21:23
Επίσης εσύ με το 690 μπορούσες να είχες ένα 12αρι laptop μαζί με tuneEcu ικανό να σου δείξει οποιαδήποτε βλάβη άμεσα και γρήγορα , αλλά και να ρυθμίσεις ένα tps ας πούμε στη μέση του πουθενά . :D

Καλό.... Θ' αστειέυεσαι φυσικά...

faraway
22/10/2013, 21:29
Όχι ρε συ .

Πολλοί είναι αυτοί που κουβαλούν mini laptops μαζί και για να σερφάρουν όταν θα βρεθούν σε κανα μέρος με νετ αλλά και για να φορτώνουν φωτογραφίες στο σκληρό.

Παράλληλα λοιπόν είχες και διαγνωστικό μόνιμα μαζί !! ;)


yg. όχι 12αρι είναι μεγάλο , 9ρακι ήθελα να πω σαν το dell mini 9 που έχω εγώ .

Juohmaru!
22/10/2013, 21:54
Όχι ρε συ .

Πολλοί είναι αυτοί που κουβαλούν mini laptops μαζί και για να σερφάρουν όταν θα βρεθούν σε κανα μέρος με νετ αλλά και για να φορτώνουν φωτογραφίες στο σκληρό.

Παράλληλα λοιπόν είχες και διαγνωστικό μόνιμα μαζί !! ;)


yg. όχι 12αρι είναι μεγάλο , 9ρακι ήθελα να πω σαν το dell mini 9 που έχω εγώ .

Χωρίς παρεξήγηση... απλά μιλάμε για άλλο ταξίδι....
Δεδομένου ότι ο "πολιτισμός" δεν ήταν πάντα προσεγγίσιμος, τα μοναδικά "ηλεκτρονικά" που είχαμε μαζί μας ήταν ο φορτιστής για της επαναφορτιζόμενες ΑΑ των GPS (στην 12βολτη πρίζα των μοτο) και 2 φωτογραφικές μηχανές με 2 8αρες κάρτες για την κάθε μία... that's all!

Όσο για το ίντερνετ... τί είναι αυτό; Το να βρούμε ΑΤΜ για να βγάλουμε λεφτά στην πρωτεύουσα Μπαμάκο ήταν θέμα...
Εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω για παράδειγμα ότι το Μάλι είναι από τις φτωχότερες χώρες... της Αφρικής!!!

Εξάλλου για το "πουθενά" μιλάμε... και κατ' εμέ αυτή είναι ουσία!
Να χαθούμε θέλαμε... και αυτό ακριβώς κάναμε!!!

Allst@rf
22/10/2013, 22:01
Και αυτό το διπλό σταντ του 640 πρέπει να ζηλεψες λογικά ...

;)

catmaster
22/10/2013, 22:37
Θα έπαιρνες το καλώδιο της μίζας , θα το κάρφωνες απευθείας στο θετικό πόλο της μπαταρίας και βουαλά . ;)

Μηχανάκι με injection , και για να προλάβεις οτιδήποτε χαζομάρα του injection , πρέπει να έχει απαραίτητα μαζί spare ( χωρίς να πιάνουν ιδιαίτερο χώρο ) :

Τρόμπα
ρελέ τρόμπας
ρελέ injection
tps
αισθητήρα στροφάλου

Επίσης εσύ με το 690 μπορούσες να είχες ένα 12αρι laptop μαζί με tuneEcu ικανό να σου δείξει οποιαδήποτε βλάβη άμεσα και γρήγορα , αλλά και να ρυθμίσεις ένα tps ας πούμε στη μέση του πουθενά . :D

ρε παιδάκια όλα αυτά κάνουν μαζί όσο ενα μεταχείρο 250ράκι καρμπυρατεράτο κομπλε ...

και κατα τα άλλα παραπονιούνται οι αφρικάνοι που ταξιδεύανε με τρομπα βενζίνης και ανορθωτή ...

kordix
23/10/2013, 05:01
Να μια ωραία επιλογή

http://www.ccm-motorcycles.com/

faraway
23/10/2013, 06:27
Χωρίς παρεξήγηση... απλά μιλάμε για άλλο ταξίδι....
Δεδομένου ότι ο "πολιτισμός" δεν ήταν πάντα προσεγγίσιμος, τα μοναδικά "ηλεκτρονικά" που είχαμε μαζί μας ήταν ο φορτιστής για της επαναφορτιζόμενες ΑΑ των GPS (στην 12βολτη πρίζα των μοτο) και 2 φωτογραφικές μηχανές με 2 8αρες κάρτες για την κάθε μία... that's all!

Όσο για το ίντερνετ... τί είναι αυτό; Το να βρούμε ΑΤΜ για να βγάλουμε λεφτά στην πρωτεύουσα Μπαμάκο ήταν θέμα...
Εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω για παράδειγμα ότι το Μάλι είναι από τις φτωχότερες χώρες... της Αφρικής!!!

Εξάλλου για το "πουθενά" μιλάμε... και κατ' εμέ αυτή είναι ουσία!
Να χαθούμε θέλαμε... και αυτό ακριβώς κάναμε!!!

ok , δεκτό !! :D
Το ταξίδι σου ήταν πιο "extreme" σε σχέση με άλλα που βλέπω στο adv .
H κουβέντα όλοι βέβαια έχει να κάνει με το να είχες διαγνωστικό μαζί σου για το 690 . Εγώ θα το ήθελα πάση θυσία για να ξεκινήσω με μηχανάκι με injection . :wave2:

( έχεις κανά Link να χαζέψω το ταξίδι σου )




ρε παιδάκια όλα αυτά κάνουν μαζί όσο ενα μεταχείρο 250ράκι καρμπυρατεράτο κομπλε ...

και κατα τα άλλα παραπονιούνται οι αφρικάνοι που ταξιδεύανε με τρομπα βενζίνης και ανορθωτή ...

Tα ρελεδάκια είναι τζάμπα , η τρόμπα προφανώς και παίρνεις μία aftermarket μαζί και δεν πληρώνεις τα 600αρια που ονειρεύονται οι αντιπροσωπείες , το tps επίσης και ο αισθητήρας στροφάλου δεν έχουν τόσο τραγικές τιμές και πάντα παίζει και το σενάριο της προμήθειας μέσω ebay . :D

Όλα αυτά τα εντάσσω στα πλαίσια της τεχνογνωσίας που μίλησα παραπάνω .
Δλδ να ξέρεις τι χρειάζεσαι ανα πάσα στιγμή , πως θα το φτιάξεις , αλλά και πως θα το προμηθευτείς σε σωστές τιμές .

Και αυτό αφορά και καρμπυρατεράτα και ψεκαστά μηχανάκια .

Αν δεν την έχεις και μείνεις στη μέση του πουθενά τον ήπιες ,
αν δεν την έχεις και δεν μείνεις στη μέση του πουθενά είσαι τυχερός ,
αν την έχεις και αντιμετωπίσεις τα πάντα στη μέση του πουθενά είσαι έτοιμος για όλα !! :D

Shiatman
23/10/2013, 12:03
Να μια ωραία επιλογή

http://www.ccm-motorcycles.com/

Πολλύ με αρέσει, καλή ιδέα λείπουν τέτειες μοτό από την αγορά!