PDA

View Full Version : νοθευμενη βενζινη!



angelosxf650
20/10/2013, 20:06
την παρασκευη που μας περασε πηγα να παρω την κοπελα μου με την μηχανη σε μια αποσταση 60 χλμ απο την πολη μου περιπου....Αναβω την μηχανη ρολοι φοραω κρανος μπουφαν γαντια και φευγω για βενζιναδικο...βαλε 20 ε του λεω και ξεκιναω...στο δρομο η μηχανη δεν εκανε κολπα η νερα η τουλαχιστον η απειρια μου δεν μ εδειξε κατι τετοιο...φτανω στον προορισμο μου σβηνω την μηχανη κανω ενα τσιγαρο και παμε να φυγουμε με την κοπελα μου.....ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΨΕ ΞΑΝΑ!!!να μην τα πολυλογω μετα απο καποια ωρα και με την βοηθεια ενος πολυ καλου ανθρωπου ταξιτζη που ηταν εκει κοντα φωναξαμε ενα μαστορα αλαξαμε μπουζι κοιταξε φιλτρο και με δυο μπαταριες και πολυ μιζα καταφερε να βαλει μπροστα την μηχανη που δεν κραταγε ρελαντι δουλευε σαν να καιει νερο και εκανε πολλα ακομα διαφορα μετα απο πολλους κοφτες του μαστορα στην μηχανη μου λεει προσεχε ελπιζω να φτασεις στο καλο....το παιδι ηρθε απο ενα χωριο 10 χλμ μακρια και ζηταγε 12 ευρο!!!ηθελα να το μοιραστω μαζι σας...εκαψα την παλια εβαλα κατοσταρα και τωρα ειναι παλι ρολοι...

T E O
20/10/2013, 20:29
στειλε καποιον να κανει ελεγχο στο βενζιναδικο που πηγες, να βρουν νοθευμενη βενζινη να τον κλεισουν να τελειωνουμε, λοποδητες κλεφτες

blackbusa
20/10/2013, 20:31
στειλε καποιον να κανει ελεγχο στο βενζιναδικο που πηγες, να βρουν νοθευμενη βενζινη να τον κλεισουν να τελειωνουμε, λοποδητες κλεφτες

XAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXA...μπας σε καλο σου....

angelosxf650
20/10/2013, 20:37
στειλε καποιον να κανει ελεγχο στο βενζιναδικο που πηγες, να βρουν νοθευμενη βενζινη να τον κλεισουν να τελειωνουμε, λοποδητες κλεφτες

ηθελα να παω εγω ο ιδιος να τα πουμε ενα χερακι αλλα δεν βγαζεις ακρη πραγματικα....αλλα το γεγονος αυτο το λεω σε ολους οπου βρεθω θα του κανω πραγματικα οσο περισοτερη ζημια μπορω!

T E O
20/10/2013, 20:55
ηθελα να παω εγω ο ιδιος να τα πουμε ενα χερακι αλλα δεν βγαζεις ακρη πραγματικα....αλλα το γεγονος αυτο το λεω σε ολους οπου βρεθω θα του κανω πραγματικα οσο περισοτερη ζημια μπορω!
κοιτα τι θα κανεις, παρε ενα μπιτονακι με αριθμιση και πες του να σου βαλει μεχρι η αντλια να δειξει 10 λιτρα, αν συμφωνουν τα 10 λιτρα της αντλιας με 10 λιτρα στο μπιτονι εισαι ενταξει, αλλα αν ειναι λιγοτερα στο μπιτονι λουστον κατευθειαν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
20/10/2013, 20:59
κοιτα τι θα κανεις, παρε ενα μπιτονακι με αριθμιση και πες του να σου βαλει μεχρι η αντλια να δειξει 10 λιτρα, αν συμφωνουν τα 10 λιτρα της αντλιας με 10 λιτρα στο μπιτονι εισαι ενταξει, αλλα αν ειναι λιγοτερα στο μπιτονι λουστον κατευθειαν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εάν ο τύπος βάζει σκέτο νερό μέσα κα το πουλάει για βενζίνη και να δείξει 10lt μάλλον δεν βοηθάει καθόλου... το θέμα δεν είναι κλέψιμο στη μέτρηση.

angelosxf650
20/10/2013, 21:04
για να μην σας πω το αλλο και πεθανετε στα γελια...πριν ενα μηνα παω την μοτο για σερβις του λεω μεσα στα αλλα αλλαξε μου μπουζι και μ λεει ενα φορας θα στο αλλαξω ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ η μηχανη φοραει δυο.....Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΟΥΖΟΠΙΠΑ!

T E O
20/10/2013, 21:07
αλλαξε οπωσδηποτε μηχανικο, ειναι δυνατον να μην γνωριζει οτι αυτα τα bmw ειναι δικυλινδρα?

AUFGEBRACHT
20/10/2013, 21:13
αλλαξε οπωσδηποτε μηχανικο, ειναι δυνατον να μην γνωριζει οτι αυτα τα bmw ειναι δικυλινδρα?

Τζάκ πότ μιλάμε!!! Μονοκύλινδρο είναι και Suzuki...

T E O
20/10/2013, 21:18
αα οκ μπερδευτηκα απ τη φωτο

akis_trevor
20/10/2013, 21:27
αα οκ μπερδευτηκα απ τη φωτο
freewind βλεπω στην φωτο εγω..

makis206
20/10/2013, 21:30
freewind βλεπω στην φωτο εγω..

Κάποιος έχει χάλια οθόνη.. :D

angelosxf650
20/10/2013, 21:31
freewind ειναι....πικρα μεγαλη......τωρα δεν ξερω αν ο κατασκευαστης προτινει διακιδα που ειχε πριν το μηχανακι απανω η μονοακιδα που μου εβαλε ο μαστορας οταν ξεμεινα γιατι δεν ειχε αλλα στο μαγαζι.... και το μανουαλ που μ ειχαν στειλει εδω δεν το γραφει.....ελα βγαλε ακρη...

Translatoras
20/10/2013, 21:37
Φυσικά και να μην ξαναβάλεις από εκεί και φυσικά να τον ξεμπροστιάσεις στην παρέα σου.
Στόμα με στόμα θα μαθευτεί πολύ γρήγορα.

Δεν θα βγουν πολλά με τις καταγγελίες και στο τέλος εσύ θα είσαι ο κακός και περίεργος.

Σχετικά με το νερό στη βενζίνη .....:

Ένας πάλιουρας πολιτικό προσωπικό στο 4ο κλιμάκιο του 310ΣΠΤΧ στα Γιάννενα μου είπε το εξής κόλπο:

Αν έχεις υποψία νερωμένης βενζίνης τότε ρίξε μέσα καθαρό ασετόν (περίπου 50 ml ανά 20 λίτρα καυσίμου).

Το καθαρό ασετόν δεσμεύει το νερό και εξακολουθεί να είναι αναφλέξιμο χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία του κινητήρα.

kostaspetrou
20/10/2013, 21:57
To' χω πάθει!
Σε καρμπυρατεράτο μηχανάκι αν βάλεις νερωμένο καύσιμο θα σου σβήνει όταν έχεις το γκάζι κλειστό διότι τότε το καύσιμο το παρέχει το ζιγκλέρ του ρελαντί.
Επειδή αυτό είναι μικρό σε παροχή,αν μαζί με βενζίνη έχει και νερό τότε σβήνει.
Όταν είσαι με το γκάζι τουλάχιστον ανοιχτό κατά 50%,δηλαδή η βελόνα του καρμπυρατέρ είναι σηκωμένη-έστω μερικώς-,δεν έχεις τέτοιο θέμα διότι η παροχή του κυρίως ζιγκλέρ είναι σαφώς μεγαλύτερη απ'αυτή του ζιγκλέρ ρελαντί,οπότε η έστω νερωμένη ποσότητα βενζίνης αρκεί,τουλάχιστον να μη σβήνει.

Σε ψεκαστά δυσκολότερα καταλαβαίνεις το νερωμένο καύσιμο.Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι διότι έτσι δεν καταλαβαίνεις το κακό βενζινάδικο!
Αν συνεχίζεις να βάζεις θα κάνεις ζημιά στα μπεκ.

Εσύ έχεις καρμπυρατεράτο,οπότε το κατάλαβες αμέσως.

Acacius
21/10/2013, 01:26
Κατά 99.9% το freewind παίρνει νορμάλ μπουζί σαν στάνταρ (όχι διάκιδα) οπότε είσαι εντάξει. Ο μάστορας μπορεί να μην ήξερε πόσα έχει το μηχανάκι αλλά αν δεν είδε και το δεύτερο μπουζί όταν άλλαξε το πρώτο είναι αόμματος, οπότε μην ανησυχείς... εκτός κι αν σε χρέωσε ένα.

Για τη νερωμένη βενζίνη ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132678) αν σε ενδιαφέρει, το να αφαιρέσεις καύσιμο από το ντεπόζιτο και να το φιλτράρεις είναι παιχνιδάκι.

OldMan
21/10/2013, 13:11
Αν έχεις υποψία νερωμένης βενζίνης τότε ρίξε μέσα καθαρό ασετόν (περίπου 50 ml ανά 20 λίτρα καυσίμου).
Το καθαρό ασετόν δεσμεύει το νερό και εξακολουθεί να είναι αναφλέξιμο χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία του κινητήρα.
Υποθέτω ότι το "αναφλέξιμο" πάει στο καύσιμο..
(και όχι στο νερό..)

Μια ερώτηση κοινής λογικής:
Πως γίνεται να μην επηρεάζει την λειτουργία του κινητήρα κατι το οποίο βρίσκεται μέσα στο καύσιμο, είναι μη αναφλέξιμο και καταλαμβάνει χώρο εις βάρος του καύσιμου μίγματος...???:confused:

Acacius
21/10/2013, 17:17
Υποθέτω ότι το "αναφλέξιμο" πάει στο καύσιμο..
(και όχι στο νερό..)


Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το ασετόν παραμένει αναφλέξιμο, αν και δεσμεύει το νερό. Οπότε καταλήγεις με δύο αναφλέξιμα υγρά (βενζίνη, μείγμα ασετόν-νερού) οπότε ξεφορτώνεσαι το νερό χάρη στο ασετόν. Χημικός δεν είμαι αλλά υποθέτω ότι το επειδή το νερό είναι αναμείξιμο με το ασετόν (και όχι με τη βενζίνη) απλά ατμοποιείται ευκολότερα. Edit: Άρα επηρεάζεται η λειτουργία του κινητήρα όπως λες, αλλά όχι στον ίδιο βαθμό;

Μια που το πιάσαμε: Το ασετόν δεν υπάρχει περίπτωση να βλάψει κάποια συνθετικά τμήματα (έστω και σε μικρές ποσότητες); Μη γλυτώσει κάποιος το νερό και τελικά τα πληρώσει σε μεμβράνες και τσιμούχες.

Translatoras
21/10/2013, 19:18
Υποθέτω ότι το "αναφλέξιμο" πάει στο καύσιμο..
(και όχι στο νερό..)

Μια ερώτηση κοινής λογικής:
Πως γίνεται να μην επηρεάζει την λειτουργία του κινητήρα κατι το οποίο βρίσκεται μέσα στο καύσιμο, είναι μη αναφλέξιμο και καταλαμβάνει χώρο εις βάρος του καύσιμου μίγματος...???:confused:

Να ρωτήσω ανάποδα:

Η κανονική βενζίνη δεν έχει μέσα της πρόσθετα που αν τα απομονώσεις ούτε καίγονται, ούτε αναφλέγονται και καταλαμβάνουν όγκο;

Ο τρόπος που συμπεριφέρεται ένα στοιχείο-ουσία όταν βρίσκεται αυτούσιο ενδέχεται να αλλάζει δραματικά όταν αναμιγνύεται με άλλα στοιχεία-ουσίες.

Να σημειώσω: Δεν υποστηρίζω τη συμβουλή του πάλιουρα που μου το πρότεινε.

Για να πω την αλήθεια πρόσφατα τη θυμήθηκα οταν αναφέρθηκε σε άλλο φόρουμ και
για να ξαναπώ την αλήθεια είμαι στο 2ο ρεζερβουάρ δοκιμών με ασετόν στη βενζίνη.

Translatoras
21/10/2013, 19:23
Μια που το πιάσαμε: Το ασετόν δεν υπάρχει περίπτωση να βλάψει κάποια συνθετικά τμήματα (έστω και σε μικρές ποσότητες); Μη γλυτώσει κάποιος το νερό και τελικά τα πληρώσει σε μεμβράνες και τσιμούχες.

Γνωστός μου Βεστρωμάς κλείνει 4ετία χρήσης ασετόν στη βενζίνη. Προσθέτει και λίγο λιπαντικό (10ml) στα 20 lt καυσίμου.

Δεν του έχει βγάλει τίποτα.

THEOD
21/10/2013, 20:02
Προσθέτει και λίγο λιπαντικό (10ml) στα 20 lt καυσίμου.
Δεν του έχει βγάλει τίποτα.

Για ασετόν δεν ξέρω αλλά εγώ μια φορά λυπόμουνα να το πετάξω (δεν ήμουνα πάντα τσίπης ρε - η κρίση με έκανε... :lol:) και άδειασα στο Στρώμα 2 λίτρα βενζινόλαδο που μου περίσσευε από το χορτοκοπτικό... Μην σας πω ότι το ένοιωσα να δουλεύει καλύτερα... :smokin:

MG-KTiNoS
21/10/2013, 21:14
εγώ μια μέρα δεν είχα μπενζ και κατ... μέσα.
Δεν άλλαξε τίποτα !

AUFGEBRACHT
21/10/2013, 21:16
Γνωστός μου Βεστρωμάς κλείνει 4ετία χρήσης ασετόν στη βενζίνη. Προσθέτει και λίγο λιπαντικό (10ml) στα 20 lt καυσίμου.

Δεν του έχει βγάλει τίποτα.

H γυναίκα του δε φωνάζει που 4 χρόνια ξεβάφει τα νύχια της με WD-40;

AUFGEBRACHT
21/10/2013, 21:19
εγώ μια μέρα δεν είχα μπενζ και κατ... μέσα.
Δεν άλλαξε τίποτα !

Το είχα κάνει κι εγώ και μετά πήγα τη μηχανή στον εξουσιοδοτημένο για κάθε ενδεχόμενο. Όλα ήταν εντάξει, μόνο η χοληστερίνη λίγο ανεβασμένη...

alex14
22/10/2013, 09:46
εγώ μια μέρα δεν είχα μπενζ και κατ... μέσα.
Δεν άλλαξε τίποτα !

Ναι ρε τι να παθει. Με τα χοντρα εχει προβλημα εαν ειναι injection. Τα καρμπιρατερατα τα κοβουν κ'αυτα.

:lol:

OldMan
22/10/2013, 11:56
Ο τρόπος που συμπεριφέρεται ένα στοιχείο-ουσία όταν βρίσκεται αυτούσιο ενδέχεται να αλλάζει δραματικά όταν αναμιγνύεται με άλλα στοιχεία-ουσίες.
Αν μιλάμε για ανάμιξη (μηχανική διαδικασία όπου το στοιχείο παραμένει αναλλοίωτο, άρα και οι ιδιότητες αυτού) δεν αλλάζει απολύτως τίποτε (ούτε δραματικά, ούτε κωμικά..)
Αν μιλάμε για χημική αντίδραση, τότε έχουμε νέα προϊόντα με δικές τους πλέον ιδιότητες..

Επί του συγκεκριμένου, το ασετόν (προπανόνη - C3H6O) ΑΝΑΜΙΓΝΥΕΤΑΙ με το νερό (και δεν υφίσταται χημική αντίδραση υπό Κ.Σ.*), οπότε έχουμε ένα διάλυμα ακετόνης και νερού...
Και η μεν ακετόνη καίγεται (ίσως πιο γρήγορα από όσο προβλέπεται από την προπορεία του σπινθήρα..:D) αλλά το νεράκι παραμένει νεράκι..

(η άκρως ασταθής 2,2-προπανοδιόλη δεν μπορεί να θεωρηθεί χημικό παράγωγο για τον λόγο ότι δεν αποφασίζει η ίδια τι ρόλο βαράει ..);)

Υ.Γ.1
Η μόνη παραδεκτή χρήση της είναι στην μείωση της επιφανειακής τάσης της βενζίνης με αποτέλεσμα πιο "εύκολη" καύση...

Υ.Γ.2
Τα αγοράκια καλό θα είναι να μην φέρνουν πολύ κοντα τα @@ τους σε τεπόζιτο με ασετον μέσα...

Pan (dvs)
22/10/2013, 14:26
Αν δεν κανω λαθος η βενζινη δεν νοθευεται με νερο,οπως λενε καποιοι.Απλα το νερο στο καυσιμο ισως να δειχνει οτι ο βενζινας δεν ειναι νοικοκυρης και δεν προσεχει τον πελατη.

Οσο για το θεμα του ασετον η αλλων προσθετων ,που καποιοι τα βαζουνε για διαφορους λογους στο καυσιμο,δεν επηρεαζουνε την λειτουργια και την υγεια του κινητηρα?
Υπαρχει περιπτωση αυτα τα μειγματα να μπερδεψουνε τον εγκεφαλο?

OldMan
22/10/2013, 17:46
Υπαρχει περιπτωση αυτα τα μειγματα να μπερδεψουνε τον εγκεφαλο?
Αν εννοείς τον εγκέφαλο των οδηγών, δεν υπάρχει θέμα γιατί είναι ήδη καμμενος από τα μπουστονιτρομεθάνια...

T E O
22/10/2013, 18:59
Τα αγοράκια καλό θα είναι να μην φέρνουν πολύ κοντα τα @@ τους σε τεπόζιτο με ασετον μέσα...
γιατι τι παιζει σ αντιθετη περιπτωση?

Translatoras
23/10/2013, 01:11
Αν μιλάμε για ανάμιξη ....................................... τι ρόλο βαράει ..);)

Υ.Γ.1
Η μόνη παραδεκτή χρήση της είναι στην μείωση της επιφανειακής τάσης της βενζίνης με αποτέλεσμα πιο "εύκολη" καύση...

Υ.Γ.2
Τα αγοράκια καλό θα είναι να μην φέρνουν πολύ κοντα τα @@ τους σε τεπόζιτο με ασετον μέσα...

Δεν γνωρίζω χημεία σε αυτό το επίπεδο ούτε και προλαβαίνω να μάθω για να απαντήσω.

Για το λόγο αυτό έγραψα "ενδέχεται". Μάλλον δεν το είδατε.

Χαίρομαι που έμαθα κάτι και θα ξεχάσω αυτό που μας έλεγαν στο λύκειο της δεκαετία του '80 για ανάμιξη ανυδρίτη οξέος με νερό (μηχανική διαδικασία όπου το στοιχείο ΔΕΝ παραμένει αναλλοίωτο, άρα ΟΥΤΕ και οι ιδιότητες αυτού)

Θα μεταβιβάσω πάραυτα (μόλις/άμα τον ξανασυναντήσω ποτέ) στον κύριο Γιάννη από τα Γιάννενα τις παρατηρήσεις σας.

Επίσης, θα ακολουθήσω το ΥΓ2 και θα κάψω τη βενζίνη που απομένει στο τεπόζιτο είτε οδηγώντας όρθιος είτε θα δώσω το μηχανάκι στη συμβία.

Καλό βράδυ

Pan (dvs)
23/10/2013, 08:06
γιατι τι παιζει σ αντιθετη περιπτωση?

Να υποθεσω οτι αυτος που το κανει δυσκολα θα ακουσει να τον φωναζει καποιο παιδι ΜΠΑΜΠΑ.:D

vaska
23/10/2013, 08:16
Δεν γνωρίζω χημεία σε αυτό το επίπεδο ούτε και προλαβαίνω να μάθω για να απαντήσω.

Για το λόγο αυτό έγραψα "ενδέχεται". Μάλλον δεν το είδατε.

Χαίρομαι που έμαθα κάτι και θα ξεχάσω αυτό που μας έλεγαν στο λύκειο της δεκαετία του '80 για ανάμιξη ανυδρίτη οξέος με νερό (μηχανική διαδικασία όπου το στοιχείο ΔΕΝ παραμένει αναλλοίωτο, άρα ΟΥΤΕ και οι ιδιότητες αυτού)

Θα μεταβιβάσω πάραυτα (μόλις/άμα τον ξανασυναντήσω ποτέ) στον κύριο Γιάννη από τα Γιάννενα τις παρατηρήσεις σας.

Επίσης, θα ακολουθήσω το ΥΓ2 και θα κάψω τη βενζίνη που απομένει στο τεπόζιτο είτε οδηγώντας όρθιος είτε θα δώσω το μηχανάκι στη συμβία.

Καλό βράδυ

Αυτό μάστορα είναι χημική αντίδραση!!!

Translatoras
23/10/2013, 08:35
Αυτό μάστορα είναι χημική αντίδραση!!!

Μάλλον ο Old Man "κρατήθηκε" από το ρήμα "αναμιγνύεται" που έγραψα.
Το οποίο αν το ερμηνεύσουμε ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ, τότε ναι σημαίνει "δημιουργία μίγματος" (όπου τα επιμέρους διατηρούν τις ιδιότητές τους) και όχι κράματος (για στερεά) ή διαλύματος (για υγρά).

Για να μην μακρυγορούμε, ανασκευάζω τη αρχική φράση και αντικαθιστώ το "αναμιγνύεται" με το "ρίχνω κάτι μέσα σε κάτι άλλο".

Αν γίνει ανάμιξη, χημική αντίδραση, πυρηνική σύντηξη, φεστιβάλ κινηματογράφου ή βλάχικος γάμος θα δείξει.:D

OldMan
23/10/2013, 15:19
Αν γίνει ανάμιξη, χημική αντίδραση, πυρηνική σύντηξη, φεστιβάλ κινηματογράφου ή βλάχικος γάμος θα δείξει.:D
Αν διαφωνείς με αυτά που έγραψα πιο πάνω περί αναμιξης ασετόν με νερό, είσαι ευπρόσδεκτος να παραθέσεις την διαφωνία σου...

Αν όχι, δεν καταλαβαίνω το στυλάκι σου...
(κανείς δεν σε είπε ούτε άσχετο, ούτε ημιμαθή..):confused:

Pan (dvs)
23/10/2013, 18:38
Αν δεν κανω λαθος η βενζινη δεν νοθευεται με νερο,οπως λενε καποιοι.Απλα το νερο στο καυσιμο ισως να δειχνει οτι ο βενζινας δεν ειναι νοικοκυρης και δεν προσεχει τον πελατη.

Οσο για το θεμα του ασετον η αλλων προσθετων ,που καποιοι τα βαζουνε για διαφορους λογους στο καυσιμο,δεν επηρεαζουνε την λειτουργια και την υγεια του κινητηρα?
Υπαρχει περιπτωση αυτα τα μειγματα να μπερδεψουνε τον εγκεφαλο?

Εχω μεινει ακομη με την απορια.