PDA

View Full Version : Aπίστευτη κόντρα ...



Lioulios
22/10/2013, 02:18
Audi R8 X Kawasaki Ninja ZX10R X Suzuki GSXR1000


" Δε σχολιάζω αν είναι επικίνδυνη η κόντρα σε δημόσιο δρόμο μέρα μεσημέρι αλλά ΑΚΟΥΣΤΕ το μοτέρ του AUDI, τον ήχο από τις εξατμίσεις των μότο (θέλει να αυξήσεις την ένταση) αλλά να δείτε το κοντέρ του AUDI και τι νούμερα πιάνει " ...Ήταν το σχόλιο φίλου που το ανέβασε στο φεισμπουκ και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω .

Χαμός στο ίσιωμα ... https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Y2HKBQMQmbw#t=227

301957

ποπαϋ
22/10/2013, 07:29
που την βλέπεις την κόντρα;;

τα μηχανάκια έκαναν βόλτα...

εαν έκαναν κόντρα σε τόσο ανοιχτό δρόμο το άουντι δεν θα είχε ελπίδα, ειδικά με το kawasaki

endopandou
22/10/2013, 07:54
Quiz: Ποιος είναι ο ποιο κουλός και επικίνδυνος απο τους 3?

ZX10 και μάλιστα με 201hp το ΖΧ6 του 2003??? :hunter:
mad max mode??? :hunter:
ένας Μάικλ ΤΖάξ'ν έλειψε μόνο :whiteflag:

Pan (dvs)
22/10/2013, 08:00
Nαι,οντως οι μοτο το πηγαιναν βολτα,οσο για τον οδηγο της audi :a31:

fkol k4
22/10/2013, 08:11
Quiz: Ποιος είναι ο ποιο κουλός και επικίνδυνος απο τους 3?

ZX10 και μάλιστα με 201hp το ΖΧ6 του 2003??? :hunter:
mad max mode??? :hunter:
ένας Μάικλ ΤΖάξ'ν έλειψε μόνο :whiteflag:
:lol::lol::lol:
Σωστόςςςς...


που την βλέπεις την κόντρα;;

τα μηχανάκια έκαναν βόλτα...

εαν έκαναν κόντρα σε τόσο ανοιχτό δρόμο το άουντι δεν θα είχε ελπίδα, ειδικά με το kawasaki

Βασικά τα μηχανάκια δεν έκαναν βόλτα.
Ή για να το θέσω καλύτερα, το ποιος ρυθμός θεωρείται «βόλτα» και το ποιος ρυθμός θεωρείται «κόντρα» δεν καθορίζεται από το μηχανάκι/αυτόκίνητο, αλλά από αυτόν που το οδηγεί.
Και ναι, αν οι αναβάτες ήταν πιο γρήγοροι τα μηχανάκια θα πήγαιναν πιο γρήγορα.
Το ίδιο όμως ισχύει και για το Audi.
Υπάρχουν σημεία στα οποία το αυτοκίνητο από κατασκευής έχει πλεονέκτημα απέναντι στη μοτοσυκλέτα. Αυτό, ήταν ένα τέτοιο σημείο (αν εξαιρέσεις την κίνηση)

endopandou
22/10/2013, 08:26
Αμ το άλλοοοο?? με το very bump corneeeeer?? (στο 1.28) :rotflmao::rotflmao::a029: Χέστηκε με το τούμπανο ο κούλαδος, φαντάσου να οδηγούσε μοτό... με 100 μη σου πω... :panic: :rotflmao:

TROOPER
22/10/2013, 08:26
μονο εγω ειδα μια φιλικα σβελτη βολτα μεταξυ αγνωστων?

alex14
22/10/2013, 08:41
εαν έκαναν κόντρα σε τόσο ανοιχτό δρόμο το άουντι δεν θα είχε ελπίδα, ειδικά με το kawasaki

Δεν νομιζω

7gibernau
22/10/2013, 09:02
Μάλλον δεν έχετε "πιαστεί" με γρήγορο αμάξι!
Είναι γλυκο το τσάι στα πολλα!!

Lioulios
22/10/2013, 09:26
....Aυτό ήθελα και γω ....

Να ανάψουν λιγάκι τα αίματα γιατί έχετε πολύ καιρό να ασχοληθείτε .

Οι άλλοι εδώ και καιρό ασχολούνται με την ιδανική μοτοσυκλέτα και βόλτες στις ερήμους .


Γιά σου ρε Ποπάυ γρήγορε ...


Εγώ πάντως είδα μια φιλική κόντρα . Τα χλμ αυτά απέχουν κατά πολύ από τα νούμερα που βλέπω στο καντράν μου .

TROOPER
22/10/2013, 09:32
μονο εγω ειδα μια φιλικα σβελτη βολτα μεταξυ αγνωστων?


....Εγώ πάντως είδα μια φιλική κόντρα...

αντε και ειχα αρχισει να νοιωθω μοναξια... :lol:

devil's animal
22/10/2013, 09:41
εγω βλεπω εναν ικανοτατο οδηγο κουτιου, που οδηγαει σε mode μηχανης με σφηνες και διηθησεις...
ε,ειχε και το R8 και εκανε ανοιγμα με τα μηχανακια...
τα μηχανακια δεν το ειχαν τοσο πολυ στην κινηση...αυτο το εβλεπες σε σημεια που μπορουσαν να ανοιξουν και εκοβαν και σκεφτοντουσαν αν επρεπε να περασουν απο εκει ή ν'ανοιξουν γκαζι...
αν σκεφτεσαι εκει, απλα το εχασες (το ανοιγμα)...απλα αντιδρας...


μακαρι να μου τυχαινε καθε φορα που βγαινω εθνικη ή αττικη ενας τετοιος (αυτοκινητας), να περασουν γρηγορα και ευχαριστα τα χλμ...
:vroum:

H.A.Balafoutre
22/10/2013, 09:53
μονο εγω ειδα μια φιλικα σβελτη βολτα μεταξυ αγνωστων?

Έχω την εντύπωση πως άτυπα ισχύει μια τάση στην Βραζιλία όπου αν βρεθούνε μηχανές μεταξύ τους, αυτοκίνητα κτλ, τα δίνουνε...δηλαδή πάνε σβέλτα και στο τέλος χαιρετάει ο ένας τον άλλονα τύπου "ωραία (κόντρα)", στην ουσία μια σβέλτη αναμέτρηση χωρίς να ανάψουνε τα αίματα και αν προκύψει κίνδυνος το κόβουνε...τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Αλλά το έχω δει σε μερικά βιντεάκια από βραζιλία.



Μάλλον δεν έχετε "πιαστεί" με γρήγορο αμάξι!
Είναι γλυκο το τσάι στα πολλα!!

Ορισμένοι δεν έχουνε ιδέα για τι πράγμα μιλάνε....έχεις απόλυτο δίκιο...ειδικά τα σημερινά υπεραυτοκίνητα με τις τρελές ιπποδυνάμεις είναι πραγματικά αλλού. Όταν έχει κίνηση βέβαια είναι επικίνδυνο και δεν συζητάμε, αλλά αν ο δρόμος είναι ανοιχτός...καλύτερα να κοιτάμε τη θέα δεξιά-αριστερά, διότι πραγματικά δεν έχει σημασία τη μηχανή έχεις όταν ανεβαίνουνε τα χιλιόμετρα.

Κι αν δείτε στο βίντεο το αυτοκίνητο έγραψε άνετα 280. Τα 310 επίσης τα είχε άνετα...οπότε η μηχανή χάνει το πλεονέκτημα ότι οδηγό και να έχει.

Επίσης το παράδοξο είναι πως ενώ οι κατασκευαστές μοτοσικλετών έχουνε κάνει μια συμφωνία κυρίων για τα μέγιστα χιλιόμετρα πραγματικά αλλά και στο κοντέρ και πάνω κάτω για τις ιπποδυνάμες, οι κατασκευαστές αυτοκινήτων έχουνε πραγματικά ξεφύγει προκλητικά. Ακόμη κι αν είναι πανάκριβα τα ΙΧ, δεν μπορώ να καταλάβω τη μανία των νομοθετών να φιμώσουνε τις μηχανές...

TROOPER
22/10/2013, 09:57
Έχω την εντύπωση πως άτυπα ισχύει μια τάση στην Βραζιλία όπου αν βρεθούνε μηχανές μεταξύ τους, αυτοκίνητα κτλ, τα δίνουνε...δηλαδή πάνε σβέλτα και στο τέλος χαιρετάει ο ένας τον άλλονα τύπου "ωραία (κόντρα)", στην ουσία μια σβέλτη αναμέτρηση χωρίς να ανάψουνε τα αίματα και αν προκύψει κίνδυνος το κόβουνε...τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Αλλά το έχω δει σε μερικά βιντεάκια από βραζιλία.

Ορισμένοι δεν έχουνε ιδέα για τι πράγμα μιλάνε....έχεις απόλυτο δίκιο...ειδικά τα σημερινά υπεραυτοκίνητα με τις τρελές ιπποδυνάμεις είναι πραγματικά αλλού. Όταν έχει κίνηση βέβαια είναι επικίνδυνο και δεν συζητάμε, αλλά αν ο δρόμος είναι ανοιχτός...καλύτερα να κοιτάμε τη θέα δεξιά-αριστερά, διότι πραγματικά δεν έχει σημασία τη μηχανή έχεις όταν ανεβαίνουνε τα χιλιόμετρα.

Κι αν δείτε στο βίντεο το αυτοκίνητο έγραψε άνετα 280. Τα 310 επίσης τα είχε άνετα...οπότε η μηχανή χάνει το πλεονέκτημα ότι οδηγό και να έχει.

δεν συμβαινει μονο στη βραζιλια ;)

οσο για το πλεονεκτημα της μοτοσυκλετας εναντι του αυτοκινητου ειναι στη διηθηση και μονο. αν δεν μπορεσεις να το εκμεταλευτεις απεναντι σε ενα τετοιο αμαξι δυσκολα εχουνε τυχη οι 2 τροχοι. στην περιπτωση ομως που θα αποφασισεις να πας ''ταγμα'' αναμεσα απο τα αυτοκινητα, το αμαξι θα μεινει πισω.

devil's animal
22/10/2013, 09:57
Ορισμένοι δεν έχουνε ιδέα για τι πράγμα μιλάνε....έχεις απόλυτο δίκιο...ειδικά τα σημερινά υπεραυτοκίνητα με τις τρελές ιπποδυνάμεις είναι πραγματικά αλλού. Όταν έχει κίνηση βέβαια είναι επικίνδυνο και δεν συζητάμε, αλλά αν ο δρόμος είναι ανοιχτός...καλύτερα να κοιτάμε τη θέα δεξιά-αριστερά, διότι πραγματικά δεν έχει σημασία τη μηχανή έχεις όταν ανεβαίνουνε τα χιλιόμετρα.

Κι αν δείτε στο βίντεο το αυτοκίνητο έγραψε άνετα 280. Τα 310 επίσης τα είχε άνετα...οπότε η μηχανή χάνει το πλεονέκτημα ότι οδηγό και να έχει.



μαλλον εσυ δεν εχεις ανεβει σε τουμπανο busa...
εκει που ο αλλος θα τελικιαζε στα 300 το μπουσακι θα κουμπωνε μια 6η...
:a9:

Sapadak
22/10/2013, 09:57
Παντως με R8 (το 2008) στη Πράγα, και ενω πηγαιναμε διπλα δίπλα (σχεδον, εγω λιγάκι ποιο μπροστα) σε δρόμο με 2 λωρίδες, σε κάποια φάση βλέπω μακριά να κλεινουν τη μια λωρίδα (την αριστερή που ημουν εγώ), κοιτάω μια στο καθρέφτη και το βλεπω εκεί, κατεβάζω 2 ταχύτητες, και ανοιγω για να μπώ μπροστά του.
Ε οσο μπηκατε εσεις άλλο τόσο μπήκα και εγω :lol:

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ επιταχυνση.....απλά

point zero
22/10/2013, 10:04
Βασικα ειναι κουλαδια οι οδηγοι των μοτο ...
δυσκολα βεβαια σε τετοιες ταχυτητες αλλα στανταρ ειναι κουλαδια ...

H.A.Balafoutre
22/10/2013, 10:10
μαλλον εσυ δεν εχεις ανεβει σε τουμπανο busa...
εκει που ο αλλος θα τελικιαζε στα 300 το μπουσακι θα κουμπωνε μια 6η...
:a9:

Μπούσα έχω καβαλήσει....σε στόκ όμως... Κοίτα...στο θέμα της τελικής τα υπεραυτοκίνητα της τελευταίας 5ετίας έχουνε πάρει κεφάλι πιστεύω. Όλες οι στόκ μηχανές, όλων των ετών πάνε μέχρι 305-7 πραγματικά, κάπου εκει. Τώρα αν είναι κατάλληλα γραναζωμένη η μηχανή + ότι τυπική βελτίωση έχει ο μέσος όρος των μηχανών, εξάτμιση-πρόγραμμά, πόσο να πάει...330? Τα υπεραυτοκίνητα αυτά είναι έτοιμα ως σύνολο (αναρτήσεις, φρένα, αεροδυναμική κτλ) γι'αυτά τα χλμ στόκ. Με τις τυπικές δικές τους βελτιώσεις ξεφεύγουνε πραγματικά. Αλλά και πάλι ελάχιστες μηχανές είναι βελτιωμένες πραγματικά ώστε να μπορούνε να τα κοντράρουνε...στα πάνω από 300 πραγματικά. Οπότε, ισχύει ο μέσος όρος που λέω...καλύτερα να κοιτάμε το περιβάλλον και να μην μπαίνουμε στον κόπο.

DoctoR_k6
22/10/2013, 10:10
Πανω απο τα 240-250 αν εισαι με 6 κ πας να ανοιξεις τα καλα αμαξια ανω των 500 θα εχεις θεμα. Αν κατεβασεις επειδη εχεις χαμπαριασει δεν σε βλεπει μεχρι να 300αρισεις. Μετα τελος αν εχει τελικη μεγαλυτερη το αμαξι θα περασει.
Αλλα ρεπριζ ειδικα απο 180+ με 3-4η με καλο 1000 δεν σε βλεπει καν...

H.A.Balafoutre
22/10/2013, 10:18
Πανω απο τα 240-250 αν εισαι με 6 κ πας να ανοιξεις τα καλα αμαξια ανω των 500 θα εχεις θεμα. Αν κατεβασεις επειδη εχεις χαμπαριασει δεν σε βλεπει μεχρι να 300αρισεις. Μετα τελος αν εχει τελικη μεγαλυτερη το αμαξι θα περασει.
Αλλα ρεπριζ ειδικα απο 180+ με 3-4η με καλο 1000 δεν σε βλεπει καν...

Δεν συζητάω σε επιταχύνσεις...αν και πραγματικά έχουνε τουμπανιάσει πολύ τα υπερΙΧ...αλλά ναί, σε αυτό το κομμάτι έχεις δίκιο. Εγώ κυρίως μιλάω για τα μέγιστα χλμ που μπορεί να βγάλει μια κατασκευή κι εκεί ενώ τις μηχανές τις κόβουνε, τα αυτοκίνητα έχουνε ξεφύγει.

devil's animal
22/10/2013, 10:31
Μπούσα έχω καβαλήσει....σε στόκ όμως... Κοίτα...στο θέμα της τελικής τα υπεραυτοκίνητα της τελευταίας 5ετίας έχουνε πάρει κεφάλι πιστεύω. Όλες οι στόκ μηχανές, όλων των ετών πάνε μέχρι 305-7 πραγματικά, κάπου εκει. Τώρα αν είναι κατάλληλα γραναζωμένη η μηχανή + ότι τυπική βελτίωση έχει ο μέσος όρος των μηχανών, εξάτμιση-πρόγραμμά, πόσο να πάει...330? Τα υπεραυτοκίνητα αυτά είναι έτοιμα ως σύνολο (αναρτήσεις, φρένα, αεροδυναμική κτλ) γι'αυτά τα χλμ στόκ. Με τις τυπικές δικές τους βελτιώσεις ξεφεύγουνε πραγματικά. Αλλά και πάλι ελάχιστες μηχανές είναι βελτιωμένες πραγματικά ώστε να μπορούνε να τα κοντράρουνε...στα πάνω από 300 πραγματικά. Οπότε, ισχύει ο μέσος όρος που λέω...καλύτερα να κοιτάμε το περιβάλλον και να μην μπαίνουμε στον κόπο.


δεν μιλαω για στοκ busa, ουτε ομως και για turbo και κομπρεσορες...
μιλαω για 2ου σταδιου πραγματα...(αν πουμε οτι το πρωτο σταδιο ειναι τα περιφερειακα)
οταν λοιπον τα αλογα στο μηχανακι φλερταρουν τα 200 στην ροδα, δυσκολα θα μεινει πισω απο ενα υπεραυτοκινητο...και δεν μιλαμε για laferrari...μιλαμε για r8, ολες τις απλες ferrari, ολα τα porshe πλην 918 κλπ...

οσο συχνα λοιπον βρισκεις ενα τετοιο αυτοκινητο στον δρομο, αλλο τοσο συχνα μπορεις να βρεις και εναν τουμπανιασμενο busa...

δεν θα ξεχασω το (ατυπο) ανοιγμα με ενα BMW 750 οταν ημουν με το 636 δικαβαλος, που μου ξεκολησε στα 250, οταν το δικο μου ειχε φουσκωσει...:a018:
και ενα audi s4 twin turbo 4.2 που πηγαιναμε μαζι (παλι με το 636) μεχρι να κουμπωσω 4η...μετα του ξεκολλησα...
αλλα πηγαινοντας χαλαρα με 220 μετα, με περασε με τουλαχιστον 260-270...:lol:

yiannis172
22/10/2013, 10:41
Μπούσα έχω καβαλήσει....σε στόκ όμως... Κοίτα...στο θέμα της τελικής τα υπεραυτοκίνητα της τελευταίας 5ετίας έχουνε πάρει κεφάλι πιστεύω. Όλες οι στόκ μηχανές, όλων των ετών πάνε μέχρι 305-7 πραγματικά, κάπου εκει. Τώρα αν είναι κατάλληλα γραναζωμένη η μηχανή + ότι τυπική βελτίωση έχει ο μέσος όρος των μηχανών, εξάτμιση-πρόγραμμά, πόσο να πάει...330? Τα υπεραυτοκίνητα αυτά είναι έτοιμα ως σύνολο (αναρτήσεις, φρένα, αεροδυναμική κτλ) γι'αυτά τα χλμ στόκ. Με τις τυπικές δικές τους βελτιώσεις ξεφεύγουνε πραγματικά. Αλλά και πάλι ελάχιστες μηχανές είναι βελτιωμένες πραγματικά ώστε να μπορούνε να τα κοντράρουνε...στα πάνω από 300 πραγματικά. Οπότε, ισχύει ο μέσος όρος που λέω...καλύτερα να κοιτάμε το περιβάλλον και να μην μπαίνουμε στον κόπο.


+1000
Δεν μ'αρεσει που το λεω αλλα απο καποια ταχυτητα και πανω τα supercars εχουν τεραστιο πλεονεκτημα...Μια η αεροδυναμικη,μια το καλυτερο πατημα (λογω μεγαλυτερης επιφανειας τριβης),δε θελει και πολυ.Και οπως λεει και ο φιλος απο πανω μια καλη μηχανη αντε να 300ρισει και κατι ψιλα (344 ειχε βγαλει Busa γνωστου βελτιωτη με 235 ροδα,μετρησεις power bikes),την ιδια ωρα που ενα αυτοκινητο τετοιας κατηγοριας τα εχει για πρωινο τα 300 και μπορει να στριψει και με τοσα.

skylaros
22/10/2013, 11:22
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερο να αφήνεις τον άλλο μερικά μέτρα μπροστά σου ή πίσω σου, είναι σημεία στο video που η μλκ θα γινόταν μεταξύ των εμπλεκομένων της άτυπης κόντρας. Όπως και να έχει, δε με εντυπωσίασε το ότι στα πολλά (στα πάρα πολλά) το αυτοκίνητο ήταν πιο γρήγορο, αυτό που μου κέντρισε την προσοχή ήταν στις ανοιχτές καμπές που είχε τρομακτική υπεροχή... υποθέτω πως τέτοια διαφορά δε μπορεί να είναι μόνο μεταξύ οχημάτων και μιας που και η οδήγηση μηχανής είναι πιο απαιτητική από του αυτοκινήτου, νομίζω πως δεν ήταν και ότι καλύτερο οι αναβάτες ...

Bladerunner
22/10/2013, 11:42
Βάλτε και τον παράγοντα κούραση...

Πριν κάποια χρόνια, ανέβαινα Σέρρες με το R1 μου του 2001 μοντέλο. Για πολλή ώρα "συν ταξίδευα" παρέα με μια maserati quattroporte.
Δε μου έκανε τόσο εντύπωση η ταχύτητα που κρατούσε όσο η άνεση που το έκανε.

Άντρας οδηγός, γυναίκα συνοδηγός, στο πίσω κάθισμα παιδάκι δεμένο με ζώνη και στην εταζέρα ...σκύλος.

Να πηγαίνουμε σταθερά πάνω από 250-260, εγώ ταμπουρωμένος πίσω από τη ζελατίνα και να έχω το νου μου μη χάσω το σακίδιο που είχα δεμένο στο πίσω σελάκι, και ο σκύλος να κάθεται ατάραχος στην εταζέρα και να με ...κοιτάει! Πιθανό να ακούγανε και Vivaldi στο stereo! Τέτοια εντύπωση μου έδινε.

teo_g7
22/10/2013, 11:45
Ετσι κυνηγιουμουνα κι εγω πριν λιγο στο ποτάμι με ένα πορτοκαλί RC8 (εγω με Opel Astra 1.4 Turbo 140hp) μεχρι που βρεθηκε μπροστα μου ενα ψωλιστας με ενα er6f που χαζευε στην αριστερη με 110...Στα παπαρια του τι γινοταν πίσω!Μέχρι και ο αναβάτης εκνευριστηκε.

[Pollitical correct MODE ON] Ναι το ξερω είμαι βλάκας και δε θα έπρεπε να πηγαίνω έτσι πλακωμένος και με σφήνες πρωι πρωι στο ποτάμι,και να το ξερω στα άρχιδια του του ER6F αν έγω κανω κοντρες,σουζες,αλητείες διοτι πηγαινε κανονικα στη λωριδα του και μπλα μπλα μπλα.....[Pollitical correct MODE OFF]

ΑΛΛΑ Ε Λ Ε Ο Σ ........
Για τη δική του ασφάλεια μιλάμε.Έρχεται ενας "τρελός" απο πίσω του με καμια 180 και απο πίσω ενα μηχανάκι με αλλα τόσα,σου κορνάρει,σου αναβει φώτα και εσυ στην ΠΟΥΤΣΑ σου???
Αν ήμουν εγω θα είχα εξαφανιστεί απο προσώπου γής!!!Just saying

Ζεύκας
22/10/2013, 11:55
@@ κόντρα.

McGyver
22/10/2013, 12:38
Μόλις μου έρθει το One:1 που έχω παραγγείλει σας έχω...
Όλους...
Με ο,τιδήποτε...

:wave2:

pipe_smoker
22/10/2013, 12:47
Ποτέ μου δεν έχω "κοντράρει" μηχανή όταν οδηγώ αυτοκίνητο (ακόμα κι όταν με έχουν προκαλέσει) για πολλούς και διάφορους λόγους.

Χωρίς κανένα politically correct στυλάκι, θεωρώ τρανή μαλακία να κυνηγάω και ίσως να πιέζω (δεν ξέρω πώς μπορεί να αισθάνεται ο αναβάτης) μια μοτοσυκλέτα με ένα σιδερένιο κουτί 1-1,5 τόνου.
Αν η μηχανή είναι μπροστά υπάρχουν 1002 παράγοντες που μπορούν να συντελέσουν στο να βρεθεί κι αυτή κι ο αναβάτης της κάτω από τις ρόδες μου.
Αν η μηχανή είναι πίσω υπάρχουν άλλοι τόσοι που μπορούν να συντελέσουν στο να γίνει χαλκομανία στον προφυλακτήρα μου.

Όταν τρέχω θέλω να σκέφτομαι τις δικές μου κινήσεις. Όχι και πώς θα προστατεύσω τον άλλο από πιθανή μαλακία (δικιά μου, δικιά του, αλλουνού).
Θα πει κάποιος "Χεστήκαμε. Ξέρει να φυλάγεται, κι αν δεν ξέρει ας ήξερε, αλλιώς ας καθόταν στ'αυγά του". Σωστό κι αυτό, αλλά με το μπαρδόν, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το δω έτσι.


Από την άλλη βέβαια πολλές φορές έχει τύχει να με περάσει μια μηχανή με όσα, κι επειδή δεν το έκανε σε κάποια ευθεία αλλά το έκανε πχ σε στροφή ξύνοντας φρύδια και τον είδα και γούσταρα, αν μου το επέτρεπε το αυτοκίνητο που οδηγούσα και οι ικανότητές μου τον ακολουθούσα σε φάση "πηγαίνουμε παρέα" αλλά από απόσταση ασφαλείας και όντας σίγουρος ότι δε θα νιώσει σε καμία περίπτωση ότι τον κυνηγάω ή ότι έχω σκοπό να τον περάσω αν μου δοθεί η ευκαιρία.




Πριν κάποια χρόνια, ανέβαινα Σέρρες με το R1 μου του 2001 μοντέλο. Για πολλή ώρα "συν ταξίδευα" παρέα με μια maserati quattroporte.....


Αν δε με απατάει η μνήμη μου, σε κάποιο ποστ σου νομίζω είχες αναφερθεί και σε έναν άλλο "συνταξιδιώτη" με μια Μ6?
Ένας κι ένας πάντως. Τους διαλέγεις?:lol:

DimChios
22/10/2013, 12:56
Αν δε με απατάει η μνήμη μου....

σιγα μη σε απαταει εσενα η μνημη σου, φυτουλα!

:cry::lol:


Ωραίο σκηνικο παντως, ριψοκινδυνο αρκετα, δε θα το επιχειρουσα σε τετοια κινηση, με αγχωσε σε καποιες φασεις που ηρθαν πολυ κοντα (πως να εχεις εμπιστοσυνη οτι θα προσεξει-μπορει και δε θα γινει μλκια απο καποιον που δε ξερεις) συν οτι συμφωνω για το τουμπανο R8!!! Ουαου δλδ!

:wave2:

makis206
22/10/2013, 12:59
Έλα να βγαίνουν οι κρυφοκουτάκηδες στη φόρα.. :lol:

nicksior
22/10/2013, 14:00
Αντίσταση ή οπισθέλκουσα D.

Oνομάζεται η δύναμη η οποία έχει τον ίδιο φορέα με αυτόν της ταχύτητας, αλλά αντίθετη φορά, και εμφανίζεται κατά την κίνηση αντικειμένων εντός ρευστού.
Η δύναμη αυτή οφείλεται στη διαφορετική πίεση η οποία επικρατεί στις δύο πλευρές ενός σώματος.
Μαθηματικά η αντίσταση εκφράζεται ως:

301990

όπου:

Cd: Συντελεστής αντίσταση σώματος (εξαρτάται κατά βάση από τη γεωμετρία)
d: Πυκνότητα του ρευστού (Το ρευστό στην περίπτωσή μας είναι ο αέρας)
Α: Η μέγιστη μετωπική επιφάνεια του κινούμενου σώματος
u: Η σχετική ταχύτητα σώματος-ρευστου

η ισχύς δίνεται από την σχέση P=Du, αντικαθιστώντας βρίσκουμαι ότι

301980

Βλέπουμε δηλαδή πως η ισχύς αυξάνεται με την τρίτη δύναμη της ταχύτητας.

Για παράδειγμα ένα αυτοκίνητο παράγει μια ποσότητα ισχύος προκειμένουν να κινηθεί με Y χιλιόμετρα ανα ώρα,προκειμένου να διπλασιάσει την ταχύτητα του και να κινηθεί με 2Υ χιλιόμετρα ανα ώρα πρέπει να παράξει οχταπλάσια ισχύ.

Το αυτό και για μοτοσυκλέτες που απο άποψη αεροδυναμικής σχεδίασης (Το Cd που λέγαμε) υπολοίπονται πολύ μα ... πάρα ... πολύ του σπορ αυτοκινήτου

endopandou
22/10/2013, 14:05
:tooth::tooth: τιμάς το avatar Νικολιό;

nicksior
22/10/2013, 14:23
:tooth::tooth: τιμάς το avatar Νικολιό;

Το τιμώ :lol:

Αλλά χρειάστηκα 10 επεξεργασίες για να "στρώσω"

nicksior
22/10/2013, 14:34
Btw που λένε στο χωριό μου..

Αν θυμάμαι καλά , τα οχήματα με τον χειρότερο Cd , είναι τα της formula-1 και οι μηχανούλες μας (χωρίς να θυμάμαι ποιό είναι χειρότερο..)

Προσωπικά μέχρι 200 .. Μετά φοβάμαι (άντε 220)..:look:

endopandou
22/10/2013, 14:39
κάπου στο 0.45 αν δεν με απατά η νεανική μου μνήμη

7gibernau
22/10/2013, 18:29
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112011

Ακόμα δεν έχω ξεχάσει πως με πέρασε...το θόρυβο του τούρμπο....

RaGe_Raptor
22/10/2013, 18:38
Αντίσταση ή οπισθέλκουσα D.

Oνομάζεται η δύναμη η οποία έχει τον ίδιο φορέα με αυτόν της ταχύτητας, αλλά αντίθετη φορά, και εμφανίζεται κατά την κίνηση αντικειμένων εντός ρευστού.
Η δύναμη αυτή οφείλεται στη διαφορετική πίεση η οποία επικρατεί στις δύο πλευρές ενός σώματος.
Μαθηματικά η αντίσταση εκφράζεται ως:

301990

όπου:

Cd: Συντελεστής αντίσταση σώματος (εξαρτάται κατά βάση από τη γεωμετρία)
d: Πυκνότητα του ρευστού (Το ρευστό στην περίπτωσή μας είναι ο αέρας)
Α: Η μέγιστη μετωπική επιφάνεια του κινούμενου σώματος
u: Η σχετική ταχύτητα σώματος-ρευστου

η ισχύς δίνεται από την σχέση P=Du, αντικαθιστώντας βρίσκουμαι ότι

301980

Βλέπουμε δηλαδή πως η ισχύς αυξάνεται με την τρίτη δύναμη της ταχύτητας.

Για παράδειγμα ένα αυτοκίνητο παράγει μια ποσότητα ισχύος προκειμένουν να κινηθεί με Y χιλιόμετρα ανα ώρα,προκειμένου να διπλασιάσει την ταχύτητα του και να κινηθεί με 2Υ χιλιόμετρα ανα ώρα πρέπει να παράξει οχταπλάσια ισχύ.

Το αυτό και για μοτοσυκλέτες που απο άποψη αεροδυναμικής σχεδίασης (Το Cd που λέγαμε) υπολοίπονται πολύ μα ... πάρα ... πολύ του σπορ αυτοκινήτου


"+ (όχι) όσα θες" αλλά +"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ"...:beer:
μέχρι ενός σημείου η χαμηλή αναλογία βάρους/ιπποδύναμης κάνει τη δουλειά της και μάλιστα πολύ καλά..
όταν όμως χρειάζεται να υπερνικήσεις την αντίσταση του αέρα τότε χρειάζεσαι ΑΛΟΓΑ όχι στραγάλια...βάλε στην εξίσωση και την πολύ χειρότερη αεροδυναμική των μοτό και τότε θα καταλάβεις γιατί το υπεραυτοκίνητο των 500 αλόγων και 1600 κιλών σε πέρασε σα σταματημένο στα 300km/h ενώ μέχρι να φτάσεις εκεί (στα 300 ντε) του έκανες πλάκα με το καινούριο σου υπερτούμπανο 1000άρι...

εδιτ:μόλις είδα το βίντεο...ωραία ρούχα φορούσαν αι αναβάται...και ήταν και κουλάδια...

blackbusa
22/10/2013, 18:49
κοντρα σημαινει ξεκιναω απο το σημειο Α και τερματιζω στο σημειο Β...νταξ απο τα σχολια ο τυπακος ακουγετε ποσο βλακας και ασχετος ειναι...


ελπιζω το γκομενακι (που ολα για αυτο εγιναν) να το εφαγε τελικα...

Lioulios
22/10/2013, 18:56
κοντρα σημαινει ξεκιναω απο το σημειο Α και τερματιζω στο σημειο Β...
Aυτο ποιος το λεει ?

el_hymador
22/10/2013, 19:03
Συγνώμη, αντιπαρέρχομαι τα περί κόντρας και ποιος τον πίνει και αν κάποιος κέρδισε... είδα την τιμή του R8... από 181.000 ευρώ ξεκινάει η βασική έκδοση...:lol: ...και ο κάθε πιτσιρικάς με SS 1000 μτχ που πλέον τα βρίσκεις με 4000 ευρώ σου κάνει πλάκα αν έχει χεράκια και δεν είναι κουλάδι. Ένας ικανός αναβάτης, όχι παγκοσμίος ρε παιδί μου, απλά καλός, τον είχε χαιρετήσει από τη πρώτη στιγμή που άνοιξαν το γκάζι. Αυτοί στο βίντεο ήταν world class μυρωδιάδες και επικίνδυνοι. Είναι μεγάλη ατυχία να είσαι κουτάκιας και να ψάχνεσαι για επιδόσεις...

blackbusa
22/10/2013, 19:10
Aυτο ποιος το λεει ?

o Μπαμπης ο σουγιας...

το σημειο Α μπορει να ειναι η Αθηνα και το Β η Σαλλονικα...μπορει να ειναι και η βουτα....μπορει να ειναι απο σταματημενοι και μπορει εν κινηση...μπορει να μετρας επιτανχυση η τελικη....αλλα γνωριζεις οτι εχεις βαλει μια κοντρα...σε αυτο το βιντεακι ειναι ενας απλος βλακας με ενα τουμπανο αυτοκινητο που θελει να υγρανει την συνοδηγο...με τις συνθηκες που υπηρχαν και αν τα μηχανακια ηθελαν πραγματικα να παιξουν θα τον περιμεναν στα διοδια να του δωσουν το τσαι του...

T E O
22/10/2013, 19:24
να πω κατι? εγω πιστευω οτι θα καταλαβουμε τι συμβαινει με την κοντρα αυτοκινητου-μηχανης αν δουμε τι γινεται στη φορμουλα 1 και στα moto gp. Αν παρουμε την ιδια πιστα ποιος τη γυρναει ποιο γρηγορα?

blackbusa
22/10/2013, 19:28
να πω κατι? εγω πιστευω οτι θα καταλαβουμε τι συμβαινει με την κοντρα αυτοκινητου-μηχανης αν δουμε τι γινεται στη φορμουλα 1 και στα moto gp. Αν παρουμε την ιδια πιστα ποιος τη γυρναει ποιο γρηγορα?

καμμια συγκριση δεν μπορει να γινει μεταξυ αυτοκινητου (4 ροδες) και μηχανης (2 ροδες)...σε γενικα πλαισια το αυτοκινητο θα υπερτερει και θα κερδιζει παντα...απλα σχολιαζουμε το συγκεκριμενο βιντεακι...

akis_trevor
22/10/2013, 19:31
ακριβως.βασικα δεν μπορουμε να συκγρινουμε ανομοια πραγματα.ενα μηχανακι των 10-15.000 με ενα αμαξι των 200.000.και εστω οτι φτιαχνεται ενα μηχανακι που βγαζει 500 αλογα και πιανει 400 τελικη,πως και ποιος θα το παει;;

zephyr1
22/10/2013, 19:33
Αφου στο 0.22 δεν εγινε χαλκομανια ο δευτερος αναβατης της μηχανης πανω στο αυτοκινητο που εκανε δεξια ,ολα καλα.

T E O
22/10/2013, 19:33
ακριβως.βασικα δεν μπορουμε να συκγρινουμε ανομοια πραγματα.ενα μηχανακι των 10-15.000 με ενα αμαξι των 200.000.και εστω οτι φτιαχνεται ενα μηχανακι που βγαζει 500 αλογα και πιανει 400 τελικη,πως και ποιος θα το παει;;
εε πως στο youtube υπαρχουν αρκετοι παλαβοι που πανε τα πειραγμενα busa με 350-360 km/h

blackbusa
22/10/2013, 19:35
ακριβως.βασικα δεν μπορουμε να συκγρινουμε ανομοια πραγματα.ενα μηχανακι των 10-15.000 με ενα αμαξι των 200.000.και εστω οτι φτιαχνεται ενα μηχανακι που βγαζει 500 αλογα και πιανει 400 τελικη,πως και ποιος θα το παει;;

βασικα υπαρχει κατι κοντινο (δεν πολυπιστευω για 499 που λεει) και το παει κιολλας...sfw??

http://www.youtube.com/watch?v=FJd5yg__Qko


να εχεις το ferrariko και να σε περναει ο αλλος με σουζα στα 300plus....

el_hymador
22/10/2013, 19:48
Τα μονοθέσια γυρνάνε με συντριπτικά καλύτερους χρόνους από τις μηχανές στις ίδιες πίστες, όπως και ένα καλά στημένο πολιτικό αυτοκίνητο κάνει γιο γιο οποιαδήποτε μηχανή σε επαρχιακό κλειστό στροφιλίκι... so what? Μπορεί μάλιστα μια Veyron να κάνει πιο γρήγορα το Αθήνα - Σαλλονίκη από ένα Busa.... επίσης τα μαχητικά αεροσκάφη πατάνε τα πάντα (εκτός των διαστημικών λεωφορείων τα οποία με τη σειρά τους χάνουν απο το φως). Προσωπικά χέστηκα, δεν υπάρχει τίποτα που να συγκρίνεται με την οδήγηση μηχανής και της αίσθησης που προσφέρει, τους κουτάκηδες τους αντιμετώπιζα πάντα με μια συμπάθεια που άγγιζε τα όρια της λύπησης... ειδικά την ελληνική πλειοψηφία, αυτούς δηλαδή που σκάγανε τα μαλλιοκέφαλα τους για να πάρουν επιδόσεις ανάλογες ενός νορμάλ all-round street 600cc... τώρα για Lambo, Ferarri, σοβαρές γερμανίδες και λοιπά κουτιά των εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, ωραία είναι, θαυμαστά, αλλά πάω να πάρω ένα Cessna ρε 'σεις και να μου περισέψουν και ε΄να κάρο ρέστα.

blackbusa
22/10/2013, 19:56
χάνουν απο το φως). Προσωπικά χέστηκα,

βλεπω εβαλες και την απολυτη μοναδα μετρησης για την ταχυτητα...πιο γρηγορο και απο την σκεψη..το κοψιμο...οσπου να το σκεφτεις....χεστηκες...:bawl::cry:

Lioulios
22/10/2013, 20:13
Δηλαδη ολοι αυτοι που συναντιουνται στο δρομο με γρηγορα οχηματα ....οταν ξεκινουν να ανοιγουν για να μπουν ο ενας μπροστα απο τον αλλο και τουμπαλιν ...Δεν κανουν κοντρες ????

Επειδη δεν εχουν καθορισει σημειο τερματισμου ???

Το λεει και η λεξη ...Κοντρα . Ξεκοληστε απο τα τετρημενα .

Lioulios
22/10/2013, 20:28
Ο κουλος με τα 299. Το περιβαλλον δειτε .

http://www.newsbomb.gr/blogs/story/356326/kontra-metaxy-mihanis-kai-aytokinitoy-poy-kovei-tin-anasa-vid

spyrakos35
22/10/2013, 20:39
Ο κουλος με τα 299. Το περιβαλλον δειτε .

http://www.newsbomb.gr/blogs/story/356326/kontra-metaxy-mihanis-kai-aytokinitoy-poy-kovei-tin-anasa-vid

πίκρα όμως έτσι???? χαχαχαχαχαχαχαχα

VALES
22/10/2013, 21:26
Ο κουλος με τα 299. Το περιβαλλον δειτε .

http://www.newsbomb.gr/blogs/story/356326/kontra-metaxy-mihanis-kai-aytokinitoy-poy-kovei-tin-anasa-vid


Μ' αρέσει ο τίτλος... ''κόβει την ανάσα'' :lol:

petros1972
22/10/2013, 21:50
καμμια μηχανη δεν μπορει να πιασει 400 χλμ οπως και κανενα αυτοκινητο δεν στριβει με 300.(απλη φυσικη)

petros1972
22/10/2013, 21:55
να πω κατι? εγω πιστευω οτι θα καταλαβουμε τι συμβαινει με την κοντρα αυτοκινητου-μηχανης αν δουμε τι γινεται στη φορμουλα 1 και στα moto gp. Αν παρουμε την ιδια πιστα ποιος τη γυρναει ποιο γρηγορα?

η φορμουλα ειναι ποιο γρηγορη αλλα εχει 800 κιλα βαρος ειναι ενα με το εδαφος και 900 αλογα περιπου απο 3000 κ.εκ.ροπη 1200nm.του motogp οι μηχανες ειναι περιπου 150 κιλα ισχυς 250 αλογα τροχο αν δεν κανω λαθος και η τελικη με τα βιας αγγιζει τα 345 χλμ.

petros1972
22/10/2013, 21:56
κατι ακομη φορμουλα 1 0-100 σε 2 δτλ.0-200 σε 4,5 δλτ περιπου.

petros1972
22/10/2013, 22:01
αν παμε παλιοτερα σε φορμουλα 1 επι εποχης σενα (mc laren honda )θα δεις 1500 αλογα 1500 κεκ τουρμπο τελικη που αγγιζει τα 370 χλμ ετσι απλα ροπη 1500nm.επειδη σκοτωθηκανε πολλοι οπως και ο μεγαλος σενα αλλαξαν οι κανονισμοι.τα αυτοκινητα αυτα δεν εκαιγαν βενζινη αλλα καυσιμα μαχητικου αεροσκαφους.

Lioulios
23/10/2013, 00:31
+ ότι τα σπόρ αυτοκίνητα και οι F1 πολύ περισσότερο λειτουργούν σαν μια καλοστυμένη αεροτομή από μόνα τους .... Στα πολλά καμία μηχανή δεν δεν έχει τη σταθερότητα τους .

7gibernau
23/10/2013, 01:06
καμμια μηχανη δεν μπορει να πιασει 400 χλμ οπως και κανενα αυτοκινητο δεν στριβει με 300.(απλη φυσικη)

Για το πρωτο δεν ξέρω, δεν απαντώ..αλλΑ για το δεύτερο, θα σου πω ότι αμάξια που είναι φτιαγμένα να κινούντες σε τέτοιες ταχύτατες, στρίβουν ποιο καλά στα πολλά, αντί στα λίγα.

imitrelos
23/10/2013, 01:24
Υπάρχουν μηχανες που πάνε με 400 (Y2K π.χ ) και πάνω αυτοκίνητα που στρίβουν με 300 (mc laren f1 )

Όπως πιο πάνω δεν είναι εύκολα συγκρίσιμο εκτός και μιλάμε οτι τρεχουν στο boneville ;) η σε οβαλ πίστα

Ενα παράδειγμα μέχρι πριν λίγα χρόνια στα dragster η lotus του παπαφιλιπου οταν δεν κουρευε κιβώτιο ήταν αχτυπητη (μεχρι που εμφανησε ο νεφραιμ το κιτ car )

Η μηχανή του μπουρνα αν θυμάμαι καλά κατεβαινε πιο χαμηλά απο το elise αλλα μιλάμε οτι ολα αυτα είναι ιδιαίτερες κατασκευές

Ειναι σαν την γελια κοντρα f1 με μαχητικό (ας βαζαν το μαχητικο στον αέρα και με εκινηση 2 χλμ πισω απο την φόρμουλα ......πάλι θα την τσαγιαζε την φόρμουλα

Toumpas
23/10/2013, 09:50
μακαρι να μου τυχαινε καθε φορα που βγαινω εθνικη ή αττικη ενας τετοιος (αυτοκινητας), να περασουν γρηγορα και ευχαριστα τα χλμ...
:vroum:Το κανονίζουμε. Έχω καιρό να ξεμπουκώσω την Ferrari.. :cry:

devil's animal
23/10/2013, 10:16
Το κανονίζουμε. Έχω καιρό να ξεμπουκώσω την Ferrari.. :cry:

ανθρωπε μου...:a54:

:tooth:

petros1972
23/10/2013, 10:24
και η f1 δεν στριβει με 300 εκτος και αν ειναι μια πολυ ανοιχτη στροφη οποτε την παιρνει σαν ευθεια.κοιτατε και λιγο f1 οχι μονο motogp.

nicksior
23/10/2013, 10:31
ανθρωπε μου...:a54:

:tooth:

Μέσα κι εγώ..
Θα έρθω με αυτό...

http://www.youtube.com/watch?v=V8oc5UKCMpI

nktR
23/10/2013, 10:50
μία είναι η κόντρα
302058
ΚΣύρισμα
302059

H.A.Balafoutre
23/10/2013, 11:33
Είχα γράψει παλιότερα σε ένα άλλο φόρουμ τα εξής.

Δημοσιεύθηκε 18 Οκτώβριος 2012 - 11:47
Να παραθέσω μερικά νούμερα για να έχουμε μια τάξη μεγέθους....

2012 Αμερικανικό πρωτάθλημα Superbike & Supersport στην Laguna Seca.
Λαμβάνω υπόψιν τα 600αράκια τα ημιεπαγγελματικά κι όχι τα καθαρά επαγγελματικά διότι ως σημείο αναφοράς προσεγγίζει καλύτερα έναν καλό ερασιτέχνη που πάει πολύ καλά στα trackdays, κάτι σαν Stock600 στο παγκόσμιο κι όχι τα SS600 του παγκοσμίου.

link: http://www.amaprorac...&class_sort=all

Είναι ένας τύπος εκεί (τυχαία διάλεξα τον 10ο της κατάταξης του αγώνα) ο οποίος σε ρυθμό αγώνα έγραψε καλύτερο χρόνο 1,30,447 με ένα R6. Ο καλύτερος σε αυτή την κλάση έκανε 1,29,405 και από την αμέσως επόμενη στην πιο σοβαρή επαγγελματική κλάση με 600άρια ο καλύτερος έκανε 1:27.774, στα μεγάλα τούμπανα ο απόλυτος χρόνος είναι 1,24,706.

Πάμε τώρα στα αμάξια όπου ένα αμερικάνικο περιοδικό έκανε και πέρυσι και φέτος δοκιμή για το "Best Driver's Car 2012" στην ίδια πίστα με συμμετοχές όπως Aventador, MP4-12C, GT-R Black Edition etc. Θα παραθέσω και τα 2011 αποτελέσματα με κάποια Ι.Χ. όπου δεν ήτανε το 2012 όπως 458, R8GT, 911GT3 RS.

Ο οδηγός που χρησιμοποιήσανε ήτανε επαγγελματίας ολκής, με πολλές περγαμηνές και νίκες και πρωταθλήματα...δυνατό τιμόνι και πολύ πάνω από τον ιδιωκτήτη ενός τέτοιου αυτοκινήτου.

2012 (link): https://www.youtube....h?v=QBfugbEIlk4 για το 2012 και από τα βιντεάκια δίπλα έχει και hot lap ξεχωριστά για κάθε Ι.Χ.
McLaren MP4-12C 1.34.5
Lambo Aventador 1.35
Nissan GT-R BlackEdition 1.36.3
τα υπόλοιπα δεν ήτανε τόσο συμαντικά και γρήγορα όσο τα παραπάνω 3 και μάλιστα το 2011 είχανε και 458, οπότε ας δούμε τα αποτελέσματα του 2011

2011 λοιπόν (link): https://www.youtube....h?v=nbiDoFq10uw το αυτό για το 2011.
Ferrari458 1.36.22
Nissan GTR 1.36.35
R8 V10 GT 1.36.39
Porsche 911 GT3 RS 1.36.77
Merc SLS AMG 1.38.82

Αμέσως αμέσως...καταλαβαίνουμε πως ένα 600αράκι που θέλει να λάβει μέρος σε ένα πρωτάθλημα με στόκ εξάτμιση (αν έχει λεφτά να την αλλάξει ΟΚ μπορεί να βάλει και ένα τελικό), διότι επί της ουσίας η κατηγορία που παρέθεσα στο AMA είναι ένα πιο σοβαρό και ακριβό (λόγω μεταφοράς από πίστα σε πίστα ανα την χώρα) trackday με υπογραφή της αμερικάνικης ομοσπονδίας μοτοσικλετών για καλούς ερασιτέχνες...είναι πιο γρήγορο σε μια ίδια πίστα με ιδανικές συνθήκες από τα πιο γνωστά και εκπληκτικά μηχανολογικά κατασκευάσματα σε 4 τροχούς...

Πάμε στα πιο σοβαρά τώρα....εκεί στο αμέρικα έχει κι ένα πρωτάθλημα που λέγεται American LeMans Series (ALMS), όπου λαμβάνουνε μέρος και στον αγώνα των αγώνων τις 24h LeMans αγώνα αντοχής. Στην Laguna Seca είναι 6ωρος αγώνας οπότε ας δούμε τα αποτελέσματα (link): http://www.alms.com/...al%20Grid_0.pdf

Στο πρωτάθλημα αυτό λαμβάνουμε μερός πρωτότυπα κάτι σαν F1 με περισσότερο ντύσιμο, φτερούγες, κλειστό κόκπιτ κτλ αλλά και τα αυτοκίνητα που παρέθεσα παραπάνω σε αγωνιστική έκδοση με σοβαρούς πιλότους.

Τα πρωτότυπα...γράφουνε καλύτερους χρόνους κι από τα MotoGP...τύπου....αντίο ζωή....1:13.573....όπως επίσης υπάρχει και η κατηγορία GT για τα αγωνιστικά που βασίζοντε στα υπεραυτοκίνητα που κυκλοφορούνε στο δρόμο με αρκετές όμως βελτιώσεις σε όλους τους τομείς όπου προσεγγίζουνε αναλογικά τα WSBK σε μετατροπές, όπως ας πούμε Aston Martin, Ferrari458, 911GT3RS κτλ...αυτά λοιπόν γράφουνε, ο καλύτερος, από 1,22,229 και πάνω στην ίδια πίστα...τώρα όπου έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

Πιστεύω πάντως πως όσο δύσκολο είναι να πας με μια 600άρα γρήγορα άλλο τόσο δύσκολο είναι να πας με ένα υπεραυτοκίνητο, διότι μην έχετε την ψευδαίσθηση πως λόγω 4 τροχών είναι παιχνιδάκι....

H.A.Balafoutre
23/10/2013, 11:34
Κι αυτό.

Δημοσιεύθηκε 05 Νοέμβριος 2012 - 12:50
Ένα άλλο κρίσιμο σημείο μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής είναι το εξής. Η αεροδυναμική εναντίον της μηχανικής πρόσφησης (ποιάς μηχανικής δηλαδή, την απλή επαφή των ελαστικών με την άσφαλτο).

Τα αυτοκίνητα από ένα σημείο και μετά είναι αναγκαίο, επιβάλεται να έχουνε κάποιου είδους αεροδυναμικής βοήθειας. Είτε αυτή θα είναι εκμετάλλευση του πατώματος (τα αρκετά τετραγωνικά κάτω από το αυτοκίνητο) ώστε να δημιουργήσουνε τον λεγόμενο "ground effect" φαινόμενο εδάφους, δηλαδή την χειραγώγηση της ροής του αέρα με τέτοιον τρόπο ώστε να δημιουργεί στο αυτοκίνητο μια πίεση προς τα κάτω, ή να εκμεταλλευτούνε τη ροή του αέρα από τις επάνω επιφάνειες του αμαξώματος και με την βοήθεια κάποιου είδους φτερούγας ή εμπρός ή πίσω...ώστε τελικά το αυτοκίνητο να κολλάει στην κυριολεξία στο έδαφος και σε συνδιασμό με τα τεράστια λάστιχα να καταφέρνει υπερεπιδόσεις.

Οι μηχανές όμως από τα minimoto έως τα Motogp...βασίζοντε μόνον στην εκμετάλλευση της ελάχιστης εκείνης επιφάνειας επαφής του ελαστικού με το έδαφος είτε εμπρός, είτε πίσω...οι διαφορές δηλαδή στην αρχή πάνω στην οποία βασίζοντε, είναι στην ουσία ίδια. Ενώ στα αυτοκίνητα κάνουνε άλμα.... γι'αυτό κι έχουμε και τόσο τεράστιες διαφορές σε επιδόσεις μεταξύ των κορυφαίων από κάθε πλευρά.

Στον πίνακα λοιπόν που ανέφερα στην 7η σελίδα, με τα αποτελέσματα του αγώνα στην Laguna Seca για τα αυτοκίνητα, όσα αυτοκίνητα καταφέρνουνε και ξεπερνάνε τις μηχανές σε επιδόσεις, είναι βαριά εξοπλισμένα με αεροδυναμικά βοηθήματα (είτε στο πάτωμα, είτε με φτερούγες). Ενώ στο συγκριτικό μεταξύ supercars, τα καλύτερα και πιο ακριβά προς αγορά 4τροχα είναι και πιο αργά από ένα 600αράκι με διαμόρφωση club racing... Δηλαδή, σε στόκ μορφή οι μηχανές έχουνε πλεονέκτημα διότι όλες οι μηχανές βασίζοντε πάνω σε μια εννιαία αρχή αυστηρή και πεπερασμένη, ενώ αν πάμε σε αγωνιστικό επίπεδο τα αυτοκίνητα είναι αλλού, διότι κλέβουνε τεχνολογικές λύσεις και αρχές από τα αεροπλάνα...μόνον έτσι.

Η μόνη εξαίρεση είναι τα καρτ.

nicksior
23/10/2013, 11:47
:beer:

GsDakar
23/10/2013, 11:58
πολυ καλη και φιλική πανω απ'ολα κοντρα,εδω Αθηνα Βεβαια θα ειχαν προβλημα με την κατασταση του οδοστρωματος και τα μονιμα πια εργα,γι'αυτο καλο το βιντεακι αλλα εδω δεν μας παιρνει να τα κανουμε αυτα !!

H.A.Balafoutre
23/10/2013, 11:59
Και να ξεκαθαρίσω πως στο δρόμο....ο Θεός βοηθός...επειδή έχω τύχει κι εγώ ένα απίστευτο κυνηγητό με αρκετά supercars το Σεπτέμβριο 2005 (πρέπει να ήτανε το gumball3000 όλοι με ολλανδικές πινακίδες και πολλά χαζά αυτοκόλλητα στα αμάξια)...με το FZ6s, ένα αδιανόητο πράμα να κάνω slipstreaming σε Gallardo και McLaren Mercedes στα 245 κοντέρ....ευτυχώς είχα το FZ6 κι όχι κάτι άλλο, όχι για να τους περνούσα αλλά γιατί είμαι ζωντανός και το περιγράφω.... Είναι τεράστιο ρίσκο να κάνεις στο δρόμο τέτοιες μαλακίες, όπου σε πιάνει μια έξαψη σαν βρυκόλακας που βλέπει παρθένα....και με γνωστούς, πόσο μάλλον με αγνώστους...είναι τεράστιο ρίσκο. Εκείνο το απόγευμα έκανα 400+χλμ πήγαιν'έλα (αλλά μόνον στα 200+ πήγαινε τους πέτυχα, μετά γύρισα μόνος φυσικά διότι έπρεπε να πάρω γάλα για το σπίτι, ήτανε να πάω στο supermarket εκείνο το απόγευμα) και πρέπει να μέτρησα γύρο στα 2.500.000,00ευρώ αυτοκίνητα...είχε τα πάντα.

Γι'αυτό πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουνε τα βίντεο στο youtube και τα κάνουνε οι άλλοι....κι όχι εγώ. Νά'ναι καλά όλοι...αλλά είναι τεράστιο το ρίσκο.

T E O
23/10/2013, 15:44
Κι αυτό.

Δημοσιεύθηκε 05 Νοέμβριος 2012 - 12:50
Ένα άλλο κρίσιμο σημείο μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής είναι το εξής. Η αεροδυναμική εναντίον της μηχανικής πρόσφησης (ποιάς μηχανικής δηλαδή, την απλή επαφή των ελαστικών με την άσφαλτο).

Τα αυτοκίνητα από ένα σημείο και μετά είναι αναγκαίο, επιβάλεται να έχουνε κάποιου είδους αεροδυναμικής βοήθειας. Είτε αυτή θα είναι εκμετάλλευση του πατώματος (τα αρκετά τετραγωνικά κάτω από το αυτοκίνητο) ώστε να δημιουργήσουνε τον λεγόμενο "ground effect" φαινόμενο εδάφους, δηλαδή την χειραγώγηση της ροής του αέρα με τέτοιον τρόπο ώστε να δημιουργεί στο αυτοκίνητο μια πίεση προς τα κάτω, ή να εκμεταλλευτούνε τη ροή του αέρα από τις επάνω επιφάνειες του αμαξώματος και με την βοήθεια κάποιου είδους φτερούγας ή εμπρός ή πίσω...ώστε τελικά το αυτοκίνητο να κολλάει στην κυριολεξία στο έδαφος και σε συνδιασμό με τα τεράστια λάστιχα να καταφέρνει υπερεπιδόσεις.

Οι μηχανές όμως από τα minimoto έως τα Motogp...βασίζοντε μόνον στην εκμετάλλευση της ελάχιστης εκείνης επιφάνειας επαφής του ελαστικού με το έδαφος είτε εμπρός, είτε πίσω...οι διαφορές δηλαδή στην αρχή πάνω στην οποία βασίζοντε, είναι στην ουσία ίδια. Ενώ στα αυτοκίνητα κάνουνε άλμα.... γι'αυτό κι έχουμε και τόσο τεράστιες διαφορές σε επιδόσεις μεταξύ των κορυφαίων από κάθε πλευρά.

Στον πίνακα λοιπόν που ανέφερα στην 7η σελίδα, με τα αποτελέσματα του αγώνα στην Laguna Seca για τα αυτοκίνητα, όσα αυτοκίνητα καταφέρνουνε και ξεπερνάνε τις μηχανές σε επιδόσεις, είναι βαριά εξοπλισμένα με αεροδυναμικά βοηθήματα (είτε στο πάτωμα, είτε με φτερούγες). Ενώ στο συγκριτικό μεταξύ supercars, τα καλύτερα και πιο ακριβά προς αγορά 4τροχα είναι και πιο αργά από ένα 600αράκι με διαμόρφωση club racing... Δηλαδή, σε στόκ μορφή οι μηχανές έχουνε πλεονέκτημα διότι όλες οι μηχανές βασίζοντε πάνω σε μια εννιαία αρχή αυστηρή και πεπερασμένη, ενώ αν πάμε σε αγωνιστικό επίπεδο τα αυτοκίνητα είναι αλλού, διότι κλέβουνε τεχνολογικές λύσεις και αρχές από τα αεροπλάνα...μόνον έτσι.

Η μόνη εξαίρεση είναι τα καρτ.
πολυ καλα αυτα τα συγκριτικα που εβαλες, αυτο ηθελα να καταλαβω που κυμαιμεται το καθε οχημα περιπου