PDA

View Full Version : Fairing made in China ; Αγορά



PetranGR
23/10/2013, 15:54
Καλησπέρα και απο εμένα ξανά.


Χωρίς πολλά πολλά,γνωρίζετε οτι υπάρχουν fairing set για μηχανές απο κίνα κτλ απο ebay και επίσημα site που στέλνουν ελλάδα σετ απο fairing σε οτι χρώματα θέλουμε κτλ.

Θέλω να το αλλάξω έχω δεί τι θέλω να πάρω.

Αλλά;Γνωρίζω απο διάφορα forum του εξωτερικού οτι υπάρχει ένα θέμα στο fitment κυρίως απο κάποια κομμάτια μπροστά στα μούτρα.

Ποιος αναλαμβάνει τέτοια δουλειά ώστε να τα φέρει στην σωστή θέση τους;

Δηλαδή να το εξήγησω πιο σωστά.
Στο φανάρι απο κάτω δεν κουμπώνει το πλαστικό για 1 εκ. ενώ εάν το πιέσεις κουμπώνει μια χαρά και δεν κουνιέται, όπως και στο αριστερο μέρος απο την δεξαμενή, λύσεις όπως τρυπήματα κτλ. υπάρχουν αλλά θέλω κάτι πιο σίγουρο.

Ποιος αναλαμβάνει τέτοια δουλειά γνωρίζει κάνεις;

T E O
27/10/2013, 11:11
ειναι αυτα που λενε απο πλαστικο ΑBS? γιατι εγω τετοια εχω δει και θελω να παρω για το δικο μου

notakos600
27/10/2013, 13:19
Καλησπέρα και απο εμένα ξανά.


Χωρίς πολλά πολλά,γνωρίζετε οτι υπάρχουν fairing set για μηχανές απο κίνα κτλ απο ebay και επίσημα site που στέλνουν ελλάδα σετ απο fairing σε οτι χρώματα θέλουμε κτλ.

Θέλω να το αλλάξω έχω δεί τι θέλω να πάρω.

Αλλά;Γνωρίζω απο διάφορα forum του εξωτερικού οτι υπάρχει ένα θέμα στο fitment κυρίως απο κάποια κομμάτια μπροστά στα μούτρα.

Ποιος αναλαμβάνει τέτοια δουλειά ώστε να τα φέρει στην σωστή θέση τους;

Δηλαδή να το εξήγησω πιο σωστά.
Στο φανάρι απο κάτω δεν κουμπώνει το πλαστικό για 1 εκ. ενώ εάν το πιέσεις κουμπώνει μια χαρά και δεν κουνιέται, όπως και στο αριστερο μέρος απο την δεξαμενή, λύσεις όπως τρυπήματα κτλ. υπάρχουν αλλά θέλω κάτι πιο σίγουρο.

Ποιος αναλαμβάνει τέτοια δουλειά γνωρίζει κάνεις;

Αν δεν αφιερώσεις χρόνο για προσωπική ενασχόληση μην περιμένεις τίποτα από κανέναν.

boussias
27/10/2013, 13:56
Αν δεν αφιερώσεις χρόνο για προσωπική ενασχόληση μην περιμένεις τίποτα από κανέναν.
+1
+ ότι πληρώνεις παίρνεις. Εμένα είχε κινέζικα πάνω όταν το πήρα. Πολύ βαρία (σε σχέση με τα μαμά πλαστικά), λιώνουν εκεί που είναι η εξάτμιση ακόμη και με θερμομόνωση
Για να τα φέρεις σωστά θέλουν dremmel και υπομονή.

Πάλι να σκέφτεσαι ότι η αξία τους ορίζει και την ποιότητά. Όσο πιο ακριβά, τόσο καλύτερα.
edit: Τα πολυεστερικά που έβαλα είναι 10 φορές καλύτερα.

SHOOTER045
27/10/2013, 14:49
oτι πληρωνεις παιρνεις λενε...:smokin:

TROOPER
29/10/2013, 10:11
φοραω abs απο το 2009 και ειναι σουπερ για τη δουλεια που τα πηρα!

pipe_smoker
29/10/2013, 10:35
φοραω abs απο το 2009 και ειναι σουπερ για τη δουλεια που τα πηρα!

Ρωτάει και για σωστή εφαρμογή ο πετράν όμως. Τί κάνεις άμα δεν κουμπώνει καλά, ποιος αναλαμβάνει να το φτιάξει κλπ.

Πες του ανθρώπου τη μαστοράκλα που είχες πάει το 500άρι και σου είχε φκιάσει το δοντάκι του φαίρινγκ αλφαδιά :lol:

TROOPER
29/10/2013, 10:59
Ρωτάει και για σωστή εφαρμογή ο πετράν όμως. Τί κάνεις άμα δεν κουμπώνει καλά, ποιος αναλαμβάνει να το φτιάξει κλπ.

Πες του ανθρώπου τη μαστοράκλα που είχες πάει το 500άρι και σου είχε φκιάσει το δοντάκι του φαίρινγκ αλφαδιά :lol:

οπως εχω ξαναπει αυτα τα κοστουμια δεν τα παιρνεις για να κατσουν κουτι. θελουν λιγο τραβηγμα-κλωτσημα με συνοδεια χριστοπαναγιας το οποιο λουκι η το τραβας μονος σου η πληρωνεις τον βουτσινα και ριχνει εκεινος τα δεοντα στα θεια :lol:

devil's animal
29/10/2013, 11:11
ειναι καθαρα θεμα τυχης το τι θα παρεις...
οταν εφερε ο catmaster το πρωτο κουστουμι για το 636 μου, τοτε το μακρινο 2007, εκατσε υπεροχα και δεν χρειαστηκε τιποτα...

μετα απο λιγο καιρο, οταν πηρε ο road spirit το δικο του, ταλαιπωρηθηκαν πολυ για να το βαλουν και τελικα (απ'οσο ξερω) το εβαλαν με tire ups...


μπες σε forums και δες απο ποια εταιρεια εχει κατσει καλα στο δικο σου μοντελο και μετα κανε την αγορα...παλι ενδεχεται να μην κατσουν καλα αλλα θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες...
και βαλτα μονος σου...δεν ειναι τιποτα...

catmaster
29/10/2013, 14:39
ειναι καθαρα θεμα τυχης το τι θα παρεις...
οταν εφερε ο catmaster το πρωτο κουστουμι για το 636 μου, τοτε το μακρινο 2007, εκατσε υπεροχα και δεν χρειαστηκε τιποτα...

μετα απο λιγο καιρο, οταν πηρε ο road spirit το δικο του, ταλαιπωρηθηκαν πολυ για να το βαλουν και τελικα (απ'οσο ξερω) το εβαλαν με tire ups...


μπες σε forums και δες απο ποια εταιρεια εχει κατσει καλα στο δικο σου μοντελο και μετα κανε την αγορα...παλι ενδεχεται να μην κατσουν καλα αλλα θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες...
και βαλτα μονος σου...δεν ειναι τιποτα...


+1 καλά θυμάται ο Devils .... και του Road το κουστούμι όμως ρε γαμώτο λες και ήταν μουτζωμένο ... είχε καθυστερήσει και κάνα τρίμηνο έφαγε και τελωνεία (επίσης γαμώ τους αστάθμητους παράγοντες ) στο τέλος και μας έβγαλε και την παναγία να το βάλουμε ...

T E O
29/10/2013, 18:39
ποσο πληρωνεις στο τελωνειο δηλαδη?

TROOPER
30/10/2013, 08:26
+1 καλά θυμάται ο Devils .... και του Road το κουστούμι όμως ρε γαμώτο λες και ήταν μουτζωμένο ... είχε καθυστερήσει και κάνα τρίμηνο έφαγε και τελωνεία (επίσης γαμώ τους αστάθμητους παράγοντες ) στο τέλος και μας έβγαλε και την παναγία να το βάλουμε ...

απο την αλλη εγω εχω παρει 2 κουστουμια τα οποια ηρθαν στην ωρα τους, χωρις τελωνειο και το 2ο ταιριαξε και 99%!

μαλλον ειναι μη σου κατσει στραβα η φαση.

harris_x
30/10/2013, 08:40
[...] το εβαλαν με tire ups...
[...] :eyepop:
tie wrap είναι ρε δικε μου :lol:

McGyver
30/10/2013, 08:44
απο την αλλη εγω εχω παρει 2 κουστουμια τα οποια ηρθαν στην ωρα τους, χωρις τελωνειο και το 2ο ταιριαξε και 99%!

Είναι που είσαι μοντέλο για γαμπρός...

TROOPER
30/10/2013, 08:47
Είναι που είσαι μοντέλο για γαμπρός...

:moutza:

spyrakos35
30/10/2013, 09:03
ποσο πληρωνεις στο τελωνειο δηλαδη?

απο ΕΕ ή ΚΙΝΑ δεν έχει τελωνεία....

TROOPER
30/10/2013, 09:06
απο ΕΕ ή ΚΙΝΑ δεν έχει τελωνεία....

απο κινα νομιζω εχει τελωνεια. οταν το πηρα εγω ειχε 100%. τωρα δεν ξερω τι γινεται.

spyrakos35
30/10/2013, 09:18
απο κινα νομιζω εχει τελωνεια. οταν το πηρα εγω ειχε 100%. τωρα δεν ξερω τι γινεται.

τώρα πια όχι.... και πολλοί δεν έχουν ούτε μεταφορικά λογω εμπορικής συμφωνίας μεταξύ ημών και αυτών.... ;)

SHOOTER045
30/10/2013, 09:35
τώρα πια όχι.... και πολλοί δεν έχουν ούτε μεταφορικά λογω εμπορικής συμφωνίας μεταξύ ημών και αυτών.... ;)

εχεις ενα δικιο
αλλα αργουν δραματικα οι σχιστοματηδες
εχω φερει του κ@λου τα 9μερα απο εκει
και ΠΟΤΕ δεν πληρωσα τελωνειο

devil's animal
30/10/2013, 09:54
:eyepop:
tie wrap είναι ρε δικε μου :lol:


εχεις δικιο...
:beer::beer:

notakos600
30/10/2013, 10:01
εχεις ενα δικιο
αλλα αργουν δραματικα οι σχιστοματηδες
εχω φερει του κ@λου τα 9μερα απο εκει
και ΠΟΤΕ δεν πληρωσα τελωνειο

Φαντάσου πόσο αργούσαν στα χρόνια του Μάρκο Πόλο, άρα σχετικά γρήγορα τα φέρνουν.:beer:

SHOOTER045
30/10/2013, 10:15
Φαντάσου πόσο αργούσαν στα χρόνια του Μάρκο Πόλο, άρα σχετικά γρήγορα τα φέρνουν.:beer:

αν ειναι μικρο το δεμα σε ογκο
περιμενουν να μαζεψουν και αλλες παραγγελιες
ειδικα τα free shiping
κανουν πανω απο μηνα να ερθουν ελλαδα

foler
30/10/2013, 15:49
Ρε μαγκες απο Κινα σιγουρα ΔΕΝ εχει τελωνειο? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Που μπορουμε να το διασταυρωσουμε υπευθυνα αυτο? αν ειναι να παραγγειλω το κοστουμακι χθες!:)

devil's animal
31/10/2013, 16:13
Ρε μαγκες απο Κινα σιγουρα ΔΕΝ εχει τελωνειο? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Που μπορουμε να το διασταυρωσουμε υπευθυνα αυτο? αν ειναι να παραγγειλω το κοστουμακι χθες!:)

αφου σε καιει γιατι δεν κανεις ενα τηλ στο τελωνειο να ρωτησεις?
εγω ξερω οτι απ'οπουδηποτε εκτος ΕΕ πληρωνεις τελωνειο...

Takata Dome
31/10/2013, 16:18
Εγώ όσες φορές έχω αγοράσει πράγματα απο Αμερική,δεν πέρασαν ποτέ τελωνείο.Και απο Ταιβάν πρόσφατα,πάλι τίποτα. Τελικά πότε περνάνε τελωνείο;

tony_l
31/10/2013, 16:57
Εγώ όσες φορές έχω αγοράσει πράγματα απο Αμερική,δεν πέρασαν ποτέ τελωνείο.Και απο Ταιβάν πρόσφατα,πάλι τίποτα. Τελικά πότε περνάνε τελωνείο;
Όποτε γουστάρει το τελωνείο... ;)

teogtp
31/10/2013, 17:22
Οτιδηποτε προοιον ερχεται απο χωρα εκτος Ευρωπαικης Ενωσης χρεωνεται με δασμους.
Τωρα το οτι καποια δεματα ερχονται αδασμολογητα ειναι καθαρα θεμα φαρδους και κολοβαρεματος
των τελωνειακων αρχων.
Παντως να γνωριζετε οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να πληρωσετε τελωνειο αν σας αποσταλει
δεμα με USPS-FEDEX (παιζει παιχνιδι καλο μεταξυ εκτελωνιστων και εταιρειων)παρα με UPS που ειναι
και τα "ΕΛΤΑ" των κινεζων τα οποια παραδιδονται στην χωρα μας μεσω ΕΛΤΑ.

Takata Dome
31/10/2013, 17:28
Οτιδηποτε προοιον ερχεται απο χωρα εκτος Ευρωπαικης Ενωσης χρεωνεται με δασμους.
Τωρα το οτι καποια δεματα ερχονται αδασμολογητα ειναι καθαρα θεμα φαρδους και κολοβαρεματος
των τελωνειακων αρχων.
Παντως να γνωριζετε οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να πληρωσετε τελωνειο αν σας αποσταλει
δεμα με USPS-FEDEX (παιζει παιχνιδι καλο μεταξυ εκτελωνιστων και εταιρειων)παρα με UPS που ειναι
και τα "ΕΛΤΑ" των κινεζων τα οποια παραδιδονται στην χωρα μας μεσω ΕΛΤΑ.

Τι να πώ...7 φορές με USPS απο Αμερική,καμία δεν πέρασε τελωνείο τίποτα.Γενικά πάντως όταν μπορώ να βρώ το ίδιο αντικείμενο εντός ΕΕ,έστω και κάπως ακριβότερο,το προτιμώ γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος.Και το καπέλο που μπαίνει αν την πάθεις,είναι εξωφρενικό!

SHOOTER045
31/10/2013, 17:42
Ρε μαγκες απο Κινα σιγουρα ΔΕΝ εχει τελωνειο? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Που μπορουμε να το διασταυρωσουμε υπευθυνα αυτο? αν ειναι να παραγγειλω το κοστουμακι χθες!:)

εχω φερει απειρα πραγματα απο κινα
και μικρα και μεγαλα
απο φτερα μοτο
ασυρματους
θηκες κινητων
θηκες πιστολιων
και ενα σωρο αλλα
τοσο μεγαλο ογκο δεν εχω φερει
αλλα σε οτι πηρα απο εκει ΠΟΤΕ δεν πληρωσα τελωνειο

SHOOTER045
31/10/2013, 17:48
Οτιδηποτε προοιον ερχεται απο χωρα εκτος Ευρωπαικης Ενωσης χρεωνεται με δασμους.
Τωρα το οτι καποια δεματα ερχονται αδασμολογητα ειναι καθαρα θεμα φαρδους και κολοβαρεματος
των τελωνειακων αρχων.
Παντως να γνωριζετε οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να πληρωσετε τελωνειο αν σας αποσταλει
δεμα με USPS-FEDEX (παιζει παιχνιδι καλο μεταξυ εκτελωνιστων και εταιρειων)παρα με UPS που ειναι
και τα "ΕΛΤΑ" των κινεζων τα οποια παραδιδονται στην χωρα μας μεσω ΕΛΤΑ.

δεν ξερω για τους κινεζους
αλλα ups-usps εχουν σιγουρα οι αμερικανοι
εχω φερει δισκοφρενα,ημιαξονια,και αεροτομη για το impreza χωρις να πληρωσω τελωνειο με usps
και αρβυλα με ups και περασαν τελωνειο
απο τοτε οταν παραγγελνω απο αμερικα μερια και μου δινουν επιλογες αποστολης
επιλεγω usps και δεν εχω πληρωσει ποτε

foler
31/10/2013, 21:54
usps δεν ειναι το απλο ταχυδρομειο? Εγω ξερω οτι ειναι καλυτερα usps παρα ups!
Ems απο Κινα τι ειναι? Ποιο ειναι το αντιστοιχο ΕΛΤΑ εκει?

SHOOTER045
31/10/2013, 23:12
usps δεν ειναι το απλο ταχυδρομειο? Εγω ξερω οτι ειναι καλυτερα usps παρα ups!
Ems απο Κινα τι ειναι? Ποιο ειναι το αντιστοιχο ΕΛΤΑ εκει?

τωρα αν σου πω οτι τα περισοτερα,που εχω παρει απο κινα τα εστειλαν free shiping!!!!
τι θα πεις?
αργουν βεβαια.....

teogtp
31/10/2013, 23:17
usps δεν ειναι το απλο ταχυδρομειο? Εγω ξερω οτι ειναι καλυτερα usps παρα ups!
Ems απο Κινα τι ειναι? Ποιο ειναι το αντιστοιχο ΕΛΤΑ εκει?

Εχεις δικιο μπερδεψα το Ups με το USPS.......
EMS ειναι το ελτα της Κινας.:a013:

teogtp
31/10/2013, 23:20
τωρα αν σου πω οτι τα περισοτερα,που εχω παρει απο κινα τα εστειλαν free shiping!!!!
τι θα πεις?
αργουν βεβαια.....

Δεν εχει καμια σχεση το Free Shiping με το τελωνειο.
Απλα σου δινουν μια εξτρα παροχη για να καθιερωθουν ως "καλοι"πωλητες

PetranGR
17/04/2014, 12:56
αφού πέρασαμε και το τελωνείο και εδώ και μερικές μέρες είμαι κάτοχος και χαρούμενος ...ορίστε και το βίντεο :)

1200 φωτογραφίες μέσα σε 2 λεπτά. (είναι το 1ο μου βίντεο)

http://youtu.be/PcA9zoS_Emw

dimzan
17/04/2014, 13:05
ωραιο εγινε, καλοριζικο

stam2
17/04/2014, 13:19
αφού πέρασαμε και το τελωνείο και εδώ και μερικές μέρες είμαι κάτοχος και χαρούμενος ...ορίστε και το βίντεο :)

1200 φωτογραφίες μέσα σε 2 λεπτά. (είναι το 1ο μου βίντεο)

http://youtu.be/PcA9zoS_Emw

δώσε κι ένα link απο πού...
και πες αν μπήκε εύκολα ή κοψατε-ράψατε...

PetranGR
17/04/2014, 13:19
ωραιο εγινε, καλοριζικο

ευχαριστώ πολύ :D

PetranGR
17/04/2014, 13:20
δώσε κι ένα link απο πού...
και πες αν μπήκε εύκολα ή κοψατε-ράψατε...

το λινκ απο που τα πήρα το έχω μέσα στο description.

ΠΑΝΕΎΚΟΛΑ,δεν έκοψα έραψα σχεδόν καθόλου ... άντε να έξισα με λίγο κοπίδι 1-2 σημεία που είχε παραπανίσιο πλαστικό που δεν είχε κοπεί .

hornettrela
17/04/2014, 13:53
Φιλε τα σπαει... ειναι πανεμορφο ετσι κι αλλιως το μηχανακι.... Να το χαιρεσαι...

PetranGR
17/04/2014, 14:00
Φιλε τα σπαει... ειναι πανεμορφο ετσι κι αλλιως το μηχανακι.... Να το χαιρεσαι...

σε ευχαριστώ πολύ αγορίνα ,στο IG Magazine βγήκαμε ήδη φώτο εβδομάδας. Με ζήτησαν κιόλας για PROMO πάνω στα Rizoma σετ :) Για φωτογράφιση ...όλα αυτά επειδή άλλαξα κουστούμι;

stam2
17/04/2014, 14:11
το λινκ απο που τα πήρα το έχω μέσα στο description.

ΠΑΝΕΎΚΟΛΑ,δεν έκοψα έραψα σχεδόν καθόλου ... άντε να έξισα με λίγο κοπίδι 1-2 σημεία που είχε παραπανίσιο πλαστικό που δεν είχε κοπεί .

Σ'ωραίος....!

SHOOTER045
17/04/2014, 21:54
σε ευχαριστώ πολύ αγορίνα ,στο IG Magazine βγήκαμε ήδη φώτο εβδομάδας. Με ζήτησαν κιόλας για PROMO πάνω στα Rizoma σετ :) Για φωτογράφιση ...όλα αυτά επειδή άλλαξα κουστούμι;

Οχι μονο γι αυτο
Ψαχνουν ομορφα αγορακια σαν εσενα για την νεα τους ταινια

PetranGR
17/04/2014, 22:45
Οχι μονο γι αυτο
Ψαχνουν ομορφα αγορακια σαν εσενα για την νεα τους ταινια

θες το σχόλιο σου εσύ ε;;; να ξες θα σε έχω μαζί μου για τα κοριτσάκια που θα έχει...

zannisvel
18/04/2014, 10:26
Ωραιο το κουστουμακι!!! με 'γεια!!
:beer:

alexxxcbr
18/04/2014, 13:41
Ωραιο εγινε.Να το χαιρεσαι.:beer:

PetranGR
25/04/2014, 18:58
ευχαριστώ πολύ παιδιά,ήδη έχουμε κάνει τα πρώτα μας χλμ που λέει ο λόγος (το έχω ξεφτυλίσει) ,και κυριακή πάμε πιστούλα πρώτα ο θεός.

SHOOTER045
25/04/2014, 19:36
μην πουλας τα παλια φεριγκ
μπορει να τα χρειαστεις...........:p

PetranGR
25/04/2014, 20:01
μην πουλας τα παλια φεριγκ
μπορει να τα χρειαστεις...........:p

που να σου στραβώσει το μαλλί...