PDA

View Full Version : Η ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ



el_hymador
10/10/2005, 19:13
please μην γαμησετε το post!!!!


25813

el_hymador
10/10/2005, 19:52
..απο αλλο post εμπνευστηκα , θυμηθηκα λιγο την παιδικη - εφηβικη ηλικια μου....

Οταν ημουν γυρω στα δεκαπεντε , ολοι στην γειτονια ειχαμε bmx και skates .... ο κολητος μου (απο τοτε!!) πειθει τον πατερα του , τσονταρει και αυτος μερικα φραγκα και περνει το gorillaki ... αλλο level ρε παιδι μου , νομιζαμε οτι ο κοσμος μας ανηκει ολος!! Ανεβαιναμε και οι δυο πανω , ο ενας οδηγαγε και ο αλλος στην σχαρα (!!!!) με τα ποδια στα μαρσπιε του οδηγου , σε οτι περισευε δηλαδη και ξεκιναγαμε.....πηγαιναμε οπου δεν ειχε μπλοκα:lol: ετσι απλως για την βολτα....το καλοκαιρι Βαρυμποπη , Αγ. Μερκουριο και φταναμε Ωρωπο...μιλαμε ταξιδι ολοκληρο!!! Στην ΣΕΛΕΤΕ , κοντα στο Ολυμπιακο σταδιο πηγαιναμε τα βραδυα και ''περναγαμε'' το μηχανακι πανω απο τον φραχτη...καναμε και καλα αγωνες στον δρομο γυρω απο την σχολη , φαγαμε και τις πρωτες - ευτυχως ανωδυνες- τουμπες μας εκει....παραπανω ειχε μια αλλη σχολη , την Ελληνογαλλικη , με μια μεγαλη κατηφορα μπροστα της...εκει πηγαιναμε για τελικες:lol: .....65.....70....75...80χλμ δικαβαλο στην κατηφορα!! ρε πουστη μου νομιζαμε οτι διακτινιζομασταν!!!
Βαζαμε συνεταιρικα βενζινη και περναμε και τα πρωτα πακετα τσιγαρα τοτε....
Αξεχαστη θα μου μεινει μια φορα που πηγαμε για μπανιο και γκομενες:rotflmao: :rotflmao: στον Σχοινια....το ειχαμε σχεδιασει καιρο πριν , ειπαμε και τα απαραιτητα φιδια στα σπιτια μας και φυγαμε ...κανα πενταρι χιλιομετρα πριν απο την παραλια μας πιανει λαστιχο!! ... στα παπαρια μας ολα!! κρυβουμε το μηχανακι σε κατι θαμνους διπλα στον δρομο , κανουμε το μπανιο μας (απο γκομενες πηραμε τα @ρχιδι@ μας!! :lol: :lol: ) και οι αθεοφοβοι με τα τελευται χρηματα που ειχαμε κατσαμε και φαγαμε σε ταβερνα...μια χωριατικη, δυο πατατες και κοκακολες!!!Στον γυρισμο περνουμε το μηχανακι απο τους θαμνους και αρχιζουμε το σπρωξιμο....αρχιζουν και οι ανηφορες του βουνου και ζοριζομαστε , αλλα ηθικο ακμαιοτατον!! Για καλη μας τυχη , σταματαει ενας τυπος -ακομα το θυμαμαι- με μια παλια honda ...cb πρεπει να ητανε με ενα τεραστιo fairing....ψαρωσαμε και οι δυο...μας δινει fast για το λαστιχο αλλα μας ενημερωνει πως αν το σκασιμο εχει γινει απο κανα καρφι θα πρεπει να το βγαλουμε πρωτα...οκ λεμε εμεις και ο τυπος φευγει...ψαχνουμε οι γκαβακες το λαστιχο αλλα δεν βρισκουμε τιποτα...βαζουμε το fast , περιμενουμε κανα τεταρτο οπως μας ειχε πει και ανεβαινουμε πανω.Πενετε μετρα παραπανω , ολος ο αφρος εχει βγει στον δρομο απο το σημειο οπου και υπηρχε μια ταβανοπροκα - γιγας!!!
Στα αρχιδια μας ολα και παλι , συνεχιζουμε να σπρωχνουμε αλλα τα πραγματα εχουν αρχισει να ζοριζουν πολυ πλεον ... αμα ομως εχεις θετικη διαθεση , ολα διορθωνουν....σταματαει διπλα μας ενα βανακι VW .Ειναι ενας παπους με την γυναικα του , και προθυμοποιουνται να μας φορτωσουν και να ψαξουμε κανα βουλκανιζατερ...στον δρομο μας εξηγει πως και ο γιος του εχει μια μεγαλη μηχανη , και τον εχει μαζεψει πολλες φορες απο τον δρομο , οποτε καταλαβαινε την γκαντεμια μας.....Βρισκουμε ενα βενζιναδικο κλειστο , αλλα απο πανω εχει σπιτι ...χτυπαμε το κουδουνι , κατεβαινει ενας ταλαιπωρος τυπος , του εξηγουμε το προβλημα και μας ανοιγει την αποθηκη του , οπου ειχε κατι εργαλεια και σαμπρελες ...επισκευαζουμε το μηχανακι (με σαμπρελα απο παπι:lol: , και γυρναμε σπιτι αργα το απογευμα ....τις κατσαδες και τις μπατσες δεν τις γλυτωσαμε , αλλα τουλαχιστον το ειχαμε καταευχαριστηθει....

ο Θεος μας φωτισε και δεν επιχειρισαμε εκεινο τα τοξιδι που λεγαμε για το Λεωνιδιο .... θελαμε να παρουμε και κιθαρες μαζι...για τις γκομενες!!!!

Απο τοτε , απο αυτες τις εμπειριες, κολησα με τις μηχανες.....και μπορεi τωρα ο κολητος να εχει ''γρηγορο'' τουτου και εγω να κανω σπανια ταξιδια , αλλα παντα θα μου μεινουν ανεξιτηλα χαραγμενα στην μνημη μου αυτα τα βιωματα....

(παντως που και που με ρωταει ποσο κανει κανα cbr600 μεταχειρισμενο....οχι ρε !!! με μπομπους θα παμε ταξιδι , Ωρωπο και Παρνηθα...οπως και τοτε.....):wave2:

Tropeas
10/10/2005, 21:33
Εμένα αυτή ήταν η πρώτη μου αγάπη που έχει και την ηλικία μου, του 1980... το οδήγησα 12 χρονών αν θυμάμαι καλά , στη Σπολάιτα του Αγρίνιου σε έναν χωματόδρομο, έφαγα και την πρώτη μου τούμπα που άρπαξα κατα λάθος το γκάζι όταν σηκώθηκε το τιμόνι σε μια πέτρα που βρήκε... αχχχχχ...... Suzuki RV50! αγάπη μου!


25821

nimbus
10/10/2005, 21:40
:lol: :lol:
αυτά είναι τα καλύτερα:winka:
αλοίμονο όποιος ξεχνάει αυτές τις φάσεις:wave2:
Καμιά φορά, αποτελούν αφορμή για αποφάσεις σημαντικές:sun:

sotpag
11/10/2005, 00:40
εγώ έχω ακόμα το πρώτο μου παπί., ακόμα και την πρώτη άδεια της τροχαίας έχω κρατήσει

κάθε μέρα χειμώνα καλοκαίρι 200 δρχ για κοκακολα στην καφετερια και μετά ένα ντεπόζιτο βενζίνα σε βόλτες έκανα 17000 κλμ το χρόνο με το Τ-50

Τι να πρώτο θυμηθώ τούμπες, πετάγματα, τρικάβαλα, διακοπές εκδρομές το είχα σπάσει και όμως δουλεύει ακόμα αν και του έχω κάνει ένα σωρό επισκευές που θα είχα πάρει άλλα 5 παπιά αλλά εκεί ………….


25828

adam_tsouk
11/10/2005, 09:24
Εγώ πάλι.... δεν έχω τπτ από τα πρώτα μου οχήματα (έχω το 1ο astrea που είχα) αλλά έχω απίστευτες αναμνήσεις και εμπειρίες.....



:wave2:

makis206
11/10/2005, 12:29
Άχ το πρώτο το Daxάκι μου........

Στα 16 το απόκτησα μεταχειρισμένο, δέν ήξερα καν πώς δουλεύει ένα μηχανάκι με συμπλέκτη όταν το πήρα σπρωχτό απο ένα συνάδελφο του πατέρα μου για να το φέρω σπίτι σε μια απόσταση 2χιλιομέτρων γιατί δέν μπορούσα να περιμένω να το φέρει ο πατέρας μου όταν θα σχολούσε το επόμενο πρωί...

Αξέχαστα δοκίμασα στα μισά της διαδρομής να το οδηγήσω αλλά δέν κατάφερα να το ξεκινήσω καν αφού μου έσβησε με 1η αφήνοντας απότομα το συμπλέκτη...δέν ήξερα. Ούτε πώς να βάλω νεκρά για να συνεχίσω το περπάτημα κρατώντας το τιμονάκι του στα χέρια μου... Μέχρι που βρέθηκε ένας φίλος και με βοήθησε.

Το είχα σαν τα μάτια μου.
Μία φθινοπωρινή νύχτα έκανα το λάθος να το αφήσω έξω απο το γκαράζ και κατα τις 05:00 το πρωί με ξύπνησαν οι σταγόνες του σιγοψιχαλίσματος που έφερναν σιγά σιγά τα πρωτοβρόχια του χειμώνα αυτού. Χωρίς να το σκεφτώ καθόλου πετάγομαι απ'το κρεβάτι με μια κουβέρτα και τρέχω να το βάλω μέσα στο γκαράζ.
Σκουπίζω τις σταγόνες που πρόλαβαν να πέσουν πάνω στην πρώτη μου αγάπη με την κουβέρτα που σκεπαζόμουν και το κουκουλώνω μέσα στο γκαράζ με την κουβέρτα αυτή !!!
Τόση αγάπη του είχα...

Θα μπορούσα να μιλάω με τις ώρες για το Daxάκι μου αλλά δυστυχώς δέν μου έχει μείνει τίποτα να μου το θυμίζει εκτός απο τις όμορφες αναμνήσεις...

ela ela
12/10/2005, 22:14
Λοιπόν σήμερα θα σάς πώ γιά τήν δικιά μου πρωτη και παντοτινη αγαπη.....
Ητανε γυρω στα τρια χρονια που ειχα δωσει το ποδηλατο μου ενα κροσακι που ειχα για να παρω ενα μαουνταιν αλλα στο γκαραζ χαλβαδιαζα μια vespa του πατερα μου εδω και αρκετα χρονια παρατημενη και βαμμενη πρασινη με σασσικοτ για να μην σκουριασει κατα τον πατερα μου..
Λοιπον μην εχοντας ιδεα απο μηχανακια ελαχιστα πραγματα (ξερεις απο vespa) προσπαθω να τη βαλω μπροστα μετα απο κανα μισαωρω μανιβελιες και με το τσοκ που ειχε πηρε μπρος βγαζοντας ενα ντουμανη που νομιζες οτι το γκαραζ ειχα παρει φωτια,λες και εκεγε μονο λαδι και καθολου βενζινα....στην προσπαθεια μου να βαλω πρωτη στη vespa σηκωνεται σουζα ανεβαινω την ραμπα του γκαραζ και ανοιγω τα φυλλα της γκαραζοπορτας με δυναμη προς τον δρομο...γαμισετα ενω μετα επεσα και κατω.
Απο τοτε το γκαραζ γινοτανε σημειο συναντησης της παρεας,φυσικα οταν ελλειπε ο πατερας μου και αλωνιζαμε τη γειτονια,μεχρι και λαδια της αλλαξα στη συνεχεια κρυφα,με το καιρο εβγαλα και δειπλωμα και ηρθε και η δικαιωση......
Η vespa περασε στο ονομα μου ο πατερας μου την εβαψε κοκκινη που μου αρεσε,της αλλαξαμε κυλινδροπιστονα 90αρια ,λαστιχα καινουργια και ζικγλερ.Οποτε αρχισανε και οι εξορμισεις μου γενικως και παντου...
Στη συνεχεια της εβαλα εξατμιση pollini με θαλαμο διαστολης αλλα και αγωνιστικα κυλινδροπιστονα της ιδιας μαρκας,μιλαμε πηγαινε σφαιρα....
Μια φορα ειχα ξοδεψει περιπου10000 δρχ για να τεριαξω ενα καρπυρατερ delorto 36αρι σε ζιγκλερ και βενζινες,απο ενα cagiva 125 που τελικα ποτε δεν μπηκε....γιατι μπουκωνε συνεχεια.
Στο τελος την γραναζωσα κιολας οπου ητανε και τα τελευταια της γιατι δεν τα σηκωσε εντελει και σιγα σιγα σιγα την παρατησα εκει απο οπου ξεκινησε την καριερα της στα χερια μου και στην κατασταση που ητανε πριν με ενα ματσο ναϋλον απο επανο της και πολυ σκονη.
Αυτο το μηχανακι μου εκανε παρεα γυρω στα 5χρονια με πολλες ωραιες αναμνησεις βολτες παντου,κοντρες της ηλικιας μου με αλλα παπια(εκκινησεις) μονο και αλλα διχρονα,σουζες και καπακια,καθως και στροφες να κοντεβω να ακουμπησω τα μαρσπιε της,ναι καλα διαβαζετε.
Τωρα σκεφτομαι να τη ξαναφτιαξω απο συναισθηματικους λογους και μονο,γιατι και το μοντελο σε λιγα χρονια θα ειναι συλλεκτικο ΡΚ-50 το μοντελο της,
Τωρα μονο κατι παππουδες βλεπω να την κυκλοφορανε ακομα και οταν την βλεπω.....παει το μυαλο μου πισω...


26017

ela ela
12/10/2005, 22:18
vespa


26019

ela ela
12/10/2005, 22:24
vespa


26021