PDA

View Full Version : Arai η Suomy..?



George_M.
24/10/2013, 14:02
ιδια λεφτα λογω προσφορας στο Arai.

το ενα ειναι τουτο
Arai Viper GT Swirl
302147
με σαφως ποιοτικοτερο εσωτερικο απο το Suomy αλλα 250γρ βαρυτερο (1500) τα οποια ομως ΔΕΝ φαινονται πουθενα καθως εχει καταπλητκικο ζυγισμα.



κ το αλλο ειναι αυτο,
Suomy Gambler
302148
ελαφρυ 1250gr γκλαμουρατο κτλ...
εσωτερικα βεβαια δεν ειναι ιArai..


για πειτε..

sapila racing
24/10/2013, 14:08
Εγώ θα προτιμούσα το Arai.
Κοίτα την ημερομηνία κατασκευής στο λουράκι πριν το αγοράσεις!

petros1972
24/10/2013, 14:08
arai

spyrakos35
24/10/2013, 14:08
όποιο κάθεται πιο καλά στην άνω κεφαλή σου..... :beer:

DimChios
24/10/2013, 14:08
ιδια λεφτα λογω προσφορας στο Arai.

το ενα ειναι τουτο
Arai Viper GT Swirl
302147
με σαφως ποιοτικοτερο εσωτερικο απο το Suomy αλλα 250γρ βαρυτερο (1500) τα οποια ομως ΔΕΝ φαινονται πουθενα καθως εχει καταπλητκικο ζυγισμα.



κ το αλλο ειναι αυτο,
Suomy Gambler
302148
ελαφρυ 1250gr γκλαμουρατο κτλ...
εσωτερικα βεβαια δεν ειναι ιArai..


για πειτε..


αφου τη δινεις μονος σου την απαντηση! ;)

Arai!

makis206
24/10/2013, 14:16
Στα πόσα κι από που το Arai αν επιτρέπεται; Ψάχνομαι κι εγώ αυτές τις μέρες.. :)

alex14
24/10/2013, 14:30
Εχω το Viper GT. Τελεια εφαρμογη αλλα κανει θορυβο.
Δεν θα το αγοραζα ξανα.

cosgili
24/10/2013, 14:45
arai.-

catmaster
24/10/2013, 15:02
Εχω το Viper GT. Τελεια εφαρμογη αλλα κανει θορυβο.
Δεν θα το αγοραζα ξανα.

όλα τα arai έχουν "τσαμπουκά" δυστυχώς ... (εγώ φορούσα ωτασπίδες όταν έβγαινα καμιά βόλτα μακρυά)

αλλά είναι άπιαστα σε αίσθηση

@manianisg Γιώργη αν σου κάθεται το ίδιο καλά το arai προτίμησέ το

:beer:

devil's animal
24/10/2013, 15:05
arai

petros1972
24/10/2013, 15:13
όλα τα arai έχουν "τσαμπουκά" δυστυχώς ... (εγώ φορούσα ωτασπίδες όταν έβγαινα καμιά βόλτα μακρυά)

αλλά είναι άπιαστα σε αίσθηση

@manianisg Γιώργη αν σου κάθεται το ίδιο καλά το arai προτίμησέ το

:beer:
τοσο πολυ θορυβο κανει?

catmaster
24/10/2013, 15:37
τοσο πολυ θορυβο κανει?

ανάλογα το μοντέλο (το Viper κάνει λιγότερο θόρυβο από τα αγωνιστικής σειράς ) και το μηχανάκι που οδηγείς κάνει από αρκετό εώς πάρα πολύ :)

sapila racing
24/10/2013, 15:39
τοσο πολυ θορυβο κανει?

Το Viper είναι θορυβώδες όπως όλα τα νορμάλ Arai.
Το RX7 είναι ακόμα χειρότερο σε αυτον τον τομέα!

edit: με πρόλαβε ο γατόπαρδος αν κι ειναι αργός.... :D

George_M.
24/10/2013, 15:45
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
ναι η αληθεια ειναι οτι το Arai καθεται απλα τ-ε-λ-ε-ι-α στο κεφαλι κ οπως σωστα λεει κ αγαπητος ο Ακης (να δω ποτε θα αξιωθω να περασω) ειναι απιαστα σε αισθηση.
το θεμα του θορυβου το εχω ακουσει απο πολλους αλλα σε μηχανακι οπως το ΤΑ650 με ψηλη ζελατινα ισως δεν πρεπει να ζηταω κ πολλα...
το βρηκα 390 απο εδω (http://www.mcmotor.gr/index.php)

@Αλεξ: τι μοτο εχεις?
@Σαπιλα: δεν ειδα αλλα ειναι σε κουτα κ φυλαγμενο υπογειο,το ειδα με τα ματια μου αυτο.
πχ απο ποτε κ πριν δεν θα ειναι αποδεκτο που λεμε...?

alex14
24/10/2013, 16:01
@Αλεξ: τι μοτο εχεις?


Bandit 650 SA

catmaster
24/10/2013, 16:04
Το Viper είναι θορυβώδες όπως όλα τα νορμάλ Arai.
Το RX7 είναι ακόμα χειρότερο σε αυτον τον τομέα!

edit: με πρόλαβε ο γατόπαρδος αν κι ειναι αργός.... :D

ψιτ ψιλούλη ... εγώ κάθε μέρα στην πλατεία Υμηττού δουλεύω και το "immitos ring" είναι ένα "κλικ" απάνω ... όποτε νιώσεις "έτοιμος" πέρνα ... :D

(εναλλακτικά θα τα πούμε στο papioracing event αν δεν σε πατήσει ο Βύρωνας όπως λέει και αυτός ο ψόφιος ) :D

και για να είμαστε ον τοπικ σε CbrXX ,Rvf , Cbr1000RR το Rx7 έκανε ΛΙΓΟΤΕΡΟ θόρυβο απ΄ότι σε On-Off (Africa, Transalp ) ενώ το Viper το ίδιο δεν άλλαζε τίποτα

sapila racing
24/10/2013, 16:10
@Σαπιλα: δεν ειδα αλλα ειναι σε κουτα κ φυλαγμενο υπογειο,το ειδα με τα ματια μου αυτο.
πχ απο ποτε κ πριν δεν θα ειναι αποδεκτο που λεμε...?

Θεωρητικά η Arai λεει οτι το κρανος εχει εγγυηση 5 χρόνια απο την μερα που το φοράς η 7 χρόνια από την ημερομηνια κατασκευής.
Σιγουρα αυτα τα νούμερα ειναι στο περίπου κι εχουν συζητηθεί πολλάκις εδω μέσα, αλλά αν ειναι πανω απο 5 χρονών εγω δεν θα το έπαιρνα.

George_M.
24/10/2013, 16:50
ευχαριστω απαντες!:beer:

bonepeeler
24/10/2013, 17:12
Χμμμμ...
Shark Race-R ή Race-R Pro στα ίδια λεφτά θες;
Το Race-R 250 και το Pro στα 330

George_M.
24/10/2013, 17:23
Χμμμμ...
Shark Race-R ή Race-R Pro στα ίδια λεφτά θες;
Το Race-R 250 και το Pro στα 330

ευχαριστω φιλε αλλα επειδη παιδευτηκα αρκετα (3 κρανη σε χρονο DeTe) με το θεμα εφαρμογης κ το Αραι επεσε μπαμ λεω να μην το ψαξω αλλο.

bonepeeler
24/10/2013, 20:02
ευχαριστω φιλε αλλα επειδη παιδευτηκα αρκετα (3 κρανη σε χρονο DeTe) με το θεμα εφαρμογης κ το Αραι επεσε μπαμ λεω να μην το ψαξω αλλο.

Κατά τη γνώμη μου,εσύ χάνεις
Πάρε και το link.

http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/Shark-Helmets/Shark-Race-%252dR-Pro/

S705
25/10/2013, 11:28
είχα suomy το vantal.
πολύ ευχαριστημένος , μου έβγαλε μια 5ετια με καθημερινή και σκληρή χρήση.
έχω φορέσει μια μέρα ένα arai και πόνεσαν τα αυτιά μου .αυτά τα αυτάκια στην ζελατίνα κάνουν όλη την βρομοδουλειά.
τώρα έχω ένα hjc.....μακριά

stam2
25/10/2013, 11:46
είχα arai...

+1 για τον θόρυβο των arai, έχουν βαβούρα.
+1 όμως και για την άνεση και το ζύγισμα τους.

από θέμα ασφάλειας....
arai: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/arai-viper-gt 3 αστέρια γιατί αν χτυπήσεις με το πλάι πέθανες.
suomy: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/suomy-vandal 5 αστέρια αξία ανεκτίμητη...

επίσης δες κόστος ανταλλακτικών όπως ζελατίνες, μάγουλα κλπ...
στο arai ότι πάρεις 50άρικο....

Pan (dvs)
25/10/2013, 13:05
από θέμα ασφάλειας....
arai: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/arai-viper-gt 3 αστέρια γιατί αν χτυπήσεις με το πλάι πέθανες.
suomy: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/suomy-vandal 5 αστέρια αξία ανεκτίμητη...


Πααααααρα πολυ χρησιμο το Aγγλικο site.

sapila racing
25/10/2013, 13:11
Πααααααρα πολυ χρησιμο το Aγγλικο site.

Μαλλον το αντίθετο ισχύει όπως έχει ήδη συζητηθεί.
Το sharp τεστ στηρίζεται σε μερικές περίεργες παραδοχές που δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση.

Pan (dvs)
25/10/2013, 13:17
Μαλλον το αντίθετο ισχύει όπως έχει ήδη συζητηθεί.
Το sharp τεστ στηρίζεται σε μερικές περίεργες παραδοχές που δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση.

Καλυτερα να μην ασχοληθω?Υπαρχει κατι αλλο καλυτερο που προτεινεις?

George_M.
25/10/2013, 13:23
Μαλλον το αντίθετο ισχύει όπως έχει ήδη συζητηθεί.
Το sharp τεστ στηρίζεται σε μερικές περίεργες παραδοχές που δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση.

ακριβως.εμενα μου βγαζει το πολυκαρμπονατο με 4 αστερια ενω το φιμπερ με 3...:sick:

Pan (dvs)
25/10/2013, 13:26
Το υλικο κατασκευης ισως να μην ειναι ικανο απο μονο του να επηρεασει το τελικο αποτελεσμα.

stam2
25/10/2013, 14:46
Μαλλον το αντίθετο ισχύει όπως έχει ήδη συζητηθεί.
Το sharp τεστ στηρίζεται σε μερικές περίεργες παραδοχές που δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση.

σε αυτό το link φαίνεται ο τρόπος με τον οποίο δοκιμάζουν τα κράνη. δεν βλέπω κάποια περίεργη παραδοχή...
http://sharp.direct.gov.uk/content/animation

ενώ σε κάθε σελίδα δεξιά μπορεί όποιος θέλει να πατήσει το directgov πλήκτρο που τον μεταφέρει στον κύριο ιστότοπο της Βρετανικής κυβέρνησης... γιατί αυτή η διασύνδεση...? διότι το sharp είναι υπηρεσία-οργανισμός του Βρετανικού υπουργείου μεταφορών συστημένος από το 2007 για να παράσχει συμβουλευτική βοήθεια σχετικά με την αγορά ασφαλών κρανών. Παραπάνω πληροφορίες στα φακ εδώ http://sharp.direct.gov.uk/faqs . Άρα ως κρατικός φορέας που είναι, θεωρώ ότι δεν τα "παίρνει" από την arai, την shoei ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία για να γράψει ότι τα κράνη της είναι ασφαλή και γι' αυτό βλέπεις και κράνη που κοστίζουν 65 ευρώ να έχουν 5 αστέρια (ΜΤ Revenge).

Προσωπικά το θεωρώ πιο αξιόπιστη πηγή αυτό, από τα λεγόμενα της κάθε εταιρίας, ή από το essay του κάθε (ενδεχομένως στρατευμένου) δρ Πολυξερόπουλου που ακυρώνει έναν ολόκληρο οργανισμό.

Όπως και να 'χει συμβουλευτικά το παρέθεσα και δεν έχω ούτε μετοχές ή συμφέροντα στην sharp.gov ούτε στην suomy.
και βέβαια όλα τα παραπάνω γράφονται φιλικά, δίπλα σε ένα παγωμένο espresso freddo....:beer:

Pan (dvs)
25/10/2013, 17:17
Η αληθεια παντως ,ειναι οτι βλεποντας ανοιγομενα κρανη με 120-150 ευρω και 5 αστερια,μου εκανε εντυπωση.Εβγαλε "αχρηστα" ολα τα επωνυμα και ακριβα.

petros1972
25/10/2013, 18:30
δεν νομιζω οτι υπαρχουν κρανη που προστατευουν 100% σε συγκρουση.και πες οτι το εκαναν αυτο.ο αυχενας?επισης κανενας κατασκευαστης δεν μας λεει πως γινονται τα τεστς τους.το καλυτερο τεστ ειναι ο δρομος (μακρια απο ολους μας)και τα στατιστικα απο εκει

sapila racing
25/10/2013, 19:50
Oποιοε θέλει διαβάζει:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/mcn/2008/september/15-21/sep1708-New-helmet-tests-flawed-/

http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/scrap-sharp-helmet-ratings-says-leading-scientist/7268.html

http://www.smf.org/docs/articles/dot


Και τέλος αυτό
http://www.birmingham.ac.uk/Documents/college-eps/metallurgy/perg/Documents/p161CriticalevaluationoftheSHARPmotorcyclehelmetratings.pdf
και ειδικά την παράγραφο
4.1 Assumptions of the helmet model

Joyrider
25/10/2013, 21:07
Oποιοε θέλει διαβάζει:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/mcn/2008/september/15-21/sep1708-New-helmet-tests-flawed-/

http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/scrap-sharp-helmet-ratings-says-leading-scientist/7268.html

http://www.smf.org/docs/articles/dot


Και τέλος αυτό
http://www.birmingham.ac.uk/Documents/college-eps/metallurgy/perg/Documents/p161CriticalevaluationoftheSHARPmotorcyclehelmetratings.pdf
και ειδικά την παράγραφο
4.1 Assumptions of the helmet model
Ωραίος, ευχαριστώ :beer:

Ξέρεις σε ποιο report αναφέρεται το άρθρο του mcn για τα ποσοστά των κρούσεων;

stam2
25/10/2013, 21:33
παιδιά συγνώμη, για να καταλάβω: το mcn λέει ότι το sharp χαλάει το ιματζ γνωστών εταιριών διότι δίνει παραπάνω βάρος σε κάποια σημεία στο τεστ, το οποία σύμφωνα με στατιστικές δεν θα έπρεπε να έχουν αυτή τη βαρύτητα...
Παραβλέπει δηλαδή το δεδομένο ότι σε αυτά τα σημεία τα κράνη πονάνε, και απλά εστιάζει ότι χαλάνε τη μόστρα μερικών λόγω ανακολουθίας με τα στατιστικά... Δεν κοιτάμε δηλαδή ότι στραβά αρμενίζουμε, ο γυαλός μας φταίει....
ένας οργανισμός που ελέγχει και προνοεί δεν κοιτάει μόνο τα στατιστικά (που δείχνουν το εμπρός και το πίσω κυρίως) αλλά και την περίπτωση χαμηλών στατιστικών δηλαδή την περίπτωση που πράγματι θα χτυπήσει κάποιος με το πλάι, σε ένα κράσπεδο πεζοδρομίου ή μια κολώνα σε στροφή για παράδειγμα....

και πάμε στο visordown το οποίο μοιράζει τα επιχειρήματά του σε 3 σημεία...

το πρώτο λέει ότι το sharp δεν λαμβάνει τις περιπτώσεις πολλαπλών χτυπημάτων. Ερώτηση: αν τα κράνη δεν "περνάνε" με το πρώτο χτύπημα τι σημασία έχουν τα υπόλοιπα....?
δεύτερο σημείο είναι η μη ρεαλιστική μορφή κεφαλιού που λόγω έλλειψης τριχωτού, δεν αντιδρά το ίδιο όπως το κανονικό κεφάλι που έχει τάση να στρέφει και να χτυπάει με διαφορετικό τρόπο... ερώτηση: κατ΄αρχήν δεν μας είπαν, ποιό άλλο τεστ χρησιμοποιεί ίδιες συνθήκες και έχει και κούκλες (dummies) με μαλλιά? επίσης η απάντηση είναι ξανά ίδια με την παραπάνω. Αν κράνη των 500€ κόβονται στο πρώτο χτύπημα, τι σημασία έχει αν θα στρέψει το κεφάλι κλπ κλπ....?
Τρίτο σημείο του visordown είναι τί? ότι δεν έχει πολυποικιλότητα απόψεων η μέθοδος του sharp...? βλέπω ένα κράνος με βάρος να προσγειώνεται πάνω σε κάτι αμβλύ ή μυτερό και να σπάει... αυτό μου φτάνει... τα υπόλοιπα που είναι πολλά λέβελ πιο πάνω θα χρειαστούν, αφού οι εταιρίες σταματήσουν να πουλάνε γραφικά και μούρη, και αρχίσουν να πουλάνε πρωτίστως ποιότητα...

όσο για το snell καλά που το παρέθεσες, το 'χα ξεχάσει...
εδώ: http://www.smf.org/certlist/std_M2010 ΔΕΝ θα δεις το viper της Arai ούτε το Chaser των 400 € διότι απλούστατα δεν έχουν έγκριση...!
απλά η sharp δίνει βαθμολογία ενώ η snell εγκρίνει, ή απορρίπτει...

και τέλος ο Δρ Μιλλς μήπως είναι ο δόκτωρ Παπαεξυπνόπουλος που ρίχνει στο Καιάδα όλο το Sharp....?


αλλά γιατί κάνω τον δικήγόρο του sharp....? είπαμε ο κόσμος ελεύθερος είναι και διαλέγει ότι θέλει. απλά κουβέντα να γίνεται....:D

Joyrider
25/10/2013, 22:22
Το viper και το chaser δεν θα τα δεις γιατί απλά αλλάζει το όνομά τους σε Ευρώπη/Αμερική/Ιαπωνία. Τα αντίστοιχα ονόματα είναι profile και vector 2 που όπως θα δεις υπάρχουν στην λίστα που έβαλες.

Όσον αφορά την υπόλοιπη συζήτηση εγώ συμφωνώ σε μερικά μαζί σου όπως πχ τα "αυτάκια" των αράι που ευθύνονται για το χαμηλό σκορ τους, αν χτυπήσεις εκεί τι γίνεται; Αλλά αν η μεθοδολογία είναι λάθος ή χρήζει βελτίωσης δεν έχει να κάνει με το αν υπάρχει άλλο τεστ στην αγορά ούτε με το ποιος φορέας την εφαρμόζει.

Ο μίστερ εξυπνόπουλος που λες τώρα δεν πέταξε μια ατάκα του στυλ "ε κλαιν στα πλάγια σπάνια χτυπάμε άρα μαλακίες δοκιμάζουν" για να στηρίξει την άποψή του. Δούλεψε λιγάκι. Νομίζω και συ εύκολα τον απορρίπτεις όπως λες ότι κάνει και αυτός με το sharp.

sapila racing
25/10/2013, 22:25
stam2
Ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του και αν το νομίζει ασφαλέστερο ας παρει αυτό που βγαινει πρωτο στο sharp.
Δεν θα κατσω να μπω παλι σε αυτη την διαδικασία, τα εχουμε ξανασυζητήσει.

Οσο για τα Arai που δεν εχουν περάσει Snell, αν ησουν λίγο πιο προσεκτικός θα είχες δεί οτι Snell είναι ο Αμερικάνικος οργανισμός δοκιμών, κι εκεί τα Viper και Chaser λέγονται Quantum και Vector αντίστοιχα γι αυτό και δεν τα βρήκες στον κατάλογο. :owned:

TROOPER
29/10/2013, 09:50
εγω θα ελεγα suomy.
το εσωτερικο του ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω βαλει στο κεφαλι μου. σε συνδυασμο με το ακριβο και αργο after sales της αραι...δεν το συζηταω καν.

Pan (dvs)
29/10/2013, 13:04
Μηπως τελικα και τα δυο ,Arai και Suomy,ειναι τελικα υπερτιμημενα ,ρε παιδια?

George_M.
29/10/2013, 16:51
Μηπως τελικα και τα δυο ,Arai και Suomy,ειναι τελικα υπερτιμημενα ,ρε παιδια?

στα 400 ευρω νομιζω οτι μιλαμε για μια σωστη κ προσιτη τιμη.
τωρα για τα μοντελα εκτος προσφορας οντως τα φραγκα ακουγουνται πολλα.. μα, μολις βαλεις ενα απο δαυτα στο κεφαλι σου τοτε καταλαβαινεις οτι ΔΕΝ ειναι πολλα τελικα...

stam2
29/10/2013, 20:11
stam2
Ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του και αν το νομίζει ασφαλέστερο ας παρει αυτό που βγαινει πρωτο στο sharp.
Δεν θα κατσω να μπω παλι σε αυτη την διαδικασία, τα εχουμε ξανασυζητήσει.

Οσο για τα Arai που δεν εχουν περάσει Snell, αν ησουν λίγο πιο προσεκτικός θα είχες δεί οτι Snell είναι ο Αμερικάνικος οργανισμός δοκιμών, κι εκεί τα Viper και Chaser λέγονται Quantum και Vector αντίστοιχα γι αυτό και δεν τα βρήκες στον κατάλογο. :owned:

:a10:

George_M.
31/10/2013, 18:31
σημερα τελικα τσιμπησα το Arai :)
τα περι εφαρμογης/ποιοτητας κτλ τα ξερουμε.αυτο που ολοι λεμε ειναι ο θορυβος...

ε..σε μενα κανει λιγοτερο απο οσα ειχα εως τωρα.
ακομα λιγοτερο κ απο το Carbon Fiber pro της Lazer...:eek:
λιγοτερο κ χωρις αυτη την βουη που σε ζαλιζε..:sick:
ομολογω οτι με εξεπληξε ευχαριστα.

ευχαριστω για τις αποψεις κ τις συμβουλες σας!
302690

catmaster
31/10/2013, 18:59
σημερα τελικα τσιμπησα το Arai :)
τα περι εφαρμογης/ποιοτητας κτλ τα ξερουμε.αυτο που ολοι λεμε ειναι ο θορυβος...

ε..σε μενα κανει λιγοτερο απο οσα ειχα εως τωρα.
ακομα λιγοτερο κ απο το Carbon Fiber pro της Lazer...:eek:
λιγοτερο κ χωρις αυτη την βουη που σε ζαλιζε..:sick:
ομολογω οτι με εξεπληξε ευχαριστα.

ευχαριστω για τις αποψεις κ τις συμβουλες σας!
302690

ε τι συμβουλές Arai είναι μαμάει ... :)

καλοφόρετο και προπαντός αγρατζούνιστο
:D

Corki
31/10/2013, 19:23
"ακομα λιγοτερο κ απο το Carbon Fiber pro της Lazer..."

Αυτο ειναι ενα ακομα μειον του LAZER που δεν ανεφερα γιατι νομιζα οτι ειναι προσωπικη αποψη και οχι γενικο φαινομενο, αλλα απο οτι φαινεται ......

Και να φανταστεις οτι το LAZER FALCON ειχε καποτε τιμη 450€....τρομαρα τους!

Καλοριζικο ...ειναι πολυ ωραιο .....μεγεια!

George_M.
31/10/2013, 20:02
φορουσα Lazer αρκετα χρονια,εχουν πολυ καλη σχεση ποιοτητας-τιμης κ τα θεωρω ακομα καλη επιλογη,το γεγονος οτι εδωσαν ενα κομματι της παραγωγης στην Βρετανια μπορει να παιζει ρολο πλεον,
το CFPro ηταν ελαφρυ/πουπουλο με καλη εφαρμογη αλλα ''βιαστικη'' παραγωγη,καθως εχει αρκετες ατελειες,για το Falcon που λες δεν ξερω αλλα ενα Osprey που δοκιμασα ηταν ησυχο.επισης το kestrel της συζηγου ειναι απιαστο ποιοτικα.ειδικα εσωτερικα ειναι κορυφη!

τεσπα η ζωη κυλαει κατω απο τις ροδες μας κ το παν ειναι να μεριμνουμε για την προστασια/ασφαλεια μας.
καλους δρομους σε ολους!:beer:

7Tolis
04/08/2014, 23:54
Για να μην ανοίγω αλλο θέμα.τελικά τα sharp tests θεωρούνται αξιοπιστα ή όχι;Πλέον βλέπω και αυτοκόλλητα Sharp στο πίσω μέρος στα κράνη.Κοινώς,έχω βγεί στη γύρα για κράνος και εγώ.

LOUKILOUK
05/08/2014, 02:00
Για να μην ανοίγω αλλο θέμα.τελικά τα sharp tests θεωρούνται αξιοπιστα ή όχι;Πλέον βλέπω και αυτοκόλλητα Sharp στο πίσω μέρος στα κράνη.Κοινώς,έχω βγεί στη γύρα για κράνος και εγώ.

Προφανώς, όπως και σε άλλες έρευνες, υπάρχουν θέματα προς συζήτηση...άκρη μάλλον δεν θα βγάλεις με την κουβέντα... καλύτερα διαβάζεις, σκέφτεσε, αποφασίζεις και αν θες το ξανασυζητάς... Εγώ πάντως παρέμεινα στα αράι γιατί αν και αμφισβητείτε ο βαθμός ασφάλειάς τους κανείς δεν λέει κουβέντα για τη άνεση, την ποιότητα, το ζύγισμα στα πολλά, την αεροδυναμική κτλ...στην τελική και οι αγωνιζόμενοι στις πίστες μάλλον στα επώνυμα επιμένουν...
Το viper GT το πήρα πέρσυ από helmetcity (250£=300 euro περίπου) και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

makis206
05/08/2014, 10:22
Κι εγώ δηλώνω το ίδιο ευχαριστημένος απ'το Viper GT (παρεμπιπτόντως, πήρα το ίδιο με του δημιουργού του παρόντος thread) που αγόρασα πριν κάτι μήνες από κατάστημα στην Καλλιρρόης, πάντα ήμουν της Shoei αλλά αυτή τη φορά είπα να δοκιμάσω κάτι το διαφορετικό. Όντως, παραπάνω θόρυβος που με ωτοασπίδες παύει να ενοχλεί, σε όλα τα υπόλοιπα όμως με υπερκαλύπτει και ειδικά στην εισαγωγή αέρα βάζει παπάδες! Απίθανη αίσθηση στο κεφάλι απ'τα μαξιλαράκια, ίσως όμως λίγο πιο "βαρύ" το σύνολο απ'το XR-1100 και X-Spirit που συνήθιζα.
Βαφή, ποιότητα, χαλάλι τα λεφτά του..:)

George_M.
05/08/2014, 11:44
καλοφορετο Μακη,τι μοτο οδηγεις κ εχεις θορυβο?
εγω ετυχε να αλλαξω ζελατινα (εβαλα την MRA) κ ενω πετυχα απαλειφη των στροβιλισμων κ σωστη λειτουργια των αεραγωγων εχασα σε θορυβο ο οποιος αυξηθηκε.
τωρα κοιταζω για ωτασπιδες σιλικονης,εσυ ποιες χρησιμοποιεις?

doctoras
05/08/2014, 17:38
Το θέμα άνεσης ειναι θεμελιώδες... Και στο συγκεκριμένο η αραι ειναι η κορυφαία εταιρία.
Δοκίμασα διάφορα κράνη, αλλα νομίζω ότι τελείωσα με πειραματισμους οτι είδους κράνους να χρειασθεί μελλοντικά να αντικαταστησω θα ειναι αραι

makis206
06/08/2014, 01:14
καλοφορετο Μακη,τι μοτο οδηγεις κ εχεις θορυβο?
εγω ετυχε να αλλαξω ζελατινα (εβαλα την MRA) κ ενω πετυχα απαλειφη των στροβιλισμων κ σωστη λειτουργια των αεραγωγων εχασα σε θορυβο ο οποιος αυξηθηκε.
τωρα κοιταζω για ωτασπιδες σιλικονης,εσυ ποιες χρησιμοποιεις?

Σε Transalp 700 το χρησιμοποιώ (με μεγαλύτερη ζελατίνα της Honda) αλλά έχει δοκιμαστεί και σε Vstrom, και σε bandit 650 αλλά και σε γυμνό CB-1000R, δεν είναι τόσο ήσυχο όσο ένα Shoei με ότι μηχανάκι κι αν συγκριθούν πιστεύω.. είναι βέβαια φορές που αντέχεται, είναι πάλι κάτι άλλες που παίρνει αυτιά, έχει να κάνει με την κατεύθυνση αλλά και ένταση του αέρα λογικά. Με τις ωτοασπίδες -τις οποίες παίρνω από μοτομάγαζα χωρίς να τις ψάχνω και ιδιαίτερα- δεν έχω κανένα θέμα, είναι για μένα απαραίτητο πλέον αξεσουάρ αν πρόκειται να κινηθώ εκτός πόλης.
Σε γενικές γραμμές πάντως δεν έχω κανένα άλλο παράπονο απ'το Arai, σίγουρα την επομένη φορά που θα χρειαστώ καινούργιο κράνος θα πέσει μεγάλο δίλημμα στο τραπέζι.

Να τα χαρούμε τα δίδυμα.! :p

George_M.
06/08/2014, 02:24
σωστη παρατηρηση αυτη για την φορα (πρυμα/ορτσα) του αερα κατα την πορεια,το εχω παρατηρησει κ γω.
χε,χε πλεον εισαι μονος καθως σημερα επωληθει διοτι αγορασα ενα Dual face τα οποια λειτουργουν εξαιρετικα αθορυβα στο στησιμο που εχω κανει στην μοτο.
για αρχη πηρα αυτο να βολευτω...
http://www.mcmotor.gr/products.php?pid=2051&new=0&offer=0&pop=0&com=3&cat=1&u=0&gm=0&gf=0&gp=0&page=1
αλλα συντομα θα κινηθω προς το Arai XD4.
http://www.mcmotor.gr/products.php?pid=1017&new=0&offer=0&pop=0&com=2&cat=1&u=0&gm=0&gf=0&gp=0&page=2
πλεον για μενα κ μετα την πρωτη δοκιμη δεν υπαρχει ξανα ζητημα/διλημμα...απαξ Arai παντα Arai..!! η ποιοτητα τους ειναι απιαστη!