PDA

View Full Version : Νέα δισκόπλακα, παλαιά τακάκια σε πάπια.



Cycloholic
24/10/2013, 21:04
Καλησπέρα, έβαλα στην πάπια μου νέα δισκόπλακα μπροστά(μεγαλύτερη) μπας και βελτιωθεί το φρενάκι αλλά μου κάνει κάτι νούμερα και θέλω να ρωτήσω αν φταίνε τα παλαιά τακάκια που είναι δουλεμένα με άλλη δισκόπλακα ή αν έχει κάτι η δισκόπλακα.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει την ίδια δύναμη φρεναρίσματος σε όλο το φάσμα της δισκόπλακας με αποτέλεσμα όταν φρενάρω, το μοτό να πηγαίνει λες και έχει πάρκινσον. Σαν να παίζω με το φρένο ένα πράμα παρόλο που την μανέτα την κρατάω σταθερή.
Αν αλλάξω τακάκια θα στρώσει ή έχει θέμα η δισκόπλακα; Ντάνκε και γκουντνάιτ!:wave2:

mikes
24/10/2013, 22:33
μα καλα, καινουρια δισκοπλακα με παλια τακακια?? ειναι δυνατον?? κατα 90% αυτο φταιει, αλλα τσεκαρε καλου κακου και αν εχεις βιδωσει σωστα τη δισκοπλακα!

και τακακια να αλλαξεις οπωσδηποτε! δεν ειναι και ακριβα! και με 5 ευρω βρισκεις για παπι!

LKOSTAS
25/10/2013, 11:25
Συμφωνώ και εγώ με τον motomike.
Αφού έχεις βάλει καινούρια δισκόπλακα πρέπει να βάλεις καινούρια τακάκια. Στην αρχή το φρενάρισμα σου δεν θα είναι καλό μέχρι να πατήσουν καλά τα νέα τακάκια στη νέα δισκόπλακα. Αφού κάνεις λίγα χιλιομετράκια θα δεις να βελτιώνεται σταδιακά το φρένο σου. Προσοχή!!!! Μη βιαστείς να στρώσεις το φρένο σου πηγαίνοντας φρεναριστός συνέχεια διότι θα ανάψει η δισκόπλακα και τα τακάκια και θα είναι άχρηστα.
Αναμένουμε εντυπώσεις από τη μετατροπή σου.

Cycloholic
25/10/2013, 22:02
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άλλαξα σήμερα και τακάκια και πάλι τα ίδια. Σαν να έχει ένα σημείο η δισκόπλακα που φρενάρει περισσότερο. Ίσως κάποιο χτύπημα ή κάτι. Η δισκόπλακα ήταν καλά βιδωμένη. Έβαλα πάλι την μικρή και "πετάει". Αύριο θα την πάω πίσω :/