PDA

View Full Version : Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???



athina
24/10/2013, 21:08
Γεια σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τι μηχανή να διαλέξω. Οι απαιτήσεις μου είναι: είμαι γυναίκα και ενδιαφέρομαι για μηχανή που να μπορώ να την χρησιμοποιώ στην πόλη αλλά και για ταξίδια. Και να μπορεί να υποστηρίξει δύο άτομα. Άρα δεν ενδιαφέρομαι για 125 ή 250άρι. Μία κατηγορία μηχανών που έχουν τραβήξει την προσοχή μου είναι οι cruiser, τύπου harley. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πόλη και για ταξίδια; Και όσον αφορά τα 2 άτομα, μπορεί να είναι άνετα ο πίσω σε ταξίδι; Γιατί οι περισσότερες που έχω δει έρχονται με μονή θέση και βάζεις έξτρα την θέση του συνοδηγού. Και αν αυτή η κατηγορία δεν κάνει για αυτό που ψάχνω, υπάρχει καμιά πρόταση για άλλου τύπου μηχανές ή συγκεκριμένα μοντέλα; Ευχαριστώ!

MG-KTiNoS
24/10/2013, 21:17
Άκου...
Αυτά τα μηχανάκια απλά δεν κάνουν για Ελλάδα.
Έχουν φτιαχτεί για τις ΗΠΑ
55 μίλια και ατελείωτες ευθείες.

Δες κάτι άλλο....

athina
24/10/2013, 21:18
Θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιους πιο αναλυτικούς λόγους γι αυτό; Επίσης για Αγγλία την θέλω, όχι για Ελλάδα.

Pan (dvs)
24/10/2013, 21:20
Για να οδηγησεις βαρια μηχανη χρειαζεται και μια εμπειρια.Την εχεις?
Τι μηχανη εχεις,αν εχεις?

athina
24/10/2013, 21:22
Οδηγώ μηχανή, αν και τα περισσότερα χρόνια βεσποειδή, 9 χρόνια τώρα. Με μεγάλες μηχανές έχω μεμονωμένες εμπειρίες. Αλλά θα τα καταφέρω!

Pan (dvs)
24/10/2013, 21:27
Οι cruiser δεν θεωρουνται οι πλεον βολικες.Ενα 400 σε αυτη την κατηγορια δεν θα ητανε ασχημο.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3942999/

latris mixanis
24/10/2013, 21:28
Κάτι σε 650 σε καλύπτει;;
Πχ ένα τρανσαλπ ή ένα bmw 650 ;; Βέβαια για το πρώτο μηχανάκι μπορείς να ρωτήσεις και τον Vanda :P

athina
24/10/2013, 21:30
Αυτή δηλαδή τι κατηγορία είναι? Τι την κάνει πιο βολική; Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μηχανές μεγάλου κυβισμού, οπότε στα δικά μου μάτια δεν είναι τόσο εμφανείς οι διαφορές.

MG-KTiNoS
24/10/2013, 21:31
Θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιους πιο αναλυτικούς λόγους γι αυτό; Επίσης για Αγγλία την θέλω, όχι για Ελλάδα.

Οι μηχανές αυτές κατ αρχάς έχουν πολύ βάρος.
Σίδερο κάργα.
Είναι πολύ μακριές (μεγάλο μεταξόνιο) κι έχουν και μακρύ πιρούνι σε μεγάλη γωνία από το πλαίσιο.
Όλα αυτά την κάνουν σταθερή στην ευθεία αλλά δυσκίνητη σε πόλη και στροφές.
Δε μανουβράρει δηλαδή και δεν στρίβει εύκολα.
Το χαμηλό ύψος πάλι που δίνει μια σιγουριά κι ένα αίσθημα ασφάλειας τελικά δεν είναι και τόσο καλή ιδέα.
Αν πλαγιάσεις αρκετά θα ξύνεις την άσφαλτο με ότι προεξέχει.
Να στο πω απλά, είναι κακές μοτοσυκλέτες.
ΑΝ πάρα ταύτα γουστάρεις και δε σε νοιάζει τίποτα
Κοίτα και τη μοτογκούτσι Καλιφόρνια.

Δες και θα καταλάβεις
http://www.youtube.com/watch?v=sYxU_lYBHpY

athina
24/10/2013, 21:42
Αφού την θέλω και για πόλη, το να μην μπορώ να στρίβω και μανουβράρω εύκολα είναι πρόβλημα. Και αφού δεν μπορώ να πάρω δύο :p, θα τις αποφύγω. Και ναι, κάτι σε 650 με καλύπτει. Γενικά επειδή είμαι Αγγλία, δεν είναι καθόλου εύκολο να πάρω μεταχειρισμένη, εκτός αν πραγματικά δω κάτι που είναι πανάκριβο και δεν μπορώ αλλιώς. Γιατί άλλο Ελλάδα που ξέρω συνεργεία, ιστοσελίδες κτλ, π.χ. το παλιό μου ήταν μεταχειρισμένο, και άλλο στην Αγγλία που δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα.

spyrakos35
24/10/2013, 21:43
στα εκεί φόρουμ τι σου λένε?

athina
24/10/2013, 21:47
Δεν ασχολήθηκα ακόμα με τα εδώ φόρουμ γιατί λόγω της τεχνολογικής φύσης μερικών απαντήσεων (βλέπε μεταξόνιο παραπάνω :p) είπα να τα αποφύγω μέχρι τουλάχιστον να δω τι μου γίνεται.

MikeG
24/10/2013, 21:51
http://www.ktm.com/gb/naked-bike/690-duke-ausuk/highlights.html


http://www.ducati.com/bikes/monster/696/index.do

spyrakos35
24/10/2013, 21:51
ναι αλλά ζητάς να μάθεις για μοτοσυκλέτα από έλληνες μοτοσυκλετιστες με εμπειρία στην ελλάδα για χρήση στην αγγλία....

εμένα μου ακούγεται λάθος από όπου και αν το πιάσεις....

τέσπα, αυτή είναι η δική μου άποψη, εσύ κάνε ό,τι καταλαβαίνεις

:beer:

btw.... τα τεχνικά είναι ίδια παντού....

athina
24/10/2013, 21:54
Κοίτα, λογικό αυτό που λες. Αλλά άσφαλτο έχουμε και εδώ. Και η Αθήνα ή το Λονδίνο μεγαλουπόλεις είναι, με τα ίδια προβλήματα (κίνηση, απρόσεχτοι οδηγοί κτλ.) Επίσης δεν την θέλω για ταξίδια στην αγγλία, αλλά να μπορώ να την πάρω και παραέξω που και πάλι αυτά που ρωτάω εφαρμόζονται. Επίσης, πιο πολύ θέλω μια κατεύθυνση για κάτι που να κάνει για πόλη και ταξίδια και να μπορεί να υποστηρίξει δύο άτομα. Αν ξέρω που να κοιτάξω, βλέπω εγώ μετά για μοντέλο, μεταχειρισμένη ή μη κτλ.

spyrakos35
24/10/2013, 21:59
πάρε λοιπόν χάρλευ και άσε τους άλλους να λένε οτι είναι για αμερική

και εκεί ασφαλτο έχουν..... :beer:

athina
24/10/2013, 22:03
http://www.ktm.com/gb/naked-bike/690-duke-ausuk/highlights.html


http://www.ducati.com/bikes/monster/696/index.do

re eilikrina tis latrepsa! alla einai ektos twn oikonomikwn dunatotitwn mou. opws proeipa, tha prospathisw na brw kati se kainourio (alla pio ftino) k meta tha paw gia metaxeirismeno.

catmaster
24/10/2013, 22:04
Κοίτα, λογικό αυτό που λες. Αλλά άσφαλτο έχουμε και εδώ. Και η Αθήνα ή το Λονδίνο μεγαλουπόλεις είναι, με τα ίδια προβλήματα (κίνηση, απρόσεχτοι οδηγοί κτλ.) Επίσης δεν την θέλω για ταξίδια στην αγγλία, αλλά να μπορώ να την πάρω και παραέξω που και πάλι αυτά που ρωτάω εφαρμόζονται. Επίσης, πιο πολύ θέλω μια κατεύθυνση για κάτι που να κάνει για πόλη και ταξίδια και να μπορεί να υποστηρίξει δύο άτομα. Αν ξέρω που να κοιτάξω, βλέπω εγώ μετά για μοντέλο, μεταχειρισμένη ή μη κτλ.

τι ύψος έχεις , αν είσαι κοντή δεν παίζεις με μηχανές on-off εύκολα τύπου transalp κλπ
ψάξε γενικά για commuters και άσε τις τσοπεριές κατα μέρος θα μετρήσεις πολυ άτσαλες πτώσεις μέσα στην πόλη να παλεύεις με τα κιλά και τα χρώμια

athina
24/10/2013, 22:10
1.73 είμαι, δεν νομίζω να θεωρούμαι κοντή. Πάντως μια triumph tiger που είχα οδηγήσει (με ύψος καθίσματος 835 χιλιοστά και βάρος 228 κιλά) δεν ήμουν άνετα. Δηλαδή την αισθανόμουν σαν τέρας. Θα ήθελα κάτι που να οδηγιέται λίγο πιο άνετα, ειδικά για πόλη.

athina
24/10/2013, 22:13
επίσης σας ευχαριστώ όλους γιατί μέσα σε μια ώρα ήδη έχω μια ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω και τι όχι. Γιατί είχα ξεκινήσει να ψάχνω και χαώθηκα. :)

catmaster
24/10/2013, 22:16
1.73 είμαι, δεν νομίζω να θεωρούμαι κοντή. Πάντως μια triumph tiger που είχα οδηγήσει (με ύψος καθίσματος 835 χιλιοστά και βάρος 228 κιλά) δεν ήμουν άνετα. Δηλαδή την αισθανόμουν σαν τέρας. Θα ήθελα κάτι που να οδηγιέται λίγο πιο άνετα, ειδικά για πόλη.

οχι κοντή δεν είσαι , αλλά σου λείπει η εμπειρία , κοίτα πρώτα για κανένα οικονομικό commuter μεταχειρίσμένο να γράψεις χιλιόμετρα και μετά σε καινούργιο , κυβικά παίξε μέχρι 600 (άσε που είναι και οι ασφάλειες πανάκριβες) και δες αν μπορείς να δοκιμάσεις CB500 , Bmw Gs650 , Kawasaki Er6, τέτοιο στυλ , άσε όπως προείπα τις τσόπερ ... δεν θα σε βολέψουν ήμουν στην Αγγλία 9 κοντά χρόνια και τα μισά με ένα χρέπι Kawasaki Zxr400 μια χαρά τα έβγαλα..

Hell_Rider
24/10/2013, 22:18
Γεια σας,
Και όσον αφορά τα 2 άτομα, μπορεί να είναι άνετα ο πίσω σε ταξίδι; Γιατί οι περισσότερες που έχω δει έρχονται με μονή θέση και βάζεις έξτρα την θέση του συνοδηγού!

Τα Cruiser εχουν δευτερη σελα... και ο πισω ειναι σαν βασιλιας..μηπως κοιτας τπτ φτιαγμενα bobber ?

athina
24/10/2013, 22:20
οχι κοντή δεν είσαι , αλλά σου λείπει η εμπειρία , κοίτα πρώτα για κανένα οικονομικό commuter μεταχειρίσμένο να γράψεις χιλιόμετρα και μετά σε καινούργιο , κυβικά παίξε μέχρι 600 (άσε που είναι και οι ασφάλειες πανάκριβες) και δες αν μπορείς να δοκιμάσεις CB500 , Bmw Gs650 , Kawasaki Er6, τέτοιο στυλ , άσε όπως προείπα τις τσόπερ ... δεν θα σε βολέψουν ήμουν στην Αγγλία 9 κοντά χρόνια και τα μισά με ένα χρέπι Kawasaki Zxr400 μια χαρά τα έβγαλα..

Οκ, άρα αφήνω τις τσόπερ. Και τα 3 άλλα που ανέφερες είναι μέσα στην λίστα που είχα κάνει με μηχανές που είχα στα υπόψιν. :D Και οι Honda είναι και πιο οικονομικές.

catmaster
24/10/2013, 22:24
Οκ, άρα αφήνω τις τσόπερ. Και τα 3 άλλα που ανέφερες είναι μέσα στην λίστα που είχα κάνει με μηχανές που είχα στα υπόψιν. :D Και οι Honda είναι και πιο οικονομικές.
σε τι είναι πιο οικονομικες οι Honda ;; γιατί μου ακούστηκε πολύ γενικό αυτό ... ειδικά σε καυσιμο μάλλον πιο ακριβές είναι οι Honda , απλά το Cb500 (μεταχειρισμένο λεω το παλιό 2κυλινδρο) ήταν πολύ διαδεδομένο στην Αγγλία

mikes
24/10/2013, 22:25
:smokin: :smokin:

302182

athina
24/10/2013, 22:26
σε τι είναι πιο οικονομικες οι Honda ;; γιατί μου ακούστηκε πολύ γενικό αυτό ... ειδικά σε καυσιμο μάλλον πιο ακριβές είναι οι Honda , απλά το Cb500 (μεταχειρισμένο λεω το παλιό 2κυλινδρο) ήταν πολύ διαδεδομένο στην Αγγλία

στην αρχική τιμή τους. :p το ότι καίνε πιο πολύ, δεν το ήξερα. αλλά φαντάζομαι πάντα από κάπου χάνεις. :/

MikeG
24/10/2013, 22:28
Ψάξε βρες κάποιο μεταχειρισμένο στην Αγγλία. Σίγουρα θα μπορείς να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει εκεί. Κοπέλα είσαι.

athina
24/10/2013, 22:28
:smokin: :smokin:

302182

Αυτό γιατί μου το κάνεις τώρα;;; Μέσα στις top 3 ήταν, αλλά από τα σχόλια ολονών κατάλαβα ότι δεν με εξυπηρετεί αφού την θέλω και για μέσα στην πόλη.

nikvolos
24/10/2013, 22:30
Είτε σε καινούριο είτε μεταxειρισμένο κοίτα Honda cbf 600 s abs. Χαμηλό ύψος, άνετα ο συνεπιβάτης, αξιόπιστο, ταξιδεύει, κάνει για την πόλη, δεν τρομάζει με την ιπποδύναμη κι απ' ότι έχω δει φτηνό ως μεταχειρισμένο στην Αγγλία... :)

SHOOTER045
24/10/2013, 22:34
κατι τετοιο εχεις δει?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4110609/

catmaster
24/10/2013, 22:37
Αυτό γιατί μου το κάνεις τώρα;;; Μέσα στις top 3 ήταν, αλλά από τα σχόλια ολονών κατάλαβα ότι δεν με εξυπηρετεί αφού την θέλω και για μέσα στην πόλη.

μια χαρά κάνει απλά δεν νομίζω ότι είναι και η φτηνότερη επιλογή .... άμα τα έχεις τα λιρόνια φυσικά και το αγοράζεις και είσαι μάγκας - μόρτισσα :)

athina
24/10/2013, 23:02
κατι τετοιο εχεις δει?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4110609/

Ναι το έχω δει. Είναι ένα από τα πιθανά. Ευχαριστώ!!

athina
24/10/2013, 23:03
μια χαρά κάνει απλά δεν νομίζω ότι είναι και η φτηνότερη επιλογή .... άμα τα έχεις τα λιρόνια φυσικά και το αγοράζεις και είσαι μάγκας - μόρτισσα :)

Δηλαδή πιστεύεις ότι είναι για πόλη, για να την χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση;;;

mikes
24/10/2013, 23:11
Αυτό γιατί μου το κάνεις τώρα;;; Μέσα στις top 3 ήταν, αλλά από τα σχόλια ολονών κατάλαβα ότι δεν με εξυπηρετεί αφού την θέλω και για μέσα στην πόλη.

κατ'αρχην το μπονεβιλ ΔΕΝ ειναι ουτε τσοπερ, ουτε κρουιζερ, ουτε μποπερ! ενα ρετρο all arround ειναι, και μια χαρα κανει για μεσα στην πολη! και ειναι και εξαιρετικα ευκολο στη χρηση! αν ηταν μεσα στο τοπ 3 χτυπα το χωρις δευτερη σκεψη!

makis206
24/10/2013, 23:47
Τι μοτοσακό να της βρούμε τώρα που να τη βολεύει σε δεξιοτίμονο..:D

skylaros
25/10/2013, 00:21
Εγώ πάλι νιώθω άβολα που όπου και να πήγα εντός και εκτός ίσα ίσα μου έβγαιναν τα εισιτήρια για καμιά βόλτα με το τραίνο ...

Πέραν της πλάκας, ελπίζω να έχεις υπολογίσει τον παράγοντα βροχή εκεί που είσαι, έτσι? (με ότι συνεπάγεται αυτό σε λάστιχα, φρένα, εξοπλισμό)

McGyver
25/10/2013, 06:48
Αυτό γιατί μου το κάνεις τώρα;;; Μέσα στις top 3 ήταν, αλλά από τα σχόλια ολονών κατάλαβα ότι δεν με εξυπηρετεί αφού την θέλω και για μέσα στην πόλη.

Από πότε το Boneville θεωρείται cruiser;;;

DrBig
25/10/2013, 07:10
Παρε ενα τετοιο κι ας τους να λενε :)

302183

Pan (dvs)
25/10/2013, 07:59
Πέραν της πλάκας, ελπίζω να έχεις υπολογίσει τον παράγοντα βροχή εκεί που είσαι, έτσι? (με ότι συνεπάγεται αυτό σε λάστιχα, φρένα, εξοπλισμό)

302184

Δεν εχει σχεση με αυτο που ζητας,αλλα αν μενεις Λονδινο θα υπαρξουνε στιγμες που θα ηθελες να εχεις μονο αυτο.:)

MG-KTiNoS
25/10/2013, 08:48
αρχίσαααμεεεεεεεε....







ωραία !
302187

nicksior
25/10/2013, 09:37
CB500F

302195

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ HONDA!

nicksior
25/10/2013, 09:51
302196

Επειδή είσαι και ψηλό κορίτσι..
Πας και σ`αυτό.

CB500X (απο 6.600 εδώ στον Σαρακάκη άρα πιο φθηνό εκεί..)

"Θα σε ερωτευθούν οι μισοι κρυόκωλοι Λονδρέζοι"
"Οι άλλοι μισοί , όχι δεν βρίσκονται στην Κίνα... Αλλά έχουν άλλα γούστα...:p

catmaster
25/10/2013, 12:21
Sorry προκαταβολικά για αυτό που θα πω αλλά γουστα βγάζουμε δε μαμιέται ...

κοιτάω τα τελευταία cb (ναι αυτά τα wanabe πρωτοκλασάτα της Honda) και μετά χαζεύω και τη Bonnie την Εγγλέζα ...

ε να πα να μαμηθει ο Γιάπωνας που θα τσιμπήσω με τις μπακατελες ... την εγγλέζα θα πάρω μεταχέιρο :D

makis206
25/10/2013, 12:38
Sorry προκαταβολικά για αυτό που θα πω αλλά γουστα βγάζουμε δε μαμιέται ...

κοιτάω τα τελευταία cb (ναι αυτά τα wanabe πρωτοκλασάτα της Honda) και μετά χαζεύω και τη Bonnie την Εγγλέζα ...

ε να πα να μαμηθει ο Γιάπωνας που θα τσιμπήσω με τις μπακατελες ... την εγγλέζα θα πάρω μεταχέιρο :D

Σόρρυ κι από μένα αλλά δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με τον Άκη, δυστυχώς η Χόνδα σταμάτησε να βγάζει μηχανάκια μετά το Τρανσάλπ 700..:lol:

catmaster
25/10/2013, 12:40
Σόρρυ κι από μένα αλλά δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με τον Άκη, δυστυχώς η Χόνδα σταμάτησε να βγάζει μηχανάκια μετά το Τρανσάλπ 700..:lol:

το ποιο ;;
(τώρα είδα το laugh )

;)

makis206
25/10/2013, 12:42
το ποιο ;;
(τώρα είδα το laugh )

Και το'γραψα τόσο ευδιάκριτα.. :lol:

sapila racing
25/10/2013, 13:01
Καλό το Bonneville αμα σου αρέσει αλλά ψιλοακριβό και αρκετά βαρύ, ειδικά για πρωτη μηχανή για κοπέλα.
Καλύτερα για μένα ειναι να παρεις ενα απο αυτα που πρότεινε ο catmaster παραπάνω (CB500, ER6 κλπ) μεταχειρισμένο. Το τονίζω γιατί θα σου πέσει πιθανότατα μερικές φορές σταματημένο και θα στεναχωριέσαι μετα αν ηταν καινούριο και τζάμι.
Μόλις κανεις καποια χλμ πχ μετα απο ένα χρόνο, θα μπορείς να παρεις οτι θες και να το πας και όπως θες.
Το να παρεις γι απρωτη μηχανή μια καινούρια και βαριά μοτό, μπορεί στο τελος να σε κανει να μην την οδηγείς και τόσο στην πόλη γιατί θα ζορίζεσαι πχ.

catmaster
25/10/2013, 13:15
Καλό το Bonneville αμα σου αρέσει αλλά ψιλοακριβό και αρκετά βαρύ, ειδικά για πρωτη μηχανή για κοπέλα.
Καλύτερα για μένα ειναι να παρεις ενα απο αυτα που πρότεινε ο catmaster παραπάνω (CB500, ER6 κλπ) μεταχειρισμένο. Το τονίζω γιατί θα σου πέσει πιθανότατα μερικές φορές σταματημένο και θα στεναχωριέσαι μετα αν ηταν καινούριο και τζάμι.
Μόλις κανεις καποια χλμ πχ μετα απο ένα χρόνο, θα μπορείς να παρεις οτι θες και να το πας και όπως θες.
Το να παρεις γι απρωτη μηχανή μια καινούρια και βαριά μοτό, μπορεί στο τελος να σε κανει να μην την οδηγείς και τόσο στην πόλη γιατί θα ζορίζεσαι πχ.

σωστός , αν και η bonnie δεν είναι δε και κάνα βαρκαντέρο να έχει τον ασήκωτο ... βασικά μόνο αν ανέβει και δει ότι τα έχει τότε αποφασίζει για το τι θα πάρει ... μπορέι η κοπέλα να τρώει όλο το φαί της και να μην εχει πρόβλημα με τη bonie ...

α και brosakia 400 και 650 πρέπει να παίζουν οικονομικά επάνω , αλλά όλα αυτά τα μεταχειρισμένα που λέμε θέλουν καλό ψάξιμο και αγορά μετά από επίσκεψη σε μηχανικό για να πει το οκ ...


:wave2:

dimzan
25/10/2013, 13:25
Βασικα να παρει honda 500 με abs ητελοπαντων κατι με abs. Αν εμενα αγγλια περισσοτερο θα με ενιαζε το abs με τον κωλοκαιρο εκει για να μην τσακιστω, οσο καλοι κι αν ειναι οι δρομοι τους

catmaster
25/10/2013, 13:30
Βασικα να παρει honda 500 με abs ητελοπαντων κατι με abs. Αν εμενα αγγλια περισσοτερο θα με ενιαζε το abs με τον κωλοκαιρο εκει για να μην τσακιστω, οσο καλοι κι αν ειναι οι δρομοι τους

κι ομως οι δρόμοι τους κρατάνε αρκετά καλα ακόμα και σε βρεγμένο ... πιο πολύ εξοικείωση με την ανάποδη θεση οδήγησης θελει παρά με τα φρένα ... ενα μειον ειναι ότι τις μηχανες στις μεγάλες πολεις τις σνομπάρουν (πχ λονδινο δεν παιζει ευκολο παρκιν)

DrBig
25/10/2013, 13:31
Βασικα να παρει honda 500 με abs ητελοπαντων κατι με abs. Αν εμενα αγγλια περισσοτερο θα με ενιαζε το abs με τον κωλοκαιρο εκει για να μην τσακιστω, οσο καλοι κι αν ειναι οι δρομοι τους

Το μονο που εχεις να φοβηθεις εκει ειναι ο παγος. Στην ασφαλτο εχουν κομματια απο παλια λαστιχα.

dimzan
25/10/2013, 13:35
κι ομως οι δρόμοι τους κρατάνε αρκετά καλα ακόμα και σε βρεγμένο ... πιο πολύ εξοικείωση με την ανάποδη θεση οδήγησης θελει παρά με τα φρένα ... ενα μειον ειναι ότι τις μηχανες στις μεγάλες πολεις τις σνομπάρουν (πχ λονδινο δεν παιζει ευκολο παρκιν)

εχω παει παλια αγγλια και οντως θυμαμαι ειχαν καλους δρομους. ομως το abs παντα ευπροσδεκτο ειναι ειδικα σε βρεγμενους δρομους , εκτος κι αν εισαι ο rossi.


για το παρκινκ θα κανω μαλλον χαζη ερωτηση, αλλα στο πεζοδρομιο δεν παιζει να παρκαρεις? εκει που παρκαρουν τα αμαξια απαγορευεται? εχουν ειδικες θεσεις για τις μηχανες?

catmaster
25/10/2013, 13:55
εχω παει παλια αγγλια και οντως θυμαμαι ειχαν καλους δρομους. ομως το abs παντα ευπροσδεκτο ειναι ειδικα σε βρεγμενους δρομους , εκτος κι αν εισαι ο rossi.


για το παρκινκ θα κανω μαλλον χαζη ερωτηση, αλλα στο πεζοδρομιο δεν παιζει να παρκαρεις? εκει που παρκαρουν τα αμαξια απαγορευεται? εχουν ειδικες θεσεις για τις μηχανες?
και τρεμει και το φυλλοκάρδι σου μην στη σηκωσει κανα λαμογιο αν την αφησεις σε "καλοφημισμένη" περιοχή...
http://www.cityoflondon.gov.uk/services/transport-and-streets/parking/where-to-park/Pages/Motorcycle-and-bicycle-parking.aspx

DrBig
25/10/2013, 13:55
για το παρκινκ θα κανω μαλλον χαζη ερωτηση, αλλα στο πεζοδρομιο δεν παιζει να παρκαρεις? εκει που παρκαρουν τα αμαξια απαγορευεται? εχουν ειδικες θεσεις για τις μηχανες?

Πεζοδρομιο στο Λονδινο δεν παιζει, εκτος Λονδινου κατα περιπτωση. Και ναι, εχουν ειδικες θεσεις για μηχανες.

stynikop
25/10/2013, 14:06
athina, η πρότερη εμπειρία σου με τις μηχανές έχει μεγάλη σημασία. Όπως πολύ καλά σου λέει ο sapila παραπάνω, αν δεν έχεις εμπειρία από μεγάλες μηχανές (και ανάλογα και με τη σωματική σου διάπλαση), είναι μάλλον λάθος να πας προς μια βαριά, καινούρια μηχανή, που αν σου πέσει (που θα σου πέσει) κι από στάση μετά θα μετράς ζημιές και γρατζουνιές.
Προσανατολίσου προς μια σχετικά ελαφριά μηχανή (500-650cc max), όπως αυτές που σου προτάθηκαν, που καθώς θα μαθαίνεις τις ισορροπίες σου, θα μπορείς να την πάρεις και λίγο παραέξω με την παρέα σου, κάποια στιγμή.
Πάρκινγκ στο πεζοδρόμιο δεν νομίζω πως παίζει στην αγγλία γενικώς, ανάλογα και πού μένεις βέβαια. Το καλό όμως είναι πως πιθανόν (αν μένεις σε κλασσικό σπίτι με δρομάκι που βγάζει στην πίσω αυλή) να την παίρνεις στον κήπο ή και μέσα για ασφάλεια.
Οι δρόμοι πολύ καλοί από πρόσφυση αλλά το βρεγμένο θέλει πάντα προσοχή (καμία σχέση με το δικό μας βέβαια!)

Επίσης θέλουν πολύ προσοχή τα λεωφορεία και γενικά οι οδηγοί, που έχουν μεν οδηγική παιδεία αλλά έχουν ένα πολύ διαφορετικό "βάρεμα" από ότι έχουμε εδώ ...

akis_trevor
25/10/2013, 14:07
βερσυς και αν σου πεφτει ψηλο κοιτα το ερ6.

mikes
25/10/2013, 21:28
ρε παιδες, σχετικα με το βαρος της μπονεβιλ που λετε μερικοι, εγω οταν την οδηγησα μου φανηκε ποδηλατο! εκεινη την εποχη μαλιστα ειχα στην κατοχη μου και την ΤεΤα (170 κιλα ελεγε η τριουμφ) αλλα και το ybr (135 κιλα αν θυμαμαι καλα) και το μπονεβιλ μου φανηκε τοσο μανιτζεβελο, σαν να οδηγω το 250 με πολυ παραπανω δυναμη ομως!

mikes
25/10/2013, 21:32
Sorry προκαταβολικά για αυτό που θα πω αλλά γουστα βγάζουμε δε μαμιέται ...

κοιτάω τα τελευταία cb (ναι αυτά τα wanabe πρωτοκλασάτα της Honda) και μετά χαζεύω και τη Bonnie την Εγγλέζα ...

ε να πα να μαμηθει ο Γιάπωνας που θα τσιμπήσω με τις μπακατελες ... την εγγλέζα θα πάρω μεταχέιρο :D


Σόρρυ κι από μένα αλλά δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με τον Άκη, δυστυχώς η Χόνδα σταμάτησε να βγάζει μηχανάκια μετά το Τρανσάλπ 700..:lol:

αυτο σημαινει οτι αν μη, τι αλλο, εχω και γαμω τα γουστα!!!!! :lol: :lol:

athina
26/10/2013, 02:22
Όπως είπατε ήδη πολλοί ναι στην Αγγλία βρέχει, αλλά οι δρόμοι τους κρατάνε. Και δεν ρίχνει και ποτέ αυτά τα μπουρίνια της Ελλάδας που πλημμυρίζει η Αθήνα και φοβάσαι να βγάλεις την μηχανή στο "ποτάμι" να οδηγήσεις. Όσο για πάρκιν, είναι τσάμπα σε όλο το Λονδίνο τόσο στο δρόμο σε ειδικά μέρη όσο και σε κανονικά κλειστά πάρκιν. Οπότε κομπλέ. Οσον αφορά τις μηχανές μετά από σχόλια και δικό μου ψάξιμο, έχω στα υπόψην την Bonneville που ναι είναι λίγο ακριβή αλλά είναι και γαμάτη και ευκολοδήγητη όπως λένε όλοι. :) Κοιτούσα μπας και η αγγλική-ινδική Royal enfield έχει κάτι παρόμοιο μιας που βγαίνουν πιο οικονομικές. Αλλά αυτό θέλει και άλλο ψάξιμο. Και μετά Honda cb500x ή f, nc700s, kawasaki er-6n (η versys είναι ψηλή), suzuki sfv650 sports tourer και την bmw g650. Θα πάω να τις δω και μερικές για να δω και πώς μου φαίνονται στην πράξη και μετά να διαλέξω.

imitrelos
26/10/2013, 06:56
Απο αυτα που κοιτάζεις

Κοίταξε για

Boneville
Guzzi v7

zannisvel
26/10/2013, 09:09
εγω παντως λεω Honda cb500x. Τα κανει ολα και συμφερει. οσο το βλεπω τοσο μ'αρεσει. Και πρεπει να ειναι πολυ φιλικο για νεους μοτοσυκλετιστες. Το μονο θεμα ειναι η τιμη του, λιγο τσιμπημενη...
αυτα...

:wave2:

sapila racing
26/10/2013, 10:47
Όπως είπατε ήδη πολλοί ναι στην Αγγλία βρέχει, αλλά οι δρόμοι τους κρατάνε. Και δεν ρίχνει και ποτέ αυτά τα μπουρίνια της Ελλάδας που πλημμυρίζει η Αθήνα και φοβάσαι να βγάλεις την μηχανή στο "ποτάμι" να οδηγήσεις. Όσο για πάρκιν, είναι τσάμπα σε όλο το Λονδίνο τόσο στο δρόμο σε ειδικά μέρη όσο και σε κανονικά κλειστά πάρκιν. Οπότε κομπλέ. Οσον αφορά τις μηχανές μετά από σχόλια και δικό μου ψάξιμο, έχω στα υπόψην την Bonneville που ναι είναι λίγο ακριβή αλλά είναι και γαμάτη και ευκολοδήγητη όπως λένε όλοι. :) Κοιτούσα μπας και η αγγλική-ινδική Royal enfield έχει κάτι παρόμοιο μιας που βγαίνουν πιο οικονομικές. Αλλά αυτό θέλει και άλλο ψάξιμο. Και μετά Honda cb500x ή f, nc700s, kawasaki er-6n (η versys είναι ψηλή), suzuki sfv650 sports tourer και την bmw g650. Θα πάω να τις δω και μερικές για να δω και πώς μου φαίνονται στην πράξη και μετά να διαλέξω.

Τα enfield ξέχνα τα κι επικεντρώσου στα υπόλοιπα.
Ειναι φτηνά μεν, αλλά είναι μοτοσυκλέτες σχεδίασης του 50 απλά εδω και μερικά χρόνια είναι με δισκοφρενο και ψεκασμό .
Τελική το 500 κοντα στα 120 κι αυτα με ζόρι, δεν ειναι για ταξιδάκι κλπ, εκτός κι αν κινείσια σε μικρές αποστάσεις και γουστάρεις σωνει και καλά classic.

RORY FOR EVER
29/10/2013, 00:03
least but not last, ας προσθεσω κι εγω μια γνωμη κι ας την παρει το ποταμι...:confused: Δεν ειμαι βεβαιος αν θα σου ταιριαζε καποιο custom-cruiser μεσαιου η μεγαλυτερου κυβισμου...Για τον απλουστατο λογο οτι εισαι γυναικα...Μη με παρεξηγησεις, εννοω το σωματοτυπο...Εγω στη θεση σου θα διαλεγα παντως, μιας και κατοικοεδρευεις εις τη γηραιαν αλβιονα, μια βρεττανικη μηχανη, γιατι οχι την BONNEVILLE???Ευελικτη και πιο "κομπακτ"... Καλο θα ηταν παντως, πριν προχωρησεις στην οποιαδηποτε αγορα, να λογαριασεις καλα-καλα τις ιδιαιτερες καιρικες συνθηκες που εχει η χωρα στην οποια ζεις αλλα και να προβεις σε αρκετα τεστ-ραϊντ...