PDA

View Full Version : Επισκευή αμορτισέρ ohlins.



Σελίδες : [1] 2

Ζεύκας
25/10/2013, 14:09
Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που να του πάω το μηχανάκι, να βγάλει το αμορτισέρ κ να το επισκευάσει;

Ξέρω για Τασούλη κ kshock αλλά δέχονται μόνο το αμορτισέρ.

να πάρω σβάρνα τα συνεργεία της Yamaha;
Αυτά δεν ήταν (παλιότερα) εξουσιοδοτημένα να επισκευάζουν εωλινς;

Antonisss
25/10/2013, 14:18
Δεν γνωρίζω πολλά συνεργεία (μη σου πω και κανένα) που να επισκευάζουν τα αμορτισέρ χωρίς να τα πάνε σε κάποιον εξειδικευμένο...

Μπορείς να το πας Γεωργακόπουλο, κοντά στην Πανόρμου που ναι Yamaha και Ohlins

DrBig
25/10/2013, 14:21
μαλλον το κανει κι ο wolfracing αλλα πρεπει να ειναι φωτια στις τιμες.

sapila racing
25/10/2013, 14:22
Eγω τα στέλνω στον Γεωργακόπουλο και φαντάζομαι οτι εφ όσον πλερώνεις μπορείς να πας και το μηχανακι να το λύσει εκει αλλά δεν το εχω και σιγουρο.
παρε τηλ.

Γεννηματά 1, Αθήνα - Αμπελόκηποι, 11524, ΑΤΤΙΚΗΣ

Τηλέφωνο 2106914600

menelaos46
25/10/2013, 14:42
Έχεις ρωτήσει σε τασουλη και σου είπε να πας μόνο αμορτισέρ? Τι μοτοσυκλέτα είναι?

devil's animal
25/10/2013, 14:50
γιατι δεν μπορει να το βγαλει ο μηχανικος σου και να το πας στον kshock να το επικευασει??

menelaos46
25/10/2013, 14:57
Πάντως αν πρόκειται για ss μη δώσεις πάνω από 40 για βάλε βγάλε. ... Νομίζω 30 είναι μια χαρά. Για άλλο μηχανάκι σίγουρα λιγότερα :-)

Lioulios
25/10/2013, 15:06
Βγαλτο μονος σου και στειλτο . Δεν ειναι τιποτα .

Λευκάδιος
25/10/2013, 15:07
μαλλον το κανει κι ο wolfracing αλλα πρεπει να ειναι φωτια στις τιμες.
Κανα 120αρι για ανοιγομενο αμορτισερ,για λυσε δεσε απ'το μηχανακι δεν εχω ιδεα.

Ζεύκας
25/10/2013, 15:18
O Γεωργακοπουλος είναι η μέχρι τώρα εναλλακτική μου, στα 120€ με βάλε-βγάλε μέσα.
οι γνωστοί θέλουν ένα 80αρι να τους το πάω μόνο του.

Το να κάνω τριγύρω την Αθήνα να αφήνω αλλού μηχανή αλλού αμορτισέρ και πέρα δώθε με μέσα κι αυτό για 2 μέρες δεν το κάνω.

το να το έβγαζα μόνος μου ευχαρίστως αλλά δεν έχω ροπόκλειδο κ δεν μπορώ να αναγκάζω κάποιον να έρθει να με βοηθήσει στις περίεργες ώρες μου.

Τέσπα μάλλον το βλέπω για γεωργακό

Ζεύκας
25/10/2013, 15:19
Μενέλαε πρόκειται για τουόνο

Lioulios
25/10/2013, 15:22
Ασχετο 1 . Αθηνα δε μενεις ? Ολο και καποιος θα βοηθησει . Για 'υτο ειναι οι φιλοι .

Ασχετο 2 . Πουν το 675 στο Αβαταρ ? Γανακτησα να σε καταλαβω .

menelaos46
25/10/2013, 16:05
Θυμάμαι πως στο gsxr είχαμε ξεβιδωσει και το υποπλεσιο για να βγει. Νομίζω πως στο γεωργακοπουλο με αυτή την τιμή είναι καλά :-)

spyrakos35
25/10/2013, 19:10
Εγω στον σταυρο δεν παω τιποτα πλεον..... οταν ερθει η ωρα της δικης μου θα δω τι θα κανω.....

spyro
25/10/2013, 22:55
αν 80 βαλε βγαλε, τοτε του Wolf οι τιμές μια χαρα θα ειναι και γλυτώνεις και τον κοπο.

McTalas
25/10/2013, 23:08
μπαμπινο, γεωργακοπουλο, στην πανορμου οποως αναιβενεις την λαρισης,
(για την τιμη διευκρινισε για φπα)

σημ. τι εγινε σκορπαει το μπουρδελακι σου??? :p

Dr.Jimmy
07/11/2018, 21:42
αν 80 βαλε βγαλε, τοτε του Wolf οι τιμές μια χαρα θα ειναι και γλυτώνεις και τον κοπο.

ρε μαγκες...ελεος! Πατε στον...ειδικο! για σερβις αμορτισερ΄΄τι διαολο τοχετε το ιντερνετ΄... μονο για τσοντες...εισαστε τα ιδανικα κοροιδα των συνεργειαδων που μαθανε απο παλια {εγω ειμαι εξηνταπενταρης μηχανοβιος} να μας τα παιρνουνε για να σφιξουν... τη ντιζα του συμπλεκτη...Εσεις οι νεοτερη γεννεα μηχανοβιων εισαστε φλωροι με το συμπαθειο...Ακου ρε, δυναμοκλειδο λεει για να...σφιξει το αμορτισερ! Γιατι αγορι μου, αμα το σφιξεις λιγο παραπανω θα...σπασει το τσοφλι΄...

o_gavros
07/11/2018, 22:16
άνοιξε μας τα μάτια...

ptc
07/11/2018, 22:22
άνοιξε μας τα μάτια...

:D

Ο "παλιος" να τα χωνει σε θεμα πενταετιας... :lol:

401001

BLiTzER
07/11/2018, 23:01
εγω ειμαι εξηνταπενταρης μηχανοβιος

Ποιος θα το φανταζόταν;! Καβαλάς κάνα σοβαρό εργαλείο τουλάχιστον ή κάνα αδερφίστικο τουριστικό;

billy84
07/11/2018, 23:06
Δίκιο έχει ο σεβάσμιος γέροντας.Εσείς οι νέοι δεν κάνετε για τίποτα.Εμείς στην ηλικία σας ξεκινούσαμε να πηδάμε Παρασκευή και τελείώναμε Τρίτη ξημερώματα.:bawl:

RAMMSTEIN
07/11/2018, 23:58
ρε μαγκες...ελεος! Πατε στον...ειδικο! για σερβις αμορτισερ΄΄τι διαολο τοχετε το ιντερνετ΄... μονο για τσοντες...εισαστε τα ιδανικα κοροιδα των συνεργειαδων που μαθανε απο παλια {εγω ειμαι εξηνταπενταρης μηχανοβιος} να μας τα παιρνουνε για να σφιξουν... τη ντιζα του συμπλεκτη...Εσεις οι νεοτερη γεννεα μηχανοβιων εισαστε φλωροι με το συμπαθειο...Ακου ρε, δυναμοκλειδο λεει για να...σφιξει το αμορτισερ! Γιατι αγορι μου, αμα το σφιξεις λιγο παραπανω θα...σπασει το τσοφλι΄...

ρε μπαρμπα τζιμμυ
μας περισσευουν και τα σκορπαμε, εσενα τι σε ζοριζει?
σφιξε εσυ το mz καργα μην ξεβιδωσει και αστα τα καινουργια , ειναι ντελικατα

taisteal
08/11/2018, 00:14
Στο''εξηνταπεντάρης μηχανόβιος''υπέκυψα..
Αυτός στην ηλικία μας ήταν πιο νέος

:lol::lol:

Pew
08/11/2018, 00:31
ρε μαγκες...ελεος! Πατε στον...ειδικο! για σερβις αμορτισερ΄΄τι διαολο τοχετε το ιντερνετ΄... μονο για τσοντες...εισαστε τα ιδανικα κοροιδα των συνεργειαδων που μαθανε απο παλια {εγω ειμαι εξηνταπενταρης μηχανοβιος} να μας τα παιρνουνε για να σφιξουν... τη ντιζα του συμπλεκτη...Εσεις οι νεοτερη γεννεα μηχανοβιων εισαστε φλωροι με το συμπαθειο...Ακου ρε, δυναμοκλειδο λεει για να...σφιξει το αμορτισερ! Γιατι αγορι μου, αμα το σφιξεις λιγο παραπανω θα...σπασει το τσοφλι΄...

Θειο βλεπω μπηκες φορτσατος σε αρχαιο τοπικ...!! Με ρεγουλα τα χαπια, μη σου σφηνωσει στο τεποζιτο !! :lol:

buckley
08/11/2018, 07:56
Ποιος θα το φανταζόταν;! Καβαλάς κάνα σοβαρό εργαλείο τουλάχιστον ή κάνα αδερφίστικο τουριστικό;

Κάβα καβαλάει ο νέος ,τρέχει τίποτα φίλος ? :bawl:

o_gavros
08/11/2018, 10:11
Κάβα καβαλάει ο νέος ,τρέχει τίποτα φίλος ? :bawl:

έχεις μοναδικό τρόπο να ξύνεσαι στη γκλίτσα ρε Μπάκλης!κλαίω βέβαια κάθε φορά με τα απονερα.

όσο για τον αυθάδη πλίτσερ, την ζζρ την εξακόσα την Καβασάκι γράφει ο μεγάλος σάμαν ότι καβαλά. μπέκα τωρα μες το φορντ και αμόλα :p

sapila racing
08/11/2018, 10:32
ρε μαγκες...ελεος! Πατε στον...ειδικο! για σερβις αμορτισερ΄΄τι διαολο τοχετε το ιντερνετ΄... μονο για τσοντες...εισαστε τα ιδανικα κοροιδα των συνεργειαδων που μαθανε απο παλια {εγω ειμαι εξηνταπενταρης μηχανοβιος} να μας τα παιρνουνε για να σφιξουν... τη ντιζα του συμπλεκτη...Εσεις οι νεοτερη γεννεα μηχανοβιων εισαστε φλωροι με το συμπαθειο...Ακου ρε, δυναμοκλειδο λεει για να...σφιξει το αμορτισερ! Γιατι αγορι μου, αμα το σφιξεις λιγο παραπανω θα...σπασει το τσοφλι΄...

χμμ ναι οκ.
Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ είναι απλό να βγάλεις βάλεις το αμορτισέρ, αν δεν έχει όμως δεν ειναι και τόσο απλό.
Λεω εγώ τώρα...

buckley
08/11/2018, 10:35
έχεις μοναδικό τρόπο να ξύνεσαι στη γκλίτσα ρε Μπάκλης!κλαίω βέβαια κάθε φορά με τα απονερα.

όσο για τον αυθάδη πλίτσερ, την ζζρ την εξακόσα την Καβασάκι γράφει ο μεγάλος σάμαν ότι καβαλά. μπέκα τωρα μες το φορντ και αμόλα :p

Για σένα το κάνω ρε μικρούλη, οκ και για κάποιους άλλους :p:bawl:

BLiTzER
08/11/2018, 10:36
Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ...

Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ, πέτα το στη θάλασσα και άντε αγόρασε κάτι αντρικό. :lol:




Δεν ισχύει για τον σπαρίλα το παραπάνω.

buckley
08/11/2018, 10:37
χμμ ναι οκ.
Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ είναι απλό να βγάλεις βάλεις το αμορτισέρ, αν δεν έχει όμως δεν ειναι και τόσο απλό.
Λεω εγώ τώρα...

Όλα ρε της εποχής του δόκτορα είχαν κεντρικό, μανιβέλα και πλατίνες :tooth:

buckley
08/11/2018, 10:40
Τώρα είναι που μπαίνει ο γαμπρός και μας επαναφέρει στην πραγματικότητα :D




ΥΓ Ομοίως δεν ισχύει για Σαπίλα αυτό...

teogtp
08/11/2018, 23:37
401040

OldMan
09/11/2018, 13:07
ΡΕ δε μου μαμιεστε Παρασκευιατικα που θα πιασω το ραβε-ξηλωνε..:D


Υ.Γ.
Γιατι ο 65ρης καστορας ειναι ακόμη ακαρτελιαστος..??

strokt up
09/11/2018, 14:25
401040

Και ένα σβαν ξεχασες το οποίο μετά το φαί το χρησιμοποιούσες για φίλερ

zopas
09/11/2018, 14:35
σορρυ αλλα στο youtube υπαρχει η διαδικασια επισκευης ohlins απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο, που εχει ειδικα μηχανηματα που συνδεονται με την αναρτηση και γινεται αλλαγη του ρσωτερικου υγρου, μετριεται η προβλεπομενη πιεση και επανερχεται στην αρχικη της κατασταση..αυτα τα μηχανηματα επισκευης της συγκεκριμενης αναρτησης δεν τα εχει κανενας στην ελλαδα; ειχα την αισθηση πτι ο αξιοπιστος τασουλης τα εχει...

sniper
09/11/2018, 15:02
... ειχα την αισθηση πτι ο αξιοπιστος τασουλης τα εχει...

Εισαι αισθησιακός όταν θες εσύ...

sniper
09/11/2018, 15:04
χμμ ναι οκ.
Αν το μηχανάκι έχει κεντρικό σταντ είναι απλό να βγάλεις βάλεις το αμορτισέρ, αν δεν έχει όμως δεν ειναι και τόσο απλό.
Λεω εγώ τώρα...

Ενας τάκος λύνει αυτό το πρόβλημα. Ή ένας γρύλος. Θέλω να δω όπως τον καθένα να λύνει και να δένει αμορισέρ (που σχεδιάστηκε αυτή τη δεκαετία) και τι στον κόσμο.

vaska
10/11/2018, 21:48
Ενας τάκος λύνει αυτό το πρόβλημα. Ή ένας γρύλος. Θέλω να δω όπως τον καθένα να λύνει και να δένει αμορισέρ (που σχεδιάστηκε αυτή τη δεκαετία) και τι στον κόσμο.
Τι δεν έχουν βίδες αυτά;

Bowleno
10/11/2018, 23:43
Τι δεν έχουν βίδες αυτά;

Ο ποιητής δεν εννοΑει το βγάλε βάλε του αλλά το λύσιμο, επισκευή και δέσιμο του αμορτισέρ....

vaska
11/11/2018, 16:42
Ο ποιητής δεν εννοΑει το βγάλε βάλε του αλλά το λύσιμο, επισκευή και δέσιμο του αμορτισέρ....
Έτσι κι αλλιώς η σωστή επισκευή ανάρτησης (και δεν εννοώ την αλλαγή λαδιων σε μπροστινά) θέλει εξειδικευμένα μηχανήματα που ένας ιδιώτης δύσκολα θα έχει.

bulmont
12/11/2018, 20:07
Έτσι κι αλλιώς η σωστή επισκευή ανάρτησης (και δεν εννοώ την αλλαγή λαδιων σε μπροστινά) θέλει εξειδικευμένα μηχανήματα που ένας ιδιώτης δύσκολα θα έχει.


Αφού πάτε και αγοράζετε ενα σωρό παπαρίτσες από τα λιντλ και δεν επενδύετε σε σωστά κι' εξειδικευμένα
εργαλεία είσαστε άξιοι της μοίρας σας..........

vaska
12/11/2018, 21:40
Αφού πάτε και αγοράζετε ενα σωρό παπαρίτσες από τα λιντλ και δεν επενδύετε σε σωστά κι' εξειδικευμένα
εργαλεία είσαστε άξιοι της μοίρας σας..........
Πας καλά μωρέ; Ποιος αγοράζει εργαλεία από τα λιντλ; Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν εννοούσα κλειδιά και πένσες
Άλλα είναι τα εξειδικευμένα εργαλεία που λέω εγώ.

Vice
13/11/2018, 08:16
Όταν λεμε σερβις αναρτήσεων εμπρός μιλάμε για αλλαγή λαδιού (με ίδιο ή διαφορετικό ιξώδες) και για αλλαγή ελατηρίων με πιο μαλακά/σκληρά αναλόγως το βάρος του αναβάτη όταν δεν μπορεί να βρεί το Sag με τα ήδη υπάρχοντα.

Στο πίσω τι ακριβώς μπορείς να κάνεις πέρα απο αλλαγή ελατήρίου ή αντικατάσταση ολου του αμορτισέρ με aftermarket;

sapila racing
13/11/2018, 08:56
Όταν λεμε σερβις αναρτήσεων εμπρός μιλάμε για αλλαγή λαδιού (με ίδιο ή διαφορετικό ιξώδες) και για αλλαγή ελατηρίων με πιο μαλακά/σκληρά αναλόγως το βάρος του αναβάτη όταν δεν μπορεί να βρεί το Sag με τα ήδη υπάρχοντα.

Στο πίσω τι ακριβώς μπορείς να κάνεις πέρα απο αλλαγή ελατήρίου ή αντικατάσταση ολου του αμορτισέρ με aftermarket;

Εμπρός θέλει και ξύστρες και τσιμούχες κλπ.
Πίσω μιλάμε για αμορτισέρ που επισκευάζονται, αλλάζονται τα λάδια, τσιμούχες, γέμισμα με άζωτο κλπ.

Και τώρα που τα γράφω αυτα...θέλει service το Ohlins του Hornet και το έχω παραμελήσει...

OldMan
13/11/2018, 13:15
Ριχτου πανω ενα Sachs ρε Αρη..
(πιο φτηνα θα βγει απο service Ohlins..)

sapila racing
13/11/2018, 13:22
Ριχτου πανω ενα Sachs ρε Αρη..
(πιο φτηνα θα βγει απο service Ohlins..)

Ποιός είναι πάλι αυτός ο Σάκης? :p

sniper
13/11/2018, 13:23
Ποιός είναι πάλι αυτός ο Σάκης? :p

Ο φίλος του babis ilektrologos.

bulmont
13/11/2018, 18:20
Ριχτου πανω ενα Sachs ρε Αρη..


Σιγά ρε μην του ρίξει και κάνα HERCULES.................

borgiriadis1
14/11/2018, 11:37
Μιας και υπάρχει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση. Επειδή είμαι καιρό τώρα που θέλω να φτιάξω τα αμορτισέρ (τα χρήματα μου λείπουν αλλά μου είπε η δικιά μου θα τα φέρει ο Άγιος Βασίλης) πήγα χθες ξανά σε μάστορα (στη Λάρισα μένω) και μου είπε το εξής περίεργο που δεν μου το είχε πει κανένας άλλος. Όσον αφορά την πίσω ανάρτηση καλό λέει είναι να μην την πειράξω αφού δεν έχει πρόβλημα διότι υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά. Στην Αθήνα στον τασουλη είπε θα την στείλει αλλά υπάρχει περίπτωση μετά να σκάσει καμιά φλάτζα και να τρέχει λάδι και κτ τέτοια μου είπε. Και επίσης οτι αν θέλω και έχει χλμ πάνω να αλλάξω ένα ελατήριο και κομπλέ.
Η ερώτησή μου βέβαια δεν είναι το αν ο τασούλης είναι καλός μάστορας ή όχι. ΑΛΛΑ τι ακριβώς σημαίνει συντήρηση πίσω ανάρτησης και πως κρίνεις εάν χρειάζεται ή όχι? Και τι πάει να πει οτι μπορεί να σκάσει φλάτζα (μου είπε οτι θα έχει εγγύηση βέβαια και αν πάθει κτ το στέλνει πίσω και το φτιάχνουν)και αν ισχύει πως αλλιώς κάνουν συντήρηση?

OldMan
14/11/2018, 11:56
Μερικοι "μαστορες" φοβουνται το Αζωτο..
(όχι αδικα αλλα σιγουρα αναιτια..)

stefanos
14/11/2018, 12:13
Μιας και υπάρχει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση. Επειδή είμαι καιρό τώρα που θέλω να φτιάξω τα αμορτισέρ (τα χρήματα μου λείπουν αλλά μου είπε η δικιά μου θα τα φέρει ο Άγιος Βασίλης) πήγα χθες ξανά σε μάστορα (στη Λάρισα μένω) και μου είπε το εξής περίεργο που δεν μου το είχε πει κανένας άλλος. Όσον αφορά την πίσω ανάρτηση καλό λέει είναι να μην την πειράξω αφού δεν έχει πρόβλημα διότι υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά. Στην Αθήνα στον τασουλη είπε θα την στείλει αλλά υπάρχει περίπτωση μετά να σκάσει καμιά φλάτζα και να τρέχει λάδι και κτ τέτοια μου είπε. Και επίσης οτι αν θέλω και έχει χλμ πάνω να αλλάξω ένα ελατήριο και κομπλέ.
Η ερώτησή μου βέβαια δεν είναι το αν ο τασούλης είναι καλός μάστορας ή όχι. ΑΛΛΑ τι ακριβώς σημαίνει συντήρηση πίσω ανάρτησης και πως κρίνεις εάν χρειάζεται ή όχι? Και τι πάει να πει οτι μπορεί να σκάσει φλάτζα (μου είπε οτι θα έχει εγγύηση βέβαια και αν πάθει κτ το στέλνει πίσω και το φτιάχνουν)και αν ισχύει πως αλλιώς κάνουν συντήρηση?

Εκεί που πηγαίνω εγώ σημαίνει λάδια τσιμούχα έλεγχος άξονα, στεγάνωσης, και εάν έχει κανένα άλλο πρόβλημα βλέπουμε.
Τώρα τι φοβούνται στο άζωτο τα μαστόρια δεν καταλαβαίνω αν και στην προκείμενη θα την έψαχνα παραπάνω γιατί για να έχει επιφυλάξεις ο μάστορας κάπου θα πατάει.
Πάντως αν χάσει το άζωτο το αμορτισέρ δεν δουλεύει και μπορεί να χάσεις και την τσιμούχα χωρίς πίεση.

OldMan
14/11/2018, 12:20
Τώρα τι φοβούνται στο άζωτο τα μαστόρια δεν καταλαβαίνω αν και στην προκείμενη θα την έψαχνα παραπάνω γιατί για να έχει επιφυλάξεις ο μάστορας κάπου θα πατάει.
Μηπως παταει στον καιρο που τα αμορτισερ ηταν "κλειστα" και πριν τα λυσουν ανοίγαν τρυπα στο δοχειο για να φυγει το αζωτο και μετα βαζαν με πιεση (της αποκλειστικης τους επιλογης και διαθεσης..) απο την ιδια τρυπα παλι αζωτο και την κλειναν με ηλεκτροκοληση..??
(λεω εγω τωρα..)

borgiriadis1
14/11/2018, 12:27
Εκεί που πηγαίνω εγώ σημαίνει λάδια τσιμούχα έλεγχος άξονα, στεγάνωσης, και εάν έχει κανένα άλλο πρόβλημα βλέπουμε.
Τώρα τι φοβούνται στο άζωτο τα μαστόρια δεν καταλαβαίνω αν και στην προκείμενη θα την έψαχνα παραπάνω γιατί για να έχει επιφυλάξεις ο μάστορας κάπου θα πατάει.
Πάντως αν χάσει το άζωτο το αμορτισέρ δεν δουλεύει και μπορεί να χάσεις και την τσιμούχα χωρίς πίεση.
Να την ψάξω στεφ απλά δεν ξέρω τι να ψάξω. Αν δεν χρειάζεται συντήρηση πως το κρίνουμε? Μήπως δλδ ο άνθρωπος το τσέκαρε και γι αυτό δεν θέλει να μπει σε φασαρία?


Μηπως παταει στον καιρο που τα αμορτισερ ηταν "κλειστα" και πριν τα λυσουν ανοίγαν τρυπα στο δοχειο για να φυγει το αζωτο και μετα βαζαν με πιεση (της αποκλειστικης τους επιλογης και διαθεσης..) απο την ιδια τρυπα παλι αζωτο και την κλειναν με ηλεκτροκοληση..??
(λεω εγω τωρα..)

Ξέρω δεν σε ενδιαφέρει καν αλλά ο μάστορας είναι απο τους καλύτερους στη Λάρισα.

o teos
14/11/2018, 12:32
Να την ψάξω στεφ απλά δεν ξέρω τι να ψάξω. Αν δεν χρειάζεται συντήρηση πως το κρίνουμε? Μήπως δλδ ο άνθρωπος το τσέκαρε και γι αυτό δεν θέλει να μπει σε φασαρία?



Ξέρω δεν σε ενδιαφέρει καν αλλά ο μάστορας είναι απο τους καλύτερους στη Λάρισα.

Το αμορτισερ σου ειναι πληρως ρυθμιζομενο με αζωτο?αν ναι ποσα χλμ εχει χωρις σερβις?

OldMan
14/11/2018, 12:34
Ξέρω δεν σε ενδιαφέρει καν αλλά ο μάστορας είναι απο τους καλύτερους στη Λάρισα.
ΜΙλας μηπως για τον Φωτη τον ψηλο με το Ducati..??

borgiriadis1
14/11/2018, 12:41
ΜΙλας μηπως για τον Φωτη τον ψηλο με το Ducati..??

Όχι για το Φώτη. Για τον Παντελή που δούλευε παλιά στον Ραπ. στο Συκούριο

borgiriadis1
14/11/2018, 12:46
Το αμορτισερ σου ειναι πληρως ρυθμιζομενο με αζωτο?αν ναι ποσα χλμ εχει χωρις σερβις?

Πόσα χλμ δεν ξέρω γτ όταν το αγόρασα είχε 72000. Τώρα έχει 84000. Αλλα το πίσω είναι white power οπότε πρέπει να έχει αλλαχτεί.( Δεν ξέρω αν έβγαινε έτσι το SV Κ5 αλλα δεν νομίζω.)

o teos
14/11/2018, 12:50
Ομορφα..λοιπον καθε 30000χλμ πολυ χονδρικα θελουν σερβις γιατι το λαδι οπως και τα λαδια της μοτο σου θελει αλλαγή και το αζωτο..αλλιως πεφτει η απόδοση του..ελατήριο αλλάζουμε μονο αν δε σε καλύπτει λογο κιλών το τωρινό..ειναι πολυ σκληρο η πολυ μαλακο με αποτέλεσμα να μην μπορεις να πιασεις ιδανικό εύρος sag..ο τασουλης κανει γαμω τις δουλειες..εχω κανει σερβις και μπρος και πισω σε αυτον χωρις κανενα προβλημα...απο κει και περα εσυ ξερεις εσυ αποφασίζεις..:wave2:

BLiTzER
14/11/2018, 12:52
Στην Αθήνα στον τασουλη είπε θα την στείλει αλλά υπάρχει περίπτωση μετά να σκάσει καμιά φλάτζα και να τρέχει λάδι και κτ τέτοια μου είπε. Και επίσης οτι αν θέλω και έχει χλμ πάνω να αλλάξω ένα ελατήριο και κομπλέ.

Ο Τασούλης δεν αναλαμβάνει μη επισκευαζόμενα αμορτισέρ. Αν είναι επισκευαζόμενο, δεν υπάρχει κανένας φόβος, καθώς διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό και επισκευάζει δεκάδες αμορτισέρ καθημερινά.

OldMan
14/11/2018, 12:54
Όχι για το Φώτη. Για τον Παντελή που δούλευε παλιά στον Ραπ. στο Συκούριο
Ρε πλακα μΕ καΜνεις τωρα..??

Ο Παντελος, το μονο που κανει ειναι να κυκλοφοραει με ενα λαδωμενο στουπι στην κωλοτσεπη και να το αφηνει επιδεικτικα πανω στο τραπεζι του τσιπουραδικου διπλα στο μπαρ "Κενυα".. :p
(πλησιον του Αγ. Βησσαριωνος - μεγαλη η χαρη του..)

Σοβαρα τωρα, μια χαρα ειναι ειναι ο Παντελης και δεν υπονοουσα τπτ πριν για την τεχνικη καταρτιση του οποιου μαστορα στα ειπε αυτα..
Οι ενστασεις/φοβιες που μπορει να εχει ο καθενας τις περισσοτερες φορες στηριζονται σε "αποτελεσματα" και όχι σε "διαδικασίες"..
(γι αυτο και μιλησα για τους καιρους των "κλειστων" αμορτισερ..)

sniper
14/11/2018, 12:58
Ρε πλακα μΕ καΜνεις τωρα..??

Ο Παντελος, το μονο που κανει ειναι να κυκλοφοραει με ενα λαδωμενο στουπι στην κωλοτσεπη και να το αφηνει επιδεικτικα πανω στο τραπεζι του τσιπουραδικου διπλα στο μπαρ "Κενυα".. :p
(πλησιον του Αγ. Βησσαριωνος - μεγαλη η χαρη του..)

Σοβαρα τωρα, μια χαρα ειναι ειναι ο Παντελης και δεν υπονοουσα τπτ πριν για την τεχνικη καταρτιση του οποιου μαστορα στα ειπε αυτα..
Οι ενστασεις/φοβιες που μπορει να εχει ο καθενας τις περισσοτερες φορες στηριζονται σε "αποτελεσματα" και όχι σε "διαδικασίες"..
(γι αυτο και μιλησα για τους καιρους των "κλειστων" αμορτισερ..)

Τα βρήκα τα αμελέτητα, τα θες στο χέρι ή να στα τυλίξω;

OldMan
14/11/2018, 13:02
ΔΕν τα ριχνεις στο σαγανακι μαζι με τους χοχλιους..??
(αντε και πηγε 2 η ωρα..)

borgiriadis1
14/11/2018, 13:02
Ρε πλακα μΕ καΜνεις τωρα..??

Ο Παντελος, το μονο που κανει ειναι να κυκλοφοραει με ενα λαδωμενο στουπι στην κωλοτσεπη και να το αφηνει επιδεικτικα πανω στο τραπεζι του τσιπουραδικου διπλα στο μπαρ "Κενυα".. :p
(πλησιον του Αγ. Βησσαριωνος - μεγαλη η χαρη του..)

Σοβαρα τωρα, μια χαρα ειναι ειναι ο Παντελης και δεν υπονοουσα τπτ πριν για την τεχνικη καταρτιση του οποιου μαστορα στα ειπε αυτα..
Οι ενστασεις/φοβιες που μπορει να εχει ο καθενας τις περισσοτερες φορες στηριζονται σε "αποτελεσματα" και όχι σε "διαδικασίες"..
(γι αυτο και μιλησα για τους καιρους των "κλειστων" αμορτισερ..)

Και που τα ξέρεις εσύ αυτά τα κακόφημα μαγαζια αδερφε?:beer: Χτες μετά τον Παντελή στον Ντόκο πήγα κ εγώ.:lol:
Άρα ξέρεις για ποιόν μιλάω. Πάνω σ αυτο που μου είπε για την ανάρτηση τη φάση?
Συζητήσαμε για τα μπροστά που θα αλλαχτούν μέσα στον Δεκέμβρη και μου είπε οτι μετά την αλλαγή θα το ρυθμίσουμε πάνω μου. Θα το τσεκάρει τότε τι και πως?

borgiriadis1
14/11/2018, 13:07
Ομορφα..λοιπον καθε 30000χλμ πολυ χονδρικα θελουν σερβις γιατι το λαδι οπως και τα λαδια της μοτο σου θελει αλλαγή και το αζωτο..αλλιως πεφτει η απόδοση του..ελατήριο αλλάζουμε μονο αν δε σε καλύπτει λογο κιλών το τωρινό..ειναι πολυ σκληρο η πολυ μαλακο με αποτέλεσμα να μην μπορεις να πιασεις ιδανικό εύρος sag..ο τασουλης κανει γαμω τις δουλειες..εχω κανει σερβις και μπρος και πισω σε αυτον χωρις κανενα προβλημα...απο κει και περα εσυ ξερεις εσυ αποφασίζεις..:wave2:

Άρα η λογική λέει οτι θα πρέπει να γίνει συντήρηση. Αυτό που μου είπε για τις φλάτζες είναι λίγο τραβιγμένο μήπως?

OldMan
14/11/2018, 13:10
Κατα πασα πιθανοτητα, το αμορτισερ σου δεν χρειαζεται λυσιμο λογω "δυσλειτουργιας"..

Η ηλικια του και τα χλμ του ομως θα δικαιολογουσαν ενα service (θα μπορουσε να ειναι απο ενα απλο ευχελαιο/ξεματιασμα μεχρι de profundis αλλαγες των παντων..)

Προφανως, μετα το στησιμο των μπροστινων θα δει(τε) κατα ποσο ανταποκρινεται επαρκως και το πισω..

borgiriadis1
14/11/2018, 13:18
Άρα περιμένω το δώρο Χριστουγέννων (ναι μερικοί το παίρνουν χωρίς να το γυρίσουν πίσω μετά) και θα κρίνει ανάλογα ο άνθρωπος με το που στρώσει το μπροστά. Άσχετο αλλά 250 στη χειρότερη ανάλογα πόσο κάνουν τα ελατήρια για μπροστά είναι καλά? ohlins θα μπούνε μπροστά.

OldMan
14/11/2018, 13:24
Αμα εχεις SV k5 με Ohlins μπροστα και WP πισω, μη περνας κοντα απο παγκους με μπανανες στη λαϊκη γιατι μπορει να εχει απροβλεπτες αντιδρασεις..

Υ.Γ.
Τα 250 τι ακριβως περιλαμβανουν..??

borgiriadis1
14/11/2018, 13:58
Αμα εχεις SV k5 με Ohlins μπροστα και WP πισω, μη περνας κοντα απο παγκους με μπανανες στη λαϊκη γιατι μπορει να εχει απροβλεπτες αντιδρασεις..

Υ.Γ.
Τα 250 τι ακριβως περιλαμβανουν..??

Είναι μλκια? Να βάλω κτ άλλο? στα 250 ειναι ελατήρια, λαδια, ξυστρες, κτ άλλο που είπε θα βάλει για να καθαρισει πριν το λάδι, τσιμούχες, εργασία.

Bowleno
14/11/2018, 14:05
Τα βρήκα τα αμελέτητα, τα θες στο χέρι ή να στα τυλίξω;


ΔΕν τα ριχνεις στο σαγανακι μαζι με τους χοχλιους..??
(αντε και πηγε 2 η ωρα..)

Αμελέτητα με χοχλιους σαγανάκι...κοίτα κάτι άσχετους ρε πστμ...
:lol:

stefanos
14/11/2018, 14:15
Άρα περιμένω το δώρο Χριστουγέννων (ναι μερικοί το παίρνουν χωρίς να το γυρίσουν πίσω μετά) και θα κρίνει ανάλογα ο άνθρωπος με το που στρώσει το μπροστά. Άσχετο αλλά 250 στη χειρότερη ανάλογα πόσο κάνουν τα ελατήρια για μπροστά είναι καλά? ohlins θα μπούνε μπροστά.

Να μην κρίνει ο άνθρωπος.
Κάνεις σέρβις μπροστά-πίσω και αν κρίνεις ότι χρειάζονται ελατήρια μπροστά, σου βάζει ο μάστορας μετά.
Τι θα καταλάβετε αν το αμορτισέρ είναι σώβρακο?

GogosLux
14/11/2018, 14:45
στα 250 ειναι ελατήρια, λαδια, ξυστρες, κτ άλλο που είπε θα βάλει για να καθαρισει πριν το λάδι, τσιμούχες, εργασία.

Ευρώπη γίναμαι:lol::lol::lol::lol::lol:

Εγω θα το ελεγα αλμυρούτσικη τιμή αλλα οχι παραλογη :look:

Λογικα ohlins ελατήρια εχουν 120-150 πανω κατω και τα λαδια κανα 10αρι και οι τσιμουχες που ιδεα δεν εχω να κανουν κανα 30-40αρι και κανα 60αρι ο μαστορας για τον κοπο του :blush:

BLiTzER
14/11/2018, 15:02
130 έχουν τα ελατήρια και τα λάδια από 20 μέχρι 70+, ανάλογα το λάδι. Για Ohlins μιλάω πάντα.

borgiriadis1
14/11/2018, 15:10
Να μην κρίνει ο άνθρωπος.
Κάνεις σέρβις μπροστά-πίσω και αν κρίνεις ότι χρειάζονται ελατήρια μπροστά, σου βάζει ο μάστορας μετά.
Τι θα καταλάβετε αν το αμορτισέρ είναι σώβρακο?
Τα μπροστά θα τα αλλάξω έτσι κι αλλιώς γτ έχω απο το καλοκαίρι που έσκασαν οι τσιμούχες και το είχα αποφασίσει να συμμορφωθεί τελείως το μπροστινό κομμάτι. Το πίσω φαίνεται να αντέχει ακόμα αλλά το θέλει το σέρβις του λογικά.


Ευρώπη γίναμαι:lol::lol::lol::lol::lol:

Εγω θα το ελεγα αλμυρούτσικη τιμή αλλα οχι παραλογη :look:

Λογικα ohlins ελατήρια εχουν 120-150 πανω κατω και τα λαδια κανα 10αρι και οι τσιμουχες που ιδεα δεν εχω να κανουν κανα 30-40αρι και κανα 60αρι ο μαστορας για τον κοπο του :blush:

Κάπου εκεί μου τις έβγαλε τις τιμές. 50 για τη δουλειά μου είπε και 140 max τα ελατήρια. 34 τσιμούχες, 10 το λάδι, 5 το καθαριστικό και 10 οι ξύστρες.

GogosLux
14/11/2018, 15:14
Το πίσω φαίνεται να αντέχει ακόμα αλλά το θέλει το σέρβις του λογικά.

Εγω που εκανα σερβις στο πισω στην καλιρόης, ενα ohlins; πήγε €120 χωρις αλλαγη ελατηρίου μιας και ηταν "αχρησιμοποίητο" και προπαντώς στα κιλά μου.
Το ελατήριο παει ακομα ενα 100αρι στο περιπου.

borgiriadis1
15/03/2019, 11:33
Καλησπέρα σύντροχοι. Επανέρχομαι στο θέμα για να μην ανοίξω καινούριο. Μιας και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για το μπροστινό σύστημα αναρτήσεων πήρα στον motoPantelis να παραγγείλει ελατήρια για να πάω να τα βάλουμε. Με λύπη πληροφορήθηκα μόλις τώρα ότι η ohlins όπως και η whitepower δεν βγάζει πλέον για το SV ελατήρια. Η μόνη αξιόπιστη εταιρία που μου πρότεινε είναι η hyperpro (μου είπε ότι είναι οτι καλύτερο μετά από ohlins και whitepower).
Έχω 2 ερωτήσεις.
Τι γνωρίζουμε γι αυτή τη μάρκα? Είναι όντως καλή?
Η τιμή των ελατηρίων ειναι 130 και το σύνολο των ανταλλακτικών είναι 190 + 60 η δουλειά του 250 τελική τιμή. Με βάση οτι τα ελατήρια δεν είναι ohlins η τιμή είναι καλή(των ελατηρίων τα υπόλοιπα τα έγραψα απλά πληροφοριακά)?

Edit: Μάλλον καταργήθηκαν κ αυτά μόλις με ξαναπήρε τηλ.:eek:
Μου είπε να περιμένουμε κάνα μήνα κ αλλιώς να κάνω συντήρηση απλά. Αν κάποιος κάτοχος γνωρίζει κτ παρακαλώ να βοηθήσει.

telegonos
15/03/2019, 11:49
Εγώ, όπου έχω δει WP αμορτισέρ πίσω, όλο χαλασμένα στον χρόνο είναι. Περιλαμβάνει ΚΑΙ περίπτωση σε δικό μου. Και περίπτωση ανθρώπου με ίδια μοτοσυκλέτα με την δική μου, που του έχει χαλάσει 3 φορές, και έχει πέσει κιόλλας από αυτό. Η δική μου εμπειρία, στατιστικό δείγμα, και με μάστορες που έχω μιλήσει, είναι ότι η εταιρία αυτή ΚΑΚΩΣ έχει καλό όνομα. Αυτό σαν παρένθεση για την WP.

Για την Hyperpro δεν ξέρω να σου πω, αλλά διαισθητικά και από όσα διαβάζω, σοβαρή εταιρία μου φαίνεται.

Στα 60 ευρώ εργασία, τι θα κάνει; Απλά θα αλλάξει λάδια και ελατήρια; Ή και τσιμούχες-ξύστρες;

sapila racing
15/03/2019, 11:58
Καλησπέρα σύντροχοι. Επανέρχομαι στο θέμα για να μην ανοίξω καινούριο. Μιας και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για το μπροστινό σύστημα αναρτήσεων πήρα στον motoPantelis να παραγγείλει ελατήρια για να πάω να τα βάλουμε. Με λύπη πληροφορήθηκα μόλις τώρα ότι η ohlins όπως και η whitepower δεν βγάζει πλέον για το SV ελατήρια. Η μόνη αξιόπιστη εταιρία που μου πρότεινε είναι η hyperpro (μου είπε ότι είναι οτι καλύτερο μετά από ohlins και whitepower).
Έχω 2 ερωτήσεις.
Τι γνωρίζουμε γι αυτή τη μάρκα? Είναι όντως καλή?
Η τιμή των ελατηρίων ειναι 130 και το σύνολο των ανταλλακτικών είναι 190 + 60 η δουλειά του 250 τελική τιμή. Με βάση οτι τα ελατήρια δεν είναι ohlins η τιμή είναι καλή(των ελατηρίων τα υπόλοιπα τα έγραψα απλά πληροφοριακά)?

Edit: Μάλλον καταργήθηκαν κ αυτά μόλις με ξαναπήρε τηλ.:eek:
Μου είπε να περιμένουμε κάνα μήνα κ αλλιώς να κάνω συντήρηση απλά. Αν κάποιος κάτοχος γνωρίζει κτ παρακαλώ να βοηθήσει.

Μια χαρά είναι τα Hyperpro, θα είναι προοδευτικά όμως να το ξέρεις.
Αν θέλεις Ohlins γιατί δεν τα παίρνεις απο άλλο κατάστημα?

πχ
https://www.bikeside.de/Pair-OeHLINS-Fork-springs-for-SUZUKI-SV-1000-S-N-03-06-Spring-rate-9-N-mm

sapila racing
15/03/2019, 12:02
Εγώ, όπου έχω δει WP αμορτισέρ πίσω, όλο χαλασμένα στον χρόνο είναι. Περιλαμβάνει ΚΑΙ περίπτωση σε δικό μου. Και περίπτωση ανθρώπου με ίδια μοτοσυκλέτα με την δική μου, που του έχει χαλάσει 3 φορές, και έχει πέσει κιόλλας από αυτό. Η δική μου εμπειρία, στατιστικό δείγμα, και με μάστορες που έχω μιλήσει, είναι ότι η εταιρία αυτή ΚΑΚΩΣ έχει καλό όνομα. Αυτό σαν παρένθεση για την WP.

Για την Hyperpro δεν ξέρω να σου πω, αλλά διαισθητικά και από όσα διαβάζω, σοβαρή εταιρία μου φαίνεται.

Στα 60 ευρώ εργασία, τι θα κάνει; Απλά θα αλλάξει λάδια και ελατήρια; Ή και τσιμούχες-ξύστρες;

Δεν ξέρω τι λες εσυ αλλά εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το WP Racing στο R6, κι επίσης κι άλλοι με WP δεν είχαν τα προβλήματα που είχες εσυ.
Για την ακρίβεια δεν ξέρω κανέναν που να είχε πρόβλημα με WP ενώ ξέρω πολλούς που έχουν WP αμορτισερ.
Μια χαρά top ποιότητα έχουν τα προιόντα τους.

Αν το πας για service σε κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις η τα μέσα να του κάνει σωστό service δεν φταίει το αμορτισερ.

borgiriadis1
15/03/2019, 12:56
Μια χαρά είναι τα Hyperpro, θα είναι προοδευτικά όμως να το ξέρεις.
Αν θέλεις Ohlins γιατί δεν τα παίρνεις απο άλλο κατάστημα?

πχ
https://www.bikeside.de/Pair-OeHLINS-Fork-springs-for-SUZUKI-SV-1000-S-N-03-06-Spring-rate-9-N-mm

Πω καλά με χάλασε τόσο πολύ αυτός που δεν το σκέφτηκα καν. Σ ευχαριστώ πολύ σε λίγο που θα φύγω απο τη δουλειά θα πάω να του το πώ απο κοντά να τα δει κι αυτός κ αν είναι θα τα παραγγείλω απο το λινκ που μου έστειλες.


Εγώ, όπου έχω δει WP αμορτισέρ πίσω, όλο χαλασμένα στον χρόνο είναι. Περιλαμβάνει ΚΑΙ περίπτωση σε δικό μου. Και περίπτωση ανθρώπου με ίδια μοτοσυκλέτα με την δική μου, που του έχει χαλάσει 3 φορές, και έχει πέσει κιόλλας από αυτό. Η δική μου εμπειρία, στατιστικό δείγμα, και με μάστορες που έχω μιλήσει, είναι ότι η εταιρία αυτή ΚΑΚΩΣ έχει καλό όνομα. Αυτό σαν παρένθεση για την WP.

Για την Hyperpro δεν ξέρω να σου πω, αλλά διαισθητικά και από όσα διαβάζω, σοβαρή εταιρία μου φαίνεται.

Στα 60 ευρώ εργασία, τι θα κάνει; Απλά θα αλλάξει λάδια και ελατήρια; Ή και τσιμούχες-ξύστρες;

Θα αλλαχτούν όλα μπροστά. Βασικά αυτός είναι κ ο λόγος που μπήκα και στο τριπακι. Έχουν χαλάσει οι τσιμούχες και χάνει λάδι. Και επειδή έχω 80000χλμ είπα να αλλάξω κ ελατήρια να πάρει κ η μηχανή λίγο τα πάνω της.

telegonos
15/03/2019, 13:17
Θα αλλαχτούν όλα μπροστά. Βασικά αυτός είναι κ ο λόγος που μπήκα και στο τριπακι. Έχουν χαλάσει οι τσιμούχες και χάνει λάδι. Και επειδή έχω 80000χλμ είπα να αλλάξω κ ελατήρια να πάρει κ η μηχανή λίγο τα πάνω της.

E τότε μια χαρά είναι η τιμή που σου είπε.

katsar
15/03/2019, 13:38
Αρκετοί φίλοι από το tdm forum Που μίλησα μαζί τους μου έχουν πει πολύ καλά λόγια για τα ελατήρια Hyperpro.Κάποιοι με γνώσεις υποστηρίζουν αυτά αντί των αντίστοιχων ohlins,κάποιοι μάλιστα τα θεωρούν και καλύτερα ( για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα πάντα). Δεν θα σταθώ στην σύγκριση αλλά για να υπάρχουν τέτοιες απόψεις από άτομα που τα έχουν βάλει και έχουν γνώσεις (είδα μετατροπές που έκαναν μόνοι τους) σίγουρα είναι μια από τις ''καλές'' μάρκες.

lospsi
15/03/2019, 15:03
Υπάρχουν και τα Wilbers!
Πάντως, αν τα ΟΕΜ ελατήρια σου δίνουν σωστό sag, δεν υπάρχει λόγος να τα αλλάξεις. Με το σέρβις εμπρός θα είσαι μια χαρά ( το Κ5 έχει ρυθμίσεις εμπρός?) Με τα λεφτά που γλυτώνεις, κάνε και το πίσω σέρβις!

borgiriadis1
19/03/2019, 16:51
Επανερχομαι τωρα ξανα στο θεμα αφου εχω κανει μια γενικη ερευνα περι ελατηριων. Βασικα οπου εψαξα-ρωτησα για τα ohlins δεν τα εχει κανεις. Στο sv portal ομως ειδα οτι οι περισσοτεροι που αλλαξαν εβαλαν hagon ή racetech. Εχουμε καποια πληροφορια γι αυτες τις μαρκες?(Ρωτησα και υπαρχουν ελατηρια περι τα 100 ευρω γι αυτα)
Επισης απο οτι ειδα οσοι δεν αλλαξαν επαιξαν πολυ με τα λαδια στις μπουκαλες και τι ρυθμιση των στοκ. Ειδα οτι στοκ το μηχανακι εχει 0.98kg/mm ενω για τα κιλα μου (70 κιλα σκαρτα) προτεινετε κατω 0.90. Αυτο σημαινει λογικα οτι ειναι πιο σκληρα κ τα επεκταση σε δικαβαλο φορτομενο ταξιδι θα ειναι κομπλε τα στοκ?
Για να μην μακρυγορω μηπως μια απλη συντηρηση ειναι αρκετη ή με αλλαγη η διαφορα θα ειναι χαοτικη?

stefanos
19/03/2019, 17:51
Τα ελατήρια έχουν μια συγκεκριμένη δουλειά.
Οταν καβαλάς να ισορροπούν το μηχανάκι σε ένα συγκεκριμένο ύψος.
Αν το κάνουν καλώς, εάν όχι τα αλλάζουμε με άλλα που το καταφέρνουν.
Λεπτομέρειες μετρήσεων κλπ υπάρχουν στα τεχνικά.
Τι μάρκα είναι το ελατήριο δεν νομίζω να παίζει και μεγάλο ρόλο πλήν της μακροζωίας του εφόσον μιλάμε για όμοια πράγματα.
Για δικάβαλο φορτωμένος υπάρχει η προφόρτιση του ελατηρίου να παίξεις.

katsar
19/03/2019, 18:19
H Ηagon είναι αρκετά γνωστή εταιρία ,εγγλέζικα.Δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος προιόν τους αλλά Hagon-Wilbers που αναφέρθηκαν είναι 2 εταιρίες που οι κάτοχοι γέρικων αλόγων (tdm 850 ) τα προτιμούσαν για πολλά χρόνια σαν πίσω ανάρτηση,κακό λόγο δεν άκουσα από κανέναν .Είναι και τα δύο υποψήφια και για το δικό μου.

p@nos
19/03/2019, 23:12
καλο και κακο ελατηριο ρε παιδια????

τζιζαζζζζ :eek:


τωρα για τα ελατηρια οπως ειπώθηκε πριν ιντερνετ οι επιλογες ειναι παρα πολλες....

και οσο αφορα την wp, φυσικα και ειναι παρα πολυ καλη εταιρεια...τωρα τι ακριβως σημαινει το χαλασμενο και οτι χαλανε στο χρονο δε το καταλαβαινω αλλα τεσπα...τα χιλιαδες κτμ που κυκλοφορανε τοσα χρονια προφανως το εχουν γυρισει ολοι πισω σε ζακς που ειναι καλα

borgiriadis1
21/03/2019, 18:11
Λοιπον μολις γυρισα απο τον μαστορα (παιζει να του τα χω κανει τσουρεκια αλλα λεφτα θα παρει) και αποφασισαμε το εξης. Θα το παω απο βδομαδα να το τακαρει και να βγαλει τις αναρτησεις. Θα τις μετρησει ποσο και αν επεσαν και αν χρηζουν αλλαγης. Σε περιπτωση αλλαγης τωρα οι επιλογες ειναι 3.
-Hagon στα 100 ευρω και αναμονη 3-5 μερες
-Ohlins (βρηκα τλκ στο ebay) στα 175 ευρω και αναμονη 15-35 μερες
-RaceTech στα 130 ευρω και αυριο θα εχουμε απαντηση για τον χρονο αναμονης.
Ποιες λετε να προτιμησω αν τλκ πρεπει να αλλαξω?

giorgos.boun
21/03/2019, 18:49
Λοιπον μολις γυρισα απο τον μαστορα (παιζει να του τα χω κανει τσουρεκια αλλα λεφτα θα παρει) και αποφασισαμε το εξης. Θα το παω απο βδομαδα να το τακαρει και να βγαλει τις αναρτησεις. Θα τις μετρησει ποσο και αν επεσαν και αν χρηζουν αλλαγης. Σε περιπτωση αλλαγης τωρα οι επιλογες ειναι 3.
-Hagon στα 100 ευρω και αναμονη 3-5 μερες
-Ohlins (βρηκα τλκ στο ebay) στα 175 ευρω και αναμονη 15-35 μερες
-RaceTech στα 130 ευρω και αυριο θα εχουμε απαντηση για τον χρονο αναμονης.
Ποιες λετε να προτιμησω αν τλκ πρεπει να αλλαξω?

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα τα hagon. Και πιο φθηνά είναι και πιο γρήγορα θα έρθουν.
Σιγά τώρα τι διαφορά έχουν τα ohlins και κάνουν σχεδόν τα δίπλα λεφτά;
Αν έχουν ακριβώς την ίδια σταθερά Κ και είναι και τα δυο γραμμικά δεν βλεπω να έχουν καμία άλλη διαφορά εκτός από το ένα ζευγάρι θα γράφει ohlins.

Ας βάλω και το ψυχολογικό κομμάτι.
Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν σου κάθονται τα αλλά ονόματα και νομίζεις ότι δεν θα κάνουν την δουλειά για την οποία φτιάχτηκαν βάλε τα ohlins. Το ψυχολογικό πιστεύω είναι μεγάλο κομμάτι...

borgiriadis1
21/03/2019, 19:22
Δεν ειναι τοσο ψυχολογικο θεμα αλλα πρακτικο. Επειδη κ οι καιροι ειναι δυσκολοι κ η μηχανη ειναι το μονο μεσο μετακινησης που εχω (το 50αρι παπακι που εχω ειναι μονο για την πολη) δν θα ηθελα να ριξω χρηματα σε κτ το οποιο ισως δεν κανει τη δουλεια που πρεπει. Και επειδη δεν γνωριζα ουτε την υπαρξη των αλων εταιριων γι αυτο ρωταω εδω να με βοηθησετε μιας κ υπαρχουν ατομα με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο μενα.

giorgos.boun
21/03/2019, 20:32
Μα δεν παιρνεις αμορτισέρ, που εκει να το καταλάβω, να σκευτεις ή να πάρεις γνώμες αν δεν γνωρίζεις πια εταιρία να εμπιστευτείς.
Ένα μεταλλικό έλασμα είναι, ελικοειδής μορφής που αν έχει τα χαρακτηριστικά που ζητάς τότε παιρνεις το πιο φθηνό. Γνωμη μου.
Ούτε εκτεθειμένο θα είναι στον καιρό να πω ότι μήπως η μια βαφή είναι καλύτερη από την άλλη. Για την λεπτομέρεια...

lospsi
22/03/2019, 07:40
Συμφώνω στο θέμα ελατηρίου (εφόσον και τα δύο είναι για το δικό σου βάρος), μην αμελήσεις να κάνεις ένα σερβις στο αμορτισέρ όμως....



(ΊΙΙΙΙΙσσσωωωωςςςςςςςς καταλήξω και εγώ με ένα SV τελικά οπότε θα έχω και μπούσουλα από σένα)

borgiriadis1
22/03/2019, 11:21
Συμφώνω στο θέμα ελατηρίου (εφόσον και τα δύο είναι για το δικό σου βάρος), μην αμελήσεις να κάνεις ένα σερβις στο αμορτισέρ όμως....



(ΊΙΙΙΙΙσσσωωωωςςςςςςςς καταλήξω και εγώ με ένα SV τελικά οπότε θα έχω και μπούσουλα από σένα)

Ναι τουλάχιστον θα ξέρεις τι τράβηξα.:) Νομίζω ότι στα πιο φθηνά θα καταλήξω αν τα άλλα είναι για αλλαγή.
Όταν λες σέρβις εννοείς στο πίσω έτσι?

lospsi
23/03/2019, 10:07
Ναι, για το πισω λεω!

Πάντως, άμα υπάρχουν τα λεφτά δεν τραβάς τίποτα. Τα σκας και βάζεις αμορτισέρ αφτερμάρκετ, βάζεις και μπροστινά από GSXR με ακτινικές δαγκάνες (εννοείται τα κάνεις σέρβις και βάζεις και κατάλληλα ελατήρια) και τελειώνεις...
Όταν πας οικονομικά ( και λογικό είναι) και προσπαθείς να "πάρεις" τα περισσότερα με τα λιγότερα λεφτα, τότε δυσκολεύουν τα πράγματα!
Πάντως, υπάρχουν άνθρωπος που ορκίζεται οτι μεταμορφώνει το ΟΕΜ πίσω αμορτισέρ με σέρβις και μετατροπές στα υδραυλικά. Αντίστοιχα, ένα σετ σωστά ελατήρια μπροστά και ένα σέρβις στο μπροστινό (έχω διαβάσει ότι βάζοντας "βαρύτερο" λάδι γίνεται δουλεια) ίσως καταστούν την αλλαγή σε USD πηρούνια υπερβολική, τουλάχιστον για τον μέσο χρήστη.
Δεν ξέρω αν τα φρένα είναι της προκοπής (είχα οδηγήσει παλιά SV 1000 και δεν θυμάμαι)...

borgiriadis1
24/03/2019, 12:53
Τα λεφτα παντα ειναι ενα θεμα. Οσα και να δωσεις παντα μπορεις να κανεις κτ ακομα. Το πισω ειναι αλλαγμενο με whiteppwer και απο οτι ειπε ο μηχανικος ακομα βασταει. Θα μπει στο προγραμμα αλλα σε ετερο χρονο γτ θα πεσει παντοφλα.

borgiriadis1
02/04/2019, 18:34
Συγνωμη που δεν ανοιγω καινουριο θεμα αλλα εδω ειναι ολη η ιστορια. Σμρ περασα απο το μαστορα και μου εκανε την καρδια περιβολι.
Στα ευχαριστα ειναι οτι τα μπροστινα μου ελατηρια ειναι hyperpro και δεν χρειζουν αλλαγης.

Στα δυσαρεστα τωρα. Ο προηγουμενος μαστορας που εφτιαξε το μπροστινο ητανε το λιγοτερο βλαμενος. Για να βγαλει τις τσιμουχες πληγωσε τις μπουκαλες (την μια αρκετα, την αλλη ελαχιστα). Προφανως δεν τιθεται λογος για αλλαγη γτ το κοστος ειναι απαγορευτικο. Θα τα συμμαζεψει οσο περισσοτερο μπορει και θα κανω ενα ταμα μπα κ πιασει.

lospsi
02/04/2019, 20:05
Όταν λες πλήγωσε τι εννοείς? Ζημιά λειτουργική ή ζημιά εξωτερικά τψν καλαμιών?

telegonos
02/04/2019, 20:18
Να δεις, που έκανε το κλασσικό το νεοελληνικομαστορικό, αλλαγή τσιμούχας με το βγάλσιμο της παλιάς, να έχει γίνει όχι με λύσιμο όπως πρέπει, αλλά με φάγωμα της παλιάς με τρυπάνι-ντρέμελ κομμάτι-κομμάτι, στην θέση της. Ε και έχει φύγει σε κάποια φάση το ντρέμελ και πάει η επίστρωση στο καλάμι....

katsar
02/04/2019, 20:42
Το ίδιο έμαθα και εγώ χτες.Ο προηγούμενος είχε πληγώσει το καλάμι στην αλλαγή μάλλον,ήμουν και μερακλωμένος είχα καινούργιες ξύστες-τσιμούχες γνήσιες αλλά ακουσαμε τα όμορφα.
Μεταχειρισμένα σου λέει μετά,μόνο Ζοντες ρε :lol:

borgiriadis1
03/04/2019, 08:18
Όταν λες πλήγωσε τι εννοείς? Ζημιά λειτουργική ή ζημιά εξωτερικά τψν καλαμιών?

Λειτουργική από ότι είπε δεν είναι αλλά μου γ@μησε τα αισθήματα. Είπε οτι εκεί που πάει η τσιμούχα δεν θα περάσει λάδι έξω κατά 90%, αλλά όσο να ναι δεν είναι σαν καινούριο. Μου χάλασε τη διάθεση και ξέχασα να βγάλω φώτο να το ανεβάσω να δείτε κ εσείς.

motormaniac
04/04/2019, 20:20
Λειτουργική από ότι είπε δεν είναι αλλά μου γ@μησε τα αισθήματα. Είπε οτι εκεί που πάει η τσιμούχα δεν θα περάσει λάδι έξω κατά 90%, αλλά όσο να ναι δεν είναι σαν καινούριο. Μου χάλασε τη διάθεση και ξέχασα να βγάλω φώτο να το ανεβάσω να δείτε κ εσείς.

Τουλάχιστον να μήν είναι λειτουργικό το πρόβλημα αν και θα φαινόταν πιστεύω.
Αυτό με το ψυχολογικό το έχω και εγώ και σε καταλαβαίνω.