PDA

View Full Version : thunderace ποια ειναι η σωστη λυση;



thunder ace
25/10/2013, 18:30
Λοιπον παιδια, θα σας πω το ιστορικο της μοτο και μετα θα ηθελα, αν καποιος γνωριζει να μου προτεινει σωστη λυση
Η μοτο αγοραστηκε μεταχειρισμενη το 2002. Εξωτερικα ητανε σχεδον τελεια,τα φρενα -αναρτησεις δουλευαν σαν καινουργια.Ο κινητηρας δουλευε ησυχα, χωρις μηχανικους θορυβους κλπ. Μονο μελανο σημειο, πολλες βιδες και στο πλαισιο και στον κινητηρα ειχανε διαβρωθη απο την εκθεση κοντα σε θαλασσα. Το θεωρησα λογικο, αφου προερχοταν απο νησι. Παμε στα ασχημα τωρα: πολυ γρηγορα ανακαλυψα οτι καει λαδια.Και αυτο ειναι φυσιολογικο οταν μιλαμε για Thunderace. Αυτο διαβαζα σε ολα τα φορουμ. Ολα τα thunderace καινε λαδι. Για να μη πολυλογω περασαν τα χρονια, η μοτο εξωτερικα ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση, ΑΛΛΑ.....πλεον εχω το πρωτο συγχρονο τετρακυλινδρο διχρονο χιλιαρι:cry: Απλα να πω οτι δεν πας ταξιδι πχ αθηνα αγρινιο χωρις κανα δυο λιτρα λαδι μαζι σου.ΜΟΝΟ αν δεν το πας πανω απο 6 χιλιαδες στροφες. Γιατι απο 6 και πανω μεταμορφωνεται σε tzr. Το περιεργο ειναι οτι απο επιδοσεις ειναι ακομα οκ, περνει με την πρωτη εμπρος και γενικα δεν εχει παρουσιασει ολα αυτα τα χρονια τιποτα αλλο.
Και η ερωτηση για να μην σας κουραζω αλλο:προτεινετε μου μια δοκιμασμενη λυση, να επισκευαστει, να μην καιει λαδια, γιατι βλεπω με την τρεχουσα οικονομικη κατασταση(την δικη μου) μαλλον με αυτο θα γερασω:) οχι οτι δεν το γουσταρω δηλαδη. Φωτο θα βαλω αργοτερα.

catmaster
25/10/2013, 18:43
Λοιπον παιδια, θα σας πω το ιστορικο της μοτο και μετα θα ηθελα, αν καποιος γνωριζει να μου προτεινει σωστη λυση
Η μοτο αγοραστηκε μεταχειρισμενη το 2002. Εξωτερικα ητανε σχεδον τελεια,τα φρενα -αναρτησεις δουλευαν σαν καινουργια.Ο κινητηρας δουλευε ησυχα, χωρις μηχανικους θορυβους κλπ. Μονο μελανο σημειο, πολλες βιδες και στο πλαισιο και στον κινητηρα ειχανε διαβρωθη απο την εκθεση κοντα σε θαλασσα. Το θεωρησα λογικο, αφου προερχοταν απο νησι. Παμε στα ασχημα τωρα: πολυ γρηγορα ανακαλυψα οτι καει λαδια.Και αυτο ειναι φυσιολογικο οταν μιλαμε για Thunderace. Αυτο διαβαζα σε ολα τα φορουμ. Ολα τα thunderace καινε λαδι. Για να μη πολυλογω περασαν τα χρονια, η μοτο εξωτερικα ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση, ΑΛΛΑ.....πλεον εχω το πρωτο συγχρονο τετρακυλινδρο διχρονο χιλιαρι:cry: Απλα να πω οτι δεν πας ταξιδι πχ αθηνα αγρινιο χωρις κανα δυο λιτρα λαδι μαζι σου.ΜΟΝΟ αν δεν το πας πανω απο 6 χιλιαδες στροφες. Γιατι απο 6 και πανω μεταμορφωνεται σε tzr. Το περιεργο ειναι οτι απο επιδοσεις ειναι ακομα οκ, περνει με την πρωτη εμπρος και γενικα δεν εχει παρουσιασει ολα αυτα τα χρονια τιποτα αλλο.
Και η ερωτηση για να μην σας κουραζω αλλο:προτεινετε μου μια δοκιμασμενη λυση, να επισκευαστει, να μην καιει λαδια, γιατι βλεπω με την τρεχουσα οικονομικη κατασταση(την δικη μου) μαλλον με αυτο θα γερασω:) οχι οτι δεν το γουσταρω δηλαδη. Φωτο θα βαλω αργοτερα.

τι εννοεις δοκιμασμένη λύση ;;



κανονικά κατεβάζεις το μοτέρ , το ανοίγεις , μετράς ανοχές , και αλλάζεις ότι χρειάζεται ....το ζήτημα είναι αν αυτό το πράγμα στην καλύτερη των περιπτώσεων (που δεν χρειάζεται ρεκτιφιέ- πιστονια) θέλεις μονο τρίψιμο χυτωνιων και ελατήρια ,τσιμουχάκια και τρίψιμο βαλβιδων και φλατζες

και σε πάει κανα χιλιάρικο - αυτή είναι η καλύτερη λύση

το θέμα είναι σε συμφέρει μέσα στην κρίση να ριξεις τοσα λ7 σε παλιό μηχανάκι ;;

thunder ace
25/10/2013, 18:59
302215 ποσο παλιο μηχανακι!!!!!

KostasV2
25/10/2013, 18:59
Υπάρχει και η περίπτωση να περνάει τα λάδια από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων, και όχι από τα ελατήρια των εμβόλων. Το έχει δει μηχανικός;

bruno
25/10/2013, 19:08
Aπο λαδια τι βαζεις?Εχεις δοκιμασει αλλη μαρκα?ισως ημισυνθετικα,αλλο ιξωδες?

DrBig
25/10/2013, 19:14
Θα εχεις συντομα PM

sapila racing
25/10/2013, 19:15
Aυτοί οι κινητήρες το έχουν αυτό το κακό. Και όχι μονο τα Thunderace αλλά και τα παλιότερα FZR1000 Exup αλλά και τα YZF750 κλπ.
Ιδια οικογένεια είναι.

Τι λάδι βάζεις?
Θα σου πρότεινα να βαλεις λίγο παχύτερο λάδι για να βελτιωθεί η κατάσταση, έτσι κι αλλιώς δεν ζούμε σε χώρα με χαμηλές θερμοκρασίες.
Δοκίμασε πχ ενα καλό ημισυνθετικό 20-50 και δες το αποτέλεσμα.
Αν συνεχίζει και το καίει, θα μπορούσες να βαζεις και ορυκτέλαιο 20-50 να σου έρχεται πιο φτηνα.

thunder ace
25/10/2013, 19:17
Υπάρχει και η περίπτωση να περνάει τα λάδια από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων, και όχι από τα ελατήρια των εμβόλων. Το έχει δει μηχανικός;

Οσο και να ακουγετε περιεργο φιλε μου, ΔΕΝ το εχω παει ποτε συνεργειο. Ολα τα σερβις τα εκανα ολα αυτα τα χρονια μονος μου. Και για να μην παρεξηγηθω, οταν ενοω σερβις, ενοω:λαδια φιλτρα(ολα) μπουζι τακακια υγρα φρενων. Α.. και μια αλλαγη δισκων συμπλεκτη-ελατηρια. Δεν το εχω παει ποτε για ρυθμιση βαλβιδων-καρπυρατερ, αν και νομιζω οτι βαλβιδες μαλλον θελουν.

thunder ace
25/10/2013, 19:21
Aυτοί οι κινητήρες το έχουν αυτό το κακό. Και όχι μονο τα Thunderace αλλά και τα παλιότερα FZR1000 Exup αλλά και τα YZF750 κλπ.
Ιδια οικογένεια είναι.

Τι λάδι βάζεις?
Θα σου πρότεινα να βαλεις λίγο παχύτερο λάδι για να βελτιωθεί η κατάσταση, έτσι κι αλλιώς δεν ζούμε σε χώρα με χαμηλές θερμοκρασίες.
Δοκίμασε πχ ενα καλό ημισυνθετικό 20-50 και δες το αποτέλεσμα.
Αν συνεχίζει και το καίει, θα μπορούσες να βαζεις και ορυκτέλαιο 20-50 να σου έρχεται πιο φτηνα.

οτι και να του εχω βαλει ΟΛΑ τα κανει καπνο. ΟΛΑ

KostasV2
25/10/2013, 19:25
Καλά κάνεις και του κάνεις τα σέρβις μόνος σου. Απλά κάποιες εργασίες είναι δύσκολο να γίνουν στο σπίτι... Πάντως, απ' οτι καταλαβαινω θα πρέπει να πας για ελατήρια. Πάρε προσφορές, αν και σίγουρα θα τσούξει!

sonic22
26/10/2013, 08:17
Η σωστη λυση ειναι ενα leak down test
http://www.wcengineering.com/articles/leakdown.html
http://www.youtube.com/watch?v=ofSiTGeLXvc

Αλλα καλη τυχη στο να βρεις μηχανικο που να ξερει τι ειναι και τι πρεπει να κανει-ελεγξει...

Αν εχεις μερακι και κομπρεσερ φτιαχνεις μονος σου τον ρυθμιστη πιεσης (απο πιστολι φουσκοματος ελαστικων ειχα φτιαξει εγω και μια χαρα δοκιμη ηταν) και καθεσε να ακουσεις απο που χανετε ο αερας (εξατμιση, καρμπ, καρτερ, κεαφαλη, ψυγειο νερου κτλπ).

RaGe_Raptor
26/10/2013, 08:35
ένας μηχανικός που ξέρει τι κάνει μπορεί να σου βρει την πιθανότερη αιτία χωρίς να κατεβάσει κινητήρα.όπως είπε κι ο απου παν' υπάρχουν διάφορα τεστ που μπορείς να κάνεις..αν και πιστεύω ο DrBig θα σε έχει καλύψει με το πμ.

soter3gm
26/10/2013, 10:22
Από την πήρα μου στα FZR, η ποιο απλή λύση είναι Rock Oil ημι συνθετικό μετά θα σου έλεγα να μετρήσεις συμπίεση για αρχή να δεις αν είσαι στα όρια, μετά να κοιτάξεις να αλλάξεις τσιμουχάκια και οδηγούς βαλβίδων όπου εκεί "πονάνε" ΟΛΑ τα ΥΑΜΑΗΑ του λίτρου αλλά να προσέξεις τα χρώματα στους οδηγούς ,αυτό βέβαια θα στο πουν στο τόρνο που θα πας το καπάκι.

catmaster
26/10/2013, 12:54
Ρε μάγκες όλα καλά τα λέτε και για μέτρηση συμπίεσης και μακάρι να λυνόταν το θέμα με μια αλλαγή λαδιών με παχύτερο ...

αλλα εδώ ο άνθρωπος έγραψε στο πρωτο ποστ για κοντά 2 λτ κατανάλωση Αγρίνιο-Αθηνα τι να σου κάνει το ιξώδες να τσιμεντώσει τα χιτώνια ;;; :sad:

thunder ace
26/10/2013, 14:15
Παιδια σας ευχαριστω ολους οσους απαντησατε και γραψατε συμβουλες,γνωμες κλπ.Απο οτι καταλαβα δεν γλυτωνω πιστονια κομπλε-τσιμουχακια-φλατζες κλπ για να γινει σωστη δουλεια.Εδω ομως μου γενναται μια αποροια.Εστω και επισκευαστη σωστα (ολα μαμα) ποιος μου λεει οτι σχετικα συντομα δεν θα εχω παλι τα ιδια; Σε φορουμ του εξωτερικου οσοι τα επισκευαζουν βαζουν πιστονια wossner-wiseco-je κλπ.Εχει καποιος αναλογη εμπειρια, εστω και σε αλλο τατρακυλινδρο;
υγ. Παντος οτι και να γινει ,δυστηχως δεν θα το κανω αμεσσα,λογο οικονομικης στενοτητας, αλλα θα κρατησω τις συμβουλε σας για το (ελπιζω) κοντινο μελλων.Ξανα ευχαριστω.

DrBig
26/10/2013, 14:32
Δεν νομιζω να ειναι θεμα ποιοτητας πιστονιων, αν αυτο εννοεις. Αν λυθει ο κινητηρας θα πρεπει να γινει πολυ προσεκτικος ελεγχος για σημαδια της πηγης του προβληματος. Ως κατοχος κι εγω της μηχανης αυτης, εχω ακουσει μεχρι στιγμης 3 θεωριες για το θεμα.
1) κακη επεξεργασια χιτωνιων με αποτελεσμα να εχουν μεγαλες ανοχες
2) εδρες βαλβιδων
3) cylinder glazing

Σε καθε περιπτωση, αν αποφασισεις καποια στιγμη να ανοιξεις κινητηρα θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το ρεκτιφιε θα γινει σωστα. Ακομα, σα λυση απελπισιας μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις ορυκτελαιο 40ρι και να του τιναξεις τα πεταλα* για καμια 500-1000 χιλιομετρα. Αν συμβαινει το (3) τοτε θα δεις σημαντικη βελτιωση στην καταναλωση.

Παντως ο,τι και να συμβαινει, ειναι κουκια μετρημενα. Ενα εμπειρο ματι ειναι σε θεση να δει με λυμενο μοτερ ποια ειναι η πηγη του προβληματος και να δρασει αναλογα.

*κοφτες κι ετσι!

thunder ace
26/10/2013, 14:43
Δεν νομιζω να ειναι θεμα ποιοτητας πιστονιων, αν αυτο εννοεις. Αν λυθει ο κινητηρας θα πρεπει να γινει πολυ προσεκτικος ελεγχος για σημαδια της πηγης του προβληματος. Ως κατοχος κι εγω της μηχανης αυτης, εχω ακουσει μεχρι στιγμης 3 θεωριες για το θεμα.
1) κακη επεξεργασια χιτωνιων με αποτελεσμα να εχουν μεγαλες ανοχες
2) εδρες βαλβιδων
3) cylinder glazing

Σε καθε περιπτωση, αν αποφασισεις καποια στιγμη να ανοιξεις κινητηρα θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το ρεκτιφιε θα γινει σωστα. Ακομα, σα λυση απελπισιας μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις ορυκτελαιο 40ρι και να του τιναξεις τα πεταλα* για καμια 500-1000 χιλιομετρα. Αν συμβαινει το (3) τοτε θα δεις σημαντικη βελτιωση στην καταναλωση.

Παντως ο,τι και να συμβαινει, ειναι κουκια μετρημενα. Ενα εμπειρο ματι ειναι σε θεση να δει με λυμενο μοτερ ποια ειναι η πηγη του προβληματος και να δρασει αναλογα.

*κοφτες κι ετσι!
Τι ειναι το cylinder glazing

DrBig
26/10/2013, 14:59
Εκ στοματος του αρχιμηχανικου της γιαμαχα αγγλιας, κατασταση κατα την οποια δημιουργειται ενα υαλωδες στρωμα στα χιτωνια λογω χρησης συνθετικου λαδιου σε μοτερ που δεν πιεζεται, το οποιο εν συνεχεια αποτρεπει τα ελατηρια απο το να κανουν σωστα την δουλεια τους.

soter3gm
26/10/2013, 16:23
Εκ στοματος του αρχιμηχανικου της γιαμαχα αγγλιας, κατασταση κατα την οποια δημιουργειται ενα υαλωδες στρωμα στα χιτωνια λογω χρησης συνθετικου λαδιου σε μοτερ που δεν πιεζεται, το οποιο εν συνεχεια αποτρεπει τα ελατηρια απο το να κανουν σωστα την δουλεια τους.

Ναι αλλά αυτό γίνετε και στα GSXR1100 ? ZZR1100 ? CBR1000F της ίδιας χρονολογίας που έπιναν το Κ@λο τους και αυτά ??

DrBig
26/10/2013, 17:02
Ναι αλλά αυτό γίνετε και στα GSXR1100 ? ZZR1100 ? CBR1000F της ίδιας χρονολογίας που έπιναν το Κ@λο τους και αυτά ??

Τα CBR1000F δεν εκαιγαν σταγονα (τρια ειχα), για τα αλλα δε ξερω!
Παντως, επειδη η στοιχομυθια που ανεφερα ελαβε χωρα πριν απο 15 χρονια, παιζει αυτο να μη συμβαινει στα συγχρονα συνθετικα λαδια.

soter3gm
26/10/2013, 20:55
Τα CBR1000F δεν εκαιγαν σταγονα (τρια ειχα), για τα αλλα δε ξερω!
Παντως, επειδη η στοιχομυθια που ανεφερα ελαβε χωρα πριν απο 15 χρονια, παιζει αυτο να μη συμβαινει στα συγχρονα συνθετικα λαδια.

Μωρέ στα ψιλά έκαιγαν και αυτά, αλλά άστο ....πριν το τωρινό μου είχα το 88αρι το 90αρι το 96αρι και μετά το R1 και άμα δώσω το τωρινό μου πάλι 96αρι θα πάρω, όλα μα όλα έκαιγαν λάδια Αθήνα Αίγιο και άναβαν λαμπάκι λαδιών και με ειμί συνθετικά λάδια.
Από τους οδηγούς και τα τσιμουχάκια, μετά από καλό "φτιάξιμο" δεν έκαιγαν σταγόνα και ας τα "έλιωνα" αλλά μηλάμε πως οι οδηγοί και οι βαλβίδες ήταν ταιριασμένα απόλυτα μπορεί και να άλλαζα και 30 οδηγούς μέχρι να τους ταιριάξω με της βαλβίδες και τσιμουχάκια έβαζα από κάποιο άλλο gsxr ? νομίζω ? ...δεν θυμάμαι καλά..... το μηχανάκι του φίλου μας έχω την εντύπωση πως έκαιγε λιγότερα από όλα τα άλλα, λόγο καλύτερων ανοχών