PDA

View Full Version : Προβλημα με "ανα διαστηματα" κολημενο ΠΙΣΩ τροχο



zannisvel
26/10/2013, 08:47
Γεια σας παιδια!!
Σημερα πρωι πρωι ετοιμαστηκα και πηγαινα με το ΧΤ να το γεμισω και να κοιταξω πιεσεις στα λαστιχα και να του ριξω και ενα πλυσιματακι για τη βολτα που ειχε κανονιστει για Λουτρακι σημερα. :cry:
Πριν γραψω τι εγινε να πω οτι λιγο καιρο τωρα ενιωθα μια δυσκολια να κανω οπισθεν το μηχανακι και αναγκαζομουν να κατεβω και να σπρωξω. Λεω εχουν φαγωθει τα τακακια στραβα, εχουν δημιουργηθει ανοχες και προς τα πισω βρισκει.
Σημερα ηταν μια απο αυτες τις μερες, ανεβαινω πανω στο μηχανακι και δυσκολευομαι να το κανω πισω, αλλα οκ λεω αλλαζω τακακια και δισκο αυριο. Μπροστα τσουλαγε κανονικα. Παω 50-60 μετρα και το νιωθω λιγο σκληρο, λεω κρυο ειναι παω να περασω κατι νερα στο δρομο χανει τη προσφυση το πισω και μου κανει μια κωλια..... Τα ειδα ολα.. :eyepop:

Τωρα που θελω τη βοηθεια σας. Ειναι φρενα; Να του αλλαξω δισκο τακακια και να δω τι γινεται? Τι να κοιταξω? Η αλυσιδα ειναι οκ, το ιδιο και τα ρουλεμαν. το υγρο των φρενων καινουριο DOT4.

To περιεργο ειναι οτι δεν το κανει παντα αλλα αν το κανει ενω κινουμε ευθεια τοτε ειναι και επικυνδινο.

Μια βολτα ειπα να κανω και να.... :sad:

Ευχαριστω πολυ και sorry που το κουρασα τοσο πολυ και εγραψα την ιστορια της ζωης μου.

MG-KTiNoS
26/10/2013, 09:11
αΦΟΎ είχες πρόβλημα ρε φίλε ΓΙΑΤΙ πήγες βόλτα???
(κατ αρχήν)

Τ άλλα μπορείς να τα τσεκάρεις ένα ένα.

devil's animal
26/10/2013, 09:16
κατ'αρχην σηκωσε με ενα σταντ την πισω ροδα στον αερα και προσπαθησε να την γυρισεις και απο τις 2 κατευθυνσεις για να δεις που βρισκει και σε ποιο σημειο...
αυτος ειναι και ο καλυτερος τροπος να δεις τι γινεται...με την αισθηση...

ειναι χαζο και μονο που θα το γραψω, αλλα δες μηπως λογο συνηθειας πατας το πισω φρενο με το ποδι σου...εχω δει πολλους παπακηδες να το κανουν ασυναισθητα και να πηγαινει το παπι φρεναριστο..:eek:

αλλα ετσι οπως μας τα λες, εγω πιστευω οτι μαλλον ειναι ρουλεμαν τροχου...:sick:

teogtp
26/10/2013, 09:18
Δες μην ειναι κολημενη η δαγκανα απο το πισω φρενο.
Μπορει να ξεκολαει προσωρινα και με το που αρχιζει να τσουλαει ο τροχος
ανεβαζει θερμοκρασια λογο τριβης του τακακιου και ξαναφρακαρει λογο ανοχων.
Τωρα για την αλυσιδα αν αυτη δεν εχει "κατσαρωματα" δεν νομιζω να σου την κανει την "στραβη".
Μετα πας για ρουλεμαν,αλλα Θα μου κανει εντυπωση αν ειναι αυτο γιατι το ρουλεμαν
συνηθως "προειδοποιει".(Κανει θορυβο)

RaGe_Raptor
26/10/2013, 09:20
ψηφίζω ρουλεμάν

zannisvel
26/10/2013, 09:26
Το σηκωσα και τσουλαγε ρε γ@μωτο, το ρουλεμαν φαινεται ενταξει, δεν κανει θορυβο και ουτε παιζει ο τροχος, ασε που το ρουλεμαν το καταλαβαινεις. Τωρα για τη δαγκανα φοβαμαι.

sonic22
26/10/2013, 09:32
Αφου βαλεις την μηχανη σε βαση με τον πισο τροχο στον αερα περιστρεφεις και βλεπεις αν εμφανιζετε το προβλημα

Κομποι στην αλυσιδα (ή και καπου να σκαλωνει π.χ. λαστιχο)
Την λασκανεις και βλεπεις αν λυθηκε το προβλημα. Αν ναι αλλαγη αλυσιδας, αν οχι την αφηνεις λασκα.
Εμβολακια δαγκανας (ή υπερβολικα υγρα φρενων ή υγρα φρενων με επικαθησεις)
Αφαιρεις την δαγκανα και βλεπεις αν λυθηκε το προβλημα
Ρουλεμαν τροχου
Αφου δεν ειναι κατι αλλο ειναι αυτο. Κατεβαζεις τροχο και ελεγχεις.

υ.γ. περιπτωση να εχεις κανει κατι λαθος στους αποστατες ή στην δυναμη σφηξηματος;
υ.γ.2 οτι λενε και οι αποπανω γραφω απλα πιο αναλυτικα.

zannisvel
26/10/2013, 09:33
αΦΟΎ είχες πρόβλημα ρε φίλε ΓΙΑΤΙ πήγες βόλτα???
(κατ αρχήν)

Τ άλλα μπορείς να τα τσεκάρεις ένα ένα.

Δεν πηγα βολτα MG, θα πηγαινα αν ηταν ολα καλα. Δεν ειμαι αφελης ειδικα με την ασφαλεια μου. Το ειχα κοιταξει ειχα βγαλει το συμπερασμα μου και ημουν πολυ προσεκτικος.

Pan (dvs)
26/10/2013, 09:45
Πιθανοτατα η βαλβιδα του πισω φρενου,θελει καθαρισμα και λιπανση.Μπορει και να θελει αλλαγη αλλα συνηθως μετα το καθαρισμα λειτουργει κανονικα.Επισης αν σου μπλοκαρε κανα δυο φορες ισως τα τακακια ανεβασανε αρκετη θερμοκρασια και να θελουνε αλλαγμα.
Αν σε ταξιδι σου το ξανακανει,απλα την ξεβιδωνεις και δεν εχεις πισω φρενο.

zannisvel
26/10/2013, 09:55
Πιθανοτατα η βαλβιδα του πισω φρενου,θελει καθαρισμα και λιπανση.Μπορει και να θελει αλλαγη αλλα συνηθως μετα το καθαρισμα λειτουργει κανονικα.Επισης αν σου μπλοκαρε κανα δυο φορες ισως τα τακακια ανεβασανε αρκετη θερμοκρασια και να θελουνε αλλαγμα.
Αν σε ταξιδι σου το ξανακανει,απλα την ξεβιδωνεις και δεν εχεις πισω φρενο.

Ποια βαλβιδα εννοεις ακριβως? τη βαλβιδα της εξαερωσης?
thanks

panos_zip
26/10/2013, 10:17
Ότι είπαν οι από πάνω.
Υπάρχουν και σπρέι καθαρισμού για φρένα.
Μπορείς να βγάλεις την δαγκάνα και να προσπαθήσεις να την καθαρίσεις.

zephyr1
26/10/2013, 10:28
Εμβολακια δαγκανας (ή υπερβολικα υγρα φρενων ή υγρα φρενων με επικαθησεις)
Αφαιρεις την δαγκανα και βλεπεις αν λυθηκε το προβλημα


Αυτο εννοει ο PAN dvs.
Παρε τι δαγκανα στα χερια ,βγαλε τα τακακια και σπρωξε τα εμβολακια να δεις αμα κουνιουντε ανετα μεσα-εξω.

Pardalotzatziki
26/10/2013, 10:38
Εκανες καποια εργασια και εβγαλες τον πισω τροχο, τωρα τελευταια?

Η "κωλια" γιατι εχει σχεση με το κολλημα αυτο? Γκαζωσες και καλα για να ξεκολλησει?

teogtp
26/10/2013, 10:53
Εκανες καποια εργασια και εβγαλες τον πισω τροχο, τωρα τελευταια?

Η "κωλια" γιατι εχει σχεση με το κολλημα αυτο? Γκαζωσες και καλα για να ξεκολλησει?

Φρακαρε ο τροχος και "κωλιασε"

Pardalotzatziki
26/10/2013, 10:57
Φρακαρε ο τροχος και "κωλιασε"

Σκεφτηκα οτι ισως ξεκολλησε στιγμιαια και εγινε αυτο..

zannisvel δες κατι χαζο και απλο. Τον πισω αξονα, μηπως εχει σφιχτει παρα πολυ και κολλαει ο τροχος...

second thought....ελεγξε το και αυτο αλλα αφου ειπες οτι το σηκωσες και γυρναει ανετα κατι αλλο ισως φταιει..

Κατεβασε τροχο και ψαξτα ολα..

karellen
26/10/2013, 11:55
Μην το παίρνετε σαν δεδομένο το ότι σήκωσε τον τροχό στον αέρα,τον τσούλησε και δεν έδειξε τίποτα.
Ένα 'παρμένο' ρουλεμάν συνήθως δεν δείχνει τη βλάβη έτσι απλά,χρειάζεται να το καταπονεί λίγο φορτίο για να σκαλώσει.
Μπορεί με το κύλημα στον αέρα να σκάλωσε ελάχιστα αλλά λόγω στροφορμής να μην κατάλαβε τίποτα ο άνθρωπος.

Ο φίλος ας το κοιτάξει πάλι πιο προσεκτικά.

zannisvel
26/10/2013, 12:02
Παιχνιδια που παιζει το μυαλο...
Δεν μπορουσα να κανω πισω αρα ειχα επικεντρωθει στο πισω μερος
Ηρθε και η κωλια και λεω σιγουρα.
Το σηκωνω παλι ολα γυριζαν σωστα, βγαζω δισκοφρενα βγαζω τακακια τα καθαριζω, ο τροχος και τα ρουλεμαν ολα καλα και στη θεση τους.
Τω παω μια δοκιμαστικη ξανα και τελικα η κωλια ειχε γινει απο λαδια στο δρομο. (ξαναπερασα απο το ιδιο σημειο και εχουν ριξει χωμα τωρα)
Αρα το ξαναπαρκαρω και ξεκιναω το μπροστα τροχο Βγαζω τη δαγκανα και ολα γυριζουν σωστα. Αρα πεταγομαι να παρω ενα δισκο και τακακια και ενα σπρε'ι' που τελειωσε και βλεπουμε.

sapila racing
26/10/2013, 12:17
Παντως το φαινόμενο να κολλάει το φρένο οταν ο τροχός γυρίζει προς την ανάποδη φορά απο την κανονική συνήθως συμβαίνει οταν κολλάει καποιο έμβολο.

notakos600
26/10/2013, 13:14
Παντως το φαινόμενο να κολλάει το φρένο οταν ο τροχός γυρίζει προς την ανάποδη φορά απο την κανονική συνήθως συμβαίνει οταν κολλάει καποιο έμβολο.

+600

Pan (dvs)
26/10/2013, 13:29
Αυτο εννοει ο PAN dvs.
Παρε τι δαγκανα στα χερια ,βγαλε τα τακακια και σπρωξε τα εμβολακια να δεις αμα κουνιουντε ανετα μεσα-εξω.

Ναι αυτο.Δεν ειδα που το εγραψε και ο sonic22.

zannisvel
26/10/2013, 13:32
Πηγα και πηρα δισκο, τακακια και καθαριστικο. Οταν βγαλω τη δαγκανα θα την καθαρισω καλα και θα ελεγξω και τα εμβολακια. Πως θα κρατησω το μπροστα ψηλα χωρις να χρειαστει να αγορασω stand?

sapila racing
26/10/2013, 13:43
Πως θα κρατησω το μπροστα ψηλα χωρις να χρειαστει να αγορασω stand?

Mε γρύλλο απο κάτω.

MG-KTiNoS
26/10/2013, 15:47
καφάσι....
:D

sonic22
26/10/2013, 16:34
Πως θα κρατησω το μπροστα ψηλα χωρις να χρειαστει να αγορασω stand? Σουζα και ο μηχανικος απο διπλα σε παπακι.
Μπορει να μην τα καταφερετε αλλα σιγουρα θα εχετε μια τρομερη ιστορια να λετε.

zannisvel
27/10/2013, 09:46
Σουζα και ο μηχανικος απο διπλα σε παπακι.
Μπορει να μην τα καταφερετε αλλα σιγουρα θα εχετε μια τρομερη ιστορια να λετε.

Γινεται σιγουρα η μου λες μ@λ@κιες? Θα με χρεωσει παραπανω για εργατικα?

notakos600
27/10/2013, 09:48
Γινεται σιγουρα η μου λες μ@λ@κιες? Θα με χρεωσει παραπανω για εργατικα?

Καλά αυτός γράφει μαλ@κίες, εσύ το έχαψες και ρωτάς περαιτέρω πληροφορίες; :lol: :beer:
Γειά σου ρε σόνικ επιστήμονα. :beer:

zannisvel
27/10/2013, 09:53
Καλά αυτός γράφει μαλ@κίες, εσύ το έχαψες και ρωτάς περαιτέρω πληροφορίες; :lol: :beer:
Γειά σου ρε σόνικ επιστήμονα. :beer:

Κοιτα ειναι μια τεχνικη που η αληθεια ειναι δεν την ειχα σκεφτει, και στην Ελλαδα της κρισης ποιος ξερει που μπορει να φτασει το μυαλο του μηχανικου...:lol:

Πισω στο θεμα μας τωρα, παπακι η κανα ζετακι θα ειναι καλυτερα?
:rotflmao::rotflmao:

zannisvel
27/10/2013, 09:55
By the way.

Νεα για τα φρενα θα εχω αυριο γιατι σημερα εχει βολτιτσα, καφεδακι, και χαλαρωμα!!

notakos600
27/10/2013, 09:59
Κοιτα ειναι μια τεχνικη που η αληθεια ειναι δεν την ειχα σκεφτει, και στην Ελλαδα της κρισης ποιος ξερει που μπορει να φτασει το μυαλο του μηχανικου...:lol:

Πισω στο θεμα μας τωρα, παπακι η κανα ζετακι θα ειναι καλυτερα?
:rotflmao::rotflmao:

Χλοοκοπτικό κήπου με κάθισμα οδηγού για να ξεδιπλώσει όλο το ταλέντο του ο μεκάνικ... ρε τι γράφουμε πρωί-πρωί...:bawl:


By the way.

Νεα για τα φρενα θα εχω αυριο γιατι σημερα εχει βολτιτσα, καφεδακι, και χαλαρωμα!!

By the way, Το αγωι ξυπνά τον αγωγιάτη, βάλε και φωτό από την επισκευή.

Pan (dvs)
27/10/2013, 11:09
By the way.

Νεα για τα φρενα θα εχω αυριο γιατι σημερα εχει βολτιτσα, καφεδακι, και χαλαρωμα!!

Με την ελπιδα να μην κολλησουνε τα φρενα.:D

zannisvel
27/10/2013, 18:01
Με την ελπιδα να μην κολλησουνε τα φρενα.:D

Με εχεις βαλει στο ματι....:D

Με το κουτι κυκλοφορω...:wave2:

Pan (dvs)
27/10/2013, 18:22
Με εχεις βαλει στο ματι....:D

Με το κουτι κυκλοφορω...:wave2:

Οχι ρε φιλε.Πλακα κανουμε.:beer:

zannisvel
27/10/2013, 18:40
Οχι ρε φιλε.Πλακα κανουμε.:beer:

Don't worry και 'γω πλακα κανω. :beer:
Αν κατσουμε και παρεξηγηθουμε και μεσω forum ασ'τα...κλαψ'τα...

zannisvel
28/10/2013, 10:37
ΔΕΝ ΕΧΩ LOCTITE..........

Αν ειναι δυνατον ξεχασα να παρω το πιο σημαντικο και ολα ειναι κλειστα, κατι φιλους που ρωτησα νομιζαν οτι μιλαω κινεζικα. Να αναβαλω την επισκευη η να τα βιδωσω χωρις loctite και να βαλω αυριο με το καλο?

zannisvel
28/10/2013, 16:37
Ρε παιδες κατι ακομα, Πηγα οπως σας ειπα και πηρα δισκους και τακακια. Πηγα σε πολυ αξιολογο μαγαζι και πολυ γνωστο και αγορασα δισκο artrax επειδη μου το τον προτειναν και δεν ειχαν brembo h braking που ηθελα. Με επιασαν κοροιδο 85euros ηταν. Ειναι επικυνδινος η να τον βαλω? Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να τον γυρισω γιατι τον εβγαλα απο την συσκευασια για να τον δοκιμασω, οσο αναφορα διαστασεις κλπ. Τους πουλανε στα περισσοτερα μαγαζια στην αθηνα λετε να εχω προβλημα?

zannisvel
25/11/2013, 14:53
Λοιπον αλλαξα δισκους μπροστα-πισω, τακακια, σωληνακια ηψυλης, καθαρισα δαγκανες - εμβολακια, και εκανα εξαερωση με τον πατροπαραδοτο τροπο: Ανοιξε- Τραβα- Αφησε- Κλεισε.
Δεν υπαρχει πιο ευκολο μηχανακι για να λερωσεις τα χερια σου. Τελος!! :D
Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι τα σωληνακια τα αλλαξα γιατι δεν ξερω ο προηγουμενος τα ειχε αλλαξει ποτε. Τα καινουρια που πηρα τα ρακορ τους ειναι βιδωτα (VENHIL) πως θα παρατηρησω αν τρεχουν η οχι. (αλλαξα και τα χαλκινα ροδελακια)
Οταν δακρυζουν φαινεται η απλα υπαρχει μια σχετικη υγρασια στις ενωσεις. Αυτη τη στιγμη δεν φαινεται να χανει. Υπαρχει καποιος τροπος να το τεσταρω για μη βρεθω προ εκπληξεως?

notakos600
25/11/2013, 15:13
Λοιπον αλλαξα δισκους μπροστα-πισω, τακακια, σωληνακια ηψυλης, καθαρισα δαγκανες - εμβολακια, και εκανα εξαερωση με τον πατροπαραδοτο τροπο: Ανοιξε- Τραβα- Αφησε- Κλεισε.
Δεν υπαρχει πιο ευκολο μηχανακι για να λερωσεις τα χερια σου. Τελος!! :D
Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι τα σωληνακια τα αλλαξα γιατι δεν ξερω ο προηγουμενος τα ειχε αλλαξει ποτε. Τα καινουρια που πηρα τα ρακορ τους ειναι βιδωτα (VENHIL) πως θα παρατηρησω αν τρεχουν η οχι. (αλλαξα και τα χαλκινα ροδελακια)
Οταν δακρυζουν φαινεται η απλα υπαρχει μια σχετικη υγρασια στις ενωσεις. Αυτη τη στιγμη δεν φαινεται να χανει. Υπαρχει καποιος τροπος να το τεσταρω για μη βρεθω προ εκπληξεως?

Θα έσταζαν υγρά κάτω όταν πατάς φρένο.;)

zannisvel
25/11/2013, 15:16
Θα έσταζαν υγρά κάτω όταν πατάς φρένο.;)

Ευχαριστω για την απαντηση. Και αν σταξουν υγρα τραβαει και αερα μεσα το συστημα?

notakos600
25/11/2013, 15:22
Ευχαριστω για την απαντηση. Και αν σταξουν υγρα τραβαει και αερα μεσα το συστημα?

Εφόσον υπάρχει δίοδος προς τα έξω χάνεις σταδιακά την πίεση των φρένων.

zannisvel
25/11/2013, 15:25
Εφόσον υπάρχει δίοδος προς τα έξω χάνεις σταδιακά την πίεση των φρένων.

Εισαι super!! Ξανα-Ευχαριστω!!:beer:

notakos600
25/11/2013, 15:29
Εισαι super!! Ξανα-Ευχαριστω!!:beer:

Συνήθως με το που θα πατήσεις πρώτη φορά το φρένο θα στάξει. Καλά μαστορέματα. :beer:

sonic22
25/11/2013, 16:33
Τα καινουρια που πηρα τα ρακορ τους ειναι βιδωτα (VENHIL)
Ενωεις οτι ειναι τετοια ε?
304348

Αν δεν εισαι σιγουρος για την ποιοτητα ή την τοποθετηση που σου κανανε δεν υπαρχει ασφαλης τροπος για να το τσεκαρεις. Το να περιμενεις να δακρισει ή ακομα χειρωτερα να σταξει ειναι ρώσικη ρουλετα.

Αν εμπιστευεσαι τον τυπο που στα πουλησε και στα τοποθετησε, μερικα πολυ εντονα φρεναρισματα σε καμια αλλανα ισος να σου διωξουν τον φοβο.

Προφανος και η παραμικρη διαροη ή σπογκοδης αισθηση (αερας) πρεπει να σε προβληματισει πολυ αμεσα.
ΟΙ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΡΟΗ.

zannisvel
25/11/2013, 16:40
Ενωεις οτι ειναι τετοια ε?
304348

Αν δεν εισαι σιγουρος για την ποιοτητα ή την τοποθετηση που σου κανανε δεν υπαρχει ασφαλης τροπος για να το τσεκαρεις. Το να περιμενεις να δακρισει ή ακομα χειρωτερα να σταξει ειναι ρώσικη ρουλετα.

Αν εμπιστευεσαι τον τυπο που στα πουλησε και στα τοποθετησε, μερικα πολυ εντονα φρεναρισματα σε καμια αλλανα ισος να σου διωξουν τον φοβο.

Προφανος και η παραμικρη διαροη ή σπογκοδης αισθηση (αερας) πρπεει να σε προβληματισει πολυ αμεσα.
ΟΙ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΡΟΗ.

Εγω τα τοποθετησα και μπορω να πω οτι με εμπιστευομαι. Εχω αλλαξει πολλες φορες φρενα σωλινακια κλπ αλλα παντα τα ρακορ ηταν πρεσαριστα γι'αυτο και ρωταω. Το οδηγω και τα φρενα ειναι μια χαρα. Εχω μαρκαρει και με πολυ λεπτο ανεξίτηλο τη σταθμη και στα στα 2 δοχεια για να ειμαι σιγουρος.

zannisvel
25/11/2013, 16:45
Ναι αυτου του τυπου ειναι αυτα που εβαλα. Προσπαθησα να τα σφιξω οσο μπορω χωρις να κανω ζιμια στα ρακορ.

sapila racing
25/11/2013, 16:46
Εγω τα τοποθετησα και μπορω να πω οτι με εμπιστευομαι. Εχω αλλαξει πολλες φορες φρενα σωλινακια κλπ αλλα παντα τα ρακορ ηταν πρεσαριστα γι'αυτο και ρωταω. Το οδηγω και τα φρενα ειναι μια χαρα. Εχω μαρκαρει και με πολυ λεπτο ανεξίτηλο τη σταθμη και στα στα 2 δοχεια για να ειμαι σιγουρος.

H στλαθμη κατεβαλινει οσο λιώνουν τα τακάκια και δεν μπορείς να στηριχτείς σε αυτην.
Αν δεν χάνει πουθενά μετα απο μερικά γερά φρεναρίσματα λογικά είναι ΟΚ.

zannisvel
25/11/2013, 16:48
H στλαθμη κατεβαλινει οσο λιώνουν τα τακάκια και δεν μπορείς να στηριχτείς σε αυτην.
Αν δεν χάνει πουθενά μετα απο μερικά γερά φρεναρίσματα λογικά είναι ΟΚ.

ΚΑι λογικα τα φρεναρισματα δεν χρειαζεται να ειναι εν κινησει. ετσι δεν ειναι? την ιδια πιεση δεν ασκει? Θα βαλω ενα zip-tie kai sta duo frena (sfixta) kai aporofitiko xarti se oles tis enwseis kai tha to afisv kana 5lepto na dw an tha exw kati.

zannisvel
25/11/2013, 16:50
sorry για τους λατινικους χαρακτηρες αφαιρέθηκα τελειως....:)

sonic22
25/11/2013, 16:57
Αν δεν χάνει πουθενά μετα απο μερικά γερά φρεναρίσματα λογικά είναι ΟΚ.
Εκτος και αν λασκαρουν αργωτερα τα ρακορ απο τους κραδασμους...

υ.γ. τα φρενα πανικου με τα φρενα σταματημενος, εκτος απο την διαφορα στην δυναμη που βαζεις εχει και διαφορα στην θερμοκρασια των υγρων.

zannisvel
25/11/2013, 17:00
οι κραδασμοι λογικα εκτονωνονται στο σωληνακι και στη δαγκανα αρα δε νομιζω να εχω τετοι προβλημα αλλα μπορω να το κοιταω που και που. Αφου με ενα κατσαβιδι ειμαι παντα. Αστα νομιζω ειμαι αρρωστος.

zannisvel
27/11/2013, 19:36
Τη δευτερα αν θυμαστε παραπονιομουν για εναν ηχο και κραδασμους στο μπροστινο μερος και νομιζα οτι ειναι τα ρουλεμαν. Τελικα ειχα βαλει τα τακακια αναποδα. Τη Κυριακη που εβαλα τα σωληακια υψηλης εβγαλα τη δαγκανα να τη ξανακαθαρισω για να μην κανω μισες δουλειες και μετα λογω απροσεξιας τοποθετησα τα τακακια αναποδα. Δεν υπηρχε κινδυνος γιατι τα πιρακια ειχαν περασει αλλα το μισοφεγγαρο αντι να εχει αγκαλιασει το αξονακι ηταν απο την αλλη μερια και ηταν στον αερα. και επαιζε λιγο. Μετα απο λιγο googlarisma δεν ειμαι ο μονος που το εχει κανει.

Η μονη μαλακια ειναι οτι επρεπε να βγαλω τον τροχο παλι για να καταλαβω οτι τα ρουλεμαν ειναι μια χαρα. :lol: :lol:

virus
27/11/2013, 22:31
δεν πειραζει... μαθαινεις :beer:

Pardalotzatziki
27/11/2013, 23:36
Αφου δεν δημιουργησες κανενα αλλο προβλημα, ενταξει...
Περισσοτερη προσοχη αλλη φορα... :)

sonic22
28/11/2013, 00:47
Εγω τα τοποθετησα και μπορω να πω οτι με εμπιστευομαι.

Τελικα ειχα βαλει τα τακακια αναποδα
Ουτε τον κωλο σου μην εμπιστευεσαι γιατι εκει που νομιζεις οτι θα καλσεις χεζεσε Λεει μια παροιμια...


υ.γ. Ολοι κανουμε λαθη. :beer:

zannisvel
28/11/2013, 07:58
Ουτε τον κωλο σου μην εμπιστευεσαι γιατι εκει που νομιζεις οτι θα καλσεις χεζεσε Λεει μια παροιμια...


υ.γ. Ολοι κανουμε λαθη. :beer:

Με εφαγε η σιγουρια...:rolleyes:

Τωρα πρεπει να βαλω και τα τσιμουχακια στο προγραμμα γιατι τα ειδα λιγο ταλαιπωρημενα.