PDA

View Full Version : Kle 500 sm. καλα οχι και sm



SONone
27/10/2013, 17:43
(πρεπει να μαζεψω τπτ απο τον δρομο καμια παλιατζουρα να ασχοληθω γιατι ολο με τρωνε διαφορες σκεψεις.)

η σκεψη αυτου του μηνα....
το μηχανακι : kle 500.
το προβλημα : (ουσιαστικα κανενα απλος εγκεφαλικο δικο μου) 21' στον μπροστινο τροχο ειναι πολλες... :p
η ιδεα : ζαντα 17'-19'
σκεψεις : 19' απο pegaso (λεω απο pegaso γιατι.. εχουν τις ιδιες τρυπες για ακτινες 36.... και στο πισω λαστιχο κλε και πηγασος εχουν τις ιδιες διαστασεις) γενικα προσπαθουμε να κανουμε την δουλεια μας οικονομικά. (δεν ειναι θεμα εμφανησης οποτε να συζηταω για excel ασε που ειναι και ακριβουτσικες)
η λυση : (εδω θελω βοηθεια.)για πετε.........
η λογικη μου λεει περνω ενα κεντρο κλε και βαζω πανω τις ακτινες και στεφανι του πηγασου.(σημιωση δεν θελω να χαλασω την ζαντα μου ωστε να μπορω ανα πασα στιγμη να επαναφερω την εργοστασιακη κατασταση)
το κοστος : οσοι γνωριζουν ας μιλησουν τωρα. ( κεντρο κλε,ζαντα φουλλ απο πηγασο , ακτινολογηση,πλεξιμο ? αυτα ειναι??? )
οι εχτρα αλαγες : δεν θελω να επεμβω σε αναρτησεις κτλπ κτλπ για να μπορω να επαναφερω την κατασταση. γιαυτο και λεω 19' και οχι 17' (δεν ξερω αν λεω κατι σωστα ακουω....)
βαρατε ελευθερα.!!!

KostasV2
27/10/2013, 22:20
Αν χρησιμοποιούσες ολόκληρο τον τροχό του Πήγασου; Ρουλεμάν, αποστάτες άξονα (αν χρειάζονται) και αποστάτης δαγκάνας.

SONone
27/10/2013, 23:50
τωρα που το σκέφτομαι θα εχω και λάθος χλμ στο κοντερ??

Λευκάδιος
28/10/2013, 01:23
τωρα που το σκέφτομαι θα εχω και λάθος χλμ στο κοντερ??

Αν το κοντερ διαβαζει απτον μπροστινο τροχο μεσω ατερμονα θα εχεις λαθος ενδειξεις.Μια λυση ειναι η προσθηκη ποδηλατικου κοντερ που θα το ρυθμισεις για τον 19αρη.
Αν επιλεξεις στεφανι απο Πηγασο μπορει να χρειαστεις και καινουργιες ακτινες ωστε να ταιριαξουν στο κεντρο του Kle.
Πιστευω οτι ολη αυτη η διαδικασια δεν θα σου βγει φτηνα.Γιατι δεν κοιτας μηπως βρεις ετοιμες μοταρντ ζαντες απο KLR650?Το πηρουνι ειναι ιδιο με του KLE και πολυ πιθανον και το ψαλιδι.

zannisvel
28/10/2013, 10:21
Καλημερα!!!

Για ριξε και μια ματια εδω.
http://www.car.gr/parts/view/2908764/

Πρεπει να τις πουλαει καιρο και μπορει να τις παρεις σε καλη τιμη. Με αυτο το τροπο κρατας και τις δικες σου στην αποθηκη για οταν θελεις να ξαναλλαξεις.

Το δικο μου το XT to πηρα sm και μεσα στη πολη το νιωθω πολυ σταθερο, το ιδιο και στις μεγαλες ταχυτητες. Αν δεν βγαινεις χωμα εγω το προτεινω!! Ακομα και χωματοδρομο πηγαινεις αλλα προσεκτικα και με το που ξαναβγεις ασφαλτο πολυ προσεκτικα γιατι γλυστραει ακομα περισσοτερο μεχρι να φυγει η σκονη.

KotsosDR
28/10/2013, 14:04
μπορει να ειναι και ηλιθια η ερωτηση μου , αλλα βαζοντας 19αρι τροχο μπροστα λογικα θα εχει σαν συνεπεια να χαμηλωσει κιολας ... μηπως θα πρεπει να χαμηλωσει και πισω αντιστοιχα για να μη χαλασεις τη γεωμετρια του ?

Προσωπικα ειμαι κατα του 19αρη ... δε πιστευω θα κερδισεις και πολλα παραπανω , αντιθετα αμα δωσεις το ΚLΕ και παρεις versys εχεις ενα KLE αναβαθμισμενο παντου , καλα ζυγισμενο και με 17αρη .. Σκεψου το :beer:

SONone
28/10/2013, 16:18
λογικα θα συμφωνήσουν οσοι ειχαν/εχουν οτι σου δινει την αισθηση οτι το μηχανακι δεν παταει καλα μπροστα. ενωω ανοίγοντας γκαζι και στριβωντας αναγκαζομαι να ριξω ολο το βαρος μου στο μπροστινο για να νιωσω οτι παταει καλητερα η μπροστα ροδα. πραγμα που δεν το εχω νιωσει με αλλα μηχανακια πχ suzuki freewind. οποτε πιστεύω πως θα βελτιωθει. και αυτος ειναι και ο βασικος λογος που θελω να δοκιμασω απλα μια ζαντα να δω τι γινετε.
οσο για το να αγορασω μια αλλη μηχανη πραγματικα ειναι τοσο ευκολα τα οικονομικα σας??.. μακαρι να ειναι. δυστηχως εγω δεν μπορω . απλος προσπαθω να βελτιωσω οτι εχω.

Λευκάδιος
28/10/2013, 17:58
Απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι στο αμορτισερ και οχι μπροστα.Αν το αμορτισερ ειναι ταλαιπωρημενο το βαρος του αναβατη ελαφραινει το μπροστινο που γινεται ασαφες στο δρομο.Ειχα KLE με αφτερμαρκετ αμορτισερ και το μπροστινο δεν ειχε τετοια συμπεριφορα.

SONone
28/10/2013, 18:38
να στοχευσω στο πισω αμορτισερ λες?... χμμμμ οκ θα το εξετασω!

gregogti
28/10/2013, 21:46
το πισω αμορτισερ ρυθμιζετε η προφορτιση του ελατηριου .σφιχτο τερμα οσο παει .

KotsosDR
29/10/2013, 00:45
Απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι στο αμορτισερ και οχι μπροστα.Αν το αμορτισερ ειναι ταλαιπωρημενο το βαρος του αναβατη ελαφραινει το μπροστινο που γινεται ασαφες στο δρομο.Ειχα KLE με αφτερμαρκετ αμορτισερ και το μπροστινο δεν ειχε τετοια συμπεριφορα.

Και εγω δεν ειχα προβλημα με τη προφορτιση πισω τερμα .

ktmakis
29/10/2013, 09:41
To Kle γενικά μπροστά είναι σουμιές. Ενα σετ ελατήρια και κράτα τον 21" να ανεβαίνεις πεζοδρόμια, σκάλες, κλπ...

gregogti
29/10/2013, 10:58
μπορεις μπροστα να αλαξεις τα λαδακια μονος σου πανευκολα να του βαλεις 15W και να φτιαξεις 2 προσθηκες 3ποντων και να τα βαλεις στα ελατηρια .θα δεις αλλο μπροστινο............

SONone
29/10/2013, 14:29
μπορεις μπροστα να αλαξεις τα λαδακια μονος σου πανευκολα να του βαλεις 15W και να φτιαξεις 2 προσθηκες 3ποντων και να τα βαλεις στα ελατηρια .θα δεις αλλο μπροστινο............

προσθηκες? (δλδ ειναι λιγο κλασμενα οποτε τα ανεβαζουμε λιγο? )

gregogti
29/10/2013, 14:47
ναι καπως ετσι

ktmakis
30/10/2013, 09:41
Αποστάτες εννοεί μάλλον. Ειναι σαν να του σφίγγεις τη προφόρτιση.

OldMan
30/10/2013, 15:11
προσθηκες? (δλδ ειναι λιγο κλασμενα οποτε τα ανεβαζουμε λιγο? )
Το ύψος του μπροστινού και την αρχική βύθιση ανεβάζεις με τους αποστάτες...

Τα κλασμένα ελατήρια δεν τα ευωδιάζεις, ότι και να κάνεις...

Το παχύτερο λάδι θα βελτιώσει την απόσβεση συμπίεσης αλλά θα χειροτερέψει την απόσβεση επαναφοράς...

Στην περίπτωση της συμπίεσης "βοηθάει" το κλασμένο ελατήριο - αλλιώς θα βουτούσες με τα μάτια σε κάθε φρενάρισμα αλλά θα κάνει πολύ περισσότερη ώρα να επαναφέρει το μπροστινό στο κανονικό ύψος γιατί θα υπάρχει ο συνδυασμός μεγαλύτερης αντίστασης στην επαναφορά (λόγω παχύτερου λαδιού) με την μικρότερη δύναμη αντίδρασης του ελατηρίου (λόγω κλασίματος)

Κοινώς, κινδυνεύεις να πέσεις με τερματισμένο μπροστινό σε μια λακούβα μετα από φρενάρισμα ή σε μια δεύτερη κοντινή με την πρώτη..

gregogti
31/10/2013, 11:46
μπορεις να εχεις και δικιο αλλα εγω δεν παρατηρησα χειροτερη συμπεριφορα στην μοτο .βεβαια δεν κυνηγαω τις λακουβες και δεν το παω χωμα .η χρηση τις ειναι μες την πολη.

μπορεις να δοκιμασεις να φουσκωσεις και τα μπροστινα με 1 bar περιπου και να το δεις πως συμπεριφερετε

OldMan
31/10/2013, 15:36
μπορεις να δοκιμασεις να φουσκωσεις και τα μπροστινα με 1 bar περιπου και να το δεις πως συμπεριφερετε
Καλύτερα να μην το δώ...:wave2:

tifoso4ever
01/11/2013, 13:16
μπορεις μπροστα να αλαξεις τα λαδακια μονος σου πανευκολα να του βαλεις 15W και να φτιαξεις 2 προσθηκες 3ποντων και να τα βαλεις στα ελατηρια .θα δεις αλλο μπροστινο............

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ..... ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΝΑ ΚΛΕ ΦΙΛΟΥ ΕΤΣΙ, ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΕΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ!!!! ΚΑΙ ΜΕ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΚΟΣΤΟΣ....
ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΤΟ ΠΗΡΟΥΝΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΘΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ....

SONone
23/11/2013, 17:11
λοιπον εβγαλα τον αερα απο το μπροστινο (εχει βαλβιδουλες) και το μηχανακι εστρωσε.. οποτε λογικα τα ελατηρια μου και λαδακια ειμαι οκ το kle θα μεινει ως εχει ακομα.