PDA

View Full Version : CBF 125cc κούνημα τιμονιού με μεγάλη μπαγαζιέρα !



venumis
27/10/2013, 19:01
Γεια χαρά στα παιδιά,

Ενας φίλος μου εχει ενα cbf 125 κυβικά, του εχει βάλει μια μπαγαζιέρα Jivi 42 λίτρα και παραπονιέται οτι μεταξύ 40 - 60χλμ/ω του κουνιέται υπερβολικά το τιμόνι.Το εχει παει σε αρκετούς μάστορες και οι πιο πολλοι του εχουν πει οτι φταει η μεγάλη μπαγαζιέρα.

Εχει ρωτήσει κ εμένα αφου οδηγώ μηχανή περίπου στα 20 χρόνια και του είπα οτι αυτο σου λένε οι ειδικοί αυτο θα φταιει.
Με ρωτάει
-"Τι το προκαλεί"
και του απαντάω
-"Μάλλον η αεροδυναμική της μπαγαζιέρας"
και μου λεει
-"και τότε γιατι δεν το κάνει σχεδόν σε ολες τις ταχύτητες ?"

Εσεις τι άποψη έχετε περί τουτου ?

sapila racing
27/10/2013, 19:34
Εσεις τι άποψη έχετε περί τουτου ?

Τι άποψη να έχουμε? Είναι γνωστό οτι μια μπαγκαζιέρα πίσω, κανει πολλές μοτο να κουνάνε σε καποια χιλιόμετρα.
Οσο μικρότερο το μηχανάκι και μεγαλύτερη η μπαγκαζιέρα τόσο χειρότερο το πρόβλημα προφανώς.

DrBig
27/10/2013, 19:50
Το σωμα σου δημιουργει αυτο:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vortex-street-animation.gif
Το οποιο εν συνεχεια βαραει την μπαγκαζιερα.

venumis
27/10/2013, 20:17
Τι άποψη να έχουμε? Είναι γνωστό οτι μια μπαγκαζιέρα πίσω, κανει πολλές μοτο να κουνάνε σε καποια χιλιόμετρα.
Οσο μικρότερο το μηχανάκι και μεγαλύτερη η μπαγκαζιέρα τόσο χειρότερο το πρόβλημα προφανώς.

Ναι εντάξει γνωστό είναι απλά ήθελα μια τεκμηριωμένη απάντηση.

venumis
27/10/2013, 20:19
Το σωμα σου δημιουργει αυτο:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vortex-street-animation.gif
Το οποιο εν συνεχεια βαραει την μπαγκαζιερα.

Αρκετά ενδιαφέρον και τεκμηριωμένο.
Να φανταστώ οτι με δυο άτομα δεν θα έχουμε το συγκεκριμένο φαινόμενο με την μπαγαζιέρα αφου το δευτερο άτομο θα εξαλείφει τον αέρα του πρώτου και το δευτερο είναι πολύ κοντά στην μπαγαζιέρα για να το μεταδώσει.

DrBig
27/10/2013, 20:28
Αρκετά ενδιαφέρον και τεκμηριωμένο.
Να φανταστώ οτι με δυο άτομα δεν θα έχουμε το συγκεκριμένο φαινόμενο με την μπαγαζιέρα αφου το δευτερο άτομο θα εξαλείφει τον αέρα του πρώτου και το δευτερο είναι πολύ κοντά στην μπαγαζιέρα για να το μεταδώσει.

Ετσι ακριβως! Και οι δυο, τρεις με την μπαγκαζιερα θα δημιουργησουν το vortex street το οποιο θα τρωει στην μαπα ο απο πισω.
Το ιδιο συμβαινει αν βρισκεσαι πισω απο φορτηγο....