PDA

View Full Version : Ρουλεμαν τιμονιού - Σφήξιμο - Μια συμβουλή να γλυτώσω



costas_versys
28/10/2013, 16:42
Καλησπέρα σας,

Αλλαξα τα ρουλεμάν τιμονιού και η αντικατάσταση έγινε σύμφωνα με το manual. Ολα καλά με την τοποθέτηση, έκανα ένα σφίξιμο τα δυο παξιμάδα με την ασφάλειά τους ανάμεσα και όπως ήταν αναμενόμενο τα ξαναέσφιξα μετά από 200 χιλιόμετρα που έκατσαν καλά.

Ομως, μετά από 1500 χιλιόμετρα, τσούπ .. να κάτι μπόσικα .. κάτι τραντάγματα στο τιμόνι.. τα ξανακοιτάω και θέλανε πάλι σφίξιμο τα παξιμάδα. Ξανά λύσιμο, γατζόκλειδο και πάρε 1/4 σφίξιμο τα παξιμάδια. Περάσανε άλλα 2000-3000 χιλιόμετρα .. και πάλι τα ίδια. Το συμπέρασμά μου είναι ότι χαλαρώνουν και δεν ξέρω πως να τα σιγουρέψω ώστε να μην χαλαρώνουν κάθε τόσο.

Σκέφθηκα να χρησιμοποιήσω κόλλα σπειρωμάτων αλλά δεν είμαι σίγουρος. Δώστε καμια συμβουλή ..

toyar
28/10/2013, 17:18
ανοιγεις ασφαλεια σφιγγεις το κατω, μετα σφιγγεις το πανω κρατωντας το κατω σταθερο, κλεινεις ασφαλεια;
αν τα σφιγγεις και τα δυο μαζι με την ασφαλεια ακυρωνεις το πανω

mouse112
28/10/2013, 17:21
οταν τα αλλαξες..μηπως δεν τερματισαν?

τα παξιμαδια αν τα εβαλες σοστα ΔΕΝ ξεβιδονουν..

RaGe_Raptor
28/10/2013, 17:26
σε κάποιον που ξέρει να πας..με αυτά δεν παίζουν
από "κόντρα παξιμάδι" ξέρεις?

costas_versys
28/10/2013, 17:47
σε κάποιον που ξέρει να πας..με αυτά δεν παίζουν
από "κόντρα παξιμάδι" ξέρεις?

Τα δυο παξιμάδια, έχουν τις εγκοπές τους. Το γατζόκλειδο πιάνει πρώτα το κάτω το οποίο και σφίγγω για να πατήσει τα ρουλεμάν. Μετά βάζω την ασφάλεια, βιδώνω το δεύτερο παξιμάδι και το σφίγκω όσο πάει με κόντρα στο κάτω.

Για να ταιριάξουν όμως εγκοπή του κάτω με την εγκοπή του πάνω παξιμαδιού και να στραβώσω τα αυτάκια από την ασφάλεια, έχουν μια μικρή απόκλιση. Ετσι, πρέπει να ξεσφίξω το πάνω για λίγα χιλιοστά για να έλθουν οι εγκοπές τους να ταιριάξουν.

Μήπως να πάρω ένα σετ καινούρια παξιμάδια ?

AUFGEBRACHT
28/10/2013, 17:56
Εντελώς πληροφοριακά, όταν λες είχες μπόσικα και τραντάγματα στο τιμόνι; Με κάποια συγκεκριμένα ταχύτητα, στο έκανε πάντα; Για δώσε πληροφορίες pls...

costas_versys
28/10/2013, 18:02
Τα γνωστά. Οταν πέσει σε λακούβα το μπροστινό τραντάζεται άγαρμπα και δεν είναι στιβαρό όπως όταν τα παξιμάδια είναι σωστά σφιγμένα.

Pan (dvs)
28/10/2013, 20:19
Σιγουρεψου οτι εβαλες τα σωστα ρουλεμαν.