PDA

View Full Version : αγορα τσοπερ



Σελίδες : [1] 2 3

zinia
29/10/2013, 02:08
καλημερα!
Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
Μετα απο ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας που ξεπερασα (μπορω να πω ηρωικα),πηρα επιτελους την αποφαση να νικησω και τον φοβο μου και να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο ,να δωσω για διπλωμα μεγαλης και ν αγορασω μια μεταχειρισμενη τσοπερ.
(ναι ξερω θα με στειλετε στην κουζινα για κανενα μουσακα τωρα,αλλα εγω συνεχιζω ακαθεκτη) :ninja:

το θεμα ειναι πως οι γνωστοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες και μ απογοητευουν,με προτρεπουν σε στριτ ή σε μεγαλυτερο σκουτερ, που δε μ αρεσουν τοσο.
Ετσι σκεφτηκα να ρωτησω εσας που εχετε καποια γνωση.
1.μεταξυ βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250 κυβ. τι προτεινετε?
2.μου λενε πως δε θα βρισκω ανταλακτικα αφου ειναι ολες παλια μοντελα του '97.ξερετε αν ισχυει?
3.λενε πως δεν οδηγουνται ή δε στριβουν ευκολα σε κινηση στην πολη.ισχυει αυτο?
4.ποια η γνωμη σας για τις 125 κυβ.? (εχω βρει καποιες σε γερμανικο σαιτ)

ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας! :)

ζινια

dimzan
29/10/2013, 02:42
Αν δεν θες να εχεις ξανα τραυματικη εμπειρια απο τις μηχανες μην παρεις τσοπερ, ποσο μαλλον καποιο βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250κκ.

Τα μηχανακια αυτου του τυπου δεν εχουν γεωμετρια (δε στριβουν) και τα φρενα τους ειναι μαπα.

Καλυτερα να παρεις καποιο κανονικο 250αρι για να μπεις στον -θαυμαστο- κοσμο της μοτοσυκλετας.


Θα στα πουν κι αλλοι απο κατω πιο αναλυτικα. Καληνυχτα για την ωρα

Stabak
29/10/2013, 06:14
Αν είναι να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου οπως λες, μια χαρά είναι αυτή η κατηγορία των μικρών καστομς με ομορφότερο το μαγκνα 250. Ακόμα αν το σουλούπι σου αντέχει μπορείς να πας και σε στηντ/σάντοου 400 χωρίς πρόβλημα.

Όλες αυτές ειναι βαριές μηχανές και φορτωμένες για τα κυβικά τους. Εχουν παλιες τεχνολογίες, ταμπουρα κλπ, μεγαλες καστερ και μικρά κοψίματα τιμονιού. Η ισορροπία και μανουβρα μεσα σε πολη γίνεται δύσκολη. Ανταλλακτικα κ λοιπα αναλογα το μοντελο/κυκλοφορία του. Σε δε μεγαλες ταχυτητες έχουν τον άστριφτο λόγω μεταξονίου και της καστερ.

Για να καταλήξω, είναι μηχανές που δεν θα μαθεις να οδηγείς σωστά. Αν αφήσουμε ομως στο πλαϊ το στυλ έχουν ενα πλεονέκτημα για κορίτσια. Μπορεις να πατάς κάτω καλά με τη χαμηλη σέλα. Όλα τα αλλα είναι υποχωρήσεις. Όταν μιλάμε για ονειρο όμως οι εκλογικευσεις περισσεύουν....

MG-KTiNoS
29/10/2013, 07:18
Ψάξε για
Guzzi Nevada ή California.

Κλάσεις ανώτερα και δεν κάνω καθόλου πλάκα !
Τ άλλα hesta...

SHOOTER045
29/10/2013, 08:30
καλημερα!
Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
Μετα απο ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας που ξεπερασα (μπορω να πω ηρωικα),πηρα επιτελους την αποφαση να νικησω και τον φοβο μου και να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο ,να δωσω για διπλωμα μεγαλης και ν αγορασω μια μεταχειρισμενη τσοπερ.
(ναι ξερω θα με στειλετε στην κουζινα για κανενα μουσακα τωρα,αλλα εγω συνεχιζω ακαθεκτη) :ninja:

το θεμα ειναι πως οι γνωστοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες και μ απογοητευουν,με προτρεπουν σε στριτ ή σε μεγαλυτερο σκουτερ, που δε μ αρεσουν τοσο.
Ετσι σκεφτηκα να ρωτησω εσας που εχετε καποια γνωση.
1.μεταξυ βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250 κυβ. τι προτεινετε?
2.μου λενε πως δε θα βρισκω ανταλακτικα αφου ειναι ολες παλια μοντελα του '97.ξερετε αν ισχυει?
3.λενε πως δεν οδηγουνται ή δε στριβουν ευκολα σε κινηση στην πολη.ισχυει αυτο?
4.ποια η γνωμη σας για τις 125 κυβ.? (εχω βρει καποιες σε γερμανικο σαιτ)

ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας! :)

ζινια

πρωτον) περαστικα και αγυριστα
δευτερον)ποιος σου ειπε πως θελουμε τις γυναικες ΜΟΝΟ για μουσακα και κουζινα?τις θελουμε αρκει να οδηγανε σωστα και να σπανε τον κανονα
τριτον)virago-rebel/εχω εμπειρια απο φιλους/κατοχους,αν δεν μου ελεγαν ψεματα ολα καλα-προχωρα.το shadow δεν το ξερω καθολου
τεταρτον)αντ/κα τωρα με το ιντερνετ/ebay κλπ βρισκεις τα παντα(οχι τα αρκουδακια)
πεμπτον)εχουν θεμα με το στριβειν,το φρεναρειν κλπ.ειναι χαμηλα,δυσκολα στην αναβαση πεζοδρομιου,στις αναστροφες κλπ.ομως ειναι χαμηλα(αν σε φοβιζει το υψος)αδυναμα-δεν βαζουν και φωτια στο δρομο,και το σημαντικοτερο σου εχουν κανει<ΚΛΙΚ>
εκτον)μικρη διαφορα 125/250 αλλα,το 250 οδηγειται σαν 125-το 125σαν 250 οχι
εβδομον)για κρανακι-μπουφανακι-μποτουλα-γαντακι(πιανουν και κρυα σιγα-σιγα) δεν ρωτησες???
εννατον)καλημερα
end of edit......:wave2:

MG-KTiNoS
29/10/2013, 08:42
πρωτον) περαστικα και αγυριστα
δευτερον)ποιος σου ειπε πως θελουμε τις γυναικες ΜΟΝΟ για μουσακα και κουζινα?

MOYSAKA????????
:eyepop:
Όποιος έχει σήμερα γυναίκα που ξέρει μουσακά τη γκρατάει και δε λέει κουβέντα...
Άκου μουσακά....

SHOOTER045
29/10/2013, 09:26
MOYSAKA????????
:eyepop:
Όποιος έχει σήμερα γυναίκα που ξέρει μουσακά τη γκρατάει και δε λέει κουβέντα...
Άκου μουσακά....

δωσε διευθυνση να σου στειλω οταν φτιαξει η δικια μου :D:D:D

RORY FOR EVER
29/10/2013, 12:09
καλημερα!
Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.
Μετα απο ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας που ξεπερασα (μπορω να πω ηρωικα),πηρα επιτελους την αποφαση να νικησω και τον φοβο μου και να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο ,να δωσω για διπλωμα μεγαλης και ν αγορασω μια μεταχειρισμενη τσοπερ.
(ναι ξερω θα με στειλετε στην κουζινα για κανενα μουσακα τωρα,αλλα εγω συνεχιζω ακαθεκτη) :ninja:

το θεμα ειναι πως οι γνωστοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες και μ απογοητευουν,με προτρεπουν σε στριτ ή σε μεγαλυτερο σκουτερ, που δε μ αρεσουν τοσο.
Ετσι σκεφτηκα να ρωτησω εσας που εχετε καποια γνωση.
1.μεταξυ βιραγκο,ρεμπελ,σαντοου μεχρι 250 κυβ. τι προτεινετε?
2.μου λενε πως δε θα βρισκω ανταλακτικα αφου ειναι ολες παλια μοντελα του '97.ξερετε αν ισχυει?
3.λενε πως δεν οδηγουνται ή δε στριβουν ευκολα σε κινηση στην πολη.ισχυει αυτο?
4.ποια η γνωμη σας για τις 125 κυβ.? (εχω βρει καποιες σε γερμανικο σαιτ)

ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας! :)

ζινια

Zinia σε συμβουλευω να παρεις τη μηχανη που λαχταρας χωρις φοβο,αλλα με παθος!Αν και δεν ανεφερες την καθημερινοτητα της μηχανης (δηλ. ποσα χλμ, για τι χρηση,κλπ, κλπ) μια μοναδικη ενσταση εχω...τη διαθεσιμοτητα αξεσουαρ και ανταλλακτικων για ολα τα μοντελα πριν το 1999... Απο τα 125αρια κατα την αποψη μου αξιζουν μονο οι dragstar xvs125...Ειναι σχετικα καινουργια μοντελα και ιδιαιτερα αξιοπιστα!Ωστοσο, θα σου προτεινα μια βιραγκο xv250 μοντελο 2000-2004 σε καλη ομως κατασταση!Θεωριες του τυπου... "δε στριβουν, δεν τρεχουν, δε φρεναρουν..." κλπ,κλπ. δεν ισχυουν... Ζητα και μια δευτερη γνωμη απο τα παιδια της κατηγοριας custom-cruiser-chopper-bobber...

zinia
29/10/2013, 13:53
ουαου! χαρηκα πολυ με τις απαντησεις κι ευχαριστω ολους σας!
η αληθεια πιστευα πως θα με αποπαρετε κομματακι για τις προτιμησεις μου...
συγχωρεστε με που δε θ απαντησω ξεχωριστα αλλα ακομα δεν ξερω τροπους λειτουργιας του φορουμ.(θα το μαθω κι αυτο που θα μου παει)
να εξηγησω πως ενας βασικος λογος της επιλογης μου αυτης ειναι πως το σουλουπι μου ειναι καπως μικροκαμωμενο.
εχουμε και κλαιμε λοιπον....διαθετω 160 (ολοκληρο μποι) και 52 κιλα (με τα κερματα στην τσεπη) :rolleyes:
dimzan και το μαγκνα μ αρεσει.δε θα ελεγα οχι και σε κανονικη αρκει να ειναι ελαφρια και χαμηλη ωστε να μπορω να την κουμανταρω πιο ευκολα.καμμια ιδεα?
MG-KTiNoS κατι δεν κανω καλα και δεν βρισκω καμμια προς πωληση για να τις δω...κι ως χωρισμενη καταληγω λοιπον στο συμπερασμα:ή δεν κανω καλο μουσακα ή δε θα ηταν τ αγαπημενο του!:p
SHOOTERO45 σ ευχαριστω και για τις ευχες σου! χμμμ αρα σωστα μ εχουν ενημερωσει ως προς τις δυσκολιες τους.σωστη οδηγος θελω να πιστευω πως ειμαι αλλα ως γνωστο αυτο δεν αρκει (παντα).χρειαζεται και οι αλλοι να μας προσεχουν οπως και η υπευθυνοτητα του μηχανικου ως προς το σερβις τους. (καμμενη οπως καταλαβαινεις απ αυτα)
για τα παρελκομενα δε ρωτησα γιατι ακομα δεν κατασταλαξα στη μηχανη κι εχω φυσικα ηδη τα βασικα απο την σκουτεριτσα μου.εννοειται πως θα το ψαξω κι αυτο για πιο ειδικευμενα.(απορια εδω, μιας και μιλησες για κρυο.αραγε να υπαρχει αλλο ατομο στον κοσμο που φοραει 2 μπουφαν στη μηχανη? χαχαχαααα)
RORY ατελειωτο παθος αν σκεφτεις πως ουτε οι τουμπες δεν με συνετισαν ως τωρα κι ενω εχω αμαξι....πιστη στην σκουτεριτσα μου.(χρονια αυτο το μερακι)
δεν ειμαι της υπερβολης στην ταχυτητα και στα χιλιομετρα.το διπλωμα το εβγαλα κι οδηγουσα γερμανια οποτε μια σχετικη συνεση και ηρεμια με διακατεχει στην οδηγηση μου γενικως.καθημερινα ειμαι σε αποστασεις 25 χλμ αλλα το καλοκαιρακι με πιανει η γνωστη τρελλα της φευγαλας (στο οπου να ΄ναι αρκει να με βγαζει ο δρομος σε θαλασσα).
δυστυχως η σκουτεριτσα μου μεχρι τον μαραθωνα αντεχει...κι αυτο οταν εχει τα κεφια της!οταν δεν τα εχει....καθαριζει η ιντεραμερικαν που ερχεται και μας μαζευει! :cool:
πολυ καλη και η ντραγκσταρ!

Pan (dvs)
29/10/2013, 14:08
καλημερα!
Με την ελπιδα να μη φανω ενοχλητικη ή βαρετη θα ηθελα να ρωτησω τις γνωμες σας για την αγορα μηχανης.
Οδηγω χρονια 50ρακι σκουτερ και καποιες τουμπες που ειχα φαει,μ εκαναν να φοβαμαι ν ανεβω σε μεγαλυτερες παρ' οτι τις λατρευω.


Ξερεις οτι οσο ανεβαινουν τα κυβικα μεγαλωνει και το βαρος της μηχανης.Το σπορ της τουμπας πρεπει να το εγκαταλειψεις η να κατσεις για λιγο ακομη με το σκουτερακι.Σιγουρεψου οτι μπορεις σιγουρα να κουμανταρεις κατι μεγαλυτερο.

RORY FOR EVER
29/10/2013, 14:12
Εχουμε και ξαναλεμε, λοιπον.... Αφου οδηγας σκουτερακι, σε συμβουλευω να μην αγορασεις μηχανη ανω των 250cc...Αργοτερα,,,βλεπεις...οι αλλαγες ειναι μες στο προγραμμα της ζωης.Επισης δες και για κανενα suzuki vl250 lc intruder!Ειναι ωραιες μηχανες, πολυ χαμηλες, με καλο κοψιμο τιμονιου...Ο,τι αγορασεις να ειναι μοντελο 2000 και μεταγενεστερο...Απλως να εχεις υποψιν οτι τα custom-cruiser( αυτα που εχει καθιερωθει εσφαλμενα να τα αποκαλουμε συλληβδην chopper...) παραπεμπουν σε μια συγκεκριμενη φιλοσοφια, χαλαρο τροπο οδηγησης, κλπ. Δε θα ταιριαζαν σε εναν νεαρο που βραζει το αιμα του και αγαπα παντιλικια, γκαζωματα και τα συναφη..Εσενα τα καστομ- κρουιζερ θα σου ταιριαζαν αρκει λογω σωματοτοτυπου να μεινεις σε μικρο κυβισμο για να μπορεις να κουμανταρεις καλυτερα τη μηχανη...Καλη επιτυχια!

pipe_smoker
29/10/2013, 14:22
εχουμε και κλαιμε λοιπον....διαθετω 160 (ολοκληρο μποι) και 52 κιλα (με τα κερματα στην τσεπη) :rolleyes:

Για να μην κλαίμε όντως, μάλλον θα πρέπει να δεις κάτι άλλο....

Ή τουλάχιστον δοκίμασε να καβαλήσεις κανα δυο (έστω και στατικά) να δεις αν μπορείς να τις κουλαντρίσεις. Αν δεις ότι τα καταφέρνεις πάσο.



...δε θα ελεγα οχι και σε κανονικη αρκει να ειναι ελαφρια και χαμηλη ωστε να μπορω να την κουμανταρω πιο ευκολα.καμμια ιδεα?


Πολλές.
250άρια και 300άρια στριτ γυμνά και μη.
Ybr, cbf, cbr, ninja και άλλα.
Ανάλογα τα χρήματα που θες να διαθέσεις και τί σου αρέσει κι εμφανησιακά.

catmaster
29/10/2013, 14:34
πάρε μεταχείρο ενα cbf 250 ybr 250 που καί θα το φτάνεις και δεν θα κλαις αν το βαρεθείς και θες να το δώσεις και άσε τα μακριά πηρούνια για τις αμερικάνικες route 66 :wave2:

sotos 8
29/10/2013, 15:02
Για δες κι αυτο :
Honda VTR 250
302462

catmaster
29/10/2013, 15:05
Για δες κι αυτο :
Honda VTR 250
302462

ωραίο μηχανάκι αλλά πανάκριβο και -προσωπική μου άποψη- δεν θα το συνιστούσα σε αρχάριο αναβάτη ....

:wave2:

sapila racing
29/10/2013, 15:23
Ακου και τα παραπάνω, αλλά αν επιμένεις για τσοπεράκι κοίτα το Honda Rebel 250 που ειναι και μικρό σε μέγεθος και δεν θα σε δυσκολέψει.
Τα βρίσκεις στο 1000ρικο.

Drake Ramore
29/10/2013, 19:18
Magna 250

zinia
29/10/2013, 19:28
pan 15 χρονια οδηγος σκουτερ νομιζω ειναι αρκετα.ποσο ακομα? αν δεν το κανω τωρα...με βλεπω το επομενο που θα μπορω πια να ειναι τρικυκλο!
ναι το ξερω για το βαρος κι ασφαλως θα δοκιμασω τις αντοχες μου πριν κατασταλαξω αν θα ειναι 125 ή 250

σ ευχαριστω

zinia
29/10/2013, 19:38
Εχουμε και ξαναλεμε, λοιπον.... Αφου οδηγας σκουτερακι, σε συμβουλευω να μην αγορασεις μηχανη ανω των 250cc...Αργοτερα,,,βλεπεις...οι αλλαγες ειναι μες στο προγραμμα της ζωης.Επισης δες και για κανενα suzuki vl250 lc intruder!Ειναι ωραιες μηχανες, πολυ χαμηλες, με καλο κοψιμο τιμονιου...Ο,τι αγορασεις να ειναι μοντελο 2000 και μεταγενεστερο...Απλως να εχεις υποψιν οτι τα custom-cruiser( αυτα που εχει καθιερωθει εσφαλμενα να τα αποκαλουμε συλληβδην chopper...) παραπεμπουν σε μια συγκεκριμενη φιλοσοφια, χαλαρο τροπο οδηγησης, κλπ. Δε θα ταιριαζαν σε εναν νεαρο που βραζει το αιμα του και αγαπα παντιλικια, γκαζωματα και τα συναφη..Εσενα τα καστομ- κρουιζερ θα σου ταιριαζαν αρκει λογω σωματοτοτυπου να μεινεις σε μικρο κυβισμο για να μπορεις να κουμανταρεις καλυτερα τη μηχανη...Καλη επιτυχια!

RORY δεν ξερω τι θα βγει αλλα ελπιζω πως θα βγει απαντηση στην απαντηση σου :D
οχι με τπτ δεν ψαχνομαι για μεγαλυτερη απο 250 cc,αν βρω κατι και σε 125 να μου αρεσει θα ειμαι μια χαρα.απλα το σκεφτομαι για 250 για την αντοχη της σε διαδρομη.δε λεει να με πηγαινει κι αυτη ως τον μαραθωνα!
θα τα κοιταξω κι αυτα που μου λες.ξεχασα να πω οτι διαθετω μεχρι 1500 μονο:(

KotsosDR
29/10/2013, 19:45
Εγω θα προτεινα κατι σε sym wolf 250

302482



(edit) με 1500 οριο .. θα προτεινα cbf 250 ...



( θα προτεινα να σκεφτεις και εντελως αλλη κατηγορια , το AX - 1 για παραδειγμα ... ελαφρυ , ευκολο , συμμαζεμενες διαστασεις και παρα τα χρονακια του εμενα μου αρεσει ακομα )

302483

zinia
29/10/2013, 19:47
Αν είναι να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου οπως λες, μια χαρά είναι αυτή η κατηγορία των μικρών καστομς με ομορφότερο το μαγκνα 250. Ακόμα αν το σουλούπι σου αντέχει μπορείς να πας και σε στηντ/σάντοου 400 χωρίς πρόβλημα.

Όλες αυτές ειναι βαριές μηχανές και φορτωμένες για τα κυβικά τους. Εχουν παλιες τεχνολογίες, ταμπουρα κλπ, μεγαλες καστερ και μικρά κοψίματα τιμονιού. Η ισορροπία και μανουβρα μεσα σε πολη γίνεται δύσκολη. Ανταλλακτικα κ λοιπα αναλογα το μοντελο/κυκλοφορία του. Σε δε μεγαλες ταχυτητες έχουν τον άστριφτο λόγω μεταξονίου και της καστερ.

Για να καταλήξω, είναι μηχανές που δεν θα μαθεις να οδηγείς σωστά. Αν αφήσουμε ομως στο πλαϊ το στυλ έχουν ενα πλεονέκτημα για κορίτσια. Μπορεις να πατάς κάτω καλά με τη χαμηλη σέλα. Όλα τα αλλα είναι υποχωρήσεις. Όταν μιλάμε για ονειρο όμως οι εκλογικευσεις περισσεύουν....

το να φτανω και να παταω καλα κατω ειναι βασικο.ε μην ψαχνω και πεζοδρομιο ν ακουμπαω οταν με πιανει φαναρι!
το 400 ειναι πολυ για εμενα.μπηκε και το μαγκνα στις επιλογες μου.σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.

RORY FOR EVER
29/10/2013, 19:51
RORY δεν ξερω τι θα βγει αλλα ελπιζω πως θα βγει απαντηση στην απαντηση σου :D
οχι με τπτ δεν ψαχνομαι για μεγαλυτερη απο 250 cc,αν βρω κατι και σε 125 να μου αρεσει θα ειμαι μια χαρα.απλα το σκεφτομαι για 250 για την αντοχη της σε διαδρομη.δε λεει να με πηγαινει κι αυτη ως τον μαραθωνα!
θα τα κοιταξω κι αυτα που μου λες.ξεχασα να πω οτι διαθετω μεχρι 1500 μονο:(Λυπαμαι που θα σε στενοχωρεσω αλλα...με αυτο το ποσο θα βρεις μονο (ισως) βιραγκο και ρεμπελ 15ετιας...Μηπως να περιμενεις κανα χρονο ακομη...να μαζεψεις κανα χιλιαρικο επιπλεον??Λεω...δεν ξερω...

zinia
29/10/2013, 20:01
Πολλές.
250άρια και 300άρια στριτ γυμνά και μη.
Ybr, cbf, cbr, ninja και άλλα.
Ανάλογα τα χρήματα που θες να διαθέσεις και τί σου αρέσει κι εμφανησιακά.


θα ηθελα μεχρι 1500 να δωσω και μονο cbf βρηκα τελικα και μ αρεσε.θεωρειται πιο "ευκολη" απο τις ρεμπελ,βιραγκο κλπ?

zinia
29/10/2013, 20:08
πάρε μεταχείρο ενα cbf 250 ybr 250 που καί θα το φτάνεις και δεν θα κλαις αν το βαρεθείς και θες να το δώσεις και άσε τα μακριά πηρούνια για τις αμερικάνικες route 66 :wave2:

ναι μ αρεσει και θα το ψαξω μηπως βρω καμμια οικονομικη εστω και γερμανια
γνωριζεις αν ανηκει στις "χαμηλες" ??

σ ευχαριστω

zinia
29/10/2013, 20:10
Για δες κι αυτο :
Honda VTR 250
302462

:eek: υπεροχο αλλα ακριβο για τα δεδομενα μου. σ ευχαριστω

zinia
29/10/2013, 20:19
Ακου και τα παραπάνω, αλλά αν επιμένεις για τσοπεράκι κοίτα το Honda Rebel 250 που ειναι και μικρό σε μέγεθος και δεν θα σε δυσκολέψει.
Τα βρίσκεις στο 1000ρικο.

ειναι το παθος μου αυτες αλλα τελικα αφου κι εσεις μου λετε οτι ειναι δυσκολες ισως καταληξω σε αλλη,αρκει να βρω μια να μου κανει λιγο το κλικ οπως αυτες.
τα βασικα ειναι να ειναι μεχρι 250 cc ,με χαμηλη σελα,το δυνατον περισσοτερο ελαφρια κι ευκολοδηγητη,μεχρι 1500 ευρωπουλα.
αν δεν βρω κατι διαφορετικο θα καταληξω σε μαγκνα ή ρεμπελ κι ο θεος βοηθος!

RORY FOR EVER
29/10/2013, 20:20
Η YBR ειναι η πιο χαμηλη της κατηγοριας της...Πολυ καλη!Τη συνιστω ανεπιφυλακτα!Αλλα δεν ειναι καστομ-κρουιζερ και γι' αυτο δε σου την προτεινα...Και η cbf ειναι καλη μηχανη, οικονομικη, γρηγορη...με λιγο πιο ψηλη σελα, αν θυμαμαι καλα γυρω στα 79 εκατοστα...

zinia
29/10/2013, 20:22
Magna 250

:) οκ σ ευχαριστω

zinia
29/10/2013, 20:29
Εγω θα προτεινα κατι σε sym wolf 250

302482



(edit) με 1500 οριο .. θα προτεινα cbf 250 ...



( θα προτεινα να σκεφτεις και εντελως αλλη κατηγορια , το AX - 1 για παραδειγμα ... ελαφρυ , ευκολο , συμμαζεμενες διαστασεις και παρα τα χρονακια του εμενα μου αρεσει ακομα )

302483


τις βλεπω λιγο "ψηλες" ή μου φαινονται? να ξερω αν θα χρειαζομαι και το σκαμνακι μου δλδ :p

θα τις "ψαξω" ευχαριστω

zinia
29/10/2013, 20:38
Λυπαμαι που θα σε στενοχωρεσω αλλα...με αυτο το ποσο θα βρεις μονο (ισως) βιραγκο και ρεμπελ 15ετιας...Μηπως να περιμενεις κανα χρονο ακομη...να μαζεψεις κανα χιλιαρικο επιπλεον??Λεω...δεν ξερω...

αλιμονο!δεν με στεναχωρεις γιατι ξερω πως δεν εχω πολλες επιλογες αφου ηδη κοιταζω τιμες.δεν θα ηθελα να διαθεσω περισσοτερα για μια πρωτη μεγαλη μου.ποτε δεν ξερεις αλλωστε τι σου ξημερωνει...
αν πανε ολα καλα δε χαθηκε κι ο κοσμος να παρω αργοτερα κατι καλυτερο.για να περιμενω κι αλλο ουτε καν...ειμαι στα ορια μου!
εστω και ρεμπελακι ή βιραγκο ή μαγκνα που τα παω με 1000+ (αν δεν βρω κατι πιο ευκολο) φετος θα τ' οδηγησω! :D
ειναι το δωρο στον εαυτο μου για τα οσα περασα με την υγεια μου 1,5 χρονο....κι αξιζω νομιζω λιγη χαρα πιο συντομη!

RORY FOR EVER
29/10/2013, 20:44
αλιμονο!δεν με στεναχωρεις γιατι ξερω πως δεν εχω πολλες επιλογες αφου ηδη κοιταζω τιμες.δεν θα ηθελα να διαθεσω περισσοτερα για μια πρωτη μεγαλη μου.ποτε δεν ξερεις αλλωστε τι σου ξημερωνει...
αν πανε ολα καλα δε χαθηκε κι ο κοσμος να παρω αργοτερα κατι καλυτερο.για να περιμενω κι αλλο ουτε καν...ειμαι στα ορια μου!
εστω και ρεμπελακι ή βιραγκο ή μαγκνα που τα παω με 1000+ (αν δεν βρω κατι πιο ευκολο) φετος θα τ' οδηγησω! :D
ειναι το δωρο στον εαυτο μου για τα οσα περασα με την υγεια μου 1,5 χρονο....κι αξιζω νομιζω λιγη χαρα πιο συντομη!

ΟΚ Για να μη σε ζαλιζω αλλο, αν διαλεξεις καστομ-κρουιζερ παρε βιραγκο η ρεμπελ. Η Μαγκνα, ειχα μοντελο του 95, ειναι πανεμορφη, με αστερατο χαρακτηριστικο ηχο αλλα... θα σου πεσει κομματακι βαρια στην οδηγηση...Τελοσπαντων, καλη επιλογη σου ευχομαι!Οταν κατασταλαξεις εδω ειμαστε ολοι και παλι να βοηθησουμε...

zinia
29/10/2013, 20:46
γιατι δεν προτεινει κανενας σαντοου? να υποθεσω δεν ειναι καλη?

επειδη δεν ξερω πως να βαλω εδω φωτο σας βαζω ενα λινκ για κατι που μ αρεσε κι αν εχετε καμμια γνωμη θα ειναι ευπροσδεκτη.

http://www.autoscout24.de/Moto/Details.aspx?id=239550003&cd=635175629890000000&asrc=st|fs


αχχχχχχ τι καυμος! :cry::cool::cry:

mikes
29/10/2013, 20:49
Η YBR ειναι η πιο χαμηλη της κατηγοριας της...Πολυ καλη!Τη συνιστω ανεπιφυλακτα!Αλλα δεν ειναι καστομ-κρουιζερ και γι' αυτο δε σου την προτεινα...Και η cbf ειναι καλη μηχανη, οικονομικη, γρηγορη...με λιγο πιο ψηλη σελα, αν θυμαμαι καλα γυρω στα 79 εκατοστα...

η YBR (αν μιλας για το 250) ΔΕΝ ειναι το χαμηλοτερο της κατηγοριας του! η σελα ειναι καπου στα 83 εκατοστα, και εγω που την εχω, και ειμαι στο 1,67 δεν παταω εντελως καλα κατω!

RORY FOR EVER
29/10/2013, 20:52
η YBR (αν μιλας για το 250) ΔΕΝ ειναι το χαμηλοτερο της κατηγοριας του! η σελα ειναι καπου στα 83 εκατοστα, και εγω που την εχω, και ειμαι στο 1,67 δεν παταω εντελως καλα κατω!

Οχι, φιλε μου εννοουσα το 125...Αλλα και το 250 δεν ειναι και η πιο ψηλη της κατηγοριας...

zinia
29/10/2013, 20:52
ΟΚ Για να μη σε ζαλιζω αλλο, αν διαλεξεις καστομ-κρουιζερ παρε βιραγκο η ρεμπελ. Η Μαγκνα, ειχα μοντελο του 95, ειναι πανεμορφη, με αστερατο χαρακτηριστικο ηχο αλλα... θα σου πεσει κομματακι βαρια στην οδηγηση...Τελοσπαντων, καλη επιλογη σου ευχομαι!Οταν κατασταλαξεις εδω ειμαστε ολοι και παλι να βοηθησουμε...

οκ θα τα κοιταξω με ηρεμια κι οταν αποφασισω κατι μιλαμε παλι.
λιγο πολυ με κατατοπισατε και μου δωσατε κι αλλες ιδεες που δεν ηξερα πχ. cbf,dragstar και φερνουν καπως στο στυλ που μ αρεσει.
χιλια ευχαριστω ολους σας

RORY FOR EVER
29/10/2013, 20:58
Οχι, φιλε μου εννοουσα το 125...Αλλα και το 250 δεν ειναι και η πιο ψηλη της κατηγοριας... 80 εκατοστα δινει η Γιαμαχα υψος σελας για το μοντελο ybr250 του 2010...79 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟΥ 2007.Τεσπα...Ειναι πολυ καλη μηχανη...Αυτη ειναι η ουσια...

zinia
29/10/2013, 21:00
την ybr την βρισκω και ψηλη και ακριβη (για τα δεδομενα μου εννοειται) :D

RORY FOR EVER
29/10/2013, 21:04
την ybr την βρισκω και ψηλη και ακριβη (για τα δεδομενα μου εννοειται) :D

TO YBR 125 μοντελο του 2009 εχει υψος σελας 76 εκατοστα...

zinia
29/10/2013, 21:11
TO YBR 125 μοντελο του 2009 εχει υψος σελας 76 εκατοστα...

α οκ σορρυ :)
και οι αλλες (ρεμπελ,μαγκνα κλπ) ποσο υψος σελας δλδ περιπου?
θα βρω λες ybr μεχρι 1500 ή θα μου φτασουν μονο για την σελα ? (αντε και τη μια ροδα της χεχεχεχε)

RORY FOR EVER
29/10/2013, 21:19
α οκ σορρυ :)
και οι αλλες (ρεμπελ,μαγκνα κλπ) ποσο υψος σελας δλδ περιπου?
θα βρω λες ybr μεχρι 1500 ή θα μου φτασουν μονο για την σελα ? (αντε και τη μια ροδα της χεχεχεχε)Πιστευω ναι...βρισκεις 5ετιας ανετα...με 1500 ευρω...Η μαγκνα εχει υψος 70 εκατοστα οπως και τα περισσοτερα καστομ-κρουιζερ αν δεν κανω λαθος εκει περιπου κυμαινονται...Το ρεμπελ δε θυμαμαι...Υποψιν η μαγκνα ζυγιζει καμμια διακοσαρια κιλα...ΟΚ?

zinia
29/10/2013, 21:28
Πιστευω ναι...βρισκεις 5ετιας ανετα...με 1500 ευρω...Η μαγκνα εχει υψος 70 εκατοστα οπως και τα περισσοτερα καστομ-κρουιζερ αν δεν κανω λαθος εκει περιπου κυμαινονται...Το ρεμπελ δε θυμαμαι...Υποψιν η μαγκνα ζυγιζει καμμια διακοσαρια κιλα...ΟΚ?


βαριες οι ατιμες :eek:

RORY FOR EVER
29/10/2013, 21:34
βαριες οι ατιμες :eek: γι αυτο σου προτεινα virago(68 εκατ. υψος σελας-βαρος +-160) και καποιος αλλος συμφορουμιτης(s.racing?) το cmx rebel...Τυχη αγαθη...

stynikop
29/10/2013, 21:56
γι αυτο σου προτεινα virago(68 εκατ. υψος σελας-βαρος +-160) και καποιος αλλος συμφορουμιτης(s.racing?) το cmx rebel...Τυχη αγαθη...

Magna 250 είναι στα 170 κιλά, αν σου αρέσει, τα κιλά διαφοράς είναι φυσικά ανάξια λόγου!!

zinia
29/10/2013, 22:05
γι αυτο σου προτεινα virago(68 εκατ. υψος σελας-βαρος +-160) και καποιος αλλος συμφορουμιτης(s.racing?) το cmx rebel...Τυχη αγαθη...

το συμμαζευω λοιπον και ψαχνομαι για χρονολογια 2000+ σε suzuki vl,dragstar,ybr,cbf κι αν δεν βρω κατι στα δεδομενα μου καταληγω (ευκολα) σε βιραγκο ή ρεμπελ αναλογα τι θα βρω.
μηπως ειδες το λινκ που εβαλα παραπανω να μου πεις αποψη?
σε ζαλισα ρορυ συγνωμη! :(

RORY FOR EVER
29/10/2013, 22:09
Magna 250 είναι στα 170 κιλά, αν σου αρέσει, τα κιλά διαφοράς είναι φυσικά ανάξια λόγου!! ειχα μαγκνα μοντελο του 1995 και ζυγιζε 175 κιλα στεγνη, οπως λεμε...Με ανεμοθωρακα, πισω ραχη,βενζινη,λαδια ,κλπ, κλπ αγγιζε τα 200...

RORY FOR EVER
29/10/2013, 22:16
το συμμαζευω λοιπον και ψαχνομαι για χρονολογια 2000+ σε suzuki vl,dragstar,ybr,cbf κι αν δεν βρω κατι στα δεδομενα μου καταληγω (ευκολα) σε βιραγκο ή ρεμπελ αναλογα τι θα βρω.
μηπως ειδες το λινκ που εβαλα παραπανω να μου πεις αποψη?
σε ζαλισα ρορυ συγνωμη! :(

Το ειδα...Πολυ καλη μηχανη...Νομιζω ομως οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πλεον μεταχειρισμενες vt125 shadow...Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

zinia
29/10/2013, 22:17
Magna 250 είναι στα 170 κιλά, αν σου αρέσει, τα κιλά διαφοράς είναι φυσικά ανάξια λόγου!!

παντως για μενα που ειμαι 52 και τα 10 κιλα εχουν μια σημασια η αληθεια μου....
αφου φυσικα υπαρχουν και τα λιγοτερα κιλα και συγκριτικα δεν ξεφευγουμε πολυ.

Hell_Rider
29/10/2013, 22:17
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4232334/

ριξε και σε αυτο μια ματια....

stynikop
29/10/2013, 22:23
ειχα μαγκνα μοντελο του 1995 και ζυγιζε 175 κιλα στεγνη, οπως λεμε...Με ανεμοθωρακα, πισω ραχη,βενζινη,λαδια ,κλπ, κλπ αγγιζε τα 200...

Αν βάλεις και συνεπιβάτη θα πάει στα 250 :D
ΟΚ ΟΚ, λάδια νερά και βενζίνη είναι απαραίτητα και η virago λοιπόν είναι ελαφρύτερη, αλλά η magna κερδίζει σε στυλ (καθώς αυτό είναι το μόνο νόημα σε αυτές τις μηχανές).

RORY FOR EVER
29/10/2013, 22:26
Αυτη η βιραγκο που σου βρηκε ο Βασιλης δειχνει να ειναι καλη περιπτωση...Ισιο τιμονι, μονοσελο...

RORY FOR EVER
29/10/2013, 22:29
Αν βάλεις και συνεπιβάτη θα πάει στα 250 :D
ΟΚ ΟΚ, λάδια νερά και βενζίνη είναι απαραίτητα και η virago λοιπόν είναι ελαφρύτερη, αλλά η magna κερδίζει σε στυλ (καθώς αυτό είναι το μόνο νόημα σε αυτές τις μηχανές).

Σαν πρωην κατοχος Μαγκνα εκτιμω το χιουμορ σου...Αλλα θα συμφωνησω ως προς την ουσια...ειναι καλυτερη απο τη βιραγκο.Οσο για το βαρος μαλλον πρεπει να ξανακοιταξεις το μανιουαλ:) Η βιραγκο ειναι 160 κιλα γεματη...Και κατι ακομη, χαιρομαι που ακομη εχεις αυτη τη μηχανη...αν δεν κανω λαθος...Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος...Για μια γυναικα με υψος 1,60και βαρος 52 κιλα, δε νομιζεις οτι θα ειναι λιγο ζορι??

zinia
29/10/2013, 22:30
Το ειδα...Πολυ καλη μηχανη...Νομιζω ομως οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πλεον μεταχειρισμενες vt125 shadow...Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

κι εγω δεν εχω δει κατι ως τωρα εδω για μετα του 2000+ γι αυτο και κοιταξα εξω.γενικα,αν τελικα βρω γενικα κατι εκει κι οχι εδω,εχω ενα γνωστο φορτηγατζη που μπορει να μου την κατεβασει.δεν ξερω καν αν αξιζει τον κοπο βεβαια...(οικονομικα εννοω)
το ρισκο που θα την αγορασω στα τυφλα δεν το υπολογιζω,μιας κι αν υποθεσουμε πως δεν εχω ιδεα απο μηχανες και δεν εχω κι εναν εμπιστο μηχανικο για να με βοηθησει στην επιλογη μου για να την βρω...στα τυφλα θα την αγορασω κι εδω.

Hell_Rider
29/10/2013, 22:33
Δεν αξιζει να φερεις μηχανη απο εξωτερικο... πολλα χαμενα λεφτα στο τελωνειο κλπ...

zinia
29/10/2013, 22:36
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4232334/

ριξε και σε αυτο μια ματια....

τι δωρο ηταν αυτο??? :eek:
σουπερ!!! θα επικοινωνησω μαζι του. ευχαριστω πολυ!

teogtp
29/10/2013, 22:40
τι δωρο ηταν αυτο??? :eek:
σουπερ!!! θα επικοινωνησω μαζι του. ευχαριστω πολυ!

Γουρουνι στο σακι?
Μπορει να εχει κουσουρια που θα εκτοξευσουν το τελικο κοστος.

RORY FOR EVER
29/10/2013, 22:47
τι δωρο ηταν αυτο??? :eek:
σουπερ!!! θα επικοινωνησω μαζι του. ευχαριστω πολυ!

Μπραβο στο Βασιλη HELL RIDER που καταφερε να στο βρει...Ζητα απο τον πωλητη να σου στειλει φωτοτυπια της αδειας η εστω τον αριθμο πλαισιου και κινητηρα και πηγαινε στη γιαμαχα για να τσεκαρεις τη μηχανη...Μπορει και να μην ειναι μοντελο του 2004...Και υστερα βρες ενα καλο μηχανικο να την ελεγξει...Μην παρεις γουρουνι στο σακκι...

zinia
29/10/2013, 22:49
Δεν αξιζει να φερεις μηχανη απο εξωτερικο... πολλα χαμενα λεφτα στο τελωνειο κλπ...

απλα το ψαχνω μονο κι αν θα μου βγει στα 1500,για ενα καλο μοντελακι στα μετρα μου και χρονολογιας 2000+ εχει καλως.αν οχι εννοειται πως θα την παρω απο εδω να μην μπλεκω και με τελωνεια

Hell_Rider
29/10/2013, 22:49
Ζητα απο τον πωλητη να σου στειλει φωτοτυπια της αδειας η εστω τον αριθμο πλαισιου και κινητηρα και πηγαινε στη γιαμαχα για να τσεκαρεις τη μηχανη...Μπορει και να μην ειναι μοντελο του 2004...Και υστερα βρες ενα καλο μηχανικο να την ελεγξει...Μην παρεις γουρουνι στο σακκι...

δεν νομιζω να το κανει κανεις αυτο...το πολυ πολυ θα την πει ελα να την δεις απο κοντα....σιγα μην ασχολιθει ο αλλος με τοσες λεπτομεριες...

Hell_Rider
29/10/2013, 22:50
απλα το ψαχνω μονο κι αν θα μου βγει στα 1500,για ενα καλο μοντελακι στα μετρα μου και χρονολογιας 2000+ εχει καλως.αν οχι εννοειται πως θα την παρω απο εδω να μην μπλεκω και με τελωνεια

περιπου στο 1000ρικο θα σου βγει μονο το τελωνειο....γιαυτο σου λεω...

zinia
29/10/2013, 22:53
Γουρουνι στο σακι?
Μπορει να εχει κουσουρια που θα εκτοξευσουν το τελικο κοστος.

ε καποια τυπικα φυσικα και θα τα ψαξω :)

RORY FOR EVER
29/10/2013, 22:53
δεν νομιζω να το κανει κανεις αυτο...το πολυ πολυ θα την πει ελα να την δεις απο κοντα....σιγα μην ασχολιθει ο αλλος με τοσες λεπτομεριες... Ισως εχεις δικιο...αλλα πως μπορει κανεις να φυλαχτει απο τα χειροτερα??

teogtp
29/10/2013, 22:58
ε καποια τυπικα φυσικα και θα τα ψαξω :)

που σημαινει οτι θα ελεγχθει πρωτα απο μηχανικο........

Hell_Rider
29/10/2013, 22:58
Ισως εχεις δικιο...αλλα πως μπορει κανεις να φυλαχτει απο τα χειροτερα??

αυτο ειναι ενα καλο ερωτημα...

zinia
29/10/2013, 23:04
Μπραβο στο Βασιλη HELL RIDER που καταφερε να στο βρει...Ζητα απο τον πωλητη να σου στειλει φωτοτυπια της αδειας η εστω τον αριθμο πλαισιου και κινητηρα και πηγαινε στη γιαμαχα για να τσεκαρεις τη μηχανη...Μπορει και να μην ειναι μοντελο του 2004...Και υστερα βρες ενα καλο μηχανικο να την ελεγξει...Μην παρεις γουρουνι στο σακκι...

ολα καλα με την φωτοτυπια.
και πως να βρω εναν "καλο" μηχανικο?? :(
κι αντε και τον βρηκα....μου λες πως θα την δει αφου ειναι στον Βολο η μηχανη?
για 2004 παντως κι εγω δεν πιστευω να ειναι και να κοστιζει μονο 900 αλλα οκ αυτο το προσπερναμε.
μηχανικο πηρα και για το αμαξι μου...αλλα τελικα αμαξι με ενα σωρο ζημιες πηρα! δε βαριεσαι...αυτα τα εχω στο προγραμμα αφου αγοραζω μεταχειρισμενα.

RORY FOR EVER
29/10/2013, 23:07
ολα καλα με την φωτοτυπια.
και πως να βρω εναν "καλο" μηχανικο?? :(
κι αντε και τον βρηκα....μου λες πως θα την δει αφου ειναι στον Βολο η μηχανη?
για 2004 παντως κι εγω δεν πιστευω να ειναι και να κοστιζει μονο 900 αλλα οκ αυτο το προσπερναμε.
μηχανικο πηρα και για το αμαξι μου...αλλα τελικα αμαξι με ενα σωρο ζημιες πηρα! δε βαριεσαι...αυτα τα εχω στο προγραμμα αφου αγοραζω μεταχειρισμενα.Ισως καποιο μελος του φορουμ που μενει εκει κοντα να μπορει να της κανει εναν τυπικο ελεγχο για λογαριασμο σου...

Hell_Rider
29/10/2013, 23:08
ολα καλα με την φωτοτυπια.
και πως να βρω εναν "καλο" μηχανικο?? :(
κι αντε και τον βρηκα....μου λες πως θα την δει αφου ειναι στον Βολο η μηχανη?
για 2004 παντως κι εγω δεν πιστευω να ειναι και να κοστιζει μονο 900 αλλα οκ αυτο το προσπερναμε.


ε ολο και καποιον γνωστο θα βρεις εκει..που θα παει??? καποιον μηχανικο θα ξερει..

teogtp
29/10/2013, 23:09
ολα καλα με την φωτοτυπια.
και πως να βρω εναν "καλο" μηχανικο?? :(
κι αντε και τον βρηκα....μου λες πως θα την δει αφου ειναι στον Βολο η μηχανη?
για 2004 παντως κι εγω δεν πιστευω να ειναι και να κοστιζει μονο 900 αλλα οκ αυτο το προσπερναμε.
μηχανικο πηρα και για το αμαξι μου...αλλα τελικα αμαξι με ενα σωρο ζημιες πηρα! δε βαριεσαι...αυτα τα εχω στο προγραμμα αφου αγοραζω μεταχειρισμενα.

Κανεις μια ωραια εκδρομη στα μερη μας και βλεπεις το μηχανακι απο κοντα.
Το πας και στον Yamaha της περιοχης και περνεις την γνωμη του.

RORY FOR EVER
29/10/2013, 23:10
ολα καλα με την φωτοτυπια.
και πως να βρω εναν "καλο" μηχανικο?? :(
κι αντε και τον βρηκα....μου λες πως θα την δει αφου ειναι στον Βολο η μηχανη?
για 2004 παντως κι εγω δεν πιστευω να ειναι και να κοστιζει μονο 900 αλλα οκ αυτο το προσπερναμε.
μηχανικο πηρα και για το αμαξι μου...αλλα τελικα αμαξι με ενα σωρο ζημιες πηρα! δε βαριεσαι...αυτα τα εχω στο προγραμμα αφου αγοραζω μεταχειρισμενα. γιατι δε ζητας τη βοηθητικη γνωμη των συντελεστων του φορουμ(admin-moderator,κλπ)??

zinia
29/10/2013, 23:13
Ισως καποιο μελος του φορουμ που μενει εκει κοντα να μπορει να της κανει εναν τυπικο ελεγχο για λογαριασμο σου...

μακαρι...
αν και δεν πιστευω οτι θα εμπαινε καποιος σε τετοια διαδικασια...(για ευνοητους λογους).
και λογικο γιατι δεν ειναι κατι ευκολο αυτο αλλωστε...

catmaster
29/10/2013, 23:16
ολα καλα με την φωτοτυπια.
και πως να βρω εναν "καλο" μηχανικο?? :(
κι αντε και τον βρηκα....μου λες πως θα την δει αφου ειναι στον Βολο η μηχανη?
για 2004 παντως κι εγω δεν πιστευω να ειναι και να κοστιζει μονο 900 αλλα οκ αυτο το προσπερναμε.
μηχανικο πηρα και για το αμαξι μου...αλλα τελικα αμαξι με ενα σωρο ζημιες πηρα! δε βαριεσαι...αυτα τα εχω στο προγραμμα αφου αγοραζω μεταχειρισμενα.

sorry αλλά ψιλοέχασα το "τόπι" που λέμε ... ποιά μηχανή να είναι του 2004 ;; η Βιράγκο ;;:lol: (αν γράφει πρώτη άδεια 2004 είναι εισαγωγής στην ελλάδα από άλλη χώρα το 2004 εξου και η πρώτη άδεια ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ στην ελλάδα) - ΞΕΧΝΑ τέτοιες ημερομηνίες για βιράγκο και τα ρέστα

επίσης η μεταφορά - να πάει που ;; η μηχανή ;;; από Ελλάδα στην Αγγλία μιλάμε ;; και πάλι σόρρυ ρε παιδιά αλλά δεν έχω πιάσει το νόημα :wave2:

zinia
29/10/2013, 23:17
ε ολο και καποιον γνωστο θα βρεις εκει..που θα παει??? καποιον μηχανικο θα ξερει..

:) γνωστο στον βολο???
το μονο γνωστο που ερχεται στο μυαλο μου....ειναι η ταμπελα στην εθνικη!

Hell_Rider
29/10/2013, 23:18
:) γνωστο στον βολο???
το μονο γνωστο που ερχεται στο μυαλο μου....ειναι η ταμπελα στην εθνικη!

ε παρε εσυ την αποφαση...και κατι θα γινει...να που ειναι ο βολος ( και τα τσιπουραδικα...)

zinia
29/10/2013, 23:20
Κανεις μια ωραια εκδρομη στα μερη μας και βλεπεις το μηχανακι απο κοντα.
Το πας και στον Yamaha της περιοχης και περνεις την γνωμη του.

αυτο πιο εφικτο αλλα παραμενει πανδυσκολο μιας κι εργαζομαι (σκληρα) που σημαινει μονο κυριακες θα μπορουσα να παω... :(

Hell_Rider
29/10/2013, 23:22
αυτο πιο εφικτο αλλα παραμενει πανδυσκολο μιας κι εργαζομαι (σκληρα) που σημαινει μονο κυριακες θα μπορουσα να παω... :(

μια απο τα ιδια και εδω...μονο Κυριακη...

zinia
29/10/2013, 23:22
γιατι δε ζητας τη βοηθητικη γνωμη των συντελεστων του φορουμ(admin-moderator,κλπ)??

γιατι δεν ηξερα πως επιτρεπεται κατι τετοιο...

zinia
29/10/2013, 23:27
sorry αλλά ψιλοέχασα το "τόπι" που λέμε ... ποιά μηχανή να είναι του 2004 ;; η Βιράγκο ;;:lol: (αν γράφει πρώτη άδεια 2004 είναι εισαγωγής στην ελλάδα από άλλη χώρα το 2004 εξου και η πρώτη άδεια ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ στην ελλάδα) - ΞΕΧΝΑ τέτοιες ημερομηνίες για βιράγκο και τα ρέστα

επίσης η μεταφορά - να πάει που ;; η μηχανή ;;; από Ελλάδα στην Αγγλία μιλάμε ;; και πάλι σόρρυ ρε παιδιά αλλά δεν έχω πιάσει το νόημα :wave2:

οχι catmaster.μιλουσαμε για καποιες που κοιταζω σε γερμανια αν αξιζε να εφερνα μια που δε βρισκω εδω.θα μου βγει ακριβα ομως μαλλον...
η βιραγκο ειναι στον βολο.

zinia
29/10/2013, 23:30
μια απο τα ιδια και εδω...μονο Κυριακη...

οποτε το μονο που θα καταφερναμε....ειναι να το ριχναμε στους μεζεδες και στα τσιπουρα!:beer:

Hell_Rider
29/10/2013, 23:37
οποτε το μονο που θα καταφερναμε....ειναι να το ριχναμε στους μεζεδες και στα τσιπουρα!:beer:

δεν ειναι κακο !!! δεν ειναι καθολου κακο !!! χαχαχα :beer:

catmaster
29/10/2013, 23:43
οχι catmaster.μιλουσαμε για καποιες που κοιταζω σε γερμανια αν αξιζε να εφερνα μια που δε βρισκω εδω.θα μου βγει ακριβα ομως μαλλον...
η βιραγκο ειναι στον βολο.

όταν αγοράζεις μηχανή και ειδικά μεταχειρισμένη και ΕΙΔΙΚΑ τέτοιας ηλικίας οπλίζεσαι με υπομονή ...

και πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να βρείς μηχανή στην Αθήνα ... σε τελική έχει βρωμίσει ο τόπος από τσοπεριές που πωλούνται ... πελάτης μου έχει μια virago 400 καθαρη και σκέφτεται να τη δώσει θα τον ρωτήσω και θα σου πω

(αν και εγώ θα επιμείνω ότι είναι λάθος τέτοιου τύπου αλλά πάω πάσο γιατί γούστα είναι αυτά )
:wave2:

zinia
29/10/2013, 23:52
όταν αγοράζεις μηχανή και ειδικά μεταχειρισμένη και ΕΙΔΙΚΑ τέτοιας ηλικίας οπλίζεσαι με υπομονή ...

και πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να βρείς μηχανή στην Αθήνα ... σε τελική έχει βρωμίσει ο τόπος από τσοπεριές που πωλούνται ... πελάτης μου έχει μια virago 400 καθαρη και σκέφτεται να τη δώσει θα τον ρωτήσω και θα σου πω

(αν και εγώ θα επιμείνω ότι είναι λάθος τέτοιου τύπου αλλά πάω πάσο γιατί γούστα είναι αυτά )
:wave2:

δεν επιμενω σ αυτες, αν και τις λατρευω! θα κοιταξω και τις αλλες που προταθηκαν εδω.
πανω απο 250 cc ειναι πολλα για μενα.
ευχαριστω ομως

την καληνυχτα μου σ ολους κι ευχαριστω πολυ παιδια για τις πολυτιμες συμβουλες αλλα και για την ομορφη παρεα σας!

SHOOTER045
30/10/2013, 00:58
που σημαινει οτι θα ελεγχθει πρωτα απο μηχανικο........

zinia
ψηνεις αυτον τον βολιωτη να την τσεκαρει για παρτι σου
και τα υπολοιπα ειναι ευκολακι μπορω να πω...:cool:

Stabak
30/10/2013, 01:19
Εγω στη θεση σου θα κανα τα γλυκα μάτια στον : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125574&highlight=rebel

stynikop
30/10/2013, 12:03
Σαν πρωην κατοχος Μαγκνα εκτιμω το χιουμορ σου...Αλλα θα συμφωνησω ως προς την ουσια...ειναι καλυτερη απο τη βιραγκο.Οσο για το βαρος μαλλον πρεπει να ξανακοιταξεις το μανιουαλ:) Η βιραγκο ειναι 160 κιλα γεματη...Και κατι ακομη, χαιρομαι που ακομη εχεις αυτη τη μηχανη...αν δεν κανω λαθος...Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος...Για μια γυναικα με υψος 1,60και βαρος 52 κιλα, δε νομιζεις οτι θα ειναι λιγο ζορι??

Όχι δεν την έχω. Την 500άρα (v30) είχα ως πρώτη μηχανή, που είναι πάνω κάτω τα ίδια κιλά γεμάτη, αλλά με μεγαλύτερο ύψος σέλας. Και λέω την είχα γιατί με τον καιρό την έβαλα στην άκρη (καθώς δεν είχα χρόνο να τη φροντίσω ενώ είχα άλλες μηχανές) και πολύ πρόσφατα πέρασε πλέον στον ανηψιό μου, για να τη φροντίσει και να τη χαρεί!
Τώρα, τα κιλά είναι αρκετά για κάποιον που δεν ξέρει και ανάλογα με το ύψος (αν και είναι αρκετά χαμηλή νομίζω). Πάντως γνωρίζα κοπέλες χωρίς ιδιαίτερη πείρα να την οδηγούν.
Κάτι πολύ σημαντικό όμως, μαζί με το ύψος, νομίζω είναι και η φυσική κατάσταση...

Πολύ όμορφη μεταμόρφωση που παραθέτει ο stabak!!!

RORY FOR EVER
30/10/2013, 15:18
Όχι δεν την έχω. Την 500άρα (v30) είχα ως πρώτη μηχανή, που είναι πάνω κάτω τα ίδια κιλά γεμάτη, αλλά με μεγαλύτερο ύψος σέλας. Και λέω την είχα γιατί με τον καιρό την έβαλα στην άκρη (καθώς δεν είχα χρόνο να τη φροντίσω ενώ είχα άλλες μηχανές) και πολύ πρόσφατα πέρασε πλέον στον ανηψιό μου, για να τη φροντίσει και να τη χαρεί!
Τώρα, τα κιλά είναι αρκετά για κάποιον που δεν ξέρει και ανάλογα με το ύψος (αν και είναι αρκετά χαμηλή νομίζω). Πάντως γνωρίζα κοπέλες χωρίς ιδιαίτερη πείρα να την οδηγούν.
Κάτι πολύ σημαντικό όμως, μαζί με το ύψος, νομίζω είναι και η φυσική κατάσταση...

Πολύ όμορφη μεταμόρφωση που παραθέτει ο stabak!!! Εξαιρετικη μηχανη!Τη V25(Magna vt250f, μοντελο 1995) την αγορασα 2.000.000 δραχμες το 1996, ελαφρως μεταχειρισμενη, "παραεισαγωγη"...Ακομη θυμαμαι τον ηχο της εξατμισης...ΟΚ αλλα ο vag70(??) απο την ελευσινα... δεν παιζεται το ατομο με τις μετατροπες και τις βελτιωσεις-αναπαλαιωσεις του στις βιραγκο...Δεν εχω ματαδει στην Ελλαδα τετοιο μερακι, παρεκτος σε καποιους επαγγελματιες (iron horses, Κωφιδης, κλπ)...

RORY FOR EVER
30/10/2013, 15:38
όταν αγοράζεις μηχανή και ειδικά μεταχειρισμένη και ΕΙΔΙΚΑ τέτοιας ηλικίας οπλίζεσαι με υπομονή ...

και πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να βρείς μηχανή στην Αθήνα ... σε τελική έχει βρωμίσει ο τόπος από τσοπεριές που πωλούνται ... πελάτης μου έχει μια virago 400 καθαρη και σκέφτεται να τη δώσει θα τον ρωτήσω και θα σου πω

(αν και εγώ θα επιμείνω ότι είναι λάθος τέτοιου τύπου αλλά πάω πάσο γιατί γούστα είναι αυτά )
:wave2: Νομιζω, και δε μου επιτρεπουν οι κανονες να πω κατι παραπανω, οτι εισαι προκατειλημμενος απεναντι σ' αυτες τις μηχανες...Τι σημαινει...'εχει βρωμισει ο τοπος???"Ειναι σκουπιδια??/Αγορασα 3 καστομ-κρουιζερ... στη ζωη μου μεχρι στιγμης... κι εμεινα πολυ ευχαριστημενος!Οσοι-χιλιαδες κι εκατομμυρια σε ολον τον κοσμο...-επελεξαν αυτο το ειδος μηχανης... τι ειναι σε τελικη αναλυση??Ασχετοι και ηλιθιοι?

Pardalotzatziki
30/10/2013, 15:49
Νομιζω, και δε μου επιτρεπουν οι κανονες να πω κατι παραπανω, οτι εισαι προκατειλημμενος απεναντι σ' αυτες τις μηχανες...Τι σημαινει...'εχει βρωμισει ο τοπος???"Ειναι σκουπιδια??/Αγορασα 3 καστομ-κρουιζερ... στη ζωη μου μεχρι στιγμης... κι εμεινα πολυ ευχαριστημενος!Οσοι-χιλιαδες κι εκατομμυρια σε ολον τον κοσμο...-επελεξαν αυτο το ειδος μηχανης... τι ειναι σε τελικη αναλυση??Ασχετοι και ηλιθιοι?

Ολοι την χρησιμοποιουμε αυτη την εκφραση. Δεν σημαινει κατι κακο απαραιτητα. Σημαινει οτι ειναι πολλες οι επιλογες. :wave2:

RORY FOR EVER
30/10/2013, 15:57
Ολοι την χρησιμοποιουμε αυτη την εκφραση. Δεν σημαινει κατι κακο απαραιτητα. Σημαινει οτι ειναι πολλες οι επιλογες. :wave2: Αστο καλυτερα...Ειμαι φιλοξενουμενος εδω...Οδηγω μηχανες 30 χρονια και κατι(απο τα 14) κι εχω μαθει να σεβομαι...Το κοβω εδω.

AristidisZ
30/10/2013, 16:01
καλά, από όλων των ειδών τα οχήματα έχει βρωμίσει ο τόπος, cool :beer:

sapila racing
30/10/2013, 16:09
Αστο καλυτερα...Ειμαι φιλοξενουμενος εδω...Οδηγω μηχανες 30 χρονια και κατι(απο τα 14) κι εχω μαθει να σεβομαι...Το κοβω εδω.

Παρεξηγηθηκες μόνος σου και χωρίς λόγο.
ο catmaster απλά είπε οτι υπάρχουν πολλές μοτο τέτοιου είδους προς πώληση και τίποτα παραπάνω.

catmaster
30/10/2013, 16:43
Νομιζω, και δε μου επιτρεπουν οι κανονες να πω κατι παραπανω, οτι εισαι προκατειλημμενος απεναντι σ' αυτες τις μηχανες...Τι σημαινει...'εχει βρωμισει ο τοπος???"Ειναι σκουπιδια??/Αγορασα 3 καστομ-κρουιζερ... στη ζωη μου μεχρι στιγμης... κι εμεινα πολυ ευχαριστημενος!Οσοι-χιλιαδες κι εκατομμυρια σε ολον τον κοσμο...-επελεξαν αυτο το ειδος μηχανης... τι ειναι σε τελικη αναλυση??Ασχετοι και ηλιθιοι?

καταλαβαίνω ότι η κρίση μας έχει κάνει λίγο νευρικούς :D οπότε εξηγούμαι ...

καταρχήν η αποψή μου για τις τσοπεριές είναι διατυπωμένη πολύ παλιότερα και δεν έχει αλλάξει

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=70830&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%89


και επιμένω ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ

το έχει βρωμίσει ο τόπος το έγραψα για την κοπέλα που είναι αρχάρια και θα πάει μέχρι το Βόλο πχ να βρεί την ευκαιριάρα του αιώνα ... λες και χάθηκαν οι μηχανές στην Αθήνα ...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&postcode=&radius=&category=&make=270&variant=XV&price-from=&price-to=&so=pr&or=a&registration-from=&registration-to=&rg=3&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=

και πέραν αυτού θωρώ πλέον που σαραντάρισα ότι έχω κάποια άποψη και πείρα όταν λέω ότι με τέτοιου είδους μηχανές ζημιά στη μέση σου θα κάνεις σε κάθε λακκούβα ... η εργονομία πάει περίπατο με αυτά τα θηρία με τα παραφορτωμένα σίδερα και τα χρώμια ναι τις πήραν εκατομμύρια άνθρωποι που οδηγούν στην America - the land of freedom (my ass) :D ... τους έχετε δει τους δρόμους εκεί ;;;

και για να το μαζέψω ... όποιος γουστάρει εμφανισιακά το easy rider στυλ μεγειά του με χαρά του ... αλλά όταν μπαίνει ενας αρχάριος μέσα να ρωτήσει και ειδικά τη στιγμή που δεν έχει γνώσεις και θεωρεί ως σωστό να πάρει μια πανβαρη μηχανή με μεταξόνιο εμπορευματικής αμαξοστοιχίας , αναρτήσεις που ξεπετάνε μεσοσπονδύλιους δίσκους μέχρι να πεις ducati και φρένα "πέρνα την Πέμπτη που θα το έχω έτοιμο" ..... μόνο επειδή θα πατάει κάτω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πω ότι είναι λάθος σαν επιλογή ...


και για να μην με αρπάξεις απο τα μούτρα.. αυτό είναι το σημερινό παιχνίδι για να βγάλω το μεροκαματό μου ... εννοείται ότι θα την προσέξω σαν δικιά μου και θα την κάνω κούκλα ... άσχετα αν δεν θα την αγόραζα

:wave2::beer:

stynikop
30/10/2013, 19:49
Εγω στη θεση σου θα κανα τα γλυκα μάτια στον : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125574&highlight=rebel

Nicely said!

zinia
30/10/2013, 23:26
την καλησπερα στα παιδια και τα νεοτερα μου.
RORY πηγα σημερα στην γιαμαχα της περιοχης μου και ειδα απο κοντα την ybr125.:D
πολυ καλη ομολογω κι απ οτι μου ειπαν κι εκει,ευκολη αρκετα στην οδηγηση.ανεβηκα κι ολας! χεχεεχεχε μεγαλες στιγμες εζησα λεμε!
την βρηκα μια χαρα στο βαρος και το υψος της (μυτακια εκανα βεβαια για να πατησω κατω αλλα οκ την ελεγχα).
μου εκανε μια προσφορα (λεει) 2190 απο 2450 που ειχε (αν δεν με παραμυθιαζε εννοειται) και ηταν καινουρια φυσικα.δε θα ελεγα οχι για μια καινουρια σ αυτο το ποσο αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα σαν πρωτη μου να ειναι μεταχειρισμενη κι αργοτερα που θα εχω αποκτησει την εμπειρια να επαιρνα κατι καλυτερο...χμμμ δεν ξερω τι ειναι σωστοτερο...μπερδευτηκα λιγο γιατι μ αρεσε η ατιμη.
εχω μπει σε σοβαρες σκεψεις να την παρω αλλα θα το κοιταξω και λιγο ακομα.

θελω να δοκιμασω την ninja και την cbf .σιγουρα κι ενα ρεμπελακι,μαγκνα ή βιραγκο πριν βγαλω την αποφαση (αν και πιστευω,οτι τελικα λογω του οτι ειναι δυσκολες μηχανες,οπως λετε,αν και με υπεροχο στυλ, μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα για το ξεκινημα μου)
θα δοκιμασω και 250αρια κι αν δω οτι δεν τα παλευω θ'αρχισω με το 125αρι....και βλεπουμε....

αυτες τις μερες ξεκιναω για το διπλωμα.14 ωρες πορειας πρεπει να κανω (λεει)...
η αγωνια μου....απεριγραπτη!σαν τα παιδακια που παιρνουν ποδηλατο ενα πραμα! :p:cool:

gregogti
31/10/2013, 00:21
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4210487/

yianyian
31/10/2013, 01:23
Πάρε τη μηχανή που σου αρέσει οπτικά και όλα τα άλλα έρχονται.
Αν την βλέπεις το πρωί και τη γουστάρεις, αν σταματάς στο φανάρι και νιώθεις ότι έχεις την ωραιότερη μηχανή από όσες είναι γύρω σου ή αν δεν σκέφτεσαι πώς θα ήταν να οδηγάς αυτή που πάντα ήθελες, τότε έχει κάνει τη σωστή επιλογή.

Τα περί φρένων, αν στρίβει, αν έχει μεταξόνιο νταλίκας κτλ είναι να είχαμε να λέγαμε. Δεν θα πάρεις πχ ένα virago και θα οδηγάς χωρίς αύριο, ξέρεις τι πήρες και ξέρεις και τα ελαττώματά του. Αλλά το γουστάρεις και σου αρκεί. :wave2:

Επίσης, ybr - ninja - cbf και virago - shadow - dragstar είναι η μέρα με τη νύχτα.
Όχι μόνο σαν μηχανές, αλλά κυρίως σαν φιλοσοφία οδηγού. Ξεκαθάρισε πρώτα τι θέλεις από τη μηχανή (και τι θέλει η μηχανή από εσένα) και μετά βγαίνεις βόλτα να κοιτάξεις μοντέλα.

zinia
31/10/2013, 09:39
Nicely said!

καλημερα

πολυ ενδιαφερουσα μηχανη.

σ ευχαριστω πολυ!

RORY FOR EVER
31/10/2013, 10:17
καλημερα

πολυ ενδιαφερουσα μηχανη.

σ ευχαριστω πολυ! o yianyian σου εδωσε την καλυτερη λυση-απαντηση..Πρεπει πρωτα να κατασταλαξεις...Το ybr το χει προσφορα η yamaha εδω και λιγο καιρο στα 2250 μαζι με τις πινακιδες.Το νιντζα αστο στην ακρη καλυτερα...Πολυ καλη μηχανη, δε λεω....(εγω τους αφορισμους και τους χαρακτηρισμους τους αποφευγω για τις κατηγοριες-μοτο που δε μ' ενδιαφερουν...Δεν ειμαι βλεπεις πρωτομαστορας συνεργειου να τα ξερω ολα...)αλλα νομιζω οτι ταιριαζει σε εναν νεαρο περισσοτερο...παρα σε μια γυναικα...

zinia
31/10/2013, 10:28
Πάρε τη μηχανή που σου αρέσει οπτικά και όλα τα άλλα έρχονται.
Αν την βλέπεις το πρωί και τη γουστάρεις, αν σταματάς στο φανάρι και νιώθεις ότι έχεις την ωραιότερη μηχανή από όσες είναι γύρω σου ή αν δεν σκέφτεσαι πώς θα ήταν να οδηγάς αυτή που πάντα ήθελες, τότε έχει κάνει τη σωστή επιλογή.

καλημερα.
με καλυψες απολυτα....το μονο σιγουρο πως ΜΟΝΟ μ αυτην την εκδοχη θα επιλεξω καποια.

Τα περί φρένων, αν στρίβει, αν έχει μεταξόνιο νταλίκας κτλ είναι να είχαμε να λέγαμε. Δεν θα πάρεις πχ ένα virago και θα οδηγάς χωρίς αύριο, ξέρεις τι πήρες και ξέρεις και τα ελαττώματά του. Αλλά το γουστάρεις και σου αρκεί. :wave2:

το να ειναι "παλιο" διολου δε μ απασχολει.μ αρεσει κι ολας!τα "ελλατωματακια" τα 'χω στο προγραμμα και δεν τα υπολογιζω.παρ' ολα αυτα "θεωρω" πως το να παρω μια μηχανη που ναι μεν θα με τρελαινει,αφετερου δε θα μπορω να την κουμανταρω (λογω βαρους ή ο,τι αλλο) καθως αυτο μ ενημερωνουν οι περισσοτεροι,δεν θα ηταν λογικο για εναν βασικο λογο.αυξανω τον κινδυνο.

Επίσης, ybr - ninja - cbf και virago - shadow - dragstar είναι η μέρα με τη νύχτα.
Όχι μόνο σαν μηχανές, αλλά κυρίως σαν φιλοσοφία οδηγού. Ξεκαθάρισε πρώτα τι θέλεις από τη μηχανή (και τι θέλει η μηχανή από εσένα) και μετά βγαίνεις βόλτα να κοιτάξεις μοντέλα.

φυσικα και ειναι μερα με νυχτα.ως τωρα δεν γνωριζα καν καποια αλλη κατηγορια στα μετρα μου γι αυτο και ρωτησα και βγηκα στη βολτα (θελω να πιστευω πως δεν ηταν ειρωνικο) για να δω μοντελα που μου προταθηκαν.δεν αποκλειω μια αλλη κατηγορια αρκει να μ αρεσει οσο η custom και να "μπορω" να την ελεγχω.αυτο δε σημαινει (εννοειται) πως θα επιλεξω κατι με "μιση" καρδια μονο και μονο για να παρω μηχανη.δεν ξερω τι εννοεις πως χρειαζεται ενας οδηγος να ξερει για να ξεκαθαρισει τι θελει...
προσωπικα το μονο που ξερω (με σιγουρια) ειναι πως ηρθε ο καιρος να πραγματοποιησω ενα μου ονειρο και δεν εχω σκοπο να μην μπορω να το χαρω...εχοντας επιλεξει κατι που μονο οπτικα ή εγκεφαλικα θα με φτιαχνει.αρκει?....

σ ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου

sapila racing
31/10/2013, 10:40
εγω τους αφορισμους και τους χαρακτηρισμους τους αποφευγω για τις κατηγοριες-μοτο που δε μ' ενδιαφερουν...Δεν ειμαι βλεπεις πρωτομαστορας συνεργειου να τα ξερω ολα...)

Rory καπου τα χεις μπλέξει.
Κανενας δεν αφόρισε, ούτε το παιξε ξερόλας και μόνον εσύ έχεις το πρόβλημα, οπότε ας σταματήσει εδω.

zinia αν πας για YBR ισως να δείς και το 250, με λίγα παραπάνω χρήματα θα σε πηγαίνει πιο άνετα σε μακρινές εξορμήσεις.

zinia
31/10/2013, 10:41
o yianyian σου εδωσε την καλυτερη λυση-απαντηση..Πρεπει πρωτα να κατασταλαξεις...Το ybr το χει προσφορα η yamaha εδω και λιγο καιρο στα 2250 μαζι με τις πινακιδες.Το νιντζα αστο στην ακρη καλυτερα...Πολυ καλη μηχανη, δε λεω....(εγω τους αφορισμους και τους χαρακτηρισμους τους αποφευγω για τις κατηγοριες-μοτο που δε μ' ενδιαφερουν...Δεν ειμαι βλεπεις πρωτομαστορας συνεργειου να τα ξερω ολα...)αλλα νομιζω οτι ταιριαζει σε εναν νεαρο περισσοτερο...παρα σε μια γυναικα...

καλημερα RORY :)
αρα αληθεια μου ειπε για την προσφορα.οκ δε θα κοιταξω καθολου νιντζα να μην το μπλεξω και περισσοτερο.
θα ηθελα ν ανεβω και στις αλλες και θ αποφασισω αν επιλεξω custom ή οχι.
αν καταληξω σε ybr ή cbf,λες μεταχειρισμενη (γι αρχη) ή καινουρια?

zinia
31/10/2013, 10:44
Rory καπου τα χεις μπλέξει.
Κανενας δεν αφόρισε, ούτε το παιξε ξερόλας και μόνον εσύ έχεις το πρόβλημα, οπότε ας σταματήσει εδω.

zinia αν πας για YBR ισως να δείς και το 250, με λίγα παραπάνω χρήματα θα σε πηγαίνει πιο άνετα σε μακρινές εξορμήσεις.

καλημερα.ναι αν καταληξω σε ybr θα δοκιμασω και την 250.απλα για καινουρια 250αρα δεν το συζηταω καν!