PDA

View Full Version : Eρωτηση για μπαταρια



fz600
29/10/2013, 13:33
Χαιρετω την παρεα. Εχω ενα fz600 '07 και εμεινα απο μπαταρια, η μανισια ειναι ξηρου τυπου η μηχανη μπορει να δουλεψη μπαταρια με υγρα? ο λογος ειναι ειναι οτι τα οικονομικα μου ειναι χαλια αυτη την περιοδο. Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι οτι, τη μηχανη την μετρησα με βολτομετρο και ρελαντη εδειχνε 10.50 και με 4000-5000 στροφες εδειχνε 13.80 ειναι οκ?

DrBig
29/10/2013, 13:50
Χαιρετω την παρεα. Εχω ενα fz600 '07 και εμεινα απο μπαταρια, η μανισια ειναι ξηρου τυπου η μηχανη μπορει να δουλεψη μπαταρια με υγρα? ο λογος ειναι ειναι οτι τα οικονομικα μου ειναι χαλια αυτη την περιοδο. Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι οτι, τη μηχανη την μετρησα με βολτομετρο και ρελαντη εδειχνε 10.50 και με 4000-5000 στροφες εδειχνε 13.80 ειναι οκ?

Για το πρωτο δεν ειμαι σιγουρος, το δευτερο σημαινει οτι τα ηλεκτρικα σου ειναι οκ, πλην της μπαταριας οφ κορς.

Pan (dvs)
29/10/2013, 14:09
Ξηρου και υγρου τυπου δουλευουνε το ιδιο.Περιπου στα 50 ευρω το κοστος,αν δεν κανω λαθος.

catmaster
29/10/2013, 14:28
Χαιρετω την παρεα. Εχω ενα fz600 '07 και εμεινα απο μπαταρια, η μανισια ειναι ξηρου τυπου η μηχανη μπορει να δουλεψη μπαταρια με υγρα? ο λογος ειναι ειναι οτι τα οικονομικα μου ειναι χαλια αυτη την περιοδο. Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι οτι, τη μηχανη την μετρησα με βολτομετρο και ρελαντη εδειχνε 10.50 και με 4000-5000 στροφες εδειχνε 13.80 ειναι οκ?

σόρρυ αλλα εμένα κάτι δεν μου πάει καλά γιατί έχεις πολύ χαμηλή τάση στο ρελαντί , αλλά μπορεί να κάνω λάθος .... για μπαταρία κοίτα μια οικονομικότερη after market (υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά και γλιτώνεις αρκετά σε σχέση με μαμα yamaha ) αλλά οπωσδήποτε ξαναμέτρα με την καινούργια μπαταρία το κύκλωμα ... :wave2:

fz600
29/10/2013, 14:36
Ευχαριστω για της απαντησεις παιδες...να πω οτι μπαταρια αγορασα (καινουρια) Υuasa taiwan απο τον Κυριαζη στο Αιγαλεω πριν 3.5 μηνες και την πατησα η μπαταρια τα'φτησε, αυτος ειναι και ο λογος που σας ρωτουσα περι volt, γιατι μου ειπανε μηπως δεν φορτωνη η μηχανη ασε που την πληρωσα ο κουκος αιδονη 65+17 courier 82, τωρα θα την πληρωσο εις διπλουν και σιγουρα θα παρω μαμα ....συμπερασμα οποιος λυπατε το καρφι χανει και το πεταλο..υγ συγνωμη αν εκανα λαθος που ανεφερα το ονομα του μαγαζιου

catmaster
29/10/2013, 14:43
Ευχαριστω για της απαντησεις παιδες...να πω οτι μπαταρια αγορασα (καινουρια) Υuasa taiwan απο τον Κυριαζη στο Αιγαλεω πριν 3.5 μηνες και την πατησα η μπαταρια τα'φτησε, αυτος ειναι και ο λογος που σας ρωτουσα περι volt, γιατι μου ειπανε μηπως δεν φορτωνη η μηχανη ασε που την πληρωσα ο κουκος αιδονη 65+17 courier 82, τωρα θα την πληρωσο εις διπλουν και σιγουρα θα παρω μαμα ....συμπερασμα οποιος λυπατε το καρφι χανει και το πεταλο..υγ συγνωμη αν εκανα λαθος που ανεφερα το ονομα του μαγαζιου

η μπαταρία σου μπορεί και να σώνεται (σίγουρα έχει μειωθεί η διάρκεια ζωής της αν άδειασε τελείως αλλά μπορεί να κρατήσει λίγο καιρό πριν μπεις σε έξοδα παλι) ... το κύκλωμα όπως είπα μάλλον έχει προβλημα ...

(δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν περνάτε πρωτα απο ενα μηχανικό να μετρήσει έστω την τάση πριν μπείτε σε έξοδα ανταλλακτικων)
:wave2:

fz600
29/10/2013, 14:49
η μπαταρία σου μπορεί και να σώνεται (σίγουρα έχει μειωθεί η διάρκεια ζωής της αν άδειασε τελείως αλλά μπορεί να κρατήσει λίγο καιρό πριν μπεις σε έξοδα παλι) ... το κύκλωμα όπως είπα μάλλον έχει προβλημα ...

(δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν περνάτε πρωτα απο ενα μηχανικό να μετρήσει έστω την τάση πριν μπείτε σε έξοδα ανταλλακτικων)
:wave2:

τι μπορει να φταιει ανορθωτης? η ταση στο ρελαντη ποσο επρεπε να εινε? η μπαταρια ειναι 3.5 μηνων οταν την εβαλα επανω η μιζια ηταν ψιλοψοφια, ετσι με πηγε για 3.5 μηνες οσπου παπαλα....την εστηλα πριν 3 εβδομαδες στο μαγαζι για να την τσεκαρουνε και μου ειπανε πως ειναι οκ την παρελαβα πριν 1 βδομαδα και αντεξε 5 μερες.. ακομα και η μηχανη αν εχει προβλημα επρεπε να τα φτησει τοσο γρηγορα?

catmaster
29/10/2013, 14:54
τι μπορει να φταιει ανορθωτης? η ταση στο ρελαντη ποσο επρεπε να εινε?

πάντα με πλήρως φορτισμένη μπαταρία .... πρέπει να είναι πάνω από 13 στο ρελαντί και μέχρι 15 στις 5000 σαλ με αναμένα φώτα
όταν στο ρελαντί είναι η τάση στα 10 volt υποφορτίζει .. που σημαίνει ότι λίγες ώρες σε κίνηση και ρελαντί σταμάτα-ξεκίνα με αναμμένα φώτα και βεντιλατέρ μπορεί να σου αδειάσει τελικά την μπαταρία και να πας να βάλεις μπροστα και να μην έχει ένταση να γυρίσει τη μίζα ... :wave2:

fz600
29/10/2013, 16:55
πάντα με πλήρως φορτισμένη μπαταρία .... πρέπει να είναι πάνω από 13 στο ρελαντί και μέχρι 15 στις 5000 σαλ με αναμένα φώτα
όταν στο ρελαντί είναι η τάση στα 10 volt υποφορτίζει .. που σημαίνει ότι λίγες ώρες σε κίνηση και ρελαντί σταμάτα-ξεκίνα με αναμμένα φώτα και βεντιλατέρ μπορεί να σου αδειάσει τελικά την μπαταρία και να πας να βάλεις μπροστα και να μην έχει ένταση να γυρίσει τη μίζα ... :wave2:

αδελφε τελικα πρεπει να υποφορτιζει ειχες δικιο, ρωτησα μηχανικο και μου ειπε τα ειδια οτι πρεπει στο ρελαντη να διχνει 13βολτ ειμαι για ανορθωτη

catmaster
29/10/2013, 17:28
αδελφε τελικα πρεπει να υποφορτιζει ειχες δικιο, ρωτησα μηχανικο και μου ειπε τα ειδια οτι πρεπει στο ρελαντη να διχνει 13βολτ ειμαι για ανορθωτη


μάλλον ... και στην χειρότερη πηνία :rolleyes:

πρόσεχε μόνο ... μην ψωνίσεις χωρίς να μετρήσεις (γιατί αν έχεις θέμα πηνίων πάλι εδώ θα είμαστε σε κανα δυο μέρες να τα λέμε)

:wave2:

DrBig
29/10/2013, 21:08
μα αν η μπαταρια ειναι πηδημενη, η εσωτερικη της αντισταση θα ειναι ο,τι ναναι, οποτε τι ταση να δειξει το κυκλωμα στο ρελαντι? Αν εχει μειωθει πολυ, ειναι επομενο να δειχνει 10.5 v ....

fz600
29/10/2013, 21:40
μάλλον ... και στην χειρότερη πηνία :rolleyes:

πρόσεχε μόνο ... μην ψωνίσεις χωρίς να μετρήσεις (γιατί αν έχεις θέμα πηνίων πάλι εδώ θα είμαστε σε κανα δυο μέρες να τα λέμε)

:wave2:
μηχανακη 5νταετιας και να βγαλε πηνια? θα μου πεις η ζημια κοιταει χρονια? τεσπα πριν κανω οτιδηποτε 1ον θα φορτωσω την μπαταρια και 2ον θα παω για μετρημα...οχι δικο μου της μηχανης:D... σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις:wave2:

catmaster
29/10/2013, 23:05
μα αν η μπαταρια ειναι πηδημενη, η εσωτερικη της αντισταση θα ειναι ο,τι ναναι, οποτε τι ταση να δειξει το κυκλωμα στο ρελαντι? Αν εχει μειωθει πολυ, ειναι επομενο να δειχνει 10.5 v ....

σωστός επίσης .... γι' αυτό λέω "μάλλον" και να μετρήσει πριν αγοράσει ... :wave2:
(αν και για να δελιχνει τόσο χαμηλή τάση πρέπει να την έχει βράσει μέχρι ανατινάξεως :lol: )

fz600
30/10/2013, 00:46
δηλαδη αν καταλαβα καλα: φορτωνω την μπαταρια και τοτε μετραω και αν η ταση ειναι 10.5 φταιει η ο ανορθωτης η στη χειροτερη πηνια.....το αλλο σεναριο ειναι αν φταιει η μπαταρια πως θα το καταλαβουμε? δεν θα κραταει το ρευμα? συγνωμη που γινομε κουραστηκος αλλα μενω σε νησι και εδω τα πραγματα ειναι λιγο μπαχαλο

George_M.
30/10/2013, 02:19
φιλε fz600 αντι να σκας με μετρησεις κ σεναρια για προβλημα στο μηχανακι σου παρε τηλ τον Κυριαζη κ κανονισε να του την στειλεις πακετο!
ειχα παθει το ιδιο με σενα με μπαταρια (απλη) απο τον εν λογω κυριο κ ειχα λαλησει με τις μετρησεις που μου εδινε...(ο Ακης-Catmstr-ξερει,ειχαμε μιλησει μαζι τοτε)
πηγα εκει -στον Κυριαζη- κ μου την αλλαξε με μια Yuasa Taiwan αλλα κ παλι οι μετρησεις δεν ειναι οι τελειες,ειναι μεν στα ορια του αποδεκτου αλλα οχι οι απολυτες.
τεσπα βαρεθηκα να ξαναπαω εχουν περασει κ αρκετοι μηνες απο τοτε οποτε λεω ασε κ οσο βγαλει...

anyway κατι δεν γινεται καλα εκει αλλα αυτο δεν θα μας αφορα... στο μελλον.
βλεπω οτι εισαι επαρχια οποτε πραξε σωστα κ εξυπνα
απαιτησε να μην χρεωθεις τπτ,ουτε μεταφορικα κ ζητα αντικατασταση,αλλωστε υπαρχει η εγγυηση προιοντος.

fz600
30/10/2013, 09:45
φιλε fz600 αντι να σκας με μετρησεις κ σεναρια για προβλημα στο μηχανακι σου παρε τηλ τον Κυριαζη κ κανονισε να του την στειλεις πακετο!
ειχα παθει το ιδιο με σενα με μπαταρια (απλη) απο τον εν λογω κυριο κ ειχα λαλησει με τις μετρησεις που μου εδινε...(ο Ακης-Catmstr-ξερει,ειχαμε μιλησει μαζι τοτε)
πηγα εκει -στον Κυριαζη- κ μου την αλλαξε με μια Yuasa Taiwan αλλα κ παλι οι μετρησεις δεν ειναι οι τελειες,ειναι μεν στα ορια του αποδεκτου αλλα οχι οι απολυτες.
τεσπα βαρεθηκα να ξαναπαω εχουν περασει κ αρκετοι μηνες απο τοτε οποτε λεω ασε κ οσο βγαλει...

anyway κατι δεν γινεται καλα εκει αλλα αυτο δεν θα μας αφορα... στο μελλον.
βλεπω οτι εισαι επαρχια οποτε πραξε σωστα κ εξυπνα
απαιτησε να μην χρεωθεις τπτ,ουτε μεταφορικα κ ζητα αντικατασταση,αλλωστε υπαρχει η εγγυηση προιοντος.Φιλε αυτο που λες το εκανα, μηλισα μαζι τους και μου ειπανε για της μπαταριες μοτο δεν δινουμε εγγυηση τεσπα αυτοι την τσεκαρισαν και την βρηκαν οκ......

notakos600
30/10/2013, 09:57
Από τον Κυριαζή αγόρασα μπαταρία για το τρακτέρ και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. Τις μπαταρίες τις τεστάρει με μια μεγάλη αντίσταση κατανάλωσης, σε λίγο χρονικό διάστημα δηλαδή τραβάει από τη μπαταρία ίσο ρεύμα όσο 100 μιζιές για παράδειγμα. Έτσι αποδεικνύει ότι η μπαταρία είναι ΟΚ. Δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω, εξ' άλλου είναι πολλές δεκαετίες στο χώρο. Την ελαττωματική μπαταρία την αντικαθιστά αμέσως πάντως.
Καταλήγοντας να πω πως κάποιες φορές το πρόβλημα έγκειται στο κύκλωμα φόρτισης του οχήματος μας και στο κατά πόσο αυτό το κύκλωμα λειτουργεί σωστά.

binzis
30/10/2013, 10:51
Από τον Κυριαζή αγόρασα μπαταρία για το τρακτέρ και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. Τις μπαταρίες τις τεστάρει με μια μεγάλη αντίσταση κατανάλωσης, σε λίγο χρονικό διάστημα δηλαδή τραβάει από τη μπαταρία ίσο ρεύμα όσο 100 μιζιές για παράδειγμα. Έτσι αποδεικνύει ότι η μπαταρία είναι ΟΚ. Δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω, εξ' άλλου είναι πολλές δεκαετίες στο χώρο. Την ελαττωματική μπαταρία την αντικαθιστά αμέσως πάντως.
Καταλήγοντας να πω πως κάποιες φορές το πρόβλημα έγκειται στο κύκλωμα φόρτισης του οχήματος μας και στο κατά πόσο αυτό το κύκλωμα λειτουργεί σωστά.

Να σε ρωτήσω κάτι...αρχές του 2012 δύο φορές μου άλλαξε "μετρημένες μπαταρίες" σε διάστημα 2 μηνών και η μηχανή δεν έπερνε μπροστά αν την άφηνα 2 μέρες...
Μου έλεγε ότι είχα πρόβλημα στα ηλεκτρικά, ανορθωτή και λοιπές μ@λακίες...εγώ πήγα προληπτικά να την αλλάξω μετά από δύο χρόνια χρήσης, εξηγώντας του ότι δεν είχα το παραμικρό ηλεκτρικό πρόβλημα πριν και μάλιστα δεν με πίστευε...
Τελικά αγόρασα μία made in Japan με διπλάσιο κόστος (φυσικά όχι από αυτόν) την έβαλα μόνος μου και μέχρι σήμερα απλά...κανένα πρόβλημα, ακόμα και μετά από 15 μέρες ακινησίας...
Πως εξηγείται αυτό...!!!

notakos600
30/10/2013, 11:01
Να σε ρωτήσω κάτι...αρχές του 2012 δύο φορές μου άλλαξε "μετρημένες μπαταρίες" σε διάστημα 2 μηνών και η μηχανή δεν έπερνε μπροστά αν την άφηνα 2 μέρες...
Μου έλεγε ότι είχα πρόβλημα στα ηλεκτρικά, ανορθωτή και λοιπές μ@λακίες...εγώ πήγα προληπτικά να την αλλάξω μετά από δύο χρόνια χρήσης, εξηγώντας του ότι δεν είχα το παραμικρό ηλεκτρικό πρόβλημα πριν και μάλιστα δεν με πίστευε...
Τελικά αγόρασα μία made in Japan με διπλάσιο κόστος (φυσικά όχι από αυτόν) την έβαλα μόνος μου και μέχρι σήμερα απλά...κανένα πρόβλημα, ακόμα και μετά από 15 μέρες ακινησίας...
Πως εξηγείται αυτό...!!!

Οπότε μακρυά και αγαπημένοι, δεν μου έκανε εμένα κάποια στραβή, αν έκανε όμως σε άλλους σημαίνει πως δεν είναι εντάξει.

binzis
30/10/2013, 11:23
Οπότε μακρυά και αγαπημένοι, δεν μου έκανε εμένα κάποια στραβή, αν έκανε όμως σε άλλους σημαίνει πως δεν είναι εντάξει.

Εννοείται ότι δεν ξαναπάτησα και ότι δεν θα ξαναπατήσω…
Μάλιστα από τότε, μακριά και από τέτοιου είδους μπαταρίες made in Taiwan, Korea, China κλπ…

Έτσι για την ιστορία και μένα μου μετρούσε τις μπαταρίες με την αντίσταση μπροστά μου και μου έλεγε ότι ήταν εντάξει…
Μεγάλη ταλαιπωρία πήγαινε-έλα, μέτρησε-φόρτισε…made in Japan με διπλάσιο κόστος και ξεμπερδεύεις.

George_M.
30/10/2013, 11:30
Φιλε αυτο που λες το εκανα, μηλισα μαζι τους και μου ειπανε για της μπαταριες μοτο δεν δινουμε εγγυηση τεσπα αυτοι την τσεκαρισαν και την βρηκαν οκ......

πως την τσεκαρισαν εξ αποστασεως?ολα τα πραματα εχουν εγγυηση κ μαλιστα ο συγκεκριμμενος γραφει με αυτοκολητο πανω στο καπακι..
μην μασατε...

notakos600
30/10/2013, 11:39
Εννοείται ότι δεν ξαναπάτησα και ότι δεν θα ξαναπατήσω…
Μάλιστα από τότε, μακριά και από τέτοιου είδους μπαταρίες made in Taiwan, Korea, China κλπ…

Έτσι για την ιστορία και μένα μου μετρούσε τις μπαταρίες με την αντίσταση μπροστά μου και μου έλεγε ότι ήταν εντάξει…
Μεγάλη ταλαιπωρία πήγαινε-έλα, μέτρησε-φόρτισε…made in Japan με διπλάσιο κόστος και ξεμπερδεύεις.

spam on
Πλάκα-πλάκα πάντως από φάτσα φαίνεται ψιλολαμόγιο...
spam off

George_M.
30/10/2013, 11:48
spam on
Πλάκα-πλάκα πάντως από φάτσα φαίνεται ψιλολαμόγιο...
spam off

ενταξει δεν κανουμε λαικο δικαστηριοα αλλα εχουμε αρκετα κρουσματα οποτε ισως αδικα ανυσηχει ο φιλος FZ για τυχον προβλημα στην μοτο.
μια δοκιμη με μια αλλη σωστη θα ελυνε ΟΛΕς τις αποριες ομως...:wave2:

stefanos
30/10/2013, 11:53
Μάλιστα από τότε, μακριά και από τέτοιου είδους μπαταρίες made in Taiwan, Korea, China κλπ…


Υπερβολική αντίδραση θα έλεγα εάν κρίνεις από το επιπλέον κόστος της Γιαπωνέζικης.:)

binzis
30/10/2013, 11:56
spam on
Πλάκα-πλάκα πάντως από φάτσα φαίνεται ψιλολαμόγιο...
spam off

Πραγματικά και εγώ δεν θέλω να κρίνω τον άνθρωπο…απλώς είπα αυτό που συνέβη για τις αμφιβόλου ποιότητος μπαταρίες, που λόγο κόστους τις αγοράζουμε…

Ως γνωστόν, η ζωή είναι μικρή για να μάθουμε από τα λάθη μας.
Ας μάθουμε κάτι και από τα λάθη των άλλων.:)

binzis
30/10/2013, 12:03
Υπερβολική αντίδραση θα έλεγα εάν κρίνεις από το επιπλέον κόστος της Γιαπωνέζικης.:)

Η μία είχε 42 ευρώ και η άλλη 78 από το Σαρακάκη αν θυμάμαι καλά…
Οι ώρες που έχασα από όλη αυτή την διαδικασία, συν την αναμονή για το βάλε-βγάλε φόρτισε τσέκαρε, ΔΕΝ πληρώνονται…

Η υπερβολή πια είναι…42 ευρώ ένα μήνα ζωής και σπρώξιμο για να πάρει μπρος, σε σχέση με τα 78 ευρώ και μέχρι στιγμής 18 μήνες άψογης λειτουργίας…:confused:

George_M.
30/10/2013, 12:20
παντως καλο να μας πει ο φιλος απο ποιον απο τους 2 την αγορασε,στην εκει περιοχη εχει δυο με αυτο το ονομα...

fz600
30/10/2013, 12:29
πως την τσεκαρισαν εξ αποστασεως?ολα τα πραματα εχουν εγγυηση κ μαλιστα ο συγκεκριμμενος γραφει με αυτοκολητο πανω στο καπακι..
μην μασατε...

...την εστηλα με μεταφορικη, εξοδα δικα μου.....η πλακα ειναι οτι μου ειπε εισαι ο μοναδικος παραπονεμενος, και του λεω δεν αφινετε τα παραμυθια με τους δρακους....παντως εγω απο τι βλεπω παω για ανορθωτη, επρεπε να εχω στο ρελαντη πανω απο 13βολτ και εγω εχω 10.5... δεν θελω καν να σκεφτομε οτι ειναι πηνια...

fz600
30/10/2013, 12:38
παντως καλο να μας πει ο φιλος απο ποιον απο τους 2 την αγορασε,στην εκει περιοχη εχει δυο με αυτο το ονομα...

http://www.afoikiriazi.gr/ στο Αιγαλεω

Ichigo
30/10/2013, 13:08
Πάντως από το ίδιο μαγαζί που αγόρασα το καλοκαίρι μια Yuasa για το μηχανάκι μου λόγω του ότι είχε περάσει ήδη μια 4ετία με την ίδια μπαταρία, μπορώ να πω ότι είχα καλή εξυπηρέτηση. Συνάντησα 2 ευγενέστατα παιδιά που με εξυπηρέτησαν άμεσα μου έβγαλαν την παλιά και πέρασαν την καινούρια και όλα καλά. Μιλάω πάντα για το μαγαζί που είναι επί της Θηβών 95 Περιστέρι

binzis
30/10/2013, 14:21
Πάντως από το ίδιο μαγαζί που αγόρασα το καλοκαίρι μια Yuasa για το μηχανάκι μου λόγω του ότι είχε περάσει ήδη μια 4ετία με την ίδια μπαταρία, μπορώ να πω ότι είχα καλή εξυπηρέτηση. Συνάντησα 2 ευγενέστατα παιδιά που με εξυπηρέτησαν άμεσα μου έβγαλαν την παλιά και πέρασαν την καινούρια και όλα καλά. Μιλάω πάντα για το μαγαζί που είναι επί της Θηβών 95 Περιστέρι

Η ευγένεια δεν είναι δείγμα επαγγελματισμού ή γνώσεων…είναι δείγμα χαρακτήρα.

Όλοι μας έχουμε συναντήσει ανθρώπους-μάστορες όποια και να είναι η ειδικότητα, οι οποίοι είναι άστα να πάνε…δεν μιλιούνται…αλλά η δουλειά είναι άψογη!!!
Κανείς δεν είπε ότι δεν είναι ευγενικοί και ούτε ειπώθηκε κάτι ώστε να θιχτούν…οι υπηρεσίες και τα προϊόντα είναι κατά την γνώμη μου το πρόβλημα.
To ποιο απλό…κατά την τοποθέτηση έκοψαν κάποια tie wraps και μετά δεν είχαν άλλα να βάλουν και τους είδα να προσπαθούν να βάλουν λαστιχάκια…:confused:
Μόλις το είδα, έβγαλα από την τσάντα μου ένα ματσάκι και τους έδωσα να κάνουν την δουλειά…μου είπαν “μπράβο, σας ευχαριστώ πολύ” ήταν ευγενικοί…

Και ρωτάω τώρα...υπάρχουν πολλοί ηλεκτρολόγοι χωρίς tie wraps…???

OldMan
30/10/2013, 14:45
παντως εγω απο τι βλεπω παω για ανορθωτη, επρεπε να εχω στο ρελαντη πανω απο 13βολτ και εγω εχω 10.5... δεν θελω καν να σκεφτομε οτι ειναι πηνια...
Τότε μην το σκέφτεσαι...

Έλεγξε πρώτα το κύκλωμα φόρτισης με μια καλά φορτισμένη μπαταρία, γιατί όπως είπε ο Μπίγκουλας, δεν ξέρεις την κατασταση της δικιάς σου (μπορεί να τραβάει τόσο ρεύμα που να "γονατίζει" την γεννήτρια στο ρελαντί)..

Θα σου πρότεινα, όπως δουλεύει το μηχανάκι, να βγάλεις το (+) από την μπαταρία και να μετρήσεις τον ακροδέκτη στον αέρα, αλλά φοβάμαι λίγο τα πιθανά τσαφ-τσουφ..

notakos600
30/10/2013, 14:48
Πάντως από το ίδιο μαγαζί που αγόρασα το καλοκαίρι μια Yuasa για το μηχανάκι μου λόγω του ότι είχε περάσει ήδη μια 4ετία με την ίδια μπαταρία, μπορώ να πω ότι είχα καλή εξυπηρέτηση. Συνάντησα 2 ευγενέστατα παιδιά που με εξυπηρέτησαν άμεσα μου έβγαλαν την παλιά και πέρασαν την καινούρια και όλα καλά. Μιλάω πάντα για το μαγαζί που είναι επί της Θηβών 95 Περιστέρι

Εγώ μιλούσα για τον έτερο Καππαδόκη που είναι στον παράδρομο της Θηβών, ρε λες να πήγα στον Κυριαζή που δεν έπρεπε; :lol:
Το λαμογιόφατσα το έγραψα αυτοσαρκαζόμενος, μακρυά από μένα τα gossip stories. :nono:

bruno
30/10/2013, 15:31
Πάντως από το ίδιο μαγαζί που αγόρασα το καλοκαίρι μια Yuasa για το μηχανάκι μου λόγω του ότι είχε περάσει ήδη μια 4ετία με την ίδια μπαταρία, μπορώ να πω ότι είχα καλή εξυπηρέτηση. Συνάντησα 2 ευγενέστατα παιδιά που με εξυπηρέτησαν άμεσα μου έβγαλαν την παλιά και πέρασαν την καινούρια και όλα καλά. Μιλάω πάντα για το μαγαζί που είναι επί της Θηβών 95 Περιστέρι

Oπως τα λεει ο φιλος,ξερουν και σου εξηγουν τα παντα για την φορτιση κλπ και οι μπαταριες του εχουν εγγυηση.

toyar
30/10/2013, 15:38
παντως επειδη οι μπαταριες γενικα ειναι τζογος αν επιλεξει κανεις να γλυτωσει λεφτα παιρνοντας no name κινεζικη το μαγαζι δε φταιει σε κατι....
εδωσα 45 ευρω για yuasa και κρατησε 1,5 χρονο, μετα πηρα τη φθηνοτερη κινεζικη που βρηκα με 25 και αν μου βγαλει αλλο τοσο θα πω κι ευχαριστω
η αυθεντικη yuasa που ειχε πανω των 85 ευρω εβγαλε με το ζορι 3 χρονια

AristidisZ
30/10/2013, 15:46
για μικρό μηχανάκι μιλάς toyar ;;;
εγώ στο hornet βρήκα την μαμά επάνω μετά από 6 χρόνια !!! :uplate:

bruno
30/10/2013, 15:57
Tα τελευταια 3-4 χρονια οι μπαταριες που ειναι στην αγορα γενικα ειναι για τον γαιδαρο καβαλα.Ειναι πολυ λιγες αυτες που θα βγαλουν πανω 3 χρονια.

George_M.
30/10/2013, 16:12
Εγώ μιλούσα για τον έτερο Καππαδόκη που είναι στον παράδρομο της Θηβών, ρε λες να πήγα στον Κυριαζή που δεν έπρεπε; :lol:
Το λαμογιόφατσα το έγραψα αυτοσαρκαζόμενος, μακρυά από μένα τα gossip stories. :nono:

κ γω εκει πηγα...:sick:

toyar
30/10/2013, 17:57
για μικρό μηχανάκι μιλάς toyar ;;;
εγώ στο hornet βρήκα την μαμά επάνω μετά από 6 χρόνια !!! :uplate:

cbf250

fz600
30/10/2013, 19:52
Τότε μην το σκέφτεσαι...

Έλεγξε πρώτα το κύκλωμα φόρτισης με μια καλά φορτισμένη μπαταρία, γιατί όπως είπε ο Μπίγκουλας, δεν ξέρεις την κατασταση της δικιάς σου (μπορεί να τραβάει τόσο ρεύμα που να "γονατίζει" την γεννήτρια στο ρελαντί)..

Θα σου πρότεινα, όπως δουλεύει το μηχανάκι, να βγάλεις το (+) από την μπαταρία και να μετρήσεις τον ακροδέκτη στον αέρα, αλλά φοβάμαι λίγο τα πιθανά τσαφ-τσουφ..

Φιλε oldMan χωρεις να θελω να αμφισβητησω της γνωσεις σου, που μεσα απο αναζητησεις στο φορουμ ειδα οτι το γνωρηζεις το αντικειμενο καλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι, σημερα μιλησα στο τηλ με μηχανικο και μου ειπε οτι δεν εχει σχεσει αν η μπαταρια ειναι αδεια οταν θα μετρησουμε τη μηχανη, αν το κυκλομα φορτωνη θα μας το δειξει...ισχυη κατι τετοιο? να πω επισης οτι και αυτος μου ειπε οτι πρεπει να εχω πανω απο 13 volt στο ρελαντη. υγ την μπαταρια οταν την φορτονω κραταει μια βδομαδα, αυτο ειναι καλο σημαδη οτι ειναι ΟΚ? γιατι το μετρημα θα το κανω σε ηλεκτρολογο αυτοκινητον, που να βρησκω τωρα αλλη καλη μπαταρια εδω στο νησι ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα :cry:..

sapila racing
31/10/2013, 09:10
Φιλε oldMan χωρεις να θελω να αμφισβητησω της γνωσεις σου, που μεσα απο αναζητησεις στο φορουμ ειδα οτι το γνωρηζεις το αντικειμενο καλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι, σημερα μιλησα στο τηλ με μηχανικο και μου ειπε οτι δεν εχει σχεσει αν η μπαταρια ειναι αδεια οταν θα μετρησουμε τη μηχανη, αν το κυκλομα φορτωνη θα μας το δειξει...ισχυη κατι τετοιο? να πω επισης οτι και αυτος μου ειπε οτι πρεπει να εχω πανω απο 13 volt στο ρελαντη. υγ την μπαταρια οταν την φορτονω κραταει μια βδομαδα, αυτο ειναι καλο σημαδη οτι ειναι ΟΚ? γιατι το μετρημα θα το κανω σε ηλεκτρολογο αυτοκινητον, που να βρησκω τωρα αλλη καλη μπαταρια εδω στο νησι ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα :cry:..

To manual της μηχανής σου λέει ακριβώς αυτό που σου λέει και ο oldman.
Ποιός να έχει δίκιο τώρα? ;)

Το οτι οταν την φορτώνεις κρατάει μια βδομάδα δεν λέει τίποτα ακριβώς.
Τι χλμ κάνεις? Εχεις φώτα αναμμένα?
Μπορεί να την φορτίσεις και αν δεν την κινήσεις να έχει ρεύμα και μετα απο ενα μηνα, δεν λέει τιποτα αυτό.
Αν συνεχίσεις να την φορτίζεις και να κυκλοφορείς μεχρι να μείνεις τότε σίγουρα θα πας και για νεα μπαταρία. Τωρα ισως και να την βγάλεις με αυτην εφ όσον φτιαχτεί το πρόβλημα στο κύκλωμα φόρτισης.

Επίσης διαβάζω διάφορα κουφά παραπάνω.
Σε τί ακριβώς φταίει ο πωλητής μπαταριών αν αγοράσεις καινούρια μπαταρία και μείνεις απο ρεύμα σε μικρό χρονικό διάστημα αφού την έβαλες πανω σε όχημα που δεν την φορτίζει? :confused:

OldMan
31/10/2013, 15:39
To manual της μηχανής σου λέει ακριβώς αυτό που σου λέει και ο oldman.
Πίστευα ότι δεν γίνεται να σε αντιπαθήσω περισσότερο, αλλά....:evil:

dlabrakis
02/11/2013, 23:47
ενδιαφερομαι για μπαταρια li po η κατι τετοιο για να την βαλω σε ενα dr650.καπου διαβασα οτι καποιος φταχνει(μαλλον συνδεει μεταξυ τους) εδω ελλαδα αλλα δε μπορω να βρω πληροφορειες,εχει κανεις ιδεα?

οποιοδηποτε πληροφορια δεκτη.......

teo24
03/11/2013, 06:41
Μετα απο 6 χρονια και 4 μηνες εχθες μου την εκανε το XT και δεν πηρε το πρωι.Η BOSCH ειναι καλες για τις μοτο?Την βρηκα σε καλη τιμη γι αυτο την κοιταζω...

dlabrakis
03/11/2013, 06:52
εγω ενδιαφερομαι για li po η κατι τετοιο...

DrBig
03/11/2013, 08:31
εγω ενδιαφερομαι για li po η κατι τετοιο...

antigravity και earthX ειναι οπ'οτι εχω διαβασει οι μονες που τα Αh ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και οι μονες που αντεχουν στον χρονο. Υπαρχει αρκετη πληροφορια στο advrider

dlabrakis
03/11/2013, 16:58
ευχαριστω,...... αλλα δε σκοπευω να δωσω τοσα χρηματα,τις εχω δει οπως και τις ballistic,αλλα εχω δει και κατι μοντες DIY αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.
σε γειτονικο φορουμ ειδα κατι αλλα δεν ειμαι μελος και οταν πηγα να το ξαναβρω....δεν το εβρισκα.
anyway το ενδιαφερον μου παραμενει για οτιδηποτε πληροφορια.....

ευχαριστω και παλι.

sapila racing
03/11/2013, 18:07
ευχαριστω,...... αλλα δε σκοπευω να δωσω τοσα χρηματα,τις εχω δει οπως και τις ballistic,αλλα εχω δει και κατι μοντες DIY αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.
σε γειτονικο φορουμ ειδα κατι αλλα δεν ειμαι μελος και οταν πηγα να το ξαναβρω....δεν το εβρισκα.
anyway το ενδιαφερον μου παραμενει για οτιδηποτε πληροφορια.....

ευχαριστω και παλι.

Αυτό έψαχνες μάλλον. Δεν χρειάζεται να είσαι μέλος, είναι σε ανοιχτό στο κοινό section.
http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=36&t=17926

:wave2:

dlabrakis
03/11/2013, 18:23
ευχαριστω.. σκουριασμενε γρηγορε!!!

virus
03/11/2013, 20:00
παντως καλο να μας πει ο φιλος απο ποιον απο τους 2 την αγορασε,στην εκει περιοχη εχει δυο με αυτο το ονομα...


ναι οντως υπαρχουν δυο κυριαζηδες με γουγλαρισμα που εκανα οποτε πιθανον να υπαρχει μπερδεμα. για τον κυριαζη στο περιστερι εχω ακουσει καλα λογια. δεν ξερω δεν εχω ψωνισει απο αυτον.



γιαυτο καλο ειναι να διευκρινιστει για ποιον κυριαζη μιλαμε :)

trelamenos1988
07/11/2013, 09:19
Καλημέρα παιδιά έχω ανακαλύψει ένα κατάστημα με μπαταρίες και παρόλο που εξυπηρετούμαι μέσω ίντερνετ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και από τιμές και από την εγρήγορση τους αλλά και από εγγύηση. μην μας κωλοπιάνουν τα πολλά κοκόρια και τα χαιλίκια ειναι παπατζιλίκια για ν βγάζουν φράγκα 15 και 20 ευρω πιο φθηνες μπαταρίες απο τις φίρμεσ που ακολουθούσα τοσα χρόνια και το ιδιο ευχαριστημένος... όποιος ενδιαφέρεται ας τσεκάρει...www.allbatteries.gr

OldMan
07/11/2013, 13:10
Φύγαμεεεεεε....

VANDA
07/11/2013, 13:27
Φύγαμεεεεεε....

Ναι ε; Αποκρούω με άλλο. Σου 'ρχεται..

OldMan
07/11/2013, 13:32
Ναι ε; Αποκρούω με άλλο. Σου 'ρχεται..
Τώρα γίνεσαι παιδί ...

o_gavros
09/11/2013, 10:13
διαβάζω κάτι τιμές οι οποίες μου φαίνονται εξωφρενικές!
έβαλα προχθές στο Ζ μου καινούρια μπαταρία Varta, 12V 8Ah η οποία μου στοίχισε μόλις 37€.
Τι μπαταρίες φοράτε (με τι σπεκς εννοώ) και κοστίζουν τόσο πολύ;

notakos600
09/11/2013, 14:26
διαβάζω κάτι τιμές οι οποίες μου φαίνονται εξωφρενικές!
έβαλα προχθές στο Ζ μου καινούρια μπαταρία Varta, 12V 8Ah η οποία μου στοίχισε μόλις 37€.
Τι μπαταρίες φοράτε (με τι σπεκς εννοώ) και κοστίζουν τόσο πολύ;

Εμείς φοράμε κινέζικες και ταιβανέζικες. Στο ΧΤ 600Ε φοράω μία μάρκας ΟΥΚ και είναι 14 μηνών, την φορτίζω μια φορά το μήνα με φορτιστή για να παίρνει πίσω τα χαμένα ηλεκτρόνια και πάει σφαίρα. Εξαρτάται από τη χρήση και την φόρτιση που της κάνουμε και φυσικά να βγει καλή. Όταν τα παίξει θα βάλω την πιο ακριβή για να δω, έτσι για πλάκα, πόσο θα κρατήσει με τις ίδιες φορτίσεις, χρήση κλπ.
Η ΟΥΚ πρέπει να κάνει 30-35 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Acacius
09/11/2013, 15:57
Καλημέρα παιδιά έχω ανακαλύψει ένα κατάστημα με μπαταρίες και παρόλο που εξυπηρετούμαι μέσω ίντερνετ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και από τιμές και από την εγρήγορση τους αλλά και από εγγύηση. μην μας κωλοπιάνουν τα πολλά κοκόρια και τα χαιλίκια ειναι παπατζιλίκια για ν βγάζουν φράγκα 15 και 20 ευρω πιο φθηνες μπαταρίες απο τις φίρμεσ που ακολουθούσα τοσα χρόνια και το ιδιο ευχαριστημένος... όποιος ενδιαφέρεται ας τσεκάρει...www.allbatteries.gr

Εφτά μηνύματα, πέντε αναφορές στο ίδιο κατάστημα μπαταριών. Καλά το πας.

o_gavros
09/11/2013, 19:36
Εμείς φοράμε κινέζικες και ταιβανέζικες. Στο ΧΤ 600Ε φοράω μία μάρκας ΟΥΚ και είναι 14 μηνών, την φορτίζω μια φορά το μήνα με φορτιστή για να παίρνει πίσω τα χαμένα ηλεκτρόνια και πάει σφαίρα. Εξαρτάται από τη χρήση και την φόρτιση που της κάνουμε και φυσικά να βγει καλή. Όταν τα παίξει θα βάλω την πιο ακριβή για να δω, έτσι για πλάκα, πόσο θα κρατήσει με τις ίδιες φορτίσεις, χρήση κλπ.
Η ΟΥΚ πρέπει να κάνει 30-35 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Κι εγώ αυτή που άλλαξα βρωμαγε Πεκίνο,haijiu κάτι.
χωρίς πότε να τη φορτισω έβγαλε δύο χρόνια στα χέρια μου και ποιος ξέρει πόσο την είχε ο προηγούμενος.
Πριν πάρω την,made in Germany,Varta έριξα ένα ψάξιμο να δω τιμές.
Οι κινεζιες έπαιζαν στα 29€ η φθηνότερη.
Στα 37€ νομίζω ότι είναι εξαιρετική τιμή για καλή μπαταρία σε αυτα τα σπεκς.(ίδια πήρα και για το ΧΤ του αδερφού)
Απλά μου έκαναν εντύπωση οι τιμές που αναφέρθηκαν.

stefanos
09/11/2013, 21:11
Κι εγώ αυτή που άλλαξα βρωμαγε Πεκίνο,haijiu κάτι.
χωρίς πότε να τη φορτισω έβγαλε δύο χρόνια στα χέρια μου και ποιος ξέρει πόσο την είχε ο προηγούμενος.
Πριν πάρω την,made in Germany,Varta έριξα ένα ψάξιμο να δω τιμές.
Οι κινεζιες έπαιζαν στα 29€ η φθηνότερη.
Στα 37€ νομίζω ότι είναι εξαιρετική τιμή για καλή μπαταρία σε αυτα τα σπεκς.(ίδια πήρα και για το ΧΤ του αδερφού)
Απλά μου έκαναν εντύπωση οι τιμές που αναφέρθηκαν.


Haijiu φοράω και εγώ και ήδη είναι 2 χρόνια πάνω, αλλά υπάρχουν και μηχανάκια που "τρώνε" μπαταρίες όπως και αυτοί που θέλουν να γλυτώσουν τα 2 κιλά που ζυγίζει μιά μολύβδου-οξέως και αναγκάζονται να πάνε σε ακριβότερες λύσεις

notakos600
10/11/2013, 06:03
Haijiu φοράω και εγώ και ήδη είναι 2 χρόνια πάνω, αλλά υπάρχουν και μηχανάκια που "τρώνε" μπαταρίες όπως και αυτοί που θέλουν να γλυτώσουν τα 2 κιλά που ζυγίζει μιά μολύβδου-οξέως και αναγκάζονται να πάνε σε ακριβότερες λύσεις

Αυτό είναι το ζουμί της συζήτησης.

OldMan
11/11/2013, 14:40
την φορτίζω μια φορά το μήνα με φορτιστή για να παίρνει πίσω τα χαμένα ηλεκτρόνια
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....!!!!:D

toyar
11/11/2013, 18:34
μπορει να τη στελνει στο cern για φορτιση:smokin:

vaska
11/11/2013, 20:33
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....!!!!:D

Τι φωνάζεις μωρέ??? Καναδυό τα έστειλε σε μένα. Αν Σε λείπουν να Με το πεις να Σε τα στείλω.

:bawl:

vaska
11/11/2013, 20:33
μπορει να τη στελνει στο cern για φορτιση:smokin:

μωρέ λες???

:bawl:

fz600
11/02/2014, 23:11
μα αν η μπαταρια ειναι πηδημενη, η εσωτερικη της αντισταση θα ειναι ο,τι ναναι, οποτε τι ταση να δειξει το κυκλωμα στο ρελαντι? Αν εχει μειωθει πολυ, ειναι επομενο να δειχνει 10.5 v ....

...και τελικα ετσι ειναι η μπαταρια ειναι χαλβας και αυτοι που μουτην πουλησανε χαλβαδες:mad: τη μηχανη εδω και τρεις μηνες την εβαζα μπροστα με καλοδια απο το αυτοκινητο νομιζοντας οτι ειμαι για ανορθωτη...και αυτο το συμπερασμα βγηκε 1ον) η μπαταρια πηγε στον κυριαζη για να την τσεκαρουν και μου ειπαν πως ειναι ΟΚ :moutza: και 2ον) ρωταω μηχανικο και του λεω το ιστορικο και πως το μετρησα το fz και ποιες ειναι η μετρησεις και μου λεει εισαι για ανορθωτη...και τον ρωταω αν η μπαταρια τα'χει παιξει? δεν παιζει ρολο μου λεει επρεπε να φορτωνει ο ανορθωτης...μα του λεω στο forum μου ειπανε πως η μπαταρια πρεπει να ειναι καλη για να εχουμαι σωστες μετρησεις....μου λεει μην τους ακους αφτους:moutza:...τεσπα, λεω σημερα δεν ξανα τσεκαρο μην αγοραζω τζαμπα ανορθωτες, και τελικα το μηχανακι ξαναμετρηθικε και ο ανορθωτης ειναι ΟΚ.. και μου ειπε ο ηλεκτολογος αυτο που λες εσυ DrBig οτι η μπαταρια ειναι χαλβας και γιαυτον το λογο δεν μας διχνει ταση:a31: το αποτελεσμα ειναι πως, ειμαι για ΑΛΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΑΜΑ γιατι καποιοι ειναι κακοι επαγγελατιες :mad: ps o ηλεκτρολογος μου ειπε πως αλλο ενα συμτωμα οτι ο ανορθωτης ειναι χαλασμενος ειναι οτι μηχανη θα μου εκανε σβησιματα ενο ειμουν στο δρομο...ισχυει κατι τετοιο???:confused:

MISKIN
12/02/2014, 10:59
Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχω και γω. Έμεινα χθες από μπαταρία και στη μέτρηση που κάναμε με τον ηλεκτρολόγο φαινόταν ότι δε φόρτιζε τη μπαταρία ο ανορθωτής. Τη βάλαμε στον φορτιστή και τραβούσε 4 αμπέρ. Όταν έπεσε στα 2 αμπέρ τη βάλαμε στη μηχανή και το κύκλωμα φόρτιζε κανονικά. Η μπαταρία είναι μια Bosch Taiwan 14 μηνών.

mankam
12/02/2014, 11:14
To νου σας με τις μπαταρίες τζελ, να ζητάτε επώνυμη με εγγύηση καλής λειτουργίας ανω των 6 μηνών , προτιμότερο να πάρετε με λιγότερα χρήματα υγρού τύπου καλής ποιότητας παλι με εγγύηση παρά τζελ του κιλού (παθών:mad:).
Προσωπικά συστήνω motobatt (κίτρινες) αμερικάνικες τις εχω και στις 2 μοτο και είμαι ευχαριστημένος.
Ενδεικτικά 75 ευρώ στα 12ah
Όταν δεν σας δίνουν εγγύηση σημαίνει το αυτονόητο.

fz600
12/02/2014, 12:03
Όταν δεν σας δίνουν εγγύηση σημαίνει το αυτονόητο.[/QUOTE]
....ετσι ειναι:a55:

Acacius
12/02/2014, 18:24
Όταν δε σας δίνουν εγγύηση είναι παράνομοι... (εκτός της μούφας μπαταρίας)

stefanos
12/02/2014, 22:03
Εγγύηση στην μπαταρία της μηχανής δεν έχει και μεγάλο νόημα εφόσον οι περισσότερες απλά κόβουν στοιχείο από κραδασμό τούμπα κλπ.
Ουσιαστικά μένεις με μιά καλή μπαταρία που την έσπασες.

IRA57
12/02/2014, 23:18
:D
http://www.ebay.co.uk/itm/Maverick-350-Wind-Turbine-Generator-W-6-Blades-12-Volt-Low-Wind-Battery-Charger-/251444901778?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8b48b792

fz600
13/02/2014, 18:02
βρηκα για το fz motobatt 60 ευρω και με 12 μηνες εγγυηση, american technology;)....Μανο, tnanks man:wave2: