PDA

View Full Version : ανορθωτης?μπαταρια?καλωδιο?



angelosxf650
30/10/2013, 22:38
καλησπερα παιδια...τον τελευταιο καιρο ειχα παρατηρησει οτι οταν ανοιγα την μηχανη καμια φορα κοβοντουσαν για δευτερολεπτα και λιγοτερο τα φωτα μου μπροστα....δεν ειχα δωσει σημασια ιδεα μου λεω ειναι....τελευταιες μερες οταν βαζω την μηχανη μπροστα βραδυ αναβω το φωτα και δεν αναβουν παταω μια πολυ μικρη γκαζια και αναβουν και μενουν σταθερα χωρις να αλαζει η ταση!σημερα ανοιγω την μηχανη και ανοιγοκλειναν τα φωτα συνεχεια!!!και μετα το εκανε και χωρις να την ανοιξω!!!τι πιστευετε οτι ειναι??

ariscbr600f4
31/10/2013, 00:36
εγω που ειχα πολυ προσφατα θεμα με μπαταρια και ανορθωτη, με αναμενα φωτα σε στροφες (3000 και κατω) μου εσβηνε η μηχανη, και δεν επαιρνε καν μετα. οποτε κοιταξε για κανα καλωδιο. αλλα για να εισαι σιγουρος μετρησε την μπαταρια και τον ανορθωτη με ενα βολτομετρο...

catmaster
31/10/2013, 11:48
καλησπερα παιδια...τον τελευταιο καιρο ειχα παρατηρησει οτι οταν ανοιγα την μηχανη καμια φορα κοβοντουσαν για δευτερολεπτα και λιγοτερο τα φωτα μου μπροστα....δεν ειχα δωσει σημασια ιδεα μου λεω ειναι....τελευταιες μερες οταν βαζω την μηχανη μπροστα βραδυ αναβω το φωτα και δεν αναβουν παταω μια πολυ μικρη γκαζια και αναβουν και μενουν σταθερα χωρις να αλαζει η ταση!σημερα ανοιγω την μηχανη και ανοιγοκλειναν τα φωτα συνεχεια!!!και μετα το εκανε και χωρις να την ανοιξω!!!τι πιστευετε οτι ειναι??

δες το διακόπτη (αν έχεις) στα φώτα και μετά τσέκαρε καλώδια ... με αναμμένο μηχανάκι αν γυρίσεις τιμόνι δεξιά - αριστερα και αναβοσβήνουνε όλα σα χριστουγεννιάτικο δέντρο πας σε ηλεκτρολόγο :wave2:

OldMan
31/10/2013, 15:31
με αναμμένο μηχανάκι αν γυρίσεις τιμόνι δεξιά - αριστερα και αναβοσβήνουνε όλα σα χριστουγεννιάτικο δέντρο πας σε ηλεκτρολόγο :wave2:
Καλύτερα να περιμένει 2 μηνάκια..

catmaster
31/10/2013, 16:25
Καλύτερα να περιμένει 2 μηνάκια..

ίντα πράμα λες ρε Μανωλιό ;;; :rolleyes:

OldMan
31/10/2013, 16:34
ίντα πράμα λες ρε Μανωλιό ;;; :rolleyes:
Για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο μιλάω ωρε...

catmaster
31/10/2013, 16:45
Για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο μιλάω ωρε...

ψιτ ... μιας και έχεις ανοίξει το κουτάκι με τις μαλακίες μου φαίνεται και δεν είναι και Παρασκευή ... :D

ψήνομαι για ένα τέτοιο ... να σε βάλω πάνω να ξαναδείς το " μικρό σπίτι στο λιβάδι" ;; :D:moutza::smokin:

OldMan
31/10/2013, 16:50
ψήνομαι για ένα τέτοιο ... να σε βάλω πάνω να ξαναδείς το " μικρό σπίτι στο λιβάδι" ;; :D:moutza::smokin:
Πολύ αντρικΕΙο το μηχανάκι ρε φίλε...

catmaster
31/10/2013, 16:59
Πολύ αντρικΕΙο το μηχανάκι ρε φίλε...

μια χαρά σΕ λέω είναι .. και το κοκκινάκι πάει και με τις φούστες και τα γοβάκια μούρλια :D
(και μια τετάρτη λαμπάδα να ουμ)

GsDakar
31/10/2013, 17:09
Οσο και απιστευτο και αν φαινεται ,εγω σημερα παρελαβα την μοτο μου με τα ιδια συμπτωματα μονο που μου εκοβε και φλας και κορνα,και ηταν η μιζα,ενα service και αλλαγη καρβουνακια και τελος.

taisteal
31/10/2013, 17:16
η μιζα εκανε τετοια σκηνικα???:uplate:

toyar
31/10/2013, 17:27
με τιποτα.........

GsDakar
31/10/2013, 17:41
και ομως...ουτε εγω το πιστευα.Εδω ειναι ολο το 'σκηνικο'

Να παραΘεσω και εγω το προβλημα που μου παρουσιαστηκε πριν δυο μερες..Η μοτο πηρε κανονικα οπως παντα.Ξαφνικα στην πορεια εσβησαν τα φωτα.Διαπυστωνω οτι σβηνουν οταν φρεναρω και γονατιζει.Λεω κανα καλωδιακι ειναι.Το πρωι στον μαστορα λιγο σπρει στην φυσα της λαμπας εμπρος και ετοιμο.Εχθες παω νατην βαλω μπρος αλλα παπαλα ακουγα το ρελε της μιζας αλλα δεν επαιρνε.Μπαταρια λεω την εχω και 3,5 χρονια .μεχρι να παω να την αλλαξω τα φωτα τρεμοπαιζαν - εσβηναν και εμπρος και πισω και διαπυστωνω οτι δεν εχω και φλας και κορνα....εκει ζοριστηκα.Αλλαζω μπαταρια αλλα παλι τα ιδια η μιζα αρνειται να γυριση ζωηρα.Καρβουνακια λεω μαλλον.Τον ανορθωτη τον απεκλεισα μολις μου ειπε ο τυπος που την εβαλε και την μετρησε οτι φορτιζει.Το προβλημα ομως παραμενει.Η μοτο ειναι στο συνεργειο απο εχθες το βραδυ που το εκανε εντονα.Τη ψαξαμε για κανα ενοχο καλωδιο μηπως βραχυκυκλωνει αλλα δεν ειδαμε κατι.Θα επανελθω σημερα που θα εχω νεα.Εχει συμβει σε κανεναν αυτο;

OldMan
31/10/2013, 19:12
WD 40 έβαλες..??

GsDakar
31/10/2013, 19:31
Το εφτιαξα σημερα,αλλαγη καρβουνακια και συντηρηση μιζας.

angelosxf650
01/11/2013, 12:51
μηπως λεω μηπως ειστε εκτως θεματος?

Bowleno
01/11/2013, 15:18
μηπως λεω μηπως ειστε εκτως θεματος?

Κι εσένα τι σε νοιάζει; άλλος καθαρίζει και σφουγγαρίζει εδώ :D:p

solistasgr
01/11/2013, 16:13
Ανορθωτης !!