PDA

View Full Version : SPEEDFIGHT ΚΑΠΝΑ



LKOSTAS
31/10/2013, 08:13
Γεια χαρά σε όλους.
Έχω ένα Peugeot Speedfight 50 υδρόψυκτο δίχρονο.
Όταν δουλέψει για κανένα δεκάλεπτο ή ζοριστεί λίγο πχ δεύτερο άτομο, αρχίζει και βγάζει πολύ κάπνα από την εξάτμιση τόσο που χάνεται ο κόσμος πίσω μου.
Το πρόβλημα είναι ότι η μυρωδιά δεν είναι η κλασική διχρονίλα αλλά σαν καμένο μέταλλο. Για πολύ βρώμα λέμε!!!!
Το όργανο θερμοκρασίας είναι σε χαμηλά επίπεδα όταν το κάνει.
Τι μπορεί να φταίει?
Αντιψυκτικό έχει όπως και το λάδι μίξης είναι συνθετικό και υποτίθεται smokeless.
Αν το δουλεύω με ούτε μισό γκάζι δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο.
Αλλά αν το δουλέψω με αρκετό γκάζι παρουσιάζει τα παραπάνω.
Παρακαλώ τα φώτα σας.

ΥΓ
Υπ' όψιν είχα στο παρελθόν αρκετά δίχρονα και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Το αντίθετο θα έλεγα. Όταν τα ζόριζα ξεμπούκωναν και δεν έβγαζαν καθόλου κάπνα πλέον.

stefanos
31/10/2013, 11:41
φαντάζομαι το μόνο που υπάρχει να κοιτάξεις είναι η αντλία λαδιού.

catmaster
31/10/2013, 11:45
Γεια χαρά σε όλους.
Έχω ένα Peugeot Speedfight 50 υδρόψυκτο δίχρονο.
Όταν δουλέψει για κανένα δεκάλεπτο ή ζοριστεί λίγο πχ δεύτερο άτομο, αρχίζει και βγάζει πολύ κάπνα από την εξάτμιση τόσο που χάνεται ο κόσμος πίσω μου.
Το πρόβλημα είναι ότι η μυρωδιά δεν είναι η κλασική διχρονίλα αλλά σαν καμένο μέταλλο. Για πολύ βρώμα λέμε!!!!
Το όργανο θερμοκρασίας είναι σε χαμηλά επίπεδα όταν το κάνει.
Τι μπορεί να φταίει?
Αντιψυκτικό έχει όπως και το λάδι μίξης είναι συνθετικό και υποτίθεται smokeless.
Αν το δουλεύω με ούτε μισό γκάζι δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο.
Αλλά αν το δουλέψω με αρκετό γκάζι παρουσιάζει τα παραπάνω.
Παρακαλώ τα φώτα σας.

ΥΓ
Υπ' όψιν είχα στο παρελθόν αρκετά δίχρονα και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Το αντίθετο θα έλεγα. Όταν τα ζόριζα ξεμπούκωναν και δεν έβγαζαν καθόλου κάπνα πλέον.

μάλλον θέλει ξεκάπνισμα (κάψιμο) η εξάτμιση :wave2:

LKOSTAS
31/10/2013, 12:23
Δηλαδή για να καταλάβω......
1) Αν είναι θέμα τρόμπας λαδιού σημαίνει ότι δεν κάνει σωστή λίπανση και βρωμάει καμμένο.
2) Αν θέλει ξεκάπνισμα θέλει ένα καλό ξαμπούκωμα στην εθνική.
Και λέω εγώ τώρα. Αν πάω με τη 2 περίπτωση και έχει θέμα με την τρόμπα λαδιού το σίγουρο είναι ότι θα κολλήσει:cry:
Μάλλον μια προσωρινή κατάργηση της τρόμπας και μίξη μέσα στο ρεζερβουάρ θα λύσει το θέμα της τρόμπας.
Το να χρειάζεται κάψιμο η εξάτμιση μου φαίνεται λίγο νωρίς διότι η εξάτμιση αλλάχτηκε πρόσφατα και άντε να έχει κάνει 500χλμ το πολύ.
Αααα!!! Και επίσης να προσθέσω ότι η εξάτμιση είναι μούσκεμα από το λάδι στο κάτω μέρος της. Άρα σε αυτή την περίπτωση μάλλον δεν υπάρχει θέμα λίπανσης αλλά υπερβολική λίπανση. Δηλαδή το στόμιο της εξαγωγής της εξάτμισης γλείφει άκαφτο λάδι και τη λερώνει.

OldMan
31/10/2013, 16:39
Δηλαδή για να καταλάβω......
1) Αν είναι θέμα τρόμπας λαδιού σημαίνει ότι δεν κάνει σωστή λίπανση και βρωμάει καμμένο.
2) Αν θέλει ξεκάπνισμα θέλει ένα καλό ξαμπούκωμα στην εθνική.
Και λέω εγώ τώρα. Αν πάω με τη 2 περίπτωση και έχει θέμα με την τρόμπα λαδιού το σίγουρο είναι ότι θα κολλήσει:cry:

Η μη σωστή λίπανση δεν σημαίνει αναγκαστικά και ελλειπή..
(ειδικά με τόσο ντουμάνι..)

Υ.Γ.
Αν θεωρείς ότι το ντουμάνι βγαίνει από κατι που καίγεται (και όχι από κατι που ΔΕΝ καίγεται..) μάλλον θα έπρεπε να μην έχει μείνει τίποτε μεσα στο μοτερ σου..

LKOSTAS
04/11/2013, 07:52
ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!
Θεώρησα καλό να ενημερώσω το post που άνοιξα μιας και βρέθηκε η αιτία του προβλήματος.
Αποφάσισα να βγω εθνική και να του πιω το αίμα για να δω πόσο ντουμάνι μπορεί να βγάλει ακόμα.
Έριξα 2 καπάκια επιπλέον λάδι μίξης στο ρεζερβουάρ για καλύτερη λίπανση και βγήκα εθνική με σκοπό να βγάλει ότι έχει αν ήταν θέμα μπουκώματος ή να κολλήσει!!!!!
Έτσι λοιπόν μετά από 3-4 χλμ λιωσίματος το μηχανάκι εξαφάνισε από την κάπνα την εθνική από το χάρτη!!!!! Μετά άρχισε να λιγοστεύει η κάπνα. Μετά από καμιά 10αριά χλμ κάπνιζε ελάχιστα. Στο γυρισμό συνέχισα να το ζορίζω μέχρι που έφτασα στο σπίτι με σχεδόν τετράχρονο μοτέρ.
Συμπέρασμα: Η εξάτμιση είχε μαζέψει τη μάνα της και τον πατέρα της από κατακάθια λαδιών τα οποία κάπνιζαν μόλις το ζόριζα και ανέβαζε θερμοκρασία η εξάτμιση.
Δεν υπολόγιζα κάτι τέτοιο διότι η εξάτμιση ήταν σχεδόν καινούρια, αλλά ύστερα από βόλτες της γυναίκας και στρωσίματος του μοτέρ η εξάτμιση μπούκωσε.
Σήμερα μπορώ να πω που πήγα στη δουλειά, πέρα από την κάπνα την πρωινή που ήταν κρύο, πλέον δουλεύει σαν τετράχρονο!!!!!!!
Άρα τα δίχρονα πρέπει να τα λιώνουμε που και που.
Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές.
Και να θυμόμαστε όλοι ότι δίχρονο και νορμάλ οδήγηση ΔΕΝ πάνε μαζί!!!!!

vaska
04/11/2013, 08:16
μάλλον θέλει ξεκάπνισμα (κάψιμο) η εξάτμιση :wave2:

+1200

motoexelixis
04/11/2013, 08:28
τι λαδι βαζεις μεσα; αν δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας,μπορει να καπνιζει και απο αυτο.
Επειδη καθαρισε προσωρινα η εξατμιση με το ανοιγμα που εκανες ,δε σημαινει πως δε θα ξαναπαρουσιαστει το ιδιο προβλημα.
Προσπαθησε να βαζεις λαδια antismoke,ολες οι μαρκες εχουν,και θα μειωθει κατα πολυ η λαδιλα στην εξατμιση

LKOSTAS
04/11/2013, 08:37
Από λάδι βάζω της ELF συνθετικό και γράφει smokeless δηλ. άκαπνο.
Προφανώς να παίζει ρόλο ότι το μηχανάκι έχει γίνει 70άρι και φοράει εξάτμιση από 50άρι. Λογικά ο όγκος των καυσαερίων είναι μεγαλύτερος πλέον και μπουκώνει πιο γρήγορα την εξάτμιση.
Την άλλη εβδομάδα θα δοκιμάσω μια εξάτμιση από speedfight 100. Ίσως να δουλέψει καλύτερα.
Επίσης να αναφέρω μετά από το ξεμπούκωμα που του έκανα στέγνωσαν και τα λάδια που είχε εξωτερικά η εξάτμιση!!!!

Innersense
04/11/2013, 13:40
Είδα το thread και συγκινήθηκα...
Είχα ένα 100άρι για πολλά χρόνια με άριστη συντήρηση και ήταν ΣΚΥΛΙ!
Το χάρισα σε μια κοπέλα μου όταν ωρίμασα και πλέον κάνει ανέμελο τα χιλιόμετρα του σε ένα νησί των Κυκλάδων... να ναι καλά εκεί που είναι...