PDA

View Full Version : Μια ημέρα από τη ζωή μου στην οικονομική κρίση της Ελλάδας



nikos_abel
01/11/2013, 12:32
Αντιγραφή από άλλο φόρουμ. Δεν είναι ακριβώς αστείο, πικρό χιούμορ θα έλεγα....


Η ημέρα μου άρχισε νωρίς...

βάζοντας το ξυπνητήρι μου (MADE IN SWITCHERLAND) για τις 6 το πρωί ...

Σηκώθηκα από το κρεβάτι μου (MADE IN SWEDEN).

Έφτιαξα τον καφέ μου (PRODUCED IN BRASIL).

Άναψα τη πίπα μου (MADE IN ITALY)

με καπνό VAUEN No14 (MADE IN GERMANY)

Ξυρίστηκα (πρόσωπο και κεφάλι) με την ηλεκτρική μου μηχανή (MADE IN GERMANY).

Έβαλα αποσμητικό (MADE IN BELGIUM).

Φόρεσα το πουκάμισό μου (MADE IN TURKEY),

το jean με φίρμα (MADE IN SRI LANKA),

κάλτσες (MADE IN EGYPT),

παπούτσια (MADE IN ITALY).

Έφτιαξα τα αυγά μου στην καινούρια ηλεκτρική κουζίνα (MADE IN KOREA).

ΕΦΑΓΑ ΛΙΓΟ ΤΥΡΙ GOUDA ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ KAI ΜILNER ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.

ΜΑΖΙ ΜΕ ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ ΦΡΑΚΦΟΥΡΤΗΣ, ΚΑΙ ΤΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ.

ΜΕΤΑ ΔΥΟ ΜΗΛΑ ΧΙΛΗΣ, ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ.

ΈριξΑ μία ματιά στο laptop μου (MADE IN JAPAN).

Έλεγξα τα email μου κοιτάζοντας συγχρόνως το ρολόι μου (MADE IN TAIWAN).

Μετά κλείδωσα την πόρτα (MADE IN CANADA),

ενεργοποίησα το συναγερμό (MADE IN USA),

μπήκα στο αυτοκίνητό μου (MADE IN FRANCE),

το γέμισα με βενζίνη (από SAUDI ARABIA),

και συνέχισα το ψάξιμο για μια καλή δουλειά στην ΕΛΛΑΔΑ.

Στο τέλος μιας ακόμα άκαρπης και αποκαρδιωτικής προσπάθειας για εύρεση εργασίας και αφού εκτύπωσα μερικά ακόμα αντίγραφα συστατικών επιστολών σε εκτυπωτή (MADE IN MALAYSIA), αποφάσισα να ξεκουραστώ λίγο.

Έβαλα τις παντούφλες μου (MADE IN BRAZIL),

άνοιξα μια μπύρα μοναστηριακή (MADE IN BELGIUM),

έφαγα μια μπριζόλα (PRODUCED IN BULGARIA),

και άνοιξα την τηλεόραση (MADE IN SPAIN).

Καθώς παρακολουθούσα τα ΤΟΥΡΚΙΚΑ σίριαλ προσπαθούσα να σκεφτώ τι φταίει και υπάρχει τόση ανεργία στην ΕΛΛΑΔΑ..

Λευκάδιος
01/11/2013, 13:52
''το γέμισα με βενζίνη'' .Για ανεργο μια χαρα τον βρισκω :confused:
Για τα υπολοιπα θυμηθηκα αυτο http://www.youtube.com/watch?v=5B0viuGwNwU

archi
01/11/2013, 14:18
Αντιγραφή από άλλο φόρουμ. Δεν είναι ακριβώς αστείο, πικρό χιούμορ θα έλεγα....

δεν νομίζω πως για τα περισσότερα από αυτά δεν έχουμε επιλογές και μάλιστα οικονομικές.

Συγκεκριμένα:
καφέ, καπνό, απλή μηχανή, πουκάμισα, κάλτσες, κουζίνα (εγώ έχω ελληνικό πλυντήριο και στη κουζίνα γκαζιέρα ελληνική), βενζίνη, πόρτες, μπύρες και άπειρα τρόφιμα έχουμε μια χαρά ελληνικά, ή "ελληνικής συναρμολόγησης ή συμφερόντνων"
όσο για τη τηλεόραση ας την κλείσουμε και υπάρχουν ελληνικά βιβλία και θέατρα (αρκετά πράγματα παίζουν δωρεάν ή πολύ φθηνά)

ο καθένας κάνει τις επιλογές του.;)

kalgeorge
01/11/2013, 17:04
Αντιγραφή από άλλο φόρουμ. Δεν είναι ακριβώς αστείο, πικρό χιούμορ θα έλεγα....

den katalavainw to noima.....prepei na pswnizoume apo ellada diladi? auto einai to provlima mas??
imarton!!!!
gia ta perissoter eidika ta leme oloi....na eixan xamiles times, na pswnizame

stefanos
01/11/2013, 17:05
prepei na pswnizoume apo ellada diladi? auto einai to provlima mas??
imarton!!!!
gia ta perissoter eidika ta leme oloi....na eixan xamiles times, na pswnizame

Να ψώνιζες τι ελληνικό κινητό ή μοτοσυκλέτα?:lol:

panos_zip
01/11/2013, 17:18
Ελληνικά κινητά/τάμλπετ/GPS υπάρχουν. Και πολύ καλά μαλιστα.

kalgeorge
01/11/2013, 17:22
Ελληνικά κινητά/τάμλπετ/GPS υπάρχουν. Και πολύ καλά μαλιστα.

xaxaxxxaxaxa..kaloooooo

a , kai pws apo eidi prwtis as poume anagis, pigame se kinita kai tablets....den katalava

panos_zip
01/11/2013, 17:26
http://www.mls.gr/

Allst@rf
01/11/2013, 17:26
εγώ πηρα ταμπλετ ελληνικό πάντως...

kalgeorge
01/11/2013, 17:28
http://www.mls.gr/

fantastiko epixirima

virus
01/11/2013, 17:30
εγώ πηρα ταμπλετ ελληνικό πάντως...


mls;;;;

panos_zip
01/11/2013, 17:34
Δεν είναι επιχείρημα, ούτε έχω κάποιο συμφέρον, ούτε θέλω να πάρω μέρος στη συζήτηση. Απλά είδα αυτό και σκέφτηκα να ποστάρω το site.

Να ψώνιζες τι ελληνικό κινητό ή μοτοσυκλέτα?:lol:


Εάν όμως εσύ έχεις κάποιο επιχείρημα αντίθετης άποψης και άξιο αναφοράς θα χαρώ να το διαβάσω.

kalgeorge
01/11/2013, 17:48
Δεν είναι επιχείρημα, ούτε έχω κάποιο συμφέρον, ούτε θέλω να πάρω μέρος στη συζήτηση. Απλά είδα αυτό και σκέφτηκα να ποστάρω το site.



Εάν όμως εσύ έχεις κάποιο επιχείρημα αντίθετης άποψης και άξιο αναφοράς θα χαρώ να το διαβάσω.

pano, kai etsi opws ta les na einai, to thema einai oti i elliniki agora tin eixe dei kapws.....eixe mathei sto kalofagwma....kai eixe ksefugei.
opote kapou itan logiko na odigithei ekei

posoi apo esas pswnizate lastixa apo magazi edw gia na to enisxusete?

Pan (dvs)
01/11/2013, 17:51
Yπαρχουνε αρκετα ελληνικα προιοντα ρε παιδια το ιδιο ποιοτικα με τα ξενα.Εκει που τα χαλαμε ειναι στην τιμη.

Και ρουχα ελληνικα υπαρχουνε και αναψυκτικα και απορυπαντικα και τροφιμα και,και,και.Ψαξτε το.

Corki
01/11/2013, 18:12
Επινα κρασακι σημερα και οπως πηγα να κατεβασω την τελευταια γουλια βλεπω τον πατο του ποτηριου αυτο:

http://imageshack.us/a/img203/3531/z1y1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/203/z1y1.jpg/)

Σρυ για την φωτο καλυτερη δεν εβγαινε! Γραφει "ΚΡΟΝΟΣ made in Greece" ..........ειναι βεβαια παλιο ποτηρι αλλα μολις το ειδα για καποιο λογο αναθαρυσα!

ΥΓ Τα "MLS ιq Talk ειναι made in china" για λογαριασμο εταιριας ελληνικων συμφεροντων!

Panoskl
01/11/2013, 18:12
Θέλουμε ελληνικά προϊόντα με τιμές Κίνας; Αν ναι, θέλουμε και τους μισθούς τους και τις συνθήκες εργασίας τους;

Δεν με πειράζει να εισάγουμε τα πάντα αρκεί να εξάγουμε και κάτι. Π.χ. Αγροτικά προϊόντα υψηλής ποιότητας, λογισμικό, υπηρεσίες δηλαδή πράγματα χωρίς βιομηχανική παραγωγή όπου είμαστε χαμένοι από χέρι λόγω κόστους.

AUFGEBRACHT
01/11/2013, 18:32
Παπαριές και πομφόλυγες made in blogspot... Για προβληματισμό επιπέδου καφενείου μπορεί ίσως να αντέξει, για πιο σοβαρή κουβέντα με τίποτα, εάν αυτός που το έγραψε θέλει να τον πάρουμε στα σοβαρά. Δεν θα μπω σε λεπτομερή κριτική/αναφορά, όποιος πάντως μου φέρει laptop made in Japan και ξυπνητήρι made in...Switcherland :bawl: του έχω αγοράσει τη μοτοσυκλέτα των ονείρων του για δώρο. Άκου ελβετικό ξυπνητήρι...

kalgeorge
01/11/2013, 18:33
Παπαριές και πομφόλυγες made in blogspot... Για προβληματισμό επιπέδου καφενείου μπορεί ίσως να αντέξει, για πιο σοβαρή κουβέντα με τίποτα, εάν αυτός που το έγραψε θέλει να τον πάρουμε στα σοβαρά. Δεν θα μπω σε λεπτομερή κριτική/αναφορά, όποιος πάντως μου φέρει laptop made in Japan και ξυπνητήρι made in...Switcherland :bawl: του έχω αγοράσει τη μοτοσυκλέτα των ονείρων του για δώρο. Άκου ελβετικό ξυπνητήρι...

+ osa,,,,,kai poly to sizitisame :)
paw gia kafe

el_hymador
01/11/2013, 18:38
T΄@@δια μας κουνιούνται και δεν παραπονιούνται... όλα είναι "Made In όπου έχει τζάμπα εργατικά χέρια και ευνοϊκές συνθήκες για το στήσιμο γραμμών παραγωγής και εργοστασίων".

AUFGEBRACHT
01/11/2013, 18:40
+ osa,,,,,kai poly to sizitisame :)
paw gia kafe

Eσένα κύριος από την ΕΡΤ σου χρωστάω ένα καφέ και ανταλλαγή απόψεων. Λες να γίνει τίποτα αυτό το ΣΚ;

Allst@rf
01/11/2013, 19:17
ναι mls...

αλλά ένας κύριος πιο πάνω λέει ότι είναι κινεζικό τελικά...

stefanos
01/11/2013, 19:26
ναι mls...

αλλά ένας κύριος πιο πάνω λέει ότι είναι κινεζικό τελικά...

Εάν έστω και 1 € πάει σε ένα Έλληνα υπάλληλο της εταιρίας είναι πολύ καλύτερα από το τίποτα.
:)

tsompanis
01/11/2013, 19:58
Αντιγραφή από άλλο φόρουμ. Δεν είναι ακριβώς αστείο, πικρό χιούμορ θα έλεγα....



Έχω την εντύπωση,ότι γενικά το θέμα φεύγει αλλού.
έχει πολύ σημασία αν θα ψωνίσει κανείς ελληνικά προιόντα ή όχι?
Δεν έχουμε επάρκεια,δεν είμαστε αυτόνομοι και οι περισσότερες εταιρίες είτε πάνε για φούντο,είτε φεύγουν εκτός συνόρων είτε ρίχνουν την ποιότητα στα τάρταρα μήπως και πάρουν ανάσα.
Τα ελληνικά προιόντα δέχονται ανελέητη επίθεση απο το ίδιο το σύστημα τέλος.
Βλέπε γαλακτοβιομηχανίες,πτηνοτροφικοί συνεταιρισμοί αλλα και ιδιώτες,κριθάρι απο βουλγαρία,καλαμπόκια σιτάρια κ.λ.π
Έτσι στην μακρινή κουρνόραχη τρώνε παραδοσιακό ζυμωτό καρβέλι στην πλάκα και στην φωτιά ψημένο,με άρωμα απο τα τζουμέρκα και φυσικά με αλεύρι απο το ....κοζλοντούι -Μπουλγκάρια :lol: .
οπότε άντε γειά

nikos_abel
01/11/2013, 20:40
Μπορεί να έχετε δίκιο ορισμένοι, αλλά χάνετε το νόημα.

tsompanis
01/11/2013, 20:52
Ντάξει...κουβέντα να γίνεται :D

Pan (dvs)
01/11/2013, 21:05
Ντάξει...κουβέντα να γίνεται :D

Νομιζω οτι δεν το χανει.Συμφωνα με τη λογικη του αρχικου θεματος ειναι εντος.
Ποιο ειναι το θεμα τελικα?

VALES
01/11/2013, 21:48
Παπαριές και πομφόλυγες made in blogspot... Για προβληματισμό επιπέδου καφενείου μπορεί ίσως να αντέξει, για πιο σοβαρή κουβέντα με τίποτα, εάν αυτός που το έγραψε θέλει να τον πάρουμε στα σοβαρά. Δεν θα μπω σε λεπτομερή κριτική/αναφορά, όποιος πάντως μου φέρει laptop made in Japan και ξυπνητήρι made in...Switcherland :bawl: του έχω αγοράσει τη μοτοσυκλέτα των ονείρων του για δώρο. Άκου ελβετικό ξυπνητήρι...



Γιατί ρε κύριος? Μπορεί να ήταν αυτός που πουλούσε το ΤΤ στο car.gr με τα κέρματα ριγμένα στο σαλόνι του αμαξιού. :D

AUFGEBRACHT
01/11/2013, 21:52
Γιατί ρε κύριος? Μπορεί να ήταν αυτός που πουλούσε το ΤΤ στο car.gr με τα κέρματα ριγμένα στο σαλόνι του αμαξιού. :D

Ή ο άλλος στη διαφήμιση της ασφαλιστικής του Κοντομηνά που έμεινε άνεργος, ζήτησε από τον ασφαλιστή του μια φθηνή αλλά καλή ασφαλιστική και την χρειάστηκε όταν πήγε για σκί κι έσπασε το πόδι του...

VALES
01/11/2013, 21:59
Νομιζω οτι δεν το χανει.Συμφωνα με τη λογικη του αρχικου θεματος ειναι εντος.
Ποιο ειναι το θεμα τελικα?


Tο θέμα είναι στα ''Ανέκδοτα & Χιούμορ'' αν δεν το κατάλαβες. :lol:

gregogti
01/11/2013, 22:32
το θεμα ειναι οτι ολες οι αλλες χωρες κατι παραγουν και ας το φτιαχνουν αλλου και με φτηνα εργατικα χρια .εμεις δεν παραγουμε τιποτα δεν εχουμε βιομηχανια και τα λιγα αγροτικα προιοντα δεν φτανουν να καλυψουν τις εδω αναγκες:(

kalgeorge
01/11/2013, 23:00
Eσένα κύριος από την ΕΡΤ σου χρωστάω ένα καφέ και ανταλλαγή απόψεων. Λες να γίνει τίποτα αυτό το ΣΚ;

aurio tha eimai gipedo, kuriaki an den prokupsei tipota eimai stin diathesi sou

Red Rider
01/11/2013, 23:00
ναι mls...

αλλά ένας κύριος πιο πάνω λέει ότι είναι κινεζικό τελικά...

Όπως και τα apple.

MG-KTiNoS
02/11/2013, 11:51
Παπαριές και πομφόλυγες made in blogspot... Για προβληματισμό επιπέδου καφενείου μπορεί ίσως να αντέξει, για πιο σοβαρή κουβέντα με τίποτα, εάν αυτός που το έγραψε θέλει να τον πάρουμε στα σοβαρά. Δεν θα μπω σε λεπτομερή κριτική/αναφορά, όποιος πάντως μου φέρει laptop made in Japan και ξυπνητήρι made in...Switcherland :bawl: του έχω αγοράσει τη μοτοσυκλέτα των ονείρων του για δώρο. Άκου ελβετικό ξυπνητήρι...

http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-LOOPING-ALARM-CLOCK-MADE-IN-SWITZERLAND-c-1940-s-VG-Charming-Clock-/190708849409

:p

Το αγαπημένο μας Χόμπι...
:D

nathair
02/11/2013, 16:18
http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-LOOPING-ALARM-CLOCK-MADE-IN-SWITZERLAND-c-1940-s-VG-Charming-Clock-/190708849409

:p

Το αγαπημένο μας Χόμπι...
:D

Does not ship to Greece. Αρα δε μπορείς να του το φέρεις!

Για να σοβαρευτούμε τώρα, το οτι τα Ελληνικά προϊόντα δεν είναι ανταγωνιστικά, είναι ακριβότερα όπως έγραψαν κάποιοι ή ξέρω εγώ τι, σαφώς και είναι μέρος του προβλήματος. Αν ήταν φτηνά και καλά, όχι μόνο εμείς θα τα αγοράζαμε, αλλά θα τα εξάγαμε με κέρδος, και ανεργία δε θα υπήρχε, και όλα καλά θα ήτανε... Η πραγματικότητα όμως είναι οτι δυστυχώς τα πράγματα είναι οπως τα γράφει ή σχεδόν το αρχικό post, εμείς τελικά δε παράγουμε σχεδόν τίποτα παρά μόνο τουριστικές υπηρεσίες, και για αυτό η κρίση στην Ελλάδα θα αργήσει να περάσει, αφήστε που τα πράγματα θα χειροτερέψουν σημαντικά πριν ξεκινήσουν να βελτιώνονται...

sonic22
02/11/2013, 19:03
Το φορουν ειναι σε αγγλικο σερβερ...