PDA

View Full Version : Νέος στα ΚΤΜ..Δυο μέρες και το 950 με βασανίζει..Ας μου πει κάποιος γιατί..



erotisakias
03/11/2013, 00:26
Παιδιά καλησπέρα

Μετά από πολύ καιρό αναζήτησης αποφάσισα να αγοράσω ένα 950 adv. Είναι μοντέλο του 05' και έχει 43000 χιλιόμετρα. Βρίσκομαι στη Κρήτη και έχω και 2η μηχανή, μια BMW K1300s του 11'. Το πέρασμα μου περιλαμβάνει ένα ένα tdr250 μια Xt600, μετά ένα TDM850, VARADERO 04' ψεκαστό, Varadero 07 και τέλος τη BMW. Μηχανικά να πω την αλήθεια γνωρίζω τα βασικά αν και τα varadero και το tdm από λάδια, νερά και λοιπά υγρά τα έκανα όλα μόνος μου. Παίρνω περιχαρής το 950 (και γύρισε ο χρόνος πίσω μιας και το σκεφτόμουνα και το 04') και το πήγα σε μηχανικό εξουσιοδοτημένο της Ktm στη πόλη του ιδιοκτήτη. Μου λέει "φίλε χαρτί"..Η μηχανή είναι ζάχαρη και το μόνο που θέλει είναι τσιμούχες στα καλάμια γιατί δακρύζουν.Αφού έγιναν οι σχετικές "περικοπές" ξεκινώ για την πόλη μου..Το μηχάνημα πήγαινε μπάλα..Αέρας..Όλα πάνω του φώναζανε "σκίσε με αν μπορείς"..Φτάνω Χανιά πολύ χαρούμενος με την αγορά μου..Την άλλη μέρα ξυπνώ,1/11/2013 την παίρνω και κάνω και μια εντουράδα..Μπροστά ένα ΤΤ πίσω εγώ..Καθαρό χώμα όχι πέτρες και τέτοια..Δεν τον έφτανα αλλά με τίποτα δεν τον έχανα..Γυρίζω και λέω τι μαλάκας που ήμουν που δεν την πήρα όταν η βενζίνη ήταν φτηνή.!! Τότε βλέπω μια σταγόνα λάδι..Σκύβω και διαπιστώνω ελάχιστα λαδάκι πάνω από το καπάκι της ανάφλεξης αλλά φαινότανε σαν να έρχεται από πάνω..Βουρ στον δικό μου ktm στα Χανιά.. Αφού είπαμε για τα καλάμια και για διάφορα άλλα που θα γίνουν (είπε πως σίγουρα θα αλλάξουμε τα υγρά του συμπλέκτη γιατί τα νιώθει κάπως), μου λέει να μην ανησυχώ και 90% είναι από το λαστιχάκι της μίζα διότι το βλέπει και από την άλλη πλεύρα..και είναι τόσο ελάχιστο που αποκλείεται να είναι σπουδαία ζημιά..Εύχομαι.. Σήμερα σε μια βόλτα που έκανα ένιωθα το σασμάν λίγο σκληρό..Κυρίως τη τετάρτη..Και τα κατεβάσματα ήταν πιο καρφωτά..Και ξάφνου 1η, 2η, 3η, και τετάρτη δεν έμπαινε, κατεβάζω δευτερα και ήταν σαν να κάρφωσε και μετά δεν έμπαινε ούτε η 3η..τρομπάρω τον συμπλέκτη 3-4 φορές και όλα σαν να μην έγιναν..όλες έμπαιναν μια χαρά..Κανά μισάωρο μετά, τα ίδια άλλα σε άλλη ταχύτητα..μετά το τρομπάρισμα, πάλι ζάχαρη..Νομίζω πως χάνω τον συμπλέκτη (43000)..Η αλήθεια είναι πως ελπίζω να είναι αυτό..Παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία ας πει να μου φύγει η έγνοια μέχρι την Δευτέρα..Τι συμπτώματα έχει η τρόμπα? Και άν είναι τρόμπα συμπλέκτη τι επιλογές έχω?..Ευχαριστώ Υγ: κατά διαβολική σύμπτωση με το μάστορα έχω ραντεβού τη Τετάρτη που θα έρθουν τα τσιμουχάκια..Αν βγεί το ρητό θα ξενερώσω άσχημα..

geez996
03/11/2013, 08:21
Μου φαίνεται για τρόμπα πας.... Κλασικό θέμα , την αλλάζεις και τέρμα

Επιλογές είναι evoluzione και Oberon.

DrBig
03/11/2013, 08:28
Φτηνοτερη απ'ολες και ισως και καλλιτερη η γερμανικη sigutech

doctoras
03/11/2013, 09:51
πριν αλλάξεις οτιδήποτε, κανε εξαέρωση μιας που πιανουν τα χερια σου στο συμπλέκτη διοτι απο οτι κατάλαβα το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν άλλαξε υγρά το μαστορη

erotisakias
03/11/2013, 10:35
πριν αλλάξεις οτιδήποτε, κανε εξαέρωση μιας που πιανουν τα χερια σου στο συμπλέκτη διοτι απο οτι κατάλαβα το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν άλλαξε υγρά το μαστορη

Δεν άλλαξε υγρά φίλε μου..Είπε θα αλλάξουμε την Τεταρτη που θα φτιάξουμε τα μπροστινά..

SHOOTER045
03/11/2013, 10:42
ΚΤΤΜ καθε,τριτο-τεταρτη μαστορα....


πλακα κανω
θελω να πιστευω πως ειναι κατι απλο
και απ οτι θυμαμαι εχεις υγρο συμπλεκτη
και περιμενεις την τεταρτη?
τοσο δυσκολο ειναι να βρεις βαλβολινες?

btw σε ενα φιλο που εχει exc 250 και παιζουμε μαζι με τα χωματα,οταν του λεω το<καθε τριτη.....>
μου απανταει<το Καλυτερο Των Μονοπατιων>....και δεν απεχει πολυ απ την πραγματικοτητα

cosgili
03/11/2013, 11:13
μια αντλια όπως σου είπαν και οι πιο πάνω και είσαι κομπλέ. Κλασσικό πρόβλημα...:wave2:

erotisakias
03/11/2013, 12:19
Λοιπόν..χθες μετά από βόλτα μιας ώρας το απόγευμα και χρήση κανονική το πρωί λάδι δεν είδα καθόλου..Αυτό που είδα προχθές ξεκινούσε από το 1 (κάπου από πάνω φαινόταν και κατέβαινε στη διαδρομή 2-3..κάτι ελάχιστο..μην φανταστείτε καμιά πλημμύρα..από τότε τίποτα..

302823

Εικόνες πάνω συμπλέκτη..είναι φυσιολογική η ποσότητα? Η τρυπούλα πάντως είναι καλυμένη.. Το υγρό μου φάνηκε πολύ νερουλό..έτσι είναι? Παιδιά από υδραυλικούς δεν έχω ιδέα..Το k1300s έχει αλλά δεν με απασχόλησε ποτέ (μέχρι τώρα).. Στα άλλα είχα το εξαρτηματάκι της λίπανσης (http://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia_bags/ergaleio_gia_lipanse_ntizas_drc) και έκανα τη δουλεία μου κύριος..και να πω την αλήθεια προτιμώ συρματόσκοινο ρε γαμώτο..Επίσης το σήκωσα στέκα έβαλα 1η και κρατούσα συμπλέκτη πατημένο..η ρόδα γυρνούσε αρκετά γρήγορα..και στο varadero το έκανε αλλά ελάχιστα..εδώ πήγαινε μπάλλα..

302824

302825

cosgili
03/11/2013, 12:27
Λοιπόν..χθες μετά από βόλτα μιας ώρας το απόγευμα και χρήση κανονική το πρωί λάδι δεν είδα καθόλου..Αυτό που είδα προχθές ξεκινούσε από το 1 (κάπου από πάνω φαινόταν και κατέβαινε στη διαδρομή 2-3..κάτι ελάχιστο..μην φανταστείτε καμιά πλημμύρα..από τότε τίποτα..

302823

Εικόνες πάνω συμπλέκτη..είναι φυσιολογική η ποσότητα? Η τρυπούλα πάντως είναι καλυμένη.. Το υγρό μου φάνηκε πολύ νερουλό..έτσι είναι? Παιδιά από υδραυλικούς δεν έχω ιδέα..Το k1300s έχει αλλά δεν με απασχόλησε ποτέ (μέχρι τώρα).. Στα άλλα είχα το εξαρτηματάκι της λίπανσης (http://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia_bags/ergaleio_gia_lipanse_ntizas_drc) και έκανα τη δουλεία μου κύριος..και να πω την αλήθεια προτιμώ συρματόσκοινο ρε γαμώτο..Επίσης το σήκωσα στέκα έβαλα 1η και κρατούσα συμπλέκτη πατημένο..η ρόδα γυρνούσε αρκετά γρήγορα..και στο varadero το έκανε αλλά ελάχιστα..εδώ πήγαινε μπάλλα..

302824

302825

Αν δεν ξεγελά η φωτό, θες υγρά. Είασι πολύ χαμηλά

SHOOTER045
03/11/2013, 14:42
οτι ειπε ο απο πανω

solistasgr
03/11/2013, 14:51
Συγνωμη και ολας ....αλλα μετα απο Γιαμαχα και Χοντα(δεν σπανε δεν χαλανε):D ...σε Μπεμβε και Κτμ ??Σου λειπη και ενα Χαρλευ,,για να γινεις ο καλυτερος πελατης της Οδικης βοηθειας !!!Ελπιζω να βγαζεις αρκετα,γιατι εχεις μπει στον κοσμο του (Αιώνιου πελατη ):wave2:!!
(Χωρις παρεξηγησει ετσι??:beer:)

Lioulios
03/11/2013, 15:06
Το εργαλείο φυσάει και με ΄γειά . Όλοι οι υπόλοιποι που σου λένε διάφορα , είναι αυτοί που αύριο θα περνάς από πάνω τους .

Δες να το πας στο μάστορα για τα καλάμια και εκεί δείτε τί και πως και με τα υγρά και με όλα .

Τίποτα δεν είναι .

erotisakias
03/11/2013, 15:23
Συγνωμη και ολας ....αλλα μετα απο Γιαμαχα και Χοντα(δεν σπανε δεν χαλανε):D ...σε Μπεμβε και Κτμ ??Σου λειπη και ενα Χαρλευ,,για να γινεις ο καλυτερος πελατης της Οδικης βοηθειας !!!Ελπιζω να βγαζεις αρκετα,γιατι εχεις μπει στον κοσμο του (Αιώνιου πελατη ):wave2:!!
(Χωρις παρεξηγησει ετσι??:beer:)

Η ζωή θέλει συγκινήσεις..:D καμιά παρεξήγηση..Τι υγρά παίρνει ο συμπλέκτης; Το manual λέει "sae 10 biodegradable hydraulic oil" και όχι mineral oil..το Motorex KTM Hydraulic Clutch Fluid (http://www.solomotoparts.com/Motorex-KTM-Hydraulic-Clutch-Fluid/?avad=2692_a5416baf&utm_source=Avantlink&utm_medium=affiliates&utm_campaign=AvantLink-Affil) γράφει με μεγάλα γράμματα mineral oil..τι γίνεται?

Lioulios
03/11/2013, 16:17
302841



...Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που βάζουν πολλά άλλα πράγματα και όλα πάνε ρολόι ? (ακόμα)

Allst@rf
03/11/2013, 17:49
το μαγκουρα είναι ψιλο λαδακι και είναι οκ αλλά είναι ακριβό...

το μοτορεξ και αυτό είναι οκ, δε ξέρω πόσο κάνει...

μπορείς να βάλεις και αναρτησολαδο ψιλο και παλι θα είσαι οκ...


και baby oil μια χαρά


μόνο υγρά φρενων μη βάλεις ή αν βάλεις να τα αλλαξεις γρήγορα...

με γεια το εργαλείο

rider
03/11/2013, 17:59
ολοι οι υπολοιποι

KTM : Kαθε Τρίτη Μάστορα

.... και η απάντηση του ΚαΤεΜά

ΚΤΜ : ναι αλλα Καθε Τετάρτη Μάθημα!

Ολο ιδέες μου μπαινουν να διώξω το GSXR και να παω σε ΚΤΜ 950/990 αλλά με τετοια θέματα με αποθαρρύνετε...

Allst@rf
03/11/2013, 18:32
δεν έχετε ιδέα ποσό ασπαστα μηχανακια είναι τα ΚΤΜ..


























...τα χωματινα!

:lol:

DrBig
03/11/2013, 19:07
Ολο ιδέες μου μπαινουν να διώξω το GSXR και να παω σε ΚΤΜ 950/990 αλλά με τετοια θέματα με αποθαρρύνετε...

Μην τα φοβασαι, τους ασχετους μηχανικους και πρωην κατοχους να φοβασαι.

Pan (dvs)
03/11/2013, 20:13
Μεχρι να του παρεις τη σειρα θα εχεις καποια θεματα ,οπως και σε καθε μηχανη.Ολες οι μηχανες,μετα απο αρκετες που εχεις αλλαξει,σιγουρα εχεις διαπιστωσει οτι εχουνε τα δικα τους. Για τη συγκεκριμενη δεν τρελαινομαι (αλλα γουστα) αλλα αφου την πηρες κοιτα να την χαρεις και ασε τα καλοπαιδα να λενε.

Απο τη χαρα τους το κανουν.:D

erotisakias
03/11/2013, 21:51
Κοίτα η μηχανή φαίνεται ότι έχει ψυχή..ήρθα από Ηράκλειο-και ένω τη διαδρομή την έχω κάνει 1000 φορές, είχε πρόβλημα στο καλάμι, είχα περάσει καινούργια scorpion, και την πρωτοκαβαλούσα-με άφησε άφωνο για on/off δεκαετίας..Αν είχε και καλύτερα φρένα (τα φρένα τα θεωρώ μέτρια για τη δύναμη που έχει το μοτερ και δεν έχει σχεση το δικό μου. Έχει χρυσα brembo,οι δίσκοι ειναι αφάγωτοι και υγρά του 8μηνου) θα ήταν άριστη. Το 2004 το 1ο varadero το είχα πάρει 10200 αν θυμάμαι καλά χωρίς abs. Αυτό έκανε κοντά στα 12000 αν δεν ξεχνάω.:rolleyes: Με τόσα λεφτά θέλει σεβασμό ο πελάτης. Αν τα είχα δώσει και χάλαγε μια τρόμπα νερου,μια συμπλέκτης,μια τρομπα λαδιού κλπ θα είχα μπουκάρει και ας μου έκανε και τσι@πουκιά (ντροπή) η μηχανή. Τα γρήγορα αγωνιστικά μοτέρ χαλάνε..είναι γνωστό..άλλα τα βάρη στα μέταλλα, άλλα τα κράμματα, άλλες οι απαιτήσεις..Όταν όμως το βγάζεις στη παραγωγή πρέπει να είσαι κύριος..Δεν μπορεί μετά από κάθε βόλτα να μπαίνεις στα πιτς..Θέλει άριστο after sales, και πάνω από όλα θέλει να αναγνωρίζεις το λάθος διότι τα λέφτα δεν τα βρίσκει κανείς στο δρόμο..τα λέω αυτά για να εξηγήσω γιατί δεν το άγγιζα για χρόνια..Τώρα που η τιμή ήταν προσιτή και η γνώση γύρω από αυτή τη μηχανή έχει γίνει τεράστια έκανα το βήμα..Το ktm είναι έρωτας δύστροπος, και από αυτά που βλέπω εδω μέσα είναι και μια διαρκή αναζήτηση για το τι φταίει πράγμα που σε κάνει και καλύτερο αναβάτη..ελπίζω να τα πάμε καλύτερα..:)

KRS
03/11/2013, 23:56
Φίλε 2 πράγματα θα χρειαστεί να κάνεις και θα ξενοιάσεις: τρόμπα συμπλέκτη άφτερ (oberon έχουν βάλει οι γνωστοί μου και είναι ευχαριστημένοι) και μια τρόμπα νερού από 990.

Όσον αφορά τους αστικούς μύθους:
Τα 950 του 2003 είναι τα μουλάρια που έβγαλε μέχρι να ισιώσει το μηχάνημα.Αν είχες τέτοιο να ανησυχούσες....Είναι και τα μοναδικά που κάνουν μπαμ στο δρόμο απο βαλβίδες μπροστινού κυλίνδρου σε τσίτα γκάζια.Η κατανάλωση λαδιού παίζει απο 200-350γρ στα 1.000χμ.
Το όριο ζωής της κεφαλής μαζι με ελατήρια πιστονιού, είναι τα 80.000-90.000 χλμ,υπάρχουν και με περισσότερα χλμ στο κοντέρ ενώ στα 990 το όριο έχει ανέβει πάνω από τα 120.000χλμ.
Οπότε όπως κατάλαβες θα μακροημερεύσει το κορίτσι στα χέρια σου.

SHOOTER045
04/11/2013, 00:29
ολοι οι υπολοιποι

KTM : Kαθε Τρίτη Μάστορα

.... και η απάντηση του ΚαΤεΜά

ΚΤΜ : ναι αλλα Καθε Τετάρτη Μάθημα!

Ολο ιδέες μου μπαινουν να διώξω το GSXR και να παω σε ΚΤΜ 950/990 αλλά με τετοια θέματα με αποθαρρύνετε...

αν παιξεις σε αυτα τα λεφτα,οπως σου ειπα στον καφε
κοιτα και f800(το ανοιχτο)
και triumph800
και tdm900
γνωμη μου και προσωπικη επιλογη το tdm

gefr
04/11/2013, 07:44
Το ΚΤΜ δεν παίρνει βαλβολίνες.

Για συμπλέκτη είσαι μεταξύ Sigutech και Oberon, αφού η evoluzione έκλεισε. Προτείνω εγχώριο τορναδόρο για πιό φτηνά. Θα χρειαστεί να αλλάξεις το πιστονάκι και τη βάση που είναι από πλαστικό και παραμορφώνεται.
Η βλάβη συνήθως είναι εδώ:

πυξιδας990
04/11/2013, 09:16
στη φωτο που εβαλες και στον αριθμο 1,παιζει να εχει κατεβασει και απο το φιλτροκουτι

erotisakias
04/11/2013, 11:37
και σήμερα το πρωί παρέδωσε το πνεύμα του..ο συμπλέκτης σαν να πατάω αέρα..καρφωτή 1η και σβήσαμε..παραγγελία oberon..δεν με πειράζει ιδιαίτερα διότι είχα σκοπό να το κάνω..το παιδί που το πήρα εξηγήθηκε σωστά και η ζημιά μισή μισή..ρωτάω εγώ τώρα..υπάρχει περίπτωση να το ήξερε από πριν και να το κάλυψε? σημειωτέον έκανα 140 χιλιόμετρα με τη μια και δεν είχα πρόβλημα, ούτε τότε ούτε στη εντουράδα την άλλη μέρα, καμιά 30 χιλιόμετρα ακόμα..Μου είπε ο Ν. ότι είχε αλλάξει υγρά συμπλέκτη πριν κανένα μήνα..και τα υγρά είναι πάτο..Χθες που άνοιξα το καπάκι για να πάρω φωτογραφία,δεν πείραξα τίποτα,δεν άγγιξα τίποτα..άνοιξα-έκλεισα..μπορεί να πήρε αέρα και να θέλει καμιά απλή εξαέρωση? Η τρυπούλα ποτέ δεν έμεινε χωρίς υγρό τουλάχιστον όσο ήταν η μηχανή ακίνητη..το ρωτώ διότι το Σάββατο βράδυ γύρισα κανονικά έστω και με τα ενδιάμεσα προβλήματα που είχα και σήμερα τίποτα..

KRS
04/11/2013, 11:49
Οberon και mineral oil της magura και είσαι οκ.

DrBig
04/11/2013, 13:01
Το όριο ζωής της κεφαλής μαζι με ελατήρια πιστονιού, είναι τα 80.000-90.000 χλμ,υπάρχουν και με περισσότερα χλμ στο κοντέρ ενώ στα 990 το όριο έχει ανέβει πάνω από τα 120.000χλμ.

Υπαρχουν παντως 950 με 100-150,000 μιλια χωρις να ανοιχτει κινητηρας και πανε ρολοι, υπαρχει σχετικο θρεντ στο advrider. Πιθανοτατα απο κατοχους που δεν τα σκιζουν σε καθε φαναρι.

KRS
04/11/2013, 13:08
@DrBig
Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου.Γράφω το μ.ο ζωής των 950 με τους εδώ ιδιοκτήτες και ότι υπάρχουν και άλλα που τον ξεπερνούν:wave2:

Lioulios
04/11/2013, 15:27
Aκόμα και τα σκισμένα δεν αλλάζουν πιστόνια στις 100.οοο . Εκεί κάνεις καμιά καδένα ,κανα τεντοτήρα και για πιστόνια πας πολύ παρακάτω . Το καλό με τον lc8 είναι ότι παρά τις κακουχίες και τα σκισίματα που μπορεί να φάει .....ΔΕΝ θα σκορπίσει ποτέ και σαν κινητήρας είναι πολύ πιο αξιόπιστος από τους ¨΄ασπαστους¨Ιαπωνικούς .

Εκεί που πονάει το μηχανάκι είναι σε κάποια περιφερειακά . Τα εντοπίζεις , τα διορθώνεις και είσαι έτοιμος για να πας από Μαρόκο μέχρι και πλάζ Τομπρούκ ...Όπως τη δει κανείς .

Βρες που πονάει το δικό σου και ξεκίνα .

Πριν καιρό που πήρα εγώ το δικό μου , άλλαξα κατευθείαν και εγώ τις τσιμούχες μπροστά και στην 1η ευκαιρία παράγγειλα την Όμπερον την οποία και δεν έχω βάλει ακόμα .... Το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως θα τη ζητήσει κάποια στιγμή ....Και κάτι άλλα ψιλά που ίσως και να μην τα ζητήσει ακόμα ....

spyro
04/11/2013, 16:01
....ρωτάω εγώ τώρα..υπάρχει περίπτωση να το ήξερε από πριν και να το κάλυψε? σημειωτέον έκανα 140 χιλιόμετρα με τη μια και δεν είχα πρόβλημα, ούτε τότε ούτε στη εντουράδα την άλλη μέρα, καμιά 30 χιλιόμετρα ακόμα..Μου είπε ο Ν. ότι είχε αλλάξει υγρά συμπλέκτη πριν κανένα μήνα..και τα υγρά είναι πάτο.......

στανταρ

ο magura δε παραδίδει πνευμα έτσι ξαφνικά. σου δείχνει οτι έχει θέμα αρκετά νωρίτερα

:wave2:

MiltiadisK.D
04/11/2013, 18:50
ολοι οι υπολοιποι

KTM : Kαθε Τρίτη Μάστορα

.... και η απάντηση του ΚαΤεΜά

ΚΤΜ : ναι αλλα Καθε Τετάρτη Μάθημα!

Ολο ιδέες μου μπαινουν να διώξω το GSXR και να παω σε ΚΤΜ 950/990 αλλά με τετοια θέματα με αποθαρρύνετε...

ΚΤΜΑΡΑ και τα μυαλα στα καγκελα!!!Τα πολλα λογια ειναι περιτα.Τα προβληματακια των 950/990 ADV ειναι πλεον γνωστα και στον μπακαλη της γειτονιας.Αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης το συντηρουσε σωστα και ο μηχανικος που το εφτιαχνε εχει γνωσεις πανω σε αυτα τοτε το τσιμπας,ΤΩΡΑ που οι τιμες τους εχουν ξεφτιλιστει τελειως!;)

chester24
05/11/2013, 11:25
ΚΤΜΑΡΑ και τα μυαλα στα καγκελα!!!Τα πολλα λογια ειναι περιτα.Τα προβληματακια των 950/990 ADV ειναι πλεον γνωστα και στον μπακαλη της γειτονιας.Αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης το συντηρουσε σωστα και ο μηχανικος που το εφτιαχνε εχει γνωσεις πανω σε αυτα τοτε το τσιμπας,ΤΩΡΑ που οι τιμες τους εχουν ξεφτιλιστει τελειως!;)

+990! Εγω κοντευω δυο χρονια τωρα με 990 ADV του 2006 κ δεν το αλλαζω με τιποτα!!!!!!!!!!!!! Κ απορω πως τοσα χρονια δεν ειχα παρει αυτο το μηχανακι..

Το καβαλας κ ολα τα υπολοιπα ειναι περιττα.. :vroum::vroum:

Ktm.Prestige
07/11/2013, 21:09
Erotisakia , καλως ήρθες στο πορτοκαλί club!!!
Ότι σου είπαν τα παιδιά απο πάνω , άλλαξε ή συμπλήρωσε λίγο "μαγικό" υγρο στο συμπλέκτη , τσίμπα και μια oberon - evolluzione (προσωπικά θα πάρω απο sigutech , την φοράει ο "γερμαναράς φίλος μας) η οποία
είναι πολύ φθηνότερη και ίσως για εμένα η καλύτερη και θα είσαι ΚΟΜΠΛΕ!!!!!!
Να είσαι σωστός και με την ώρα σου στα service του (λαδάκια-ξυδάκια - φιλτράκια ) , μη το "καις" στη κίνηση , έλεγχος στο παγουράκι νερού ψυγείου τακτικά και θα σε εχει πάντα με ενα
χαμόγελο ζωγραφισμένο!!!!:D

Κανόνισε να κατέβεις και απο Άγιο μιας που είσαι Κρήτη να γνωριστούμε , είμαστε άλλα 3 εδω τρελαμένα παιδιά!

ΥΓ.Πάρε και το link για το συμπλέκτη , ο άνθρωπος είναι σπαθί και σωστός!!
Διαλέγεις εαν θέλεις και χρωματάκι....:lol:
http://www.sigutech.com/english/e-kupplungsmitnehmerzylinder/



'Ωπα , δεν είδα οτι εχεις παραγγείλει την oberon....
Αφήνω το link για κάθε ενδιαφερόμενο!!

:wave2:

erotisakias
10/11/2013, 09:43
Ευχαριστώ άπαντες για τη βοήθεια..τελικά ήταν η τρόμπα συμπλέκτη.Έγινε αλλαγή με Oberon.Κόστος 125€, παραγγελία 5/11, στην Κρήτη 6/11. Πανεύκολο πέρασμα,Εύκολη εξαέρωση 0€ εργατικά.Υγρά της Magura 12€ τα 75ml

303300

303301

και μετά βουρρρρ σε μια κορυφή πάνω από το Θέρισσο. Ο αρχηγός βέβαια σε αυτούς τους δρόμους είναι άλλος..βλέπε ΤΤ

303302

MiltiadisK.D
10/11/2013, 18:23
Γνωριμο μου φαινεται το τελευταιο μοτορι της φωτογραφιας;)και παλι καλοριζικο Θοδωρη,καλοταξιδο,αν φανειτε προς τα μερη μου ριξε σημα,οσο για το ΤΤ μην το λες,ειναι καπως βαρυ.:wave2:

Lioulios
10/11/2013, 18:47
Όποτε κανονίσετε καμια χωμτινη ...Μέσα και εγώ ...Σήμερα δεν είχα τί να κάνω και πετάχτηκα Ρέθυμνο με τη γυναίκα ασφάλτινη και δεν ξετρελάθηκα με τους μ@λ@κες του ΒΟΑΚ.
Μίλτε , σήκωσε και κανα τηλέφωνο ρε μαν ...Μόνοι μας πήγαμε .

MiltiadisK.D
10/11/2013, 18:56
Μίλτε , σήκωσε και κανα τηλέφωνο ρε μαν ...Μόνοι μας πήγαμε .

Nαί ρε,υπήρξε κόλημα σήμερα,τα λέμε από κοντά;)

MikeG
10/11/2013, 19:16
Όποτε κανονίσετε καμια χωμτινη ...Μέσα και εγώ ...Σήμερα δεν είχα τί να κάνω και πετάχτηκα Ρέθυμνο με τη γυναίκα ασφάλτινη και δεν ξετρελάθηκα με τους μ@λ@κες του ΒΟΑΚ.
Μίλτε , σήκωσε και κανα τηλέφωνο ρε μαν ...Μόνοι μας πήγαμε .

Έπαιρνες και μένα είδα. Χωριό έπηζα δουλειά. Όχι ΣΚ εθνική ρε... όλα τα ζώα τότε βγαίνουν, ειδικά από Ηράκλειο προς Χανιά.

Την επόμενη φορά!

Lioulios
10/11/2013, 19:32
Έπαιρνες και μένα είδα. μπας και πίναμε κανα καφέ

όλα τα ζώα τότε βγαίνουν, ειδικά από Ηράκλειο προς Χανιά. ...Αυτους τους είδα ,αλλά το πιο κορυφαίο έγινε στην Νεάπολη όπου αγρότης έβγαλε φλας και μπήκε σε παράδρομο-έξοδο πάνω στον εθνικό.....στα αριστερά



Το bmw στην φωτο δεν εισαι εσυ ε ?

MikeG
10/11/2013, 19:45
Το bmw στην φωτο δεν εισαι εσυ ε ?

Όχι. Πολύ στοκ το βλέπω το συγκεκριμένο :lol:

gefr
10/11/2013, 19:55
Η τρόμπα που βλέπω είναι χωρίς τη βάση όπου πατάει, στην τιμή που λές;

erotisakias
10/11/2013, 21:44
Η τρόμπα που βλέπω είναι χωρίς τη βάση όπου πατάει, στην τιμή που λές;

ναι χωρίς τη βάση..

MiltiadisK.D
11/11/2013, 12:08
Η τρόμπα που βλέπω είναι χωρίς τη βάση όπου πατάει, στην τιμή που λές;

Βάση βάζεις την ίδια(γνήσια,πλαστικιά)και είσαι ΟΚ,της oberon είναι αλουμινένια(αν θυμάμαι καλά),λέγεται οτι δεν στεγανωποιεί καλά με αποτέλεσμα να χάνει υγρά,σου έρχεται και πιο οικονομικά;)

Lioulios
11/11/2013, 13:08
Ο taxydromos είχε βάλει και την βάση της Όπμερον και του έσταζε . Με την μαμά κανένα θέμα . Και εγώ την δικιά μου όταν θα χρειαστεί θα την βάλω με την μαμα βάση . Βάση Όπμερον δεν είχαμε αγοράσει ούτε εγώ ούτε ο Μίλτος .

...Μια χαρά είναι έτσι .

gefr
12/11/2013, 09:04
Η βάση από πλαστικό έχει την κακή συνήθεια να παραμορφώνεται. Φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία που έχω στείλει. Διάβασα και μερικά περιστατικά πού ράγισε. Τέλος πάντων θα το τσεκάρετε συχνά πιστεύω.
Τη στεγάνωση δεν την κάνει η βάση. Το αξονάκι έχει κάποια φλάντζα που στεγανώνει. Αυτή συνήθως χαλάει. Ο Trickster την άλλαξε πρόσφατα. Το ανταλλακτικό είναι στην ιστοσελίδα: http://www.munnracing.com/index.html στο τμήμα engine, clutch Νο 32
Γειά χαρά