PDA

View Full Version : νεα μητρικη



thunder ace
04/11/2013, 17:33
Παιδια γεια σας.Επειδη καηκε η μητρικη, αγορασα καινουργια και καινουργιο επεξεργαστη, ετσι για να αναβαθμησω λιγο το pc.Τα τοποθέτησα, άναψαν κανονικά όλα. Πεστε μου σας παρακαλώ την σωστή διαδικασία για να λειτουργήσει σωστά. Να βάλω τα drives της καινούργιας μητρικής, και μετά τι; Αν μπορείτε απαντήστε μου, αν είναι δυνατόν, βήμα βήμα τι να κάνω, γιατί οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

Vstrommer71
04/11/2013, 17:38
Mην περιμενεις ολα να ερθουν στο πιατο,μελετησε ολιγον τι
https://www.youtube.com/watch?v=RxaVBsXEiok

thunder ace
04/11/2013, 17:41
ευχαριστω

zannisvel
04/11/2013, 17:44
Εγκατασταση λογισμικου, (αν τον ειχες παρει ετοιμο τοτε μαλλον πρεπει να ξαναγορασεις τα windows αλλιως κοιτας για linux.), μετα τα drivers για ολα, και μετα φερνεις ολα σου τα αρχεια απο το αλλο partition του σκληρου. Αυτα ειναι ολα.

vaska
04/11/2013, 18:08
Εγκατασταση λογισμικου, (αν τον ειχες παρει ετοιμο τοτε μαλλον πρεπει να ξαναγορασεις τα windows αλλιως κοιτας για linux.), μετα τα drivers για ολα, και μετα φερνεις ολα σου τα αρχεια απο το αλλο partition του σκληρου. Αυτα ειναι ολα.

ξαναγορασεις τα windows :eyepop::eyepop: , πονάει στην τσέπη αυτό. Αν έχει ταμπελάκι με το κωδικό, τον χρησιμοποιεί κανονικά.

viper1
04/11/2013, 18:30
ξαναγορασεις τα windows :eyepop::eyepop: , πονάει στην τσέπη αυτό. Αν έχει ταμπελάκι με το κωδικό, τον χρησιμοποιεί κανονικά.

ή να αγοράσεις μια μπύρα σε έναν φίλο και να στα περάσει....:D

vaska
04/11/2013, 18:35
ή να αγοράσεις μια μπύρα σε έναν φίλο και να στα περάσει....:D

Ναι μωρέ παιδάκι μου, έχουμε κρίση τώρα, λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν, αν και ο φίλος με την καμμένη ΜοΒο δικαιούται να τα ξαναπεράσει νομιμότατα κάνοντας χρήση του κωδικού που είναι στο ταμπελάκι το οποίο πρέπει να είναι κάπου πάνω στο case κολλημένο.

zannisvel
04/11/2013, 19:50
Κανονικα τα ΟΕΜ windows ειναι registered στη MoBo και δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις εκτος αν παρεις την ιδια mobo. Αν αλλαξεις τη Μοbo και τον επεξεργαστη θεωρειται βιγ hardware change και δεν μπορεις να τα ξαναεγκαταστησεις (Το διαβασα απο το εγχειριδιο του server 2008). Τωρα για τα σπασμενα εχετε δικιο αλλα κουβεντα να γινεται.... μωρε. Με πηρατε απο το σβερκο...
:(

Grafton 505
04/11/2013, 20:14
Κανονικα τα ΟΕΜ windows ειναι registered στη MoBo και δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις εκτος αν παρεις την ιδια mobo. Αν αλλαξεις τη Μοbo και τον επεξεργαστη θεωρειται βιγ hardware change και δεν μπορεις να τα ξαναεγκαταστησεις (Το διαβασα απο το εγχειριδιο του server 2008). Τωρα για τα σπασμενα εχετε δικιο αλλα κουβεντα να γινεται.... μωρε. Με πηρατε απο το σβερκο...
:(


Αν αλλάξεις μόνο την μητρική, όπως έκανα, σε ένα μελλοντικό φορμάτ δεν θα μπορέσω να ξαναπεράσω τα ΟΕΜ win XP; Ταμπελάκια, βιβλιαράκια και τα σχετικά υπάρχουν.

vaska
04/11/2013, 21:23
Κανονικα τα ΟΕΜ windows ειναι registered στη MoBo και δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις εκτος αν παρεις την ιδια mobo. Αν αλλαξεις τη Μοbo και τον επεξεργαστη θεωρειται βιγ hardware change και δεν μπορεις να τα ξαναεγκαταστησεις (Το διαβασα απο το εγχειριδιο του server 2008). Τωρα για τα σπασμενα εχετε δικιο αλλα κουβεντα να γινεται.... μωρε. Με πηρατε απο το σβερκο...
:(

Κανονικα τα ΟΕΜ windows ειναι registered στη MoBo και δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις :nono:

Τα ξαναπερνάς κανονικά και παίρνεις ένα τηλ στο πανευρωπαϊκό κέντρο εξυπ της Μικρομαλακής εταιρίας, εξηγείς καμμένη ΜοΒο και σου ξαναδίνουν αριθμό. Το τηλ είναι χωρίς χρέωση και το έχω κάνει πάνω από 200 φορές για πελάτες μου με παρόμοια προβλήματα.

vaska
04/11/2013, 21:24
Αν αλλάξεις μόνο την μητρική, όπως έκανα, σε ένα μελλοντικό φορμάτ δεν θα μπορέσω να ξαναπεράσω τα ΟΕΜ win XP; Ταμπελάκια, βιβλιαράκια και τα σχετικά υπάρχουν.

Απαντήθηκε παραπάνω.

teo_g7
04/11/2013, 22:29
Επίσης λογικά δε θα χρειαστεί να περάσεις ΚΑΝΕΝΑ driver γιατί τα Γουιντοοους τα τελευταία τα κατεβάζουν μόνα τους.Θα αργήσει βέβαια λίγο,άλλα δεν πειράζει.
Τσακω μια μπύρα ;-)

Grafton 505
04/11/2013, 22:38
Απαντήθηκε παραπάνω.

:beer:

Acacius
04/11/2013, 23:38
Πρόσφατα άλλαξα μητρική (και μνήμη από DDR2 σε DDR3) και τα Vista δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επανενεργοποιηθούν, χωρίς μάλιστα τηλέφωνο. Σα να μην έφτανε αυτό, επειδή το κουτί είχε έρθει με την ελληνική έκδοση που δε με βόλευε, κατέβασα με torrent την αγγλική και τοποθέτησα αυτή.


Όταν τα Windows μετά την εγκατάσταση τελειώσουν με όλα τα updates, πας στο "ο υπολογιστής μου", δεξί κλικ, επιλέγεις "ιδιότητες", και στο παράθυρο που θα ανοίξει "διαχείριση συσκευών". Αν κάποια συσκευή έχει κίτρινο θαυμαστικό ή κόκκινο ερωτηματικό, θα χρειαστείς οδηγούς από το CD της μητρικής/του περιφερειακού που δεν αναγνωρίστηκε.

thunder ace
05/11/2013, 03:33
Παιδια ολα καλα. καναμε τελικα φορματ,περασαμε καινουργια drive στη μητρικη και ολα οκ. Ευχαριστω για τις απαντησεις. Καλη μερα σε ολους.

vaska
05/11/2013, 06:54
Επίσης λογικά δε θα χρειαστεί να περάσεις ΚΑΝΕΝΑ driver γιατί τα Γουιντοοους τα τελευταία τα κατεβάζουν μόνα τους.Θα αργήσει βέβαια λίγο,άλλα δεν πειράζει.
Τσακω μια μπύρα ;-)

hint
ακόμα και αν τα παράθυρα βάζουν drivers από μόνα τους, καλό θα είναι να βάζετε του κατασκευαστή, γιατί τα παράθυρα περνάνε τους τυπικούς κι ενδέχεται η συσκευή να μην λειτουργεί κανονικά ή να μην κάνει όλες τις λειτουργίες που θα έκανε με τους οδηγούς του κατασκευαστή, πχ vga ή bluetooth κλπ

zannisvel
05/11/2013, 07:55
Κανονικα τα ΟΕΜ windows ειναι registered στη MoBo και δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις :nono:

Τα ξαναπερνάς κανονικά και παίρνεις ένα τηλ στο πανευρωπαϊκό κέντρο εξυπ της Μικρομαλακής εταιρίας, εξηγείς καμμένη ΜοΒο και σου ξαναδίνουν αριθμό. Το τηλ είναι χωρίς χρέωση και το έχω κάνει πάνω από 200 φορές για πελάτες μου με παρόμοια προβλήματα.

Eκει με επιασες αδιαβαστο.. Παντως Αμερικη δε νομιζω οτι γινεται και η εμπειρια που εχω ειναι απο εκει. Παντως καλο ειναι που το εμαθα. To tomshardware.com υποστηριζει τη δικη μου θεση σε πολλα threads.

vaska
05/11/2013, 09:00
Eκει με επιασες αδιαβαστο.. Παντως Αμερικη δε νομιζω οτι γινεται και η εμπειρια που εχω ειναι απο εκει. Παντως καλο ειναι που το εμαθα. To tomshardware.com υποστηριζει τη δικη μου θεση σε πολλα threads.

Με τον κηδεμόνα σου αύριο και να έχεις αντιγεγραμμένους 100 στίχους της Ιλιάδας :lol:


Και αμέρικα γίνεται.

AristidisZ
05/11/2013, 09:04
ρε συ Βασκα, μια και σε εχουμε εδω, για πες ενα φτηνο τροπο να σηκωσω λιγο το πισι, γιατι τελευταια δε παει βημα

pentium 4 quad core @2.6 ghz
4 gb ram
geforce 460gtx
320 gb sata II

zannisvel
05/11/2013, 09:11
Με τον κηδεμόνα σου αύριο και να έχεις αντιγεγραμμένους 100 στίχους της Ιλιάδας :lol:


Και αμέρικα γίνεται.

Μαλιστα κυριε....Για κηδεμονα να φερω τη ξαδερφη..? ;)

vaska
05/11/2013, 09:12
ρε συ Βασκα, μια και σε εχουμε εδω, για πες ενα φτηνο τροπο να σηκωσω λιγο το πισι, γιατι τελευταια δε παει βημα

pentium 4 quad core @2.6 ghz
4 gb ram
geforce 460gtx
320 gb sata II

Από το 07 είμαι εδώ και δεν κούνησα καθόλου :bawl:

Καθαρισμός τέμπ κλπ σκουπιδώνε αλλαγή συμβατικού δίσκου με ssd αααα και που 'σαι βάλε και λινουξάκι παράλληλα με τα παράθυρα.

:wave2:

vaska
05/11/2013, 09:13
Μαλιστα κυριε....Για κηδεμονα να φερω τη ξαδερφη..? ;)

Στείλε φωτο με πμ και μιλάμε. Αν είναι σαν την Μιχαλολιάκου από τώρα σου λέω ΟΧΙ

AristidisZ
05/11/2013, 09:14
τι να τον κάνω τον πιγκουίνο, η πιο βαριά χρήση που κάνω είναι mmorpg, που εκεί δεν...
η ραμ λες είναι οκ ; (win 7 64 bit)

zannisvel
05/11/2013, 09:18
ρε συ Βασκα, μια και σε εχουμε εδω, για πες ενα φτηνο τροπο να σηκωσω λιγο το πισι, γιατι τελευταια δε παει βημα

pentium 4 quad core @2.6 ghz
4 gb ram
geforce 460gtx
320 gb sata II

Δεν θα επρεπε να σερνεται, μπας και θελει ενα καθαρισματακι απο προγραμματα που δε θελεις, λιγο αδειασμα η επιφανεια εργασιας σου, μια ανασυγκροτηση κτλ. Και αν εχεις 64bit win μπορεις να ανεβασθμισεις τη RAM σου και αν μπορεις να βαλεις DDR3 ακομα καλυτερα. Αν δεν θελεις μεγαλες αλλαγες ενα SSD σκληρο για το λογισμικο αν προσθεσεις θα ειναι μια χαρα.

Συγνωμη κυριε :D

AristidisZ
05/11/2013, 09:20
σέρνεται όταν τον ζορίζω ;)
DDR3 σε αυτή τη mobo που έχω (https://www.asus.com/Motherboards/P5K/) μάλλον μου κάνει σε πέταμα χρημάτων :D

zannisvel
05/11/2013, 09:25
σέρνεται όταν τον ζορίζω ;)
DDR3 σε αυτή τη mobo που έχω (https://www.asus.com/Motherboards/P5K/) μάλλον μου κάνει σε πέταμα χρημάτων :D

Εχεις δικιο πεταμενα λεφτα θα ηταν η DDR3. Ποσα χρηματα θα ηθελες να διαθεσεις?

quote: natively supports up to DDR2 1066MHz

vaska
05/11/2013, 09:25
σέρνεται όταν τον ζορίζω ;)
DDR3 σε αυτή τη mobo που έχω (https://www.asus.com/Motherboards/P5K/) μάλλον μου κάνει σε πέταμα χρημάτων :D

Δεν μπορείς να βάλεις ddr3 due the mobo limitations

AristidisZ
05/11/2013, 09:27
αυτό εννοούσα :P
άρα έναν ssd και ενα γερό φορμάτ ε ; :)
έχω και έναν δίσκο 3 TB, αλλά τον έχω μόνο για data (video - mp3)

teo_g7
05/11/2013, 09:29
hint
ακόμα και αν τα παράθυρα βάζουν drivers από μόνα τους, καλό θα είναι να βάζετε του κατασκευαστή, γιατί τα παράθυρα περνάνε τους τυπικούς κι ενδέχεται η συσκευή να μην λειτουργεί κανονικά ή να μην κάνει όλες τις λειτουργίες που θα έκανε με τους οδηγούς του κατασκευαστή, πχ vga ή bluetooth κλπ

Ισχύει αυτό που λες.Και σε Κάρτα ήχου μου χει τύχει.Άλλα συνήθως λειτουργούν σωστά.

zannisvel
05/11/2013, 09:33
Ναι αλλα κρατα τον SSD μονο για το OS και κρατα τον αλλο για ολα σου τα αρχεια. Οι SSD δεν ειναι καλο να κανουν πολλα write - erase.

AristidisZ
05/11/2013, 09:34
Ναι αλλα κρατα τον SSD μονο για το OS και κρατα τον αλλο για ολα σου τα αρχεια. Οι SSD δεν ειναι καλο να κανουν πολλα write - erase.

καλά εννοείται αυτό, εξάλλου είναι αδύνατον οικονομικά

Sapadak
05/11/2013, 09:38
καλά εννοείται αυτό, εξάλλου είναι αδύνατον οικονομικά

Οταν αλλαξα σε SSD ταυτοχρονα με win7, σοκαρίστικα..!!!!!!
Καντο, αξιζει ολα τα ευρΆ

teo_g7
05/11/2013, 09:54
Επίσης τσεκαρε αν ξεκινάνε τίποτα προγράμματά κάθε φόρα που το ανοίγεις το πισι και τρέχουν στο παρασκήνιο.

AristidisZ
05/11/2013, 09:56
Οταν αλλαξα σε SSD ταυτοχρονα με win7, σοκαρίστικα..!!!!!!
Καντο, αξιζει ολα τα ευρΆ

thnx ;)


Επίσης τσεκαρε αν ξεκινάνε τίποτα προγράμματά κάθε φόρα που το ανοίγεις το πισι και τρέχουν στο παρασκήνιο.

όχι, καθαρός είμαι :P

vaska
05/11/2013, 10:00
thnx ;)



όχι, καθαρός είμαι :P

Κι εγώ φίλος, έκανα μπάνιο το πρωί :p:p

AristidisZ
05/11/2013, 10:47
Κι εγώ φίλος, έκανα μπάνιο το πρωί :p:p

Σαββάτο σήμερα ; :confused:

Vstrommer71
05/11/2013, 11:12
Οταν αλλαξα σε SSD ταυτοχρονα με win7, σοκαρίστικα..!!!!!!
Καντο, αξιζει ολα τα ευρΆ
Kαι που να δεις αμα βαλεις καναν PCIe SSD σε στυλ revodrive η κατι τετοιο,που πανε ακομα πιο γρηγορα.Περιμενω κι εγω εναν λεβεντη την αλλη εβδομαδα να στησουμε ενα μηχανηματακι φινο με Coolermaster Cosmos SE,i5,16GB RAM και το κερασακι στην τουρτα ενα ομορφο ROG RaidR 240 GB
Aναμενω τα αποτελεσματα:a13:

THEOD
05/11/2013, 12:01
ρε συ Βασκα, μια και σε εχουμε εδω, για πες ενα φτηνο τροπο να σηκωσω λιγο το πισι, γιατι τελευταια δε παει βημα

pentium 4 quad core @2.6 ghz
4 gb ram
geforce 460gtx
320 gb sata II

Ο επεξεργαστής σου και η μνήμη σου μπορεί να είναι παλιά, αλλά παραμένουν υπερεπαρκή για τις περισσότερες εφαρμογές. Μόνο αν τρέχεις επεξεργασίες βίντεο κλπ killer-apps εφαρμογές θα είχε νόημα η άμεση αλλαγή τους...
Όπως σου είπαν καθάρισε τον σκληρό από τα σκουπίδια που έχει μαζέψει (θα εκπλαγείς πόσα είναι...). Απεγκατέστησε προγράμματα που δεν χρησιμοποιείς πλέον, καθάρισε cookies, temp κλπ ιντερνετικά σκουπίδια, σβήσε παλιά σημεία επαναφοράς και παλιά αντίγραφα ασφαλείας, και ρύθμισε στην εκκίνηση των win να ξεκινούν μόνο αυτά που πράγματι είναι απαραίτητα.
Ένα τρέξιμο ενός free καθαριστικού όπως του ccleaner μια φορά την εβδομάδα βοηθάει να διατηρείσαι σε καλή φόρμα (ο υπολογιστής, όχι εσύ... :D). Επίσης μια πλήρη σάρωση του σκληρού με ένα έστω και free anti-malware όπως το MalwareBytes μπορεί επίσης να βρει και να σε απαλλάξει (προσωρινά...:p) από διάφορους "κατάσκοπους" που σου επιβραδύνουν την λειτουργία...

Βγάλτην έτσι στο τσαμπέ 1-2 χρονάκια ακόμα και μετά αναβαθμίζεσαι συνολικά με DDR3 ΜΒ, νέας γενιάς επεξεργαστή και SSD (που θα έχουν φθηνήνει αισθητά μέχρι τότε...). :wave2:

AristidisZ
05/11/2013, 12:08
τρέχω cc συχνά, ο σκληρός είναι καθαρός, γιατί έχω 2ο για data, προγράμματα δεν έχω πολλά, τα μπισκοτάκια τα μασουλάω επίσης συχνά ;)
βασικά παίζω μια λαλακία (http://en.aion.gameforge.com/website/), η οποία το γονατίζει
επειδή κάνω συχνά και tab out, και έχω πολλά παράθυρα στο mozilla, φτάνω για πλάκα στο 90~95% της ram και των επεξεργστών...
προφανώς ψάχνω τι να κάνω για να ανασάνει λίγο, αν ήταν να πάω να πάρω RAM/CPU/MB, δε χρειαζόταν να ρωτήσω :bawl:

thnx για τα tips :beer:

vaska
05/11/2013, 13:08
τρέχω cc συχνά, ο σκληρός είναι καθαρός, γιατί έχω 2ο για data, προγράμματα δεν έχω πολλά, τα μπισκοτάκια τα μασουλάω επίσης συχνά ;)
βασικά παίζω μια λαλακία (http://en.aion.gameforge.com/website/), η οποία το γονατίζει
επειδή κάνω συχνά και tab out, και έχω πολλά παράθυρα στο mozilla, φτάνω για πλάκα στο 90~95% της ram και των επεξεργστών...
προφανώς ψάχνω τι να κάνω για να ανασάνει λίγο, αν ήταν να πάω να πάρω RAM/CPU/MB, δε χρειαζόταν να ρωτήσω :bawl:

thnx για τα tips :beer:

Μ' αρέσει ρε συ γλαροφονιά που λες "επεξεργαστές" λες κι έχεις κανένα κτήνος με 4 cpu :p

Αν και με τα παιχνίδια δεν τα πάω καθόλου καλά, μάθε ότι τα ιντερνετικά κωλοπαίχνιδα θέλουν και αυτά καλή κάρτα γραφικών μιας και συμμετέχει και αυτή ενεργά με τον επεξεργαστή της στη διαδικασία.

Επίσης αυτά που σου είπε ο THEOD για παλιά σημεία επαναφοράς και αντίγραφα ασφαλείας ισχύει για να κερδίσεις χώρο και όχι ταχύτητα.

Τα υπόλοιπα κουβέντιασέ τα με το "πουλί" σου, κάτι θα ξέρει.
:bawl:

AristidisZ
05/11/2013, 13:11
Ένας είναι ο επεξεργαστής βρε παλιοbmwδάκια απλά επειδή είναι quad core, το πρόγραμμα μέτρησης τους δείχνει σαν 4 :p

σχετικά φρέσκια όμως είναι η κάρτα, νομίζω δε πρέπει να την έχω πάνω από 1 1/2 χρόνο

Vstrommer71
05/11/2013, 16:48
...
pentium 4 quad core @2.6 ghz
....

Aυτον τον επεξεργαστη παντως,ουτε η ιδια η INTEL τον ξερει:D
Μαλλον καποιον Core2Quad θα εχεις υποθετω,εκτος ΑΝ καταφερες να δημιουργησεις αυτον τον επεξεργαστη ιδιοχειρως χαχα

ΥΓ Ειναι παντως ωραιο κουιζακι.Πρεπει να ψαξω στα καταστιχα αν εβγαλε ποτε εκδοση του Ρ4 τετραπυρηνη σε LGA478.Ισως καμμια εκδοση server αλλα πολυ εξεζητημενη,αν οντως εβγαλαν

AristidisZ
05/11/2013, 17:13
303045


αυτό τελοσπάντων :p

DrEvil
05/11/2013, 18:00
Οι SSD δεν ειναι καλο να κανουν πολλα write - erase.

Αυτο μπορειτε να το εξηγησετε λιγο παραπανω, γιατι δεν το καταλαβαινω;

BLiTzER
05/11/2013, 18:08
Έχουν πεπερασμένο αριθμό read/write cycles. Βέβαια 1ον αυτό ισχύει και για τους hdd και 2ον πιθανότατα θα αλλάξεις ολόκληρο το σύστημά σου πριν χρειαστεί να αντικαταστήσεις τον ssd σου, εκτός αν κάνεις πραγματικά πολύ βαριά χρήση του (multimedia editing κτλ).

DrEvil
05/11/2013, 18:34
Εχω δυο αποριες ακομα, με τον κινδυνο να γινω κουραστικος.

*1 Η RAM ειναι ακριβως το ιδιο ως σχεδιασμος/υλοποιηση και εχει μυρια r/w καθε φορα που και μονο κανουμε εκκινηση του η/υ. Ισχυει το ιδιο?

*Ολοι οι storage vendors (π.χ EMC, NetApp, HP, IBM) πλεον δινουν μεγαλη εμφαση στην χρησιμοποιηση των SDD shelfs οταν προκειται για την καλυτερη αποδοση DB's οπου τα IOPS εχουν μεγαλη σημασια / αρα αυξημενα r/w.
Κανεις απο αυτους δεν αναφερει ομως οτι δεν ειναι καλο να εχουν πολλα r/w's οι SDD's

Οπως και ο Blitzer ειπε ολα εχουν ενα lifespan.
Απο το παρακατω ομως καταλαβαινω οτι ειναι ΜΑΤΙ [Μια Απο Τα Ιδια] τελικα, η μαλλον πολυ καλυτερα απο εναν παραδοσιακο HDD με spindles, plates & heads.http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-reliability-failure-rate,2923.html

kalgeorge
05/11/2013, 19:51
Μ' αρέσει ρε συ γλαροφονιά που λες "επεξεργαστές" λες κι έχεις κανένα κτήνος με 4 cpu :p

Αν και με τα παιχνίδια δεν τα πάω καθόλου καλά, μάθε ότι τα ιντερνετικά κωλοπαίχνιδα θέλουν και αυτά καλή κάρτα γραφικών μιας και συμμετέχει και αυτή ενεργά με τον επεξεργαστή της στη διαδικασία.

Επίσης αυτά που σου είπε ο THEOD για παλιά σημεία επαναφοράς και αντίγραφα ασφαλείας ισχύει για να κερδίσεις χώρο και όχι ταχύτητα.

Τα υπόλοιπα κουβέντιασέ τα με το "πουλί" σου, κάτι θα ξέρει.
:bawl:

ο επεξεργαστης σου ειναι μια χαρα, για τα παιχνιδια....εκτος πια και αν παιζεις τιποτα last state games....
το θεμα ειναι η καρτα γραφικων σε αυτα, και η ταχυτητα του σκληρου..
με μια γρηγορη ματια που εριξα στο θρεντ ειδα κατι οτι δισταζεις για ssd......καντο τωρα. δνε υπαρχει συγκριση ανμεσα σε ssd και τους υπολοιπους δισκους.
επισης η μνημη σου ΙΣΩΣ θελει μια μικρη αυξησουλα....αλλα δες αν σηκωνει το m/b και σε τι ταχυτητες ειανι οι μνημες.

αυτα εν ολιγοις.....και αν χρειαστεις κατι αλλο (αν και σκ@@@γαυρος) feel free to ask :D

BLiTzER
05/11/2013, 20:54
Όλα κάποτε "χαλάνε", για διαφορετικό λόγο το καθένα (πχ οι hdd έχουν κινητά μηχανικά μέρη, οι RAM δεν έχουν), αλλά με το ρυθμό που αναπτύσσονται οι τεχνολογίες σήμερα, αντικαθιστούνται πολύ πριν "πεθάνουν", οπότε δε μας ενδιαφέρει. Γενικά, τα περισσότερα από τα "προβλήματα" που συζητάτε εδώ, ο μέσος χρήστης δε θα τα συναντήσει ποτέ στη ζωή του και αναφέρονται απλά εγκυκλοπαιδικά.

Τα πάντα, στον κόσμο των υπολογιστών, είναι χρήσιμα. Η ουσιαστική ερώτηση είναι τι ζητάμε από αυτά. Αν θες φθηνό χώρο, θα πάρεις hdd. Αν θες την απόλυτη ταχύτητα, θα πάρεις ssd. Τόσο απλά.

BLiTzER
05/11/2013, 21:02
Εμ 2 πραγματάκια ακόμα.

1. Όσον αφορά τις αναβαθμίσεις, ένα σύστημα πρέπει να αποτελείται από μέρη του ίδιου επιπέδου πάνω κάτω, για να αποδίδει. Ένας επεξεργαστής των 600 ευρώ δε θα αποδώσει τα μέγιστα με μνήμες των 5. Μια κάρτα γραφικών των 350 δε θα αποδώσει με έναν επεξεργαστή των 60. Τα πάντα πρέπει να βρίσκονται σε μια ισορροπία. Μην πετάτε τα λεφτά σας σε κάτι συγκεκριμένο μόνο, γιατί η διαφορά που θα δείτε θα είναι δυσανάλογη των χρημάτων που σπαταλήσατε.

2. Η μνήμη δεν είναι ποτέ αρκετή και ωραία τα gigabytes και άλλα τέτοια, αλλά μη γίνεστε θύματα των αριθμών και του marketing. Καλύτερα να έχεις 4 GB ταχύτατης μνήμης, παρά 8 ότι να ναι.

AristidisZ
06/11/2013, 14:34
ο επεξεργαστης σου ειναι μια χαρα, για τα παιχνιδια....εκτος πια και αν παιζεις τιποτα last state games....
το θεμα ειναι η καρτα γραφικων σε αυτα, και η ταχυτητα του σκληρου..
με μια γρηγορη ματια που εριξα στο θρεντ ειδα κατι οτι δισταζεις για ssd......καντο τωρα. δνε υπαρχει συγκριση ανμεσα σε ssd και τους υπολοιπους δισκους.
επισης η μνημη σου ΙΣΩΣ θελει μια μικρη αυξησουλα....αλλα δες αν σηκωνει το m/b και σε τι ταχυτητες ειανι οι μνημες.

αυτα εν ολιγοις.....και αν χρειαστεις κατι αλλο (αν και σκ@@@γαυρος) feel free to ask :D

ακόμα και μετά το χτεσινό ματς ; :bawl:

η mobo μου είναι γιαγιούλα, με αποτέλεσμα να υποχρεούμαι να πάω σε ddr 2
επίσης είναι sata 2, άρα σίγουρα θα αδικεί τον ssd
θα μου πεις, ο ssd θα μείνει, οπότε μάλλον θα χτυπήσω έναν
απλά οι τιμές βλέπω ότι δεν πουσάρονται και ιδιαίτερα (ένα 100αρι το θες για 120 gb)
περισσότερο σκεφτόμουν αν αξίζει να πάω σε 8gb ram (ddr 2 @1066)

αν αλλάξω μητρική, προφανώς πάμε σε άλλα μονοπάτια, κάτι το οποίο δεν συζητείται επί της παρούσης...

kalgeorge
06/11/2013, 20:14
ακόμα και μετά το χτεσινό ματς ; :bawl:

η mobo μου είναι γιαγιούλα, με αποτέλεσμα να υποχρεούμαι να πάω σε ddr 2
επίσης είναι sata 2, άρα σίγουρα θα αδικεί τον ssd
θα μου πεις, ο ssd θα μείνει, οπότε μάλλον θα χτυπήσω έναν
απλά οι τιμές βλέπω ότι δεν πουσάρονται και ιδιαίτερα (ένα 100αρι το θες για 120 gb)
περισσότερο σκεφτόμουν αν αξίζει να πάω σε 8gb ram (ddr 2 @1066)

αν αλλάξω μητρική, προφανώς πάμε σε άλλα μονοπάτια, κάτι το οποίο δεν συζητείται επί της παρούσης...

katarxin i kolofardia sas exei varesei tavani

deuteron kskeina tote na skeftesai gia antikatastasi mobo kai na paroun ola ton dromo tous

AristidisZ
06/11/2013, 21:30
katarxin i kolofardia sas exei varesei tavani

deuteron kskeina tote na skeftesai gia antikatastasi mobo kai na paroun ola ton dromo tous

βαζελοποιούμαστε, άστα να πάνε



μπα, έλεγα να το αποφύγω ;)